SOESeUECOURANT BIJVOEGSEL VAN DB ZATERDAG 22 NOV. 1919. 8taten lieneraai. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Dinsdag 18 November werden de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooling 1920 voortgezet. De heer Treub (e. b.) verklaarde zich tegen een militair verbond met België dan de militaire eischen aan ons volk te stellen, zou vermeerderen. Ook voerde de beer Treub het woord over Socialisatie, wat tegenwoordig bet stok paardje van vele leden blijkt te zijn, en vroeg de beer v. d. Waerdenofhij niet wist dat tegenover de groole ver spilling, welke vaak erkend moet worden, in de particuliere bedrijven de inten sievere energie van de bedrijfleidersstaat. Hoe zal het iuitiatief tot zijn recht komen Als de nivelleeringstendenz wordt gehandhaafd, zal de middel matigheid boven drijven. De heer Dresselhuys (v. 1.) vroeg den heer Troelstra of deze bereid was af te zien van een nieuwe revolutionaire poging als de tijden beter lijken, waarop deze van neen schudde. Blijkbaar neemt de heer Troelstra zijn toevlucht tot „schudden", omdat hij dan geen gevaar loopt zijn mond voorbij te praten. De stijgende lijn in de Oorlogsbelasting zullen spreker en zijn politieke vrien den niet gedoogeD. Zij zullen tegen hoofdstuk I der begrooting stemmen indien de regeering niet kan aantoonen dat de stijgende lijn noodig is. De heer Schaper (s. d.) sprak een woord van hulde aan Domela Nieuwenhuis, die heden overleed. Spr. zeide tegen de motie van den heer Van Ravensteyn betreffende nationalisatie van het grondbezit, te zullen stemmen. Spr. beweerde dat de arbeidslusteloos- heid niet dooT de sociaal-democraten wordt vergoelijkt. De oorlog heeft de menschen ontevreden gemaakt en gede moraliseerd. De begeerte is niet door de socialisten aangewakkerd. De heer Schaper zag meer heil in de opvoedingsmethode der arbeiders van de socialisten dan in die van de chris telijken. Spr. citeerde uit een Frieseh christelijk dagblad een verhaal hoe een jongelingsvereeniging een heelen avond heeft gedebatteerd over de vraag, hoe de christelijke jongeman den avond moet doorbrengen bij zijn meisje. In de vergade.ing van Woensdag 19 November hield de minister-president de heer Ruijs de Beerenbrouck een redevoering, waarin hij o.m. zeide dat de regeering den steun der burgerwach ten voorhands niet zal kunnen ontberen met het oog op de vele halfslachtigen, wier houding bij een aanslag op den Staat gevaarlijk kan zijn. Ten opzichte van het defensie beleid zeide de minister dat een vermindering van de geldelijke persoonlijke lasten met het oog op den algemeenen toestand, in het bijzonder, dien in de nabijheid onzer grenzen, niet mogelijk was. Buitenlandsch en militair beleid gaan hier paralel en waar de regeering lof inoogst voor haar buiten landsch beleid, verdient zij geeu blaam voor het militair beleid. Intusschen gaf de minister toe dat kleine naties hun instellingen niet mogen schoeien op den leest van groote volken. Dit gebeurt dan ook niet. De verkorting van den eersten oefentijd der onbereden wapens tot 6 maanden, der bereden artillerie tot 12 maanden en der cavalerie tot 18 maasden, zal een besparing van 4 millioen meebrengen. De inkrimping van het beroepskader zal de uitgaven met 7 millioen doen afnemen. De land weer zal van 4-8 tot 27 bataljons worden beperkt en ook op het stuk van kazer neering zal naar bezuiniging worden gestreefd. Voorts zal de minister van marine voor 3 '/3 millioen van zijn oude rommel verkoopen, als hij geen nieuwe meer aanschaft 1 Doch dit is alles toekomstmuziek. De heer Ruys de