maximumprijzen, publicatie. ZEE3P. "tabak. STEMMING UITOEFENING KIESRECHT Gemeente -Publicatiën. Vervoer van Brandstoffen. HOUTSKOOL. Rantsoen Havermout. MUN UFACTUREN. Vroege Aardappelen. WOENSDAG 3 JULI 1918, STEMPLICHT. DOOR PERSONEN, DIE IN DIENSTBETREKKING ZIJN. Sport. Voetbal. Gisterenmiddag «peelde alhier can den Polderecben weg op het terrein van GW., om 2 nar G.V.V. een vrleadiiehappelSken wedstrijd tegen een elftal van het 38ite Landweer bataljon nlt Middelburg. Deie wed strijd wist het militair elftai met 3—1 te winnen. Zondagmiddag speelde alhier op het terrein van K.D.Ö aan den Polder- schen weg E M.M. nlt Goes een vrlendschappelijken wedstrfld tegen S.EO.LT.Ö. van Hansweert. Deso wedstrijd werd met 5—0 door E.M.M. gewonnen. Korfbal. De nitslag van den op 20 Juni 1.1. geipeslden korfbalwedstrijd, tnssuhen S.V.—Zaelandla, is 10—4 voor S.V. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kamperland. Vrijdag werd alhier in hst eaté .Nimrod* bfj den heer A. J. Blerens, ten overstasn van notaris Pilaar, publiek verkocht bouwland in de gemeente Wissen- kerko in den Onrus'polder, groot 9.38 90 HA. aan den heer W.Wisse te Wolphaartsdflk, voor 11550,per H.A f 14552,95. Heinkenszand. Vrijdag werd alhier ten overstaan va® notaris F, van Cleef voor den heer M van Stee publiek verkocht 355 roeden tarwe tegen 1405 per gemet is 1479 25, 428 roeden tarwe tegen f 315 per gemet is f 449 40, 8 gemeten hooi tegen f 93 per gemet is f 744. Burgerlijke Stand van Goes. Gehoren: 20, Marinus, s.v. Jan Kaajjeteker en Maatje den Toonder; 21, Cintlna, d.v. Johannes van der Weele en Neeltje Maria Faasse. Overleden: 22, Jaoomlna Dekker, 38 jr. eehtgen. van Adrtasn Jobse. Ingezonden stukken. (Kutten verantwoordelijkheid der Redactie. De opname van de in deee rubriek voorkomende artikelen bewyet geetueint, dat de Redactie er mede imiemt.) Het lateis van graan man land- bouwers voor eigen gebruik. Het Bureau vcor mededeeilegen heeft een uiteensettlr.g gegeven van de opvattingen, die door den Minister van Landbonw gsbnldigd worden inzake bet gebruiken van tarwe en rogge voor broodbereldisg door de boeren-verbouwers. Die mededeeling is too ten oenen male onjuist opgesteld, dat het noodzakelijk Is daar een verbeterde lezing van te geven. De hoofdzaken, dis uit naam vau den Minister worden medegedeeld, zijn: Voor het behouden van het brood graan zouden 200 000 boeren en arbeiders In aanmerking komen cf met inbegrip der gezinnen een tnilil- oen personen deze zouden 400 gram graan per dag moeten nebben of 105 millioen kilogram ln totaal per jaar. Bovendien zon er 20 millioen E G, graan worden weggesmokkeld aan mede dorpelingen. In 1917 is ingeleverd 180 millioen E.G. rogge en 70 milUonn E.G. tarwe, waardoor de overige vijf en een half millioen menschen 90 gram graan per hoofd en per dag zou den ontvangen. Deze voorstelling Is geheel onjuist. De mededeeling rekent met de in- geleverde hoeveelheid van 180 en 70 millioen E.G. graan, terwjjl het uit gangspunt behoort te zijn de gepro ducecrde, dus de gsdorschte hoeveel heid. Dsze is zeer veel grooter en wel van 187.000 Hectaren 23 HL. rogge (h 70 EG) 301.000000 E.G. en 41000 B.A. tarwe h 30 H.L. (80 E.G.) 98 000 000 in totaal 399 000 000 E.G. voor zaaizaad 10 40 000 000 rest 359 000000 E.G. Hiervan heeft de minister geïnd 250000000 nietlcgeleverdis dus 109 000.000 E.G. Dit is de hoeveelheid, die de minis' ter' volgen» sim berekening noodig heeft om den landbouwers hun eigen brood te laten eten. Het is aan elkeen bekend, dat de boeren bijna zonder nltsonderlngizelf bakken. Door dit niet te willen erkennen, trekt men deze hoeveelheid tweemaal af van hetgeen beschikbaar ismen komt daardoor tot de zonder' linge uitkomst, dat er in Nederland in 1917 met een prachtigen rogge en een matigen tarweoogst slechts 960 E.G. rogge en 1700 E.G. tarwe per Hectaar zou zijn geoogst of ongeveer 13 V* H.L. rogge en 21 H.L. tarwe per Hectaar. Daar staat tegenover dat de Minister voor 1918 een schrale rogge oogst en een redelijke tarwe oogst dcoreen aanslaat teg n 1700 E G. Hoe het mogelijk is om ln een ernstig ztaatsstuk ter voorlichting van het publiek zoo met cijfers te gooche len is-mü een raadsel n.l. een goede oogst rogge van 960 E.G. en een schrale oogst van 1700 E.G. per Hectaar. Men kan naar mijn schatting reke nen op 350 