Sunlight- Zeep Dinsdag 26 April U921, 168® jaargang. Buitenland. FEUILLETON. KEIZER NAPOLEON Binnenland. N°. 49e ABONNEMENT Prija per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzenderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. ^cnnoottclap Gcesehe Courant ADVERTENTIËN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeutvens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT ONTWORSTELING Zal Duitschland er aan ontkomen om langzamerhand door de entente te worden geannexeerd Dat het Roergebied binnenkort door Frankrijk zal worden ingepalmd stond ais een paal boven water, op dit vette kluifje is van den beginne af aan gelikkebaard. Nu heeft Amerika te verstaan gegeven dat het niet bemid delend wil optreden tusschen beide partijen. Het verzoek van minister Simons aan president Harding, het hoofd van den eenigen staat, waar mede Duitschland nog in oorlog is, moet worden beschouwd als een wan hoopspoging, die van de honderd negen en negentig kansen had te mis lukken. Minister Simons heeft het er toch op gewaagd, ofschoon hij weten kon, dat, bij het niet slagen van de proef neming, hij ongeveer onmogelijk zou worden, hij zou worden gehoord door de linkerzijde, omdat hij niet nog diepere kniebuiging maakte en door de rechterzijde omdat deze wil, dat Duitschland zelfstandig zal beslissen. Bovendien zou ue entente het inroe pen van de hulp der Ver. Staten, die zich afzijdig hebben gehouden van het entente-troetelkind, den Volkenbond, ten hoogste kwalijk nemen. En toch, ofschoon Simons dit alles wist, en de gevolgen van zijn stap ook overeen komstig het hierboven geschetste zijn geweest, heeft Simons alles gezet op die eene kaart. Hij maakte werkelijk ook den indruk van een speler, die geruimen tijd verloren hebbende, de laatste rest van zijn fortuin inzet. Er op of er onder Tegelijkertijd, zoo werd bericht, wa ren aan de entente de nieuwe Duitsche voorstellen gezonden betreflende de schadeloosstelling. Dit bericht was al zeer zonderbaar, aangezien, indien het juist zou zijn, het niet noodig zou zijn geweest om aan te kloppen bij Ame rika om een modus vivendi te vinden. Het is dan ook gebleken niet juist te zijn, Duitschland heeft alleen een voorstel gedaan inzake het herstel van de verwoeste, streken in België en Noord -Frankrijk Duitschland verklaart zich nogmaals ten stelligste bereid met alle hesebth- bare middelen en krachten mee te werken aan het herstel en de regee ring wijst daarbij op de volgende mogelijkheden Duitschland zou het herstel van bepaalde steden, dorpen of gehuchten of van bepaalde, een geheel vormende gedeelten van het gebied, dat herbouwd moet worden, met betaling van alle kosten zelf op zich te nemen of dit laten geschieden door een internationale "onderneming. Duitschland ziet er voor het oogenhlik van af dit voorstel nader te verklaren, daar de beginselen, waarop bet rust, tot dusver bij de geallieerde regeeringen op bedenkingen gestuit zijn. Duitschland is verder bereid, onaf hankelijk van de voorgestelde regeling spoedig voor den wederopbouw van de verwoeste gebieden in Noord-Frankrijk en België alle hulpmiddelen ter be schikking te stellen. De Duitsche iu don polder: De Zuid-Kraaijert. (Onderstaand verhaal, geschreven door dr. G. T. Callenfels, troffen wij aan in het Jaarboekje voor Zeeland (1854). Wij meenen dat onze lezers deze beschrij ving van Napoleon's bezoek aan Zuid- Beveland met evenveel genoegen zullen lezen, als wij dit deden. Eed. G. Ct.) Alle voorvallen, ook kleinigheden, uit hel leven van vermaarde mannen worden steeds met zekere graagte ge lezen, eu al leveren zij juist geen belangrijke bijdragen tot de kennis van hun persoon en karakter, zij heb ben altijd iets onderhoudends, vooral op en nabij het tooneel waar de lezer verplaatst wordt. Daarom zal men zeker hier ter plaatse niet zonder belangstelling het verslag aantreffen van een bezoek door keizer schepen zoo menig schot gedaan had. Maar hij ging, zoodra hij aan wal vakvereenigingen hebben besloten, on middellijk na bekendmaking van de nadere wenschen der geallieerde regee ringen, met het opruimingswerk te be ginnen, pannebakkerijen, kalk- -en