BitmDiiland. Stadsnieuws Gemeenteraad. van f4000 f5000 (5 jaarlijkselie v oogingen vau f 200 idem tweede ki se f2200 f8600 (7 jaarlijksche vi oogingen van f 200 adjunct 0 chter f2100 f 3000 (2 verhoo- g .gen van f200 en 5 van f 100). Voor de eerste categorie komen in aanmerking „Polder Walcheren", „.Schouwen* en „Breede watering be westen Ierseke". Verder wijst het be stuur op de naar aanleiding van het rapport der staatscommissie „Raayma kers" aan de regeering gestelde eischen voor de rijksambtenaren en geeft een vergelijking mpt die eischen, om de bovenstaande jaarwedden nader te verdedigen. Waar de door het bestuur voorge stelde «alarisregeling is gebaseerd op kennis, bekwaamheid en vereischte dieustprestaties, zullen ook de werk zaamheden in hun geheel in dien zin moeten worden gereorganiseerd, dat elk der ambtenaren ongeveer een gelijke taak kan worden opgelegd. De werk zaamheden zullen derhalve gelijkelijk onder de Technische Ambtenaren over de polders en waterschappen moeten worden verdeeld en dit houdt in, dat samensmelting van meerdere kleine polders en waterschappen enz. noodig is om uitvoering van een en andpr mogelijk te maken. De kosten moeten zooveel mogelijk gelijkmatig over de polders en waterschappen worden ver deeld, te meer daar heel de provincie belang heeft bij een goed geregelden waterbouwkundigen arbeid. Het bestuur verzoekt daarom werk zaam te zijn als de staten van Noord- Holland, die reeds een Hoogheemraad schap Noord-Hollands Noorderkwar tier oprichtten een een Zuiderkwartier in voorbereiding moeten hebben, waar door ook niet meer de afzonderlijke polderbesturen, docli Ged. Staten de bezoldiging te regelen hebben, en de ambtenaar veel vriier komt te staan ten opzichte van Polder- of Water schapsbestuur. Borssele. Maandag, 2 Mei, herdacht de gemeenteveldwachter alhier, de heer J. de Hullu, den dag, waarop hij een kwart eeuw geleden zijn ambt in deze gemeente aanvaardde. Reeds vroeg in den morgen, wapperde niet alleen van bet gemeentehuis, maar ook tal van van particuliere woningen de driekleur. Dat de burgerij den loyalen politieman waardeert en eert, bleek op dezen dag ten duidelijkste De jubilaris ontving van den burge meester met de raadsleden gezamenlijk een fraai zilveren horloge en ketting. Des avonds bracht het muziekgezelschap «Oefening kweekt Kunst1' hem een iernade en toen bood eèu commissie uit naam der burgerij hem een prachtig rijwiel aan. Os. Elenbaas sprak hem, als lid der emissie toe. Zichtbaar bewogen ïkte de jubilaris voor de hem ge- chte hulde. Hij sprak de hoop uit 1 de inwoners van Borssele hem p eds als een vriend zullen blijven 1chouwen. Niet alleen de burgers t den hem. Tal van collega's uit schillenden gemeenten van Zuid- 1 veland kwamen hem persoonlijk t- lukwenschen en zij gaven hem samen t a leuningstoel cadeau. Ovezand. Het de vorige week ver miste paard van den kleinlandbouwer W. is teruggevonden in een weide in den Poel, zoodat van diefstal geen sprake is. Maandagvoormiddag zakte, tijdens een wandeling de 67 jarige A. v. d. S. op den weg in elkanderna thuis gebracht te zijn, overleed hij spoedig. Hij was tal van jaren raadslid, en president-kerkvoogd der N.H. gemeente. Heinkenszand. Zaterdagavond gaf het fanfaregezelschap /Euterpe" alhier ter eere van den jaardag van H. K, H. Prinses Juliana het eerste concert op de muziektent. Voor de eerste" maal heeft deze tent tevens een nienwe stand plaats gekregen en wel achter het ijzeren hek naast de smederij van de firma Cappon op eigendom van Douairière van Citters alhier. De muziektent staat daar meer beveiligd tegen beschadiging door de schooljeugd dan op de markt, al was de markt ook geschikter plaats voor de concerten. Door den heer B. v. d. Dries alhier zijn uit zijn boomgaard opgezonden aan den Inspecteur van den Phytopha- talogischenDienst te Wageningen eenige scheuten van appelboomen waaraan zich zieke verschijnselen vertoonen. De ziekteverschijnselen welke zich thans voordoen zijn ook het vorige jaar op eenige plaatsen in deze gemeente ge constateerd. Midden in den vorigen zomer viel van de