School en Kerk* Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Sport. liechtszaken. Sta en-Geueiaai. Stadsnieuws. Financieeie Belichten. verbonden waren geworden met andere lijsten. De centrale sectie van de Tweede f Kamer heeft besloten het wetsontwerp f tot aanvulling van de Provinciale wet eu de Gemeentewet niet een bepaling otn te verhoeden, dat 111 de Prov. Staten en de gemeenten-ien personen, zitting nemen, die uit hoofde van hui, g Irag van het actieve kiesrecht zijn omge sloten, Dinsdag 3 Mei in de afdeelingen te onderzoeken. Concessie droogmaking van plassen. Bij Kon. besluit van 20 de:er is aan inr. J. A. de Wilde, M. A. D. H. Schalekamp, M. van Sleenbergen, Wilh. Richters, C. P. Vijverberg, allen te 's-Gravenbage en J. M. de Jonge Mz., te Goes, concessie verleend tot droogmaking van plassen, gelegen in den polder Nieuw jop en Noorden, onder de gemeente Nieuwkoop. In het ontwerp Zondagswet zijn eenige wijzigingen aangebracht, waar- d'. ii- u .-.u-gelijkheid wordt geopend om voor bij algemeenen maatiegel va;, bestuu'- aau te wijzen Vermakelijkheden n i .-imeentebestuieu gelegenheid U-. voor de morgenuren dispensatie van het verbod te verleenen. De be- i g is enkele wedst-ijueu, die de m3oefenii!g kunnen bevorderen ook de morgenuren in beslag nemen, mogelijk te maken, ure-i na den middag zullen vermakelijkheden toe- behoudens bevoegdheid n'eraad sommige daar- i te bitden. Ned. Herv. Gemeente,. Binnenkort zal de Ned. Herv. gemeente te Goes zich uitspreken over de kwestie of de middagdiensten zullen worden gewijzigd .of afgeschaft. De kt reraad heeft de eindbeslissing. Ge dacht wordt aan het houden van Zen- dinsmiddagen, preeken voor de rijpere, jeugd, kerkelijke en sociale vragen. Dan wordt de kerk weer het centrum Eci belangwekkend advies van dcnRoogen Raad van Arbeid. De Hooge- Raad van Arbeid heeft zich, naar i. Telegraaf verneemt dezer a gen uitgesproken voor privaatrechte lijke instellingen op sociaal terrein. Het betroi namelijk het ontwerp Land en Tuinbouw -ongevallenverzekering, waaromtrent de Hooge Raad adviseer: de, de uitvoering daarvan niet op te te dragen aan Rijksverzekeringsbank, Raden van Arbeid, of Verzekeringsraad, doch in handen te leggen van gelijk berechtigde, naast elkander staande openbare instellingen en in het vrije maatschappelijke leven opgekomen be- drijfsorgan aties. De Hooge Raad acht het gevvenscht, dat de beide betrokken partijen in ge lijken getale zitting hebben en de uit voering der verzekering op zoo ruim mogelijke schaal behoort te geschieden. Boven de vereenigingeu worüt een raad van toezicht aanbevolen. Voorts meent de Hooge Rapd de voorkeur te moeten geven a;n scheids lieden en een centraal college van be- roep voor eventueeie geschillen. Voetbal. Zondag ging G, V. V. I onvolledig en met tien spelers naar Vlisu'iigen om tegen E. M. M. uit Vlissingén te spelen E. M. M. won met 31, de stand bij de rust was 1X. Te Goes speelde G. V. V. 2b tegen S. E. O. L. T. O. van Hansweert. Laatstgenoemde vereeniging mocht het gelukken met 41 te winnen, Zaterdagmiddag speelde de voetbal club v-'d. R. H. B. S. Boud te Goes een wedstrijd tegen de „Mosschen" uit Middelburg. Er werd heel aardig spel geleverd. De rushtand was 20 voor Goes ua de rust speelde H. li, S. met den wind mee. De eindstand was 30 voor Goes. De scheidsrechter dhr. E. lluijbrechts voMeed heel goed. A Aan M. M. dat bij de serie— wc -trijden in Vlissingén een goed lie iir gemaakt heeft, is een herin- noringsmedaile toegekend. Korfbal. >)c Korfbalvereeniging „Zeelandia" va i Han.