Beerenbrouck ver klaarde nogmaals dat er geen sprake is van militaire afspraken met België. Over socialisatie wilde hij het liever niet hebben, omdat dit begrip zoo „meerzinnig is". De met dit vraagstuk verbandhoudende moties achtte spr. overbodig. Aan den heer Marchant gaf de minister den raad zijn» motie te wijzigen. Deze gaf hier aan gehoor, trok zijn oude motie in en stelde een nieuwe voor, die met de eerste alleen den naam van den indiener gemeen heeft en luidt als volgt 7/De Kamer, van oordeel, dat de voortbrenging en distributie van goe deren meer dienstbaar moeten worden gemaakt aan het algemeen belang, noodigt de regeering uit, over te gaan tot instelling van een commissie van onderzoek, door welke maatregelen dat doel moet worden bereikt, en gaat over tot de orde van den dag". Zag de premier de toekomst voor ons land nog al rooskleurig in, en sprak hij ervan, dat ons volk gaat langs een stijgende lijn, ook de minis ter van financiën was zeer optimistisch. De heer De Vries hoopte dat, waar de middelen op „phenomenale" wijze stijgen, de begrooting dit jaar mis schien zal sluiten. De uitkomsten der eerste 10 maanden vau dit jaar heb ben de raming reeds met 771/» mil lioen overschreden. Voor 1920 zou er misschien een tekort van 27 millioen zijn, aldus de minister, maar over een dergelijk bagatel behoeft men zich tegenwoordig niet ongerust te maken. De minister heeft reeds een zakvol belastingen gereed om over de hoofden der burgers uit te storten. De minister wilde eeist behandeld zien de Tabaks-, de Grond- en de Succes siebelasting (de aankoop niet het bezit,) en daarna ksn .er nog komen een belas ting op de uitgaven van weelde, een her ziening van het tarief der invoerrechten en een uitbreiding van de zegelbelasting. De minister deelde voorts mede dat over dit jaar voor den bouw van arbeiderswoningen reeds 65 millioen is voorgeschoten. Dit bedrag zou over 1920 wel tot 100 millioen klimmen. En dan zijn er nog ontevreden arbeiders 1 In de vergadering van Donderdag 20 November werden de heeren Van Stapele en Brautigam geïnstalleerd waarna men de beschouwingen over de begrooting 1920 voortzette. Nadat de heer Visser van IJzen- doom (v. 1.) het beroep van den minister-president op art. 59 der Grond wet, om zich te verzetten tegen de raadpleging van de Staten-Generaal vóór het tractaat met België wordt gesloten, gewraakt had, hield de heer Troelstra (s. d.) een pro-domo-rede e» verklaarde dat hij in tegenstelling met de bewering vau den heer Wijnkoop, die hem geestelijk dood had verklaard, dat hij nog springlevend was. Over de revolutie wilde spr. niet meer debat- teeren. „Het woord dat men van mij verwacht, zal ik niet spreken", aldus de heer Troelstra, welke de kapitalis tische spreuk bleek te huldigen, dat spreken zilver en zwijgen goud is. Den heer Marchant voegde de heer Troelstra toe„Maak eerst uw partij tot iets en kom dan eens praten." Spr. ging voort het beleid van den heer Marchant scherp te becritiseeren. Aan sabotage van het parlement, zoo als men die van zekere zijde (Wijnkoop kreeg geen kleur) zou willen aanwen den, zou de soc. dem. partij niet meer doen. Het parlement is voor de partij steeds een propagandamiddel geweest. Evenwel is de tijd voor belangrijke hervormingen gekomen, dank zij den revolütionnairen drang der arbeiders. Spr. erkende gaarne dat ook de christelijkearbeidersbeweging van groote beteekenis gaat worden, Een regeling met België kan alleen goed worden bezien op den bodem van den Volken bond. Eerst moet dus beraadslaagd zijn over de aansluiting bij dezen boud. Nadat de voorzitter er den heer Troel stra opmerkzaam op had gemaakt dat zijn fractie nog slechts drie kwartier te spreken had, zag de heer Troelstra van het woord af, omdat het gewenscht was dat ook nog enkele andere fractie leden het wooTd voerden. De heer Marchant (v. d.) geeft de regeering gelijk dat zij tijdens de onder handelingen met België niet met open baarmaking kon komen, doch wees ook het beroep der regeèring op art. 59 G. W. af. De leiding van de soc.