N°, 50 Donderdag 28 April 1021 li*8e jaargang, Buitenland. FEUILLETON. KEIZER NAPOLEON Binnenland School en Kerk. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, builen Goes f 2, Afzenderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naanil. Vennootschap Gcesche Courant COURANT ADVERTENT1EN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Uleeutrens Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. DE TEGENSTANDERS. Het onderonsje tusschen Lloyd George en Briand te Lympne, heeft geen positief resultaat opgeleverd en moet geheel beschouwd worden als een soort van onderzoek of de hoeren het al dan niet samen eens zijn. Men heeft geleerd door de talrijke oneenig- lieden, die zich in den loop der tal— looze onderhandelingen tusschen Enge land en Frankrijk hebben voorgedaan, deze werdeu dan druk besproken in de bladen, wat voor de betrokken staatslieden onaangenaam schijnt te zijn geweest. Geen wonder, want zij gaven zich altijd uit voor trouwe vrienden van elkander, tusschen welke alles pais en vree was. In de officieele zittingen bleek dit dan niet geheel overeenkomsting de waarheid te zijn en daarom heeft men zijn toevlucht genomen tot een koffie praatje. Zaterdag zullen te Parijs of Londen in een bijeenkomst van den Oppersten Raad de definitieve beslis singen worden getroffen. En dan zal weer blijken of het bericht, blijkbaar van Fransche zijde geïnspireerd, van llavas over de bijeeukomst te Lympne juist is. Dit luidt als volgt „De Engelschen hebben thans door de voorbespreking gelegenheid er zich rekenschap van te geven, dat de Fransche voorstellen omtrent een actie in zake het Roergebied practisch en krachtig zijn. Ofschoon het overgaan tot nieuwe bezettingen Frankrijk en Engeland tegen de borst stuit, zal Duitschland niet kunnen ontsnappen aan een nieuw oprukken der gealli eerde troepen, indien het niet met voorstellen komt, die voldoening geven. De Fransch-Engelsche overeenstem ming is volledig te dezen opzichte. Duitschland heeft zijn lot in eigen handen en de geallieerden hebben vol doende verzoeningsgezindheid getoond om als eenmaal de beslissing genomen zal zijn, er krachtig aan vast te houden". Hoe naïef deze voorstelling van zaken is, blijkt wel uit het feit, dat alle voorbereidingen voor een bezetting van het Roergebied reeds door Frankrijk zijn getroffen. Men kan nauwelijks den datum van 1 Mei afwachten en het zou ons niet verwonderen indien Frank rijk aan zou dringen op bezetting, ook al zouden aannemelijke voorstellen door Duitschland worden gedaan. Over de volledige overeenstemming tusschen de beide eerste ministers, laat de Manchester Guardian een bijzonder licht vallen dit blad verneemt op goed gezag, dat de Britsche premier alleen op de volgende voorwaarden Briand's voorstellen wil ondersteunen le, dat de Daitsclie voorstellen, die door bemiddeling van de Ver. Staten gedaan warden, onbevredigend zjjn en alle Dnitsche voorstellen, die voor 1 Mei gedaan worden dit ook zfjo 8e. dat de Fransche voorstellen in ban bijzonderheden voorgelegd worden nan een Fraoseh-EngclseUe commissie van deskundigen en door haar als practisch worden goedgekeurd. iu den polderDe Znid-Kraaijert. Het eerste wat de keizer haar vroeg was, of zij reeds getrouwd was. Hierop een ontkennend antwoord ontvangen hebbende, wilde hij van haar weten, of zij dan geenen vrijer had. Eerst durfde zij er niet regt voor uitkomen, die vraag slechts met een vriendelijk lachje trachtende te beantwoorden maar dit was niet voldoende Napoleon liet niet los, zoodat eindelijk het hooge woord er uit kwam, in hetwelk zij te kennen gaf, dat zij een minnaar had. „Dat had ik wel gedacht", vervolgde hij, haar bij den neus vattende, „gij zijt een veel te knap meisje, om niet gevrijd te worden." „Doch" hervatte hij, „laat dien vrijer maar