A0, 55. Dinsdag 10 Mei 1921 108 jaargang. Buitenian d. FEUILLETON. Oris maanden Schooier, Ingezonden Mededeling. Binnenland. School en Kerk» Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzenderlijke nummers 5 cent. Verschijnt,Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Na? ml. Vennootschap Goeschc Courant ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,30 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers-cn Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 unr voormiddag. C01M\T ONOPGELOSTE KWESTIE. De vraag-of Duitschland de eischen der geallieerden i.z. de schadeloosstel ling zullen aannemen is nog niet be antwoord. De Duitsche nationale en de Duitsche volkspartij zijn voor ver- wevp'ng van liet ultimatum der En tente in de democratische partij is nog geen definitief besluit genomen. Het centrum en de sociaal-democra tische partijen zijn verdeeld. Ook in de pers komen die i er- deelde meeningen tot uiting. De reehtsche pers acht de voor naamste eischen ten eenen male onaan nemelijk. Theodor Wolff schrijft in het Berl. Tagebl.Bij onvoorwaardelijke aan neming van het ultimatum zouden wij vermoedelijk in het geheel niets win nen en misschien zeer veel verliezen Het Fransche impetialistne hoopt dooi de verbinding van de ontwapening met de schadevergoeding de hand op het Roergebied te kunnen leggen. De Vorwarts schrijftËen verwer ping van liet ultimatum zou een overwinning voor liet militaristische Frankrijk zijn. Het zal Duitschland in elk geval bij een weigering niet beter gaan dan bij een aanvaarding. De Voss. Zeitiog schrijft dat het er in de eerste plaats op aan komt te weten of door onderteekening de be zetting van liet Roergebied zai worden vermeden. Vermoedelijk bedoelt het blad voorgoed zal worden vermeden pok wanneer na de onderteekening de voorwaarden niet door Duitschland zouden kunnen worden uitgevoerd. In dezen zin, dat na aanvaarding van het nltimatnm de bezetting van het Roergebied niet telkens meer sis een stok achter de deur zou staan, heeft Lloyd George zich onlangs wel uitgelaten, maar natuur lijk zou Frankrijk bij elke na'atigheid van Duitschland zij stokpaardje weer gaan berijden en het valt te betwijfelen of Lloyd George er telkens in zou slagen ïoch zandruiter te doen worden Over de bezetting van het Roerge bied is in den Belgischen ministerraad heel wat te doen geweest. De minister raad heeft besloten om deel te nemen aan de sancties met op één na alge- meene stemmen na, die van minister van der Velde, wien zeker een woord van hulde toekomt voor zijn stand vastige houding in dezen. Van de overige soe. dein. ministers sfemdtn Wauters en Anseele blanco en Destrée voor. Van der Velde zou hebben ver klaard dat hU zal aftreden op den dag waarop de geahleerden 't Roer gebied binnen trekken. Van der- Velde kan dan zijn ontslagaanvrage wel vast schrijven, want te Berlijn wordt van bevoegde zijde meegedeeld, dat Zaterdagochtend reeds Fransche ruiterafdeelingon het Roergebied zyn binnengetrokken, met welk doel is onbekend. Deze uitdagende daad van Frankrijk kan niet genoeg worden ver oordeeld daar 't de stemming in Berlijn zal verbitteren en de lust om de entente- nooit C. DE B L, IJ. Daar gingen we om 10 uur, nage oogd door de //buren*, die niets be grijpen, maar alles weten en .'beoor- deelen. Staat er dan niet geschreven „Alles weten, is alles vergeven Ja maar toch niet voor hen Ze meenen immers maar alles te weten. We stapten op //Lijn 3". Groenmarkt uitstappen leder nog één cent op zak en dan niets meer dan een /Schooier" te zijn in dat lamlendige weer in je eigen Den Haag Doodsangst stond je uit om kennissen te ontmoeten of menschen tegenover wie men alleen //staande" bleef door het handhaven van het strengste //pres tige" Ach hemelik had mijn prestige verloren en ja waarachtig, daÈtr, dhhr, daar komt hij aan die meneer. Nooit had ik aan die mogelijkheid gedacht. Beroerder kon 't nietO maar hij zal mij niet herkennen 1 Dut kan hij nooit van mij denken voorwaarden aan te nemen, die toch al niet heel groot is, nog zal vermin deren, maar daar is het Frankrijk