N°. 33. Zaterdag 16 Maart 1918. 105e jaargang. Bij dit lo. behoort een Bijvoegsels. ABONNEMENT Prfli per kwartaal, te Gobi f 1,—, baiten Goes f 1,25. Afzonderlek» ncnimeri 5 cent. VcrscaJiHMaandag-, Woswdag- en Vr0dagavoHd. GÖESCHE i COIIUYI Uitgave Nuunl. Venn. „Ooesche Courant''. DirecteurCt. W. van Barneveld. ADVEKTENTIËN van 1—5 regels 75 eaut, elke regel meer 15 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1—10 regel* f 1,50 BewUsnnmmsrs 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddagu. Da toevoer van ievensmfötielen en grondstoffen. Het is reeds geruimen tijd geleden dat onderhandelaars naar Engeland zijn overgestok-en om in Londen met de ver tegenwoordigers der Britsche, Frausche, Ilaiiaausche en Amerikaansche regee ringen besprekingen te houden over den overzeeechen aanvoer voor ons land. Deze onderhandelingen hebben nu vaster vorm aangenomen en de minister van buitenlandsche zaken, de lieer Loudon, heeft in een nota het resultaat aan de beide Kamers meegedeeld. Wanneer we het omvangrijke werk, wat daaraan verbonden is geweest, be zien, verwondert het ons niet, dat daar mee* eenige tijd is gemoeid geweest. Echter is het nog slechts een basis, waarop de geassocieerde regeeringen bereid zouden zijn een sphikking aan te gaan. De voornaamste punten, die geregeld moesten worden, waren de volgende: 1. De toevoeren aan Nederland. 2. De uitvoeren van Nederland. 3. Het Nederlandsche scheepvaart verkeer. Ad 1. Nederland zou de uoodige faciliteiten verkrijgen voor den invoer van de artikelen, aangegeven in de lijst als bijlage bij deze nota gevoegd. Eene besliste garantie dat al deze goederen ook daadwerkelijk beschikbaar zouden zijn kon wel is waar niet worden ge geven, doch de verklaring werd afgelegd, dat oprecht daarnaar gestreefd zou worden. Wat het veevoeder betreft en ook de kunstmest, hierbij werd de eisch gesteld, dat de uitvoer der daardoor beïnvloede artikelen zou worden beperkt of stop gezet. Alle rantsoenen zijn beneden de nor male behoefte en beperkt door de heerschende wereldschaarschte, doch worden voldoende geacht om in het allernoodzakelijkste te voorzien. ad. 2. Behoudens het hierboven opgemerkte, zouden de geassocieerde regeeringen zich niet verzetten tegen handhaving der bestaande schikkingen nopens den uitvoer onzer landbouw producten. ad 3. Nederland zou tot zijn be schikking kunnen houden voldoende scheepsruimte om de aanvoeren in de bijlage dezer nota genoemd te vervoe ren. Daartoe zouden Nederlandsche schepen in alle havens der geassocieerde regeeringen bunkerkool ontvangen en met den meesten spoed worden uitge klaard. Voor zoover de aanvoeren uit Nederlandsch-Indië geschieden moeten, zouden onze schepen om de Kaap de Goede Hoop kunnen varen en in Zuid- Afrikaansche havens kunnen bunkeren. Naast de tonnage voor den toevoer voor Nederland zou scheepsruimte be schikbaar gehouden worden voor den uitvoer uit Nederlandsch-Indië naar andere landen dan Nederland. De over blijvende tonnage zou ter beschikking gesteld worden van de geassocieerde regeeringen voor gebruik buiten het z.g. gevaarlijk gebied. De berekeningen op grond van het bovenstaande geven aan, dat Nederland voor zijne toevoeren inclusief die uit Indië zal noodtg hebben plm. 450,000 ton plus ongeveer 100,000 ton voor de Europaesche vaart (Enge land, Frankrijk, Scandinavië, Spanje en Portugal). Voor den uitvoer uit tndië naar andere landen dan Nederland meende men van de zijde der geasso cieerde regeeriDgen, dat met 350,000 ton zou kunnen wofden volstaan. Na aftrek van deze tonnage van de geheele transatlantische Nederlandsche tonnage zoude ongeveer een half millioen ton voor de geassocieerden overblijven. Verder zou nog een regeling worden getroffen betreffende de visscherij, waar bij 3000 ton naar de Centralen en 2000 ton naar de Relief zou gaan. De Nederl. regeering heeftin af wachting van de totstandkoming eener regeling,aan de eigenaars der in Amerika vastliggende schepen, toestemming ge geven buiten het z.g. gevaarlijke gebied eene reis te maken. Als excuus