mum COURANT BIJVOEGSEL VAiN DE DINSDAG 8 APBIL 1919. Binnenland. Bloem en Meel. Da minister van landbouw, növar heid en hand al heeft Ingetrokken zijn beschikkingen van 5 October 1918, waarbj, met Ingang van 1 December 1918 werd opgeboven de ulskeering van een (chaöelooMtollliig aan tas- •ohenhandeUren la bloem en meel, die door de Invoering van het rayon- itelsal hnn provide moestee derven, zoo&Is deze geregeld was bij de be schikking van zgn ambtsvoorganger van 96 April 1918, alsmede de uit- keering van een schadeloosstelling aan meelfabrikanten en molenacre, die een zoogenaamd grossiarsbedrji bezitten, xooaia deze geregt-ld wat toy de beschikking van slja ambtsvoor ganger van 11 Juni 1918. Noten en Pitten. Naar aanleiding van een versoek van de N. O. T. out den aanvoer mogelijk te maken van grooter hoe veelheden noten en pitten dan het daarvoor vastgestelde rantsoen van 2000 ton per jaar bericht bet Inter- geallleerd comité te 's Graveahage dat met uitzondering van de grond- noten bet rantsoen van noten en pitten is opgeheven. Staten-Generaal. Tweede Kamer. In de Woensdag gehouden vergade ring werden de besprekingen over den toestand van bet spoorwegpersoneel beëindigd, terwijl de motie-Kleere- koeper, waarin de regeering werd uit- genoodigd de noodige stappen te doen tot een grondige algebeele herziening van het reglement op de dienstvoor- waarden van het spoorwegpersoneel, werd aangenomen. Door den heer Oudegeest (s.d.a.p.) werd een motie ingediend, strekkende tot opheffing van de stakingswetten van 191)3, welke motie nader in be handeling zal worden genomen. In de vergadering van Donderdag morgen was de Indische begrooting aan de orde. Als bijzonderheid dient vermeld, dat de voorzitter der Kamer, Mr. D. Fock (u.l.), als afgevaardigde het woord voerde. Een bijzonderheid, welke de laatste 37 jaar niet voor kwam. Mr. Fock bepleitte een speciale Indische vertegenwoordiging in het Nederlandsche parlement. In de vergadering van Vrijdag werd de behandeling der Indische begrorting voortgezet. De heer Van Vuuren (r.k.) zeide met belangstelling kennis te heb ben genomen van de eerste behandeling van de begrooting door den Volksraad hij beeritiseeide vervolgens de houding van den Gouverneur-generaal en gaf te kennen dat de katholieken niet tegen de zelfstandigmaking van Indië zijn. Wat de financiën aangaat achtte spreker den toestand niet onbevredigend, echter maakte hij zich bezorgd voor de toekomst. De heer Scheurer (a. r.) meende den communi8tischen duivel ook reeds in Indië te zien rondwaren en trok er tegen te velde. Elke steun die in dit parlement aan dit misdadig drijven gegeven wordt is zelf misdadig, riep hij uit. De heer Albarda (s. d. a. p.) vond dat voor Indische vertegenwoordiging, aangewezen door den Volksraad, die zelf nog niets van een vertegenwoor diging heeft, in ons Parlement geen plaats is, maar al ware dit niet het geval, dan nog ware dit onwenschelijk, daar zij in ons Parlement een gesloten gemeenschap zouden vormen. De ont wikkeling van het zelfbeschikkingsrecht in Indië zelf zou worden belemmerd door zulk een schijnvertegenwoordiging. Tegenover het plan telken jare eenige Kamerleden een studiereis naar Indië te laten maken stond spreker vrijwel neutraal. Daardoor zullen ook persoon lijke betrekkingen aangeknoopt kunnen worden die, veel zullen bijdragen tot het verkrijgen van goede gegevens. De heer Albarda geloofde niet dat het wenschelijk zou zijn dat Iudië los wordt van Nederland. Dan toch zou Indië komen onder vreemde overheersching en dit zou stellig niet in het belang der bevolking zijn. Het bewind van een kleine mogendheid is voor Indië het beste, omdat het het snelst tot zelf standigheid leidt, daar Nederland, wil bet zijn plichten tegenover Indië ver vullen, niet kan volstaan met de zending van intellectueele krachten uit Neder land, maar deze zal moeten putten uit Indië zelf. De komst der Europeanen heeft veel goed gedaan. Spreker wees op de landbouw- en industrieele onder nemingen eu deouderwijzersinstellingen. Nederland kan zich- dus niet in eens terugtrekken uit bestuurs- en sociale zaken, maar moet dit geleidelijk doen. Wat het onderwijs betreft, voor de uitbreiding van het Europeesch onder wijs is 400 millioen per jaar noodig. Laat men hiervoor een leening sluiten. Tevens dient het middelbaar en hooger ouderwijs bevorderd te worden. De rijkdommen van den Indischen bodem ziju reusachtig, maar exploratie en exploitatie zijn gebrekkig. Sprekers fractie houdt vast aan Staatsexploitatie. Wat de voedselvoorziening betreft hoopte spreker dat de regeering niet van inkrimping der suikervelden zal afzien. Eerste Kamer ln de zitting der Eerste Kamer van Vrijdag 4 April zijn aangenomen zonder hoofdelijke stemming de vier volgende wetsontwerpen. 