Binnenland, Sta ten-Generaal Landbouw, Veeteelt en Visseherij, Stadsnieuws. gjKapelle. Woensdagavond kwam de ver. van Oudleden den Tuinbouw- cursus in bet lokaal van Obadja in vergadering bijeen. Tegenwoordig 25 leden. Op gebruikelijke wijze opende de voorz. W. Glas de verga'ering. Vastgesteld werd de datum voor de jaarvergadering. Tot de vereeniging traden acbt nieuwe leden toe, bet totaal bedraagt tbans 50 leden. Door den voorz. W. Glas werd be sproken „Het nut van de wilde bijen". Spreker besprak de kruisbestuiving in het vroege voorjaar moeten vooral de tamme bijen helpen. Vandaar is het een eerste vereischte om tamme bijen aan te kweeken, omdat de wilde vaak te laat komen, en eerst in Mei het levenslicht aanschouwen. Achter eenvolgens bepaalde spreker zich bij de kruisbestuiving en haar noodzake lijkheid. Woensdagavond werd aan deo weth. D. Vereeke alhier alhier door het fanfarekorps „Ons Genoegen" een serenade gebracht. In hartelijke bewoordingen-feliciteerde de voorz. H. Blok den 50-jarige. Door Z.E.Achtbare werd aan het bestuur overgereikt een enveloppe met inhoud ten bate van de kas van het korps, die dankbaar aanvaard werd. Mansweert. Van de werf Zeeland is Woensdagmiddag met goed gevolg te water geloopen het stoomschip „Helga", gebouwd voor de firma J, Lauritzen te Kopenhagen. Deze boot heeft een lengte van 64,50 M., breedte 9,50 M. en diepgang 4,25 M„ met een laadvermogen van 1036 register ton. l>e keiels en machine zullen won den geleverd door de machinefabriek „Delfahaven" te Rotterdam, Een onderscheiding. Er is een welverdiende hulde ge bracht aan het werk van het Nederi landsch Roode Kruis in Zeeland door het toekennen van het Kruis van verdienste aan den secretaris van den Kring Zeeland en tevens van de afd. Middelburg van het Nederl. Roode Kruis, den heer H. Dronkers te Middelburg, vroeger secretaris van de afdeeling Goes. De heer Dronkers had een uitnoodiging gekregen Dinsdag morgen op het gebouw van de Vereeni ging in den Haag te komen, waar hij het Kruis mocht ontvangeu uit handen van Z. K. H. Prins Hendrik, die wees op het vele dat de heer Dronkers in het belang van het werk van het Roode Kruis heeft gedaan in de laatste jaren. Krabticndyke. Als wachtmeester bij de Kon. Marechaussees is aangesteld onze dorpgenoot de heer M. Ponteine. 's Heer Abtskerke* Woensdagmid- eag bracht de landbouwer V. van elders een pas gekochte koe in een weide alhier. Ruim één uur daarna lag het dier dood men zijn kop in den drinkput. Kntiningen. Woensdagavond tus- schen elf en twaalf uur werden de meeste inwoners alhier, uit hun eersten slaap gewekt door brandgeroep. De wagenmakerswerkplaats van den heer Deurwaarder stond in lichte laaie. De wagenmaker met vrouw en twee kinderen waren spoedig gewekt en bij buurman Hovestad in veiligheid ge bracht. Door het brandalarm waren spoedig velen in het dorp op de been. Eer; groot geluk was het, dat er weinig wind was zoodat de dichte vonkenregen geen onheil bij anderen kou stichten. De kranen op de waterleiding in de nabijheid werden spoedig door het daaivoor aangewezen personeel be diend. De gewone brandspuit, hoewel ter plaatse, behoefde geen dienst te doen. Werkplaats, materialen en gereedschap pen zijn geheel verbrand, de woning bleef voor het vuur gespaard. Evenzoo de woning, aan de andere zijde van de werkplaats grenzende, en de t>genover- reden