dat een vrede aonder een volledige Inwilliging van alle eiichen der entente niet aanvaard kan worden weinig waardeering vindt, laat zich begrijpen. binnenland. Begrajenit van Mr. Qoeman borgesius. Onder enorme belangstelling ls Maandagmiddag op de begraafplaats Odd Eik en Duinen bet stoffelijk overschot teraarde besteld van w$len mr. dr. H. Qoeman Borgeslus, In leven voorzitter der Tweede Kamer. Reeds b( het sterfhuis hadden zich velen opgesteld om den rouwBtoet te zien voorbijtrekken. Achter den lijkwagen volgden, zooals wij reedt meldden, in den stoet een 3 tal gaia koetsen, waarin de vertegenwoordigers van H. M, de Koningin, H. M. de Koningin Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik hadden plaats genomen. Hierachter volgden meer rijtuigen waarin o.a. gezeten waren de t{deljjke voorzitter van den ministerraad mr. Cort van der Linden, de onder-voor zitter der Tweede Kamer, de heer J. H. Schaper, en de tweede order voorzitter de heer Rnys de Beerenbrouck, de Kamerleden Lieftinck.Smeenge, Eland en Roodhuizen, zoomede vertegen woordigers van commissarissen en directie der Eerste Nederlandtche en Nieuwe Nederlandtche Verzekering- Maatschappij. De lijkwagen, welke geheel met kransen was behaDgen, werd omgeven door de boden dn ander dienstpersoneel der Tweede Kamer, en trok langs de Kamer gebouwen op het Binnenhof naar de begraafplaats. Op de begraafplaats waren eveneens tal van belangstellenden aanwezig om aan het stoffeljk overschot van mr. Borgeslus een laatste hulde te brengen. Alle ministers, tal van Kamerleden, oud ministers, de opperbevelhebber van land en zeemacht.de burgemeester der Residentie en enkele vertegen woordigers van vreemde mogendheden en tal van vertegenwoordigers van maatschappijen en instellingen. Verschillende sprekers voerden bet woord. Namens de regeering sprak minister Gort van der Linden. De heer de Meester voerde het woord namens de vrijzinnige Kamerleden en de heer Hugenholtz sprak namens de S.D.A.P. Een zoon van den overledene dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling in de allereerste plaats de vertegenwoordihers van het vorsteiyk huls. Contracteert n van luikerbieten voor buitenlandeche rekening. De minister van L. N. en H. vestigt er de aandacht van verbouwers van suikerbieten op, dat z(j zich hebben te onthouden van contraoteeren voor dit product met of voor rekening van buitenlandsche suikerfabrlkanten, zoo lang daartoe door hem geen toestem ming is verleend. Zaadcentrale. De rijkscommissie van toezicht op de vereeniging Zaadcentrale deelt mede, dat geen consenten meer wor den afgegeven voor den uitvoer van rond spinaziezaad. Tarwe alt veevoeder. De minister van L., N. en H. heeft onderstaande circulaire tot de burge meesters gericht: Beleefd verzoek ik u, voor zoover aan de landbouwers in uwe gemeente tarwe als veevoeder mocht zijn gelaten, er bij dezen op aan te dringen, dat zoo weinig mogelijk tarwe, geschikt voor menscheljke voeding, als vee voeder wordt gebrnikt, dit uit over weging, dat ter wille van de volks voeding zooveel mogeiyk broodtarwe beschikbaar moet worden gehouden, terwijl naar mijn oordeel voor de voedering van het vee gerst, haver of boonen kunnen worden gebruikt. Broodvoorziening van het leger en de geïnterneerden. De minister van LN. en H. heeft een regeling getroffen voor de brood voorziening van het leger en de geïo- terneerden, voor zoover deze niet geschiedt, hetzj door de militaire en étappe-bakkerijen, hetzfj door burger- bakkeryen, welke van militaire z|jde de benoodigde grondstof ontvangen. Voorzitter van de Tweede Kamer. In de vergadering der Unie-liberale Kamerclub heeft do voorzitter, mr. De Meester, medegedeeld, dat hij zich niet beschikbaar stelds voor het voorzitter schap van de Kamer. Ook