GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL Binnenland School en Kerk* Financieele Berichten. Nederland en België. Staten-Generaal. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Rechtzaken, Provincie-Nieuws. Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Buitenlaudsch Nieuws ^Laatste eü Telegrafische 3mïé berichten. 426e Staatsloterij 3e kl. Telegraf. Weerbericht Watergetijen voor Wemeldinge. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand van Goes. Yerkoopingen en verpachtingen. Aanbestedingen. Vergaderingen en Voorstellingen enz. Marktberichten. Afloop van Aanbeste dingen, Verpachtingen en Verkoopingen. VAN DE van ZATERDAG 23 APRIL 1921. De rvjksmiïdelen. De rijksmiddelen hebben over Maart '21 f 8.8 millioen meer opgebracht dan over die maand van '20 over de eerste drie maanden was de opbrengst ruim f8 millioen meer dan over da' tijd perk van 1920. Hertrouwen van gescheiden echtgenooten. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot beperking van het verbod van hertrouwen van gescheiden echtgenooten. Het ontwerp laat de hereeniging slechts eenmaal toe. Gehuwde men- schen, die scheiden, daarna met elkan der hertrouwen, om ten slotte nogmaals den band te verbreken, scheppen een vermoeden, in hun nadeel, te weten, dat hun berouw niet oprecht is geweest. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ierseke ds. J. J. Hom burg te Goes. Zeeuiosihe Hypotheekbank. Aan de aandeelhouders der Zeeuw- sche Hypotheekbank wordt voorgesteld 15 pet. dividendover 1920 uit te keeren. De loodsdienst aan de Wielingen. In antwoord op vragen van den heer de Kanter heeft Minister van Marine a. i. dhr. Pop geantwoord, dat hij met het oog op de hooge kosten niet kan bevorderen, dat in de Wielingen storm- loodsbooten in even groot aantal als de Belgische in dienst worden gesteld. Het voeren van concurrentie, zoo zegt de minister, schept geen noodza kelijkheid tot het steeds volgen van België in zijn streven om meer materieel en personeel in dienst te hebben dan zijn concurrent, waar, zoo als het geval is, dat meerdere in het belang van de scheepvaart onnoodig is. Bij een aanmerkelijke vermindering, van het thans aanwezige Nede.rlandsch en Belgisch materieel en personeel zou het belang van de scheepvaart nog ruim voldoende worden gediend. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Donderdag werd de behandeling van het wets ontwerp i. z. plaatselijke keuze voortgezet. De heer Rutgers (a.r.) verdedigde het wetsontwerpen betoogde dat het zich aansloot bij de beginselen van onze drankwet. Spreker bestrijdt de formeele beden kingen tegen het ontwerp ingebracht. Het groote voordeel is, dat de bevol king in een plaatselijk verbod zal gekend worden. Bovendien wordt door het stelsel van plaatselijke keuze de belangstel ling gewekt voor een belangrijk vraag stuk. Spreker bestrijdt dan de Staatsrech telijke bezwaren tegen het referendum ingebracht. De minister zal trouwens geen oogenblik behoeven te schromen om de Kroon afwijzend te adviseeren de Kroon kan ook altijd de plaatselijke omstandigheden in aanmerking nemen om te besluiten of de uitspraak van het referendum zal worden gevolgd. Tegenover het beroep op de vrijheid moet men stellen het gevaar van het alcoholisme. Daarna volgden de replieken. Het wetsvoorstel werd met 39 29 stemmen aangenomen. Tegen stemdende Vrijheidsbond, de vrijzinnig-democraten,de groote meerderheid der Katholieken en drie anti-revolutionairen. Ingevolge een wijziging van dhr. Rutgers, zal van c'e stemmen in een gemeente zieh vóór het voorstel tot drooglegging moeten verklaren, wil dit als aangenomen beschouwd worden, mits uitmakende