gevraagd, verklaarde ze, dat ze heelemaal in de war zou raken, als ze maar voor twee moest dekken. Ze heeft dan ook, consequent, zes borden afge- wasschen. Ook haar ontwikkeling moest somtijds wel eens aangevuld worden. Dit was nog lastiger. Ze was de vaste overtui ging toegedaan, dat de heele wereld uit zand en heide bestond. Toen moest haar uitgelegd wordeD, wat de zee was langzaam sijpelde dit in haar hersens doorAllemaols maar plassen water, nich Wat gek I Eens ving ze het woord „eiland" op: „Wat 19 dat?" „Dat is een stuk land, dat in het water ligt," „Maor dat verzoept toch Welnee, er wonen zelfs menschen op." „En hoe kommen die d'r dan weer of f En die verzoept toch ook hoe kun ie nou in de zee wonen Ie meent zeker, dat ik alles geloof." Grinnikend over haar eigen sluwheid ging zij de kamer uit. Met haar zeevaartkundige kemrs was het niet beter gesteld. De „Lusitania" was getorpedeerd. Dit wekte haar liggende woningen aan het daar nauwe straatgedeelte. Alles is zeer laag verzekerd volgens de waarde van voor den oorlog, de gebouwen bij de Maatschappij Middel burg, de inboedel bij de Bossche Brand waarborgmaatschappij. De oorzaak van den brand is onbe kend. Woensdagavond werd telegrafisch bericht ontvangen, dat de 2e prijs van de Landbouwverloting te 's Ileerenhoek js ten deel gevallen aan Ph. Cok Bz. Willielmlliadorp. Woensdagavond was hier een openbare vergadering belegd, vanwege de coöperatieve bak kerij uit Goes. De vergadering werd geopend door den heer Pols, die de aanwezigen, een twintigtal, welkom heette. Hij gaf daarop het woord aan den heer Sandee, die allereerst de coö peratie in het algemeen behandelde, om daarna meer in het bijzonder te komen op de bakkerij te Goes, waarbij hij als doel noemde, prijsregelend op te treden, zooals dit reeds drie maal te Goes gebeurd is. Dat men de bui tengemeenten ging bewerken, was voornamelijk ook, om zooveel leden te krijgeu, dat men den grooten oven der coöperatieve bakkerij geheel in gebruik zou kunnen nemeD, wat natuurlijk kostenbesparing zou geven in de brand stoffen. Door meerdere aanwezigen werden vragen gesteld, die afdoende werden behandeld. Acht personen meldden zich ais gebruiker aan. Het zal nu de vraag zijn, of dit getal vol doende is, om in verband met het aantal te Kattendijke (25), deze beide plaatsen te bedienen. De heer Pols dankte de aanwezigen voor hun opkomst en sloot de ver gadering. Hoedekenskcrko. Wederom vond hedenavond alhier een ongeluk plaats. De jeugdige M. v. D. kreeg namenlijk bij het uit de weide halen van een paard zulk een slag legen het voorhoofd dat hij bewusteloos bleef liggen. Geneeskundige hulp werd spoedig verleend, terwijl de getroffene per bran card van het „Groene Kruis" huiswaarts werd gebracht. Besmettelijke ziekte. Over de week van 10 t/m 16 April 1921 kwamen in Goes voor 4 gevallen van Diphleritis en 1 geval van Menin gitis. Krabbendijke. Alhier worden door de heeren A. en J. van der Sande twee blokken elk van twee woningen gebouwd, met rijkspremie van f 5400 eu van de gemeente een fin. steun tot 20 pet. van die som. Ierseke. Door den heer P. de Veij alhier, is ontslag genomen als hoofd bestuurslid van de afdeeling Zeeland van den Ned, Bond van gemeente ambtenaren. Wissenkerke. Door den heer M. Gillisse zal een woning worden ge bouwd met een rijkspremie van f 1300. Tot onderwijzeres alhier is be noemd