mr. Bink verklaarde niet in aanmerking te willen komen. De club koos daarop mr. Fock als haar candidaat voor het Kamer- presidium. Naar wij vernemen, zullen de ovetige fracties ter linkerzijde ook hun stem aan mr. Fock geven. Bevordering van den verbouw van voedingtqewantn De minister van L., N. en H. brengt ter algemeene kennis, dat het voor nemen bestaat aan de maatregelen, genomen Ingevolge artikel 7 der distributlewet 1916, met betrekking tot de beperking van den verbonw van gewassen, die voor de volksvoe ding geen of weinig waarde hebben, verdere uitbreiding te geven. Bepaalden deze maatregelen zich tot nn toe tot de gewassenvlas, suikerbieten, geel en brnin mostrrd- zaad, karwyzaad, kansrlezaad, blauw- maanzaad, spinaziezaad en zaaiuien, thans zijn maatregelen in voorberei ding,om ook den verbouw van cichorei, peen. koolrapenknollen, kool, spinazie, snfjboonen, spercieboonen, radijszaad, Westerwolsch Raygraszaad, sluitkool- en bloemkoolzaad, koolraap- en kool- lenzaad te,beperken. Den land- en tuinbouwers wordt in overweging gegeven bij het opmaken van hun bouwplan voor 1917 hiermede ernstig rekening te honden. Tevens kan worden opgemerkt, dat in gevallen, waar het niet doeolQk is met behulp van de Distributlewet den verbouw van speciale gewasoen te beperken, waarvan de verbouw voor de volksvoeding van geen belang is of waarvan belangr{k meer geteeld wordt dan er in 'tland zelf toodig Is, de uitvoer zoodanig geregeld zal worden, dat de teelt van dese z.g. exportgewassen niet winstgevender zü dan die van de voedingsgewassen. Staten-Generaal. Tweede Kamet. Nadat was medegedeeld, dat ten gevolge van een vergissing in de kies tabel het wetsontwerp tot het in over weging nemen van veranderingen in de add. art. van de G. W. gewijzigd en opnieuw aan de orde gesteld moet worden, werd het reeds door ons be sproken amendement-^ Monté Verloren (A.R.) met 3717 stemmen aange nomen. De eindstemming volgt later. Vervolgens kwam de schepen vorde- ringswet aan de orde, welk wetsontwerp door de heeren Rooien (R.K.), Van Raalte (U.L.), De Meester (U.L.), Kleere- koper (S.D.A.P.) en Boissevain (V.L.) uit voerig werd besproken, waarbij voor namelijk op de gevaren van het ont werp voor de Indische vaart en de Indische bevolking werd gewezen. De minister verklaarde, dat bij de totstandkoming van deze wet geen gebruik zal worden gemaakt van de macht, hem door de schepenuitvoerwet verleend. Art. 1 der behandelde wet bepaalt, dat de minister van Landbouw van den eigenaar van een Nederlandsch zeeschip vorderen kan, dat te zijner beschikking worde gesteld, hetzij de geheele laadruimte van dat schip voor een bij de vordering te bepalen reis, hetzij zoodanig deel der laadruimte als noodig is voor het vervoeren van een aan te wijzen hoeveelheid goederen voor de reis, waartoe het schip be stemd is. Deze wet geeft den minister dus heel wat meer macht dan de Schepen uitvoerwet. Door de vordering van den minister vervallen zonder eenige verplichting tot schadevergoeding de reeds bestaan de bevrachtingsovereenkomsten die op het punt zijn uitgevoerd te worden. Voor de beschikbaarstelling betaalt de regeering een matige vergoeding. Wan neer de minister en de eigenaar het over de vergoeding niet eens worden, wordt deze door een door de Kroon benoemde commissie tot een zeker maximum vastgesteld. Een amendement-Bichon van IJssel- monde om geen maximum voor d waarde van het schip in de wet vast te leggen, werd met 55 tegen 13 stem men verworpen. De minister had inmiddels bepaald, dat het maximale veelvoud van 2 ,/a niet voor schepen geldt, welke na 1 Januari 1917 onder Nederlandsche vlag in de vaart zijn gebracht. Het algemeen debat over justitie in de avondvergadering leverde niet veel belangstelling op. Plaatsgebrek