-dem. partij door den heer Troelstra achtte spr, een gevaar voor ons volk, daar de heer Troelstra den toestand in een revolutionairen tijd niet zal kunnen beheerschen. Het volk mist in Troelstra duidelijkheid. Of- hij bij Wijnkoop behoort of niet. De moties besprekende, coustateerde spr. dat de soc.-democraten de voorstelling hebben laten vallen, dat uit de socialisatie voordeelen zijn te halen. In de avondvergadering zeide de heer De Muralt (u. 1.) dat hij ge wenscht had dat het voorontwerp van lief tractaat dat te Parijs het onder werp der besprekingen uitmaakt, vooraf aan de Kamer zou worden medegedeeld. Hij zal hierover Vrijdag (heden) in de Kamer een motie indienen. Spr. beschouwde de leden der com missie voor buitenlandsche aangelegen heden uit de Kamer, niet als vertrou wensmannen, b.v. de heer Troelstra. Er zijn leiders van de fracties die hun fractie mededeelingen doen, omtrent het in de commissie gesprokene. De heer Troelstra het woord vra gend voor een persoonlijk feit, ver klaarde nimmer eenige mededeeling of verslag uit die commissie in zijn fractie te hebben gedaan. De heer De Muralt zeide, dal er een misverstand in het spel was, dat door een particulier gesprek met den heer Troelstra was opgehelderd. Ds minister van Buitenlandsche Zaken vloog daarna met de gracieuse snelheid van een balletdanseres over verschillende onderwerpen been. Spr. verzekerde, de kwestie van het loods wezen op de Schelde de zeer ernstige aandacht der onderhandelaars te Parijs had. De buitenlandsche pers wordt door de legaties nauwkeurig nagegaan. Maar de moeilijkheid is de Nederlandsche waarheid in de buitenlandsche pers ingang te doen krijgen. Wijziging Kieswet. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet. Blijkens de Memorie van To.e- lichling is de minister vau Binnen- landsche zaken van oordeel dat de ge legenheid om de kiezerslijst in afdruk voor een ieder beschikbaar te stellen, veilig kan vervallen, indien de verplich ting om desverlangl de kiezerslijst in afschrift te geven blijft bestaan. Hier door zal een belangrijke bezuiniging aan drukkosten worden verkregen. Grensbewaking. Blijkens de Memorie van Toelichting^ bij het westontwerp houdende nadere voorzieningen betreffende de grensbe waking, ligt het in de bedoeling van de regeering de taak, welke de militaire grenswacht thans vervult, zooveel mogelijk over te dragen aan een ver sterkt korps douane-ambtenaren, die daarin waar noodig, zullen bijgestaan worden door de militaire politie. Herziening Leerplichhoet. In de Memorie van Antwoord be treffende het wetsontwerp tot geldelijke herziening van de Leerplichtwet (op het voorloopig verslag van Oct. 1914) zegt de minister dat verlenging van den leerplichtigen leeftijd met één jaar hem noodzakelijk voorkomt. Hij stelt in verband hiermede voor een leerverplich ting voor zeven jaren. Verloven voor het verrichten van veldarbeid zullen niet meer worden verleend aan kinderen beneden 11 jaar. (Thans 10 jaar.) Nederland en de Oorlog. De ex-kfizer. De Evening Standard zegt in een artikel over den geweien Dultechen Keiier dat het steeds