Provincie-Nieuws Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Stadsnieuws zitter der Fed. van Nederl. Stenografie leeraren I. Pitman in Nederland en N. O.-I., Directeur-Generaal der Kon. erk. Pitmanseholen, werd ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan in tegen woordigheid barer leden en leerlingen op 16 April 1921 in het gebouw Musis Sacrum, Arnhem, het eere-diploma voor belangrijke diensten aan de Federatie bewezen, uitgereikt aan den heer P. A. M. A. Driessen, directeur der Kon. erk. Pitmanschool, 's Hertogenbosch, tevens oprichter van de. Kon. erk. Pitman- school te Goes en Middelburg, en mej. A. Bos, directrice der Kon, erk. Pit manschool te Zutphen. Benoemingen bij het bijz. onderwijs. St. Ct. 79 bevat een Kon. besluit van 18 April 1921, waarbij o.m. wordt bepaald „Alvorens over te gaan tot het benoemen, hetzij van een hoofd der school, hetzij van een onderwijzer tot bijstand van het hoofd, zendt het hoofdbestuur aan den inspecteur een opgave van zoo mogelijk ten minste drie bevoegden in volgorde van voori k»ur. Eene volledige lijst van de sollicitanten met de door hen) inge zonden stukken wordt hierbij overlegd. Indien het schoolbestuur een hoofd of een onderwijzer wenscht te benoemen, die niet naar de te vervullen betrek king heeft gesollioiteerd, wordt daarvan met opgaaf van redenen en met ver melding van den naam en de laatste lijk bekleede betrekking mededeeling gedaan bij de toezending van de lijst van sollicitanten. De inspecteur zendt zijn schriftelijk met redenen omkleed advies met de in het eerste lid bedoelde stukken binnen veertien dagen aan het school bestuur terug. Indien het schoolbestuur meent een ander te moeten benoemen, dan in de in het eerste lid bedoelde opgave is geplaatst, geeft het daarvan kennis aau den inspecteur, tenzij deze in zijn advies, genoemd in het tweede lid, dien ander reeds had aanbevolen". (Tot nog toe bestond de bepaling dat de inspecteur eerst een aanbeveling van drie opmaakte). Geref. Kerken. Op Piikster-Maandag zal te Kapelle een Zendingsdag worden gehouden vanwege de Classis Goes der Geref., Kerken. -» Dinsdag was het 25 jaar geleden dat ds.- R. J. van der Veen te Goes werd beroepen. Woensdagavond om half zeven wordt dit jubileum herdacht in de Geref. Kerk aldaar, waarbij door verschillende sprekers het woord zal worden gevoerd. Geref. Gemeente. Bedankt voor Rilland-Bath door H. Kieviet te Veenendaal. Chr. Evang. Gem. Naar de „Z." meldt, herdachten bij de Chr. Evang. Gemeente te Goes Zondag j.l. hun 25-jarig jubileum als ouderling dhrn. J. M. Straub en J. de Schipper, de laatste tevens als kerke- raadslid. 't Heeft geholpen. Voor eenigen tijd is melding gemaakt van een predikant, die om zijn stofte- lijken nood te demonstreeren aan zijne gemeente van den kansel bekend maakte, dat hij daar voor haar stond met een geleende broek aan. Deze bedienaar des Woords had reeds herhaalde malen zijn nood aan den Kerkeraad geklaagd, doch zonder gevolg. Zeker gedachtig aan het bijbel woord „zeg het der gemeente", nam hij bovengenoemd krachtmiddel te baal en niet zonder resultaat. Binnen kor ten tijd was het tractement van f 2600 op f 3500 gebracht. Waarmee wij volstrekt niet zeggen willen, dat dit desperate middel door eiken predikant in nood dient toegepast te worden. (N.R.Ct.) Luther's woorden te Worms. Gelijk men weet wordt er aan ge twijfeld of Luther te Worms wel de bekende woorden heeft gesproken „Ik kan niets anders. Hier sta ik. God helpe mij. Amen." Wel staat vast, dat hg in dien geest heeft gesproken, maar niet precies die woorden. Dr. I. M. J. de Hoog herinnert er nu in de Hervorming aan, dat geen mindere dan Ranke, in zijn Deutsche Geschichte im Zeitalter der Reforma tion, na in den 5en druk van den twijfel te hebben gewag gemaakt, in eeu lateren druk, van 1894, met een beroep op twee oude vlugschriften, door Köstlin uitgegeven, de woorden in de oude aangehaalde lezing hand haaft. Zeeuwsclie Polder- en Waterschapsbond. Uit het Jaarverslag 1920 van den Zeeuwschen