loopen, en ga met mij mee naar Parijs; ik zal goed voor u zorgen." Ofschoon Napo leon dit bij herhaling vroeg, en zij hiernaar wel ooren had, moest dit af springen, omdat de ouders het niet wilden toeslaan, dewijl zij slechts ééne dochter hadden, en mitsdien haar on gaarne wilden missen. Nadat het medenemen naar Parijs De overeeustemining is dus betrek kelijk eu hangt geheel af van de ziens wijze omtrent de aannemelijkheid der' Duitsche voorstellen. - Voorts is Lloyd George doodsbang dat de aanvoer van kolen uit het Roer gebied naar Frankrijk de Britsche productie concurrentie zal aandoen en de werkloosheid in de mijnen nog zal doen toenemen. Over de interventie van Amerika spreiden Briand en Lloyd George een zekere onverschilligheid teil toon dat Lloyd George er echter wel eenigs- zius gepiqueerd over is bewijst zijn uitlating, dat het jammer is, dat de Duitsche nota, die naar Washington is gestuurd, ook niet naar Lympne is gezonden. Rechtstreeks uit zich deze klacht tegen Duitschland maar zijde lings klinkt er toch de spijt in door, dat Washington zich als tusschenstation heeft geplaatst tusschen Duitschland en de geallieerden. Op verzoek van de Amerikaausche regeering zijn de Duitsche voorstellen voorloopig nog geheim gehouden en men ziet daarin een gunstig voorteeken, n.l. dat Amerika zijn rol van bemid delaar ernstig opvat. Uitgelekt is, naar de „N. R. C't." meldt, het volgende Duitschland zou 50 milliard in goud aanbieden met interest te betalen in een tijdsverloop van 42, sommigen zeggen 60 jaar. Dit voorstel is vastgeknoopt aan een stelsel van annuïteiten in dier voege dat deze niet vaststaan, maar dat zij door middel van indexcijfers binnen zekere grenzen gelijken tred houden met het economisch herstel van Duitsch land. Voorts zou Duitschland voor een waarde van 1 milliard gouden marken op sta anti en voet storten, hetzij in bons, hetzij in goud. De som van 50 milliard wordt voorshands, dit in tegenstelling met hetgeen te Londen was voorgesteld, niet verminderd met hetgeen Duitschland reeds afgedaan heeft. Of dit 20 milliard is zooals Duitschland meent, dan we) 2 milliard, zooals de Entente staande houdt, zou langs .scheidsgerechterlijken weg kunnen worden uitgemaakt. Ten slotte mag worden aangenomen, dat het nieuwe Duitsche voorstel geen clausule over Opper-Silezië bevat. Zooals wij reeds gemeld hebben, is Duitschland niet bereid te voldoen aan den eisch van de geallieerde commissie voor de vergoedingen om den goud voorraad van de Rijksbank te laten overbrengen naar Keulen of Koblenz. De commissie ziet zich nu genood zaakt gebruik te maken van de be voegdheden, die het vredesverdrag haar 'toekent en te eischen, dat aan haar op uj^erlijk 30 April, in de kelders van de Fransche Bank de som van een milliard aan gouden marken wordt uitgeleverd. Aan deze nieuwe voorwaarde zal Duitschland alweer niet kunnen vol doen, zoodat de commissie weer wat anders uit zal moeten denken. De komende dagen kunnen dus allerlei verrassingen opleveren. De verkiezingen in België. De verkiezingen voor de gemeente- afgesprongen was, wilde Napoleon van haar weten, waarom zij niet huwde. Hierop antwoordde zij na eenige aar zeling, dat zij dat wel zou willen doen, maar dat haar minnaar nog geen be staan had. „Wel", zeide Napoleon, „laat mij dan eens hooren, hoeveel gij wel noodig zoudt hebben om van te levenwelligt weet ik nog wel een penninkje te vinden om u te helpen. „Gij",vervolgde hij, „moogt toch wel wat tot gedachtenis van mij hebben, omdat gij mij zoo goed bedient." Hierop werd geantwoord, dat dit eeue som van f 300 in het jaar zou bedragen. Napoleon, zich terzijde wendende, gaf schertsende te kennen dat hij er al wel van afkwamdaarna beloofde hij haar die driehonderd gulden, zoolang zij nog niet getrouwd was, aanvanke lijk