de meerder heid van alle kiezers. Daarna kwam de Heffing in eens in behandeling. De nieuwe Aardappeloogst. Door den heer Schaper is aan den minister van landbouw gevraagd Zou de minister ten aanzien van de nieuwe aardappelenoogst willen over wegen, voor de eerstvolgende campagne opaieuw toe te passen het onder den mobilisatietoestand heerscheude stelsel van overveilen, zoodat naar gelang van de behoefte in het binnenland aard appelen worden binnengehouden en voor het overige tot uitvoer worden toegelaten Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Uitspraak van Vrijdag 22 April 1921. Diefstal M. J. de F., 17 jr., zon der beroep, te Goes, 4 mud. tuehtseh. Heling M. de IV., 40 jrhuisvr. A. S. te Goes, 1 mnd. gev. Diefstal C. v. B., 62 jr., koopman te Rilland-Baih, uitgesteld tot 29 April a.s. Tïeleediging A. Z., 19 jr., koopman te Schore f 15 of 15 d. hecht. Spoorwegen rp Zuid-Beveland. In bet Staatsblad No. 655 van 21 April 1921 is afgekondigd de Wet van den 2den April 1921, tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van aanleg van spoorweg- lijnen van Goes over 'slleer Arendskerke, Borsselen en Hoedekenskerke naar Goes, van Goes over 's lieer Arendskerke naar het Wolphaartsdijksche veer en van Goes naar Wemeldinge. De 10c Volkstelling. Aan de ons gezonden opgave van den voorloopigen uitslag van de 10e volkstelling voor gemeenten op Zuid en Noord-Beveland ontbrak de opgave der gemeente Ovezand. Uit de nadere inlichtingen ons ver strekt, blijkt dat voor Ovezand op 31 December 1920 het aantal mannen be droeg 588, het aantal vrouwen 620 en het totaal 1208. Schilderijen-Tentoonstelling. De Veersche kunstschilder A. J. van Dijck stelt in de Sociëteit V. O. V. werk ten toon van Zaterdag 23 April tot en met 3 Mei. Het getuigt ongetwijfeld van den durf vau den jeugdigen schilder om betrekkelijk reeds spoedig na de schil derijententoonstelling van dhr. Bergsma c.s het vorige jaar, reeds weer alhier te exposeeren. Wij zijn blij, dat dhr. van Dijck dezen durf heeft gehad, want bij een vluchtig kijkje op de tentoonstelling hedenmiddag bleek om dat er veel te bewonderen is. Dhr. van Dijck is een sterke persoonlijkheid en toch een uiterst gevoelige natuur, en zoo geeft zijn krachtig gecomponeerp werk toch fijne stemmingen weer. Wij kunnen dan ook iedereen aanraden den volgenden week eens een kijkje te gaan nemen in de Soc, V. O. V. Naar wij vernemen zal de tentoon stelling Zaterdagmiddag om 3 uur door den burgemeester worden geopend. SlNI'onetta. Blijkens een in dit no. voorkomende advertentie, zal Woensdag a.s. htt Salon orkest „Sinfonetta", dir. de heer H. W. C. van Ettinger, zijn derde concert geven op het „Slot Oostende". Het programma vermeldt verschei dene fraaie nummers, o.c. ouverture Zauberflöte, MozartSymphonic no. 1, Beethoven een herhaling, op verzoek, van de onvoltooide Symphonie™ van Schubert, waarbij thans ook het Andante zal worden uitgevoerd, dat de vorige maal achterwege bleefvoorts de oud- Hollaudsehe Boerendauseu vau W. F. Siep en de Hongaarsche Dansen no. 5 eu 6 van Brahms. Den muziekliefhebbers wacht Woens dag weer een genotvolle avond, en zij zullen er zeker voor zorgen present te zijn, V CLKSH UISVESTING. Bij Kon. besluit van 1 dezer zijn aan de gemeente Goes voorschotten verleend van ten hoogste f 25.400 en van ten hoogste f 220.000 ten behoeve vau de vereeniging Algemeen Belang aldaar, voor het verkrijgen van bouw terrein eu den bouw van 35 arbeiders woningen. Communistische etiquette. Ge knipt uit een afeuilletonistische^ bij drage van „De Tribune": „Als ik de z.g. „intellectueelen zie1', dan denk ik ook altijd: „Dat is van ons geld." Waarom meerdere