zieke hoornen al het blad, zoodat van vrucht dragen geen sprake was. Thans is aan dezelfde hoo rnen welke verleden jaar ontbladerd werden wel blad doch geen bloesem, wat voor dit jaar met zijn vele bloesem ook weer vreemd is. De ziekteverschijn selen doen zich thans voor aan andere hoornen in denzelfden boomgaard. Het is te hopen dat spoedig een bestrij dingsmiddel tegen deze ziekte mag worden gevonden. De melkprijs is alhier vanaf Maan dag 2 Mei met 2 cent per Liter verlaagd en bedraagt thans afgehaald aan de boerderij 16 cent per Liter. Meuwdorp. Maandag had het 4-jarig meisje van den landbouwer J. V. het ongeluk in aanraking te komeD met een brandend fornuis, waardoor de kleertjes vlam vatten. Gelukkig werd het spoedig door de moeder opgemerkt, die de vlammen spoedig doofde.Uet kind had zulke brandwonden opgeloopen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepeu, Wemeldinge. Door het springen van eenige klinkbouten, Zondagmiddag, in het met kolen van Ruhrort (D.) naar Antwerpen bestemde sleepschip „Rotterdam 79", schipper C. van Boven, ontstond er lekkage en werd met pom- pers aan boord een noodreparatie verricht en kon de reis worden voort gezet. Hansweert. Tot Rijksklerk op het iuspectiekantoor der Rijks dir. belastin gen alhier is aangesteld de heer M. Griep. Rilland-Bath. Overgeplaatst naar Roosendaal de ploegbaas bij de Ned. Spoorwegen de heer J. Eistde heer Th. Bruins, ploegbaas te Lage Zwaluwe, is naar hier overgepl atst. Oodolande. Alhier is een vereeniging van oud-leerlingen van landbouw- wiutercursussen in het leven geroepen. De heer Bom van Waarde was daartoe overgekomen en zette doel en streven van zulk een vereeniging uiteen, terwijl de landbouwonderwijzer te dezer plaatss, de heer J. Bottenbeg, beloofde in voorkomende zaken van advies te zullen dienen. Alle aanwezigen, dertien in getal, sloten zich aan en er werd een Bestuur gekozen, dat de functies onderling verdeelde. Voorts werd met algemeene stemmen goedgevonden, deel uit te maken van den Bond van dergelijke vereenigingen, die over geheel Zeeland zijn vertakkingen heeft. Later zal opnieuw worden vergaderd, om Statuten en een huishoudelijk regle ment samen te stellen. Èm nota van de Vereenigde Stalen aan de Nederlandsche regeering De New-York Herald verneemt d.d. Zaterdag uit Washington Het departement van buitenlandsehe zaken heeft door William Phillips, Amerikaansch gezant in Den Haag, een krachtig gestelde uota gezonden, om er op aan te dringen dat Ameri- kaansche petroleum-maatschappijen ge lijke gelegenheden krijgen als de Koninklijke en andere exploitatie maatschappijen in Nederlandsclvlndië. Lichamelijke ontwikkeling der rijpere jeugd Jn de afdeelingen der Tweede Kamer bleken vele bezwaren te bestaan tegen het wetsontwerp tot regeling der licha» melijke ontwikkeling der rijpere man nelijke jeugd. „slnfonetta." De Goesche Salonorkestvereeniging „Sinfonetta" ontving van een stadge noot, die onbekend wenscbt te blijven, een gift van f 100. Wel een teeken dat de prestaties der jonge vereeniging door de muziek liefhebbers op prijs worden gesteld. De melkprijs. Blijkens een advertentie in dit nr. heeft met ingang van Donderdag a.s de „Goesche Melkvereeniging" den melkprijs op 16 cent per liter vast gesteld. Rijkswaterstaat. De hoofdingenieur, G. Redeker zal met ingang van 1 Mei dienst doen in het arr. „het Noordzeekanaal" ter standplaats Amsterdam de ingenieur W. J. H. Harmsen (Terneuzen) zal dienst doen in het arr. Goes, stand plaats Goes. Veemarkt. Ter markt van 3 Mei 1921 zijn aan-, gevoerd 52 Biggen, en 10 Loopvaikens Oudercommissies. Benoemd tot voorzitter der Ouder- commissie der O. L. School voor M. U. L. O. de lieer H. J. Molhoek en als zoodanig van die der O. L. School B. de heer Mart-Roose Sluiting Apotheken. Donderdag 5 Mei zal de apotheek van den heer v. d. Hoek voor het publiek zijn opengesteld. Benoemd. Met ingang van 16 Mei a.s. is tot teekenaar aan bet kadaster te Roer mond benoemd dhr. L. Merisou, thans particulier kadasterklerk alhier. Benoemd tot jeugdig werkman bij de plantsoenen, Jac. Karman te