abonnement Bij dit nummer behoort Bijvoegsel. een MEöEDiüBLïNij. Buitenland. 2 FEUILLETON. itria maande Scbsbr, Provincie-Nieuws. Bi°, 53 Donderdag 5 Mei 1921. ll>8 jaargang. Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzfüderüjke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naainl. Vennoot cbap öoesche Courant ADVERTENTEËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend, familieberichten 110 regels f 2,40' Bewijsnummers 5 oent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. l COURANT Mef hel os»g op den hemel vaartsdag zal de (iGoesche Couianf" instede van Vrijdag avond op zaterdagmorgen verschijnen. UITSTEL VaN EXECUTIE. Duitschland zal waarschijnlijk nog een laatste uitstel krijgen alvorens liet Roergebied door de geallieerden zal worden bezet. Briand en Jaspar (België) waren er voor om maar terstond de t'roepen ie doen oprukken, maarLloyd George en Sforza (Italië) hebben als rem gewerkt op den wagen, die den berg van het overwiuuaars-egoïsme moest komen afsnellen. Zoo stond men ondanks de volledige overeenstemming, die er steeds pleegt te heerscken tusschen Engeland ea Erankrijk, wederom tegen» over elkaar. Jaspar deed toen het be middelingsvoorstel om een ultimatum te zeilden en nog ©enijre Ragen te wachten en zoo zal Duitschland nog tot 15 Mei tijd hebben om de voor waarden der geilliéerden na le komen of liever gezegd niet na te komen. Duitschland zal het cijfer door de com missie van schadeloosstelling genoemd moeten betalen. Dat wil zeggen 132 milliard gouden marken, tegenwoor dige waarde Duitschland bood in zijn laatste voorstel 50 milliard gouden marken. Oorspronkelijk was hei bedrag van Parijs 226 milliard gouden marken maar dit werd verdeeld over 42 jaar. Echter zullen de 132 milliard, die thans ge noemd worden natuurlijk niet contant worden betsald. Naar vetluidt zou de schuld in 36 annuïteiten moeten worden afbetaald, het totaal bedrag van rente en aflossing zou niet ver van de 226 milliard af zijn. Een bericht spreekt van drie soorten bons, welke Duitschland zjI hebben te verstrekken 12 milliard dadelijk, aflos baar in 9 maanden of een jaar, 38 milliard op 1 November van dit jaar en 80 milliard wanneer de wereldmarkt voor de opneming er van gunsiig is. De waarborgen dat Duitschland zijn verplichtingen inderdaad zal nakomen, zullen vermoedelijk bestaan in het instellen te Berlijn van een gealliee de commissie voor de Duitsche schuld, het toezicht op de Duitsche douane en een heffing op den Duitschen uitvoer. Inmiddels heeft B/iaiid vanuit Londen opdracht verstrekt voor d© Frauscbe mobilisatie en is de lichting 1919 opgeroepen. Een bericht uit Duaseldorp maakt reeds melding van de aankomst van een Eranscbeu generaal. Briand reken er dus op dat Duitsch land de voorwaarden niet zal nakomen. Een lichtpuntje aan den overigens grauwen politieken hemel die boven Duitschland bangt is, dat de Ameri- kaansche Senaat de motie Knox heeft aangenomïn, zoodat tuuNchen Diiitscli' land en de Ver. Staten de vredes toestand is ingetreden. DOOK C. DE B L IJ. Eveu giug ik iu mijn garderobe snuffelen, waar ik een schitterend af leggertje opduikelde. Den slraatviriuoos werd in de keuken verzocht van plunje te verwisselen. Hij kneep één oog guitig toe en vroeg „U hebt toch geen hankie in de zakken laten zitten f Ik geloof, da'k nou snap, wat meneer met mijn pakkie wil doen „Wel, wat denk je dan //Nou, net zoo iets als die Pizewies of Rrusée Maar... ik gun u de pret, vooral bij zulk weer I" „Maak je niet bezorgd, jongen, het zal zoo'n vaart niet ioopenl" Na een oogenblikje had ik den ge- metomorphoseerden virtuoos de deur uitgebracht en giug ik mijn etudeer