overschryvlng van posten op de ge- meentebegrooting voor 1916, tot eon bedrag van f 561.77 i/t. Versoek diitrictsarbeidsbeurs. In behandeling komt vervolgens het verzoek van hot baatuur der distrlcts-arbeldBbeurs te Middelburg, om eene bjdrage te willen verleonen nlt de gemeentekas ten behoeve vsn de exploitatiekosten dor distrlcts- arbeidabeura voor Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland, Da heer Dekker vraagt in hoeverre de belangen van Goes bij deze instelling waren betrokken. De voorzitter deelt mede, dat de vorige week nog iemand uit Goes door deze instelling aan werk is geholpen. De heer Plazier vertelt, dat hem bekend is, dat deze instelling reeds heel wat menschen aan werk hielp. Spreker wenscht deze nuttige instel ling dan ook te steunen. De heer Brants voelt veel voor een arbeidsbeurs. Maar is deze instelling in Goes bekend Laat men de voor waarde stellen, dat ook te Goes de aankondiging geschiedt. De voorzitter „Dit gebeurt reeds'. De heeren Brants en Dekker gaan dan met het voorstel van B. en W. mede. Dit doet ook de raad. Tijdelijke geldleening. In behandeling komt thans het voorstel tot het aangaan eener tijde lijke geldleening tot een bedrag van ten hoogste f60000 tegen een rente van uiterlijk 3 pCt., waarvan f20000 voor de gemeente-gasfabriek en f 40000 voor de gemeente. De heer Hollmann vraagt inlichtin gen betreffende do rente. De voorzitter wjjst erop, dat voor 30/o op het oogenblik nog geld te verkrijgen is. Benoeming in commission en besturen. De raad gaat over tot benoeming in verschillende commlssiSn en be sturen, in varband met periodieke aftreding op 1 Januari 1917. Voor do vacatura als regentes van het Weeshuls luidt do aaubaveling le. mej. G. J. Bembges (aftr.), 2o. mevr. Ruijssenaera-Loder. Voor de afd. Armenzorg le. Dr. J- C. do Buljter de Wildt (aftr.), 2e. dr. D. Mol. Voor de afd. Weeshuis le. A. J. van Nieuwenhujzen (aftr.), 2e. W. Kakebseke. Voor lid der Com. van Toezicht op het L. O. luidt de aanbeveling le. D. A Constandse(aftr.)2e. F. Rentmeester. Voor lid der Com. van Toezicht op het M. O. te Goes, luidt de aanbeve ling le. R. J. van dar Veen (aftr.), 2e. A. Ele{n. Voor lid van het bestuur van het Gasthuis luidt da aanbevelinglo. Jhr. J. W. E. von Schmidt auf Alteu- stadt (aftr.) j 2a. Dr. D. Mol en in de 2e. vacature le. Mevrouw M. L. I. Haje- nius—8mit (aftr.) en 2e. Mevrouw A. C. Masses—de Witt Hamer. In de Fin.comm. moeten aftreden de heeren Jhr. J. W. E. von Schmidt auf Altenstadt, E. C. van Dissel en K. Brants. In de Gascommissie moeten aftreden de heeren J. F. van der Leeuw, A. S. J. Dekker en J. C. H. Hollmann. In de CommisBie voor de strafver ordeningen moeten aftreden de heeren Jhr. J. W. E. von Schmidt auf Alten stadt en E. C. van Dissel' In de Aanslag-commissie voor den hoofd, omslag moeten altreden de heeren J. Donuer. J. F. van der Leeuw en A. S. J. Dekker. In de Reclame-commissie van den hoofdelQken omslag moeten af treden da heeren J. Z. Bisch, W. Kakebseke en J. C. H. Hollmann. Als afgevaardigden naar de verga dering van aandeelhouders der N. V. Waterl. Mtp. Zuid Beveland moeten aftreden de heeren I. D. Fransen van de Putte en A. S. J. Dekker. Alle aftredesden b(j deze benoe mingen word n herkozen. De raadsleden, voor zoover aanwe zig, nemen hunne herbenoeming aan. Afschrijving van belasting en schoolgeld. Af-chrljving van belasting of school geld wordt verleend aan de heeren J. Molhoek, J, A. do Jonge, A. W. A. Ross en F. A. C. Laban. Beperking Gasverbruik. Aan de orde is thans het vaststel len van bepalingen betreffende beper king van het gasverbruik. Ter wille van het belang, dat