duidelijker wordt, dat mora'chzle gevoelens met dsn dag sterker worden in Dnltaohland. De openbare meening te Bsrljja schijnt op alle gebeurtenissen voor bereid. Het beioek van Hindenburg heeft veel helden en keiser'vereering tot nising gebracht, -n als er geen poging gedaan wordt om de monar chie te herstellen, aal dat alleen zjo, omdat men er den tjd nog niet rfjp voor acht. Is het in dei9 omstandigheden ver standig, om den gewezen keizer op enkele mjlea vau de Dattiehe grens te laten, waar altgd een middelpnnt van lutrlgue is, tot het oogenblik voor afin verschenen komt Last men tich niet vergissen over de gevolgen van een herstel. Een republifceiasch Daittchiand kan al of niet mliitairis titeh z{jn. Een herstelde Hohenzollern- monarchie moet dit, wegens haar aard, ijja. Als de geallieerden gelegenheid geven voor een «terugkeer van Elba" zullen sj stellig een nieuwen slag bj Waterloo moeten leveren. Volgens do Daily Nsws zyn de pro cureur generaal en de advocaat gese- raai van Parjs te Londen terugge koerd. Men meent, dat Engeland aandringt op het uitleveren van den keiier, om hsm te Londen te doen terechtstaan, maar dat er veraohil van meaning onder de geallieerden over dit punt bestaat. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Uitvoer van peulvruchten. De minister van landbouw, nijver heid en handel maakt bekend, dat tot 21 December gelegenheid wordt gegeven tot uitvoer van dia peul vruchten, welke reeds door de regee ring met recht van uitroer zip: ver kocht. (Herplaatsing wegens misstelling in de St.Ct.) School en Kerk. De kweitie Neteleriboi. In de Woensdag gehouden vargade- ring van de classis Middelburg der Gcref. Kerken ia de beslissing geno man inzake dl. Netelenbos. Tan dl. Netelenbos was een schrijven inge komen, waarin deze zich verzette tegen het schorsingsbesluit en wee* op zQn recht van beroep bj de Gene rale Synode. De deputaten adviseerden tot hot ontzetten uit het predikambt, daar de houding van ds. Netelenbos voortsproot uit aiwjking van de be- ljdenls. Het resultaat wasontzetting uit het predikambt. Nog werd besloten, den kerkeraad te adviseeren, ds. Netelenbos voor den tijd van een halt jaar een wachtgeld uit te betalen van tweederde van zjjn traktement, onder voorwaarde, dat hij zich onthoudt van optreden in het openbaar, bijv. bijbellezingen en van catechiseeren. Ned Herv. Kerk. Tot gemachtigden in het Kiescol lege der Ned. Herv. Gemeente te Boinelcn zjja herkozen de heeren C. van Boven, P. Mlcdsrhoud, C. Rottier Jz. en gekozen J, CorBtanje, Da uitslag van ds verkiezing voor 2 notabelen der Ned. Herv. Kerk te Kapalle li dat da heer H. Blok 65 stemmen sn de heer M. Glas 65 stem men kreeg, zoodat beiden herkozen zijn. Da verkiezing voor notabelen bp de Ned. Herv. Gem, te Rilland wegenz aftreding van de heeren G. Windhorst en M. Petri werd door kerkvoogden bepaald op Vrijdag 28 Nov., torwgi tot leden 7*n het stembureau werden aangewezen de heeren F. M. Boot, voorzitter, W. F. van Gorsel en N. Nicnwdorp. De heeren C. Stok, F. Q. Bopiter ec A. de Brujne hebben hun bence- micg tot diaken der Ned. Herv. Kerk te Goes niet aangenomen. Da heer J A. Stokotee heeft voor de benoeming als ouderling bedankt. (Z) Gtrtf, Gemsenten. Ds. G. H. Ka; stan te Ierieke is beroepen bj de Ger. Gsm. te Kempen. Stadsnieuws. Zondagsujiting Apotheken. Zondag a.s. zal ds apotheek van de-i heer Van Kaimthout voor het publisk z0u opengesteld. Asbohzpoststkb. WU brengen onsen lezers in her innering dat Zaterdagmiddag a.a. cm twee uur een kindervoorstelling sal plaats hsbbsis in de Tooneelsassl der