IH KORTEN TIJD vronw J, Th. ten Bokkel, wonende Hssperenstraat no. 2. Driewegen. Gitteren herdacht de heer J. HaoBow0k den dag waarop hU voor 25 jaar el« koetsier ic dienst trad bj den heer Dr. H. R. Folmer. Mej. de wed. Timmerman heeft by het Kerkbestuur togen 1 Jannari a. a. haar ontslag aangevraagd alt concierge der Zondagsschool, De heer J. Timmerman hesft met Ingang van 1 Jannari a.a. bg het Kerkbestuur dor Here. Kerk ontslag aangevraagd als alokslagsr. Zaterdag 1 November hoopt de Weledel Zaergel. Heer Dr. H E. Folmer den dag te herdenken waar' op hg ïleh voor 25 jaar alhier hesft gevestigd als geneesheer. Hg is dan 6sn December daaropvolgende be noemd geworden. Kapell*. Donderdag is de nieuwe Burgemeester fesstelgk Ingehaald. Da inwoners van Kapalle wilden feesten en nu wss da benoeming van den hesr Biersns de ainlolder.de oorsirsk en niet soossla De Zeeuw" schrijf:, de spontane uiting van vreugde over de benoeming van deu heer Biersns. Kapells was dan in feestdos. Een commissie had sich gevormd, en reit schillende festiviteiten sondon plaats vinden. Veel geld was ar voor opgc daan. 'a Middags werd do nieuw oe. noemde burgemeester afgehaald met een optocht aan de grens der gemeente waar hg door den voorsltier der ei m* mliBle, G. v. Willigen, werd toege sproken, waarop do heer Blerens antwoordde. Op het gemeantshuis werd verga dering gehoude's en werd de nieuwe functionaris geïnstalleerd. Daar voer den het woord de heercc Zagers, Bierens, Vereeko en Barman. De heer Ver soke zeids, als oudste raadslid, dat de burgemeester op dsn steun van de andere raadsleden zou kunnen reke nen, als lij nuttige maatjegelen voor stelde. Ds heer Barman xeide, dat de nieuw benoemde burgemeester meer moest prestoeren als burgemeester dan als raadslid, want anders sou hij, als vertegenwoordiger der werkliedenver- eeniging van Bleseilnge, ieder oogen- bilk met hem overhoop liggen. HQ lelde ook, dat als da inwoners van Kapoiie Biezelinge, hem hadden moe ten kiosen als burgemeester, dat dan beslist de keme niet op hom zou gevallen zijn. Wanneer echter gezonde maatregelen werden genomen, sou hij ook den burgemeester steunen. Daarmee was de plechtigheid in den raad afgeloopen en kon de optocht verder plaats hebben. De optocht was aardig. Over da honderd paarden, veel opgesierde fietsen, eni., veel publiek en het musiekgoxelsehsp. Alles wat wsnscheigk is voor een feest was er. Kapelle's burgers hadden 7 kronen gebouwd, de eane al mooier dan de andere, 'a Morgens had de keuring plaats voor de prpan. Den heelen dag heerschte er een gezellige drukte, leder had familie over, dus was er veel vreemd volk. Da auto's vlogen van Kapelle naar Bleseilnge, tot vervelens toe. 's Avonds had een vuurwerk plaats, dat beslist goed slaagde en daarmee waren do festi viteiten efgeloopea. Bekroningen: le pr. bekroning by P. Mol2e pr. bij M. Almskisders 3e pr. by ds. Scheele; 4e pr. by H. le Clereq5e pr. bg S. Vieste. Voor bekroonde fietsen: la pr. A. Blok2e pr. v. d. Boomgaard3e pr. v. d. Velde j 4e pr. I. Smallegange; 5e pr. M. Krgnsen. Voor de paarden] le pr. L. de Groene; 2e pr. Balkenende; 3e pr. J. Abrahamse. lerseke. Donderdagavond verga derde de gemeenteraad tot afwerking der begrooting. Afwesig waren de heeren Hartoog en Willemson. Het voorstel van den heer Scheele waarover Dinsdag de stemmen staak ten, nam. om den toeslag voor de gem. arbeiders met f 104 te verhoogen, werd met 6 tegen 3 st. aangenomen. Bjj de behandeling der Inkomsten stelde de heer Scheele