alle gemeentenaren hierby hebben, nemen de voorstellen van B. en W-, deze kwestie betreffende, nogmaals in hun geheel uit ons vorig nummer over. B. en W. doelen den Baad mede, dat, ingevolge circulaires van den Min. van L. N. en H., d.d. 15 Novem ber 1916 en 24 November 1916, maat regelen moeten genomen worden tot beperking van gasverbruik. Naar aanleiding van bedoelde cir culaires, werd door B. en W. het advies ingewonnen van de Gascommissie, mot welk advies B. en W. zich kunnen vereenigen, voor zooveel betreft het bepaalde Bub 1 tot en met 3, 6 en 7. De Gascommissie adviseert om de winkels des avonds te 8 uren te doen sluiten en de koffiehuizen des avonds te IO1/1 uren, behalve des Zaterdags en des Zondags (voor de koffiehuizen). B. en W. meenen, dat zulk oen maatregel te ingrijpend is en wen- schen alleen te bepalen, dat des avonds n& 8 uren da winkels niet mogen verlicht worden door gas, behalve des Zaterdags, terwijl de koffiehuizen en audere inrichtingen, waarin gelagen worden gezet, behalve des Zaterdags, ca des avonds 101/1 uren geen gasverlichting mogen hebben. De Zondagen rangschikken zQ dus onder de gewone werkdagen, wat da gasverlichting voor de koffie huizen betreft. Overeenkomstig het bovenstaande, stellen B. en W. voor, te bepalen, dat met ingang van 7 December 1916: 1. Het gasverbruik over de gewone en de muntgasmeters wordt tot 70 o/0 van het gebruik In de overeenkom stige maand van het vorige jaar, berekend naar de au bestaande prijzen. 2. Het gasverbruik over de gewone en muntgasmeters, bedragende meer dan 70%, doch minder dan 100% in de overeenkomstige maand van het voorafgaande jaar, wordt berekend met een verhooglag van 50%. 3. Het gasverbruik, boven de hoeveelheid gebruikt in de overeen komstige maand van het voorafgaande jaar, wordt berekend met 100% ver- hooging. 4. Iadien een verbruiker minder dan een jaar gas heeft gebruikt, wordt de sehatting door den Directeur- Boekhouder der gasfabriek opgemaakt, van welke schatting de verbruiker b(j do Gascommissie in beroep kan gaan. 5. Onder "maand" wordt verstaan, de t(|d, varloopen tusschen do twee opvolgende meteropnemingen. Met betrekking tot de winkels en koffiehuizen, stellen B. en W. den Raad voor, te besluiten tot de vaststelling van de navolgende verordening Art. 1. Het is verboden in winkels, na des namiddags 8 uren, gaslicht te gebruiken. Deze bepaling is niet van toepas sing des Zaterdags en van 20 tot en met 24 December. Art. 2. Het is verboden in koffie huizen en andere inrichtingen, waarin gelagen worden gezet, alsmede in gebouwen, waarin openbare vermake lijkheden worden gegeven, na des namiddags 10 Vs uren, gaslicht te gebruiken. Deze bepaling is des Zaterdags niet van toepassing. Art. 3. Onverminderd het bepaalde in art. 8. van het wetboek van straf vordering, zijn met het opsporen der overtredingen dezer verordening meer bepaald belast de ambtenaren en be ambten van de gemeentelijke politie en van de gemeente-gasfabriek, voor zoover zij voldoen aan de eischen in genoemd artikel gesteld. Art. 4. Overtreding van eenige bepaling dezer verordening, wordt geBtr&ft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoog ste f25, De voorwerpen, waarmede de over treding is gepleegd, kannen, voor zoover *5 den veroordeelde toebehoo- ren, worden verbeurd verklaard. Art. 5. Deze verordening treedt in werking 7 December 1916. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. hun voorstel zoodanig wijzigen, dat de verordening 12 December in werking zal treden en deburgsmees- ter in sommige gevallen kan toestaan, dat café's enz. 