1. Uitvoering van het internationaal verdrag voor de beveiliging van men- schenlevens op zee. 2. Verhooging van het tiende hoofd stuk der Staatsbegrooting voor 1918 (verschillende onderwerpen). 3. Onteigening voor het verharden en verbreeden van den Woestijgerweg te Amersfoort, alsmede ter bestrijding van werkloosheid. 4. Onteigening voor de vuilver- wijdering in de gemeente Hilversum alsmede ter bestrijding van werkeloos heid. Aan de orde is de oorlogsbegrooting met de vesting-begrooting en de be groeting voor de artillerie-inrichtingen. De heer Van der Feltz (v.d) wilde de geestelijke verzorging van het leger bespreken. Met de plannen van dezen Minister kon hij zich niet vereenigen. Hij meende, dat het instituut der legerpredikanten en aalmoezeniers in vredestijd moest worden versterktover leg met de katholieke kerk is gemak kelijk, daarin is eenheid. Met de pro- testantsche kerken is het anders. De regeering zal overleg moeten plegen met de synode, die het eene jaar vrijzinnig, het andere orthodox is. Spreker dringt aan op het plegen van overleg met de Vereeniging van Vrij zinnig-Hervormden en met den Protes tantenbond voor de benoeming der vrijzinnige legerpredikanten. De heer Staal (u.l.) behandelde de reor ganisatie van onze weermacht. Wij moeten, meende spreker, de toekomst tegemoet gaau als een economisch, zede lijk §terk volk, dat gedachtig aan Grotius den aanvalsoorlog verwerpt. Als de volkerenbond tot stand komt, moeten wij natuurlijk lid worden, maar de mogelijkheid bestaat, dat hij niet tot stand komt en dan moeten wij weer baar blijven. Wat de democratiseering van het leger betreft', deze is geboren in de Fransche revolutie door een volksleger. In Duitsehland gebeurde hetzelfde, na het ontstaan der soldatenraden kwam het volksleger. De heer Staal meende dat wij moeten komen tot„La bonne armee de la democratie", het Zwitser- sche stelsel en niet meer moeten praten over democratiseering van het leger. Spreker breekt een lans voor de vorming van goede opvoeders onder het instructieve kader. Wat zij noodig hebben is mensthenkennis en paeda- gogische kennis. Dr. Kuyper (a.-r.) complimenteert den minister, waarin hij een man van militaire en staatkundige gaven ziet. Wat den politiekeu toestand betreft, er is een streven geen oorlog, geeD wapening. Spreker is pessimisten gelooft dat van èën wereldvrede niets terecht komt. Alle gegevens wijzen op een versterking van de legers, hoe kan men in ons land dan nu dringen naar een ontwapening als men dit alles ziet. Wat de geestelijke verzorging betreft is de heer Kuyper tegen generalisatie. De heer Van Embden (v.d.) staat vierkant tegenover de pessimistische beschouwingen van den vorigen spreker Hij oefent critiek uit op den minister en behoudt zich zijn stem voor. Rechtzaken. Kantongerecht Goet. Door den kantonrechter te Goet z(jn veroordeeld wegens: Pogen met wildatrlkken wild te bemachtigen: P. E. S. te Delft f 10 a. 10 d. In getloten jachttijd wild vervoeren A. K. te Krnlningen (2 i. 2 d. StrooperJ J. B. te Goea f3 1 w. tnohtiohoolA. H. te Bergen op Zoom 110 i. 10 d.A. J. G. S. te Bergen op Zoom f3 a. 3 d. Op openbaren weg wapen bij zich hebben: J. E d. J. te Wemeldinge f 15 a. 10 d., geweer verb, verkl. Voetballen op openb. straat: J. T. te Goes fl s. 1 d. Verwekken van nachtrumoerJ. v. d. P., M. d. T. to Ierseke f5 a. 5 d. In start van dronkenschap openb. orde veritoreu, J. v. W. te 'a Graven polder f 10 a. 10 d. Overtreding «laetatverbod, G. D. te Goes f 15 s. 8 d., J. S. te 'a Heer Arandekerke f 15 a. 8 d. Vervoeren ten uitvoer verboden goederen, J. Z. te Goes f 100 s. 50 d., H. N. te Eloetlcge f 25 a. 2 w. tech., J. A. v. E. te Haarlem f50 s. 25 d. Overtreding beperkt vervoer, L. v. 'tW. te 'a Heersn boek, C. d. 8. te Blezellnge terug aan (ouders, P. O. te Eloetinge fl e. 1 d., A. 8. aldaar, P. B. te Goes, L. de J. te Ovezande, M. v. d. V. Da-, te Heinkenaaand, A, G. te Ewadendamme, J. T. (2 m.), M. H. (2 m.), W. d. V. (2 ra.), L. V. (2 m.), A. B. (2 m G. L. Jz. (2 m.), allen te 'a Gravenpolder, P. L. (2 m.) J. P. (2 m.), J. W. (2 m.) te Hoedekens- kerke ieder f2 a. 2 d. 'a Avonds rijden zonder licht, J. Z. te Goes terug aan oudera, P. B. te Goes f2 a. 2 d. 'a Avonds fietsen zonder licht, L. E. te Wiaaenkerke, E. F. te Eortgene, F. v. D. te Ellewoutsdjk, F. F. te EattendQke, P. F. te 'a Gravenpolder, B. F. te Goea, J. d. J. Dz. te Eapelle, J. d. KC. H., 11. V., J. G., E. B., A. P., J. M., L. E., N. O. te 'a Heer Arendakerke, allen f2 a. 2 d. Als voren en opgeven valaohe naam, M. W. te 'a Heer Arendakerke, f 2 en f 15 a. 2 en 15 d. Dronkenschap. L. O. te 'a Heeren- hoek f5 en 5 d. Arrondittemenlti£echibank te Middelburg. Zitting van 4 April 1919. In daze zitting werden de volgende eiaehen gedaan:

Goessche Courant | 1919 | | pagina bijlage 1