MILITAIR GEZAG. 80ESCIE COURANT BIJVOEGSEL België en Nederland. Stadsnieuws. Gemeente-Publicatiën. DISTRIBUTIE, Distributiewet 1916. Verkoop Boomen, VERORDENING. VAN DE ZATEBDAG 8 MAAKT 1919. Terwijl een groot deel der Belgische pers een campagne voert tegen Neder land, waarin wordt aangedrongen op afscheuring van Limburg en Zeeuwsch- Vlaanderen, terwijl een ander deel dier pers dat denkbeeld bestrijdt of de ge grondheid vau het vermoeden dat deze bedoeling bij de Belgische regeering zou bestaan in twijfel trekt, en terwijl lfeel Nederland zich in pijnlijken twijfel afvraagt, wat daarvan waar is, en de regeering te dier zake tevergeefs op een verklaring wacht, is nu een Reuter- 'bericht gekomen, dat over de werkelijke bedoelingen der Belgische regeermg eeuige klaarheid brengt. Dit bericht uit Parijs luidt De commissie tot onderzoek van de Belgische aangelegenheden heeft be sloten, ,/geen advies uit te brengen ter zake van de Belgische aanspraken op Hollandsch grondgebied." En zij besloot aldus uit overweging, dat het buiten de rechtsbevoegdheid of de macht van de vredesconferentie ligt, te beschikken over het gebied van een neutralen staat. Mogen wij ons dus klaarblijkelijk verheugen in het juiste standpunt, dat de commissie in dit geval heeft inge nomen, minder aangenaam doet het ons aan, dat hieruit tevens blijkt, wat de inhond was der voorstellen, die minister Hymans der Parijsche conferentie heeft voorgedragen. Reuter heeft hier mis schien wel wat onvoorzichtig de con clusie der commissie in dien vorm openbaar gemaakt. De Belgische regeering heeft tot nu de grootste geheimzinnigheid in acht genomen over deze questie, wat met het oog op haar blijkbaar slecht ge weten, ook zeer begrijpelijk was. Nu de tegenover Nederland zoo ongepaste verlangens, door het besluit der commissie, hun kans op bevrediging zeer zien verminderen, zal het haar minder dan ooit welgevallig zijn, om die aan de groote klok te zien hangen. Zou het mogelijk ziin, dat het zoo uitgeslapen Reuterbureau hier voor enfant terrible heeft gesueeld Dat deel der Belgische pers, dat zich als de vermoorde onschuld heeft voorgedaan en ook enkele Hollanders, zooals professor van Hamel in de «Amsterdammer", die de Nederl. pers een,hetz-pers durfde noemen, omdat zij tegen de annexatieplannen protesteerde, komen hierdoor in een raar daglicht te slaan. Het bericht van Reuter wint nog aan waarschijnlijkheid, doordat de minister van buitenlandsehe zaken in de Eerste Kamer heeft verklaard, dat door onze diplomatieke vertegenwoor digers in het buitenland in de laatste dagen inlichtingen zijn gezonden, welke in hun strekking geheel overeenkomen Met bedoeld Reuterbericht. Het besluit der commissie te Parijs, die ter beoordeeling dezer eischen'was samengesteld, zal in heel Nederland met .blijdschap worden vernomen. Wij moeten daarbij echter niet uit het oog verliezen, dat het nog maar de commissie is, die zoo adviseert en dat een be slissing daarover door den Raad van Tien zal worden genomen. Ofschoon het advies der commissie veel gewicht in de schaal zal leggen bij het te nemen besluit, kunnen er nog invloeden zijn, die bewerken, dat de Raad van Tien hierin niet geheel meegaat. Laten wij er het beste van hopen. De duidelijk uitgesproken wensch van de bevolking der bedreigde provinciën, zal zeker ook tot de Conferentie zijn doorgedrongen en zal het moeilijk maken, om tegen een der eerste be ginselen, waarop zij steunt, te zondigen. Binnenland. Vet uitvoer. Volgons da Tel. lullen ar duizend •tuks vee boogdrachtige an melk koeien naar Frankrijk worden gezonden. Naar normalt tottlanden. Naar Het Volk verneemt, wordt het perionesl van bet rtjkekantoor voor vetten mat 1 Mei