jaarlijks te zullen geven en als zij trouwde het dubbelehaar reeds als handgeld twee dubbele gouden Napoleons gevende. Bij het toezeggen van dit jaargeld maakte hij eene con ditie, namelijk dat het eerste kind, dat zij in het huwelijk kreeg, den naam zou voeren van Napoleon of Marie Louise. Een jaar nog ongehuwd blijvende, heeft zij toen de bedoelde penningen ont vangen. raden in België hebjjen tot gevolg gehad, dat de katholieken, vooral in het Vlaamsche land en zelfs in een aantal Waalsche steden hun posten hebben gehandhaafd en verbeterd. De socialisten zijn slechts weinig vooruit gegaan. Zij hadden gehoopt in Ant werpen de meerderheid te behalen en Kaïniel Huysmans op het kussen le krijgen instede van burgemeester Vos. Zij hebben echter het onderspit gedol ven tegenover de katholieken evenals te Brussel en te Geut, zooals blijkt uit de nieuwe samenstelling van den Autwerpschen raad iè katholieken, 14 socialisten, 13 liberalen en 3 leden dar frontpartij. Ook de liberale partij is achteruitgegaan, ofschoon niet zoo veel als werd verwacht. Over 't algemeen kan worden geconstateerd, dat een sterke reactie te bespeuren valt tegen het com munistische drijven- Eeu der oorza ken hiervan is zeer zeker de invoering van het vrouwenkiesrecht. De volksstemming in Tirol. Aan de in Oostenrijksch Tirol ge houden volksstemming over al- of niet aansluiting hij Duitschland hebben 99 procent van de stemgerechtigden deel genomen, wel een bewijs hoe hartstoch telijk deze kwestie de gemoederen bezig houdt. Van de stemmen was 80 procent voor Duitschland, een duidelijk bewijs dat de bevolking niets voor Italië gevoelt. De regeeriug van dit land heeft nu gedreigd, dat het zekere eischen van Frankrijk zal steunen en in Bozen heeft een botsing plaats ge had tusschen Italiaansche nationalisten en Tiroolsche boeren die daar ter markt kwamen. Te Insbriick hebben demon straties plaats gehad voor het Itali aansche consulaat waarbij Duitsche liederen gezongen werden. Centrale Commissie. Uitzending Ned. Kinderen naar Buiten. Wij ontvingen het verslag der Han delingen van bovengenoemde commissie over het jaar 1920. Hieruit blijkt dat tot inspectrice voor het toezicht op de tijdelijk op het platteland gehuisveste stadskinderen werd aangesteld Mej. A. Verkoren. In het afgeloopen jaar werden uit gezonden. Naar gezinnen 352 jongens en 1302 meisjes, totaal 1654 kinderen en naar Koloniehuizen 469 jongens en 243 meisjes, totaal 712 kinderen. In geheel zijn dus uitgezonden 2366 kinderen. Behoudens enkele uitzonderingen was als reden voor de uitzending op gegeven 1870 algemeene lichaams zwakte, 209 bloedarmoede, Praetuber- culose 145. Bij de kinderen die naar gezinnen werden uitgezonden bedroeg de groot ste gewichtstoename 9 K.G. in 13 wekenbij die, welke naar kolonie huizen werden uitgezonden 61 K.G. na zes weken. De kosten der gezinsverpleging be droegen per kind en per dag in 1920 Men moet zich nog thans niet ver beelden, dat de keizer onder het ge bruik des ontbijls geen enkel woord tot de keizerin sprak. Meermalen deed hij dit, en wel op de minzaamste wijzesoms zelf met haar gekscheren de, b.v. door aardige zinspelingen te maken op het eten van eieren. Napoleon, geen liefhebber van lang tafelen zijnde, bleef niet langer zitten dan noodig was. Opgestaan zijnde, wilde hij wel eens een enkel woord met den man des huizes praten, en liet dezen daartoe voor hem komen. Dien boer had de keizer hij het binnentreden al even gezien, terwijl hij met zijne vrouw in den hoek van den haard zat, doch hij had zich spoedig met zijne wederhelft, op verzoek van eenen der adjudanten, verwijderd. Met de meeste onderdanigheid en eerbied, den hoed in de hand hou dende, kwam de boer voor den keizer, de vrucht van een lesje, hetwelk hij ontvangen had van de Goesche