Goes. Met ingang van 1 Mei 1921 is bei noemd tot schrijver op het Postkantoor Goes A. J. Karman, voorheen tijdelijk. Leger des Heils. Op Hemelvaarlsdag zal door het Leger des Heils alhier een Groote Openluchtsamenkomst gehouden worden op het Rimmelandplein (N.Goes). Men zie verder de in dit nr. voorkomende advertentie. Vechtpartijtje. Zekere S., die op het Slot Oostende het orgel draaide op welks muziek de boeren en boerinnetjes op Mei-Dinsdag naar hartelust konden dansen, ontving tot slechten dank, van een der aan wezigen een klap op het hoofd met de poot van een stoel. Een boerenjongen, zekere P. uit Ovezand, verdacht"van het plegen van dit feit is daarop overgebracht naar het politiebureau De zaak is in onderzoek. Een Relletje. Maandagavond tusschen 9 uur en half tien werd in de Voorstad de agent S. uitgescholden door zekere M. W. welke vergezeld was van vrouw Z. en die beiden een plengoffer aan Bacchus gebracht hadden. De agent wilde daarop W. naar het politiebureau overbrengen, maar deze verzette zich daartegen heftig en werd daarbij geholpen door vrouw Z. Toen assistentie kwam opdagen werd W. doer drie agenten en vrouw Z. door eenige soldaten van den Vrijw. Landstorm, wier hulp was gevequireerd, onder een hoeratje van het samenge stroomde publiek, uaar het bureau getransporteerd, waar van een en ander proces-verbaal werd opgemaakt. Zooals te begrijpen is, was de be langstelling van het publiek tijdens de overbrenging groot. Dinsdagmiddag vergaderde de ge meenteraad onder leiding van burge meester Hajenius, die de vergadering op de gebruikelijke wijze opende. Afwezig was de heer Stieger met kennisgeving van te zijn buitenslands. De notulen der 4- laatste vergaderin gen werden goedgekeurd. Ingekomen' stukken. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen of in handen gesteld van B. en W. ter fine van praeiadvies. Mededeelingen. De voorz. sloot zich aan bij de klacht geuit in het rapport van den Raad van Beheer van de Waterleiding Mij. „Zuid-Beveland" betreffende het weggeven van water door geabonneer- den aan niet-aaDgeslotenen. Dit is niet in het belang van de waterleiding en daarom hoopt spreker dat de andere gemeentebesturen ook zooveel mogelijk hun medewerking zullen verleenen om dit tegen te gaan. Daarna las spreker voor een schrij ven van den afgetreden Commissaris der Koningin, waarin deze afscheid neemt van de bevolking van Zeeland. Spreker uitte namens de raad den wensch, dat mr. Dijckmeester nog vele jaren zal mogei genietea van zijn wel verdiende rust. (Applaus). Hierna deed spreker voorlezing van een schrijven van den nieuwbenoeinden Commissaris der Koningin. (Zie hiervoor de rubriek Provincie). Spreker zeide vervolgens in antwoord op een vraag van den heer Flink, dat er in de Papegaaistraat nog een putje zal worden aangebracht. De afraste ring aan den dam door de Weatvest is verbeterd. Gelet zal worden op het te snelle rijden door auto's. De heer V. d. Bout, wethouder van financiën, eene vraag van den heer De Die beantwoordend, zeide dat het een billijke wensch was, dat men zijn aan slagbiljetten van de belasting tijdig ontvangt, teneinde van de verschillende termijnen tot afbetaling gebruik te kunnen maken. Daarom werd een voorloopig kohier van den H. O. inge steld. Echter betaalt men, enkele loffelijke uitzonderingen daar gelaten, toch niet geregeld. Dit blijkt uit de volgende cijfers Het Voorloopig Kohier v/d Hoofd. Omslag voor den dienst 1920/21 werd vastgesteld door den gemeenteraad in de vergadering van 27 Juli 1920 goedgekeurd door Gedeputeerde Staten 8 October 1920. De aanslagbiljetten waren uitgereikt op 22 October 1920. Het totaal van het kohier is f 78512,95. Hierop is ontvangen tot 30 October 1920 f 4292,75 tot 27 November 1920 f 15680,34; tot 81 December 1920 f 27279,64 tot 30 Januari 1921 f 32182,64 tot 27 Februari 1921 f 87495,38; tot 2 April. 