voor, voor gemeenteambtenaren mat een inko men van f 1100 of minder de geheele premie voor pensioen van gemeente- wege te betalen. De voorx. (de burgemeester) gaf in overweging dit voorstel tot later te bewaren. Hieraan werd voldaan. Om het verbroken evenwicht tus- schee inkomsten en uitgaven te her stellen, werd de hoofd. omel. van f46000 tot f47000 verhoogd, Da geheele begrooting werd met alg, st. aangenomen in ontvang en uitgaaf f 107,055,975 en f 355,665 y00r onvoorziene uitgaven. Bg de laatste rondvraag vroeg de heer Scheele, hoe er in 't gemis van een gemeente opzichter zal worden voorzien. De voorz. antwoordde, dat het dageiyksch opzicht aan B. en W. is opgedragen. Verder verzocht de heer Scheele, dat. nu de Hoofd. Omslag elk jaar zoo laat klaar is, een voorloopige aanslag zal worden opgemaakt. De voorzitter gevoelde daar niet veel voor, het zal niet veel baten. Er zal naar worden gestreefd het kohier vroeger op te maken. De heer Koona v vroeg naar de bouwplannen. De voorzitter iel dat aan alle voorafgaande vormen ls voldaan en dus de bouw zal kunnen beginnen, zoodra da onder nemer, die ziek ls, ls hersteld. Verder werd gevraagd een adres tot de regeering te richten om de naslk op 18 cent te houden, en door een ander om 3 of 4 lantaarns meer. Een en ander werd breedvoerig be sproken, maar leidde niet tot resul taten. Woensdagavond hield mevrouw Bargsma uit Den Haag hier op ver zoek van de Vx jjz, dem. kiesvereen. een voordracht over bewaarsehool- osderwgs. zg ontwikkelde op aan- achouweiyke wgze dan leergang van 'tFrö'oalonderwye. Den naam bewaar school keurde zg af en wilde dien vervangen door den naam kleuter school. Zy vertoonde verschillende proeven v«u vlecht-, vouw- en teeken- werk dis door kinderen op een Fröbelschool verwaardigd waren. Spreekster legde er den nadenk op, dat op ds kleuter scholen de vakken van 't lager onderwys niet geleerd moeeten worden, zg dienen voor oefening der zintuigen, dar opmer kingsgave en van hef gehoorzamen en 'r geornik der banden. De meeste moeders hebben, geen gelegenheid om in dia richting haar kinderen op te voeden. Er waren slechts ongeveer 40 belangstellenden, gelukkig meest vrouwsiyte personen. Kruidingen. De xangveteeniging „Crescendo", de traditie volgende van het vroeger bestaande geselschap van dien naam, hoopt Vrydsg 14 Nov. a.s een uitvoering te geven, afgewisseld met tooneeluitvoeringen itrykmusiek. Colijnaplna 4. WseDSdsg&vond hield de heer P. G. Laernoei vau Vllssingen in hösel „Da Patrg»" alhier een losing over den vrywllllgen landstorm. Een 8 tal aanwesigea traden toe. Steun uit Zeeland voos Weonon. Opgericht is het Zeeuwioh Comité voor leniging van deu nood te Wee- cen. Het doel ln ln alle plaatsen van Zeeland levensmiddelen, ln hoofdsaak bestaande uit tarwe, boonsn, erwten, aardappelen enz., benevens kleeding- stnkken en galden byeen te brengen tot leniging van den greoten nood in de eertyds zoo welvarende hoofdstad van Oostenrgk. Het te Middelburg opgerichte comité zal in Oosteiyk en Westeiyk Zeeuwioh-Vlaanderen, Tho- len, Noord Beveland, Zuld-Beveland en Schouwen en Duivelend diitrltB' commissarissen aanstellen, tot wie de verschillende subcomité'* zich kunnen wenden om voorlichting. Voor Zuld-Beveland is de heer J. Pilaar, notaris te Goes, reed) bereid gevonden als districtscommissaris op te treden. Aan alle bnrgemeesters, geestelijken van verschillend kerkgenootschap en aan alle landbouworganisaties, is om steno gevraagd. School en Kerk lied. Eerv. Kerk. Op