000000 EG. tarwe en rogge voor 1918, behoudens correctie bij het nagaau van de werkelijke uit komst bij het dorschenhiervan 250 Gram brood (geen 400 Gram graan) per dag en per hooid ongeveer 210 Gram graan geeft voor 1 millioen eigen gabrnlker: 80 000.000 E.G., resten 270 000 000 E.G. voor vjjf en een half millioen 160 Gram brood per dag en per hoofd. Om het rantsoen brood vol te maken zijn er 50.000.000 EG. bijmengsel beschikbaar, maker de 320 000.000 K G. in totaal 160 Gram graan en meng sel ongeveer 190 Gram brood per dag. De fouten van hei bureau voor mededselingen zijn dus; dat derekei ntng is opgezet met 400 Gram graan voor de eigen gebruikers, terwijl wjj gewend zjjn om het rantsoen in gram men brood uit te drukkendat niet is vermeld hoeveel brood uit 400 Gram zal worden gebakken; dat het achten honden van het broodgraan in het afgeloopen jaar is verwaarloosd, het geen 100000 ton graan bedraagt en dat hierdoor deze hoeveelheid nog eens in min dei in g wordt gebracht voor de berekening van het rant soen voor de rest van Nederland; dat het berekende rantsoen van 400 Gram graan per dag voor de boeren veel te hoog is en dat daardoor de becijfering verkeerd wordt opgezet, en dat de uitkomsten van den oogst 1917 en 1918 In bet geheel niet op elkander kloppen. Op een dergeljjko wijze mag men het Nederlandsche volk niet voor lichten. In het bovenstaande heb ik nog een aantal onderdeelen onbesproken gelaten, boewei daarover nog veel te zeggen zon zjlnalleen wil Ik er nog op wjzen, dat de opbrengst 350 000.000 EG. van den komenden oogst slechts een ruwe schatting mijnerzijds is, daar ik noch de bebouwde oppervlakte, noeh de uitkomst van den oogst ken De Minister kent die gegevens op het oogeDbllk evenmin, doch dat zegt bet Bureau er niet bij. Alle berekeningen moeten das later getoetst worden aan aan de werkeljke uitkomsten. Boven dien ken ik niet met juistheid het omrekening» cijfer van rogge ln grof roggebrood en vsn tarwe ln boeren- brain brood. Het verschil, dat hierdoor ontBtaan zal, doet echter aan de juist heid van mgn betoog niets af. Men kan van oordeel verschillen of den boeren graan moot worden gelaten voor eigen gebrnlk, doch men kan niet verschillen in de erkenning van bot feit, dat de Nederlandsche landbouwers zelf bakken, zoodat men daarmede bij de becijfering rekening moet houden. Halfweg (N. H22—6—'18. Eruseman. Badoelde uiteenzetting vinden onze lezers in verkorten vorm onder ,Land' bouw*, elders in dit nnmmer. Burgemeester en Wethouders van Goes inaken bekend, dat de Min. van L., N. en H. heeft goedgevonden I. in aanvulling van zijne desbetref fende beschikkingen vast te stellen voor onderstaande goederen de daarbij ver melde maximumkjeiuhandelprijzen 1. Regeerings Java- en Siamrijst28 ets. per K.G.6 ets. per 100 gram. 2. Gort: 13 ets, per'/a K.G.21/) ets. per 100 gram. S. Havermout16 ets. per K.G. 32/s ets. per 100 Gram. 4,. Aardappelmeel13 ets. per pakje van t/i K.G. 12 ets. per 1/i K.G. on verpakt 5 ets. per 100 Gram. 5. Sago 30 ets. per pakje van K.G.27 '/s ets. per K.G. onverpakt 51/» ets. per 100 Gram. 6. Eenheidsworst: 11 ets. per 100 Gram. 7. Zachte Zeep 14 ets. per K.G. 2'/j ets. per 100 Gram. II. in afwijking van het sub I be paalde, bij zijne beschikking van 8 Janu ari 1918, No. 4128/5, afd. Crisiszaken, Bureau A. Z., te bepalen, dat indien van bovenstaande goederen kleinere hoeveel heden dan van 100 Gram worden ver kocht, bij breuken van halve centen naar boven mag worden afgerond. Goes, 21 Juni 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. A. HAJENIUS. De Secretaris, VAN BALLEGOIJEN DE JONG. NIEUWE BONBOEKJES kunnen worden afgehaald op Vrijdag 28 Juni tussehen 1012 en 24 uur op het Gem. Distributiebureau. Prijs 5 cent per stuk. Goes, 24 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, G. A. HAJENIUS. De Burgemeester van Goes maakt be kend, dat de Min. v. L., N. en H. heeft goedgevonden te bepalen 1 o. Het verbod tot vervoer vau brand stoffen als gesteld sub 1, in de beschik king van 9 November 1917, is niet van toepassing op de brandstoffen welke schippers tot eigen gebruik in hun schip met zich voeren, tot een hoeveelheid van ten hoogste 10 H.L. kolen, of cokes, of briketten, of bruinkolen, of van 2000 turven 2o. De uitzondering sub 1 ge noemd beeft uilsluitend betrekking op het vervoer dezer