1921 f 41418,31 tot 23 April f43601,58. De voorz. deelde hierna mede dat de schade door het brandje in de water- gasinstallatie geheel gedekt wordt door de assurantie en bedraagt f 720. Door den heer v. Iwaarden, aan den Kloetingschen weg, is verzocht om een lantaarn aldaar te verplaatsen. Dit verzoek is gesteld in handen van den directeur van de Gasfabriek om advies. Daar het hier gold een belang van den heer van Iwaarden, is dezen ge antwoord dat hij zelf de kosten der verplaatsing moet betalen. Hierop is nog geen antwoord terug ontvaDgeD. Het verzoek van den heer Jacobs betreffende ruiling van grond met de gemeente, dat in de vorige vergadering ter tafel kwam, werd voor kennis geving aangenomen. Het is gebleken dat de grond, die in ruil werd aan geboden, aan de gemeente behoort. Verzoek Ambachtsschool. De heer Constandse achtte de vergoeding die aan den concierge ver leend zal worden voor het gebruik van enkele lokalen der O.L. school B. n.l. f 5 per lokaal gedurende een cursus of gedeeltelijken cursus, te gering, De heer de Die merkte op dat het hier overuren gold. De voorz. antwoordde dat, wanneer het blijkt dat de lokalen gedurende langeren tijd gebruikt zullen moeten worden, het bedrag later kan worden herzien. Spreker achtte de taak van den concierge aan school B niet te uitgebreid. Het voorstel van B, en W, werd hierna z.h.s. aangenomen. Leening f 75000. Naar aanleiding van het voorstel om een geldleening groot f 75000 aan te gaan voor buitengewone werken en aankoop der eigendommen van de Sociëteit V. O. V. stelde de voorzitter namens het Dag. Bestuur voor om het college van B. en W. te machtigen tot het aangaan niet van een „annuïteits- Ieening", maar van een „leening''. Spreker hoopt dat deze leening even voordeelig zal kunnen worden gesloten als die ten behoeve der woningbonw- vereenigiDg „De Middenstandswoning*. Aldus besloten. Regent Gasthuis. Aan mr. H. C. J. Zaaijer werd op zijn verzoek eervol onlslag verleend als Regent van het Gasthuis. Reorganisatie Openb. LagerOnderioi/js Daarna was aan de orde de behan deling van de reorganisatie-plannen van het openbaar Lager Onderwijs, De openbare M.U.L.O. school zal ge splitst worden in een gewone lagere school A met zes leerjaren en een U.L.O. school met vier leerjaren, (school C). School B heeft zeven leer jaren, daar de leerplannen der scholen A en B gelijk zijn kunnen de kinderen van beide scholen na het zesde leerjaar op de U.L.O. school of de 7e klasse van school B volgen. Komen er op school A, waar in elk lokaal plaats is voor 32 leerlingen, te veel kinderen dan zullen deze naar school B kunnen overgaan. Van school B is van de 8 onder wijskrachten een beschikbaar voor het geven van onderwijs aan achterlijke kinderen. De voorz. deelde mede dat gister morgen is ingekomen een adres van de afdeeling Goes van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. ;In dit adres worden onderstaande maatregelen gevraagd 1) Ben school voor gewoon L. O. met 7 leerkrachten en 7 opeenvolgende leerjaren. 2) Een school voor gewoon L. O. met 7 leerkrachtenverdeeld over 6 opeenvolgende leerjaren en een extra klasse voor achterlijke leerlingen. 8) Een school voor U. L. O. met 4 leerkrachten en 4 opeenvolgende leerjaren. Blijkens de Memorie van Toelich ting is het de bedoeling dat er twee ongeveer even groote scholen voor gewoon L.O. zullen worden gevormd, met klassen van ongeveer 36 leerlingen. Daar de meeste lokalen der tegen woordige M. U. L, O.-School slechts ruimte bieden voor 32 leerlingen, zou daarvan voor de nïeuw te vormen school geen gebruik gemaakt kunnen worden. Om twee scholen als bovenbedoeld mogelijk te maken zou de tegenwoor dige school B zoodanig verbouwd moeten worden dat er 14 lokalen kwamen, voor iedere school 7. Bovengenoemd adres wordt onder steund door den Goeschen Bestuurders- bond. Ook is hedenmorgen nog inge komen een adres onderteekend door een aantal ouders van leerlingen of a.s. leerlingen, die de voorstellen van B. en W. inzake reorganisatie van het L. O. betreuren als zijnde deze niet in het belang van het openbaar onderwijs, Op verzoek van den lieer De Die deed de voorzitter voorlezing van de handteekeningen onder dit laatste adres. De voorz. lichtte nog toe dat het de bedoeling is om het onderwijs aan School A zooveel mogelijk gelijk te