voorstel van heeren Kerkvoog den der Nod. Herv. Gemeente te Wemeldlnge ls in de gecombineerde vergadering vaa Kerkvoogden en Notabelen by de behandeling der bcgrootlng voor 1920, besloten, dat aan den predikant voor het a,a, jaar een duurtetceslag zal worden verleend waardoor dan het Inkomen van Z Eerw. op f 3000 zal zyn gebraoht plus vrijs woning es benevens hst Rykstractement, hetwelk voor deze gemeente thans f810 bedraagt' (Z) Benoemd tot kerkvoogd der Nsd. Herv. kerk te Kruinlngen de heer J. N. Elenbaas. Benoemd. Benoemd tot onderwijzers te Hein- kenszand de heeren J. Slabbekoorn te Ovezand en P. 1. Beljsa te Middel, burg. Seheider.d hoofd. Het hootd dar Chr. ülo.school te lerseke, de heer W. Bruinzeel, hesft Woensdag afscheid genomen van deze gemeente. Het personeel der school bood hein een kostbaar geschenk aan. Hervormd Kerkblad, Verschonen is het eerste nnmmer van het Hervormd Kerkblad, waarvan wy indertgd de uitgave hebben aan gekondigd. Het blad ziet er welverzorgd uit en bevat een reeks belangwekkende artikelen op kerkelijk gebied. Nabetrachting' van den Gemeenteraad. Het vermoeden, dat lag uitgedrukt in het vroege aanvangsuur, is bewaar heid. De zitting duurde van 7 uur tot half twaalf. Er was weer veel belang stelling van de zijde van het publiek voor wat er dezen avond zou worden behandeld. Gelukkig was er een bank meer bijgezet, maar reien moesten zich nog met een staanplaats behelpen. Hel hoofdpunt der agenda was de begrooting, doch voordat deze in be handeling kwam, werden de later bijgekomen verzoeken om loonsverhoo- ging der gemeentewerklieden en politie ter tafel gebracht. Bij bet voorstel tot verhooging der opcenten op de personeele belasting kreeg" de' beer [Blaas gelegenheid zijn maiden-speeeh Je jhouden. Hij was niet erg gelukkig met dit debuut. Zijn voorstel om deze opcenten te vervangen door een dividend-en tantième belasting en tevens een forensen belas ting te heffen, bleek, hoe goed bedoeld ook, geheel niet te beantwoorden aan wal hij zich daarvan had voorgesteld. Forensen bleken bier niet of bijna niet voor te komen en de divi dend-tantième belasting komt automa tisch binnen. Er is van regeeringswege 30% voor de gemeente beschikbaar gesteld terwijl deze nog 18% er bovenop mogen leggen. Het juiste bedrag niet bekend .zijnde, kan hiertoe nog niet worden overgegaan. Het lijkt ons echter ondenkbaar, dat hierdoor eenzelfde bedrag zou worden opgebracht als door de opcen ten op het personeel. Wij zijn het met den heer Blaas eensdat de personeele belasting een zeer onbillijke en niet altijd naar draagkracht treffende heffing vormt, maar waar de heeren Blaas en De Die het deden voorkomen alsof bierdoor vooral de arbeiders en onbemiddelden, die zich eenige meubeltjes hadden verworven, werden getroffen, wees de heer v. d. Bout er terecht op, dat deze verbooging de huren tot ongeveer 4 gulden per week niet treft. Woont men duurder of is men fijner geinstalleerd dan van een arbeider is te verwachten, dan kan daarvoor toch geen uitzondering worden gemaakt. Onder alle rangen vind men slacht offers van deze wet. Menschen die door de woningnood gedwongen, hoven hun financiëele krachten hebben gehuurd en anderen die ver daar beneden zijn terecht gekomen, leveren een bewijs van de ongerijmdheid dezer belasting. Het eenige voordeel is dat ze veel opbrengt en dat is een argument waarvoor de fiscus veel voelt. Het is overigéus eigenaardig, dat het heden ten dagen een gangbare meening dreigt te worden, dat een arbeider om het