N°, 52 Dinsdag 3 Mei I921s 108 jaargang. Plaatselijke Keuze. FEUILLETON. Drie maanden Scbsier, Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,- buiten Goes f 2, Afzenderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naxrnl. Vennoottchup ©oesclie Courant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT TI. (Slot.) De voorstanders van het wetsont werp hebben in, en reeds veel vroeger huiten de Kamer, hun ingenomenheid met den nieuwen maatregel betuigd, men denke b.v. maar eens aan de groote adhaesie-betuiging van den Nationalen Bond voor Plaatselijke Keuze, waarbij ook vele gemeenteraden van hun instemming hebben doen blijken al lijkt het ons in het algemeen minder gevvenscbt, dat de Raarl over wetsontwerpen oordeelt en zijn meening langs den weg van adres of adhaesie-betuiging ter kennis van de Staten-Generaal brengt. Men heeft ook in de Kamer op het Amerikaansche voorbeeld ge wezen al kon niet ontkend worden, dat daar op allerlei wijzen gesmokkeld wordt. De tegenstanders van liet ontwerp- Rutgers hebben liet in de Kamer niet aan deugdelijke argumenten doen ont breken. Volgens een afgevaardigde als den heer Drion, is de plaatselijke keuze de eerste stap naar de algeheele droog legging e i bovendien een bedenkelijke aanranding van de persoonlijke vrij heid. Daarbij komt, dat het stelsel van plaatselijke keuze niet tot de vraag over liet aantal vergunningen beperkt behoeft te blijven en b.v. vegetariërs iets dergelijks voor de vraag over het al •dan niet gebruiken van vleescli kun nen voorstellen. Smokkelhandel en ontduiking zullen, volgens dezen afgevaardigde, hier niet uitblijven en felle strijd en hatelijke verdachtmakingen zullen bij de stem mingen de gemoederen verbitteren. De bezwaren van hen, die meenen, dat zonder grondwettelijke basis in Nederland geen volks-referendum aan vaard kan worden, zullen wij hier maar onbesproken laten. Er zijn heel wat ernstige drankbe strijders, die tocli geen bewonderaars van het stelsel der plaatselijke keuze zijn. Wij willen ten slotte nog even aan geven waarom ook wij voor dat wets ontwerp weinig geestdriftig gestemd zijn W-ij hebben in een kort geleden gepubliceerd artikel De belagers van onze Volkskracht reeds doen uitkomen, dat naar onze meening de strijd.tegen het zonder twijfel ellendige drankmisbruik zeer goed kan gevoerd worden zonder liet normale, matige gebruik te verbieden, ja zelfs, dat een te krachtig ingrijpen in wat liet volk als zijn persoonlijke vrijheid gevoelt, tot innerlijk verzet en daardoor tot, negatieve resultaten zal leiden. De strijd tegen den alcohol wordt o.i. niet gewonnen door eenvoudig alle café's te sluiten. Een plaatselijk verbod helpt niet als de eene gemeente de drankgelegen- heden sluit, terwijl de andere ze open houdt. Men verplaatst dan het kwaad, maar roeit het niet uit. Het schijnt heel logisch, dat de voorstanders van de bestrijding van drankmisbruik ook voorstanders van de bestrijding van liet drankgebruik zijn. DOOK C. DE B L IJ. Wat is het Leven Schooieren om een beetje Geluk 1 Voor eenige weken zagen de bewo ners van Tilburg twee individuen, uiterlijk landloopers-schooiers, gewa pend met viool en guitaar. Op hoeken van straten en pleinen, in café's, voor deftige villa's overal waar publiek was, gingen ze spelen, geld ophalen ten bate van noodlijdende Nederlandsehe kinderen in den vreemde. Deze twee vreemdsoortige heerschappen waren Otto Fehrenbach, de bekende vliegenier-parachutist en C. de Blij, journalist, die dit alles behalve aan lokkelijke baantje vrijwillig op zich genomen hadden, ten eerste voor boven omschreven doel en voorts om