Provincie-Nieuws. Lasiste ea felegrsfische berichten. Gemeente-Publicatiën. VERHUIZINGEN binnen de gemasnte. VESTIGING in do tismsente van eldo^s. Telegraf. Weerbericht Correspondentie Burgerlijke Stand van Goes. Nagekomen Advertentie. een flinke Dienstbodej en een Dagmeisje, Wolfertsdyk. Donderdagavond ver. gaderde het departement tot Nut van 't Algemeen. Als bestuursleden werden herkozen dhr. G. van der Kreeke en dhr. J. Lindenbergh eu gekozen in de vacature dhr. J. de Nooijer, dhr. J. C. Koert die tot penningmeester werd benoemd. Allen namen hun benoeming aan. Besproken werd de beschrijvings brief voor de Algemeene Vergadering der Maatschappij, welke zoo weinig bevatte wat in het belang van deze afdeeling werd geacht, dat mede met het oog op de groote kosten hieraan verbonden, besloten werd geen afge vaardigde ter Algemeene Vergadering te zenden. De begrooting der volks bibliotheek werd vastgesteld in ont vangst eu uitgaaf op f 54,20. De begrooting werd in ontvangst en uitgaaf op f 147,50 vastgesteld. Als lid van bankbestuur der Nutsspaarbank werd met algemeene stemmen gekozen dhr. J. Klikweert. Kupelle. Het Fanfarekorps „Ons genoegen" alhier gaf op de tent baar eerste 'zomerconcert. De liefhebbers konden volop genieten, de belangstelling was groot. Volgens kenners is er vooruitgang te bespeuren Vrijdagmiddag nam de onderwijzer der O.S. de heer W. K. C. Schrier afscheid van zijn leerlingen. De heer Schrier is 42 jaar bij het onderwijs geweest 4 jaar in de gemeente Yerseke 38 jaren te Kapelle. De kinderen werden dien middag getracteerd. Namens de Oranje-vereeniging werd aan den beer Schrier Zaterdagavond door het fanfarekorps alhier een Serena de gebracht. De voorzitter van de Oranje ver- eeniging de heer M. Glas Jz. sprak woorden van lof en waardeering tot den scheidenden onderwijzer en over handigde dezen namens leerlingen en oudleerlingen een gouden horloge met dito ketting. Diep gerorrd dankte de beer Schrier voor de blijkens van waardeering en het souvenir. Kamperland. Woensdagavond gaf de Chr, Zangvereeniging „Soli Deo Gloria» onder leiding van den beer A. A. Drost een welgeslaagde uitvoe ring. Ds. de Wijk sprak een inleidend en een slotwoord. Wissenkerke. De statuten der coüp. Boerenleenbank alhier, zijn verzonden met de Staatscourant van 27 April. Ter gelegenheid van Prinses Juliana's verjaardag weid door het muziekgezelschap „Apollo» eene uit voering op de muziektent in de Voor straat gegeven., welke prachtig ge slaagd kan heeten. Heden, den 1 Mei werd door de gezamenlijke melkverkoopers alhier, de melk, in plaats van 18 cent de Liter, voor 16 cent per Liter verkocht. De inteekenlijit die vanwege het Kerkelijk Armbestuur, den inwoners 2 maal per jaar wordt gepresenteerd bracht deze keer een totaal van f 582.75 op. Mej. M. W. Doeleman, leerlinge der Vakschool voor meisjes te Goes heeft met een voldoende rapport de school tusschentijds verlaten aan het eind van het 2e leerjaar. Rilland-liuth. In de Zaterdagmorgen gehouden G emeenteraadsvergadering die door alle leden werd bijgewoond en gepresideerd werd door den Burgemee ster, deelde de voorzitter o.a. mede dat bericht was ingekomen van de heeren C. Arnoijs, M. Boonman, Ds. H. J. Visser, A. A. Mol en W. M. Moree, dat zij hunne benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs in de gemeente Rilland; Bath accepteeren dat van Gedeputeerde Staten van Zeeland bericht was ingekomen, dat het primitief kohier der hondenbelas ting en dat van den hoofdelijken om slag door hen was goedgekeurd. Even eens is door het college goedgekeurd de door den Raad dezer gemeente by besluit van 30 Juli 1920 vastgestelde verordening ingevolge artikel 6 der Warenwet. De boeken en kas van den gemeente ontvanger zijn op 30 Maart 1920 opgenomen en in orde bevonden. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd vervolgens aan mejuf- frouw C. M. de Klerck, op haar ver zoek, eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan de openbare lagere school te Bath, met ingang van 16 Juni 1921 wegens benoeming in gelijke betrek king te Capelle a.d. IJssel. Nu kwamen aan de orde de ver zoeken door P. Sentse, (Wed. van J. Moerman) en W. J. Taillie gedaan beiden wonende te Rilland-Bath, om van de gemeente een stuk grond te mogen koopen voor het bouwen van een dubbel woonhuis ieder voor zich een strook breed ö1/, Meter en diep 40 Meter tegen den daarvoor vaslge- stelden prijs, mits onder voorwaarde, dat de koop eerst dan doorgaat indien voor het bouwen premie uit 's Rijks kas worde verleend. B. en W. stellen voor gunstig op het verzoek te be schikken. De heer Butijn vioeg of met het ontwerpen van het plan wel voldoende rekening was gehouden met de bepa lingen der bestaande verordening. De voorzitter zegt, dat de ontwerper van de, plannen met de verordening op de hoogte is. v Het plan is ter beoordeeling bij den gemeente architect geweest om aan de verordening te toetsen en deze heeft medegedeeld, dat op een enkele uitzonde ring na aan de verordening is voldaan en met hetgeen niet in orde was zal rekening worden gehouden. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders om den grond aan adres santen te Verkoopen doch de levering eerst dau te doen plaats hebben zoodra toezegging der Rijkpremie is verleend, wordt nu aangenomen met algemeene steuynen. Een uitvoerige en vrij heftige dis cussie ontstoud nu over het voorstel van Burgemeester en Wethouders om voor het hoofd der school te Rilland een woning te bouwen met Rijkspremie. De voorzitter deelde mede, dat de heer de Olercq een plan voor een woning had ingediend met foto, welke woning zou komen op f 9000,Aangenomen dat we een premie krijgen van f 2000, dan blijft er nog over f 7000, Veronderstel dat de opbrengst van het oude huis bedraagt f 4000,dan blijft er nog over te betalen f 3000,welk bedrag wel zoo te vinden was dat de kosten van rente enz. door den huurder zouden betaald kunnen wotden en dan dus de huur zou bedragen f 350, Inderdaad zou dau sprake zijn dat het gebouw de gemeente geen cent kost. De heer Deurloo zegt dat het plan hem niet bevalt er is geen schuurtje bij er is ook geen kelder aan verbonden. De voorzitter zegt dat het schuurtje wel niet op de teekening is vermeld, doch dat er in den prijs toch rekeniug mede gehouden is. Wat de opmerking betreft van den heer Deurloo over den kelder, die is juist, die is er nietj bij, doch dit ware wei op de een of andere wijze te ondervangen dorr een bedstede kelder of kelderkast. De heer Butijn merkle op dat bij een aanbesteding aan den Zimmerman- polder van een groot werk het bleek dat de Ingenieur en de opzichter zich in de aannemingssom hadden vergist. Bij de aanbesteding bleek dat de in schrijving de raming maar eventjes met f 30000,overschreed. Het werk werd niet gegund doch in eigen beheer uitgevoerd en de onderviudiug leerde, dat de inschrijvers zich zoo erg niet hadden misrekend, in mindere mate zou dit ook hier kunnen zijn e i als de raming erg overschreden wordt, kan de gemeente bijbrokken. De heer Bootzegt: de architect heeft zelf een teekening overgel.-gd van een woning die voor dat bedrag volgens zijn mededeeling is gezet. De heer Blok is ook van meeoing dat er nog wel een stukje bij zal komen, waarop de heer van der Werff ant woordt: welnu laat er desnoods drie duizend gulden bijkomen, dau is de gemeente nog beter af met de nieuwe woning dan met de tegenwoordig», we moeten dat voor den heer Mol over hebben want dat is een flink onder wijzer. De heer Blok vraagt ook nog of het zeker is, dat het hoofd der school de verhoogde huur zal betalen. Indien hij een ander huis kan krijgen van miuder huur kan hij het gebouw ver laten. De voorzitter antwoordt, dat er geen andere woning is en de heer Reijnhout zegt dat alle Rijksambtena ren tegenwoordig gehouden zijn tien procent van de jaarwedde aan huur te beialen en ook de heer Mol dat met het tegenwoordige traktement best kan. De voorzitter vult dit nog aan met de mededeeling, dat te Krabbendijke zelfs arbeiders 6 a 6^ gulden huur betalen, waarop de 'heeren Bruijnzeel en Reijnhout antwoorden dat dit niet vol te houden is voor een arbeider. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders om voor het hoofd der Openbare Lagere School een woning te bouwen met Rijkspremie werd nu in stemming gebracht en verworpen met drie tegen vier stemmen. Voor stemden de heeren Boot, Reijnhout en van der Werff en tegen de heeren Butijn, Blok, Bruijnzeel en Deurloo. ervolgens wordt aangeboden het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1920 alsmede het verslag van de volkshuis vesting. Bij de rondvraag zegt de heer Reijnhout, dat hij er voor zon zijn, dat het tegenwoordige huis van dhr. Mol op afdoende wijze werd gerepareerd en zeker zou begonnen worden worden met de uitvoering der werken die dit jaar door de bouwcommissie werden opgenomen. j 4sgÜ! De heeren Deurloo en Bruijnzeel zijn daar ook niet tegen, doch de heer Butijn zegt dat Wethouder Reijnhout dwingend optreedt en hij zich niet laat dwingen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat door wethouder Reijn hout niet de minste dwang wordt uitgeoefend en hij evenveel recht heeft om zijn meening te weggen als de heer Butijn, beiden zijn raidslid. De voorzitter zegt met het gespro kene vau den heer Reijnhout rekening te zullen houden, doch zijns inziens is het weggeworpen geld, wat niet in het belang der gemeente is. lerseke. In de Vrijdagavond ge houden raadsvergadering waarin alleen de heer Scheele (met kennisgeving) ontbrak, werden enkele ingekomen mededeelingen vermeldt waartoe be hoorden een missive van den penning meester en een van den secretaris der Ver. voor Chr. Wijkverpleging alhier. Daaruit bleek, dat de uitgaven der vereeniging in 1920 bedroegen f 1404,74^ met een goed slot op 31 December 11. groot f 92,78dat de wijkzuster 1876 bezoeken had afgelegd, en dat deze aan de Gr. Kr. Ver. was afgestaan voor de verpleging van tuberculoselijders. P. Verwijs kreeg op verzoek gedeel telijke afschrijving van schoolgelden C. Kosten van hoofd. omsl. De Gr. Kr. Ver. tevens ver. tor bestrijding der t. b. e. vroeg om sub sidie, in de eerste plaats omdat het rijk het verleenen van gemeentesub sidie als voorwaarde stelt voor het verleenen van rijkssteun. B. en. W. stelden f 50 voor. De leden Boley en van Sprundel vonden dit te weinig en stelden het nut der. vgreeniging in 't licht. De heer Willemsen daarmee in stemmende, stelde f 100 jvoor, nam. f 50 voor 1920 en 1921 beide. Het voorstel van B. en W. werd verwor pen en dat van den heer Willemsen aangensmen. Het gemeenteverslag 1920 werd den raad aangeboden. Daarna stelden B. en W. een ont- werp-verordening op 't vervolg (thans lierhalings)onderwijs in behandeling. Volgens dit ontwerp wordt het onder wijs voor -jongens verruimd met het vak handelskennis. Het aantal lesuren wordt voor jongens en meisjes beide ver meerderd en voor jongens bepaald op 170 en voor meisjes op 156 uren (thans 128 en 115 uren). De verordening werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Ten slotte vermeldde de agenda de vaststelling eener verordening op de heffing en invordering eener plaatse lijke inkomstenbelasting ter vervanging van den hoofd, omslag. Volgens het ontwerp wordt voor eerste levensbe hoeften .onbelast gelaten f 400 voor qn- g'ehuwden en voor gezinnen f 600 plus f 50 voor ieder kind beneden 15 jaar en f 100 voor gezinsleden boven 18 jaar, die niet in hun onderhoud kun nen voorzien. De