bloote feit, dat hij arbeider is, onder overigens gelijke iinaucieele omstandigheden zou moeteu worden vrijgesteld van lasten, die andere rubrieken wèl dragen en genieten van voorrechten, die deze missen. Bij de behandeling der uitkeering ineens aan het gemeentepersoneel, dat onder de 2500 gulden inkomen genoot, meende de heer Van der Leeuw, dat de gasmeester daarvan ook moest pro- fiteeren, omdat hij immers werkman was, al was ook zijn salaris grooter. Hier ook al die zonderlinge opvatting. Nu de heer Blaas zich van punt 13 der agenda ten deele had meester ge maakt, kon het niet missen of de heer De Die zou zijn schade inhalen bij punt 14, bevattende de verzoeken om loonsverhooging van politie en gemeen tewerklieden. Wij hebben daarbij een ellenlange, met zorg opgestelde soci aal-democratische geloofsbelijdenis moe ten slikken. De nog zoo- kort herziene salaris regeling vond geen genade, en vooral de Toelichting van B. en W., die in ons vorig nummer stond afgedrukt werkte als de roode lap op den stier, (excuseer deze minder gelukkige ver gelijking, vooral wat de kleur betreft). De beer De Die vond de loonen slecht, ook al was de stijging van de levensstandaard 93% en de loonsver hooging 100%, zij waren immers vroeger ook onvoldoende. Waren er gunstige bepalingen voor de gemeente werklieden Dat was niet meer dan plicht. De gemeente is schuldenaar, daarom moet zij royaal zijn. De pro ductie moet vermeerderen, goed, maar ook het loon. De loonsverhooging zit niet in de lucht, maar in de maag. Er wordt nood geleden. De duurte moet ver minderen enz., enz." Voor de politie acht hij een drie- ploegenstelsel gewenscht, waardoor 24 agenten noodig zouden worden. Wat dit zou kosten De burgemeester is al blij met vijf agenten erbij en dat de gemeente Goes een slechte werk geefster zou zijn gelooft hij niet, In den Haag wordt de politie lager gesalareerd dan hier nl. f 26.50, waarvan 2 gultjen voor kleeding afgaat en 50/0 voor weduwen en weezenfonds. Voor geldophaler aan de gasfabriek boden zich aan 131 sollicitanten wat niet op onaannemelijke condities wijst. De heer De Die laat zich hierdoor echter niet overtuigen, zijn voorstellen worden in stemming gebracht en ver worpen. Bij de nu volgende voorstellen o.». van den heer Vienings waren de hee ren De Die en Blaas niet gelijkge stemd. Het was de eerste maal, dat uit dit tweesnarig sociaaldemocratisch muziekinstrument een dissonant klonk. Ten slotte werd het'voorstel van B. en W., waarnaar de heer Duvekot, die zoo naif voor den dag kan komen, informeerde of het wel bestond, door den Baad aangenomen. De uitkeering in eens van 50 gul den aaa gehuwden, 75 gulden aan ongehuwden en 10 gulden voor elk kind zal dus worden uitgevoerd. Deze regeling is dan ook veel billijker dan de generaliseerende opvatting van het soc.-dem. raadslid, die aan allen zonder onderscheid, 100 gulden wilde toeken nen. Bij de regeling zooals zij nu wordt, kan het bedrag van 100 gulden zelfs worden overschreden, wanneer het een talrijk gezin betreft. De tegenzin om daarmee rekening te houden bij de soc.