mlDit van overtuigd, dat tot de be doelde concentratie slechts kan worden gekomen door het oprichten in den vorm van een naamlooze vennootichap van een geheel nieuw lichaam, maar het meent, dat het veeleer geraden is door hervorming van beetaande orga- nlaatiei, welke reeds met vracht op het hier bestreken gebied werkiaam stjn, te trachten tot het beoogde doel te geraken. Mocht naar het oordeel der Staten- Oeneraal een regeling op grond van het tegenwoordige wetsontwerp be- hooren te geschieden, dan zon daarin het volgende moeten worden gewj- zigd: Ia lid a. van art. 1 te lezen achter het woord „uitvoer"„van alle goe deren". Aan art. 1 toe te voegen een lid: c. de regelen, waarnaar deze voor waarden worden opgelegd, alsmede het beroep van belanghebbenden tegen de opgelegde voorwaarden, worden nader vastgelegd by algemeenen maat regel van bestuur. Het comité houdt zich er van over tuigd, dat, wordt op bovenaangegeven grondslagen een regeling getroffen, de Nederlandsche landbouw zijn mede werking als tot nu toe loyaal zal varleenen om tot het welslagen der hangende plannen te geraken, doch het is bevreesd, dat in het tegenover gestelde geval die medewerking niet zou worden verkregenterwjl dit zeker niet het geval zou zjn, indien da belangen van den landbouw te dezer zake zonden worden opgeofferd aan die van njvorheid of handel. V Het Ned. corr. bureau meldt, dat het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp betref fende bijzondere maatregelen ten aanzien van het goederenverkeer naar het buitenland (Exportcentrale) ver schenen zal vöör de zitting der Kamer zal gesloten worden. De Vrij-Liberalen en de Liberale Unie. Do Fakkel maakt melding van een schrijven van het Hoofdbestuur van den Bond van Vrije Liberalen aan het H.B. van de Liberale Unie met verzoek om voor beide partjan naar samenwerking te streven. Het voorstel word gedaan om gezamenlijk te over leggen of in beginsel tot samenwer king voor 1918 kan worden besloten op den grondslag van een gezamenlijk program van actie. Het H.B. van de L.U. heeft geant woord, tevens uitgeuoodigd te zijn, aan te sturen op samenwerking met den Vrijs. Dem. Bond. Het vraagstuk der samenwerking zal opnieuw aan het oordeel der party in haar eerste algemeene vergadering, waarschijnlijk eisd Juni, onderworpen worden. Bet H.B. meent evenwel niet tot partieele samenwerking te mogen adviseeren. Dit schr{ven, zegt de Fakkel, be. teekent van de zijde van het Hoofd bestuur der Liberale Unie een afwU- ziug van het voorstel tot samenwer king met de Vr{e Liberalenin de hoop op de tyden, dat alle vrijzinni gen weder één geworden zullen zyn. Onze verwachtingen op een afwy- kend besluit van de algemeene ver gadering der Liberale Unie z$n met groot. Wij zullen ons dus op ge scheiden actie hebben voor te bereiden. Niet op ons zal de verantwoording drukken der gevolgen daarvan. Bond van B.K. Kieivcreenigingen. In de Vrydag in het hotel Zeeland te Vlissingen gehouden vergadering werd definitief besloten tot oprichting van een Bond van K.K. kiesvereni gingen in Zeeland. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren mr. H. C. J Groot te Middelburg, voorzitter J. W. Vlenings te Goes, secretaris en Hendrlkse, Penningmeester. De heer P. F. Fruijtier, lid van do Tweede Kamer en van Ged. Staten, werd tot eere-lld benoemd. Agrariiche partij. Ia een aantal bladen waren tegen Vrydagmorgen de land- en tuinbou wers opgeroepen door den Plattelands- bond Agrarische party, om in het American Hotel te Amsterdam be sprekingen te houden over de af vaardiging van land- en tuinbouwers naar de Kamers en de Provinciale Staten. Aan dien oproep ter bespreking van dit belangrijk onderwerp hadden 