GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL VAN DE DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1917. Binnenland. De eeevieecherij. Men meldt uit IJmnlden, dat de op IJmulden varende Schevenlngache loggers en het meerendeel der Kat- iryksehe loggere voorlooplg de vla- aeherU zullen staken. Bundvleeech distributie. Naar de N. B. Cl. verneemt, ataat het vrö vaat, dat by da rundvleoach- diatributie Inkoop door de elagera en vry vervoer van vleeach zal plaats hebben, terwijl de beate kwaliteit vermoedelflk van distributie wordt uitgesloten. De hooivordcring. Het lid van de Tweede Kamer, de heer van Foreeat heeft bjj het Leger bestuur eenige inlichtingen gevraagd betreffende de hooivordering voor het leger, In verband met bezwaren van den landbouwenden stand te dezer zake. Duitech vliegtuig geland. Te Ooatburg ia in een bietenveld een Duitsche tweedekker gedaald. Hot vliegtuig, dat by de landing over den kop sloeg en eenigszlns beacha' digd werd, is door de militairen ge ïnterneerd. Het vliegtuig la genum merd CV 5287 2048 16. Het was door de militairen beaehoten. De inzittenden, de vlieger en een korporaal van het marine-vliegcorpa, zyn ongedeerd ge bleven. Bet vierde jaar- Ter herdenking van het feit, dat op 31 Juli 1917 het derde jaar van den wereldoorlog ia verstreken, had de Noderlandache AntbOorlog- Baad gisterenmiddag in Seinpoat te Soheveningen een algemeene nationale bijeenkomst georganiseerd, welke behalve door de vertegenwoordigers van de groepen van den raad, de aangesloten vereenigingen en de me destanders van den raad, door vele belangstellenden werd bijgewoond. De volgende resolutie is aangenomen: De nationale vredes'-byeenkomst, uit": geschreven door den Nederlandschen Anti-Oorlog Raad en gehouden te Scheveningen op 31 Juli 1917 overwegende dat het gebleken besef by beide oorlogvoerende partyen, dat een volkerenbond met internationale rechtsorganisatie moet vervangen de bestaande internationale rechteloos heid met baar beroep op wapengeweld, de hoop rechtvaardigt, dat de schep ping van den Volkerenbond als doel van den aanstaanden vrede zal worden voorop gesteld overwegende, dat eenerzyds de Engelscbe eerste minister den vrede niet meer afhankeUjk stelt van een militaire overwinning, doch een de- mocratlaeerlng van Duitschland als vredesfactor erkent, en dat anderzjjds de vredesresoluUe van den Duitschen Rijksdag een belangrijke stap in die richting beteekenj; overwegende, dat dus de uitvoering van het meerderheidsbesluit van den Rijksdag en een ondubbelzinnige ver klaring van den Rykskanseiier be treffende iedere afwysing van geweld dadige gebiedsuitbreiding en herstel van Belgis een begin van toenadering zouden kunnen mogelijk maken, welke ook een economlschen oorlog na den oorlog zou kunnen verhinderen doet een dringend beroep op de oorlogvoerende regesringen, dat zy, na verkryglng van overeenstemming over deze grondslagen, de oplossing van andere geschilpunten en van de nationallteitenvragen beproeven op den voet van wederzydseh toegeven, met inachtneming van de wenschen en belangen der betrokken bevol kingen. Met onbepaald (klein) verlof. (Officieel.) De dienstplichtige kor poraals en manschappen van de ml- litlelichting 1912, behoorende tot de pantserfort-artillerie en de torpedlsten, zullen op 17 Augustus a.s. met onbe paald (klein) verlof worden gezonden. Het laat zich aanzien, dat de dienst plichtige korporaals en manschappen der lichting 1910 van de bereden korpsen einde September a.s. naar huis zullen kunnen gaan. Mout. Ernstige moeliykheden dreigden den laatsten tjd voor de brouweryen, het mout door te laten. Ernstig, niet alleen omdat de geheele industrie, er zyn, naar wfj meenen te weten, groot en klein, ruim 300 brouweryen in ons land met ondergang werd bedreigd, maar ook omdat zoovele wederverkoopers zich daardoor hun verdiensten zagen ontnomen. Na langdurige besprekingen, welke gevoerd werdtn door bemiddeling van de N.O.T., Is thans echter een rege ling getroffen, waardoor de aanvoer voorlooplg weder verzekerd is. Hbld. De Batavier II en de Zeemeeuw. Officieel. Het departement van marine deelt mede i Den 27en Juli zjjn aaby Texel bulten de Nederlandsehe territoriale wateren, het a.s. Batavier II met de motorboot,Zeemeeuw op sleeper, onder Duitach vlag op weg Daar Hamburg beschoten door de Ëritsche onderzee boot E 55. Nadat de beide schepen binnen de Nederlandsehe wateren gevluoht waren, iflc zij door de Duitecha bemanningen verlaten en is volgens waarneming der militaire kustwacht de Ëritsche onderzee boot binnen Nederlansch rechtsgebied gekomen, en heeft een prtsbemaening op de Batavier II geplaatst, die het stoomschip buiten one gebied voerde en getracht heeft op te brengen. By aankomst van 2 Nederlandsehe tor pedobooten, warsn de onderzeeboot zoowel als de Batavier II wederom bulten de territoriale wateren, doch dit