regee- ringsleden, die daar waren om hunnen monarch te begroeten. Hoe groot de keizer ook was, wilde hij echter niet hebben, dat de boer voor hem bleef staan, en voegde hem daarom toe „asseyez vous" (ga zit ten). Doch hoe dikwerf die machtige f 1.10, in 1919 f 0.97. De kosten voor verblijf in hel kin derkamp Didam bedroegen per dag en per kind f 1,99 voor de overige kolo nie-huizen f 2,65. Op Noord- en Zuid-Beveland vin den we de volgenden plaatselijke comité's Goes: Ds. P. J. Steinz voor zitter, mr. J. H M. Stieger secretaris. Kruiningen Dr. F. 1). Kolft' van Oosterwijk, voorzitter, \Y J. Hoenkamp secretaris, H. J. G. Schoonebcek, pen ningmeester. Correspondenten zijn te Borssele H. de Priester, te Driewegen en Ovezand H. Tolman, te Kortgene, J. F. Lijsen en te Wemeldinge zuster Groeneboer. Ambtenaren by de Spoorwegen. In do Zaterdag en Zondag gehouden jaarlijksche vergadering van den' Bond van Ambtenaren bij de Spoorwegen is met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin met kracht wordt aangedrongen op vertegenwoordiging der weikuemers in de hoogste leiding van het bedrijf. Het slagersbedrijf. Krachtens het bepaalde in art. 1, eerste lid, van het overgangsbesluit 1920, mag iu slagerijen door mannelijke arbeiders van 16 jaar en ouder, tot en met 23 dezer, 10 uren per dag en 55 uren per zeek, en daarna tot en met 23 October 1921, 9 uren per dag en 50 uren per week arbeid worden ver richt. Het bestuur van den Nederland- schen Slagershond heeft den minister van arbeid verzocht, met het oog op de moeilijkheden van het slagersbedrijf, de 55-urige werkweek ook na 23 dezer te handhaven. Geefl ui\ De minister van arbeid heeft, naar het Hdbl. meldt, aan de gemeentebe sturen bericht, dat, indien een lid van een werkloozenkas verhinderd is zijn woning te verlaten en te arbeiden ten gevolge van het voorkomen van een geval van besmettelijke ziekte in het gezin, hem voor de daardoor ontstane werkloosheid geen uitkeering uit de werkloozenkas mag worden verstrekt, aangezien uitkeering in zoodanig ge val in strijd zou zijn met de bedoeling van de werkloosheidsverzekering voor zoover zij van overheidswege wordt gesubsidieerd, De publiekrechterlijke bedrijfsorgani satie en het B. K. Staatsprogram. In zijn laatst gehouden vergadering heeft, naar de Maasbode meldt, het bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties besloten om, indien door de kieskringen geen bepaald tijdstip wordt genoemd, te be vorderen, dat vóór de verkiezingen van 1922 de publiekrechterlijke bedrijfsor ganisatie op het R. K. Staatsprogram wordt geplaatst. Vermoedelijk zal dit bestuursvoorstel worden ingediend in den vorm van de Bossche motie (van Rijckevorsel) en derhalve luiden „De algemeene vergadering van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskies kringorganisaties in Nederland besluit, dat het program der R. K. Staatspartij vorst dit ook tegen hem zeide.... bleef hij toch staan. Dit bevreemdde Napoleon ten sterkste, en daarom vroeg hij den nederigen landman, om welke reden hij niet wilde zitten. „Wel", antwoordde hij, met eenige verwondering dat hem zulk eene vraag gedaan werd, „de heerec van Goes hebben het mij immers verboden". Dit kwetste des keizers grootheid, bespeurende, dat de eenvoudige land lieden nog meer hechtten aan hetgeen hen door voormelde heeren gezegd werd, dan aan dat gene wat hij verzocht. Het gevolg hiervan was, dat hij den boer met eene donderende stem ge lastte te gaan zitten, zeggende „je te l'ordonne". (Ik gelast het je.) Toen de boer nu gezeten was, vroeg Napoleon hem naar de grootte zijner hofstede, naar de gemiddelde opbrengst van dezelve, alsook hoeveel lasten hij jaarlijks betalen moest. Daarna, hoeveel hij wel noodig had om van te leven. Bij deze berekeningen schoot er geen onaardig sommetje