ontslagen. l'rovincie-nieuws. hot onweder getroffen, een gedeelte van de bedekking werd beiehadigd. De spijkers waren zelfs verschroeid. Brand werd er evenwel niet veroor' zaakt, alleen werd een sterke zwavel lucht waargenomen. Hser Acendakeike. Dinsdag avond te half acht werd ln café Tol bg C. M. van Iwaarden een vergade ring gehouden van teleurgestelde verlofgangers. Voor da zeer talrijk bezochte verga coring trad als spreker op de hoer 8. Stolk uit Vlisalngon, die de belangen, waarop «U avert goed als de jongere lichtingen aanspraak uieenon te mogen maken, duidelijk nitesu zette, hetgeen Mi alle aanwei Eigen instemming vond. Er werd besloten om in acht omliggende go- meenten een Ijls; te doen ctrcubsBren en daarna op te zenden aan den ZeeuwEchea Bond van teleurgestelde oud-verlofganger». Verder werd ba- sloten om Hesr AceEdskerka aan te wfjzaa als centraal past voor ds omliggende gemeente». Het gekozen bestuar is als volgt •amengneteld J. Meija&rd, voorzitter M. van Gicntkea, cesretarisW. Wissa Johz., penrliegraeeaterC. da Nooger en J. M. Weststrato, bestuur» leden. Ovazand. Ook bier is het lang verwachte Amerikaanache spek Woens dag aangekomen. Woensdagnamiddag ontlastte zich hoven het dorp een hevige on weersbui. De regen en hagel viel bfl stroomen neder en veroorzaakte veel last aan sommige bewoners der lager gelegen gedeelten. De schuur van den landbouwer J. R(jk werd door ZoNDAGSLUITING APOTHEKEN. Zondag a.s. zal de apotheek van den heer Van dor Hoek voor het publiek zfjn opengesteld. Doopsgezinds gemeente. Zondag 9 Maart, des morgens te half elf, ds. T. H. Slemelink. Benoemd. Onze oud-stadgenoot, de heer H. T. Kosten, thans kantoorchef aan het Gas- en ElectriciieitsbedrSf der ge meente Zeist, is met Ingang van 1 April a.s. benoemd tot Hoofdboekhou der aan het Provinciaal Electr. Badrjf in Friesland, met standplaats Leeu warden. De Landbouwtentoonstelling. Naar het Z. L. euT.-blad vermeldt 1b het ontwerp-reglemsnt voor de alhier te houden zomertsntoonstelling reeds door den kring West Zuid- Beveland ter baoordeeling en goed keuring aan het Hoofdbestuur der Z. L. M. aangeboden. WJ ontleenen hieraan dat de ten? toonstelling te Goes zal plaats hebben op 17 en 18 Juni 1919 op het terrein bS bet gebouw der Vellingsvereen. Zuid-Boveland. Aangiften voor de tentoonstelling moeten z(jn Ingediend voor ot op den len Mol 1919 bij den Secretaris J. M. Bommel van Vloten te Goes, op da voorgeschreven In schrijvingsformulieren, die gratis be schikbaar worden gesteld. De Landabbeidees. Op de huishoudelijke vergadering van de afdeeliag ,Goti" van de Landarbeiders, gehouden dato 3 Maart, werd ds navolgende regeling voorgesteld welke aan al de werk gevers zal worden toegezonden. De overeenkomst begint 1 Mei 1919, en eindigt 30 April 1920. Van 1 Mei tot 15 November dagloon f3,50; van 15 Nov. tot 1 Maart dagloon f2,75; van 1 Maart tot 1 Mei dtgloon f 3,25 Hooien en OogBten f 1,00 per dag extra; Slooteu delven aangenomen werk of fl,00 per d«g extra; Vlas- trekken per 100 sehrank gewone maat f 1,50Vlas schelven per 1000 sehrank f3,50; Aardappelen rooien aangeno-- men werk of dagloon; Saikoroieten of mangels rooien aangenomen werk. De maximum worktjd wordt be paald op 10 uren, met uitzondering van 15 Nov. tot 1 Maart op 8 aren- De gebruikelijke schafttijd blijft gehandhaafd. Vast» boerenknechts, die vrije wo ning genieten 118,00, en zonder vrijs woning f20,00 per week en 100 roeden aardappelland met twee koer brood en koffie per dag. Christelijke feestdagen, ziekte, onge vallen en drie vrije dagen met door betaling van loon. De afdeellng, eeniga weken geledon opgericht met 19 leden, telt er thans reeds meer dan 50. Bevolking. Ie helft Februari 1919. Ingekomen. A. Joppe, kantoorbediende uit Som- melsdijk, Wijngaardstr. 