indruk- Maar de ondervinding heeft bewezen, dat een te krachtig optreden dikwijls niet tot liet beoogde doel leidt. Een te streng verbod brengt een opbloei van liet clandestien gebruik, dat dubbel te verooideelen is omdat het tot wetsontduiking leidt en omdat controle er over onmogelijk is. Wanneer men te Goes het drank gebruik zou verbieden en te Kloetinge de bestaande vergunningen onaange tast zou laten, dan is liet duidelijk, dat de liefhebbers van een slokje eenvoudig even over de grens hetüoor hen verlangde zouden drinken of koopen en de prikkel om toch te krijgen wat men niet hebben mag zou vele drankgebrnikers tot misbruikers maken. Het drankgebruik binnenshuis zou toenemen, de clandestiene handel zou bloeien en de nadeelige gevolgen van het alcoholgebruik zouden niet ver dwijnen. Wij blijven van liet standpunt uit gaan, dat de strijd tegen den alcohol een doelmatige en daarom een lang zame moet zijn. Die strijd kan slechts door stelsel matige propaganda in woord en ge schrift gewonnen worden. Het drankverbod moet ten slotte bij ieder mensoh van binnen naar buiten en niet van buiten af naar binnen komen. Het wetsontwerp-Rutgers blijft een ernstige aantasting van de persoonlijke vrijheid. En daarom mogen de kosten nitt geheel over het hoofd gezien worden en mag wel eens bedacht worden, dat intrekking der vergunningen door de plaatselijke keuze voor het Rijk tot vele millioenen verminderden accijns, voor gemeenten tot derving van de vergoeding voor liet vergunningsrecht en tot het voor de helft meebetalen aan de toegezegde lijfrenten voor ver gunninghouders leidt, al mag dan ook de financieele kwestie niet op den voorgrond geschoven worden Invoering van het verbod van drank- verkoop zou alleen de gemeente Am sterdam al. op een verlies vair een millioen per jaar komen te staan. Het blijft onze meening, dat naast krachtige bestrijding van het drank misbruik, de algeheele onthouding slechts door ijverige propaganda ver kregen kan worden, Het is onweerlegbaar, dat deze pro paganda doel treft, dat ook zonder strenge voorschriften het drankgebruik kan verminderen, getuige het feit, dat dit gebruik over de laatste 25 jaar in ons land per hoofd der bevolking reeds van 8.68 liter tot plm. 5 liter gedaald is. De propaganda treft dus doel en waar over het algemeen geen dwingende voorschriften kunnen uitweiken wat vrijwillige actie mogelijk maakt, moet op dezen weg worden voortgegaan, wil [men op den duur de beste resultaten bereiken. De zeer eigenaardige verdeelde stem ming bij bet voorstel-ltutgers in de Tweede Kamer onder de Anti- Revolutionairen en de Katholieken bleken vóór- en tegenstanders te zijn geeft nog een zwakke hoop, dat^de Eerste Kamer zich niet met dit wets ontwerp zal kunnen vereenigen. T. ken op te doen, Inleiding. We slenteren nu ongeveer drie maanden langs 's Heeren wegen, zwer vend van stad tot dorp, hebben een leven vol emotie en kleur, met heel veel sombere, doch ook hoogst komische momenten. De woorden van //schooier", gedicht door mevrouw Manna de Wijs-Monton geven het ware karakter van ons straat leven weer //Schooier, waar ga jij naar toe z/Waar de wind mij waait //Schooieren is mijn levenslust 1" //Schooieren geeft er mijn ziele rust //Schooieren hier o schooieren daar //Altijd maar zwerven en schooieren Het was een sombere winternamiddag. De regen kletste tegen de ruiten Buiten koud en somber binnen warm en opgewekt. In mijn gezellige studeer' kamer, in Den Haag, waar een lustig vuurtje vroolyk flikkerde, heerschte een HET IDEE P1XE. Frankrijk wil het Roergebied be zetten dat is geworden een idee fixe, een dwangbeeld, waaraan gevolg moet worden gegeven, al zou het ook overi gens geen enkel voordeel opleveren dan het genoegen wederom een stuk van het gehate en toch zoozeer be geerde grondgebied in handen te hebben. Zoo dwingt een kind om iets zonder andere reden dan het genot van het bezit, een egoïstisch." voldoening, om dat het begeerde o.