-democraten hebben we ons nooit kunnen verklaren. Sociaal-democratisch moge de opvatting zijn, zij is o.i. niet sociaal gedacht. Ook bij de behandeling der begrooting kwamen de beide soc. democratische raadsleden bij elk artikel, dat ook maar in de verte iets met loonen of salarissen had uit te staan, in 't geweer. In 't laatst was de beer De Die zoo in stemming gekomen, dat hij ook bij een artikel dat daarvoor niet geschikt was, maar doorging met verhoogiugen af te roepen. Het werd overigens een eentoonige en holle vertooDing. Telkens maar kletsten de honderden en duizenden guldens uit de handen van den heer De Die op de tafel. Hij haalde ze niet uit eigen zak, wat de taak voor hem eenigszins vergemakkelijkt, en het liedje„Wie zal dat betaleD, zoete lieve Gerritje." heeft bij waarschijnlijk nooit gezongen. Toch zou deze gedachte wel eens mogen opkomen, wanneer we een bedrag van f 335000 van gewone uitgaven zien, en een verhooging van f 12000,voor den H. O. Zoo zwart als de beer Vienings de toekomst schilderde is weer een ander uiterste. Hij zag onder een opvolgend burgemeester (waarom niet onder dezen) Goes naar den kelder gaan. Wanneer aan zijn piofetischen blik waarde moet worden toegekend, dan is het te meer een reden om te wenschen, dat wij den heer Hajeiiu» nog tot in lengte van jaren aan liet hoofd der gemeente mogen zieD staan. Wij gelooven echter dat het met Goes »og niet zoo'n vaart loopt. Het percentage van 4 tot 8 op den H. O. wijst nog niet op bankroet. Met zijn opwekking tot zuinigheid in liet particuliere leven en in gemeen tezaken, stemmen we volkomen in maar zouden daaraan geen nuttige verbeteringen wenschen opgeofferd te zien zooals een nieuw politiebureau en reinigingsdienst. Wat wij wel eens van het eerste hebben gezien spot met alle hygiëne. Een dergelijke middeleeuwscbe gelegen heid moge uit artistiek oogpunt nog eenige bekoring hebben, in onze mo derne maatschappij past zij niet meer. Behalve dat de agenten zelf op meer comfort aanspraak hebben, kunnen ook de klanten niet worden ontvangen alsof zij uit de kroegen van Jan Steen waren opgeduikeld. Ook de reinigingsgebonwen ver- eischcn verbetering. Als typeerend staaltje dier inrichting haalde de voor zitter aan, dat voor de werklieden niet alleen een schaftlokaal ontbreekt, maar zelfs de gelegenheid om de nuttige resten van den maaltijd op een daar voor geschikte plaats te deponeeren. Een dergelijke toestand in een bedrijf, dat zich nog wel speciaal op dat ter rein beweegt, roept om verbetering. Wat de Sasmeesterswoning betreft, zou men kunnen aanvoeren, dat bouten gebouwen weer in zwang komen, doch het maakt wel eenig verschil op welke plaats deze worden gezet en hoe de constructie daarvan is. Bij de vermaning tot zuinigheid van den heer Vienings, voegden zich nog de heeren Duvekot en Flink wat den wethouder Stieger de ontboezeming ont lokte, dat men van hem als voor stander van deze uitgaven niet moest denken dat hij als jongste wethouder de waarde van het geld niet kende, omdat hij nog maar een broekje was. Deze begrootingsposten werden on danks den tegenstand aangenomen. Politie en reiniging zijn daarmee fatsoen lijk onder dak gebracht. Tot de wenschen die bij de rond vraag los kwamen, behooren een be lasting op vermakelijkheden van den heer Vienings. Een beëedigde weger, waarvan het laatste specimen schijnt afgestorven, van den heer Duvekot. Een belasting op de Septio tanks van den heer Fransen van de Putte en een nieuw reclamezuiltje in Nieuw Goes, van den voorzitter. Hiermee zou deze eiudslooze zitting, die tot half twaalf duurde, zjjn afge loopen, wanneer niet de heeren Con- standse en Vienings het noodig hadden geoordeeld om hunne houding bij de verhoogingsvoorstellen van den heer De Die te motiveeren. 