cementfabrieken in bet verwoeste ge bied te bouwen,'de noodige machines en gereedschappen te leveren, onmid dellijk met den bouw van tenminste 350.000 bonten woonhuizen te be ginnen daarvoor de meubelen, kachels en fornuizen enz. te leveren, en volgens de plannen der Fransche autoriteiten al het werk te laten doen onder en boven den grond. Ot dit voorstel blijkt, dat het Duitsche volk genegen is om de ver woestingen, die tijdens den oorlog zijn bedreven, zooveel mogelijk te helpen herstellen, en de krachtige steun der vakvereenigingen moet hierbij niet wordpn onderschat. Wat het verzoek aan Amerika be treft, de smeekbede van Simous heeft toch wel eeuig resultaat gehad, Amerika is bereid om voor postiljon niet d'amour, te spelen en wil voorstellen, welke de regeering der Ver. Staten als geschikt beschouwt, overbrengen aan de geallieerden. Dal is dus al iets gewonnen. In de eerste plaats toont de eigenlijke overwinnaar van den oorlog weer eens feeia -gstel ling in de gebeurtenissen in Europa en geeft het standpuntin ons isolement ligt onze kracht gedeeltelijk prijs. In de tweede plaats is de mogelijkheid niet buitengesloten, dat Amerika een andere opinie beeft over de geschiktheid der Duitsche voorstellen dan de entente en verwacht wag wordeu dat de postil jon niet alleen de voorstellen die door hem aannemelijk worden geacht over brengt, maar ook allen invloed zal aanwenden om ze te doen aanvaarden. Zou dit niet het geval zijn, dan zou het aanbod van Amerika al zeer weinig waarde hebben. De moeilijkheid is nu voor Duitsch land om met „geschikte" voorstellen te komen. Hierover is al dagen lang gezwoegd en bet vinden van een uit weg door den doolhof van moeilijk heden gaat met een slakkengang. Toch zjjn de nieuwe voorstellen Zaterdagavond naar Washington verzonden, deze zullen Maandag aan den Rijksdag worden medegedeeld. Naar verluidt zouden zij gebaseerd zijn op de volgende punten1) Het door Duitschland genoemde bedrag der schadeloosstelling is hooger, dan het aanbod van de Duitsche vertegen woordigers op de conferentie te Lon den 2) Een voorstel inzake een internationale leening om de eerste annuïteit te kunnen betalen3) De overneming van de geallieerde schul den aan Amerika(Een slimme zet). 4) De levering van Duitsche producten. Hoe staan de geallieerden tegenover deze nieuwe wending die de kwestie der schadeloosstelling neemt Reuter meldt, dat de geallieerde diplomaten te Washington de handel wijze der Amerikaanschc regeering hebben goedgekeurd, welke goedkeu ring gevraagd werd alvorens het ant woord naar Berlijn werd verzonden. Maar dit laatste is al heel weinig Amerikaansch. In Parijs weet men met het Napoleon op een der Zeeuwsche eilan den gebragt in het jaar 1810, op het hoogste toppunt zijner magt en groot heid, toen hij nog weinig denken kon, dat hij op een ander eiland na weinig jaren als balling de laatste jaren van zijn leven slijten zou, als het sprekende voorbeeld van het vergankelijke van alle aardsche heerlijkheid. Dit eenvoudig verhaal is indertijd opgeteekend uit den mond van een reeds lang overleden lid van den raad der stad Goes, een man die bij het gebeurde tegenwoordig was en alle geloof verdientzoodat deze anecdote uit Napoleons leven de verdienste heeft van letterlijk waar te zijn, hetgeen men niet altijd zeggen kan van hetgeen op naam van Czaar Peter, Frederik den Groote en Napoien zeiven is opgedischt. Het was Zondag den 11 Mei 1810, 's morgens te 9 uur, bij nevelachtig weder, dat Napoleon in voornoemd eiland aan wal stapte, door eene sloep derwaarts van Middelburg gebragt wordende. Hij was gekleed in zijn gewoon costuum, grijze jas en broek en driekanten hoed. In zijn gezelschap lngezond-11 Mededeeling-. Coat" Uw kinderen toch spelen! Dat" is gocjvoorze! C|Ouw vuile kleertjes?Och,met:Sunlight" zeep zijn ze in 'n oogenblikje-—Zonder1 slijtage weer schoon! antwoord van Hardin? uiet goed weg en de bladen roepen dat de be zetting van het Roergebied moet door gaan. Over de conferentie van Briand en Lloyd George te Lympne, zwijgen de heei'en als.... moffen. Zou Duitsch land zich nog ontworstelen aan den ijzeren greep van Frankrijk