*h eeu makkertje aanlokte aan wien 't niet gegund werd. Lloyd George is in het schuitje van Briand terechtgekomen en beeft zich, zooals de technische term luidt met het zwaard omgord. Hij schijnt overgestapt te zijn doordat de Duitsehe voorstellen de geheele schadeloosslel- liag wilden voldoen in meer dan 42 jaar, liefst 60 a 80, terwijl Lloyd George had gerekend op een kwijting van de Duitsehe schuld binnen dien termijn. Lloyd George schijnt niet te weten dat men een kip niet kan dwin gen om in tien dagen honderd eieren te leggen. En wanneer de kip dan nog maar windeieren legt, m. a. w. de markenkoers is gedaald tot een schim van denvroegeren, val de dwaasheid van den eiscli nog des te meer op. In plaats van Duitschland in de ge legenheid te stellen de valuta te ver beteren, worden alle gelegenheden aan gegrepen om de mark nog meer in waarde te doen dalen. Eertijds snoeide men van de munt een dun randje, de entente heeft het in de kunst zoover gebracht, dat er van de heele munt nog maar een tiende meer over is. De commissie van deskurdigen onder leiding van Loueheur i3 met nieuwen moed bezig een perssysteem uit denken waardoor de vereischte hoeveel heid sap uit de reeds uiigeknepen citroen zou moeten worden gehaald. Het is bijna gereed. De heeren hadden de volgeudepunten te behandelenheffing van belasting in de Roerstreek ter dekking van de bezettings-kosteu, geschat op 100 mil lioen in de eerste maand en 80 in de volgende maandenten tweede een hef fing van 20 gouden marken per ton steenkool nit den grond gehaald en 50 procent op den uitvoer, industrieele deelneming van 30 procent en levering van grondstoffen en gemaakte goederen voor het verwoeste gebiedten derde, het stelsel in het Roerbekken toe te passen zou met eenige amendementen op geheel Duitschland kunnen worden uitgebreid. Tusschen den Fransehen en den Engelschen premier schijnt alles koek en ei te zijn. Alleen wil Briand ter stond het Roergebied gaan bezetten en Lloyd George een ultimatum met acht dagen bedenktijd sturen. Waarom dit uitstel van executie Barbertje moet gehangen Amerika zal zich vermoedelijk niet als stootkussen tusschen Duitschland en de geallieerden stellen, nu Frankrijk, Engeland en niet te vergeten België de voorstellen van den verslagen vijand onaannemelijk hebben verklaard. In Londen zullen de entente'heeren officieel hun offieieuse beslissing be krachtigen. Ook de vechtjassen zijn stemming van vreugd ea geheimzinnig fantastisch prikkelend genot, ontstaan door een behoefte om wel te doen in de dagen voor Sint Nicolaas. Ik had bezoek. Fehrenbach met zijn vrouw waren bij mij op komen loopen. We zaten zoo'n beetje te babbelen, toen ik opeens het gesprek onderbrak met z/Stil, lui, 'k geloof dat ik muziek hoor 1 „Nou, da's ook een baantje om met zulk weer op straat te spelen 1"... Want ja, daarbuiten, in den neer- stroomenden regen stond een stakker wanhopige pogingen te doen, om aan zijn instrument een melodietje te ontlokken. Nu heb ik een echt jonggezellen- huishouding. Uit //kassian" haalde ik den kerel in mijn gezellig intérieur binnen. De stumper was geheel Verbluft en verkleumd. In zijn natt? plunje voelde hij zich niet op zijn gemak. Na een lekker warme groc, begon present. Het is werkelijk roerend te zien hoezeer de bezetting