2, zegge twee, belangstellenden gehoor gegeven, terwjl achter de bestuurstafel eveneens twee leden plaats namen. Wegens gebrek aan belangstelling ging de bjeenkomst dus niet door. Verbouw van iaden, luikerbieten en vlai. De minister van landbouw, nyver- hold en handel gezien sQn beschikking van 13 October 1916, houdende vast stelling van de voorwaarden, verbon den aan den verbouw van geel en bruin mosterdzaad, karwysaad, kana riezaad, blauwmaansaad, splnaslezaad, zaaiuien, suikerbieten en vlas, inge volge art. 7 der Distribntiewet 1916, gewysigd by beschikking van 17 Februari 1917, heeft bepaald: Aan eerstgenoemde beschikking wordt toegevoegd: IV. In afwyking van do voren staande bepalingen kan de verbouw van de onder I genoemde gewassen voor nader te bepalen oppervlakten worden toegestaan aan hen, die daar. voor een vergunningsbewys van den burgemeester der gemeente, waar hun taedryf ls gevestigd, hebben ontvangen. De burgemeester gaat tot het af geven van het voormelde bewys, waarop de oppervlakte welke met het te telen gewas mag worden verbouwd is vermeld, niet over dan na bekomen machtiging van den minister van landbouw, nyverheld en handel of van den voorzitter der Provinciale Cultuurcommissie, bedoeld in de be schikking van den minister van land bouw, nyverheld en handel van 27 April 1917. (Door plaatsgebrek in ons vorig nummer eerst heden opgenomen.) Bommen op Zierikzee. De N. B. Ort. schryft In het door Keuter geseinde com muniqué van de Engelsche regeering, waat tiQ wordt betoogd, dat geen En- gelsch vliegtuig schuldig kan staan aan den bomaanval op Zierikzee, komt het volgende voor....„Belde toestel len hadden denzelfden tyd 11 mi nuten noodig om het doelwit (de pier van Zee brugge) te bereiken en op hun llgplaaiB (de streek van Duin kerken) terug te keeren. Beide waren langzame toestellen* Een lezer vraagt ons, hoe dit mo- geiyk Is. De afstand van Duinkerken naar Zeebrugge bedraagt 67 K.M, Heen en terug ls dat 131 K.M., welken afstand deze „langzame toestellen" in 14 minuten hebben afgelegd. Dat is dus een „langzaamheid* van bijna 10 K.M. in de minuut, of precies syf honderd en zeventig K.M. in het uur. Tot zulke verrichting n blijken dus, volgens een „grondig onderzoek", langzame Engelsche vliegtuigen in staat 1 Nader blflkt ons, dat de vliegeraan val op Zeebrugge, waarbj da vijftien bommen zyn gegooid, die 's middags van den 29sten April aan De Telegraaf werden gemeld, en die in het Engelsche communiqué parade maken als „een bewys te meer, zoo dat noodig ware* dat er geen bommen op Zierikzee kunnen zyn terechtgekomen, heeft plaats gehad op 26 April. Een Ber- lynsch officieel bericht van den 28»ten April doelt er op. Die aanval had plaatsoverdag „Eergistermiddag aldus het officteeie bericht uit Berlijn van den 28sten hebben Engelsche vechtvliegtulgen enkele voor de Vlaamsche kust kruisende torpedooooten en de haven van Z:e- brugge vruchteloos met bommen aan gevallen. In de luchtgevechten, die onze vliegers met den vijand aanbon den, is een Engelsch vliegtuig neer geschoten." WS nemen, zegt het blad, deze gelegenheid te baat, om nog een kleine aanvulling op onze uiteenzetting van gisteren te geven. WQ schreven, dat de wind in den nacht van 29 op 30 April toen, volgons het Engelsche communiqué, de Engelsche vliegers sterken N.O. tegenwind hadden gehad biykens de waarnemingen van ons meteorologisch instituut de wind W.Z.W. met een snelheid van onge veer 3 M. per sec. is geweest. Deze snelheldsopgave had echter betrekking op den wind aan het aardoppervlak. In de hoogere luchtlaag (van 1000 tot 2000 M.) is de wind wat sterker ge weest, en moet hjj op 6 tot 8 M. per sec. worden geschat. De