brandstoffen aan boord van bet schip. Het vervoer dezer brand stoffen van het schip af, zal onder geen omstandigheden kunnen plaats vinden zonder dat dit gedekt is door een ver gunning tot vervoer als bedoeld sub 3 in de regeling' betreffende bet vervoer van brandstoffen. Goes, 24 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, G. A. HAJENIUS. De burgemeester van Goes maakt bekend, dat de Min. van L., N. en H. de beschikking, betreffende Distributie- regeling voor houtskool, heeft goegevon- den met ingang van 18 Juni 1918 in te trekken. Goes, 24 Juni 1918. De Burgemeester van Goes, G. A. HAJENIUS. Vorderingen tot opgave van Bundertongen enz. De Burgemeester der gemeente Goes maakt bekend, dat de Min. van L., N, en 11., opgave vordert van voorraden van de navolgende levensmiddelen en grondstof fen van levensmiddelen van al wie deze, hetzij als eigeaaar, hetzij uit eeuigen an dere hoofde onder zijne berusting beeft a. Rundertongen 6, Runderleversc. Rundernieren d. Runderuierse. Run derstaarten Rundêrmagen g. Run derpensen h. Ruuderpooten Runder- hersenen,op eenigerlei wijze bereid of ge conserveerd. De desbetreffende opgaven zijn vóór 27 Juni e.k. in (e dienen bij den Burgemeester der gemeente, waar zich de goederen bevinden, en moeten geschieden naar den toestand op 24 Juni 1918, des middags te 12 uur, onder vermelding van boeveelheid, verpakking en lig plaats; indien de goederen in veemen zijn opgeslagen, onder vermelding van kaveling of ceelnummer. De aandacht zij er op gevestigd, dat zijdie nalaten op gaven te doen als hierboven staat aange geven, kunnen worden gestraft met hech tenis van ten hoogste 3 maanden of geld boete van ten hoogste f 3000,dat zij, die opzettelijk eene onjuiste opgave doen, kunnen worden gestraft met gevangenis straf van ten hoogste 6 maanden of geld boete van ten hoogste f 6000,en dat de goederen, met betrekking tot welke het feit wordt gepleegd, voor zoover zij den schuldige toebebooren, met hunne verpakking kunnen worden verbeurd verklaard. Goes, 24 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, G. A. HAJENIUS. Burgemeester en Wethouders van Goes maken bekend, dat de Min. van L. N. en H., heeft goedgevonden in te trekken zijne beschikking van 25 Mei 1918, Afd. Crisiszaken, No. 9937, Bureau Landbouw, betreffende het ver- voerverbod op vroege aardappelen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. A. HAJENIUS, De Secretaris, VAN BALLEGOIJEN DE JONG. De Burgemeester van Goes maakt be kend, dat ter secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd een beschikking van den Min. van L., N. en H., houden de verbodsbepalingen op de aflevering en het vervoer van zachte zeep. Goes, 21 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, G. A. HAJENIUS. De Burgemeester van Goes maakt bekenn, dat de Min. v. L., N. en H. beeft goedgevonden te bepalen de art. 1 en 2 van de beschikking van 22 Februari 1918, Afd. Crisiszaken No. 71, Bureau A. Z, houdende vaststelling van bepalin gen op de aflevering en het vervoer van ruwe tabak worden gelezen sis volgt Art. 1 (1) Verkoop, aflevering en vervoer van ruwe tabak is verboden. (2) Voor de toepassing van de bepalingen dezer rege ling wordt onder de aanduiding „ruwe tabak" bbk geacht te zijn begrepen|; gestripte tabak, stelen van tabak en poupures. Art. 2. (1) De verbodsbepalin gen van art. 1, le lid zijn niet van toe passing op hoeveelheden van 10 K.G. of minder, tenzij het geldt verkoop, afleve ring en vervoer van dergelijke hoeveel heden binnen een strook ter breedte van 10 K.M. langs de grens. (2) Van voren staande verbodsbepalingen kan onthef fing worden verleend door bet Rijksbu- rau voor Tabak, te Amsterdam. Goes, 22 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, G. A. HAJENIUS. Burgemeester en Wethouders van Goes maken bekend, dat de Min. van L. N. eu H. heeft goedgevonden met ingang van heden en tot nader aankondiging vast te stellen voor havermout een rantsoen van K.G. per hoofd der bevolking per vierwekelijksch tijdvak. Goes, 24 Juni 1918. Burgemeester e» Wethouder» voornoemd, G. A. HAJENIUS. De Secretaris, VAN BALLEGOIJEN DE JONG. De Burgemeester van Goes maakt be kend, dat de Min. van L., N. en H., heeft goedgevonden te bepalen dat het verbod betreffende aflevering en vervoer van ma nufacturen niet van toepassing is op zen