54 D. L. van Driel, matroos uit Rotterdam, Wjjn- gaardstr. 181C. Hagenaar, veldar- belder uit Kloetinge, Ganiepoortstr. I76bov.; H. B. Wigersma, commies- tit. Post nit Edam, Groote Markt 66 K. Elshout, blikslager uit Botterdam, St. Jaeobstraat 108; A. Slotboom, agent van politie uit Bllland-Bath, Si. Adriaanstraat 76J M. de Kok, deurwaarder uit 's Gravenpolder, Lombardstraat 56G. J. Brand, bank werker uit Dordrecht, Westsingel 158 A. Does, slagersknecht uit 's Graven- hage, Cornells Everidijkstr. 200b. Vertrokken. A. Meeuwse, machiuiit naar Botter dam, C. F. Voois, los werkman, naar Bergen op Zoom, J. W. Kamp, officier Leger des Hells, naar Groningen, J. W. Dö'oken, schalk. Ingenieur, naar Botterdam, J. van Leeuwen, schip persknecht, naar Zierikzee, F. W. Zurcher, verpleegster, naar Apel, doorn, B. van Maanen, politieagent, naar Woudenberg, P. A. Boone, rijks klerk Hypoth. Kadaster, caar Hulst. Cloeting's gemengd koor. Gaarne vestigen wjj de aandacht op een advertentie in dit nummer be treffende de Woensdag a.s. door .Cloeting's gemengd koor" te Kloe tinge te gevea uitvoering, waarheen zicb ongetwijfeld ook reel Goooche liefhebbers van goeden koorzang rullen opmaken. V. P. N. Dinsdag j 1. hield de Onder-Afd. Zuid Bavcland V. P. N. haar gewone jaarvergadering te Goes. De vergade ring was zeer slacht bezocht. Do heer Grimmlnek vxn 's Heeranhoek werd als bestuurslid herkoseB, terwijl ln de plaat.s van den heer J. M. de Jon ga te Gons, die wegens drukke werkzaam heden bad bedankt, werd gekozen do heer J. M. Drggers te 's Heer Abttr kerke. Als lid van de Commissie- Eiervelllng werd gekozen de heer M. A. Nijsee te 's Heer Arendskerke, in plaats vau den heer De Jonge, die ook voor deze functie had bedankt. De heer Holst van Iorooke werd afge vaardigd naar de vergadering der Afde,cling. Veertig gulden werd be schikbaar gesteld alB toeslag op broed- eieren van enkele nntrassen. Iedere Inzending op de te houden tentoon stelling van da Landbouw Mg. van rasklppen of raskongneu van leden zal een kléin bedrag ontvangen ter tegemos'komlug in de te maken onkosten, opdat ook de Onder Afd. daar een goed figuur moge maken. Ontslag gevraagd. Door J. Melse, gemeentearbeider, tevens grafdelver, Is tegen 1 April ontslag gevraagd. De Burgemeester van Goes maakt bekend, dat verkrijgbaar is van 8 Maart tot en met 14 Maart 1919 Op bon 18, 2 ons Erwten. 19, 1 ons Boonen, br. of w. 20, l/t ons Gort. 21, 1^ ons Jam. 22, 1 ons Rijst. 28, 2 ons Spek. 24, 2!/a ons Suiker. 25, 1 stuk Primula Reg. Soep tabletten. 26, Zeep 1 stuk Klei 'en 1/i stuk Kali per persoon. 27, 1 ons Kaas. 43, 44, 45, 46, Aardappelen. De zeep is verkrijgbaar bij J. Ossewaarde, J. Plazier, Gebr. Mulder, Chr. Rijkse, A. Willeboer, Wed. Kentin, fa. Heijkam Masace, G. Th. Meijering. Goes, 7 Maart 1919. De Burgemeester voornoemd, D. D. v. d. BOUT, l.B. De Burgemeester van Goes maakt be kend, dat de Min. van L., N. en H. heeft goedgevonden in te trekken met ingang van 1 Maart 1919, het verbod tot vervoer en aflevering van tin alsmede het verbod tot vervoer en aflevering van maagdelijk bloklood, oud lood en hersmolten bloklood, lood- asch, nieuwe en oude looden artikelen; de voor end tin vastgestalde maxi mumprijzen de verbodsbepalingen op de aflevering en het vervoer van teer- oliën steenkolenteer en corbolinenm de beperkende bepalingen iazak» het verstrekken van gerechten in hotels, restaurant», enz.de verbodsbepalingen op de aflevering van benzine; de ver bodsbepalingen op het vervoer en de aflevering van gasolie de verbodsbe palingen, gesteld op ZOep, met uitzon dering van kalizeep. Nadere inlichtingen omtrent boven staande beschikkingen worden