e: CARBIDLAMPEN CARBID. CH.P.SERRARENS Gemeente -Publieatiën. Thee en Eoffle. Vervoer van Aardappelen. ADVERTENTIEN 220 OLMEN, 2 CANADAS en 1 NOTENBOOM, TE KOOP bij inschrijving, 113 zware zachte OLMEBOOMEN, 22 ESSCöEN, 54 lichte ESSCHEN, a 60 cent per pond, van Is kwal. ossen en vaarzen. O. BLOK POEL, 's HEERENHOEK. HERFST-ZAAIGRANEN.als: ONTVANGEN Baby-Artikelen Winterseizoen. I. 6. HMMHHSM. Groote voorraad per I K.G. en per 100 K G. in verschillende prijzen. J. C, KRIJGER, Tel. 82. sociëteit „v. o. v." volks-CONCERT Zondag 16 Augustus 1917 „EUPBONIA". MAANDAG 17 AUGUSTUS 1917 laatste CONCERT wijk werd door de Rgkspolitle In het Vluchtoord te Uden gearresteerd en nu Eindhoven overgebracht. Daarna bad door den rechter commissaris den officier van justitie en den griffier het sectie-onderzoek plaats. De verdachte Th. werd met het Uk geconfronteerd, legde een volledige bekentenis af on zakte daarna ineen. De getroffene had een zeer diepe messteek in het hart en een in den rag, waarbg de longen werden getroffen. De moord te Paterswolde. Er is bjca een jaar verstreken, sinds de geheimilnnige verdwijning van mej. Jansen. Maanden is het ook revds geleden, dat baar lijk op toevallige wjjse in do boschjes te Paterswolde werd gevonden. Thans komen ons eenlge belangrijke feiten ter oore, die niet meer het karakter van geraebten dragen. In de strafgevangenis te Assen be vond sich sedert enkele weken -een Zekere Van H. nit Groningen, die den laatsten tfld te Paterswolde woonach tig was. Van 0. die reeds eenlge malen met de justitie in aanraking was geweest, werd te Paterswolde gearresteerd, als verdacht van het plegen van niet te noemen handelingen met een minderjarig meisje. Op grond van ernstige aanwijzingen heelt deier dagen de Groningsehe justitie Van H. als verdacht van het plegen van den moord op mej. Jansen te Paterswolde nit de strafgevangenis te Assen naar Groningen laten overbrengen. Van 0. werd een-BOherp verhoor afgenomen. Naar wij intnsschen meenen te weten, ontkent Van H halsstarrig leder mis drijf. Hg is na het verhoor weder naar de gevangenis te Assen overge bracht „N. Gr. Ct," 'Diefstal. Een in Den Haag wonend heer heelt bij de politie aan gifte gedaan van een te zijnen na- deele geplaegden diefstal in de zwem en badinrichting aan de Manrits kade. Toen bij jl Zaterdag een stoombad in die inrichting nam, borg hij, alvo rens zich naar het gedeelte van het gebonw te begeven, waar de baden verstrekt worden, in een lado van het tot nit- en aabkleeden bestemde vertrek verschillende sieraden. Hij sloot do lade terdege af en verborg zelfs den sleutel. Toen hij in het vertrek terugkeerde, kwam h|J tot de ontdekking, dat zijn gouden horloge van groote waarde met gouden ketting, waaraan een zegelring en een gouden mant waren bevestigd, was verdwenen, benevens nog een losse zegelring (familiestuk) en een portemocnaie met f 185 inhoud. Oude plunje. Men schrijft aan het „Hbld.' Lsng geleden was er een t(jd, dat oude plunje weinig of geen waarde had. De oorlog heeft ook hierin ver andering gebrachtde pr0s van onde kleeren en lompen is verbazend ge stegen. De oorzaak daarvan zil wel lijn, dat de wevorjen waarvan als bekend mag worden verondersteld, dat ze lompen tot nienwe grondstoffen verwerken moeilijk aan hnn grond stoffan kannen komen. Dit weet-msn natuurlijk ook wel aan de r0ks mili taire kleedingmagasijnen, waar oude militaire kleeding Z (onder) W.