Soelateit V.O.V. van .AsBchepoetster", poppenspel in 4 bedrjven. OPHIFFJNG VAN db DOOPSGEZINDE Gemeente. Ia ons vorig nummor namen we een bericht over uit ,de Zeeuw" dat de Doopsgezinde Gemeente alhier zou worden opgeheven met 1 Januari. Dit bljkt niet geheel jnist te ayn. Wei zal dit onderwerp ter tafel komen in de vergadering der leden van de Doopsgezinde Gemeente op 30 Novem ber a.i. Door den Kerkeraad zullen dan voorstellen worden gedaan tot ophef, flng der gemeente en wanneer dat wordt aangenomen tot benoeming van een commissie van liquidatie. Het bericht was dus wat voorbarig, daar nog geen bindend besluit was genomen. De OiooNOMiecHE Sfijsüitdbeling. In het lokaal boven de spyskokery werd Donderdagavond door de com missie der oeeonomische spjjsuitdee deeling rekening en verantwoording gedaan van haar administratie. Het gemeente bestuur was vertegenwoor digd door den heer D. D. van den Bout wethouder, en dsn heer van Ballegoijon de Joag secretaris der gemeente. Da voorzitter, de heer J. A, van Heel, opende de vergader kg en heette de aanwezigen welkom. De rekening werd voorgelezen en goedgekeurd. ZJ sloot met een totaal aan ontvangsten van f 1838.84 i/t en aan uitgaven van f 1826.42 Vi Hat batig saldo bedraagt dm f 12.42. Da kaar van den Bout achtte het resultaat zeer bevredigend. De heer P. A. do Ligny merkte op dat er zeven bedoelingen minder ïjn gehou den dan het vorige jaar. Ds heer van den Bout zeido dat degenen die van da spjskokerj pro fiteers», er ten hoogste dankbaar voor zjjn. Spr. bracht den dank van het gemeente bestuur over aan da heeren welke zich, vele mosite getroost heb ben. Hierover bracht de secretaris ds heer T. Fabery de Jonge verslag uit over de werkzaamheden van het af- geloopen jaar. Het verslag maakt er melding van, dat door het eindigen van den oorlbg de groote bezwaren, welke de werk zaamheden der laatste vtyf jaar heb ben gekenmerkt, voorloopig nog niet verminderd zijn. Gehooptg wordt, dat gaandeweg verbetering moge intreden en da prijzen der levensmiddelen in 1920 weer eenigezlns tot de normale prij zen mogen terugkeeren. De bsdeelingen begonnen als altjd op den tweeden Kerstdag, ditmaal met 200 porties aan 110 gezinnen, werden In het eerst aleohts tweemaal per week gehouden, wat werd ver oorzaakt door de distributie, waardoor over de noodige waren niet kon worden beschikt. Na eenige weken werden deze bs deelingen tot drie keer per week uitgebreid en tot 300 porties aan 150 gezinnen uitmakende een totaal van 9260 porties, tegenover 12500 portiez ten vorige jare. Extra bedoelingen kwamen niet voor. Harteiykeu dank wordt gebracht aan bet Burgerijk Armbestuur dat zoo welwillend was het zoo noodige brandhout gratis af te staan. Voor ds gezsmenljke bsdeelingen is verbruikt 358 K.G. vleasch, 500 K.G. bruine boonen, 1230 K G. erwten, 100 K G. rijst, 19 H.L, kolen, 400 turven, 4300 K.G, hout, groenten en de noodige specerijen. De commissie dankt de ingezetenen voor den varleenden geldeiyken steun. De heer Van Heel zeide het Arm- bestGur nogmaals dank voor de 4300 K.G hout die aan de spijskokerij zijn afgestaan, toen het onmogelijk was om aan brandstoffen te komen. Er is thans gelukkig een klein voordeslig saldo in tegenstelling met het vorig jaar. De Commissie hoopte op denzeltden weg voort te gaan. Er is een uitzondering en dat is de voor zitter. By heeft een staat van dienst v«n 35 jaar. Het werk moet thans aan jongero krachten overgelaten worden. Het kost den spreker vael hiertoe ever te gaao, maar het is in het belang der Commissie. Ofschoon de Commissie alle moeite