Ds Engelsche mijnwerkers. De Engelsche mijnwerkers hebben den draad der onderhandelingen met de tegenpartij, onder de auspiciën van Lloyd George weer opgenomen. Ver moedelijk zijn eenige toezeggingen gedaan ten aanzien van den nationalen reserve-pot en is dit de olie geweest, die de woelige golven eenigszins tot bedaren hebben gebracht. De inter nationale bond van transportarbeiders heeft, teneinde de mijnwerker in hun strijd te steunen, besloten om het ver voer van buitenlandsche steenkool naar Engeland te verhinderen. Bewakingsdienst op de groote stroomen. DeSteenkolen-Handelsvereeniging te Rotterdam, meldt Door enkele van de grootste instellin gen, belanghebbend bij een veilige vaart op de groote stroomen, is een bewakingsdienst ingesteld, die ten doel heeft aan de vele onregelmatigheden, die in het bijzonder op de Waal en in de Zeeuwsche wateren door de schippers in samenwerking met de op- koopers en kolenzoetelaars worden ge pleegd, een eind te maken. Ter berei- van dit doel is reeds de mede- bevonden zich de keizerin Maria Louise, Jeröme en zijne gemalin, twee hofdames, vier generaals en een mameluk, terwijl twee koetsen, eene met acht en eene met zes bruine paarden, vergezeld van L00 ruiters, hem op de landingsplaats afwachtten. Deze plaats was de Zuid-Kraaijert, een polder uil welken, na den terug tocht der Engelschen naar Walcheren in 1809 de Franschen zoo dikwerf doch vruchteloos getracht hadden de vijandelijke schepen uit het vaarwater het Sloe te verjagen. Zoo dit had kunnen geschieden, zouden zij de Engelschen in evengenoemd eiland hebben kunnen aantasten. Volgens zijn karakter draalde Napoleon niet lang om de plaats te gaan zien, waar men op de Engelsche was, langs den zeedijk, naar de daar liggende batterij no. 1, bezet met 10 stukken geschut, stampvoetende onder- tusschen van kwaadheid dat zijne reuzekrachten door een zoo smal watertje gestuit waren. Na deze batterij in oogenschouw genomen te hebben begaf hij zich uaar de daarbij liggende hofstede, werking verkregen van vrijwel alle hiunenlandsohe en van vele buitenland sche reederijen en sleepbootonderne mingen op binnenscheepvaartgebied. Door dezen bewakingsdienst is een snelvarende stoomboot in de vaart ge: legd, voorzien van een sterk zoeklicht en bemand met rijkspolitie, terwijl op verschillende punten langs de stroomen correspondenten zijn aangesteld, die op de handelingen der schippers zullen toezien. Regeling Winkelsluiting. Blijkens het Veisiag van de werk zaamheden van den Middenstandsraad over het jaar 1920, is door dien Raad aan den minister van landbouw een wetsontwerp betreffende de wettelijke regeling der winkelsluiting toegezonden waaraan de volgende bijzonderheden zijn ontleend Het wetsontwerp stelt het openings uur op 5 uur des morgens, het slui tingsuur op 8 uür des avonds. De Zondagssluiting is er in opgenomen, met dien verstande, dat de winkels van des Zaterdagsavonds 11 uur, of van een volgens artikel 6 te bepalen vroeger uur, gesloten moeten zijn tot des Maandagsmorgens 5 uur. Artikel 2 luidt„Onder winkels verstaat deze wet alle open of gesloten ruimten, waar voorwerpen of stoffen aan het publiek in het klein plegen verkocht te worden, Onder winkels verstaat deze wet mede ruimten, waar pleegt gewerkt te worden in eene barbiers- of kappersonderneming. Onder winkel- huis wordt verstaan elke open of be sloten ruimte, die in eenige verbinding met een winkel staat". Artikel 3 ver klaart de bepalingen der wet niet bewoond door Nicolaas Willemee Honderdop welke plaats zich inmid dels de keizerin en zijn gevolg bege ven hadden, met last om voor zijn ontbijt te zorgen. Het benoodigde hiertoe moest van elders komen, doch was er ongelukkig nog niet. Dit bragt zooals men ligt bevroeden kan, alles in rep en roer, men zond boden her en derwaarts, om te zien of het ontbijt nog niet in aantogt ware wel wetende dat als alles niet in orde was, het er duchtig op zoude zitten. Intusschen kwam Napoleon mede op de hofstede. Het eerste, zooals men wel vermoed had, waar hij binnen tredende naar vroeg, was of het ontbijt gereed was. Na hierop een oiitkennend antwoord ontvangen te