richting van den wind was dezelfde als die aan het aardoppervlak. (Door plaatsgebrek in ons vorig nummer eerst heden opgenomen.) De Duitsche berichtendienst meldt, dat „volgens ambteiyke mededeellng van het Duitsche marinecorps in den nacht van 29 op 30 April j.l. door vyandeiyke vliegtuigen zes bommen op Blankenberge en vier bommen op Zeebrugge zjjn geworpen, alzoo in totaal tien bommen." Deze mededeellng voegt de Duitsche dienst aan dit smbtelSke bericht tos Is van beteekenis, met het oog op de officieele Engelsche verklaring, waarin het heet, dat de belde vliegtuigen, die voor dennood- lottigen aanval in aanmerking zouden kannen worden gebracht, in totaal zestien bommen met zich voerden. In dit verband verdient eveneens het, bereids door de Nieuwe Bott. Ct. naar voren gebrachte feit de aandacht, dat de bewering in de Engelsche ver klaring, dat 15 bommen op Zeebrugge zouden zjjn geworpen, niet steunt op een officieel Duitsch communiqué, doch op een in het dagblad De Telegraaf verschenen bericht. Officieel. Het ministerie van buitenl. zaken deeUÉ ^Volgende mede Op ve^P»1 van de Brltsche regee ring is aan den kapitein luitenant ter zee Craig de gelegenheid geboden een onderzoek in te stellen naar de scherven der bommen, welke in den nacht van 29 op 30 April j.l. op Zierikzee werden geworpen. De heer Craig is in Den Haag aangekomen. Begeling voor industrie-melk. De minister van L., N. en H. Gelet op de artt. 6 en 8 der wet van 19 Augustus 1916 (Stbl. no. 416), tot vaststelling van bepalingen in het belang van de volksvoeding en van een doelmatige distributie van goe deren (Distribntiewet 1916) heeft: le. ingetrokken de bj een schrij ven van den minister van L., N. en H. van 30 Mei 1916, behoorende regeling; 2e. vastgesteld een nieuwe regeling voor industriemelk, die in de St. Crt. uitvoerig vermeldt wordt. De scheepvaart. Te Amsterdam is aangekomen de Jan van Nassau, met een lading tarwe voor onze regeering, van de Ver- eenigde Staten vla Halifax. Te Botterdam zyn aangekomen de volgende stoomschepen me: gemengde ladingende Quentin, de Glasgow en de Amulet, alle van Leithde Prin cess Irma, van Harwich, de "Woodcock, van Londen en de Jervaulx Abbey van Huil. Zonder eenige waarschuwing is do Nederlandsche kotter Hendrlka Jo hanna, eigenaar M. J. van der Eb te Rotterdam, groot bruto 133.86 register ton, in 1909 gebouwd, met ruw yzer van Gothenburg naar Rotterdam, Woensdagochtend jl. om 6 uur, door een groot model Duitsche onderzee boot, welke geen vlag voerde, in den grond geboord. Hoewel direct na het plotseling beschieten van het vaartuig de zeilen waren gestreken, ging de duikboot toch steeds door met sehloten. De dulkbootcommandant heeft niet gevraagd, waar het schip van daan kwam, alleen wat de lading was. Nadat de uit 3 koppen bestaande bemanning (de kok was 2 dagen te voren overleden) was weggeroeid, heeit ze twaalf uur in open zee ver toefd. Ze ls daarna door de Scheve- nlngsche logger Schev. 250 opgepikt en te Scheveningen geland. Het in 1916 te Groningen gebouwde Nederlandsche driemastscboenerschlp Frlso ls in het Engelsche Kanaal, op reis van Fowey naar Rotterdam, in den grond geboord. Do bemanning is gered en te Ply mouth geland. Nader wordt gemeld, dat de 5 schepen, uit Engeland verwacht, zijn binnengekomen en wel te IJmuidea de Grotius, en te Rotterdam daMenado, de Maasdyk, de Ameland en de Themlsto. Deze uit Falmouth aangekomen schepen voeren de volgende ladingen aan de Grotius van de My. Nederland stukgoederen uit Ned. Indië; de Menado van de Rotterdamsche Lloyd heeft een gemoogde lading de Ameland van dezelfde M(j. een volle lading kunstmest, evenals de Maasdyk van de Holland.Amerika LUn en de