heeft ge daan, spr. van sijo besluit te doen afslen, meende hg bij zijn voornemen ie moeten bljvet). HJ kent de meu- schen niet meer zooals vroeger, toen hy als 't ware lader bij name wist te noemen. De heer Van den Bout meende dat de voorzitter geheel met de oommissie is samengegroeid, wat een nieuweling niet is. Het speet spr. dat de heer Van Heel tot dit besluit is gekomen, omdat de heer Van Heel dit ambt niet als een sinecure heeft beschouwd. In besloten vergadering werd hier na tot voorzitter gekozen de heer P. A. de Llgny. In de vacature van een nieuw lid werd nog niet voorzien. De commissie van da (Economische spyiuitdeeling alhier maakt dankbaar melding van het Inkomen eensr gift van een extra bedeeling. Aangehouden, Zekere C. de K. uit Breds, welke in het Politieblad gesignaleerd stond voor vier maanden en 7 dagen ge vangenisstraf, li door de politie alhier aangehouden ca in da gevangenis opgssloten. Ingetrokken. De verplaatsing van den kommies E. de Guchtenaero van bier naar BucBum Is ingetrokken. (N, Z Provincie-nieuws, Krabbendijke. Maandagavond ver gaderde da landbouwers7eree&iging E. M.M. alhier. Van de 87 leden waren 15 aanwezig. Medegedeeld werd dat zjn opgegeven 605 balen superphosphsat, te leveren door het Centraal Bureau en 525 balen chllisalpeter, te leveren door de firma Kröger. Dat van de 142 balen superphos- phaat die afgeleverd ayn door het Centraal Bureau is ontvangen f 0 20 per baal, zynde de helft der provisie, die aan de handelaren door de kunst- mesteommissle wordt uitgekeerd Ook bleek uit de mededeelingen van den secretaris dat op de chllisalpeter een bedrag vau f 0.15 teruggegeven zou kunnen-worden. Besloten ward, deze gelden niet uit te betalen, doeh in de kas der vereeniging te houden. Bü monde van den heer J. van Lnljk werd verslag uitgebracht over de rekening 1918, waaruit bleek dat de bescheiden van den penningmeester aceoord werden bevonden en werd voorgesteld om de rekealng 1918 goed te keuren. Besloten werd met algemeene stemmen hieraan gevolg te geven. Besproken werd daarna de agenda der Algemeene Vergadering der Z. L. M., te houden te Middelburg op 21 November a.s. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren A P. Woutersen en M, Wabeke. Besloten werd om een bedrag van f 25 by te dragen in de kosten voor het monument Vorsterman van Oyea. Besloten werd dat door de vereeni ging zal worden betaald het bedrag uitgegeven voor het inleveren van muisches en dat voortaan vaor ééa muscb, die ingeleverd wordt, 2 cent zal betaald worden en voor een ei 1 cent. De uitgaven die daaraan verbonden zyn zullen bestreden worden uit een te beffen omslag, per H.A. berekend, boven de gewone contributie in 1920. Vervolgens werd besloten om den secretaris der Z. L. M te verzoeken de algemeene vergadering van Decem ber b$ te wonen en dan het onder-, werp te behandelen ,De vakorgani satie van den landbouwer en wat de Z. L. M. doet. Besproken werd ook om te trach ten in deze gemeente ingevoerd te krygen een beer van het Veredelt Vlaamieh Landvarken. Op een vol gende vergadering zal getracht wor den eenige landbouwers te bewegen tot gezamenljke aankoop van zulk een dier. Zondagavond vergaderde na een stilstand vanaf 14 Augustus 1914 de langvereeniglng .Harmonie" In haar gewone repetitiezaal. Besloten werd om met de repetities een aanvang te nemen op 30 Nov. 1919. Tot dien datum kuunen zich nieuwe leden aanmelden by den pen ningmeester, den beer J. Lobbesoo Cz. Tot voorzitter stelde zich nog beschikbaar de heer G. Otte en de

Goessche Courant | 1919 | | pagina bijlage 1