's avonds langer met gas verlicht blijven. De heer Hollmann w(jot er op, dat het niet in de bedoeling der gascom missie heeft gelegen, te bepalen, dat de winkels om 8 uur gesloten moeten worden. Het was slechts de bedoeling, dat daar geen gaslicht meer mag worden gebruikt. Da heer Fan der Leeuw bepleit het gebruik van gaslicht tot 11 uur des avonds in hötels waar reizigers komen. De heer Donner zou in hóiefs dan in leder lokaal een gaspit willen laten branden. Da heer Dekker acht dit onnoodig. Men kan immers toch openblijven zoo lang men wil, als men maar geen gas gebruikt. Op grond waarvan stellen B. en W. thans een nieuwe wpzlging voor? De voorzitter deelt mede, dat het voor kan komen, dat oen vergadering langer duurt cf er andere bijzondere redenen zijn. De heer Dekker acht deza bepaling onnoodig. Iedereen komt dan ont heffing vragen en wat men den een toestaat, kan men den ander niet weigeren. De burgemeester zal in verleiding komen. De hoer Fransen van de Putte wil de vergunning aan den burgemeester niet loslaten. Er kannen gevallen voorkomen, waarbij het niet wenscholjk is, plot seling in een bijeenkomst bet licht uit te draaien. Winkels wsten van te voren wanneer zij sluiten kunnen. De heer Dekker wil dan ook den burgemeester het reoht geven, voor winkeliers een uitzondering te maken. De heer Donner vraagt wat de bar biers moeten beginnen. De voorzitter zegt, dat scheersalons niet onder het begrip winkels vallen. De heer Fransen van de Putte hand haaft z(jn standpunt. De heer F on Schmidt vraagt of men voor de hotel-gasten in het hotel wol gas mag laten branden. De voorzitter bevestigt dit. In hotels mag dit we), in café's niet. De heer Hollmann wijst er op, dat de meerderheid der gascommissie ook das Zondagsavonds gasverbruik tos- stond. Laat men de toezegging uitbreiden tot de Chr. feestdagen. Met de Kerst dagen wil men ook wel wat langer gaslicht in de café's hebben. Spreker doet in dien geest een voor stel, dat door den heer Van der Leeuw gesteund wordt. De laatste wijst er op, dat de café houders hun verdiensten juist van don avond moeten hebben. Het voorstel Hollmann wordt In stemming gebracht en met 7 tegen 3 stemmen verworpen. Voor stemmen de heeren Van der Leeuw, Hollmann en Von Schmidt. De heer Hollmann wil de apotheken vrj stellen. Dit zijn geen winkels. De heer Dekker acht dit wel winkels. Apothekers zgn voor een groot deel drogisten. Z(j verkoopen drop en zoethout. Bovendien wie zal den apotheker willen bekeuren als hij by het klaar maken van een reoept gaslicht op steekt Da voorzitter merkt op, dat mende apothekers toch zou kunnen bekeuren. H(j acht het wenscholijk, apotheken uit te slatten. Daartoe wordt besloten. De nader gewjzigdo verordening wordt vervolgers z. h. s. aangenomen. De meters zullen opnieuw worden opgenomen. Reclames H.O. In besloten zitting worden vervol gens eenige reclames van den H.O., dienst 1916, behandeld. Eveneens worden in beBloten zitting de overgebleven punten dor agenda besproken. Na heropeDing der deuren komt In behandeling het Verzoek om eervol ontslag van den gemeente ontvanger met ingang van 1 Januari 1917. Het voorstel van B. en W. strekt om djt, met ingang van 1 Januari 1917, op de meest eervolle wijze te serleenen,met dankbetuiging voorde bewezen diensten. Dit wordt z. h. st. goedgekeurd. Verzoek Typografen. In behandeling komt het adres van de afdoelingen Goes vim den Alge- meeneu Nederlandschen Typografen bond en den Christelljken Typografen bond, houdende verzoek om het druk werk van de gemeente Goes alleen te gunnen aan leden van den Neder- landschen Bond van Boekdrukkerpen, die tevens voldoen aan de bepalingen van de landeljke loonregeling. De