kamer bianeD, waar ik bestormd werd m.i vragen. J[', Commissaris der Koningin. Aan de besturen der gemeeuteu en der polders of waterschappen in de provincie Zeeland. Ik heb de eer, te Uwer kennis te brengen, dat bet Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd, mij bij besluit van 22 Januari 1921 »o. 56 met iugang van I Mei 1921 te benoemen tot Haren Commissaris iu de provincie Zeeland, welke betrekking ik gisteren beb aanvaard. Terwijl ik gaarne de verzekering geef vau mijne warme belangstelling voor Zeeland en vau rniju op/echten wensch om overeenkomstig Harer Majesteits bedoelingen naar mijn beste vermogen de welvaart en den bloei van deze Provincie zoowel in geestelijk als in stoffelijk opzicht krachtig te bevorderen, spreek ik hierbij het vaste vertrouwen uit, dat mij bij de vervul ling van mijne taak Uwe welwillende medewerking en Uw onmisbare steun, waar noodig steeds in de ruimste mate mogen ten deel vallen. Middelburg, 2 Mei 1921. De Commissaris der Koningin in Zeeland, QUARLES VAN UFFORD. iiijisv.rttei staat. Bij beschikking van den Miuister van Waterstaat is bepaald, dat met ingaug van 1 Mei de'ngenieur van den Rijkswaterstaat C. H. Wittenberg, zal staan onder de bevelen van den hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswater staat in de directie Zeeland, ten einde te worden toegevoegd aan den ingenieur in het arrondissement Goes om te worden belast met het ontwerpen van en het toezicht op den bouw der derde schutsluis te Wemeldinge, ter stand plaats Goes. Prov. Zeeowsche VereenlglDg tot bestrijding der Tuberculose. Uit bet jaarverslag over 1920 der Prov. Zeeuwsche ver. tot bestrijding der Tuberculose blijkt dat het subsidie der Prorincie dat voor de eerste maal verleend werd bedroeg f 3747.66. Het Rijkssubsidie bedroeg f 1500. Belangrijk was het jaar vooral door de instelling door het Rijk van een Medische Inspectie voor de tuberculose bestrijding en door de oprichting van de VereeDiging tot oprichting en exploitatie van een sanatorium in Zeeland. Aangesloten zijn in 't afgeloopen jaar Krabbendijke <n de Ver. voor Wijkverpleging te Goes. Het tractement van de prov. huis bezoekster mej. Deetman werd op f 2000 gebracht. Een cursus voor huisbezoeksfer werd door mej. Deetman gegeven (8 leer lingen). Mr. Zaaijer uit Goes heeft geregeld de lessen over arbeidswetgeving en sociale wetgeving gegeven. De prov. hnisbezoekster bezocht 59 plaatsen. In baar verslag wordt opge merkt, dat het welvarend Noord- Beveland nog geen wijkverpleging heeft. De rekening en verantwoording over *1920 vermeldt aan ontvang-ten ,/Jongens, houden jullie nu allemaal even je snuit, dan zal ik het je vertellen. Ik ga op tournee als straatmuzikant." //Top," zei Fehrenbach, „'k ga met je mee I» z/Hé, ga je mee, wat wou je bespelen, jongen //O, dat wist je nog niet. Ik speel guitaaren zoo'n paar maanden zwerven lijkt me een genot I" Een mijner vrienden was naar de piano gegaan en begon te zingen „Schooier, heb je dan geen lief? M'n lief zit overall Liefde is er eeu zwerversgoed, Dat men z'ch schooierend verwerven [moet Mijn liefde zit hier, mijn liefde zit [daar Overal vind ik mijn schatje klaar 1" Deze geweldige muzikale ontboeze ming vond in het hart van de eega des heeien Eehrenbach niet den ge- wenschten weerklank. Hij en ik keken elkander eens aan, proestten van 't lachen en staarden even daarna reeht f5235,57, aan uitgaven f4863,7 l'/a, a'zoo een batig slot van f371.851/ï. Waterleiding Mij. „Zaid-Bcvelatid." Uit het jaarverslag over 1920 om trent den toestand der N.V. Water leiding Mij. „Zuid-Beveland" blijkt, dat de toename van de baten der Winst- en Verliesrekening bij die