Gemengd Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Staten-Generaal. Laatste ea Telegrafische berichten. Afloop van Aanbeste dingen, Verpachtingen en Verkoopingen. Telegraf. Weerbericht Verkoopingen en verpachtingen. Aanbestedingen Vergaderingen en Voorstellingen enz, Veillngs-Vereenlging Zuid-Berelmd te Goes. Watergetijen voor Wemeldinge. Marktberichten. de heer H. B. Wiegersma is met ingang van 16 Mel" overgeplaatst naar Baarn. ScHKIDSSERECHT VOOIi AMBTENAREN. Tot lid van het scheidsgerecht voor de Ambtenaren en dat der Werklieden in deze gemeente is benoemd de heer L, Smit alhier. Benoemd. Door B. en W. is tot tijdelijke onder wijzeres aan de O. L. School voor M.U.L.O. alhier benoemd Mej. S. H. Krijger te Goes. Regent Gasthuis. Door den heer Mr, H. C. J. Zaaijer is eervol ontslag aangevraagd als regent van het Gasthuis alhier. Tentoonstelling van Dijck. Wij willen nogmaals onzen lezers opwekken een kijkje te nemen in socië teit V.O.V. op de tentoonstelling van werken van den kunstschilder A. J. van Dijck. Men late zich niet de gelegenheid ontglippen iets moois te zien en te koopen De toegang tot de tentoon stelling is vrij. Naar wij vernemen is het aantal bezoekers zeer bevredigend en zijn reeds 8 werken verkocht. Schoorsteen omgevallen. Zater dagmiddag vier uur zou men te Leeu warden een 37 M. langen schoorsteen bij een fabriek aan den Sneekertrekweg met dynamiet, in drie stukken, naar beneden laten komen. Een uurtje tevoren is echter de lange pijp door een onver klaarbare omstandigheid omgevallen en terecht gekomen op een spoor-veewagen de rails van het spooremplacement en op vele telefoondraden van het inter lokale verkeer, ten gevolge waarvan deze' spoorwagen aan spliuters werd geslagen, een andere wagen uit de rails gelicht en het telefoonverkeer van Leeuwarden met de provincie, en met Zwolle, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam gestoord werd. Een inbreker in den schoor steen. Een zeldzaam voorval speelde dezer dagen in een woning te Berlijn af, waar een inbreker was ontdekt en de politie er bij gehaald was, die den booswicht op het dak achterna zat. Daar de wrekende arm der gerechtig heid hem zeer te na kwam, kroop den inbreker in den schoorsteen van een nabijzijnd huis, maar hij bleef ter hoogte van de derde verdieping steken. Alle pogingeo,'hem naar boven of naar beneden los te werken, mislukten, tot dat eindelijk de brandweer er aan te pas moest komen. Deze stak een gat in den schoorsteen en bevrijdde den inbreker die nu zijn benauwde gevan genis voor een andere giDg verwisselen. Als de levenslamp uitgaat. De laatste woorden..Beroemde man nen hebben aan hun stervens-sponde meestal getrouwen en bewonderaars om hen heen, en zoo zijn van velen hunner de laatste woorden bekend. Soms zijn die woorden nuchter eu ge woontjes, soms wijsgeerig, ook wel eens theatiaal. Hier volgen de laatste woorden door stervende vorsten, poli tici, enz. uitgesproken Socrates„Krito, we zijn een haan aan Aesculapius schuldig, vereffen die schuld, vergeet het vooral niet." Raleigh „Waarom sla je niet toe. Vooruit maar, brave kerel", (tegen den beul die aarzelde hem te onthoofden.) Karei I van Engeland„Remember Karei II van Engeland „Laat mijn arme Nelly geen gebrek lijden". Mme de Pompadour „Un moment Monsieur le Cure, nous en irons en semble". („Een oogenblik we zul len samen vertrekken", tot den pastoor van de Madeleine, die haar was komen opzoeken, en die juist afscheid nam toen zij voelde dat het einde gekomen was.) Lord Thurlow (een van Engeland's meest gevierde Lords Chancellor, 1 730 1806:) „De duivel hale me als ik niet geloof dat ik dood ga". Robert BurnsDie schooier, Mat thew Penun (Een advocaat die den dichter geschreven had over zijn schulden en hein beangst had gemaakt voor gijzeling.) Washington „Het is goed". Nelson „Ik gfcmk God dat ik mijn plicht heb gedaan". Napoleon„Mon Dieu La