Themisto van Hudig en Veder, welke tevens een gemengde lading aan boord heeft. Verder is te Vierdingen aange komen de I'endrecht van de ilrma Phs. van Ommeren met een volle lading katoenzaadolie, bestemd voor diverss margarinefabrieken. Elndeiyk z{jn nog te Amsterdam aangekomen de Batjan van de liy. Nederland met een lading van 36,000 quarters tarwe en 3903 zakken meel, geconsigneerd aan de Nederlandsche regeericg en de Karimoen van dezelfde M(j. met 7800 ton Chilisalpeter. Deze schepen maakten do reis via Hallfax. Te Rotterdam zyn aangekomen, eveneens vla Hallfax de And$k van de Holland-Amerlka Ljjc met 99,367 zakken sodanltraat uit Antofagasta in Chili en de Schiedyk van dezelfde Mij. met 294,920 bnshels tarwe on 16,620 zakken meel uit New-ïork. Antwoorden op vragen van kamerleden. Minister Treub heeft op desbetref fende vragen van den heer Duys geantwoord, dat h{ geen aanleiding vond, in de commissie, benoemd tot voorbereiding van de monopollseerlng van bet verzekeringsbedrijf personen uit het personeel te benoemen, omdat de belangen van het personeel eerst later aan de orde komen. De vragen daarover worden eerst actueel, wanneer de door de bedoelde oommissiën uit te brengen verslagen znllen ajn binnen gekomen. Indien later behoefte wordt gevoeld aan de voorlichting van een commis sie, zal de minister daarin ook ver tegenwoordigers opnemen van de door den heer Dnys bedoelde groepen van belanghebbenden. Op vragen van den beer De Kanter betreffende het oponthond van het s.s. „Prinses Juliana* te Suez en Colombo, heeft de minister van koloniën uit voerig geantwoord, door de avonturen van dit schip nader mede te deelen. In het bijzonder werd daarbfj op de groote moeilijkheid gewezen, welke men ondervond, doordat van Brltsche zjde de noodlge steenkolen werden geweigerd. Nu het gouvernement van Ceylon door de Brltsche regaering ls gemach tigd, vergunning te verleenen tot overscheplng van kolen op de „Prinses Juliana", is het stoomschip vermoe delijk reeds naar Sabang vertrokken. V In antwoord op vragen van den heer Koster betreffende het benoemen van inlanders tot betrekkiogen in den Indlschen dienst, heeft de minister van koloniën geantwoord, dat thans is bepaald, dat tot betrekkingen by den burgeriyken dienst in Ned. Indië allen benoembaar zyn, die Neder- landscb onderdaan zjn, op den voet van de wet van 10 Feb. 1910, wanneer zy althans bekwaam voor de te ver vallen betrekking zjjn. BJ de uitzen ding van personeel voor den Indlschen dienst, wordt uitsluitend te rade gegaan met da behoeften van dien dienst aan werkkrachten, die in Indië niet verkrijgbaar zijn. V Op vragen van den heer Bichon van IJsselmonde betreffende de wer king van het broodkaartenstelsel, heeft minister Posthnma uitvoerig uiteen geset, dat dit stelsel alleszins gnnstig werkt. Er bestaat dan ook geen aanleiding om bijzondere maatregelen te nemen ten einde de in de gestelde vragen vermoede misbruiken tegen te gaan. Do goede werking van het broodkaartenstelsel blijkt uit het sterk verminderd bloem- en meelverbrnik. Kanariezaad. Houders van kanariezaad, Vrijdag te Amsterdam vergaderd, hebben de volgende voorstellen aangenomen lo. op de meest doeltreffende wijze aan den minister van landbonw de bezwaren en wenscben der kanarie- zaadhouders kenbaar te maken 2o- Indien onverhoopt hierdoor geen bevredigende oplossing mocht worden verkregen, zich te wenden tot een comité van 5 personen uit de commer cleele kringen, liefst leden van Eerste en Tweede Kamer; 3o. ffnancleelen steun toe te zeggen voor het voeren van actie; 4o. een commissie te benoemen, die zich zal wenden tot da georganiseerde graan- en zaadhandelaren, te Gronin gen bekend als