maken aan dat van School B, wat betreft leerplan en overgangseischeD, zoodat men zijn kinderen even goed naar A als B zal kunnen zenden. De heer De Die had gehoopt dat meer contact zou zijn gezocht met de onderwijzers-organisaties, dat georgani, seerd overleg zOU zijn gepleegd. Spieker becritiseerde het rapport Brants en meende dat deze als lid der financieele commissie en niet als school opziener aan het woord was. Het zal moeilijk zijn om in school A het aantal leerlingen juist op 82 leealingen per klasse te houden, want meer kunnen niet in een lokaal. Er zal een voortdurende verhuizing van school A naar school B plaats vindeu. Wat het rapport van den heer Pattist betreft, aan school B bestaat nog geen klasse voor achterlijke kin deren, Spreker vermoedt dat er in de middenklassen van school B wel46 a 48 leerlingen zullen komen. De kinderen van school B zullen, daar de klassen grooter zijn, niet zoo goed kunnen leeren als die van school A. Van het gelijke leerplan komt dus niet veel terecht. De kinderen van buiten, zullen alleen, voor zoover er plaats is, worden aangenomen en zal er een lotingssysteem voor worden iDgesteld. Spreker acht het bezwaar, om te voldoen aan het verzoek van den Ned. Bond van Onderwijzers en de scholen A. en B. onder een dak te biengen, niet zoo beel groot. De heer Vienings kan zijn stem nog niet bepalen. De terugslag van deze plannen op het bijzonder onderwijs wil spreker ook nagaan. Het advies van den Bond van Ned. Onderwijzers kan spreker nog niet beoordeelen, bij heeft het eerst gisterenmorgen ontvangen. Spreker deed het voorstel om dit punt van de agenda af te voeren en tot een volgende vergadering aan te houden. Ook de heer Oosterbaan wilde deze ingrijpende kwestie a tète reposée bt- studeeren en zou van verschillendepersoi nen advies willen inwinneu. De heer Cen&tandse sloot zich daarbij aan. Spreker achtte het verplaatsen van kinderen van school A naar school B niet in het belang van hel Lager Onderwijs. Van de klasse van achter lijke kinderen heeft spreker nog nooit iets gemerkt. Het vasthouden aan een bepaald pompsysteem en het vasthouden aan een bepaald aantal leerlingen per klasse vond spreker niet wenschelijk. Aan school B zonden dan misschien wel klassen van 50 leerlingen komen. Voorts zullen toch de ouders voor keur voor een bepaalde school hebben en dan zou bij loting uitgemaakt moeten worden waarheen de kinderen zouden gaan indien er aan de begeerde school niet genoeg plaats is. Dhr. v. d. Bout zeide dat, zoo noodig, verbouwingvan school A zeer goed moge lijk is; er zouden dan instede van 32, 42 leerlingen in de klasse kunnen. Spreker verdedigde de voorstellen van B. en W. Vergeten moet voorts niet worden dat het bijzonder onderwijs zich regelt naar het openbaar. De voorz. merkte op dat de Raad steeds onbekrompen is geweest voor op onderwijsgebied. Schoolverzuim zal blij ven bestaan als de ouders niet mede werken. Het voorstel Vienings om de be handeling uit te stellen werd aange nomen met 111 stem. Tegen de heer v. d. Bout. Daarna ging de vergadering over in besloten zitting in verband met de benoeming van een directeur voor den keuringsdienst. Na heropening der openbare ver gadering werd in verband met een ingekomen schrijven goedgekeurd dour den Raad, dat aan den heer 8. H. Bonthuis vanaf einde Mei totdat diens nieuwe woning gereed is of hij een andere woning vindt, eenige lokaliteiten van het kantoor der Gasfabriek worden verhuurd, tegen een huur evenredig aan die welk a betaald wordt voor de woning, die de heer Bonthuis thans bewoont. Commissie. Door den voorzitter werd een com missie benoemd uit den Raad om in overleg met B. en W. plannsn te maken betreffende exploitatie enz. der Sociëteit V.O.V. Deze commissie bestaat uit de heeren: Vienings, Plazier, van der Leeuw en De Die. Directeur Keuringsdienst. Tot Directeur van den Keurings dienst van Waren werd, buiten de aanbeveling van B. en W. om, hij tweede vrije stemming benoemd de heer E. H. T. van Borssum Waalkes apotheker te Terneuzen met 7 stem-

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2