invordering geschiedt in 10 termijnen. Het belastingjaar loopt van 1 Mei1 Mei. Voor de eerste 4 maanden van 't loopende jaar zal worden aangeslagen naar een derde van den aanslag 1920. De beide verordeningen, werden met algemeene stemmen onveranderd aan genomen. De nieuwe straat, die op de Noordzand- en de Julianastraat uit loopt kreeg deu naam van Emmastraat, Bij de rondvraag gaf de heer van Sprundel zijn misnoegen te kennen over gevaarlijk en onbeschaamd snel- rijden van sommige motorfietsers en achtte een verordening nooclig. De heer Poleij voegde er bij, dat wel zonder rijbewijs wordt gereden. Tegen het laatste zou de voorzitter doen optreden in een verordening zag hij geen heil omdat de snel heid niet beoordeeld kan worden. De heer van Sprundel vestigde nog de aandacht op de leesbaarheid van de straatnamen. De voorzitter zou ze laten opverven. De heer de Koeijer eindelijk wees op een zwakke plek in den macadam- weg. Teren zal aanvankelijk in 't ge brek de noodige verbetering brengen. Daarna sluiting. Waterleiding Maatschappy „Znld-Beveland". In de 30 April gehouden vergade ring van aandeelhouders der Vennoot schap werden de Balans en de Winst en Verliesrekening over 1920 goedge keurd. De periodieke aftredende Leden van den Raad van Beheer de Heeren Jhr. U. E. Lewe van Nyenstein en C. Koert werden herkozen. Vertrek van mr. H. J. Dyckmeester uit Zeeland. Zaterdagmiddag te 12.56 is de age- treden Commissaris der Konicgin in ons gewest naar zijn nieuwe woonplaats, Den Haag, vertrokken. Aan het station te Middelburg was een groote schare van autoriteiten. Aan mevrouw Dijck- meester werden door enkelen bloemen aangeboden In Goes waren aan den trein burge meester Hajenins en burgemeester Wagtho van Kloetinge om den schei denden landvoogd een vaarwel en een goede reis toe te wenschen. I)o treinenloop. Dank zij de daartoe door den bur gemeester van Krabbendijke aangewende pogingen, zal met ingang van de nieuwe dienstregeling trein no. 3, dat is de ochtend sneltrein Amsttrdam VJissingen ook te Krabbendijke sloppen, hij zal daar aankomen 10,20 en vertrekken te 10.22. Orczand. Donderdagmorgen miste de kleinlandbouwer W. een vospaard hetwelk Woensdagavond in de weide was gebracht. Na vruchteloos zoeken is door hem bij de politie aaugifte ge daan en wordt aan diefstal gedacht. De nieuwe Commissaris dér Koningin. Middelburg. Hedenmorgen arri veerde de nieuwe Commissaris der Koningin, jhr. mr. Quarles van Ufford, met den trein van II uur en werd aan het station verwelkomd door de heeren Blum, De Casembroot en Sprenger, leden van Ged. Staten, Hartman, griffier der Staten en de heeren Dumon Tak en Van Woelderen, burgemeesters van Middelburg en Vlis singen. Na zich enkele oogenhlikken met deze heeren in de wachtkamer niet rooken te hebben onderhouden begaf de Commissaris zich per auto van den heer Blum, naar zijn vóbrloopig ver blijf, iraar het Grand Hotel. Marktber.'aHén. Botterdam, 2 Mei 1921. Vlataauvoer 6200 eS. bl»n w f 1,20 a f 1 75, 600 st. geel f 1,25 s f 1 50 1220 s». wit f 0,80 a t 1,10. 220 St. dsnwrotjf f 1.10. Aardappelen Zaenw «oha blauw» f 10,00 a f 1100 Elg n hrimrrs f 7 50 a f 8,25. houtos, f 10.00 a f 11.00. Granen bnitenlaodfe'ns prfia hondnnd Meol f 28,00 Haver f 12,00 a f 12.50 Mals f 225 st.f 240. BinneKlsndsehe'js, Hjnssad blauw SU 1 (wit) 13,50 14,50 Kooiïaad i 9 ,-r Karwbsa^d 9 26 28,- 40,— 9 v» 42,— Mostcrdiaad (brniu) 30,— 9 32,- (geel) s 16,- V V 18.— Kaeatinaaxd a 53 9 15,— Tarwe puike t 23,- a f 24,- Oveïifes,i 9 ■f. 9 Goede V 21,- 9- 9 22 Afwqkeude 18 50 1950 Bogge a 19,- V 20,— Gerst Winter Zomer m V Haver y 13,- it ar 15,75 Chsvsdier "l*™ 9 9 Erwten fcl groen* 15,— 17 Bruins Boouen pulk m 17 50 9 9 18 50 Overigens 12 S 16 50 Eiorèn 9 8.