juist om te doen en misschien is dit de reden waarom deze kwartiermakers of voorpostenlinie of wat het ook moge zijn zoo vroeg is uitgezonden, want eerst den 12den loopt immers de ter mijn van het ultimatum af. In Engelaud heerscht algemeen het oordeel, dat Duitschland de gema tigde geallieerde voorwaarden maar moet aannemen. Opgemerkt wordt o.a. dat Duitschland niet van het geheele contante bedrag der schuld, 132 mil liard gouden marken, rente en aflossing te betalen zal hebben, maar alleen van deuitgegeven obligaties en zooalsbekend is, zal de uitgifte in verschillende termij nen geschieden. De verschillende partijen in het Engelsche parlement, ook Atqaith, de leider der onafhan kelijk liberalen en Clynes, de voer man der arbeiderspartij hebben de nieuwe voorwaarden niet instem ming- begroet en zelfs de bekende econoom J. M. Keynes, die zoo vaak de staf heeft gebroken over de onre delijke eischen en ook over deze laatste voorwaarden nog niet erg te spreken is, raadt in de Manchester Guardian Duitschland aan te teekenen, want het is van belang dat de vrede hersteld wordt en men tijd krijgt om op adem te komen. „Ik hoop daarom", zoo schrijft Keynes, ,/dat Duitschland de kennis geving van de geallieerden zal aanne men en zijn best ifel doen om haar te gehoorzamen, in het vertrouwen, dat de geheele wereld niet onredelijk en onbillijk is, wat ook de kranten mogen zeggen, dat de tijd een heelmeester is, dat de tijd licht brengt en dat w\j nog een kleur tijdje moeten wachten voor Europa eu de Vereenigcle Staten in wijsheid en genade de economische regeling van den oorlog bunnen tot stand brengen". De Duitsche kabinetscrisis is nog niet opgelost. Dr. Mayer, de Duitsche gezant, die naar Berlijn was ontboden heeft bedankt voor de eer om als Fehren- bach's opvolger tot kanselier te worden benoemd. De Poolsche opstandelingen heb' ben de z.g. Korfanty-linie bezet, het gebied, waarop de Polen aanspraak maken. Het schijnt dat de geallieerde commissie te Oppeln alvorens verster king der bezettingstroepen aan te vragen met de Polen zon willen onderhandelen, teneinde hen tot een vreedzame terug tocht ie bewegen. In Duitschland is men niets gesticht over deze inschik kelijke houding, tegenover de invallers die zich schuldig maken aan plunde ringen en terrorisatie der Duitsche be volking. De Polen beschuldigen de Duitsche groote fabrikanten er van de hand in den opstand te hebben ten einde bij de geallieerden stemming te maken tegen de Polen. Deze beschul diging is te dwaas om te worden weer legd, daar afdoende is gebleken dat Korfanty de ziel der geheele onder neming is. Revue. De leider der Ulstermannen Sir stortbad no. I//Dag meneer De Blij" Een doodsteek met een triomfee renden lach 1Een vies gezichta bah, wat kinderachtig, moest het be- teekenen en ik was toch al zoo nat onder mijn pseudo-regenjas, door mijn opkooper als „patent" en onder garantie verkocht Wat was ik blij, toen we Den Haag uit waren De weg naar de hel is met goede voornemens geplaveid. Maar de straat- steenen van Veenestraat, Wagenstraat en Huygenspark hadden onder mijne voeten gebrand, alsof het even zooveel schandelijke herinneringen waren van mijn zondige flauwiteiten, die ik in mijn geheele leven En nu heb ik nog niet eens gespro ken over den spiedenden blik van een „politieoog". Dat loerde nu overal 1 Vroeger zag ik de politie nooit, ais ik ze meende noodig te hebben en nu was ik er de prooi van waar ik ook liep 1 Dat „wakend oog", ons steeds beloerend en bespiedend, of het ook in ons op zou kornet;, hier of daar onze muzikale prestatie ten beste te geven 1 Arme werkelijke schooiers, die nog niet geheel verbrnut zijn 1 Welke voortdu rende onrust moet jullie verteren, als is geen zeeppoeder - geen geraspte zeep geen tablet - doch zuivere zeep in vlokken 1 i. DOET WOL NIET KRIMPEN I |P|MAAKT ZIJDE NIET GEEL! DE LEVER'S ZEEP-MAATSCHAPPIJ, VLAARD1NGEN. Fabrikante van Sunlight Zeep. James Craig en de Valera president der Sinn Fein republiek zijn te zameu gekomen teneinde tot overeenstemming te geraken. Men verwacht dat de Engelsche mijnwerkers