van het vorige diepstjaar ver geleken bedraagt f 12318, de toename der Sasten van de—Winst- en Verlies rekening f 5097. Voor de eerste aal zijn over 1920 de ootvaogsten der Waterleiding zoo groot, dat er uit zouden kunnen wor den voldaan de lasten van dat jaar en de reute der leening door Gemeenten Aandeelhouders bij de Rijkspostspaar bank gesloten, terwijl dan nog voor afschrijving op het geheele bezit een bedrag, zij het ook slechts f724 groot, beschikbaar is. Bij een totale bate van f 120033 komt op een bedrag van f724 na, nog de gelieele afschrijving op de waterlei ding met toebehooren te koit. Blijven de over 1920 geldende tarieven ongewijzigd, dan is dekking van het bestaande tekort aan afschrijving in de volgende jaren te verkrijgen uit twee factoren le, toename van watergebruik bij reeds aangesloten perceelen 2e. toename der aansluitingen. Doordat nog steeds een groot aan tal der bestaande, direct aan het hoofd leidingnet gelegen woningen niet is aangesloten, kan deze in de tweede plaats genoemde factor den fioantieelen toestand in z-er belangrijke mate ver beteren. Naast 5450 aangesloten bewoorde perceelen staan 3372 niet aangesloten bewoonde perceelen. Van de 8822 thans direct binnen het bereik liggende per ceelen (woonhuizen) is dus 38.2 pet. nog niet aangesloten. Van deze pen ceclen zouden volgens vcorloopige indeeling er 1775 vallen in het tarief voor burgerwoningen en 1597 in het tarief voor arbeiderswoningen, verte genwoordigende eene opbrengst aan ve/kocht water van respectievelijk f 29900,en f 14750,dus totaal f 44650,tegenover deze meerdere ontvangst zouden echter ook meerdere uitgaven voor waterwinning, water- verdeeling en waterverkoop staan; wordt aangenomen f 6650,dan zoude bij algeheele aansluiting der woningen een bedrag van rond f 38000,voor afschrijving beschikbaar zijn, waardoor ook deze lasten van het bedrijf ver moedelijk zouden zijn gedekt. Wanneer door de Gemeentebesturen, Aandeelhouders dér Vennootschap be hoorlijk gebruik wordt gemaakt van de middelen die hen o.a. de verordening steunende op de Woningwet ten dienste stelt, dan zullen vele der thans nog niet aangesloten woningen tot de va- terbetrekkeuden gaan behooren, waarbij de finantieele toestand der Waterlei ding Maatschappij zal worden verbeterd. De gewonnen waterhoeveelbeid be droeg over 1920 576150 M3 (v. j. 580750 M«). Het hoofdbuizennet werd dit jaar ten behoeve van Bouwplan I en II Goes uitgebreid met 186 03 M1 leiding eu 1189.54 M1 leiding Totaal is aan- voor ons uit, als wie/pen wij een blik ia een hoopvolle toekomst. Deze gewichtige emotievolle middag werd verder doorgebracht met wikken en wegen en plannen maken, tenslotte fabriekten we een lijstje voor het repertoire, waarmede we muzikaal Hol land's straatpubliek in verrukking zoulen brengen of niet 1 Wanneer zouden we gaan?.., Dat was een punt van gewichtige overwe ging- We hadden al een paar avonden gestudeerd. Ettelijke #0 Sole mio's hadde» we achter den rugdiepbedroefde //Till we meet agaiu's" hartroerende //Slo wing Bubbles" gevolgd door Three o 'clocks in the Morning", donderende ma/scben afgewisseld door sentimen- teele „Saluts d' amour", droevige z/Mina's heb je deu hengel in je hand toepasselijke //Otto's laat je niet ver leiden 1" en „Ke.