eerbied of beleefdheid voor die „boogeren" i Zijn ze beter dan wij Zijn ze oprechter van hart Edeler van ziel f Geen sprake van. Alleen ze hebben meer geleerd. Dat is waar. Maar van onze centen. „Als ik een „intellectueel" zie, dan komt geen gevoel van eerbied of on derdanigheid in me op. Maar wel een gevoel van haat en opstandigheid. Ken ik dien man persoonlijk en is 't een geschikte vent, wel, dan ben ik natuur lijk beleefd, als legen ieder ander. Maar ken ik hem niet persoonlijk, dan be> h ndel ik hem ook als ieder, die ikj niet ken. D. w. z. ik groet hem niet,, of ben niet beleefder dan tegen Jan, Boezeroen. „Het gif van de onderdanige beleefd heid moet de arbeidersklasse bij zich zelf en bij haar kinderen totaal uitroeien. Druk je pet bij de hooge oomes, waar je niets mee te maken hebt, een beetje vaster op je kop. Leer je kinderen asjeblieft niet te veel „als 't u belieft". Leer ze niet van Met je hoed in je hand, kóm je door het gansche land. Maar houd ze voor Treed met fiere vrijmoedigheid iedereen tegemoet. Dan hoeft geen onzer zich in dat opzicht voor zijn klasse te schamen". Voor een dergelijke „Pet-op"etiquette nemen wij onzen hoed af. Ter navolging. De gemeenteraad van Hastings heeft een merkwaardig besluit genomen. Iedere inwoner der stad die zijn belastingen op tijd be taald heeft, krijgt een gratis toegangs kaart voor de uitvoeringen van hel stedelijk orkest in het concertgebouw van de stad. Dat is nog eens iets anders dan een Aanmaning, een Waarschuwing en een Dwangbevel Zou ook in dit geval het spreek woord opgaan, dat men meer vliegen met honing vangt dan met azijn f Twee moeders. Te Glasglow liepen twee moeders, schoonzusters van elkaar, ieder met haar kind in de armen, op het trot toir te wandelen toen een zware vracht auto een verkeerde beweging maakte en het trottoir opreed. Op het laatste oogenblik wierpen beiden hun kinderen uit hun armen naar den kant waar geen gevaar was. Zoodoende kwamen de kinderen er zoo goed als zonder letsel af, maar de twee moeders, de eene de vrouw van een smid, de andere de vrouw van een mijnwerker, werden vermorzeld. Een ander voorbijganger brak het been. Een gevecht met wolven De vrouwen van een Indianenkamp, veertig mijlen ten noorden van Cochrane (Noord Ontario) hebben volgens den „Times"-correspondent te Toronto een hevig gevecht geleverd met de wolven. Gedurende de afwezigheid van bijna al de mannen, die in de omstreken roofdiervallen uitzetten, werd het kamp n.l. belegerd door ongeveer 70 st 80 wolven. Aangezien het duister was, ontstaken de squaws een aantal vuren, waardoor de dieren een tijd lang op een afstand werden gehouden. [Doch allengs werden zij brutaler en de vrouwen zagen zich genoodzaakt, krachtige maatregelen te treffen, om zich te verdedigen. Met -de weinige geweren, waarover zij beschikken kon den, openden zij het vuur op de roof dieren. Elke wolf die onder de schoten der tot wanhoop gedreven vrouwen viel, werd onmiddellijk door de andere dieren aan stukken gereten en ver slonden, waarvan de vrouwen dan ge- btuik maakten, om de gulzige dieren te dooden. Toen het kruit begon op te raken, en de toestand der belegerden steeds hachelijker werd, was een kleine India nesjongen op de gedachte gekomen, eenige dynamietpatrohen, die in het kamp waren en gebruikt werden, om het ijs in de meren te doen springen, onder de wolven (te werpen. Dit werd gedaan en toen de rook na de explosie was opgetrokken, zag men de grvwelijk verminkte cadavers van niet minder dan 36 wolven alom verspreid liggen, terwijl de overlevende dieren in allerijl op de vlucht waren geslagen. De bemiddeling van Harding ingeroepen. De Duitsclie