laatste schip, dat veel water maakte, dreef tengevolge van den oosteiyken stroom wederom binnen de territoriale wateren. De prQsba- manning heeft het toon verlaten. De onderzeeboot, verwyderde zich, nadat het seinneutraliteit eerbiedigen, op een der torpedobooten was gehesehen. Hierop heeft de Nederlandsehe torpe- dobootcommandant het schip binnen de territoriale grens verankerd. De Zeemeeuw is naar Nieuwediep gesleept, de Batavier II is tengevolge der bekomen schade gezonken en zal vanwege de regeering gelicht worden. .Nabetrachting" van den Gemeenteraad. G&8 e i-in De grootte van de Raadsdebatten over gas is steeds omgekeerd evenredig met de beschikbare hoeveelheid daarvan, Hoe meer gas hoe korter debat en hoe minder gas hoe langgerekter be sprekingen. Inderdaad, wanneer wij met redevoe ringen gas konden fabriceeren, zou de gemeente Goes er niet slecht aan toe zijn. Nu is zij dat wel. En dat komt, volgens den heer Dekker, omdat zij niet, als andere ge meenten, meer opgegeven heeft dan voor een zuinig" gebruik noodzakelijk is. Het is en blijft een verwarde boel. De Rijkskolendistributie volgt geen vaste -lijn en het gevolg daarvan is, dat de eene week verboden wordt, wat de vorige als vsenschelijk was aanbevolen. De brutalen hebben de halve wereld en, zooals de voorzitter de situatie* geschetst heeft, krijgt de gemeente, die den grootsten mond open doet en het armoedigste gezicht trekt, de grootste hoeveelheid gaskolen. Wat dat betreft, roemde de voorzitter het optreden van den directeur onzer gemeente-gasfabriek.-Hij is bij uitstek de geschikte man om zoo lastig te zijn en zoo te zeuren, dat er ten slotte kolen toegezegd worden. We berinneren ons het verhaal van een reiziger in wijn, die een cliënt door zijn opdringerigheid zoo tot het uiterste gebracht had, dat hij op onzachte manier van de trappen werd geholpen. Even later stak hij zijn hoofd weer in bet privékantoor van den verbaasden cliënt, en op de vraag hoe hij het ter wereld durfde wagen, zich nogmaals te vertoonen, aangezien hij toch zoojuist van de trappen was gesmeten, ant woordde de man beleefd, dat dit voor den rooden wijn geweest was. Nu kwam hij eens even vragen of mijnheer soms ook witte kon gebruiken. Zoo'n man moet de gemeente Goes naar Den Haag om kolen sturen. Maar ook de directeur van de gas fabriek heeft al meer weten los te krijgen dan ons oorspronkelijk was toegewezen. Nu moeten we, aldus onze diploma tische voorzitter, weer even wachten. Voorzichtig zijn en niet te gauw terug komen, want dan vliegen we tegen de lamp. Een oogenblik doen of we tevreden zijh en dan maar weer telefoneeren, telegrafeeren en den heer Bonthuis maar weer met een bedelaarsgezicht naar Den Haag sturen. Zoo komt Goes aan de gaskolen. De heer Dekker verklaarde zich tegen afsnijding van den gastoevoer voor onwillige ingezetenen, maar het is logisch, dat, wanneer er geen straf bedreiging is, overtredingen niet kunnen worden tegengegaan. Overigens- wacht B. en W. en de gascommissie een uiterst lastige taak. Er is nu eenmaal niets moeilijkere dan gas te verdeden, dat er niet is en we zullen het college dankbaar zyn als het een regeling weet te treffen, die althans de ergste misstandeu uit den weg tuimt. „Gelijk recht voor allen", riep de heer Donner in vervoering uit en het was of we een sociaal-democraat van jaren geleden hoorden, die van uit een lantarenpaal dezelfde vrijheidsleuze naar een opgewonden menigte schreeuwde. Iedere maand een uur vroeger naar bed, heeft de heer Dekker aangeraden. Het is nog zoo'n kwaad idee niet. Voor slapen is geen licht noodig en wie onder de dekens ligt is zijn eigen vulkachel. /Vlleen het slapen zou een tweede natuur kunnen worden en een ver gadering van slaperige Raadsleden is niet wenschelijk, al kunnen we ook hier het oude Hollandsche spreekwoord te pas brengen, dat wie slaapt geen kwaad doet. De heer Hollmann triumpheerde. Ondanks de tegenwerpingen van de Raadsleden, den gemeeute-bouwmeester en den secretaris der gezondheidscom missie, heeft hij, inzake de wijziging der bouwverordening, het gelijk aan zijn zijde gekregen. Zooals een jongen op straat een vechtpartij slechts winnen kan door zijn grooten broer tusschenbeide te laten komen, beeft de heer Hollmann, alle gemeentelijke autoriteiten slechts kunnen verslaan door de krachtige hulp van den Inspecteur van de volksgezondheid. Het complimentje, hem door den voorzitter gebracht, was zeker niet onverdiend. Het is alleen maar jammer, dat er weer druk van boven noodig was om een besluit te nemen, dat ten slotte in het belang der gemeente is gebleken. De rest van de agenda leverde weinig stof tot besprekingen op. De heeren doktoren, die zoo menig maal de heeren Raadsleden aan den tand gevoeld hebben, werden op hun beurt, in besloten zitting, aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen.

Goessche Courant | 1917 | | pagina bijlage 1