over hetwelk ten gevolge had, dat de keizer dadelijk de opmerking maakte, dat men de grondlasten wel wat ver- hoogen konde. Vervolgens wilde Napoleon volstrekt de hofstede koopen, daartoe een bijzon vóór de Kamerverkiezingen in 1922 zal worden gewijzigd en aangevuld en dat daarbij bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de publiekrechter lijke bedrijfsorganisatie als middel om de voortbrenging en verdeeling der stoffelijke goederen meer dienstbaar te maken aan het algemeen belang." De Amsterdamsclie Gemeenteraadsverkiezingen. Heden (Woensdag) is het de grooie dag der gemeenleraadsveikiezuigeu voor groot Amsterdam, (Amsterdam heeft, zooals men weet kortelings een aantal gemeenten „geannexeerd"), aan welke verkiezingen ook door de vrouwen wordt deelgenomen. Een der candidaten is het straattype „Hadtje me maar."^ Omtrent de positie van den vrijheids bond, der soc. dem. partij, der kathol lieken en der communisten na afloop dezer verkiezing zijn moeilijk voor spellingen te doen. De invloed van liet vrouwenkiesrecht zal zich hier zeker we! doen gelden. Het bestuur van den Vrijheidsbond De Nationale meldt, dat in het algemeen bestuur van den Vrijheids bond zijn aangewezen voor 1. De Liberale Unie: mr. P. Rink, G. A. de Ridder, prof. dr B. D. Eerdmans, G. P. Bakker, Groningen, mevr. F. S. van BalenKlaar, mr. T. Binnerts, mr. G. A. Boon, Leeuwarden, jhr. R. R. L. de Muralt, P. Otto, mr. H. Smeenge, G. W. Streink, Steen- wijkerwold, mej. dr. H. J. Baale, mevr. Van RielSmeenge en K. van Schouwen (Middelburg). 2. Bond van Vrij-Liberalen mr. H. C. Dresselhuys, prof. Visser van lJzendoorn, Walrave Boissevain, dr. W. G. van den Berg, Joha. W. H. Naber, douair. Van Heerdt tot Evers- berg, dr. Hulshoff Pol (Utrecht), M. A. G. A. Ridder van Rappard, F. J. W. Drion. 3. Middenstandsparlij Abr. Staal man, G. J. Bokhorst. 4. Alg. Staatspartij H. Egberiuk. 5. Neutrale partij D. Wychgcl. 6. Groep van maatsch. en ethische belangenMevr. van Biema-Hijmans. 7. Economische Bond prof. mr. M. W. F. Treub, mr. dr. R. 3. de Visser (Arnhem), mevr. A. M. Koek- Mulder (A'dam), mevr. IV. Wijnaendts Francken-Dyserinck, P. W. Schijthuis (Rotterdam), D. Merens (Den Haag), ir. Jan Koster (Heerlen). Kamer clubVrijheidsbond. De leden van de Tweede Kamer van de bij den Vrijheidsbond aange sloten partijen hebben zich heden als kamerclub geconstitueerd. Tot voorzitter is gekozen mr. P. Riuk, tot plaats vervangend voorzitter mr. M. W. F. Treub tot secretaris de heer L. de Groot, tot plaatsvervangend secretaris de heer Henri J. ter Hall en tot penningmeester de heerP, J. de Kanter. Uitreiking eere-diploma's. Door den heer JM. Folmer, voor der goed bod doendedoch welke moeite de keizer ook deed om haar maglig te worden, de boer wilde de hofstede toch niet afstaanhij ant woordde maar gedurig „ik bin er op eboren, ik wil er op sturven," Bij dit onderhandelen was intusschen het lang verwachte déjeunó gekomen, waarvan evenwel niets dan al pratende wat brood, vleesch en wijn genuttigd werd. Nog liet Napoleon van het ontbijt eene taart voor zich brengen, waarvan hij den boer een vrij groot stuk gaf. Deze niet gewoon zijnde op eene hoofsche wijze te eten, begon er aanstonds met eenen zeer wijden mond in te bijten, en at er van totdat hij bijna tot de keel toe vol was, waarna hij eenen heer uit den raad van Goes, te weten deu heer S., die met eenige generaals en andere heeren in de voorvloer stond, toeriep „mijnheer, hier heb je ook een brokje, je moet er evel ook eens van proeven, 't is zoo lekker," terwijl, toen die heer dit niet aannam, hij hervatte „toe maar mijnheer, je moet niet beschaamd wezen, ik lust niet meer." Men beseft ligt, dat alle pogingen om er van te doen gebruiken, schipbreuk ledeD. (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1