vereenlging De Bears, te Amsterdam als Vereenlging voor den Graan-, Meel- en Zaadhandel, te Rot terdam als de Rotterdamsche Koren beurs. De ontbinding van de Staten-Oeneraal. Hot Ned. Corr. bureau meldt, dat hooestwaarschijnlijk hedenavond het Koninklijk besluit, betreffende de ont binding der beide Kamers van de Staten., eneraal, zal worden gepubli ceerd en dat, in aansluiting aan de verklaringen daaromtrent door minis ter Cort van der Linden in de Eerste Kamer afgelegd, de ontbinding eerst na zekeren termijn In werking treedt. Tot zinken gebracht, De Nederlandsche motorschoener „Annetta, kapt. E. Hoek, Vrydagmor gen van Ilmuiden vertrokken, volgens officieels opgaaf naar Gothenburg en geladen met stnkgoederen,isdooreen Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Naar men meldt, was echter de juiste bestemming Havre en was de lading zeer hoog verzekerd. De 6 opvarenden zyn gistermiddag door den logger „Holland 6 K.W. 65" te IJmutden aangebracht. Een aanval op het itoomichip Batjan. Het Nederlandsche stoomschip Bat jan, van de MaatscbappJ Nederland, van New-York te IJmniden aange komen met een lading tarwe en meel, ls te 4 uur 's morgens door een Duit sche duikboot in het vrye gebied aangevallen. Er werd een groot aantal schoten op het schip gelost, zonder dat dit getroffen werd, ofschoon de granaten over en langs het schip heen vlogen. Daar het schieten niet ophield, begaf de bemanning zich in de booten en naar de duikboot. De commandant van de duikboot weigerde aanvankelijk de scheeps papieren in te zien, doch eindeljjk mocht het den kapitein van de Batjan gelukken den dulkbootcommandant te overtuigen, dat men in het vrje gebied was, zelfs op 12 myi afstand van het versperde gebied. Men kreeg toen vergunning naar de Batjan terug te keeren en de reis te vervolgen. Jubileum dr. P. J. 3. Ctiyperi. Een groote schare van belangstel lenden heeft Zaterdagmorgen in het Rijksmuseum te Amsterdam dr. F. J. H. Cuypers gehuldigd. De eerezaal van het museum bin nengeleid door jkvr. Allee de Stuers, Tbérèse van Duyl-Sehwartse en jhr. B. W. F. van Riemsdjk, nam de jubi laris te midden zflner familie tusschen groen en bloemen plaats. Hy werd daarop toegesproken door jhr. mr. Ruys de Beerenbronck, com missaris der Koningin, die den jubi laris huldigde voor bet vele, dat hj op kunstgebied heeft tot stand ge bracht. Nadat dr. Cuypers een album was overhandigd met afbeeldingen van door hem ontworpen en herstelde bouwwerken, bedankte de jubilaris voor de hem bewezen eer. Behalve de kuoatenaarsvereenigin- gen hadden verscheidene lichamen vertegenwoordigers gezonden. Ook H.M. de Koningin had zulks gedaan. Staten-Generaal Eerste Kamer. Na een uitvoerig debat, waarbij ver schillende senatoren van meening waren, dat met de vrijheid van het volk wat al te luchtig wordt omgesprongen, heeft de Kamer ten slotte, na een verdediging door minister Treub, het wetsontwerp tot toepassing van lijfsdwang tegen be- lastingontduikende oorlogswinstmakers met 25 tegen 8 stemmen aangenomen. Bij de behandeling van de Indische hegrooting bepleitte de heer A'r«i«(U.L.) het weerbaar maken van Indië in econo- mischen zin. De oud-minister van oorlog, de heer Staal (U.L.), bleek een voorstander van een Indische militie te zijn, maar meende, dat voornamelijk de vorming van een goed en voltallig kader op groote be zwaren zal stuiten. Een vrijwilligers- systeem scheen dezen senator in alle opzichten verkieslijker. Ook deze spreker wees op de nood zakelijkheid Indië industrieel en econo misch te ontwikkelen. Zaterdag heeft de heer Co lijn (A.li.) een zeer uitvoerige rede over Indische toestanden en behoeften gehouden. Hij verzette zich tegen den