mej. Schippers te Brouwers haven. De uitvoer van suikerbieten. De Centrale Suikermaatschappij heeft aan het Eerste Kamerlid, den heer De Boer, in verband met diens rede tijdens de behandeling der landbouwbegrooting een schrijven doen toekomen, waarin o.m. wordt gezegd, dat ongelimiteerde uitvoer van suikerbieten geen algemeen landbouw- of industriebelang is, maar eigenlijk alleen een belang is van de Bel gische fabrikanten, die door goedkoopere steenkolen, langer arbeidstijd en lager nieuwsgierigheid. „Bent al die Ifii in 't water gevallen f" „Ze zijn bijna allemaal verdronken." „Kost die lüu dan nich naor land zwunmen f" „Ze waven véél te ver in zee." „Is die zee zóó wied En is het schip ook verzopen f" „Dat is gezonken met alle mensshen die er op waren." „Och, och, dat schip ook al wat een schdade veur die matroos Ze schudde medelijdend haar hoofd. De drang naar kennis werd in haar wakker, en eens vroeg ze me een boek te leen. „Waarover moet dat boek gaan, Janna?" „Nou hi, hi, over de lééfde", zei de heidenimf bedeesd. „Zoo over de liefde, ik zal eens kijken." „Nou, het komt nich zoo krek, as d'r maar van kussen inkomt". Ik gaf haar een boek, waar ze weken lang in gesmuld heeft. „Een fijn book", was haar recensie, „heb ie nog meer van dat soort i" Ze heeft er nog eenige van me gekregen. Ik heb er nu een ontzettende gewetens wroeging over, want hierdoor is in haar de lust ontwaakt, om de liefde loouen een voorsprong hebben boven de Nederlandsche industrieelen. Br wordt voorts op gewezen, dat België een absoluut verbod van uitvoer handhaaft. Dr. Aletta Jacobs. Woensdag was het 50 jaar geleden, dat mevr. dr. Aletta H. Jacobs haar universitaire studie te Groningen begon. Zij was de eerste vrouwelijke studente in Nederland. Het Russenpetitiomement. Doorden Bond van NederlandscheBeleg- gers wordt een z.g.Russenpetitionnement georganiseerd. Het Bestuur van dien Boud wil de Regeering ervan door dringen, dat voor de gedupeerde houders van Russische fondsen ook wel eens iets mag worden gedaan. In een request aan H. M. de Koningin wordt nu de wensch uitgesproken, dat de Regeering Russische obligatiën tegen afgifte van certificaat overneemt, op welke certi ficaten bij wijze van voorschot door de Regeering een rente zal worden betaald. Middelerwijl vertrouwt de Bond, dat de Regeering niet stil zal zitten, maar dat zij in Rusland cotffcessies of monopolies zal weten te verwerven, uit welker opbrengst de regeering tot een geregelde rentebetaling aan de certificaathouders in staat,zal zijn. Naar wij vernemen, is dit Russen petitionnement reeds door vele duizen den Nederlanders geteekend. Het zal in den loop van Mei aan H. M. de Koningin worden aangeboden. TWEEDE KAMER. Met 51 tegen 20 stemmen heeft de Kamer Woensdag verworpen het soc. dem. amendement gesubamendeerd door den r.k. heer van.der Bilt, tot invoering van het verplicht vervolgonderwijs, een amendement, dat, volgens den heer Ger hard 273000 kinderen van 14 en 15 jaar voor het eerst met herhalingsouder- wijs in aanraking zou hebben gebracht. Eveneens werd verworpen het soc. dem. voorstel om de gemeentebesturen te ver plichten voeding en kleediug te ver strekken aan behoeftige schoolkinderen. (Thans zijn de gemeenteraden bevoegd dit te doen eu van de 1100 gemeenten hebben slechts 72 van deze bevoegdheid gebruik gemaakt). Een motie De Kanter (v.b.) waarbij