voor deze schijnbaar al te groote inschikkelijkheid, voegt de nota er aan toeGebruik voor Neder land kon van deze schepen toch niet worden gemaakt, omdat de geassoci- eerde regeeringen pertinent weigerden er, in afwachting van het tot stand komen eener definitieve schikking, toe mede te werken voorraden aan Neder- j land te verstrekken, hetzij door het beschikbaar stellen van goederen, hetzij door het verschaffen van bunkerkool. Ook worden moeilijkheden met de bemanningen gevreesd, terwijl het ten slotte geraden werd geacht te voorkomen dat een voorwendsel werd gevonden om deze schepen zonder medewerking der eigenaars in de vaart te brengen. De Nederlandsche regeering achtte het geraden, alvorens voorstellen te doen, overleg te plegen met de Duitsche regeering, eensdeels omdat de opgelegde beperkingen vau onzen uitvoer bij toe voer van veevoeder en kunstmest eene economische iegeliug met onze ooster buren ter verkrijging van onmisbare goederen, als steenkool e.a. onmogelijk zouden kunnen maken, anderdeels om dat Duitschland door het sluiten van de vrije vaargeul in de Noordzee de uitvoering eener overeenkomst, als hier boven gedacht, onmogelijk zou kunnen maken. Moeilijkheden van Duitsche zijde opgeworpen bij het uitvaren van de „Nieuw Amsterdam7' op hare laatste reis hadden de Regeering in hare mee ning versterkt. De Duitsche Regeering, wier stand punt ter zake van het afstaan van neutrale tonnage wordt weergegeven door het ook iq, de Nederlandsche pers gepubliceerde artikel der „Norddeutscbe Allgemeine Zeitung", deelde mede, dat zij er niet toe kou medewerken dë tonnage, welke zich in overzeesche lauden bevond, te vergrooten, omdat zij daarmede in de kaart harer vijanden zou spelen. Zij moest er derhalve be zwaar tegen maken, dat de nog in Nederland verblijvende tonnage Neder landsche havens verliet. Nadere onderhandelingen hebben reden gegeven te verwachten, dat Duitschland toe zal stemmen in het telkens ruilend uitvaren van een in Nederland en in Amerika liggend schip. Daar hier te lande 298.476 ton laad vermogen ligt en deze bij de basis is in aanmerking genomen, zou daardoor de toevoer van Nederland, vooral uit Indië, zeer beperkt worden. Duitschland verklaarde principieel bezwaar te moeten maken tegen een beperking van uitvoer, welke klaar blijkelijk tegen dat land gericht was en op de basis van een zoodanig opge legde beperking geen onderhandelingen te willen voeren over een nieuwe economische regeling. De regeering heeft hierop te kennen gegeven geen voorstellen te zullen doen, die een gedwongen beperking ODzer uitvoeren inhielden. Zij heeft een voorstel in overweging genomen om de tonnage volgens de voorgemelde basis reeds nu ter be schikking te stellen wanneer, door de geassocieerde regeeringen reeds nu 100.000 ton tarwe' wordt verstrekt. Wanneer we de voorwaarden zien, waarop we nog slechts het allernoodigste zullen kunnen krijgeu, dan voelen we, dat hier misbruik wordt gemaakt van de macht door de bezitters, niet alleen van de bronnen, maar ook van de middelen van vervoer. Zij hebben een groot deel onzer vloot in hunne havens opgelegd liggen, door chicanes en in de zeevaart niet gebruikelijke methoden daar verzameld. Zij wenschen, dat wij die te hunner beschikking stellen voor de vaart buiten de gevaarlijke zone. Dat op dit verzoek als contra-prestatie voor door hen misschien te leveren goederen, door onze regeering reeds is vooruitgeloopen, uit angst voor erger, geeft aan deze onderhandelingen een karakter, dat wij kunnen qualificeereu als gevoerd met het mes op de keel, niet goedschiks dari kwaadschiks. Dat is dus het loon voor de oprechte pogingen van de Nederlandsche regee ring om eeu strikte neutraliteit te be waren en dat is dus de werkelijke op vatting van de vrijheid der kleine staten, waarvoor men aan gene zijde zegt te strijden. Het moet ons wel opvallen, dat juist van de zijde der voor onze belangen zich opofferende staten, zooals zoo herhaaldelijk door hen is betoogd, woorden en daden zoo slecht met elkaar overeenkomen. Om maar bij ons land