noodzaakt ons voor dit maal het Kameroverzicht zoo beknopt mogelijk te maken. Staas-nieu#8. PlLATUS. Wij z{|n in Goes op tooueelgobied allerminst verwend. En wanneer een bekend tooneel- gezelichap. met eigen decors, ons in een Romeinsch milieu verplaatst en ons daarin een aanscbonweljke voor stelling geeft van een zoo uiterst belangwekkend gedeelte van het Nieuwe Testament als het lijden en de dood; van Christus, dan hadden we verwacht, dat geen der vaste schouwburgbezoekers Maandagavond zou nagelaten hebben, zich bijtijds van een goede plaats in de .Prins van Oranje" te verzekeren. Inderdaad was de zaal meer dan vol, maar niet met de toeschouwers, die de uitvoeringen van eenige be- teekenls in ons provinciestadje ge woonlijk plegen bj te wonen. Onwillekeurig kregen wfl hjj een overzicht der zaal den indruk alsof wy in hst .Slot Oostende' zaten en het scherm aanstonds zou opgaan om een van de in Roomsche kringen veel geroemde uitvoeringen van een katho lieke propagandaclub een aanvang te doen nemen. De eerste rang was bijna uitsluitend door de meer gegoede Katholieke ingezetenen gevuld en op de andere rangen, waarop zeer vele buiten- menschen een plaatsje gezocht had den, lieten de vormen van boerinnen- mutsen en boerenhoeden geen twijfel aan het kerkelijk geloof van hnn eigenaars. Waarom is, waar Pilatus toch een treurspel genoemd kan worden, waarin ook niet katholieken belang moeten stellen, op deze altvoering zoo in het bijsonder den stempel van een bepaald geloof gedrukt Waarom zijn de vaste vrijzinnige schonwburgbezoekers ditmaal wegge bleven Was het omdat een Bijbelsch treur spel hen niet kan interesBeeren of was het een oppoBitie tegen deze uit voering, waar de voorbereiding en reclame geheel in handen van katho lleke ingezetenen berust heeft? Het is moeilijk te coustateeren, maar het is te betreuren, dat zoovelen niet van deze gelegenheid geprofiteerd hebben om met het ernstige en met groot talent door professor Frencken geschreven treurspel kennis te maken. In het algemeen leent zich een B{jbelsch verhaal slecht voor de weer gave op het tooneel. Er is te weinig actie in het stak en de vertooners, hoe gevoelvol hun rol ook geschreven mag zjjn, worden eentonig door lange en op den duur niet boeiende samen spraken. Het tooneelgezelschap van den heer Berghegge is gewoon aan openlucht spel. Dit bleek ook Maandagavond in onze schouwburgzaal waar, met een enkele uitzondering, de voornaamste spelers veel te veel van hun longen gevergd hebben. Zelfs in het intiem gesprek met zQn vrouw en dochter zette Pilatus een stem op of hy zjn Romeinsche legi oenen commandeerde. Er is in deze uitvoering veel, dat W[j gewaardeerd hebben, maar ook veel, dat ons allerminst kon bekoren. Van een Romein, een landvoogd, vertegenwoordiger van den machtigen keizer te Rome, hadden wy een andere figuur verwacht dan de heer Berghegge in staat was ons te geven. Voor de uitbeelding van dozen ver tegenwoordiger van het krachtige overwinnende volk hadden wy ons een forsche machtige persooniykheid gedacht, die den tweestryd in zfjn ziel vry onbewogen zou weergeven. Inplaats daarvan gaf de heer Berg hegge een persoon, die by de robuste gestalte van zjjn quaestor in het niet vlei en die vier lange bedryven als een geslagen school jongen in elkaar gekromd zat en al door op belachelfike wyze met handen en vingers trilde alsof ze met kram- draadjes aan z{n lichaam bevestigd waren. Dat is het type van een zenuwlijder, geenszins van een Romsinsoben land voogd, al moge hjj nog zoo door tweestrfd xyn zelfbedwang hebben verloren. - Daar tegenover gaf de heer Jacques van Hoven als de quaestor Flavins met zyn robuster figuur en x|jn zelf bewuster optreden een heel wat aan- nemeiyker persooniykheid. Ook mej. Betty Hooy