heer Piazier stelt voor, afwijzend op dit adres te beschikken. Da heer Dekker wjjst er op, dat het blijkbaar de bedoeling van B. en W. Is, dit punt voor een jaar ter zijde te leggeD. De raad vereenigt zich met het voorstel van B. en W. Secretarie-personeel Aan de orde is vervolgens de voor gestelde verordening tot regeling van de rangen eu jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie der ge meeste. De raad gaat mat het voorstel van B. en W, mede. Voorgelezen worden vervolgens de beslissingen van den raad Inzake de reclames voor den aanslag in den H.O. Rondvraag. De heer Dekker heeft herhaaldelijk gevraagd hoe 't nu zit met de dis tributle van levensmiddelen in onze gemeente. Hoe gaaf het met de administratie, de gemaakte winst enz. De raad moet toch in een en ander gekend worden, temeer daar nit de gemeentekas de tekorten moeten be taald worden. Waarom komt in deze vergadering niet een voorstel inzake de distribu tie? Is er gaan behoefte aan distri butie in Goes Hoe zit 't met de kolendlstributle Do hear Fransen van de Putte wijst er op, dat tot nu tos een tjdeljjke regeling geldt. Wat de distributie betreft, kan spre ker meedeelen, dat de terzake samen gestelde commissie, door de Ver. van Burg. en See. uit Z, en N.-Beveland, de opdracht kreeg en aanvaardde, een dlitrlbutloregelicgvan Zuid- en Ncord Bevoland te ontwerpsn. Men is thans tot een ontwerp gekomen, waarbij de handelaren bun oude plaats zooveel mogelijk behouden, Spreker doet vervolgeus eenige medsdeellngen betreffende de samen stelling door de commissie van de reeds vroeger door ons gepubliceerde ontwerp-verordenlng inzake distri butie van levensmiddelen en de moei lijkheden, welke de commissie daarbj had te overwinnen. Enkele gemeenten op Zuid- eu Noord-Beveland, een vjftal, hebben zich thans helaas slechts bereid ver klaard, deze regeling te aanvaarden. Bovenal doet dit spreker leed, om dat hU er van overtuigd is, dat deze regeling voor alle gemeenten op Zuid en Noord Beveland zeer gunstig zou zijn geweest. Thans zal Goes voor zichzelf een regeling moeten ontwerpen. B. en W. nemen zich voor, binnen enkele dagen met de destjds door en uit den raad benoemde commissie van advies te vergaderen. De heer Plazier wil nog opmerken, dat kolen niet gedistribueerd worden. Havermout wordt niet gevraagd, groene zeep is er niet. Anders is er thans alles te krijgen, wat de minister beschikbaar steldo. Er is geen voerspel in den raad te wachten om een tekort te dekken. De heer Donner vraagt of iedere kolenhan delaar eigen maximumprijzen mag vaststellen. De heer Plazier merkt op, dat kolen bulten de distributie vallen. Slechts het kolen-dlatrlbutiebureau treedt nog eenigszins regelend op. De heer Dekker dankt den heer Fran sen van de Putte voor zjju uitgebreide inlichtingen. Ook hem spijt het, dat het werk van de commissie vruchte loos bleef. Spreker stelt er thans piQs op, van den bnrgemeeater in de volgende raadszitting officieels gegevens betref fende de distributie te ontvangen. Wie heeft de commissie In het leven geroepen, welke zich thzns wendt tot het kolendlstrlbutiebureau Kunnen ook andere commissies dat doen en is er golet op de belangen der kolen handelaars Lag het niet op den weg van den burgemeester, deze commissie meer officieel te erkennen Is het waar, dat de bnrgemeester den grossiers hoeft meaegedeeld.dat z{j wel mogen grossieren buiten Goes, maar niet in Goes Het komt spreker voor, dat het weusehelijk is, dat betrekkelijke ver ordeningen publiek worden gemaakt. De heer Plazier is niet genegen, in een openbare vergadering verdere inlich tingen over de werkzaamheden der