-wcert heeft een nieuw terreiu opgezocht. Zaterdagmiddag is het Be stuur van den Zeeuwschen Korfbalbond op bezoekj'ge ceet oin liet te keuren. Het terrein is lui te bespelen waarom liet goedgekeurd werd voor de competities. Van welingelichte zijde vernemen we dat- er iu 's-Graveupolder ernstige pogingen in het werk worden gesteld oin tot oprichting eener korfbalclub te komen. Voorwaar geen slecht idee. Binnenkort zal er voor belangstellenden een vergadering belegd worden. De Korfbalvereeniging Volharding te Icrseke heeft het plan opgevat om op 'tweeden Pinksterdag seriewedstrijden te houden. In 't geheel zijn er drie medailles beschikbaar gesteld. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Zittiag van 29 April 1921. De volgende zaken werden behan deld 30 j. landbouwersknecht te Wis» senkerke, werd beklaagd dat hij op 14 Maart 1921 ie Wissen kerke opzettelijk een zestal draadpalen toebehoorende aan W. C. Noordhoek, wederrechtelijk zich heeft toegeë.gend. Eiseh 7 dagen gevangenisstraf. J.M., 21 j., boerenknecht te 's Heer Abtskerke werd ven laste gelegd dat hij op 14 Maart 1921 te 's Heer Abtsi kerke^opzettelijk een hond toebehoo rende aan P. van Tuinen heeft gedood door op hem te schieten en hem opzet telijk gewelddadig met een stok en een bijl te slaan, Eiseh f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Er. M., 26 j., koopman te Kloetinge werd ten laste gelegd dat hij omstreeks half December j.l, te lleinkenszand opzettelijk iu strijd met de waarheid aan Jan van Dainme gezegd heeft dat hij een wagon kalk had staan aan de spoorweghalte Noord-Kraaijert, dat hij eerst de vracht moest betalen, alvorens te kunnen lossen, dat hij geen geld bij zich had en het te ver was om naar huis te gaan en geld te halen, en hem daarna f 15 te vragen, welke deze hem afgegeten heeft. Eiseh 1 maand gevangenisstraf. H. K., 47 j., werkman te Goes werd teu laste gelegd dat hij op 26 Maart 1921 te Goes Maria van Hoorn heeft mishandeld door haar opzettelijk ge welddadig een slag in haar gelaat te geven. Eiseh f10 of 10 dagen hech tenis. M. H., 23 j., J. de K., 28 j., laud bouwersknechts te 's Gravenpolder wa ren bij vonnis van den kantom echter te Goes van 7 Maart j.l. veroordeeld tot hen hechtenis ieder van 7 dagen ter zake vau jachtwt.overtreding en wederspannigheid tegenover de surveil- leerende ambtenaren. Door een der beklaagden en den ambtenaar van het O. Al. was tegen dat vonnis hooger beroep aangetee- kend. De zaak erd voor onbepaalden tijd geschorst. K nger echt Goes, Door de- donrechter te Goes zijn vercendee. - tens: Overtre. Leerplicht wet. M. G. te Goes f 0,5 1 dag. J, A. B., J, G. te Go J.' B. te Rilland f 1 s. 1 dag. Straatschenderij. M, S. J. te Elle- woutsdijk, te ug ouders. A. IV. J. te j Coes.-f 5 s. 1 w.t.