de regeering wordt, uitge- noodigd een subsidiestelsel te bevor deren, waardoor dan het particulier initiatief hiertoe gesteund wordt werd verworpen met 4228 stemmen. Voor stemden de linkerzijde, behalve de heer Braat, Kruijt en van Ravesteijn. De eindstemming der leerplichtwet werd op Donderdag 28 April bepaald. Aangenomen z.h.s. een wijziging der Drankwet, waardoor voortaan elke wijn soort, die meer dan 22 pCt.alcohol bevat en elke andere drank, die meer dan 15 pCt. alcohol bevat, als sterken drank worden beschouwd. Overgenomen werd hierbij een amen dement Sasse van Ysselt (r.k.) dat ver beurdverklaring mogelijk maakt van sterken drank, ten aanzien waarvan de overtreding is gepleegd. In de avondvergadering kwam aan de orde het voorstel van wel van den heer Rutgers (a.r.) tot wijziging der Drankwet, waardoor Plaatselijke Keuze zal worden ingevoerd. De heer Abr. Staalman (v.b.) wees op de constitutioneele bezwaren van dit referendum en zeide hoe in Haar lem verscheidene personen het petiti onnement voor Plaatselijke Keuze teekenden, in de meeuing, dat het ging om een hetere bestrating. Bij toepassing der wet zou alleen voor Amsterdam f700.000 per jaar aan ook eens in practijk nader te leeren kennen. Op een avond kwam ze glunderend thuis met de mededeeling, dat op straat een „vent" haar had aangehouden en gevraagd had, of hij kennis met haar mocht maken. Drie Zondagen is ze er mee uit geweest, den vierden bleef ze echter thuis. Ik vond haar in het zijkamertje aan de straat, bezig met in de „potlefullie" te kijken. „Zoo Janna, moet je er niet met den vrijer op uit?" „Oeh neu, d'r komp ja nog Zondaag genog." Tegen deze bewering was niets in te brengen en in zulke gevallen is het mijn gewoonte, om ook niets te zeggen. Er was dus een oogenblik stilte. Toen werd ze mededeelzamer. „Jao, hie is hier wal 'west, maar (spontane teekenen van afgrijzen) hie had zoo'nen sméérigen bloedvin in zienen nek en toen heb ik hem maor weer weg'stuurd". „Daar had je gelijk an." „Ken ie hem wal f 't 'Is zoo 'neD laDgen vent. Hie past eigenlijk venl better bie miene vriendin die is óók zoo lijfrenten aan ex-vergunninghouders moeten worden betaald, terwijl per jaar f150.000 aan vergunningsrecht zou worden verloren. Spr. wees er op hoe de curven van criminaliteit en drankmisbruik niet samengaan en de Turken, die geen drank gebruiken toch niet hooger staan dan de Engel- schen of Duitschers. De heer Drion (v.b.) meende, dat het via Plaatselijke Keuze zou gaan naar algeheele drooglegging. Spr. zag daarin een groot gevaar voor de per soonlijke vrijheid, de vrijheid om voor ons zelf te bepalen, wat wij nuttig, wenschelijk of zelfs aangenaam achten. Wat hier wordt voorgesteld, past in een Sovjet-Staatsrecht. Straks krijgen we misschien ook nog een rookverbod. Spr. wees er vervolgens op hee in een der staten van het drooggelegd Amerika 2600 clandestiene distilleerderijen zijn. Men zal bij drooglegging het drank- verbruik drijven naar de duistere hoe ken, de verborgen plaatsen. De zonde neemt eenvoudig erger vormen aan, evenals na de opheffing der publieke huizen. De heer Marchant (v.d.) had even eens bezwaar tegen het referendum. De uitslag hiervan zou de regeering lot advies moeten strekken, maar de regeering zal niet afwijken van de uitspraak der gemeenten. En waarom zoo vroeg spreker is een meerderheid van drie vierde