Na tion Pranfaise Tête d'armée Goethe „Meer licht Talma„Het ergst van alles is dat ik niet zien kan". Byron „Ik moet uu slapen". George IV van Engeland "VVatty, wat is dit Het is de dood, mijn jongen, ze hebben me misleid". Cromwell„Ik ben niet van plan te drinken of te slapen, ik ben alleen van plan er zoo gauw mogelijk tus- sehen uit te zijn". Grotius „Wees ernstig!" Roosevelt„Doe het licht uit als jeblieft». (Hbld.) De laatste mijnveklen opgeruimd. Vo'gens draadloos bericht uit Horsea heeft de Duitsche mijnvegersflotille de laatste mijnvelden, die zich nog in de Noordzee bevonden geheel opgeruimd, zoodat op 1 Mei de geheele Noordzee, voor het eerst na 7 jaar, weer voor de zeevaart zal zijn opengesteld. De nieuwe Duitsche voorstellen. De nieuwe Duitsche voorstellen, die aan den Amerikaanschen zaakgelastig de zijn overhandigd, houdenin hoofd zaak het volgende in le. De bereidverklaring tot vergoe: ding eener contante waarde van in het geheel vijftig milliard goudinark. De bereidverklaring om de waarde van dit bedrag naar de mate van Duitschland's draagkracht in annuïteiten tot een gezamenlijk bedrag van 200 milliard goudmark te betalen. 2e. Duitschlartd schrijft overwijld een internationale leening uit, welker bedrag, rentevoet en aflossing nader ware overeen te komen. Duitschland neemt zelf deel aan de leening. Verdere voorstellen komen hierop neer, dat rente en aflossing van de rest d'er schadevergoedingssom naar mate van Dnitsehland's draagkracht worden bepaald. Duitschland acht op het oogenblik slechts een rente van 4 pet. mogelijk. Om een onmiskenbaar bewijs van zijn goeden wil te geven, is Duitschland be reid aan de commissie voor vergoe dingen dadelijk een milliard gouden marken ter beschikking te stellen,' en wel: 150 millioen in goud, zilver en wissels en 850 millioen in schatkist biljetten, welke uiterlijk binnen drie maanden in wissels en buitenlandsch papier zullen worden gewisseld. Duitschland is voorts bereid om in geval de Ver. Staten en de geallieer den zulks wenscheu, voor zoover zijn draagkracht strekt, de oorlogsschulden van de geallieerden aan de Ver. Staten over te nemen. Duitschland stelt voor over de schatting van heigeen Duitschland reeds voor het herstel verricht heeft en welk bedrag van de geheele Duitsche schuld moet worden afgetrokken, te onderhandelen in tegenwoordigheid van deskundigen. Met de aanneming van deze voor stellen zullen andere verplichtingen van Duitschland tot schadevergoeding ver vallen en Duitsch eigendom in het buitenland vrij worden. Verder acht Duitschland het voor gestelde systeem slechts uitvoerbaar, als het stelsel van sancties ophoudt, de tegenwoordige grondslag van Duitsch land's productie niet nog meer wordt verkleind (bijv. door afscheiding van het Opper-Silezisehe nijverheidsgebied) en het Duitscheekonomische leven tot het vrije wereldverkeer wordt toegelaten. Een land zonder vrouwen. Sinds eeuwen bestaat er in Europa, een land, waarin geen enkel vrouwelijk wezen leeft, zelfs geen koe of kip, nl. het schiereiland Chalkidike, aan de Macedonische kust, op welks zuidelijke ■punt de heilige berg Athos zich verheft. Om dezen berg heen ligt de monniken-republiek Athos, met een bevolking van 5000 monniken. Dezen wonen in een reeks afzonderlijke kloosters en zijn meerendeels van Roemeensche, Bnlgaarsehe, Servische en in den laatsten tijd Russische nationaliteit. Hun orderegels zijn zeer streng, ze moeten voortdurend vasten, nacht en dag vermoeiende godsdienstoefeningen houden, mogen nooit rijden en nimmer luide spreken. Een van de voornaamste wetten van deze orde, die reeds duizend jaar oud is, zegt, dat er in het geheele gebied der republiek nooit een vrouw of zelfs een vrouwelijk dier aanwezig mag ziju. Ook gekroonde vrouweu mochten nooit het rijkje betreden. Toch is er eens een vrouw een kijkje komen nemen, het was de dochter van een Engelsch diplomaal, die