-chool, Gevarjlijk dier niet onschadelijk houden. J. B. te Kruiningen f 10 s. 10 d,, N. M. te Hansweert 2 m. f 10 s. 2 m. 10 dagen. Brandgevaar doen veroorzaken. J. C. D., J. B. te Kloetinge f 10 s. 10 d. Kippen is eens anders tuin laten loopen. II. B„ te Ovezande f 5 s. 5 d. Voorhanden hebben afgekeurde ge wichten. J. J, W. te Wissenkerke f3 s. 3 d., A. v. d. W. te Kamperland 3 m f 2 s. 3 m. 2 dagen. Vogelwet W. d. P. te Goes f2 s. 2 d. Woningwet C. W, te Rilland-Bath f 2 s. 2 d. Invaliditeitswet. C. 8. te's Graven polder ontsl. rechtsvervolging, A. 8., J. v. H. te Biezeliuge f 3 s, 3 d. Arbeidswet. A. S. te Schore, Cj d. J. te Driewegen, G. J. H. te Goes 2xf 5 s. 2x5 d., A. P. te ïerseke 2xfl0 s. 2X10 d., C. E. B., C. M. R. te Goes 4xf2 s. 4x2 d. Zonder vergunning eens anders per ceel bevisschen in Schelde. A. E. Pzn. te Krabbéndijke terug ouders. Motor en Rij wiel wet. C. T. B. te Kloetinge f10 s. 10 d. 's Avonds fietsen zonder licht. M. D. V. te Kattendijke f 3 s. 1 w.t.sch. G. M. d. W., S. S. te Goes, G. A. D. M. te Wissenkerke, J N. te Baarland, C. B. te Ovezande, Hl 3. W. te Krabbendijke, I. L., G. V. te Kattendijke, J. W. te Kloetinge, M. L. D. te Heinkenszand f 8 s. 8 d. Dronkenschap. M. J. B. te Goes 3 s, 3 d,, le herh., A, S. te Goes f 5 s. [5 d., M. L. J. V., Bergen op Zoom f 5 s. 5 d,, 2é herb., L. V. te Goes 3 dagen hechtenis. Vrijgesproken. Straatschenderij. P. J. J. te Gees. Veroordeeld wegens. Met motorrijtuig veiligheid van verkeer in gevaar brem gen. C. T. B. te Kloetinge f 50 s. 50 d., met ontzegging van besturing motorrijtuig gedurende 1 jaar. TWEEDE KAMER. De Ned. Indische Aardolie Mij., waarin de Bataafsche den toon zal aangeven krijgt Djambi. Met 4930 stemmen is Vrijdag het regeeringsont- werp aangenomen. Dank zij den lieer Marchant (v.d.) is de indruk weg genomen als zou in de toekomst niet alleen Djambi, maar ook de olievelden elders in Ned. Indie' door de nieuwe Mij. worden ontgonnen. De staats exploitatie is dus afgewezen, ook werd verworpen een amendement De Muralt (v.b.) om goedkoope stookolie voor het land (de marine) beschikbaar te stellen en een voorstel Treub (v.bwaarin slechts een .gedeelte der Djambische olievelden aan de Mij. werd toegewe zen. Vermelden wij nog dat de minis ter betoogde dat de Koninklijke Shell (die de Bataafsche beinvloedt) geenszins een Engelsche maatschappij mag ge noemd worden en dat in den Raad van Beheer van de Ned. Indische Aardolie Mij. ook vreemdelingen mogen zitting hebben. Een amendement de Muralt tegen deze bepaling gericht werd verworpen. De motie Van Stapele (s.d.) strek kende om de dienstvoorwaarden van liet P, T. T.-personeel niet te ver zwaren of te verslechteren, werd aan genomen met 4532 stemmen. Voorde sociaal- en vrijzinnig democraten, de revolutionairen, de heer A. P Staalman (c.d.), de anti-revolu tionair Smeenk en de katholieken Wintejanans, H. Hermans, Poels, Van Sasse van I.Jsselt, Van Rijzewijk, Kui per, Bornaus, Dekkers, Van Dijk, Bongaerts, Van Schaik, Eleskens en de voorzitter. De heer Treub motiveerde de stem tegen van de leden van den Vrijheids bond. Ook zij meenen, dat de tijd voor loonsverlaging nog niet is ge komen, maar het is onjuist om zonder eenige beperkiug van de regeering te verlangen, dat zij bij de voortdurend wisselende detailprijzen de geldloonen niet mag wijzigen. De heeren Schokking (c.h.) en Rutgers (a.r.) stemden tegen, daar zij de verantwoordelijkheid van den minis ter meenen niet te mogen overnemen. EERSTE KAMER. Na de behandeling van enkele kleinere wetsontwerpen werd Vrijdag de vergadering der Eerste Kamer wegens onvoltalligheid verdaagd. Benoemd. Besotmd