vereischt f Vóór het wetsontwerp spraken de heeren A. P. Staalman (e.d.), die wees op de ellende door den drank veroorzaakt, mevr. S. Groeneweg en de heer Kruyt (c.p.), deze laatste was vlak voor het wetsontwerp. Spr. meende dat de Plaatselijke Keuze de constitu tie ondergraaft. Ook hoopte hij het nog eens te beleven dat de heer Rutgers zich zal uitspieken vooi' plaat selijke keuze i.z. militarisme. De vorst voor de Zeeuwsche fruitteelt. Van het Rijkstuinbouwconsulentschap voor Zeeland vernam de M. Ct. dat de vorst van 15 op 16 April in Zee land gelukkig niet die schade heeft aangeiicht, als in andere frnitcentra (de Betuwe) het geval schijnt te zijn. Hier waren de vroegbloeiende pere- sooiten ten deele reeds „gezet", terwijl de laatbloeiende in zooverie geleden hebben, dat enkel de bloemtladrandjes zijn bevroren. Beschadigde stylen of stempels werden zelden aangetroffen. Dit laatste geldt ook voor de thans bloeiende appelsoorten, doch in min dere mate, waarbij nog komt, dat de bloemen op één plant onregelmatig bloeien. De bekende appels als ster- reinetten eu bellefleuren zijn nog lang niet in bloei, terwijl de goudreinetten beginnen. Plaatselijk werd eenige hagelschade ondervonden, zoo te Krabbendijke en op Walcheren. Voorloopig ziet ten en ander er nog gunstig uit, doch of later nog sohade- lijke nawerking zal optreden, is thans moeilijk te beoordeelen. Vroege aardappelen leden hier en daar belangrijk, althans zijn meerdere veldjes totaal bevroren. Rundveekeuringen op Zuid-Beveland. De keuringen van rundvee zullen gehouden worden op 2 Mei te Hein- kenszand, op 3 Mei te Goes en op 4 Mei te Krabbendijke. Op deze keuringen, welke uitgaau van de Provinciale Commissie voor de Rundveefokkerij in Zeeland en het Ned. Rundvee Stamboek kan ieder veehouder dekstieren boven de 9 maanden en koeien, die minstens éénmaal gekalfd hebben, ter keuring en mededinging naar de prijzen inzenden. lang. Jl aor (triomfantelijk), hie zegt, dat ie die nich hebben wil, want die hef zoo 'nen dikken kop." Met haar handen gaf ze aan, hoe dik die kop wel was. Platonisch is haar liefde gebleven tot het eind toe. Ook haar amoureuse aandoening werd langzamerhand in het mechaniek opgenomen en ze maakte zich tot gewoonte, om slechts des Zondagsmiddags van 2 tot 4 met haar „vent" te wandelen, slechts dan was ze verliefd; een ander uur zou haar onverdragelijk zijn geweest. Haar definitieve besluit, óm te trou wen, heeft haar veel strijd gekosthet was heelemaal weer wat anderst leek haar eigenlijk n:ks prei tig. En dan alleen wonen met zoo 'nen vent, zoo'n vreemden kerelals 't nou je broer was. Maar toen de kogel eenmaal door de kerk was, werd er spoed achter gezet. Eiken avond was ze bezig aan baar uitzet, die aan degelijkheid niets te wenschen overliet. De hemden leken wel van carton of blik wanneer ze er een af had, zette ze die als een triomfteeken op de tafel en het bleef in de houding, waarin het neergezet Het Ned. Rundvee Stamboek keurt alleen dieren van leden waarvoor tijdig inspectie aangevraagd is in Den Haag. Op de keuring wordt door de keur meesters verslsg gedaan, hetwelk zeer leerzaam is voor de veefokkers Daarom is het van groot belang dat deze keuringen door hen worden bijgewoond, Tijdens de keuringen bestaat de ge' legenheid het oordeel de keuringsi commissie in te winnen omtrent naar de Provinciale Tentoonstelling