voor zoo veel mogelijk verstrekt ter Gemeente- Secretarie, iederen werkdag tusschen 9 en IS uur voormiddags. Goes, 7 Maart 1919. De Burgemeester voornoemd, D. D. v.i). BOUT, l.B. Burgemeester en Wethouders van Goes, zullen, namens de Mij. tot Exploi tatie vau Staatsspoorwagen, verkoopen 8 stnks zWare olmenboomen, staande voor het Stationsplein en gemerkt no. 1 tot en met no. 8. Inlichtingen geeft de Gemeente- Bouwmeester. Inschrijvingsbiljetten worden tot uiterlijk Woensdag 12 Maart a. voormiddags 10 uur ingewacht ter Secretarie der Gemeente Goes. Goes, 7 Maart 1919. Burgemeester en Wethouders van Goes, D. D. v. d. BOUT, l.-B. De Secretaris, VAN BALLEGOIJEN DE JONG. De waarnemend Opperbevelhebber va*i Land- en Zeemachty hel Militair Gezag uitoefenende in elk in staat van oorlog of in staat van beleg verklaard gedeelte van het grondgebied des Rijks handelende krachtens de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), Overwegende, dat het voor de veiligheid in het grensgebied gewenscht is om bepalingen vast te stellen op den invoer van uit het buitenland, op het in bezit, of onder berusting of bij zich hebben, alsook op het van de hand doen, ten gebruike of ten geschenke geven van wapenen in de tot dat gebied behoorende gemeenten, of gedeelten van gemeenten, Besluit voor de in staat van beleg verklaagde gedeelten van het grondgebied des Rijks, met uitzandering voor zooveel betreft di gemeenten Arnhem, Doorn spijk, Doorwerth, Elburg, Ërmelo, Harderwijk, Hattem, Nijkerk, Oldebroek, Muiden, Nieuwer-Amstel, Ouder-Amstel, Amersfoort, Leusden, Soest, Zeist en het gedeelte der getneente Delft, waarop de Constructie-werkplaatsen zijn gevestigd, Vast te stellen de navolgende Artikel 1. Voor de toepassing van deze verordening worden onder wapenen verstaan vuurwapenen, voorts windroeren, dolken, dolkmessen, sabels, degens, degen stokken, priemstokkeü, wapenstokken en dergelijke voorwerpen onder vuurwapenen worden behalve geweren, kaïabijnen, revolvers, pistolen en andere vuurwapenen, mede verstaan bommen, handgranaten en dergelijke voor ontploffing of voor bet verspreiden van verstikkende of vergiftigende gassen bestemde wapenen, alsook vlammen werpers, ammunitie en onderdeelen van vuurwapenen. Artikel 2. het buitenland van wapenen in het in hoofde bedoelde De invoer vanuit gebied is verboden. Artikel 3. De bepaling van art. 2 is niet van toepassing a. Op invoer vanuit het buitenland van wapenen ten behoeve van of voor rekening van het Rijk b. op buskruit en andere licht ontvlambare stoffen, bedoeld in de Wet van 26 April 1884 (Staatsblad no. 81); c. op eiken invoer, vanuit bet buitenlaud, gedekt door ecne schriftelijke vergunning, afgegeven door eene autoriteit, mede aangewezen voor de uitoefening van het Militair Gezag in het betrokken gebied. Artikel 4. Het is aan een ieder verboden om wapenen in bezit, onder berusting of bij zicb te hebben. Artikel 5. De inwouers der en de verblijfhoudenden in de in hoofde bedoelde gemeenten moeten hunne wapenen, voor zoover zulks niet reeds geschiedde, binnen twee maal 24 uur na de afkondiging dezer verordening, dan wel na hunne komst in de gemeente of na het onder zicb krjjgen van een wapen anders dan door hun toedoen, teu gemeentehuize inleveren. De Burgemeester is belast met de zorg voor de opberging en bewaring der in te leveren wapenen. Artikel 6. De Burgemeesters der ib hoofde bedoelde gemeenten zijn bevoegd aan inwoners van of verblijfhoudenden in hunne gemeente, die een desbetreffend verzoek tot hen riohten, alle of een gedeelte der door dezen ingeleverde wapenen terug te geven, indien de verzoekers volgens de meening van den betrokken Burgemeester alleszins daarvoor in aanmerking komendeze