— 1 9 50 Uar'ienaiaavhi Rotterdam. Varkeosaanvoer 836, sorsie kwaliteit f 1,30 a f 1,34, tweede f 1,24 a fl.28, dorde f 1,10 s f 120. lichte soort f 1 35 a f 135. Ssjsde! redelijk. WONINGNOODWET. Burgemeester eu Wethouders van Goes brengen ter algemeene kennis, dat bij Koninklijk Besluit van 24 Maart 1921, no. 8 is bepaald, dat het in alle gemeenten verboden is zonder toe stemming van Burgemeester en Wet houders een woning te onttrekken of onttrokken te houden aan de bestem ming, die zij op 1 Juni 1920 had, of zonder diezelfde toestemming een woning af te breken. Goes, den 2 Mei 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAJENIUS. T)a Sp.prpj'arig VAN BALLEGOIJEN DEKJONG. BEVOLKING. Burgemeester en Wethouders vau Goes herinneren de ingezetenen aan hunne verplichtingen tot het doen van aangffte van Elk hoofd van een gezin of afzon- lijk levend persoon moet aangifte doen op het stadhuis, binnen acht dagen, nadat de verhuizing heeft plaats gehad. leder persoon, die zich vestigt in de gemeente, moet aangifte doen voor zich zelf of voor zijn gezin, binnen veer tien dagen na de vestiging. Ieder is verplicht tot aangifte van vertrek of inkomen van b(j hem inwonende DIENSTBODEN. De dienstboden zelf zijn ook aan sprakelijk voor niel-inschrijving ofniet- opgave van verandering van woonplaats binnen de gemeente. Ieder is verplicht b(j vertrek nlt de gemeente een verhaisbiljet te komen afhaleu ten gemeentehnize. Ieder bewoner en eigenaar is ver' plicht te zorgen, dat zijn perceelen voorzien zij 11 van een duidelijk zicht baar hnisnommer, hetwelk steeds in goeden staat moet worden onder- houden. Overtredingen zijn strafbaar met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of een geldboete van ten hoogste honderd gulden. Voor zooveel noodig woïdt nogmaals bekend gemaakt dat de Gemeente' Secretarie is geopend eiken werkdag, uitgezonderd des Zaterdags, van des v.m. 9 uur tot des n.m. 2 uur en des Zaterdags van des v.m. 9 uur tot des des middags 12 uur. Goes, 2 Mei 1921. Burgemeester en Wethouders van Goes. HAJEN1US. De Secretaris, VAN BALLEGOIJEN DE JONG. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter openbare kennis, dat door hen voorwaardelijk is ingewilligd het verzoek van de Zeeuwsche Glas- en Veiffabriek WATTEZ, DE VOS en VAN VIJVEN, te Goes, om in het perceel, kadastraal bekend in sectie D no. 1857 gelegen aan de Wijngaard straat 13 (hoek Agnesgang) een gas motor in werking te mogen brengen. Goes, den 2 Mei 1921 Burgemeester eu^Wethouders voornoemd, HAJENIUS. De Secretaris, VAN BALLEGOIJEN DE JONG. UITLOTING OBLIGATION. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter algemeene kennis, dat op 30 April 1921 zijn uitgeloot, om op 1 Juli 1921 te worden afgelost Drie obligatlëu, nos. 16, 36 en 47 ad f 500,van de geldleening groot f 34000,aangegaan in 901/02 voor aan- en verbouw van scholen, het verrichten van baggerwerk in de Vest en bijdrage aan het Rijk voor het Rijk slaudbouwprcefstation Goes, den 2 Mei 1921. Burgemeester en Wethouders van Goes, HAJENIUS. De Secretaris, VAN BALLEGOIJEN DE JONG. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Mei medegedeeld door liet Koninklijk Kederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 773,5 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 750,5 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 3 dezerZwakke tot matige westelijke tot noordwestelijke wind, zwaar be wolkt of betrokken, waarschijnlijk regeo, zelfde temperatuur. Wegens plaatsgebrek moeten eenige berichten, jaarverslagen en een inge zonden stuk overstaan tot ons volgend nummer. l'Iuw.-aang.30 April, Gerbert Re bel 29 j. jui. te Zaandam en Johanna Henriette Dekker 23 jr. jd. te Goes. Overleden 1 Mei, Hendrika Kla- zina 9 mnd. d.v. Abraham Dodmond en Maria Weststrate. Wordt gevraagd tegen I Augustus a.s. -4^ 16 jaar. Mevrouw HOLLMANN, Kade Goes,

Goessche Courant | 1921 | | pagina 3