kolencommlssie te geven. Vooral de mindere klasse heeft van de bemoei ingen van de commissie geprofiteerd. Zy heeft zich minstens 11200 bespaard- De voorzitter deelt mede, dat inzake vele levensmiddelen de minister voor schreef, dat een grossier niet mag winkelleren. Op voorstel van den burgemeester kan hiervan afgeweken worden met toestemming van het RdkBdlstribntiebureau. Spreker zal nog heden avond datum en uur voor een conferentie met de commissie van advies vaststellen. De heer Hollmann vraagt of er reeds een antwoord is ingekomen van de vroeger opgerichte bouwvereeniging inzake de erfpacht van gemeentegrond. De voorzitter zegt dat de vereeniglng de erfpacht niet zal aanvaarden. Trouwens wanneer op het aanbod niet wordt ingegaan, vervalt het van zelf op 1 Jannari. De heer Brants vrasgt, ter besparing van gaslicht, de Bchooluren 'a middags te doen houden van 1 Vs—3en niet meer van 2—4. Wordt er al gewerkt aan een rook verbod voor kinderen? De voorzitter en do heer Von Schmidt antwoordden, dat op deze punten reeds de aandacht van B. en W. en van de commissie voor de strafverordeningen is gevestigd. Er wordt hard aan gewerkt. De heer Donner bepleit bet plaatsen van eeu gaslantaarn in het donkere K&ttenstrautje en de heer Von Schmidt het vroeger dooven der lantaarns by volle maan. De voorzitter belooft dlligentie van B. en W. Daarna sluiting. Daar wj de volledige voorstellen van B. en W. reeds in ons vorig nummer opnamen, bepalen wy ons thans, wat dit gedeelte van het raads- veralag betreft, tot een korte verwj- ziog. Red. G. Ot. Buitenland. De strijd in en buiten Europa. De wisseling van regeringspersonen in de oorlogvoer:ede landen L, lang zamerhand een normaal verschynsel geworden. Meestal kwam zfl tot stand, wanceer het krygsgelnk zich op zeker oogen blik tegen een der oorlogvoerende combinaties keerde. Dan zocht bet volk een slachtoffer en als zondebok viel in den regel een der verantwoor delijke ministers, waarmede het rechts gevoel bevredigd werd. Is dit thans ook in Engeland het geval geweest? Dit is wei zeker, dat men in Groot- Brltannië In de laatste weken niet veel reden gehad heeit, zich over het verloop van den grooten volkeren- kryg te verheugen. Duitschlands jongste economische en militaire maatregelen, Roemenië'! ver plettering, dia met den val van Boo- chareit voltooid werd, het ontydlge conflict met Griekenland en de betrekkeiyke werkeloosheid van Sar- ralls troepenmacht in Macedonië, het zyn nu juist geen gebeurtenissen geweest, die het Engelsche volk het zoo zeer gewensuhts oorlogsnieuws te lezen hebben gegeven. Lloyd George, de man die heerschen wil en door zyn voortvarendheid en energie zichzelf het recht toekent, oudere en meer bezadigde staatslieden ter zjjde te schuiven, heeft blijkbaar dit voor hem gunstige tjdstip afge wacht om een verandering in de samenstelling van het kabinet te be werken. En het is hem gelukt, dea popu- lairen Arquith te doen vallen om zelf dien plaats als eerste der Engolsehe staatslieden ia te nemen. Lloyd George is door den koning tot minister-president benoemd en heeft deze benoeming aanvaard. Met hem treedt een radicaal-eonser- vatief kabinet op, waarin Lloyd George, Bonar Law en Carson het meeste te vertellen zullen hebben. Het Engelscbe volk kent den voort" varenden en doortastenden nieuwen ministerpresident voldoende. Oorspronkeiyk minister van finan ciën, werd by later minister van amunittie en beeftgals zoodanig zjn land onschatbare diensten bewezen by bet organlseeren van het munltiebe- dr5f- Na den dood van Lo.'d Kitchener kreeg Lloyd George vervolgens de portefeuille van oorlog. Wy meldden