te blijven. Is niet bij de visscherij-aan- gelegenheid tusschen Engeland en ons, zonder waarschuwing de heele trawler- vloot naar Engeland gesleept, voor dat de onderhandelingen aanvingen en werd bij de griutdoorvoerquaestie niet het telegrafisch verkeer geheel stopgezet? Waar men steeds den mond vol heeft van de gepantserde vuist, die bij onder handelingen met Duitschland, zijn in vloed zou doen gelden, kon men hier een meer conciliante houding ver wachten. Helaas, de ondervinding heeft ge leerd, dat ook de woorden democratie, bescherming der kleine staten, vrije ontwikkeling, beschaving, menschelijk- heid en recht ons niet vrijwaren voor het misbruik maken van de macht en het afdwingen van zwakkeren van wat men voor zichzelf verlangt of noodig acht. Zooals de eischen nu van deu kant der Entente en der Centralen zijn ge steld, kan een overeenkomst niet worden afgesloten. Daarbij komt nog dat deze voorwaarden nog verzwaard zijn van de zijde der geassocieerden, door de mede- deeling aan minister London, dat deze alsnog terug kwamen op hare toezeg ging, dat genoegen zou worden ge nomen met de voorwaarde, dat voor geassocieerde rekening varende Nederl. schepen niet in de z.g. gevaarlijke zone zouden worden gebruikt. Deze laatste wijziging maakt de tot standkoming eener overeenkomst vrijwel illusoir. Gaan wij op die condities eene over eenkomst aan met de entente, dat is het zeker verlies van een groot deel onzer vloot door torpedeering, terwijl de toevoer van wat wij tot nu toe aan steenkolen, ijzer e.a. ontvangen van Duitschland, zal worden stopgezet. Ook in andere opzichten zou een zoo ver bolgen buurman een minder prettig gevoel geven, en ten slotte zou van hetgeen, waarom het te doen is, n.l. de Jevensmiddelenyoorzieuiug, heel wei nig terecht komen. Zoo zien we, hoe van beide zijden alleen wordt gevraagd naar de voor- of nadeelen, die er voor hun uit voort spruiten en de menschelijke overweging, hoe een met hongersnood bedreigd volk kan worden geholpen, komt niet in aanmerking. Waar echter de Nederlandsche regee ring den moed nog niet heeft opgegeven om uit deze impasse te geraken, bestaat nog hoop. De moeilijkheid zit vooral in den eisch tot varen in de gevaarlijke zóne en de eisch der beperkiBg van uitvoeren naar Duitschland, door de entente gesteld en het niet in de vaart brengen voor de entente der in Neder land liggende schepen,door Duitschland als conditie gesteld. Het zal natuurlijk in de eerste plaats van de entente afhangen of de overeen komst tot stand komt. Zij heeft daarbij I groot belang. Het in haar dienst op nemen van Ys millioen tonnenmaat is misschien even belangrijk als de levens- middelenquaestie voor ons en tenzij zij alle rechtsgevoel over boord gooit en de schepen ook zonder toestemming onzer regeering en eigenaars in bezit neemt, kunnen we verwachten, dat het laatste woord hierin nog niet is ge- sproken. b. Buitenland. De strijd in en baiten Earopa. Esn der belangrgkito gebeurtenissen it hot innemen van Oden* door da centralen. Innemen is hier misRehicm minder goed gekozen, biunentrekken ii meer passend. Zoo eIJhi eerder dan men hs.d kannen vernachten, de cen tralen te de gelegenheid de groote voorraden onder eigen tooricht te ■tellen. De Zwarte sasvloot heelt, indien sij al aanwezig is geweest, zich niet verzet tegen deze inneming. Wie by het begin van den oorlog dozen gang van zaken had voorspeld, zon men niet toerekenbaar hebben gehouden. De idealen van een open weg naar de Middollacdicho see van Groot1 Rusland zyn hiermee voorgoed den bodem ingeslagen. Het li voor den nienwen itaat Oekraïne een gerust stelling, dat do bolsjewlktche troepen hunne rol hebben uitgespeeld. Het gezamenljk optreden daartegen zal de verhouding tusichen do Oekrai. nigra on de centralen versterken. Wat zy door het bolijewikschs regime ondervonden zal niet spoedig worden vergeten, en de inwoners zullen voor goed genezen zijn van alles, wat op een dergelijks» ideaalstaat Ijkt. Vooral de aitad KiSf hesft vijf dagen onder de bolijewikl te 10den gehad. Van den 1 