(aarde) kan worden ingeleverd. Of deze kleediogstnkken nu naar da weverijen teruggaan, of aan bandelaars verkocht worden, weet ik niet, maar het doet aan de saak weinig af. Waar ik op wilde wijsen, is het volgende: Bij een van de infanterle-depóts ligt op de rustkamer van een der com pagnieën een groote voorraad oude blauwe kleeding Z. W. Pogingen om dien rommel in te leveren, mislukten,, omdat aan die jassen geen knoopen meer waren. De met het innemen belaste aatoriteit weigert ze in ont vangst te nemen, omdat het zonder knoopen geen kleediogstnkken Z. W, zijn. Dus blijven ze tor last en erger nis van den met de administratie belasten fonrler (die ze elke week met den officier van de week alle moet teileD), op den zolder van de kazerne liggen. Natuurlijk zijn de knoopen van die jassen op incorrecte w0ze verdwenen, maar dat moet toch niet tengevolge hebban, dat die groote voorraad materiaal voor de weverij daar bl{f< liggen, zonder dat iemand er iets aan heeft. O, als er maar knoopen waren. Dan werden, eenlge soldaten een eek lang aan 't werk gezet om van si dien ouden rommel onde militaire kleeding Z.W. te msken. Eu dan werden za aan 't kleedicvmagazgn vlot inge nomen en naar Woerden toegezonden, waar men de knoopen er weer afsnijdt om de overbid vende rest (geen kleeding Z. W., want er zitten dan geen knoopen meer aan) van de hand te doen. O Sancte Bureaucratius l DiemtweigeraarsMen schr{ft aan het Hbl.t Er moet verandering komen In de wijze, waarop men hier te lande met dienstweigeraars te werk gaat. Heeft een troepje geestverwanten niet eanigen tijd geleden een dienst weigeraar, die te Groningen in de kazerne in voorarrest zat, op een Zondagmorgen een ovatie gebracht metmusiek? Dergeigke dingen moeten toch voorkomen worden. Wat men nn In Amersfoort kon zien, is ook al weer bij tonder fraai. Onder 'geleide van een onderofficier en omringd door Boldaten met de bajonet op 't geweer slenterden daar door de lanen op den Berg vanmorgen een zoodje dienstweigeraars in bur- gsrkleedlng, die een officier, die voor' bij fietste, nariepen. Hoe komt men er toe deze ,heeren* het genoegen van een wandeling over dec berg te verschaffen, wat vroeger aan militairen in voorarrest nooit is toegestaan? Eo sou er nn heusch niets op ge- vonden kannen worden, dat de dienst weigeraars hun voorarrest elders doorbrengen In een kazerne be haoren ze immer» niet thuis, want velen onder hen nemen elke gelegen heid te baat om laat ik maar zeggen onbeleefd te z0n tegen een officier. Ais zulk een bende, als waarvan ik boven sprak weer door de kaserne naar haar verblijfplaats wordt gebracht, is het voor een offi cier raadzaam een ontmoeting met die beeren ia de gang te vermijden. Laat men de dienstweigeraars op bergen, waar ze feiteljk thuis hooren, nl. in de halzen van bewaring. En als het geldend recht zieh er tegen verzet, welnu, laat men met bekwamen spoed een .noodwetteko" maken, dat de gelegenheid daarvoor openstelt. Er worden wei meer .noodwettekas" gemaakt. Een moeilijke benoeming. Zelden, zoo scbr{ft de Mtbzal een benoeming met sooveel moeilijkheden gepaard gaan, als die van een onderwijzer te Gemonde, een dorpje, dat ressorteert onder de vier gemeenten Boxtal, St. Ooderodo, Schgndel en St. Mtchiels Gestel. Moet pr een onderwgzers. benoeming plaats hebben voor de school in het dorpjet dan maken de dageigksche bestoren der vier ge meenten alle een afsonderiyko voor dracht op en de gemeenteraden met t'n vieren hebben de gemeenten 46 raadsleden beslissen daarover. Nn gebeurt het, dat Boxtel Jan kiest, Schtjndal Piet," enzoovoorts. Dan ko men do besturen der gemeenten bij elkaar en uit den hoed van een der vier edelachtbare hoeren burgemeesters wordt by loting de onderwijzer op gediept. Zoo ging het met het vorige school hoofd en met meerdere OQderwgzers. Zoo gaat het ook nu weer met de benoeming van het schoolhoofd na een schtmaandsche vacature. De ge meenteraad van Bottel en St. Cede rode kozen tot hoofd der gemeenschap palijke school te Gemonde den heer F. Kwanten, hoofd der school te St. Willebrord, de raden van 8chijndel en St. Mtchlels-Gestel zagen in