zal den verzoeker eene schriftelijke vergunning verstrekken, waaruit blijkt, dat de houder gerechtigd is om de teruggegeveue,. duidelijk omschrevene, wapenen in bezit, onder berusting of bij zich te hebben. Artikel 7. De bepalingen van de artikelen 4 en 5 (alinea 1) zijn niet van toepassing a. bij bet in bezit of onder berusting hebben van wapenen door of voor, of bet bij zicb hebben van wapenen voor het Rijk, eene provincie of eene gemeente b. op de erkende wapenhandelaars c. op ben, die reeds vóór de afkondiging van deze verordening van het Militair Gezag de vergunning hebben bekomen om de wapenen te behouden d. op jhen, die eene schriftelijke vergunning hebben bekomen om wapenen in bezit, onder berusting of bij zich te hebben deze vergunning kan worden gegeven door den Burgemeester der woonplaats van den betrokkenevoor personen woonachtig in niet in staat van beleg verklaarde gemeenten, alsmede in de wel in staat van beleg verklaarde gemeenten of het gedeelte eener gemeente, welke in hoofde zijn uitgezonderd, kan die vergunning worden gegeven door eene autoriteit, mede aangewezen voor de uitoefening van het Militair Gezag in het betrokken gebied e. op openbare ambtenaren of beambten, die krachtens voorschrift, gegeven door of van wege bet Hoofd van bet departement van algemeen bestuur, waaronder hun werkkring behoort, bet wapen bij zicb te mogen hebben f. op ben, die een wapen bij zich hebben, dat behoort bij hunne ambts- kleeding of bij de door ben, metj vergunning van het boven ben gestelde openbaar gezag, gedragen kieeding; g. op hen, die deel uitmaken van de gewapende macht, van de Rijkspolitie, van de gemeentepolitie of van de gemeentelijke burgerwachten voor zoover het wapen, dat zij bij zich hebben, tot bnnne uitrusting behoort. De bepaling van artikel 4 is niet toepasselijk op den ondernemer van eenig openbaar middel van vervoer, die in zijn beroep bet wapen vervoert of doet vervoeren, en wel lo. voor zoover de invoer van uit het buitenland van het wapen vergund is ingevolge de bepalingen van art. 3 2o. voor zoover de afzender van het wapen eene schriftelijke vergunning heeft als bedoeld in dit artikel sub d of in art. 10 sub a. Artikel 8. 4 Erkende wapenhandslaars zijn zij, welke gebracht zijn op eene lijst, aan de leggen en bij te houden door de autoriteit, welke mede aangewezen is voor te (uitoefening van hel Militair Gezag in de gemeente, waar de betrokken hande- jaar zijn bedrijf heeft of uitoefent. Artikel 9. Het is aan een ieder verboden om op eene of andere wijze wapenen van de hand te doen, ten gebruike of ten geschenke te geven. Artikel 10. De bepaling van art, 9 is niet van toepassing a. op ben, die eene schriftelijke vergunning hebben bekomen om wapenen op eene of andere wijze van de band te doen, ten gebruike of ten geschenke te geven. De vergunning kan worden gegeven door den Burgemeester der woonplaats van den betrokkene. Voor personen woonachtig in niet in staat van beleg verklaarde gemeenten, alsmede in de wel in staat van beleg verklaarde gemeenten of het gedeelte eener gemeente, welke in hoofde zijn uitgezonderd, kan die vergunning telkens voor een keer worden gegeven door eene autoriteit mede aangewezen voor de uitoefening van het Militair Gezag in het betrokken gebied. Deze personen mogen echter alleen wapenen afgeven aan diegenen, welke hun eene schriftelijke vergunning als bedoeld in art. 7 sub d kunnen toonen. b. op hen, die een wapen onder zich mogeu hebben, voor zoozer zij dit wapen uitsluitend ten gebruike geven voor geoorloofd gebruik ter plaatse onder hun toezicht. Artikel 11. De afgifte door een Burgemeester der schriftelijke vergunningen bedoeld in

Goessche Courant | 1919 | | pagina bijlage 1