lden tot den 14den Febru ari hebben da bolsjewlki de stad met 120 kanonnen gebombardeerd, zy schoten ook met brandbommen, waar door op tal van plaatoen brand uitbrak. Geen straat bleef gespaard. De hoofdstraat Kretijatik an de beroemde Lavra de Petsjertk zyn bgna geheel verwoest. Op dit tgdstlp bevonden aioh slechts weinig Oekrateiehe troepen te Kief, die geen afdoaadan tegenstand kon den bicden. Zoodr* de bolsjewlki Klëf waren binnengedrongen, begonnen zij te plunderen oc allerlei gruwalen te bedrijven. Maar dan vijfduizend bur ger» werden op last van ds revoluti* onaire gerechtshoven terechtgesteld. Hun cesige misdaad wee .bourgeois to s,yn'. De metropoliet v»,n Kiëf Airxis werd vormoord, torw0l hg den dienst uitoefende. De bolsjewlki vernielden de kloosters en wierpen de reliquteëB in den Dnjopr. Het graf van Nestor, den beroemden krOKiekeohrgrer van Kiëf, werd gssoboeden en zijne over- biyfeelea in do rivier gegooid. Alle instituten, scholen en museums werden geplunderd. Honderden leeraren van do hoogere scholen werden gefusil leerd omdat zij naar de bewering der bolsjowiki, bet' jocge geslacht tot bourgeois opleidden D« Oekrsinieohe boeken werden verbrand, de bladen onderdrukt. Da bevrgdteg van des» benden maakt ook te Finland goeden voort gang, terwijl da mogelijkheid ook daar bestaat, dot Duitschland daarin zal worden gemeogd. Het Finsche volkscommissariaat beeft het Dultsofea opperbevel verzocht met ham la onderhandeling te treden, wat toege staan moet z0n. In Moskou 30a de Sovlëts nog in hst bezit van de macht. Lsnin, da meest gehate man en de man, die den moeiten Invloed hoeft, li hot gelakt de meerderheid van do bolsjswlkeche partij voor zjjn standpunt te winnen, dat de vrede van Brest most worden gateekead en man zoodoende alleen op kracht kan komen om dan str0d later te hervatten. Da verzekering van Gompere, voor zitter van deu ösraocr. Bond van Amerikaanse!»» arbeiders, dat het Amerik. volk brandt van verlangen om het Russische te helpen, sterkt bom in daas opvatting. De burger0 an bezittende klassen ia Rusland lichter verlangen naar rust en vrede, niet aliaen naar buiteo, maar vooral naar binnen, en wia hun die rust brengt, is hun vriend, al wave bat de Keizer van China. Zij wenschen den val der sovlSie en goloovec dat de tussehenkomst der Japanner» hsa en de Dultsohors ten voordode zullen komen. Op de fronten Is een toestand van ruit en Inwendige versterking voor don eiildioop. De toezending van «roepen uit het Oosten schijnt geëindigd. Overigens wordt door de centralen aan het W. front da grootste geheim zinnigheid te acht genomen. Binnenland. Vervoer van groenten en fruit. Tot nader order zal het verbod van vervoer van goederen per spoor tus schen BtaSioüs, gelegen te of uabjj plaatsen tusschen welke een geregelde beurt-bootdlecst wordt onderhouden, niet van toepassing süe op het vervoer van veroche groenten en fruit, voor zoover bedoelde goederen al* bestol- goed worden verzoutten. Pronkboonen. By den voorzitter van de groep veilingsveraenigtegen van den Neder- landschot: Tuinbouwraad Is bericht ontvangen van don minister van land bouw, nijverheid en handel, dat te da beichikklng van 6 dezer inzake pronk boonen een zetfont ii geslopen. Be doeld ii te zeggen, datIedere ver bouwer zal verplicht worden voor elke duizend K.G. (er otond 1001 groene pronkboodan, door hem in 1918 op een veiling te brengen, vóór 1 Februari 1919 in te leveren 40 K.G. droge pronkboonzadon van den oogst 1918 tegen een pr0s van 50 cents perK.G. Nederlanden in Rusland. Ook de te Roval, in Esthtend, var- blijf houdende Nederlanden on hun gezinnen verkeereu, biykens bij aet departement van buitenlandsche zaken van den Nedsrlandichen consul aldaar ontvangen telegram, in veiligheid, De Ameterdam. Het stoomschip Quentln heeft Woera- dag te Rotterdam aangebracht twee matrozen en drie stokers van het op 24 Februari jl. door onbekende oor zaak op 7 myien van de Engelsehe kust gezonken Engelsehe stoomschip Amsterdam. 