in manskieeren haar vader bij een bezoek aan de kloosterlingen verge zelde. Zij werd niet ontdekt en ver telde later triomfantelijk van haar avontuur. In de Athos-republiek schijnt men de vrouwen niet te missen. Ze is welvarend en de monniken worden zeer oud. Een geschiedenis uit een kran kzinnigengesiicht. De Warschausche correspondent van de Daily Express seint aan zijn blad de volgende griezelige geschiede nis In een krankzinnigengesticht te Wilna overleed een der verpleegden en de kist met het lijk werd in de kapel van het gesticht gebracht. Een andere krankzinnige, die het lichaam van zijn kameraad had zien wegdragen, sloop de kapel binnen, nam het lijk uit de kist en verborg het in een kast, waar verschillende benoodigdheden voor den kerkeliiken dienst werden bewaard. Daarna ging hij zelf in de kist liggen, trok het lijkkleed over zich heen en viel in slaap. Enkele uren later kwam een priester om den lijkdienst te hou den. Toen deze was afgeloopen, namen de dragers de kist op om ze voor de begrafenis in den lijkwagen te brengen. Door de beweging werd de slaper wakker, die zeer verschrikte, uit de kist sprong, een der dragers een slag op het hoofd gaf en wegrende. De drager zakte in elkaar en stierf van schrik, terwijl de priesteren andere aanwezigen in een paniek de vlucht namen. Door hun kreten opmerkzaam ge maakt, verzamelde zich een groote menigte voor de kapel. Een paar per sonen waren zoo dapper, dat zij naar binnen durfden gaan om te zien, wat er eigenlijk gebeurd was. Zij vonden een doodkist en een dooden man op den grond. Natuurlijk legden zij het lichaam in de kist. Toen begonnen zij te zoeken naar het lijkkleed, dat de krankzinnige in zijn vlucht meegesleept had. Eindelijk opeude iemand de kast om te zien, of zich daarin soms iets bevond, waarmede men het lijk zou kunnen bedekken De daarin verbor gen doode viel er uit. Een man viel lauw vau schrik en er ontstond op nieuw een paniek in de kapel, die zich door de geheele stad verbreidde. De politie werd in het geval gemoeid en er waren verscheidene uren uoodig om de zaak op te helderen en de opgewonden gemoederen tot bedaren te brengen. Vrouwen naar de stembus. Zondag zijn in geheel België de verkiezingen voor de gemeenteraden gehouden, waaraan voor de eerste maal ook de vrouwen hebben deelgenomen. Uit Brussel wordt daarover liet vol gende gemeld De koningin is gaan stemmen om half' elf, in het bureau der Twaalf Apostelenstraat. Zij was er iu eeu auto naar toe gereden in gezelschap van een hofdame. H.M. werd onmiddellijk herkend en werd met eerbiedige toegenegenheid begroet. Toen de koningin het stembureau binnenkwam, wildeu eenige andere kiezeresseu haar voor laten gaan. In het geheel niet, antwoordde de koningin, gij waait de eersten en gaat dus voor. Toen zij haar oproepingsbrief aan den voorzitter overhandigde, riep deze Elisabeth van België. Al de leden van het stembureau stonden op en groetten de koninklijke kiezeres, die haar brief aannam, haar stem uitbracht, deu brief aau den voorzitter overhandigde en het bureau groette met de woorden Tot weerziens, heeren Het gebeurde alles zoo democratisch en eenvoudig mogelijk. Een vreemd tooueel leverde het op, die groepen kloosterzusters te zien opkomen, die ouder hel oog van een oudere zuster beurtelings van het bureau uaar het stemhokje giugen. In de volkswijken heersehte een ongekende beweging, rijtuigen en automobielen reden af en aan en het was voor de oude vrouwen een feest, op de kussens naar de kiesbureaux te worden gebracht. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Dinsdag was aan de orde het wetsontwerp betref fende ontginning van aardolievelden in Ned. Indië (Djambi). Den heer de Muralt (v.b.) verklaarde zich tegen staatsexploitatie. Of hij zich tegen het regeeringsontwerp zal ver klaren, zal er van afhangen of een zekere hoeveelheid stookolie ten dienste van het land zal woiden gesteld. Het regeeringsontwerp beoogt een nieuwe vennootschap, de Ned. Indische aardolie Mij. te doen optreden tusschen den Staat en de Bataafsohe. Eormeel zal de Staat de beslissende zeggenschap hebben, maar gevreesd wordt dat de macht feitelijk zal komen aan de Ko ninklijke, waarvan de Bataafsche een dochter is, en welke Mij. het er om te doen is om andere concurrenten b.vj de Standard Oil uit Djambi te weren De heeren Albarda (s.d.) en Marchant (v.d.) bleken felle tegenstanders. De laatste had in de stukken gelezen dat het niet alleen om de olievelden van Djambi ging, maar om die van geheel Ned. Indië en dat- de Staat op een belangrijk punt het heft uit handen geeft. Spreker deed tenslotte het voor» stel om de verdere behandeling te schorsen, toen het uitkwam, dat in het tergrifïiegedeponeerde exemplaar van het wetsontwerp een vergissing was begaan. Daar er bij de stemming (42 voor8 tegen) slechts 50 leden aanwezig bleken, moest de vergadering worden verdaagd. Des avonds interpelleerde de heer Duys (s.d.) over de weigering van den burgemeester van Haarlem tot het houden van den 1 Mei optocht der soc. democraten, en over den finan- cieelen toestand van sommige gemeen ten. De heer De Jonge (s.d.) hield een interpellatie over de interneering van vreemdelingen. BURGEMEESTER ZIMMERMAN. De burgemeester van Rotterdam, mr. A. R. Zimmerman heeft verklaard, aan den hem gesteldpn datum van aftreden niet te zullen vasthouden. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND De Eransche kamer heeft in verband met de a.s. geallieerde conferentie haar vertrouwen in Briand uitgesproken. De door Duitschland gevraagde ophef fing der sancties eu deelneming aan het wereldverkeer, wordt, in goed ingelichte Eranscheu kringen, onaannemelijk ge acht. GRONDWETSHERZIENING. Het bestuur van de Vrijzinnig- Democratische Vrouwenclub heeft aan de Tweede Kamer verzocht, bij de Grondwetsherziening de bepaling van art. 181, waarbij de verplichting tot het onderhouden van een zee- en land macht is vastgesteld, te doen vervallen. De laatste hoop. Minister Simons heeft ia den Duit- schen Rijksdag gezegd dat de nieuwe Duitsche voorstellen de laatste hoop zijn. Duitschland kan niet de schade van alle anderen betalen, anders zou Europa en de geheele wereld in de grootste ellende komen. Goes. Dinsdag werd alhier in de „Prins van Oranje» ten overstaan van Notaris Pilaar, publiek verkocht, een woonhuis, erf en tuin, in de gemeente Goes, aan den Ouden Singel, groot 1 Are 27 Centiaren voor f 2470 aan( Cornelia Adriaan Walraven, te Nieuw en Sint Joosland. Het pere. bouwterrein aan de Prin ses Julianastraat en het perc, tuin grond aan den weg naar de R. K. begraafplaats bleef onvverkocht. Goes. Dinsdag werd door het Bestuur der VeiiingsvereeDiging Zuid»Beveland alhier, aanbesteed het vergrooten van het Veilingslokaal. Ingeschreven werd door H. Oele te 's Heer Hendrikskinderen, f 30.500. J. L. Allewijn te Hoede- kenskerke, f 28.000. H. P. Korstanje te Wemeldinge, f 27.800. Gebr. Oom te Wilhelmiuadorp, f 27,720. A. Wa- beke te Krabbendijke, f 26.880. W. van de Linde, Kattendijke, f 26,484. fa. D. van Maris te ICapelle, f 25,990. Auth. Soff'ers te Hogerheide f 25.600, H. Schout te 's Heer Arendskerke, f 24,950. P. van Wuyckhuyse te Goes, f 23,585. J. J. Dronkers te Kapelle, f 22.710. A. de Bruyne en J. W. v. d. Weerdt te Goes, f 22 634. J. M. J. Schrijver en zoon te Goes, f 21,640, aan wien het werk werd gegund. middelburg. Hedenmorgen werd aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg aanbesteed het vernieuwen en verlengen van den dam- wand onder het geleidingremmingwerk in de bnitenhaven te Veere, behoorende tot de werken van het kanaal door Walcheren. Raming f 8000. Ingeschreven werd o.a. door A. van der Straaten 3r„ Hansweert voor f 7100. Minste J. van 't Hoff en J. Tholens, Hoek voor f 6995. 