regeering heeft de be middeling van den Amerikaanschen president Harding ingeroepen voor het scheppen van een buitengewone in stelling onder leiding van Harding tot het vaststellen van Duitschland's financieele en economische draagkracht. Aan de eischen, welke uit deze vaststelling voort zouden vloeien, zou Duitschland voldoen. Het nieuwe Duitsclie voorstel bei treffende de schadevergoeding, is aan de geallieerden toegezonden. Eén échec. De Russische Sovjet-regeering over> weegt de opheffing van de socialisatie der kleine bediijven met minder dan 70 arbeiders. Het Engelsche mijne ontliet. De kans, dat de Engelsche mijn werkersgedelegeerden op de heden te houden conferentie zich voor hervatting der onderhandelingen met de mijn eigenaars zullen uitspreken, wordt zeer gering geacht. AMERIKA'S ANTWOORD. WASHINGTON. Hughes deelt in zijn antwoord op de Dnitsche nota mede, dat de regeering der Ver. Staten in de kwestie der schadeloosstelling niet tusschenbeide kan konen. Doch indien de Duitsche regeering nauw keurig hare voorstellen formuleert, zoo dat deze als basis voor bespreking zul len kunnen dienen, zal de Amerikaan- sche regeering ze aan de geallieerden overhandigen. Trekking 20 April. 3e lijst. f25000: 21836 f 2000 17025 f 1000 21738 f 200: 20326 f 100: 12723 14052 Trekking 21 April. 4e lijst, f 1000 8265 f 100 22713 Hoogste barometerstand 768.1 te Stmathien. Laagste barometerstand 750.5 te Seydisfjord. Verwachting lot den avond van 23 dezer Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidelijke wind, aanvankelijk licht tot halfbewolkt, later toenemende bewol king met kans op regen, zelfde tem peratuur. (Die voor Ierseke vclleo ongeveer 5 minuten later en voor Bammert olm aan half nor vroeger. Dagen. Hoogwater. Laagwater. Vrm. Nam. Vrm. Nam. 23 April 3.46 4.13 ,9.21 9.38 24 4 25 4 50 9 55 10.14 25 5 00 5 27 10 31 10.53 26 5 34 6.03 11.10 11.34 27 6 13 6.38 1146 28 6.50 7.12 011 0 23 29 7 31 7 55 0 47 1.05 Bond van Belastingbetalers. Van bovengenoemden bond ontvingen wij een schrijven waarin het streven van dezen bond nog eens nader wordt uiteengezet. Daar het te lang is om in zijn geheel te worden opgenomen, hebben wij het aanmerkelijk moeten bekorten. Deze Bond van Belastingbetalers, wier Statuten Koninklijk ziju goedge keurd, stelt zich ten doel, door te ijveren voor een economische huishou ding van Staat, Provincie en Gemeente, den belastingdruk voor het Neder- landsche Volk-in-zijn-geheel merk baar te verlichten. De Bond wil nu geen nieuwe poli tieke organisatie zijn, maar roept alle be lastingbetalers, onverschillig van welke politieke of godsdienstige richting het „Vereenigt toe. De Bond kiest dus geen stelling tegenover de ver schillende kerkelijke of vrijzinnige groepen, maar tracht op die groepen zooveel mogelijk invloed uit te oefenen, en de diverse partijleiders niet alleen te bewegen, met mooie bezuinigings woorden voor den dag te komen, maar oefent pressie op hen uit, hun belofte ook gestand te doen. De Bond bestrijdt niet alleen alle overdreven overheids bemoeiing, maar wil tevens de bureaucratie in al haar vormen ver nietigen, wil aan het Rijk van het ambtenarendom met-zijn tot systeem verheven geldvermorsing een eind maken, en wil eveneens de wille keur van den fiscus finaal afschaffen. De Bond verklaart zich verder tegenstander van gecompliceerde be lastingstelsels een Rijksinkomstenbe lasting zou in hoofdzaak voldoende zijngemeente en provincie zouden hier dan haar opcenten tot een bij Rijkswet bepaald maximum kuuneu opleggen. De Bond gaat verder hij bestrijdt ieder nieuw officieel bedrijf, eu blijkt, mede ter beteugeling van de werkloos heid, voor afschaffing van de „wet op de verplichte luiheid", (de 8 uren wet) te ageeren. Secretaris is dhr. J. Schouten, Bus- sum Statenlaan 10. Geboreu21, Salomon, z.v. Pieter Korstanje en Anna Pieternella Boone 22, Maria Catharina, d.v. Gotlieb Peter Joseph Kauffmann en Anna Maria Michels. Huw.