8 p o r t Voetbad. Programma voor Zondag 17 Maart a s. Zuldel0ke lc klasse. Voor de Zuldel0ke lo klasse zullen &.i. Zondag de navolgende wedstr0dsn worden gespeeld en wel te Msastr eht M.8.V.—Veloeltas en te Helmond: Helmond—Middelburg. Zuidel0ke 2e klasse A. A.s. Zondag zullen do navolgende wedstrijden voor de Zuidelijke 2e A worden gespeeld en wel te Breda BredanisVllislngen I en te Middel burg de wedstrjjd Middslbnrg II— N.A.C. II. Serteweditryden G.V,V. Etedweditryd van dé verllezersronds. A.s. Zondag zal alhier aan den Pol. dorsohenweg op het terrein van G.V.V., do laatste wedstrijd worden gespeeld van de verllezersronde, n.l. G.V.V. ICorcordli uit Goes, welke oiu dsn Ion en 2den pry* van de verllezersronde zullen kampen. Deze wedetrjd begint 's middags 2 uur. Das avonds zal de prijoniti-oikteg plaats bobben op hat .Slot Oostende'. K.D.O. I-T.O.G. Zondagmiddag zal ook op het ter rein van K.D.O. een vriandschappe. !0k® voetbalwedstrijd worden ge speeld om 2 uur es wel tusschen K.D.O. I sa een Militair Elftal uit Vlak® genaamd ,T.O G." Staten Generaal. Tweede Kamer. Wie gedacht hai een verslagen en ontmoedigd minister te zulleu zien, die teleurgesteld door zoo veel eritiek en zoo weinig waardeering, alleen nog maar zou trachten op een dragelijke wijze zyn demissie te nemen, heeft zich deerlijk vergist. Vol zelfvertrouwen en beter onder legd dan zijn tegenstanders, (wat hem notabene is verweten) heeft hij zijn pleidooi voor het door hem gevoerde beleid gehouden. Ziju bestrijders, w.o. de heer Van Beresteijn vooral, moeten zich onder de uiteenzettingen van den minister niet op hun gemak hebben gevoeld. Het bleek, dat hun eritiek niet altijd den toets der eritiek kan doorstaan. Vermakelijk wa9 liet geval van de vleeschconserveering. Toen de hooioogst mislukt was en dientengevolge honderdduizenden stuks vee zouden moeten worden uitgevoerd, wendde een professoren de metereologie) zich met een telegram tot den Min., waarin hij een fiscus aanbeval voor de conserveering van vleesch volgens een nieuw procédé. De Min. vroeg toen, hoeveel tienduizend stuks vee per week zouden kunnen worden geconserveerd. De humoristische kant zit dus niet bij de Commissie van Bijstand, maar ergens anders. Dit spreekt wel voor de fan tasietjes van den heer v. B. Dat de secretaris-generaal een stempel heeft met 's Min. handteekening is niets bijzonders. De Min. licht dit nader toe. Las de minister alle stukken, dan zou hij in één jaar negen jaar ten achter komen, aangenomen, dat voor elk stuk één minuut noodig was. Wat de peulvruchten aangaat, daar van is hem bekend, dat er een gedeelte wordt achtergehouden. Spr. heeft dit niet in zijn nota medegedeeld, daar hij hierin een aan sporing zou zien aan de verbouwers om achter te houden. Hij betreurt dan ook ten zeerste om onze voedselvoor ziening, dat hij hiertoe thans door de H.H. Sannes en v. Beresteyn is geprest. Van rogge is than9 reeds 20.000.000 kg. of 25 pet. meer ingeleverd dan in de Memorie van Antwoord is geraamd. De stand van de graanlevering is dan ook zoo dat, de broodvoorziening voor een maand langer is verzekerd dan is geraamd, nl. tot de maand Juli. Spr. doet dan ook een beroep op de landbouwers, om geen graan voor menschelijk voedsel achter te houden. Wie zich daaraan schuldig maakt, begaat een misdaad tegenover zijn land, die znl terugvallen op zijn eigen hoofd, daar hem in het uiterste geval ook niets voor eigen gebruik zal worden gelaten. De heer Sannes mag rekenen op den dank der saboteurs, die hem opmerk zaam maakte op de middelen om de regelingen van den minister te sabot- teeren. In plaats van den min.'jte waarschuwen, dat deze niet op een wettelijke basis berustten, werden zijn mededeelingen bewaard, om den minister te kunnen treffen, tot het openhaar debat. Spr. komt nu tot de voornaamste vraagpunten, of het leidende beginsel van het tegenwoordige stelsel der voedselvoorziening zóó verwerpelijk is, dat naar een ander stelsel moet worden omgezien, omdat het den nood der bevolking niet zou kunnen keeren en de tweede daaraan ondergeschikte vraag,

Goessche Courant | 1918 | | pagina 1