's Heer Abtskerke- Dinsdag 26 April 1921 werd ten overstaan van notaris E. C. van Dissel te Goes publiek verkocht 2.38.10 H.A. weiland onder 's Heer Abtskerke. Kooper de heer J. Kloosterman te 's Heer Abtskerke voor f 1210 per gemet of den hoop f 7,342,01. naar waarnemingen, verricht inden morgen van 27 April medegedeeld door het Koninklijk Eederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 781,6 te Hernosand. Laagste barometerstand 761,1 te Biarritz. Verwachting tot den avond van 28 dezer Matige oostelijke wind, meest licht— bewolkt, droog weer, iets warmer overdag. April. 28 Goes, inboedel, Pilaar, 28 's Gravenpolder, landbouwgereedschap pen enz. Neervooit, 29 e< 13 Mef, Sluis, hofstede, van Mazijk. 29 Oudelande, huis met erf en tuin en inboedei, Neer voort. Goer, woon- en winkelhuis met bak kerij, Van Dissel. Mei. 2 Driewegen, atbraak, Hollmann. 2 Hoedekenskerke, afbraak, Hollmann. 2 'iH. Abtskerke, afbraak, Hollmann. 3 Goes, beestiaal, Hollmann. 4 Borsselen, atbraak, Hollmann. 4 Nieuwdorp, afbraak, Hollmann. 4 Wolfer'sdijk, aibraak, Hollmann. 4 Nieuwdorp, bouwzand, Pilaar. 4 en 12 Aardenburg, hofstede, van Mazijk - 6 Schoondijke, inspan,van Mazijk. 6 Goes, automobielen, de Kek. 6 's Gravenpolder, huis, schuur wagen huis en erf enz. en inspan. Pilaar. 9 's Heer Arendskerke, fabrieksgebou wen met woonhuis, erf, bouwterreinen, inventaris enz, Pilaar. »i Goes, Stalhouders- en Sleepersiospan PlUar. 10 Goes, woonhuis met tuin, Pilaar. 18 Sehore, huis met erf en tuin, Neervooit, 25 Goes, Inboedel, Pilaar. 18 Blezdicge, boomgaarden, Vau Dissel Mei 4 Wilhelmiuadorp, verbeteren en onder houden waterk. werken en gebouwen Cal. Oost-Bevelandpolder. Apiil. 23 tot 3 Mei, V.O.V. Schilderijententoon stelling. 27 Sinfonetta, Veiling van 26 April. Aardappelen f4 a f 6. Witte boonen f 12. Alles per 100 K.G. Honing f 2 per K.G. (Dia voor lertekt vallen ongeveer inlauten later ea voor Huruioeert rato oen half oor vroeger. Dagen. 28 Apri! 2» 30 1 Mei 2 Hoogwater Vrm. Nam 6.50 7 31 8 23 9 24 10 39 11 54 0.22 7.12 7 55 8 49 9.56 11 13 0.54 L.iügwater. Vrm. titm. 011 0 47 1 32 2.28 3 52 5.10 611 0 23 1.05 1.58 314 4 41 5 50 6.41 GOES, 26 ^p.il ii;2i, Aanvoer zeer geritg. Nieuwe Tarwe f :o,~ a f 2i,-~ Oude Rogge a Nieuwe Rogge - a - Wintergerst per ïooK.G. - 16 50 a - 17,— ChevaMerger&t a Zomergerst per 100 K.G.a Haver - 15,— a Kook erwten a Kroonerwttn - 18,— a - 19,— Bruine Boonen - 12,— a - 17, Paarde Boonen - a Maanzaad a - Mosterdzaad a Karwijzaad - a Aanvoer Eendeneieren stuks ct cleien per ;oo stuks 7,50 a Boter per kilo f2,— a f Middenprijs eieren per 25 stuks f 1,8773 Middenprijs boter per halve kilo f 1,10 Eieren aan particulieren verkocht 9 ct. Bofrer aan particulieren f 1,20, Afwijkende boter o ct. p, p. Aanvoer boter 740 pond, eieren stuks Roomboter f o,— per pond Eieren o stuks Poeleleren verkocht voor o,ct. p. stak. Ganzeneieren 30 st. Eieren* er koop. Onderafdeellng Zuid-Beveland V.P.Z, Aangevoerde eieren J2050 stuks. Prijs I 8,— per 100 stuks. ROTTERDAM, 26 April 1921. Ter veemarkt waren neden aangevoerd 205 paarden, o veulens o ezel, 1625 magere runderen, 823 vette runderen, 233 vette en graskalvcren, 1101 nuch ere kalveren, IC9 schaper of lammeren, 520 big gen, 10 bokken of geiten, 60 overioopers. Prijzen per 7, kilokoelen van 65-90— 100 ctossen van 75 85 95 ct., stieren v g 65-80-90 ct, kalveren van 80 100—125 ct, schapen van 0—0 c\, lammeien (per stuk; f 0—0, varkens o0— o—o ct,, lichte varkem (export- hande») 0—0 ct, rijzen per stuk van mager vee melk* kielen t 375—f 875 kalkoeien 1475—1860, s.ieren f350—Uoo, pinken f200,— 400, g- skalveren if—vaarzen f 300,—f 500, paarden f 400-i 6oo, slachtpaarden f zoo zoo, hitten f 250— f 40?, biggen 130,- f 50 biggen per week f 4,—f 5,—, slacht dito i overioopers i 6;>-t 100, fok nuchtere kalveren i4o,-f 60, slacht nuch tere kalveren 1 15-f as.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 3