als Pilatus' dochter Pontia kou onB niet bekoren. Haar spel, dat zich in hoofdzaak bepaalde tot het met gevouwen handen verheeriykt naar boven staren, miste op veel momenten de overtuigende kracht, welke baar optreden moest rechtvaardigen. Beter voldeed ons mej. Trans Post als Claudia Procula, die haar voor dracht in alle opzichten beheeischte en menigmaal gevoelvol spel wiet te geven. Van de overige spelers noemen w(j nog de heeren Is Monnikendam, die als de Hoogs-prlester Annas, goed spel gaf en de heer Louis Kooimau, wiens optreden als Catullus zeer te loven viel. Slechts geve bjj zich in gelaats kleur en kleeding, tegenover de arlB tocratisehe verschyniogeu van de bewoners van het paleis van Pilatus, minder het aanzien van een varkens- boeder. Het spel vau de andere dames eu heeren geeft ons geen aaoleiding tot een afzonderiyke bespreking. Wy weten wel, dat wy op een klein schouwburgtooneel niet te veel kunnen verlangen, maar de aanblik van een rjtje rood- en blauwbedoekte meisjes, die op den achtergrond van het tooneel steeds weer in dezelfde volgorde en houding waren opgesteld, kon ons allerminst den ladruk van een Joodsche volksmassa geven. Trouwens het magere Bar-Abbas- sahreeuwende koor maakte iedere illusie onmogeiyk. Tooneel en costumes maakten een aangenamen indruk. De Gcdenkop van grflze klei, die meer aan het borstbeeld van een professor deed denken, kon ons niet bekoren, even min als het Juititla-beeld, dat met de weegschaal in de hand uit een of andere sociëteitstuin scaeen weggeno men te zjn. De ongelukkige plaats, dit groote beeld toegewezen en de gewoonte van vele spelers om daartegen tjjdenseen seëne op het achtertooneel te leunen, was oorzaak, dat do toeschouwers op de linker zybanken noch de hooge- priester, noch de andere steeds weer op den linker-achtergrond van het tooneel optredende figuren hebben kunnen waarnemen. De bedoeling van het met veel talent geschreven treurspel, Indruk op de aanwezigen te maken, is ons inziens door de ongelukkige rolverdeeling in geenen deele bereikt. Wie na de slotscène, als Pilatus nog •teeds bevend en' bibberend op het doodsbed van zyn dochter neervalt, in de plotseling verlichte zaal slechts lachende gezichten onderscheidt, kan moeilijk van een indrukwekkend en aangrijpend spel der voornaamste medewerkenden gewagen. Vkrsadhrins Paardenfokkers. Gisteren werd in ,de Prins van Oranje" een algemeene vergadering gehouden door den Bond van Zutd- BevelandschePaardenfokkers. Zy werd bezocht door 37 laden en geleid door den heer D. W. Liudenbergh van 's Heer Arendskerke, die by de opening o. a. mededeelde, dat in 1916 drie veulenkeuringen zyn gehoudeo, waar voor 161 veulens waren ingeschreven daarvan werden er 111 vertoond en 68 geprimeerd. De kotten, aan deze keuringen verbonden, zyn niet gering geweest, wat aan de kas merkbaar is. Verscheidene eigenaars van bekroonde veulens echter stelden hunne geldeiy ke premies weder ter beschikking van het bestuur, dat dit aanbod in dank aan vaardde. B|| de keuringen deden zich meermalen ongeregeldheden voor, die echter moeiiyk zyn tegen te gaan, waarom de voorzitter de leden opwekte, die zooveel mogeiyk te vermyden. Ook is het niet gemakkeiyk geschikte keur meesters te verkrygen. Met nadruk spoorde hy de leden aan hunne veulens Hollandsche namen te geven, waaruit in den vreemde kan biyken, dat zy van Hollandsche afkomst zyn. (Een veulen met een Franschen naam, houdt men allicht voor een Fransch- man van geboorte.) Het aantal leden van den Bond Is gestegen van 69 tot 91. De aftredende bestuursleden P. Dekker en A. van Dyke werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. De rekening van den secr.