te Middelburg \lissingen in te zenden dieren. len zeerste wordt aangeraden hiervan een ruim gebruik te maken opdat alleen het beste wat Zeeland aan rundvee bezit, zal worden inge- gezonden en geen dieren, die eigenlijk niet op een tentoonstelling bebooren. De Landarbeiderswet. Door het Tweede Kamerlid den heer Bomans is aan de ministers van arbeid en landbouw gevraagd of zij bereid zijn om aan landarbeiders, die in verband met de verkrijging van een plaatsje een vijksvoorschot ontvangen ingevolge de Landarbeiderswet, tevens een bouwpremie toe te kennen krach tens het Koninklijk besluit van 8 November 1920, no. 29. - De Zomertijd. Door den heer Braat is aan den minister van binnenlandsche zaken gevraagd lo. Ie de minister bereid om, met het oog op de bezwaren van land- en tuinbouw, den zomertijd zoover mogelijk in te krimpen 2o. Is de minister bereid om te bevorderen dat plaatselijke autoriteiten de publieke klokken op zonnetijd kun nen doen loopen ZoNDAGSLüITING APOTHEKEN. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van den heer van Kalmthout voor het publiek zijn geopend. Doopsgezinde .Gemeente. Zondag 24 April, des morgens half elf, Ds. J. Koekebakker te Middelburg. Akte-examen Lager Onderwijs. Woensdag slaagden te Middelburg voor het examen acte l.o. de dames L. Smallegange, A. Polter en A. Storm, allen te Goes. Rijkspostspaarbank. In de maand Maart werden op spaar bankboekjes, uitgegeven aan het post kantoor Goes en zijne hulppostkantoreu, ingelegd f 44260,50 en terugbetaald f 96969,491/2j derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 52708, Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 49. De 10e Volkstelling. Van welingelichte zijde wordt ons gemeld dat het aantal vrouwen in Goes 100 meer bedraagt dan in de voor- loopige opgave. De cijfers worden dan mannen 3792, vrouwen 4156, totaal 7948. De 100 vrouwen waren niet door onze schuld verdonkeremaand. Thans (22 April 1921) bedraagt het totaal aantal inwoners dezer gemeente reeds 8018. Biosco pe- Voorstelling Vanwege de afd. Goes der Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging zullen Vrijdag en Zaterdag in de Soc. V.O.V groote Bioscope-Voorstellingen worden gehom den met de gunstig bekende „Irene Bioscoop" van den heer J. W. Griindlehner uit Dordrecht. Beide dagen zijn er kindervoor stellingen. Het hoofdnr. „Levensstormen" is was, staan zonder teekenen van slapte in de lendenen te vertoonen. Ze ver vaardigde een onnoemelijk aantal borstrokken, 1 centimeter dik, gegaran deerd kogelvrij, eveneens een magazijn sokken en kousen, die van een dusdanige hechtheid waren, dat ze er zeker op huu gouden bruiloft nog mee zouden kunnen pronken. De zakdoeken waren rood en gebloemd, ter grootte van een servet. De beddelakens schenen van scheeps-zeildoek vervaardigd. Kortom het was een uitzet, waarvan haar klein; kinderen nog plezier konden beleven. Veertien dagen voor haar trouwdag had de ui tocht plaats. Ze kwam in de kamer om afscheid te nemen. „Ie dachten noe zeker, dat ik zou gaon hulen, maar dat doo 'k lekker nich." „Of je gelijk hebt", en dit was het laatste woord, dat ik tot haar richtte, „als je eenmaal getrouwd bent, kun je de tranen nog genoeg kwijt." Ze lachte ongeloovig. Wie, die op het punt staat te trouwen, 'gelooft dat ook wel Dit nu was Janna. Sj

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2