-aang.21, Marinus Meulen- berg, 26 jr., jm., en Elizabeth Maria Rooze, 20 jr., jd.21, Jacques Visser, 21 jr., jm., en Johanna Adriana Ver linde, 19 jr., jd.22, Willem Jan Leijnse Boone, 24 jr., jm., en Fran- cina Cornelia van Houte, 27 jr., jd. Gehuwd21, Johan Hendrik Maria Stieger, 46 jr., jm., en Maria Ludo- vica van Kalmthout, 35 jr., jd.21, Pieter Arnoldi, 29 jr., jm„ en Wil- helmina Jozina Melse, 25 jr., jd. 21, Wilhelmus Adriaan Brunetta Ma thilda Walrave, 29 jr., jm„ en Roel- fina Martina Liplijn, 25 jr., jd. Overleden20, Janna Suzanna, 2 jr., d.v. Andries Schipper en Maria de Wee. April. 25 Krabbendijke, afbraak, Hollmanr» 25 Vlake, albraak, Hollmann. f5 Biezelinge, afbraak, Hollmann. 26 Goes, welland, van Dissel. 26 Goes, bouwterrein en tuingrond, Pilaar 26 Goes, woonhuis, er! en tuin. Pilaar. 26 Zuidzande, Inspan, van Mazijk 27 's H, Arendskerke, aibr ak, Hollmann. 27 Nlsse, afbraak Hollmann. 27 's Gravenpolder, albraak, Hollmann. 28 Goes, inboedel, Pilaar. 28 's Gravenpolder, landbouwgereedschap pen enz. Neervooit, 29 e 13 Me), Sluis, hofstede,van Mazijk. 29 Oudelande, huis met eri en tuin en Inboedel, Neervoort. Goes, woon- en winkelhuls met bak kerij, Van Dissel. Mei. 4 Nieuwdorp, bouwland, Pilaar. 4 en 12 Aardenburg, hotstede, van Mazijk- 6 Schoondijke, inspan,van Mazijk. 6 Goes, automobielen, de Kek. 6 's Gravenpolder, huis, schuur wagen huis en eri enz. en inspan. Pilaar. 9 's Heer Arendskerke, fabrieksgebou wen met woonhuis, erf, bouwterreinen, Inventaris enz, Pilaar. ix Goes, Stalhouders- en Sleepersinspan Pilaar. 10 Goes, woonhuis met tuin, Pilaar. 18 Sehore, huls met erf en tuin, Neervooit, 25 Goes, Inboedel, Pilaar; Biezelinge, boomgaarden, Van Dissel. April. 23 Goes, glas-, verf- en behangwerk 18 middenstandswoningen. 26 Goes, a nbouwen en vergrooten Vei- lingsgebouw Zuid-Beveland. Mei. 4 Wilhelmiradorp, verbeteren en onder houden waterk. werken en gebouwen Cal. Oost-Bevelandpolder. April. 23 tot 3 Mei, Schilderijententoonstelling. 27 Sinfonetta. WILLEMSTAD, den 19 April 1921. De nieuw ingestelde voorjaarspaar den- en veemarkt, heden gehouden, mag goed geslaagd heeten. Veel kooplieden, onder wie buiten- landsche, waren aanwezig, terwijl voor hel meerendeel aangebracht uit West- Noord-Brabant en van de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilanden ongeveer 150 paarden aan de lijn stonden eu ook de aanvoer van rundvee niet tegenviel. Aanvankelijk was de handel lui, tengevolge van de hooge vraagprijzen. Later herstelde hij zich echter en werd nog veel tegen hooge prijzen verkocht. Rilland. Bij de op 20 April jl. door het Bestuur der Waterkeering van den calamiteuzen Zimmermanpolder gehouden aanbesteding van het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1922 van de Aarde-, Kram-, Rijs-, Steengiooiïng- en andere werken werd ingeschreven door J. van de Sande te Rilland voor f2190; J. C. van den Brink te Krab- bendijke voor f2222. Bij de op 20 April jl. door het Bestuur der Waterkeering van den calamiteuzen Zimmermanpolder gehou den aanbesteding van werken tot ver zwaring en verhooging van den zeedijk, het omleggen der waterleiding, en het landwaarts verlengen der suatiesluis aan genoemden polder werd ingeschre ven door J. J. Geluk te Tholeu voor f 58699 II. Kosten Cz. te Wemeldinge voor f 58960 L. v. d, Valk te Amsterdam

Goessche Courant | 1921 | | pagina bijlage 1