-penning meester, J. Q. C. Peman Kakebeeke, werd goedgekeurd in ontvang op f 682,97 i/«, in uitgaaf op f430 51, dus met oen batig aaldo van f 252,46 t/j. Naar aanleiding van een ingekomen schryven van Prof. Dr. De Jong te Leiden, omtrent pogingen tot het tegengaan van ziekten onder het vee, werd een bestuursvoorstel om mede te werken tot onderzoek van veulen- ziekten aangenomen. Het bestuur zal den leden een lijst met vragen ter Invulling toezenden, terwyi het over een onbepaald crediet kan beschikken ter bestrydlng der daaraan verbonden onkosten. Eenig debat ontstond over het be stuursvoorstel tot het houden van een cursus in het voorbrengen van paar den. Velen verklaarden zich daarvoor, doch anderen meenden dit zelf wel te kunnen, maar allen waren overtuigd, dat het voorbrengen van paarden by keuringen nog veel te wenncbezi over laat. Het bestuur was in onderhande ling getreden met den directeur der manege te Middelburg, die zich bereid verklaard heeft tegen aannemeiyke voorwaarden een cursus van vyt lessen te geven. Met 27 tegen 10 stemmen werd het voorstel aangenomen. Da kosten zullen gedragen worden door de kas en door de deelnemers aan den cursus. De verdere regeling werd overgelaten aan het bestuur, dat van zyn genomen besluiten aan de leden mcdedeeling zal doen By do rondvraag werden nog eenige punten besproken o. a. de aankoop van een hengst, wat echter geen by val vond, omdat sommige subsidies waar- schyniyk gevaar zouden loopen, alt de Bond zelf een hengst hielden ook omdat daardoor de statuten zouden moeten gewyzigd worden. De heer De Kater dankt het bestuur voor zyn gewaardeerde bemoeiingen, wenscht den Bond groei en bloei toe en biedt voor een volgende keuring een medaille aan. Na hem dank gezegd te hebben voor zyn woorden en zyn toezegging, sloot de voorzitter de vergadering onder dank aan de aan wezigen en aan de pers. Mossblsn. De combinatie, welke tot nu toe het vat-klaar maken van naar Duitsch- land te verzenden mosselen in een loods op het terrein der zgn. Meestoof liet uitoefenen, heeft thans de daar naast gelegen oude garancinefabriek aangekocht. Deze wordt door aanleg van water leiding enz. geheel tot werkplaats van de nieuwe onderneming ingericht. Onze voorspelling, dat deze onder neming een groote uitbreiding onder gaan zou en door de combinatie een beende industrie in onze gemeente zou gevestigd worden, begint dus reeds bewaarheid te worden. Geslaagd. De heer N. Kruit, commies 2e klasse der belastingen ter standplaats Goes, slaagde als no. 2 bij het examen voor verificateur. IJs. Nadat door de jeugd reeds enkele dagen op slooton en plasjes was ge krabbeld, zyn thans reeds door oude ren onze stadsvesten als zeer geschikte ysbanen in gebruik genomen. Hedenmiddag hebben reeds heel wat liefhebbers van de gezonde,doch helaas weinig te beoefenen wintersport hun hart kunnen ophalen. Naar wij vernemen heeft de ver eeniging Ijsvermaak ys en weer dienende tegen Zaterdag een ysfeest op touw gezet, waarby de gelegenheid geopend wordt pryzen door hardryden of schoonryden te behalen. Wy komen hierop in ons volgend nummer terug. Bedankt. De heer Van Biel, gasmeester alhier, heeft bedankt voor de benoeming tot baas by de gemeenteiyke gas-, water en electriciteitsbodryven te Water graafsmeer. Aan heeren Winkeliers en Handelaren Het Gem. distributiebureau verzoekt ons opname van het volgende Namens den Burgemeester van Goes wordt, naar aanleiding van het voor schrift betreffende de distributie van Begeeringszeep, waarin bepaald is, dat aan elke gemeente iedere maand slechts i/j K G. per hoofd van de be volking kan worden verstrekt, ten sterkste op naleving van deze bepa ling aangedrongen. Op den omslag van ieder bonboekje, bevattende 40 bons it i/4 K G., staat het aantal personen vermeld, die daar mede RegeeringBzeep kunnen beko men. In hot tydsverloop van één