-zen laat je scheren 1" (onze respectievelijke voornamen). Angstvallig lieten we //Beppie doe een steppie" weg. Dat zou later wel komen en 213.844 M1 leiding, waarin 900 brandkranen en 385 afsluiters. Aan het hoofdbuizennet werd in 1920 488 000 Ms water onttrokken (v. j. 531 500 M3). De vermeerdering van bet aantal aansluitingen over het afgeloopen jaar bedioeg 297 (v. j. 159) het totaal aantal aansluitingen aan het eind van het jaar 5801. De in rekening gestelde waterhoe veelbeid bedroeg 309,900 M8 (per hoofd en per dag 18 liters, evenals het vorig jaarDe bateu voor water- leveriog bedroegen f 113427,14 (v. j. f 103790,96i). Blijkens een toelichting op de winst en verliesrekening blijft voor uitkeering op de aandeelen beschikbaar f 54763,14 (v. j. f 47752,82). Waar de totale rente f 60304,50 be draagt is er een tekort van f 5541,04 te dekken uit bet reservefonds. Daar dit is uiigeput, heeft de Staal der Nederlanden onder verschillende voor waarden, rentelooze voorschotten, (subsidies) toegezegd tot een gezaroen lijk bedrag van f 150000,teneinde uit de reserve aan aandeelhouders de in de Statuten bepaalde dividenden te kunnen uitkeeren. Dit bedrag van f 5541,04 is daarom ten laste van den Staat der Nederlanden No. 21 der Balans gebracht. In het Rapport van den Raad van Beheer lezen wij het volgende yWij meenen goed te doen in dit verslag eens nadrukkelijk te wijzen op een misbruik, dat zich vooral in het afgeloopen verslagjaar zeer heeft doen gevoelen, n.l. het in tijden van droogte wegge»en of soms ook wel verkoopen van water uit de leiding door geabon- neerden aan hen, die tijdelijk gebrek aan water hebben. Dit is de voornaam ste oorzaak, dat het aantal aansluitingen niet meer toeueemt dan wel het geval is. Zij, die zich aan dit misbruik schuldig maken, kunnen met een vrij groote geldboete gestraft worden en zullen onverbiddelijk worden afgesloten. Het is echter zeer moeilijk voor de Directie om dergelijk misbruik te constateeren. Daarom roepen wij daartoe de mede werking van de burgemeesters der ge meenten-aandeelhouders en van alle aaD hen ondergeschikte ambtenaren en beambten in. Wij zijn overtuigd, dat als van elk in een gemeente bekend geworden misbruik mededeeling gedaan wordt aan de Directie, dit aan onze Maatschappij zeer ten goede zal komen en dat, als de toestand in dit opzicht blijft, zooals die is, bet niet uit kan blijven, dat binnen afzi'enbaren tijd ter voorziening in tekorten een beroep op de gemeenten-aandeelhouders gedaan zal moeten worden. Drie maanden schooier. Wij maken er onze lezers en in het bijzonder onze lezeressen, voor welke immers het feuilleton een der meest aantrekkelijke gedeelten van de courant vormt, op attent, dat in ons vorig nummer een nieuw feuilleton is aan gevangen getiteld„Drie maanden Schooier" waarin de journalist, de heer C. de Blij op vlotte, prettige wijze vertelt van de avonturen welke hij in gezelschap van den bekenden vlieger parachutist Fehrenbach heeft doorge maakt toen zij samen als //amateur- maak u niet ongerust lezer geniet reeds bij voorbaat - deze hartroerende compositie van onzen collega Richard Magner kwam ook op ons repertoire in figuurlijken zin. Doch geduld nog maals we m/gen deu tijd niet vooruit loopen. Uit bovenstaande kuut U opmaken, dat ons repertoire met de meesten zorg gekozen werd, haast zou ik zeggen met vakkennis. We waren geinspireerd dooi de lugubere plunje van ons protottype d -n mu-//ziek"-//kalen" sehuunigeu schooier nog steeds gedeponeerd in een hoek van de keuken, de plunje n.l. en niet de kerel zelf. Over hem nog iets zeldzaam geks. Den dag, volgend op den gedeak- waardigen middag, hierboven beschreven kwam mijn dienstmeisje zeggen, dat er iemand was, die meneer spreken moest. Ik zat druk aan mijn werk en vroeg haar, wie het was. „Dat weet ik niet rn.neer, maar hij heeft net zoon pak aan als dat bruine van U." Door mijn hersens flitste een licht straal en mijn vermoeden, dat mijn schooiers" gedurende eenigen tijd door ons land trokken. Wanneer men het tweetal op hun tocht