dingen manufacturen aan of van, hef Rijkskantoor voor Kleedervoorziening. Goes, 22 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, G. A, HAJENIUS. Burgemeester en Wethouders van Goes, maken bekend, dat de Min. van L.,N. en H. heeft goedgevonden te bepalen I. aan de reeks jfan artikelen, aange wezen ingevolge art. 1 der Distr.wet 1916, toe te voegen: vroege aardappelen, a. ingevolge ait.8 der Distr.wet 1916 een maximum-groothandelprijs van 9 cent per K.G. door grossiers aan de veilingen te besteden en een maximum-tusschen- handelprijs van J OJ cent per K.G. franco winkel detaillistb. ingevolge artt. 2 en 8 derDistr.wetl916 een maximum-klein- handelprijs van 12 cent per K.G. Goes, 24 Juni 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. A. HAJENIUS. VAN BALLEGOIJEN DE JONG. ter verkiezing van de leden van deTweede Kamer der Staten-Generaal. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter openbare kennis, dat op van des morgens acht tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de STEMMING ter verkiezing van de leden van de TWEEDE 1x111815 DER STATEN-GE.ti ER4 4E. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij art. 71. tweede lid, der Kieswet, dat ieder, die volgens de. kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Art. 149 der Kieswet luidt De kiezer, die niet voldoet aan de verplichting opgelegd bij art. 71, tweede lid, wordt tenzij den rechter van eene geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met berisping of met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens bet plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn ver- loopen sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, of de deswege opgelegde geldboete vrij willig is betaald, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. De uitspraak is aan hooger beroep noch cassatie onderworpen. Indien de straf van berisping wordt opgelegd aan een afwezig gebleven be klaagde, wordt eene schriftelijke vermaning van den Kantonrechter om aan de verplichting opgelegd bij art. 71, tweede lid, in het vervolg te voldoen, aan den veroordeelde van wege het openbaar ministerie beteekend op de wijze, voor geschreven bij art. 144 van het Wetboek van Strafvordering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidende Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wette lijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste EEN JAAR. Goes, 24 Jnni 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. A. HAJENIUS. De Secretaris, VAN BALLEGOIJEN DE JONG. De Burgemeester van Goes herinnert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn dat zij, volgens art. 54 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te bouden stemming mede te werken, g-durende ten minste twee achtereenvolgende uren, tussehen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 55 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen dat in het arbeidslokaal en, zoo er meerdere lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal,gedurende twee werkdagen vóór, eu op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen een door ben of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achter eenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 150 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, bovengenoemd, is gegeven bij Koninklij besluit van 24 Mei 1901 (St.bl. no. 109) en luidt als volgt Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 (thans 54) der Kieswet bedoeld personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzie van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van di dienstbetrekking op den dag der stemming tussehen de in vermeld artike genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven i de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in bet voorgaand artikel wordt voorts verleen aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekkin zijnde personen alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instelling? en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde zieke verplegers. Lijsten, op te hangen in fabrieken en werkplaatsen, als in art. 55 d Kieswet bedoeld, zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. Goes, 24 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, G. A. HAJENIUS.

Goessche Courant | 1918 | | pagina bijlage 2