spoorweg tusschen de Lampongsche districten en Palembang en constateerde, dat de minister in de hervorming van het bestuur der Vorstenlanden en in het algemeen in politieke hervormingen in gebreke is gebleven. Het defensiestelsel Van der Weyden, achtte de heer Colijn, in tegenstelling met dat der staatscommissie, niet voor uitvoering vatbaar. Hij gaf eenige practiscbe wenken inzake samenstelling der vloot en meende, evenals de heer Staal, dat de vrijwillige militie de ge- dwongene moet vooralgaan. Een sterke vloot en een sterk Jeger zijn beiden zeer goed, maar is dc kas ontoereikend, dan zou in elk geval z. i. een sterke vloot allereerst gevormd moeten worden. Voor de vloot moest het oprichten van de noodige indus- trieele inrichtingen nu reeds worden voorbereid. Nederland zal zijn aandeel moeten dragen in de kosten wanneer bij ge lijktijdige vermindering van het staande leger gelijktijdige vorming van het militieleger plaats heeft. De heer Cremer (U L.) bepleitte het zoo spoedig mogelijk beginnen met een versterking vau het leger. Wijzend op den stoornis iu den handel tusschen Indië en Nederland, vroeg deze senator, nu het vervoer naar Nederland zal worden hervat, den exporteurs zeker heid te geven, dat hun goederen vrije lijk in- en uitgevoerd zullen kunnen worden. Rechtzaken. Arrondiitemenis Bechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrydag zyn ver oordeeld wegens DiefstalU. M. de B., 29 j., zonder beroep te Goes, tot 2 maanden ge vangenisstraf, voorwaardelijk proeftijd 1 jaar en 6 maanden en onder voor waarde van schadevergoeding tot een bedrag van i 14,59 Vi aan de gemeente Goes. Overtreding distribntiewetJ. de B., 48 j., aannemer te Wemeldingo, tot f 20 of 20 d. h.L. G., 34 j., vracht- rjder te Wolphaartsdyk, tot f 10 of 10 d. h. Stads-nieuws, Assistbntk uknokmd. Tijdelijk Is, tot en mat 15 Augustus, benoemd tot assistente voor de tand heelkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, mej. W. H. A. Coenen. De Zeeuwscbr landbouw-onderlinge. In hotel „de Prins van Oranje" te Goes werd Vrydag de algemeene Vergadering gehouden van de Zeeuw- sche Landbouw Oaderlinge, onder leiding van den heer H A. Hanken. Uit het jaarverslag 1916 bleek, dat op 31 December waren aangesloten 1106 landbouwers. Er haddon in 1916 plaats 401 ongevallen. Hieronder was één doodel(jk geval. De getroffene, die van een beladen wagen viel, en binnen 2 dagen overleed, Uet een weduwe met 4 kinderen na, aan welke een biyrende nltkeering moest worden toegekend. Onder de getroffenen be vonden zich 6 patroons en 2 land arbeiders, die door een bedrytsziekte waren aangetast. By 12 landarbeiders duurde de invaliditeit langer dan 2 maanden. Drie dier getroffenen zyn, wegens blyvend letsel, in het genot van een blijvende rente. Als oorzaken van de ongevallen worden genoemdvoertnigen 44, waarvan één met doodeiyken afloop; paarden 40; hoornvee 11; varkens 1 landbouwmachines 19 val van den arbeider 60val van een voorwerp 8beknelling 10 krachtsinspanning 57snijdende werktuigen 76infectie 39 oogkwetsingen 24brandwonden 6 breken van tonw 1bedrytsziek- ten 2diverse oorzaken 3. De onkosten, die voor de patroons op deze verzekering komen, bedragen over het verslagjaar f 1,—per f 100,— jaarloon, waarin eene storting in de reservekas i» begrepen van f 0,05 per f 100,(Voor een knecht die f500, loon per jaar verdient, worden de kosten 9 Vs cent per week). Voor deze kleine uitgaven worden ook de geldeiyka gevolgen van de zwaarste ongevallen gedekt. De ziekteverzekering voor inwonend personeel heeft zich gedurende bet verslagjaar wederom belangryk uit gebreid. Er zyn thans 10 aideelingen In werking.

Goessche Courant | 1917 | | pagina 2