deze week bijeen zullen komen om over hervatting der onder handelingen te spreken. Zonder effect. Blijkens de, offtciéele cijfers over de Amsterdamsche verkiezing, bedroeg het aantal thuisblijvers 50.000 18 pet- van onwaarde 17.000 6 pet., Had- je-me-maar 14.000 5 pet. Totaal 81.000 van 275.000 stemmen of 29 pet. zonder nuttig effect. Verhooging tarief van invoerrechten. Bij de Tweede Kamer is ten wets ontwerp ingediend lot vethooging van het tarief van invoerrechten. De minister van financiën raamt de inkomsten uit deze verhooging op f 15 millioen. In de Vrijdag gehouden vergadering van het Algemeen bestuur van den Vryheidsbond is besloten het dage- lijksch bestuur te doen bestaan uit negen leden. Als zoodanig werden aan gewezen mr. H. C. Dresselhuys te 's Gravenbage, voorzitter; mevrouw F, S. van Balen-Klaar te 's Gravenhage mr. G. A. Boon te Leeuwarden,- prof. B D. Eerdmans te Leiden Abr. Staal man te Amsterdam prof. mr. M. W. F. Treub te. 's Gravenhage mr. A. C. Visser van Yzendoorn te Leiden dr. G. J. Wychgel te Hilversum en me vrouw W. Wynaendts Fraucken-Dyse- je langs 's Heeren wegen gaat om je broodje te schooieren Stumpers, dat voelde ik toen reeds op die eerste wandelÏDg zonder de minste bedrijfs ervaring Tegen half twaalf arriveerden we te Rijswijk. Een kleine peuter was direct bereid om ons het politiebureau te wijzen Edoch de kleine baas had verscheidene vrindjes en vrindinnetjes. die zich bij hem aansloten, aangetrok ken door het merkwaardige voorval. Zoo kwamen we als de komeet van Halley bij de penaten van den 1 eiligen Hermandad terecht. Dit heilig huis heeft hetzelfde af- stootende als een huis vol menschen, waar niemand zich thuis gevoelt en waar alleen kwade gedachten bij de inwoners ingang vinden. De dienstdoende agent keek ons zwijgend met doordringenden en mon sterenden blik aan Ik trachtte zoo ruw mogelijk te praten, iets dat bij al mijn toebereidselen zorgvuldig bestudeerd was Maar die agent, weet je, was een mensch en- een sluw mensch Hij glimlachte fijntjes en zeide sar castisch „Ja Heeren de inspecteur is niet aanwezig Stortbad No. 2 We waren nu nog natter I Ik vervloekte rinck le 's Gravenhage. Voorts werden benoemd tot onder voorzitter prof. mr. M. W. F. Treub te 's Gravenhage tot penningmeester P. W. Schilthuis te Rotterdamtot algemeeu-secretaris mr. G. A. Boon te Leeuwarden en tot secretarissen H. P. N. v. d. Kuil te Arnhem eu G. A. de Ridder te Amsterdam. De bureaux van den Vrijheidsbond zijn gevestigd Prin- 6a te 's Gravenhage. Ned. Herv. Gemeente. Zondagmiddag had onder leiding van den heer A, D. F. van der Wart in Groote Kerk te Goes esn vergadering van leden der Ned. Herv. Gemeente plaats ter behandeling van de vraag of op 10 van de ongeveer 25 Zondag middagen per jaar, dat er des middags géfcn kerkdienst zal zijn, bet kerkge bouw zal worden gebezigd voor het houden van Zendingsmiddagen, lezin gen over kerkelijke en sociale vraagd stukken enz. Het pro en contra wer- door verschillende sprekers ontwikkeld. Een beslissing werd niet genomen. Lee> kracht vervolgonderwijs. De heer B(rants) te L(eiden) deelt in De School met den Bijbel mede, dat hem na informatie ter bevoegder plaatse geblekeu is, dat de leerkrachten voor het vervolgonderwijs kunnen aangewe zen worden door gemeente- en school besturen, zonder medewerking van het Rij ksschooltoezicht. Oudelande. Eenige jonge meisje8 mezelf, maar vooral dien schoft van een opkooper 1.... Ik rilde eenvoudig- „Zeg, smeris 1 leg ons nu niet te be, latafelen I"... „Ben je nou dol 1 We zijn maar arme stumpers, groote schooiers, die moeite hebben om wat tusschen de kiezen te krijgen. We hebben gebrek „Heeren onderbrak de politieagent met nadruk, „schooiers dragen geen groote zegelringen met het familiewapen er op, zooals U Dat was mijn 3de stortbad Ik gaf mij geheel gewonnen Ge laten onderging ik mijn lot en wachtte op de dingen die komen zouden, in de eerste plaats op den inspecteur van politie te Rijswijk. "Wat zou nu nog volgen We moeten wel een rampzaligen aanblik geboden hebben, toen we daar met doorweekte plunje naast elkander