Polder- en Waterschaps bond blijkt, dat van de gelegenheid tot het vragen van adviezen ruimschoots gebruik werd gemaakt. O.a. werden de volgende quaesties behandeld Een buitengewoon lid vroeg of de Kantonrechter te Goes 6 October 1919 niet ten onrechte besliste dat de gebrui kervan een in een sloot zich bevindenden dam niet tot het onderhoud van de door- voerbuizen is verplicht wanneer deze buizen op aanwijzing van het gemeente bestuur niet in den dam maar in den gemeenteweg zijn gelegd. Geantwoord werd dat het vonnis geacht werd juist gewezen te zijn volgens den letter van art. 66 2 Politiereglemeut, ofschoon het uit billijkheids-oogpunt moest wor den betreurd, dat de gebruiker van een dam, die het leggen van buizen nood' zakelijk maakt, in casu niet tot onder houd van die buizen kon worden ge dwongen. Had niet het gemeentebestuur de plaats der buizen aangewezen dan zou de landgebruiker op grond van art. 112 sub 6 Wegenreglement vervolgd kunnen zijn gewordeD, welk art. straf baar stelt hem, die geen buizen in den dam legt. De besturen vaii twee polders welke deel uitmaken van een Waterschap kwamen met de vraag, hoe verbetering van afwatering zou zijn te verkrijgen wanneer het waterschapsbestuur daar omtrent gqen voorstel wilde doen. Gead viseerd werd aan deze polderbesturen, om na vooraf ingewonnen technisch deskundig advies, een voorstel ter algs- meene vergadering van ingelauden te doen. Werd dit voorstel niet aange nomen, dan zouden de besturen zich hebben te wenden tot Ged. Staten, die ingevolge art. 88 lid 1, Wet 1900 de bevoegdheid hebben de uitvoering van noodzakelijke waterstaatswerken te be velen. Een lid van een polderbestuur wilde verhinderen, dat vee vanaf aanliggende weiden de waterleidingen in onderhoud bij zijn polder, dicht loopt. Kunnen door het polderbestuur afheiningen worden aangebracht. Zoo niet, welke maatregelen kunnen ertegen dan worden genomen Geantwoord werd, dat de pachters der aanliggende weiden niet kunnen worden verplicht om afheiningen aan te brengen. Ook is liet-polderbestuur zelf niet bevoegd om deze aan te brengen. Wegens belemmering van den geregel- den afloop van het water in de water leidingen is echter de eigenaar van het vee volgens art. 19 Politie-Reglement strafbaar. Hem zou hierop kunnen worden gewezen en zoo zon men hem er eerder toe kunnen brengen om mede te werken tot eene minnelijke schikking ter verkrijging van een afheining. De hierna volgende advies-aanvrage vereischte zeer veel studie. De quaestie was in het kort, dat een polderbestuur sinds jaren vergunningen uitreikte tot uitoefening van het vischrecht in de wateren van den polder. Een ambachts heer, uitgaande van het standpunt, dat in zijn ambachtsgebied het vischrecht een ambachtsheerlijk recht was, had tegen eenige vergunninghouders, die vischten, procesverbaal laten opmaken wegens inbreuk op dit recht. Het pol derbestuur wilde nu weten wie ge rechtigde was. De conclusie van het advies was, dat aangenomen diende te worden dat wanneer aan die ambachtsi heerlijkheid indertijd een vischrecht was verkocht geweest een feitelijke quaestie die dezerzijds zonder inzage van stukken niet kon worden beoor deeld dit recht ofschoon in 1798 afgeschaft, in 1811 als gewoon zakelijk recht aan den ambachtsheer is terug gegeven. Mitsdien kon het door niet uitoefening gedurende 30 jaar teniet zijn gegaan. Op grond van art. 641 B.W. mocht het polderbestuur zich als uitsluitend gerechtigde beschouwen. De ambachtsheer diende dus het tegen deel te bewijzen. Slaagde hij in het bewijs van zijn beter recht, dan kon hem wellicht verjaring worden tegen geworpen. Aankoop van grint. Daar van de commissie voor gezam. aankoop van den ZuidiHoll. Bond nog geen mededeelingen zijn gedaan i. z.