den heer A. F. Maas, onderwjser te Til burg, hun uitverkorene. Het lot zal thans tusscheu die beiden beslissen. De vier gemeenten hebben ook elk een aparte soboolgeldheffing, zoodat kinderen, die in hetzelfde lokaal lessen ontvangen ln schrijven, lezen, rekenen verschillend schoolgeld betalen. Een iraaie toestand I Brand op de Jan Pieten zoon Coen. Er is Zondag brand geweest op de Jan Pieterszoon Coen, wel te verstaan op een bioscoopschip van dien naam, een groot getimmerte midden in een weiland, achter een koolveldje b0 't Schotenscbe raadhuis. Heel wat men- schen z0n er naar gaan kijken. Al een paar maanden wordt er aan de filmfabriek Hollandia te Haarlem gewerkt aan een nienwe fi rn. die bewerkt wordt naar het verhaal The corener of shame, de kroon dor schande, en van die nienwe beelden- reeks zal de verbranding van een groot stoomschip deel nitmaken. Ioderdaad is de stoomboot naboot sing niet beelemaal in vlammen opge gaan. Toen er genoeg rook ca vlam men waren geweest, de aetrices en acteurs en de fi mopnemer hnn werk hadden gedaan, echoot de Schoten scbe brandweer toe om nog zooveel mogeigk van het hont, dat tegen woordig duur is, te redden. Maar op de film zal alles wel .echt' 10ken. Een man met halve hentne. De oorlogsbselkunde maakt met den dag meer vorderingen. Voor deParijsehe akadamie voor geneeskunde vertelde een dokter een dezer dagen hoe hg een soldaat had geopereerd, wiens halve hersenpan was weggeschoten. Die man oefent thans weer sijh tim mermansbedrijf uit, en hoewel hg in werkeigkheid slechts over de helft van s0n voormalige hersens beschikt, is er noch uiterlijk, noch verstandeigk iets bijzonders aan hem te bespenren hij maakt z0n timmerminsbecijferln- gen even nauwkeurig als voorheen. Ingezonden Stukken. [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De opname van de in deee rubriek voorkomende artikelen, bewijst geenseins, dat de Redactie er mede instemt.) Mijnheer de Redacteur l Vandaag op de velling der v. V. Zuid Beveland" zjnde, bleek me, dat de telers niet op de hoogte ge- honden worden van de diverse voor schriften, die het Centraal Vellings- bnrean te 's Gravenhage uitgeeft. Circulaire no. 56 van 5 September j.I. van dat Bureau zegt, wat de kool soorten aangaat: .al desekoolsoorten moeten geleverd worden, voorzoover noodlg ontdaan van de overtollige buitenbladeren, terwgi de stronk zoo kort mogeigk most worden afgesne den.' Heden wae het koolvelling en nu deed zich het feit .voor, dat de aan voerders niet wietan dat dese bepaling bestond. Gevolg hiervan Is geldeigk nadeel, want het bureau Haack (het Dultsche lukoopbureau) brtaait alechts voor A kwaliteit, indien de kool be handeld is als bovenvermeld. Bestuursleden waren, sooalo gewoon- 10k, weer niet tegenwoordig om in lichtingen te geven. Bovendien heeft men b0 deze veillngsvereeniging de eigena-rdig8 toestand, dat de .voor man tuinder" niet ls een bestuurslid, zooals voorgeschreven is, doch dat men luk raak daarvoor genomen heeft een exporteur van grove tuinbouw gewassen, die zich nooit met het artikel fruit heeft bezig gehouden en nu tegenover het bureau Haack, waartoe hg als exporteur uit den aard der zaak in nauwe relatie staat, moet opkomen voor de belangen van de kweekers. Een prachttoestand I Hoe lang zullen de kweekercaan- voerderB nog met hnone belangen laten sollen Bench het bestour dezer velling niit, dat in de toekomst, wanneer de Regeeringsmaatrogelen ten opzichte van het veilen komen te vervallen, al die tegenwoordige aanvoerders, die thans van overheidswege verplicht worden hnnne bodemvoortbrecgsclon te veilen, de veiling den rug zullen toekeeren Het is heel mooi en gemakkeigk op een feestmaaltgd, zooals onlangs bfj de opening vaa 't nieuwe lokaal geschied is, elkander woorden van lof