maand mogen dus onder geen voorwaarde meer dan 2 bons per persoon worden aangenomen om daartegen zeep te verstrekken. Wanneer dus blykt, dat door een houder vau een bon boekje reeds de hoeveelheid, waarop hy recht heeft, is opgenomen 2 maal zooveel bons als het aantal personen waarvoor het boekje geldig is mag hem in die maand geen zeep meer worden afge leverd. U zult goed doen hierop zoo nauw keurig mogeiyk te letton, daar de niet nakoming dezer bepaling ten nadeele zoude biyken van andere ingezetenen. Hieruit volgt dus, dat de zeep sleehti aan ingezetenen mag verkocht wordt n. Zonder bonboekje mag dus niets worden afgeleverd. V Vry dag is zachte zeep en rjjat vy de winkeliers h 14 cent per pond ver- krygbxar. Uiteriyk Donderdag moeten de bestelde bonboekjes zyn afgehaald. Op vertoon der domlclliekaarten en tegen inlevering der omslagen stjn voor loege boekjes de eerste week der maand nieuwe 2 ct. per stuk verkrygbaar. Provincie- nieu ws. Hanaweert. Op de Wezterichelde naby Bath, vertoont zich dryfys Het kanaal doorZuld-Beveland is nog open. De kommies 2e klasse, J. Fossen, alhier, slaagde voor kommies-verifica teur. Kruiningen. Bedankt is voor het beroep naar deze gemeent door ds. Post te Gees. N. R. Ct. Kloetinge. Het vyfjarig dochtertje van den landbouwer H. in de Groe viel van de zoldertrap,waardoorhet een arm brak. Geneeskundige hulp werd verleend door dokter Feisser alhier. Wolfertadijk. Naar wy uit betrouw bare bron vernemen, ia In do dezer dagen gehouden vergadering van landbouwers te Wolfertsdyk besloten om met Ingang van 1 Febr. het arbeids loon te brengen op fl,40 eu met 1 Maart op f 1,50. 'a Heer Arendakerke Maandag jl. was het 25 jaar geleden, dat onze burgemeester, jhr. U. E. Lewe van Nyenstyn, als zoodanig geïnstalleerd werd. Op Initiatief van het bestnur van .Exselclor" besloot dan ook de burgery om dien dag niet onopge merkt te laten voorby gaan. Reeds de vorige week hadden ook vele jeug dige handen onze dorpsstraat een geheel ander aanzien gegeven, door een drietaai eerepoorten en dennen groen te plaatsen. Al vroeg ln den morgen staken alle bewoners de drie kleur uit, by wyze van instemming met den dag van heden, om den jubilaris dien dag tot een overgete- ïyken te maken. Om 11 nur arri veerde zyne Edelachtbare en werd opgewacht door de feestcommissie met het muiiekgezelschap en de schoolkinders, waarna de bnrgemees- ter zich naar 't gemeentehuis begaf, waar hy door den voorzitter der feest commissie werd gelukgewenscht met den dag van heden. Na een oogen- blik zich op 't gemeentehuis te hebben opgehouden, begaf de jubilaris zich te voet naar de school, waar de kin- ders door hem warden getrakteerd op koeken en chocolademelk. Als vergelding voor ontvangen weldaden, werd den jubilaris door een der leer lingen een bouquet aangeboden en zongen zy hem een paar toepaiBeiyke liedjes toe. Ook de kinderen van het byzonder onderwys werden niet ver geten en Bloten zich voor dien dag by die van het openbaar aan. Om 1 uur begonnen de kinderspelen voor 't gemeentehuis, zooals zakloopen, turfdragen, koekhappen en draaiend wiel. Het laatste, door de meeaten nog niet gezien, verschafte aan alle aanwezigen een hoogst genoegeiyk oogenblik het was dan ook zeer leuk om die jongens met hnn stroopge- zichten vermengd met meel te zien, hoe ze zich bey verden om de meeste pakjes stroop van het draaiende wiel met de mODd af te trekken. Ook werd natunriyk het ringsteken per fiets uitgevoerd, waarby menige commissie-scène te zien was. Van 2 tot 4 uur wal bet receptie in de raadzaal, waar den jnbilaris door eenige jonge dames, namens de feestcommissie, een zeer lraal bouquet werd aangeboden. Aan gelukwenschen heeft het hem niet ontbroken, velen mochten hem

Goessche Courant | 1917 | | pagina 2