't Lijkt ons volkomen overbodig om te willen bewijzen, dat men het hart wel op de goede plaats heeft, al stemt men niet in met al de onbekookte voorstellen van sommige volksvrienden, die koning Demos steeds in 't gevlei komen. Het geeft zoo licht den natuurlijk verkeerden indruk, alsof men zelf ook niet geheel vrij is van eenige oogen- dienerij tegenover dezen daarvoor zeer gevoeligen machtigen potentaat. V eraoopingen en Verpachting-en. November. 4 Goes, hoornvee, Verhoek en De Kok. 4 Goes, beestiaal enz., Hollmann. 5 Wemeldinge, meubilair en houtwaren, Verhoek en de Kok. 5 Goes, vendutie Hollmann. 7 Ellewoutsdijk, bouw- en welland, Visscher en v. Cleei. 12 Kloetlnge, Olmeboomen, van Dissel. 12 Kloetlnge, Woonhuizen, van Dissel. 13 Kapelle, Wisschen, van Dissel. 14 Helnkenszand, woonhuis met tuin en boomgaard, Van Cleel, 17 'sHeer Hendrikskinderen, bouwland, Neervoort. 18 Goes, kweekerij, van Dissel. 18 Goes, heerenhuls (boven- en beneden huis) van Dissel. 18 Nov. en 2 Dec. Wouw, warmoezenierstuln en bouwhoeve, Van GrutiDg. 23 Driewegen, woonhuis en Inboedel, Neervoort. 19 Oudelande, olmeboomen, Neervoort. 19 Borssele, woonhuizen met erf, pakhuis, hofstede en landbouwersgereedschap pen, van Dissel 21 Kruinlngen, canadaboomen, Schram. 21 's Heerenhoek, huls en erf, Neervoort. Goes, 6 woonhuizen, Pilaar. Wllhelmlnadorp, boomen, Pilaar. 's-Heer-Arendskerke, boomen, Pilaar. Heinkeuszand, boomen, Pilaar. Goes, weiland, Pilaar. Helnkenszand, inboedel, Verhoek en de Kok. Vergaderingen en Voorstellingen. November. 6 Uitv. Chr, Zangver. 8 De Spaansche vlieg. worden likdoorns, steenpuisten, negenoogen, bloedvinnen, wrat' ten, sweren, brand- en andere wonden, tyt, baard' ring en dauw worm genezen, door de Opr.oht. Wln.umer Zalf- Prüs per bos f 0,60 en f 1,10. (hoe grooter bus, des te voordee- liger ln 't gebrnik). Verkrggbaar bi) Apoth. Drogisten. Gen.-Agenl: J, (j. DE VRIES, Winsum(Gr.) Te Goes by GEbRS. MULDER enW. F. DEN HERDER, Gr. Kade. Burgerlijke Stand over de maand September 1919, OVBZAND. Geboren 6, Henrietta Franeisea, d.v. M. v. Stee en A. J. A. Emans15, Bngelbert.s, z.v. J. Renti meester en C. J. Adriaanse; 25, Jan, i.v. J. ds Winter en J de Jonge. Overleden: 26, Adriaan fluige, 9 maanden. Watergetijen voer Wemeldinge. (Die voor lereeke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Haniweert ruim eon half uur vroeger.) Dagen, Hoogwater. Laagwater. Vrm. Nam. Vrm. Nam. 1 Nov. 7 57 8.34 119 1.44 2 9.03 9.50 2 24 2.57 3 10.24 11.10 3.48 4 20 4 1150 5 05 5.38 5 0 26 0 48 608 6 31 6 115 136 6 56 7.16 7 2.03 2.22 7.85 7 58 Teülngsvereenlglng „E. M. M." te Krabbendljke- Vsillng van 29 October, Groots veiling. Court-pendu f 7, Goudreinetten voor bnitsnl. f 5, Reinette d'Or i 5, Zure afval f4, voor bultenl. f3, Gisser Wildeman f2 a f5, Weldragers 13 a 18, Benrré Sterkman f4, Klelperen f3, afval peren f2, Steknien 12,10 a 14, alles per 100 kilo. Kleine velling. Blaanwe Druiven 49 53 et. p. kilo. VellingsvereenlglDg Kapelle-BlBzeimge en Omgeving. Veiling van 29 October. Court pendo f6 a f9, Reinette d'Or 16 a 17, Grefsuur f6 a 17, Zure Bel'efleur. f 9 a f 14, Hollandsch Zoet 16 a 17, Ermgaard f 7 a f 8, Zoete Campagne f7, Adams Pearmain f7, Goudreinetten f 10 af 13, Fomme d'Orange f8, Gieser Wildeman 17 a 18, Winter Snikeigen f 5, Stoofperen f 6, Kleiperen f 4 a f 6, Bruine Cha- monteli 14, Pondsperen 17, Mispels f 9 a f 10, alles per 100 kilo. Tellings-Vereenlglag Zuld-Beveland te Gêg8= Veiling van 30 October. Groote veiling. Zure Bellefleurs f 11,50, Court pendu f9 a f 10, Zure Kroetappels f 5,20, Zoete Kroetappels 14,60 a 15, alles per 100 kilo.

Goessche Courant | 1919 | | pagina bijlage 2