en waardeering toe te zwaaien, maar daar komt men ln de tegen woordige tijdsomstandigheden niet ver mede. Er moet gewerkt worden. De oppositie ten plattelande van Zuid Beveland ten opzichte van voor noemde v.v. ie groot ett rechtvaardig. Klachten worden nauwelijks ver hoord en de klagers met een kluitje iu 't riet gestuurd. Laat'het bestuur daadwerkelijk op treden, de nienwe leden heipen en trachten er vellingsmenschen van te maken. Laat het bestuur bedenken, vóór het te laat is, dat de leden niet alleen verplichtingen hebben maar ook rechten. In het belang van ons mooi veilings- sy .leem hoop ik, dat aan m0ne op merkingen gehoor verleend zal worden. mijnheer da Redacteur, dankzege gend voor verleende plaatsruimte. Hoogachtend, F. KAKEBEEKE, Lid van het Centraal Bestnnr van den Ned. Tuiobouwraad. Goes, 12 Sept. 1917. 23 j. jm. en Cornelia Hendrika Bontje 28 j. jd. te RUswijk. Felegraüseh Weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgenvun 14 Sept. medegedeela door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kamperland. Woensdag werden alhier, ln het café .Nimrod", voor wed. en erven Jacs. Menlenberg, ten overstaan van notaris Pilaar, publiek verkocht: le. twee woonhuizen met erfpachtBrecht te Kamperland, aan den Veerweg, B 49 en 50, samen groot 3 Aren 71 c A„ aan den heer Abr. van Hee te Kamperland voor f 20002e. een woonhuis met erfpachts- recht aldaar, B 83, groot 2 Aren 37 c.A., san den heer P. Hniseoon te Kamperland voor f 1240. Samen f 3240 Wissenkerke. Woensdag werden alhier, in het café ,de Kroon", voor wed en erven Jacs Menlenberg, ten overstaan van notaris Pilaar, pnbliek verkocht de erfpachtsrechten van gron den te Wissenkerke le. ter grootte van 18 Aren 22 cA., aan den heer Ed. Menlenberg o s. te Kortgene voor f 270; 2e. ter grootte van 50 cA., aan den heer Gideon de Rijder te Wissenkerke voor f25; 3e. ter grootte van 50 cA., aan den heer Jan de Looff aldaar voor f 25. Samen f320. Woensdag werd alhier, In hot café ,do Kroon', voor mevrouw wed. en erven W. J. Vader van Graven- palder, ten overstaan van notaris Pilaar, publiek verkocht: een woon huis en erf te WisseDkerke, aan den dyk, groot 65 c.A., aan den heer E. H. van der Moere te Wissenkerke voor f 855. Wolfe rted ijk. Gisteren werd alhier, ln de herborg by J. Poiy, ten oven staan van notaris Pilaar, pnbliek ver kocht: een woonhnls en erf te Wol- fertsdyk, wyk A 132, groot 55 c.A., aan den heer Jb. Polderman te Wol- fertsdjk voor f 615. Bericht. Door overvloed van copy moesten wy heel wat stukken tot een volgend nnmmer laten liggen. Daaronder behooren o.a. het feuil leton, eenige stukken .binnenland", eenige veilingsberichten en een tweetal ingezonden artikelen. Red G. Crt. Burgerlijke Stand van Goes. Van 12-14 Sept. Gehuwd13, AnthoDius Marlens Simons 28 jl1. jm. en Madeleine Marie Therèie Borghgraef 21 j. jd.Job da Bruljne 27 j jm. en Dlna Neeltje Potter 23 j. jd. Huw. aaug.12, Willem Duvekot Hoogste barometerstand 765 Zuid Duitschland, laagste barometerstand 744 6 te Kopenhagen. Verwachting tot den avond van 15 dezer Matige tot krachtige weztnigke tot zuldwesteigka wind, zwaarbewolkt mot tydeiyke opklaring, waarschyniyk regenbuien, zelfde temperatuur. De Burgemeester der gemeente Goes brengt het navolgende ter kennis van de ingezetenen De Minister van Landbouw, .Nijverheid en Handel, gezien artikel 6 der Distributiewet 1916; heeft goedgevonden te bepalen: 1. Het is verboden koffie en thee te vermengen met vreemde bestand- deelen. 2. Van het verbod ouder 1 gesteld kan onder daarbij te stéllen voorwaar den dispensatie worden verleend door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. 3. Het verzoek om dispensatie worde gericht aan het bestuur van het Rijks- distributiekantoor voor thee en koffie, Vischsteeg 5, Amsterdam, hetwelk dit, voorzien van zijn advies, aan den ge- noemden Minister doorzendt. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, (get.) POSTHUMA. Goes, 18 September 1917. De Burgemeester vooruoemd, J. B. DE BEAD PÓRT. De Burgemeester van Goes brengt nogmaals onder de aandacht van be langhebbenden, dat thans alleen mogen worden vervoerd en afgeleverd zoogenaamde vroege aardappelen, Eigen heimers en Borgers, alsmede aardap pelen ten aanzien waarvan door de Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappelvereeniging een vervoerbiljet is afgegeven. Z.g. blauwe Eigenheimers en blauwe Borgers mogen niet worden vervoerd. Goes, den 13 September 1917. De Burgemeester voornoemd, i. b. de beaufort; VeiUngs-VBreenlglog Zuid-Bevhland. Veiling van 12 Appels (binnenl.) Appels (buiten!.) Peren (binnenl.) Peren (buitenl.) Kroetappels (binnenl.) Kroetappels (fabriek) Kroetappels (buitenl.) Roode kool (binnenl.) Roode kool (buitenl.) Witte kool (binnenl.) Witte kool (drogerij) Witte kool (zonterij) Witiekool (buitenl.) Meiknollen (fabriek) Meiknollen (buitenl.) Sjalotten (buitenl.) Alles per 100 K.G. September, f 5,—af f 7,—af f 4,— af f 6,a f f 4,a f f 4,50 af f 6,a f f 3,— a f f 6,—af f 2,a f f 3,—af f 3,—af f 3,—af f 5,— 5,- 10,— 22,— 15,— 22,— 6, 6,50 10,— 4, 7,50 2,30 4,— 4,— 4,— i f 15,50 af—,- Veiling van 13 September. Kleine Veiling. Bonne L. d'Avanch. f,05 a f- Maagdeperen f ,04 a f - Perzikpeer f ,05 a f - Benrre' Dnrondeau f ,03 a f - Ducbesse Williams f,03af- Scharlakenperen f ,02 a f - Soldat Laboureur f,04 a f- Calleboutspeien f ,03 a f - Vijgepeer f ,04 a f - Souvenir .du Congres f ,04 a f - Triomphe de Vienne f,05 a f- Beurré de Merode f,05 a f- Beurré Hardy f ,06 a f - Blanke Jutten f,04af- Jodenperen f ,03 a f - Diverse peren f— ,04af- Afval peren f,02af- Klaasieappel f ,02 a f - Zoete Ribbeling f ,03 a f - Cox' Pomona f,05 a f- Mank's Codlin f ,04 a f - Schutters reinette f ,03 a f - Princesse noble f ,04 a f - Gulderling f ,06 a f - Engelsche Pergeon f ,08af- Zomer Court-pendu f ,04. a f - Diverse appels f ,03 a f - Afval appels f,02 a f- Alles per K.G. Perziken per stuk f ,02 a f - Komkommers per stuk f ,01 a f - Kleine ajuin per kilo f ,09 -,09 -,09 -0,4 -,09 -,06 -,07 -,06 -,09 -,06 -,09 -,10 -,13 -,08 -,06 -,10 -,06 -,06 -,07 -,09 -,08 -,06 -,08 -,09 -,H -,08 -,08 -,06. Da Notaris J. C. A. HUVtiBS te Kapalle (Z. B za), ten verzoeke van den heer 4. van der Have aldaar, bij inschrijving verkoopen: (waaronder zeer zware), ln 6 peroee- len en 2 combinaties; allen staande op de hofstede .Alber- tine Hoeve' te Klooiinge, aan den straatweg naar 'a Gravenpolder. Notities, houdende omschry ving der perccelen en voorwaarden van ver- koop, ï0n op aanvraag gratis ten kantore van genoomden Notaris. Tele foon no. 12, verkrSgbaar. Ioschty vlnggblljetten voor de per- oeelen atsonderiyic of voor de combi naties worden Ingewacht vóér of op Zaterdag 22 September 1917 ten kan tore van den Notaris. De voorwaarden liggen ter lesing ten kantore van den Notaris en op de hotstede bg M. van der Lindk, die desgewecscht ook aanwijzing doet. in twee perceelen. le perceel metende tot 2.20 M. omtrek en 2e perceel voor den WelEd. Heer Dr. Kindermann, oogarts te Middelburg, staande op den dijk bij D. SCHEELE, landbouwer, te Aardenburg, bij- Draaibrug," waar de voorwaarden ter inzage zijn. De briefjes in te leveren bij D. SCHEELE voor 12 uur den 26 Sep tember of bij den eigenaar Dr. KIN DERMANN te Middelburg. Beleefd aanbevelend, St. Adriaanstraat A 74 Goes. ZAADHANDEL, VOORRADIG: Petkuser Rogge. Verbeterde Wilhelminatarwe, Zeeuwsche Wintergerst VOOR HET FIRJHA WED door ENTREE 15 CENT. VOOR DE KÜNSTLIEVEKDE LEDEN VAN EN DOOR „EÜPH0NIA'".

Goessche Courant | 1917 | | pagina bijlage 2