op een bankje zaten te rillen van kou en ellende. We wachtten geduldig totdat de Hooge Oome zou komen opdagen, die over ons lot, dien dag, zou beslis sen. De tijd kroop voorbij.... We stopten voor tijdverdrijf een pijpje. Eentonig tikte de klok.... De agent zat doodbe daard te schrijven aan een proces verbaal I.... Ting, ting, ting.... een trambel. hebben Emma-bloempjes verkocht tot een bedrag van f 29,09. Ovezande. Door de wijkzuster alhier zijn in dank ontvangen 3 giften resp. van f 3, f 1 en f 1 Vrijdag slaagde te Breda voor de acte L.O. de heer P. Vermeule Cz., alhier. Vrijdag zou een rund van gebr. R., vervoerd worden, het werd hierbij zoo woest dat het afgemaakt moest worden. Boi'ssele. Voor de betrekking van waterbouwkundig ambtenaar van den Calamiteuzen polder Borssele meldden zich 7 sollicitanten aan. Vrijdag maakte het bestuur der Waterkeering van ge- noemden polder de volgende voordracht op: 1. P. Warren te West- Kapelle, 2, C. J. van Oost te Brouwershaven en 3. I. de Taillie te Brouwershaven. De benoeming geschiedt 12 Mei a.s. ColijusplaHt, In de Vrijdag alhier gehouden vergadering van ingelanden van den Nieuw Noordbevelandpolder waren 16 van de 17 stembevoegde ingelanden tegenwoordig of vertegen woordigd. De rekening over het dienst jaar 1920-1921 werd goedgekeurd en vastgesteld in ontvang op f 20768,32, in uitgaaf op f 17.941,80J, hef goed slot alzoo op f 2826,51^. Het salaris van den waterbouwkundigen ambtenaar werd met f 100 verhoogd en gebracht op f 500.- De begrooting voor het dienstjaar 1921-1922 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 12518,49£, met een post voor onvoorzien van f 1984,62. Het dijkgesohot bleef vast gesteld op f 16,50 per H.A. Op voor stel van 't bestuur werd aan den heer J. Verburg Jz. ontslag verleend als huurder van het le en 2e perceel der op 25 November 1920 gehouden ver pachting en in diens plaats als huur der aangenomen de heer W. C. van der Weele. Hoedekenskerke. In de Vrijdag gehouden vergadering van den Raad der gemeente Hoedekenskerke waren alle leden tegenwoordig. Mededeeling werd gedaan dat een lijkwagen ad. f 500 is aangeschaft, terwijl een geschikte bergplaats daarvoor is gevonden bij E. Verbeem Pzn. te Kwadendamme voor een huurprijs van f40 'sjaars. Voor de wijkverpleging hebben alle besturen en vereenigingen ia deze ge/ meente subsidie toegezegd, met uitzon deringen van de Diaconie der gerefor meerde gemeente. Dhr. Johs. Boone deelde naar aan leiding daarvan mede dal deze zaak nader in een algemeene vergadering van de leden dier kerk zal worden be handeld worden, hij had goede hoop dat alsdan alsnog een subsidie zou worden toegestaan. Voorts deelde de voorzitter mede, den Raad spoedig wederom bijeen te zullen roepen teneinde het contract tusschen de gemeente Hoedekenskerke en Baar land met betrekking tot het aanstellen van eene gemeenschappelijke wijkver pleegster te bekrachtigen, hij was van oordeel dat deze zaak thans dus zeer spoedig zijn beslag zou kunnen krijgen. ting-ting.... voorbij. Met z'n drieen zaten we ieder voor zich zoo alleen, zoo eenzaam, en toch hadden we het echte Sint-Nicolaas-gevoel „Vol verwachting klopte ons hart Er was even een onderbreken van de hoorbare stilte!... Een juffie! „Meheer de agent, 'k heb een zilverbon van f 2,50 verloren 1* Een officieel „Hoe is uw naam en adres, hoe oud rijt gij en waar zijt ge geboren van den dienstklopper I.... Kleurend en hak kelend geeft de juffrouw bescheid 1 Wat is het toch moeilijk, vooral voor juffies van twijfelachtigen leeftijd, om den belangrijksten datum van hun leven te ontbonden. Nooit weten ze wanneer ze geboren zijn. Bij de bereke ning van baar leeftijd kleurde zij zoo hevig als had de politieagent haar ge vraagd of ze wel eens door een mans persoon in het geniep was gekust 1 „Hoe zag hij eruit?" vroeg de agent- Ze was hem verloren op den weg van Rijswijk naer den HaagHij zag er heel gewoon uit 1.... Arme stumper dacht ik..... O ja, maar 't ging over een zilverbon en niet over haar vrijer 1.... Ik had gesoesd (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1