tot onderwijzer aan een bijzondere school te Utrecht de heer B. C. Bunschoten, thans onderwijzer aan de Chr. school alhier. Wijkverpleging. Met nartelijken dank ontving de Wijkzusier f 15,voor verleende nulp. Prinsesjes verjaardag. Ter gelegenheid van den twaa.fden verjaardag van H. K. II, Prinses Juliana woei van de openbare en tal van particu liere gebouwen-de nationale driekleur. De jeugd en ook vele oudereu was getooid met het rood-wit-blauw of met oranje en vele kinderen zwaaiden vol vreugde hun kleine vlaggetjes. 's Avonds maakten Euphonia en Hosanna een muzikale wandeling. s R. H. B. S. Bond. Vrijdagmiddag werd in de Sociëteit "V. O. V. een algeineeue vergadering ge houden van den R. H. B. S. Bond. De opkomst kon wel beter geweest zijn. Van het besprokene was wel het voor naamste de vaststelling van een fiets tocht op Hemelvaartsdag. De tocht zal zich over Walcheren uitstrekken. Om 8 uur zal de afrit plaats hebben onder leiding van den heer C. T. Ruben. Stukken voor den Gemeenteraad. Ingekomen stukken. 1). Uittreksel van het Kon. besluit d.d. 20 April 1921 no, 44 tut goed keuring der wijziigiug van de veror dening op de heffingvan rechten voor het gebruik van het Sas en de haven dezer gemeeate. 2). Goedkeuring van Ged. Staten van het primitief kohier van den hoof- dolijken Omslag voor het jaar 1920/ 1921. 3) Goedkeuring van diverse ver» ordeningen welke zijn vastgesteld inge- volge de Warenwet. i 4) Verslag, balaus, winst- en verlies rekening over 1920 der- N.V. Water leiding Mij. „ZuidBeveland.* 5) Verslag over^, 1920 van de Goesche Wijkverpleging. 6) Verzoek van het bestuur van den R. Kath, Volksbond, afd. Goes en omstreken, om te willen goedvinden dat maatregelen worden genomen ter verbetering van den Heernisseweg. 7) Verzoek van het Comité tot Regeling van de Gymnastiekfeesteu, welke op 22 en 23 Juli a.s. te Goes worden gehouden, om voor die feesten eene subsidie te willen toekennen. Gewezen wordt op het bevorderen van de goede lichamelijke ontwikkeling der geheele Zeeuwsche jeugd door der gelijke wedstrijden, terwijl voorts wordt opgemerkt dat, gezien de groote belangstelling, die er voor deze fe sten bestaat een groote schare deelnemers en kijklustigeu naar Goes zullen samenstroomen, hetgeen aau alle nering doenden ten goede zal komen. De Middenstandsiconing. B. en W. stellen den Raad voor om met het Bestuur der Rijksverzekerings bank aau te gaan eeu geldleeuiig groot f 112.400 (Zijnde 180 pCt. instede van 170 pCt. der bouwkosten vau 1914; volgeus beschikking van den Minister van Arbeid. Hierdoor vermiudert de bydrage h fouds perdu) af le lossen in 50 annuïteiten tegen een rentevoet van 53/i pCt. 'sjaars tot het verstrekken van bouwkapitaal san' de vereeniging ,/De Middeustandswoning" ten'oehoe e van den bouw vau 18 middenstands- voiiingen en in verband hiermede te wijzigen het Raadsbesluit van 25 Nov. 1920 no. 7. iHierin werd een rentevoet vau 67a pCt. aangenomen). Adviezen. De fin. commissie gaat met de voor stellen van B. ~en W. welke haar ter .adviseering zijn voorgelegd accoord. Groene, Kruis. j Vrijdagavond vergaderde iu de Prins van Oranje, alhier, de afdeeling Goes van het „Groene Kruis". De voorzitter, de heer G. van dei- Hoek opende dé vergadering hij brengt een woord van warme waardeermg aan den vroegcren voorzitter, w(j!en dr. W. N. G. Coenen en spieekt den dank uit voor wat deze voor de vereeniging heeft gedaan. Deze rede weid door alle aanwezigen staande aangehoord. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Het jaarverslag 1920 weid uitge bracht door den secretaris-penning meester jhr. U. E. Lewe vau Nijenstein. Aangevangen wordt met een woord van hulde aan de nagedachtenis van dr. Coenen, die vanaf de oprichting de ziel der vereeniging was. Uit het verslag bleek dat het ledenaantal ge groeid is van 450 tot 468 op 31 Dec. 1920. (Van deze 4(53 leden waien met het bestuu.- meegerekend 11 leden tegenwoordig op deze vergadering!!) Ook in het afgcloopen jaar was de vraag naar de verplegingsarïikelen groot Voor aanvulling dezer artikelen werd uitgegeven f 296,177g aan ijs werd besteed f 109,30. Ook dit jaar werd een zwak meisje gedurende 14 dagen op kosten der, vereeniging in een vacantiekolonie (v.er- pleegd. De rekening over 1920, nagezien door de heeren Bommeljé en Sinke werd accoord bovonden. De ontvangsten bedroegen f 835,777» de uitgaven f 644,34, het batig slot f 191,42^ (vorig jaar f 364,07i/a). Verkiezing bestuursleden. Tot bestuurslid werd in de vaca ture dr. W. N. G. Coenen gekozen dhr. H. Snoek met algemeene stemmen. De voorzitter wenschte den nieuw gekozene geluk, waarna dr. Snoek aan de bestuurstafel plaats luim. Herkozen werd dhr. J. C E. Massee met 9 slemmeo, 1 blanco en 1 op dhr. E. G. C. Rothuizen. i Ziekenauto. Hierna was aan de orde de kwestie van de subsidieverlening aan de zie kenauto voor Zuid- en Noord'Beveland, die te Goes zal worden gestationneerd, waaraan verbonden de aansluiting van de afdeeling Goes bij de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging. Mpdedeeling werd gedaan van een schrijven van het Midden—district der Provinciale Vereeniging onderteekend o.a, door dr. A. J. Hoorweg te Hein kenszand, waarin Goes wordt verzocht voor de ziekenauto een bijdiage van 15 cent per lid beschikbaar testellen. De voorzitter wees op definancieele bezwaren welke voor Goes aan een en ander zijn verbonden. De contributie voor de Provinciale Vereeniging bedraagt 10 pet. der in komsten, welke f 471,59 bedragen, dat is dusf 47,15. Het aantal leden bedraagt 463 dus het totaal aan bijdragen der leden a 15 cent is f 69,45. 1 e toe treding plus de onkosten vooi re auto zullen dus f 116,60 bedragen, dat is 7»j der algelieele'j inkomsten. Spreker vond dit een groot bezwaar want hier door zou het des te moeilijker zijn hulp te geven aan de zieken in Goes, daar eeu oeperking der verplegings- middeien zou moeten volgen wat spreker ten zeerste zou spijien. De heer Lewe van Nijenstein ging geheel met de woorden vaD den voor zitter accoord. De heer J. G. Krijger deelde mede dat, wanneer Goes meedoet, de bijdrage van alle afdeelingen teruggebracht zal kunnen worden tot 10 a, 11 cent per lid. Spreker vindt het jammer dat het schrijven van dr. Hoorweg wat hard handig is maar dat is toch niet de bedoeling. Daar de Provinciale veree niging subsidieert werkt dit terug op de bijdragen der afdeelingen en waar deze dus profiteeren van den steun der Provinciale vereeniging is het niet meer dan billijk dat Goes openlijk toetreedt tot de Provinciale vereeniging. De heer Lewe van Nijenstein merkte op, dat van die 10 a 11 cent niet in den brief