- den aankoop van grint, heeft het be stuur van den Bond reeds voorberei dende maatregelen genomen om zelf de hand aan den ploeg te slaan. Vervuiling Polderwater. Naar aanleiding van een schrijven der Z. L. M. werden informaties inge wonnen omtrent de vervuiling van het polderwater in Zeeland deze bleek niet van ernstigen aard te zijn en de maat regelen ertegen afdoende. Leden. Het ledenaantal bedroeg aau het einde van het jaar 95, dat der buiten gewone leden 34. Propaganda. Door het houden van propaganda- avonden en het zenden van circulaires zal worden getracht alle polderbe sturen van het nut van den Bond te overtuigen. De melbprtys. In een Maandag te Middelburg ge houden vergadering van den Bond van Melkvereenigingen op Walcheren is besloten om met ingang van Maandag 2 Mei den melkprijs te (verlagen met 2 cent per liter. De prijs voor parti culieren zal dan worden bepaald op 16 cent per liter Afscheid aan Zeeland. Schoorvoetend, nog 't rumoer der stad in [de ooren, Kwam in uw midden ik als vreemd ging aan Reeds lang was voor mijn ziel de zin [van 't land verloren, Mijn voet ontwend op stillen weg te [gaan. Een hang naar druk gewoel bleef lang [mij bij; Uw stilt omhuiverde mijn ziel met [beven Totdat uw imlde hand zich opende [voor mij, En in uw oog uw ziel voor mij ging [leven Toen heeft, o wondre keer, uw stilte [mij bekoord, En heb ik rust voor 't moede hart [gevonden En in de trilling van uw licht een [stem gehoord, Wier wonder zoet geluid mijn liefde [hield gebonden. Nu wenkt mij weer de stad met haar [intenser willen De drukte van„'t beweeg doet huivrend [nu mij aan. En 't vochtig oog ziet warm uw luchten [trillen. Ik hlijf in droef gepeins bij uw herinnel [ring staan. Wees uit de verte nog een laatste maal [gegroet, O Zeeuwsche la ,d, wiens sappig groene [dreven, Zoo vaak getuige waren van mijn vol- [gemoed Bljjf in mijn daakbren toon voor altoos [leven. Zoo uwer een, in andere landauwen, Mijn wegen kruist in droef of blij ge- [beuren, Vraag mij terug, wat nooit mij werd - [onthanden, Voor u staan open al mijn liefdedeuren. B. Znid—Beveland gefilmd. De Directie van de Ned. Mij voor Cinematografiefilmfabriek „Polygoon" is zoo vriendelijk ons een tiental momenten te zenden van de Zuid Bevelandsche Lentefilm. Deze bewijzen dat de opnamen, gedaan door den heer J. A. Ockse, uitstekend zijn geslaagd. Ze zijn buitengewoon scherp. De belichting is voortreffelijk en zelfs de opname te Schore van de. schapen, welke onder zeer ongunstige omstan digheden werd gedaan, is brillant. Bij het „afdraaien" van de film die wij ontvingen, wat met de hand geschiedde tegen het door het raam invallend licht. jammer dat de bioscoop, die we in Goes krijgen nog niet gereed is, dan hadden we eens kunnen proef draaien, konden we ons nog eens overtuigen dat inderdaad op onzen tocht door Beveland de mooiste plekjes zijn gekozen en de meest karakteristieke dingen zijn opgenomen. De directie schrijft dat de tocht vruchtbaar is geweest voor haar en speciaal voor ZuidBeveland. Bij dit laatste sluiten we ons volmondig aan. Nlenwdorp- Dinsdagmorgen reden twee wagens beladen met hout, achter elkaar in den Noord-Kraaijert. De vrachtauto van den heer G. uit Middelburg, die wel den eersten, maar niet den tweeden wagen zag, reed tegen het voorwiel van den laatsten, waardoor de wagen zwaar wsrd beschadigd en eeu der paarden zoo danig gekwetst, dat het per wagen naar Goes, ^aar de eigenaar dhr. J. Westdorp woont, moest worden ver voerd. Rilland-Battl. Zondagavond om streeks half tien brak een felle brand uit in een houten loods, welke dient tot bergplaats van petroleum en brand stoffen op het stationsemplacement al hier. Het gebouwtje stond in een oog wenk in lichtelaaie. Met behulp van drie slangen op de waterleiding wist men tenslotte den brand te blusschen en het stationsgebouw, dat reeds aan 't branden wa6, te behouden. De leiding van het blusschingswerk berustte bij den heer J. v. d. Sande. Krabbendijhe, Vrijdagavond had de heer J. P. Willems het ongeluk met zijn motorfiets te vallen. De motor werd beschadigd, doch de berijder bekwam gelukkig geen letsel. Door de landbouwvereeniging „E. M. M." tlliier werd Maandag j.l. aanbesteed de leverantie van 56500 KG. Chilisalpeter. Ingeschreven werd door de heeren L. van Fraassen