hebben, zeide hij op een zeer gram storige toon „tout est en ordre et mon dejeuné n'v est pas" galles is geregeld en mijn ontbijt is er niet.) Men begrijpt ligt, dat de gebieder van genoegzaam half Europa, op wiens wenken alles moest bukken, niet bleef wachten. Hij gelastte dat er dadelijk eieren moesten gekookt, boterhammen gesne- toepasselijk op a. apotheken, voorzoo ver betreft de uitoefening van de artsenijbereidkunstb. inrichtingen, waar spijzen en dranken voor verbruik ter plaatse worden bereid of verkocht. Het wordt echter verboden, „in de inrichtingen, genoemd onder b., ware», anders dan voor gebruik ter plaatse, te verkoopen op de uren, waarop de winkels volgens de bepalingen der wet, of krachtens een op deze wet steunende verordening, moeten gesloten zijn". In een der artikelen komt de be maling voor Wanneer ten minste één derde van het aantal tot een of meer groepen van bedrijven behoorende winkeliers aan het gemeentebestuur het verlangen kenbaar, maakt, om het sluitingsuur vroeger dan hel in de wet genoemde uur te bepalen, zal het gemeentebe stuur verplicht zijn om binnen twee maanden een stemming uit te schrijven onder de betrokken winkeliers. Vrijstelling hroederdienst. Naar het oordeel van de ministers van binnenlandsche zaken en van oorlog komen voor vrijstelling van den dienst bij de militie wegens hroederdienst niet in aanmerking ingeschrevenen voor de militie, die vrijstelling vragen op grond, dat een broeder voor de lichting 1921 ter inlijving bestemd werd, maar in ver band rr.et de vermindering van het contingent, aanvankelijk buiten oproe ping is gebleven. Een vloot/onds Naar het Vad. meldt, worden er pogingen in het werk gesteld, om een nationaal vlootfonds te vormen. Men wil f 200,000,000 bijeenbrengen eu deze besteden voor den aanbonw van 2 slagschepen en 6l(kruisers voor de verdediging van Indië en verder eenig klein materiaal. Naar men het blad verder meedeelde, staat de indertijd met eenige verbazing vernomen zending van kolonel Gooszen naar Indië hoogstwaarschijnlijk mede in verband met dit plan. Voor miliciens van 't platteland. Ï£Voor eenigen tijd is gemeld, dat de Minister van Oorlog maatregelen ge nomen had, om ook jongelieden die door verren afstand of anderszins niet in de gelegenheid zijn zich bij den Vrij willigen Landstorm te oefeDen, doch zich op andere wijze bekwamen op het gebied van lichamelijke en militaire oefeningen, alsnog gelegenheid te geven tot verkrij ging van het diploma van algemeene geoefendheid, dat aanspraak geeft op korteren diensttijd. Thans heeft de Minister nader be paald, dat deze jongelingen, voordat zij tot het deelnemen aan een oefenkamp worden toegelaten, eerst een vrijwillige verbintenis moeten aangaan. Aan hen zal geen lakensehe kleeding worden verstrekt, doch ze zullen in het kamp een veldmuts en werkkleeding ten gebruike ontvangen. Voor de oefeningen buiten den Vrij - willigen Landstorm worden geen ge weren en uitrusting verstrekt, noch leermiddelen van Rijkswege ter be schikking gesteld. De reis- en verblijfkosten, voort vloeiende uit het deelnemen aan het den en koffie gezet worden en gebood, nu het eten toch maar op zijn boersch was, dat hij ook in dier voege bediend zoude worden, en wel door de dochter des huizes zijnde een 17-jarig meisje dat er niet onaardig uitzag en welke hij reeds in het voorbijgaan een vrien delijk lachje toegeworpen had. Binnen een kwartier tijd was het bestelde gereed. Daar dit alles zoo spoedig in gereed heid was, verdween bij Napoleon, een liefhebber van snelle manoeuvres, spoe dig die kwade luim, zoodat hij aange zeten zijnde, op een vriendelijke wijze met de jeugdige boerin begon Fransch te pralen, gelijk Marie Louise in het Duitsch trachtte te doen. Uit hoofde van de vele Fransche troepen, welke eenen geruimen tijd op deze hofstede gelegen hadden en nog lagen, verstond en sprak dit meisje een weinig Franscb, door regeeringsleden uit Goes geholpen wordende, wanneer zij iets niet ver stond. Van het Duitsch daarentegen begreep zij niet veel, behalve woorden welke eenige overeenkomst met het Hollandsch hadden. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1