staat, daarin staat alleen een bedrag van 15 cent per lid. De heer Krijger bevestigt zijn ver klaring betreffende de vermindering der bijdrage als Goes meedoet. De hee,- Lewe van Nijenstein meent dat de Provinciale Zeeuwsche tot nu toe niets heeft gedaan wat voor Goes een voordeel zou zijn om aan te sluiten. De heer Krijger lichtte toe>dat de Ziekenauto, die er toch komt, aanmer kelijke voordeden zal opleveren Het tarief zal zijn gelik aan het hoogste van de particuliere auto-verhuurders n.l. 45 a 50 ct. per K.M. Het vervoer naar Middelburg zal dan f 20 kosten terwijl men nu betaaltj f 60 a f 75 met de Middelburgsche Ziekenauto. Ook bij vervoer van zieken buiten Beveland zal een groote besparing worden verkregen. Voor vervoer van Rorsselen naar Schiedam werd onlangs nog 320 berekend. Niet-leden vau de bijdragende af deelingen van het Groene Kruis zullen een hooger jercentage moeten betalen en hierdoor zal de bijdrage der af deelingen dalen. De heer Lewe van Nijeustein blijft bij de meening dal aansluiting bij-de provinciale geen voordeelen geeft. Lr. Snoek was het hiermede niet eens. Spreker heeft nu reeds zes pa tiënten gehad, die naar Middelburg of VlissiDgeu zijn vervoerd, daar komen dan de patiënten der andere doctoren bij. Spreker gelooft wel in een aan merkelijke besparing. De heer Massée deelde de meening van dr. Snoek. De heel- Duvekot vond het jammer dat Goes niet heter op de hoogte is gebracht door het Hoofdbestuur van de provinciale vereeniging. Het is lastig om nu een beslissing te nemen. Spreker stelde voor om het best uur een mandaat te geven om, wanneer na oaderzoek blijkt dat er inderdaad zulke gioote vuordeelen zijn, zelfstandig te beslissen, zonder aJgemeene ledenvergadering. Aldus besloten. (Tegen de heer Sinke) Op voorstel van dr. Snoek zal aan de nieuwe medici in deze gemeente de circulaire worden gezonden waarin den doktoten verzocht wordt hun mede werking te willen verleenen, dat de verplegingsmiddelen, wanneer ze voor 't gebruik der leden niet meer noodig zijo, spoedig worden terugbezoigd. Tevens zat de aandacht gevestigd wor den up de duurte van het artikel ijs. Het bestuur zal op vooistel van dr. Snoek nagaan de wenschelijkheid van hei stellen vau een boete op nalatigheid in het terugbezorgen der verplegings arïikelen en van het betalen van con tributie door iemand die ua bedanken wederom lid wordt over de tusschen- liggende jaren. Hierna sluiting. N.V. Internationale Gewapend Beton-Bouw. Blijkens een in dit nr. voorkomende advertentie zal de N.V. Internationale Gewapend Beton-Bouw te Breda over gaan tot de uitgifte van 500 gewone aandeelen ;i f 1000,— nom. elk tegen den' koers van 100 pCt. en 1000 7 pCt. obligation h f 1000,— nom. elk, tegen den koers van 100 pCt. In de Einancier van 18 April j.l. lezen we dat bovengenoemde Maat schappij, die iu April 1920 haar kapi taal van f 1.500.000 tot f 2.500.000 verhoogde, in het afgeloopen boekjaar een zuivere exploitatie-winst van f 1.326.244 lueftkunnen behalen tegen f 486.028 en f 366,167 in de beide voorafgaande jaren. Dat niettemin slechts 12 pet. divi- dend werd uitgekeerd, tegen 15 pet. over 1919 js wijze vooizichtightid der directie, die o. a. een vast afschrij vingspercentage van 13 pet. voor alle vaste goederen vaststelde.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2