te Waarde voor f20,75 firma J. Kostense te Kruiningen voor f 20,32 N.V. Vee voeder en Kunstmesthandel te Vlake voor f20,32; F. de Jonge te Ovezaude voor f 20,25 M. Pieper te Waarde voor f20,19; firma Jac. Krijger te Krabbendijke voor f 20,14 Ant. Kole te Colijusplaat voor f 19,92 Timmer man Melis te Goes voor f 19,78. Alles per 100 K.G. Ovezand. Op de Maandag gehouden voorjaarsveemarkt waren aangevoerd 34 stuks hoornvee en 1 veulen. Vraagprijzen hoog, handel gering. Colynsplaat. Maandag slaagde te 's Gravenliage voor hulpkeurmeester voor vee en vleesch de heer I. Verburg, te Kortgene, vroeger te Colijnsplaal. Kapelle. In de Dinsdagmiddag ge houden bestuursvergadering van de Veilingsver. IC, B. en Omgeving werd tot Dir.-Boekhouder benoemd de heer J. van Liere Gz. alhier. Driewegen. In de Maandag gehou den raadsvergadering waren alle leden present. Besloten werd tot het aan vragen van ontheffing tot het geven van lichamelijke oefeningen. Vastgesteld weiden verordeningen op het archief op de warenwet en het vervolgonder wijs. Gewijzigd werd het reglement voor het armbestuur met betrekk'ng tot de uitbesteding van kinderen en de bepaling omtrent de benoeming van leden van het armbestuur. Tot lid der Commissie tot wering van School verzuim werd herbenoemd de heer W. Noels en gekozen lot lid der schat' tingscommissie vacature D. Mulder, de heer L. W. B. A. Mulder. Den wegwerker P. Koole werdve - gund om Zaterdags om 4 uur te eindigen. Tijdens den duur van denzomertijd zal het sluitingsuur voor de herbergen op Zaterdagavond om 11 uur nieuwe tijd zijn, Uitvoer van suikerbieten. Op vragen van den 'heer Braat be treffende het toestaan van den uitvoer van suikerbieten aan houders van een zg. bona-fide contract, heeft de minis ter van landbouw- nijverheid en handel geantwoord Ondergeteekende heeft de Naamlooze Vennootschap Nederlandsche Uitvoer- maatschappij in de gelegenheid gesteld consenten te endosseeren voor den uitvoer van suikerbieten, daarbij ver zoekende, deze werkzaamheid zoodanig te doen plaats hebben, dat daardoor de terugkeer tot normale toestanden zooveel mogelijk wordt bev.rderd. Geheel overeenkomstig dit verzoek heeft de Naamlooze Vennootschap Nederlandsche Uitvoermaatschappij de bepaling gemaakt, dat alleen vergun ning tot uitvoer wordt geëndosseerd ten behoeve van de houders van sui kerbieten', die kunnen bewijzen, dat zij dit artikel inderdaad hebben verkocht aan buitenlandsclie suikerfabrikanten. De genoemde maatschappij heeft door dezen maatregel willen voorkomen, dat eeu abnormale speculatieve tusschen- handel ontstaat, ten gevolge waarvan een deel van den prijs, welken de suikerfabrikanten betalen, zoude wor den onthouden aan de verbouwers der suikerbieten. Ondergeteekende is daarom van mee ning, dat deze bepaling in het belang der landbouwers is. De meening van den heer de Boer. De heer K. A. de Boer, lid der Eerste Kamer heeft op het schrijven van de Centrale Suiker Maatschappij in het Handelsblad geantwoord en zegt o. m., na te hebben opgemerkt dat de C. S. M. tracht de concurrenten, de coöperatieve fabrieken weg te werken door in haar 10 jarige contracten de boeren de verplichting te laten teeke nen, dat zij geen niewe aandeelen mogen nemen in coöperatieve fabrieken en dat beperking van den uitvoer van suikerbieten voor de binnenlandsche suikervoorziening niet noodig is en eigenlijk niets anders is, dan een proi tectie van de C. S. ten koste van den landbouw „En nu heeft mij verbaasd de bui tengewone naïveteit waaimede u dezen maatregel in uw brief nog tracht goed te praten. In het belang van de indu strie en tot het tegengaan van werk loosheid moest de uitvoer van suiker bieten naar België worden beperkt, omdat de Belgen meer voor de bieten kunnen betalen dan de binnen), fa brieken. Met zulke argumenten wordt deze beperking verdedigd en dat in een tijd dat onze geheele industrie kampt om haar bestaan tegen de ongelijke con currentie met de landen met lage valuta, en, het zij tot eer van onze industri- eplen