volgt, en wij twijfelen er niet aan of men zal dit doen, dan zal het zijn of men dien zelf meemaakt, zelf meeleeft. De indrukken die de schrijver opdeed en verwerkte, zullen dan ook bij den lezer worden opgewekt. Bezoldiging van waterbouwkundige ambtenaren. Door het bestuur van den Bond van Technische Ambtenaren in overheids dienst is aan de Provinciale Staten vau Zeeland eeu adres gezonden, waarin zij er op wijzen, dat door Ged. Staten dd. 11 Maart aan de bt sturen van Waterschappen en polders in Zeeland eeu schrijven is gericht, waarin zij zeggen van oordeel te zijn, dat de thansgeldende salarissen der Water bouwkundige Ambtenaren verbetering behoeven, in verband waa-mede hunner zijds een ontwerp-regeling ter bestem der plaatse wordt aangeboden om voor uitvoering te worden bestemd. Gaarne sluit het bestuur zich aan bij deze poging om de salarisregeling te verbeteren, maar het meent, dat voor een bevredigende oplossing van het aanhangig vraagstuk een andere grondslag moet worden gezocht, ter wijl ook andere salarisgrenzen mneten worden vastgesteld, dan in de circu laire van Ged. Staten is aangegeven. De Bond verzoekt dan ook kennis le willen nemen van zijne bedenkingen eu de wijzigingen die hij nader uiteen zal zetten, te willen aanbrengen. In de eerste p'aats is invoering van het voorgestelde 5 klassenstelsel niet noodig en in de praktijk weinig bruik baar, daar ais grondslag is aangenomen*, het gemiddeld bedrag, dat per jaar door den Waterbouwkundig ambtenaar wordt verwerkt aan zeewering en oever verdediging. Het gevolg hiervan is, dat de ambtenaar die het zuinigst omgaat, met ma eriail, het minste kans heeft op promotie. Daarbij komt, dat voor een goed binnenbeheer veelal geen gelden van beteekenis worden verbruikt, ofschoon dit vaak van den ambtenaar veel en nauwgezette arbeid vraagt, terwijl daarentegen het onder- boud enz van groote z-eweringen be langrijke financieeie offers kost, bij lang na niet in verhouding tot de daarvoor aangewende arbeid. Het bestuur acht op deze gronden den door Ged. Staten voorgcstelden grondslag verwerpelijk, waarbij bet in bet voorbijgaan opmerkt, dat voor een billijke berekening van de verwerkte bedragen, toch in geen geval de jaren 19151920 zouden kunnen dienen, aangezien in den oorlogstijd veel moest worden nagelaten, wat had moeten gebeuren, wegens het nijpend gebrek aan alle mogelijke materiaal. Naar de meening van het bestuur behoort als grondslag voor de salari- eering te worden gesteld, opleiding en vereischte prestaties der ambtenaren een opvatting, die in het algemeen wordt gehuldigd ook door de over heid, wier klassen-indeeling der ver schillende functies berust op werkkring, bekwaamheid en opleiding der werk nemers. Adressant stelt daarom Vuor 3 klassen, en wel technisch-Ambte- naar le klasse met een jaarwedde protégé van den vorigen dag mij met een bezoek kwam vereeren, werd een oogenblik later bewaarheid. Op mijn vraag, waaraan ik de eer te danken had, zeide hij z/Ach, meneer, ik bedacht van nacht dat Uwes bij dat oue pakkie van mij geen passende schoenen hadt. Wil U misschien nog deuze en hierbij wees hij met een leuk gebaar naar zijn voel, waarvan de groote teen schalks lonkte door het venster van een verblijf, dat den grootschen naam van schoen" droeg. Het spreekwoord van den vinger geven en de heele hand nemen, werd door 's mans voet aanschouwelijk voorgesteld Doch de vraag wanneer wij ;/op pad" zouden gaan was alsnog niet opgelost, Na veel heen en weer gepraat, hakten wij den knoop door en vonden den dag voor SintN>colaas den meest geéigenden om onzeu tournee te beginnen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1