van het Roer gebied - de Franschen en Engelschen tegen de edelmoedige borst stuit. Wat er is besloten is nog niet bekend, de noodige geheimzinnigheid wordt betracht en van wat er Zaterdag is behandeld is zoo goed als niets uitgelekt. Zondag zoudm de heeren weer bjjeen komen. De mijnwerkers in de Roerstreek zouden reeds besloten hebben aan alle vakvereenigingen en arbeidersbonden in bet buitenland: een plechtig protest te richten tegen de verdere bezetting. Vermoedelijk zal de annexatie van bet Roergebied het aftreden van de Bel- gi-che soc, democratische ministers medebrengen. Minister Simons en kanselier Fehren bach hinken op twee gedachten. Zulien ze aftreden, of zullen ze gnnstiger voorwaarden aan de geallieerden aan bieden Ze weten nog niet wat ze 'zullen doen. Begrijpelijkerwijze ver langen ze naar rust, maar een minister crisis zou de verwarring in de politiek nog maar vergrooten. Uit Miinchen komt een tendentieus Wolff-berieht, dat melding maakt van zwarte troepentransporten door den Faltz. De pEransche officieren zeggen dat ze bestemd zijn om binnen te rukken in dat deel van Beieien dat rechts -vao den Rijn is gelegen. Ofschoon Beieren de veiligheids (weerbaarheids) troepen niet wil afdan ken en in een zwartjesiuval een reden te meer zou kunnen vinden om in het verzet te volharden, kan het telegram toch wel een kern van waar heid bevatten, maar eeuig voorbehoud is hier wel noodig. Gevolgen van den oorlog. Een medewerkster van den Lokal Anzeiger deelt op grond van de offici- eele bevolkingsstatistiek mede, dat het overschot van vrouwen in Dnitschland, tengevolge van den oorlog, van 1026 tot 1155 op de 1000 mannen is ge stegen. De huwelijkskansen zijn voor de vrouw dus aanmerkelijk slechter geworden. Voorloopig openbaart zich dat nog niet in de huwelijksstatistiek. Tijdens de oorlogsjaren was het aantal huwelijken uit den aard der zaak sterk gedaald. In 1913 bedroeg het 7,7 op de 1000 inwoners, in 1914 6,8, in 1915 en '16 nog slechts 4,1, in 1917 kwam een geringe stijging tot 4,7, in 1918 tot 5,3, terwijl in 1919 het cijfer van vóór den oorlog weer be reikt werd, om in 1920 tot bijna het dubbele, ^1. 12,4 te stijgen. Dat is natuurlijk het gevolg van de vele hu welijken der uit den oorlog terugge keerde soldaten. De schrijfster verwacht echter, dat de cijfers weldra in dalende richting zullen gaan, vooral omdat de ekonomische vooruitzichten zoo weinig hoopgevend zijn, Wel zijn er vele fac toren, die het trouwen bevorderen (de hooge loonen in den landbouw, de dure prijzen die restaurants, pensions en hotels celibatairs in rekening brengen), maar de 1,800,000 gesneuvelde mannen zijn onherroepelijk van de huwelijks markt verdwenen en de daardoor ont stane wanverhouding tusschen het aan tal mannen en vrouwen zal volgens de schattiDg der statistici eerst na 27 jaar vereffend zijn. Staking in Amerika? De Amerikaansche zeelieden hebben zijn tong los te komen. z/Ja, meneer, da's me nog 'ris overkomen, dat ze me binnenhaalden, 't Was op Kersemis, vorige jaar. Weet Uwes nog, dat 't toen ook zulk bar weer was f Je had geen drogen draad an je lijf... „maar ja 'k moet er wel uit.., Bikkement moet toch verdiend wordenAls je zoo thuis zit (wanneer je dat tenminste een thuis kan noemen en je vier bloedjes van kinderen zitten te ver rekken van den honger en om een boterham te schreeuwenje vrouw bibbert van ellende en kou, dan mot je wel geen hart in je donder hebben om zoo iets kalm te kunnen aanzien... Gerust meneer, ik lust graag een taaie, maar het wijf en de kinders gaan bij mij voor I Werachtig hoor, de cniton,- die ik zoo bij elkaar schooier, geef