gezegd, de stemmen die om be scherming roepen slechts zeer zwak zich uiten en gelukkig bij de regee- ring geen gehoor vinden. In zulk eeu tijd wordt voor uw Maatschappij een uitzondering gemaakt en wordt zij do r een beperking van den bieteuuitvoer beschermd ten koste van de boeren. En die maatregel wordt goedgepraat met dezelfde argumenten die voor an dere industrieën als ondeugdelijk zou den worden afgewezen wanneer zij op die gronden om bescherming gingen vragen. Tweeërlei opvatting die hier uit te verklaren is, dat bij elke indu- strieele bescherming het gaal om de belangen van een groep consumenten die zich weten te verdedigen, en in het geval dat het hier bétreft, alleen de landbouw het gelag heeft te betalen. Het is de nawerking van de opvat ting die in de oorlogsjaren heeft post gevat, dat tegenover den landbouw alles geoorloofd is en die nog voort duurt, ook al is de noodstand voorbij die voor elk ingrijpen der regeering toen ter tijd een voldoende veront schuldiging was. De practische gevolgen van een onbeperkt vrijen uitvoer van suiker bieten laat ik geheel in het midden, maar ik kom op tegen het onrecht dat dien landbouw door dit besluit wordt aangedaan omdat het voor de binnenlandsche suiker voorziening onuoodig is, het den strijd van de boeren tegen uw machtige Maatschappij noodeloos verzwaart en de argumenten waarmede deze beperking wordt verdedigd voor iedere andere industrieele bescherming als ondeugdelijk zouden worden afgewezen. Paardenfokkerij in Zeeland. De Prov. Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij deelt in haar veri slag over 1920 mede, dat in 1920 in Zeeland werden goedgekeurd 262 hengsten, waarvan 212 dekten tegen 177 in 1919 en 168 in 1918. We zien dus, zegt het verslag een geregelde toeneming van het aantal hengsten, waaruit blijken kan, dat de paarden fokkerij in onze provincie zeer intensief wordt beoefend en met alle overtuiging in een vaste richting wordt gedreven. Alle hengsten toch zijn van het zware koudbloedras. Geen enkele warmbloed- hengst deed dienst en geen enkele warmbloedmerrie werd'rgedekt. In hel belang van den handel is het te hopen, dat spoedig in het buitenland de erkenning van ons stam boek zal verkregen worden. Er zijn in Zeeland thans 29 heng- stenvereenigingen, die te zamen 36 hengsten bezitten. Bij de dure prijzen zoekt men steun in coöperaiie. Veemarkt. Ter markt van 26 April 1921 waren aangevoerd 47 biggen, 8 loopvarkens, 2 drachtige zeugen, 1 kalf. Ongeluk, Zaterdag fietsten de gebroeders J.en M. v. Melle van Vlissingen naar hier. De laatste bad het ongeluk, dat de voorvork van zijn rijwiel brak, waardoor hij kwam te vallen. Bewusteloos en bloedend bleef hij liggen en moest per auto naar Middelburg worden vervoerd. In het gasthuis aldaar kwam hij na eenigen tijd tot bewustzijn en daar het bleek, dat hij niet inwendig was gekneusd, kon hij Zondag naar huis terugkeereu. Up to date. De Bank-Associatie Wertheim eu Gompertz 1834 en Credietvereeniging heeft aan haar kantoor op de Groole Markt aangebracht een inrichting voor het opnemen van draadiooze telegrafi sche berichten. Ten gerieve van het publiek worden nu op deze wijze de koersen van de Amsterdamsche effecten beurs opgenomen en wel iederen werk dag (behalve Zaterdags) om half twee, kwart voor twee, twee uur, kwart na twee en half drie (sluiting der beurs). Zaterdags worden de koersen 's morgens gegeven. Het toestel is speciaal voor het opnemen vrn deze beursberichten en wordt slechts geplaatst bij ledeu der Vereeniging voor den Geld- en Effecten handel te Amsterdam. De antenne is een z.g. drie draads-anteune. De instal latie, d:e in enkele dagen geheel gereed zal zijn, is keurig uitgevoerd, zij is geleverd en geplaatst door de Neder landsche Seintoestellenfabriek. De Bank-Associatie is de eerste bankin stelling hier ter stede, welke op deze moderne wijze zich de Amsterdamsche koersen doet toekomen.- Overgeplaatst. De commies titulair bij de Posterijen

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2