ik direct af. Ik zeg centen, want er loopt tegenwoordig nooit eens een dubbeltje onder door. De menschen hebben het zelf niet en met de konkerensje van die het voorstel der reeders om de loonen met 15 procent te verlagen verworpen. Zondag zou in alle Amerikaansche havens, behalve die aan de meeren de algemeene staking worden afgekondigd. De suikerprijs. Het Ned. Weekblad voor den handel in kruidenierswaren meldt een verlaging van den suikerprijs met f 2,per 100 K.G, voor de eerste kwaliteit en f 1,voor de andere soorten. De vrijheidsbond. De afdeeling Breda van den Vrij heidsbond telt reeds 500 leden. Op den onlangs gehouden propaganda- avond werden 200 leden geworven. De werkloosheid neemt toe. De direkteur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Ar> beidsbeniiddeling deelt het volgende mede Bij 86 (78) organen der openbare arbeidsbemiddeling in gemeenten met 10.000 of meer inwoners waren op Za terdag 23(16) April j.l, ingeschreven 52077 (51032) werkzoekenden, waarvan 46810 (45497) mannen en 5267 (5535) vrouwen. Geen aarzeling meer Men schrijft ons Er zijn er nog, onder de ouderen vooral, die meenen, dat zij later op 65-jarigen leeftijd wel in het genot zullen gesteld worden van een koste- looze ouderdomsrente, 't Is een raadsel hoe men er aan komt, want er is niets van waar. Alleen zij, die verplicht of vrijwillig verzekerd zijn kunnen later rechten doen gelden. Zijn ze dit niet, dan visschen zij later achter 't net. De in dit nummer voorkomende advertentie wil hier nog eens nadruk kelijk op wijzen, opdat men zich niet met valscbe hoop zal vleien. Denkt er om, ouderen dan 35 jaar, dat ge u spoedig aanmeldt, want op 3 December 1921 zal 't te laat zijn, wilt ge op 65-jarigen leeftijd een rente van f 156,'s jaars bekomen. Onwaardige Kiezers. Het Ned. Corr.bureau verneemt dat uit den aard der zaak de regeering zal aandringen op een zoodaiige spoedige behandeling van het wetsontwerp waar- bjj personen die onwaardig zijn ver klaard om kiezer te zijn, ook geen zit ting kunnen nemen in vertegenwoor digende lichamen, dal het eventueel tot wet zal kunnen zjjn verheven alvorens de Amsterdamsche raad in zijn nieuwe samenstelling bijeenkomt. Een eventueel niet-zitting nemen van De Gelder zal niet tot gevolg hebben, dat de Amsterdamsche raads- verïiezingen ongeldig zouden moeten worden verklaard. Wèl kan het gevolg zijn, dat de raad van Amsterdam voor loopig onvoltallig blijft door een vaca ture. Dit komt dan echter geheel voor rekening van de groep-De Gelder, die dan maar had moeten zorgen of dat er op de lijst van dien groep meer candidaten dan twee een plaats hadden gekregen, zoodat casu quo de duizenden stemmen op een der volgende candi daten zonden hebben kunnen overgaan, öf dat de lijst van de groep-üe Gelder groote draaiorgels, haal je maar een bedroefd schijntje op 1" z/Kom, kerel. Je leutert watIk geloof dat het een aardig winstgevend baantje is." Ik lette niet op zijn hevig protestsohudden en vervolgde z/Zeg eens maat, dat pakje van jou is aardig nat en heeft zij o beste dagen achter den rug. Ik heb nog een halfsleetsch liggen, dat kun je van me krijgen, maar dan moet ik dat van jou hebben." Fehrenbach en nog een paar andere vrienden, die intusschen bij me binnen gevallen waren, keken mij met ver wonderde oogen aan. Ik las daaruit de vraag, die mijn zonderlinge bezoe ker mij even later stelde //Nou meneer, wat mot Uwes met dat zoodje van mij doen //Lachend antwoordde ik//Da's mijn zaak; //maak je daar niet bezorgd over 1 „Jij krijgt in ieder geval een mooi nieuw pakkie." Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1