reeds, dat de aanlei ding tot het attreden van Atquith diens weigering was, zich als munitie-pre sident buiten den oorlogsraad te laten sluiten. Lloyd George wilde met Bonar Law en C&rson nitstultend de beslissing over alles wat het voeren van den oorlog betreft in handen hebben en Asqnith zon niets anders dan het recht van veto overbleven. En daar deze weigerde deel uit te maken van den oorlogsraad wanneer bjj do volle verantwoordeljkheid voor alle gebeurtenissen moest blijven dragen, bleef hem niets anders meer over dan af te treden. Heel gemakkeiyk zal het den nieu wen minister-president niet vallen, een nieuw kabinet samen te stelleD, daar da liberale ministers b(j wie Arquith, evenals in het Lagerhuis, in hoog aanzien staat, weigeren onder leiding van Lloyd George in een kabinet zitting te nemen. Do conservatieve- en de arbeiders- party zullen waarschyniyk een belang- ryke plaats in het kabinet innemen. Voel zal van den nieuwen premier gevergd worden en na het terzijde schuiven van zQn bedaehtzamen voor ganger, rust op h m, die nu tevens, als hoofd vau den oorlogsraad de beslissingen inzake de te volgen oor logspolitiek moet nemen, een zeer zware verantwoordelijkheid. Zal bjj er in slagen het Engelsehe volk tevreden te stellen Waarschijnlijk slechts alleen wan neer onder z{n ministerschap de zoo lang begeerde overwlnningsberiehten opnlenw in do kolommen der Engel sche dagbladen zullen verschynen. Maar bet is de groote vraag of Lloy George, hoe voortvarend, hoe energiek hy ook moge zijn, dit zal kannen bewerken. Op de slagvelden geldt slechts het recht van den sterkste. En geen politieke handigheid van eenigen minister zal daar aan den normalen gang van zaken iets kunnen veranderen. De Roemeensche troepen, die ten Z. van Slnai terng geworpen werden en in do richting van Kampina terug trokken, vonden den terugweg reeds door de troepen der cantralen bezet eu werden grootendeels gevangen genomen. Hetzelfde lot deelden Roemeensche troepen, die zich in het N. langs de A'.t ophielden. Dit was een troepenafdeellng, die nog in het bergland van kleln- Walachjo rondzwierf zonder gelegen heid te hebben gehad, zich by het terugtrekkende Roemeensche leger aan te sluiten. Deza geheel achter hoede afdeeling werd gevangen ge nomes, waardoor met een dlviiiestaf 8000 Roemeniërs met 26 kanonnen in handen der centralen vielen. De legergroep van Von Mackensen zet de vervolging der Roemeniërs over de Unie Boekarest—Ploesti zoo krachtig mogeiyk voort. De snelle verovering van Kampina en Ploesti heeit belet, dat de terug getrokken Roemeensche legers de werken van de petroleumbronnen vernielden, zoodat de centralen thans de hand op onbeperkte olie-voorraden konden leggen. TJIt Psry» komt het bericht, dat het slagschip „Suffren", groot 12760 ton, dat 24 November naar Lorient ver- vertrok, daar niet Is aangekomen. Men acht thans het schip geheel verloren. Staten-Generaal, Tweede Kamer, De Kamer heeft Vrijdag heel wat klein goed opgeruimd. Na de ingewikkelde voorstellen der G. W.-herziening, hadden de leden zich thans te verdiepen in een agenda van bijna 40 nummers, waarvan er 28 werden afgedaan, w. 0. verschillende conclusiën en verslagen van Kamer commissies over adressen van ontevre denen, die zich om rechtsuitspraak tot de Kamer wendden. Het bleek, dat opruiming van deze verzoekschriften zeer gewenscht was, daar er reeds bij waren van zeer ouden datum. Z. h. s. werd het wetsontwerp tot bouw van een schutsluis te IJmuiden en tot verbetering van het Noordzee- kanaal aangenomen, een ontwerp, dat rijk en provincie eu de stad Amster dam meer dan 70 millioen zal kosten, waarin het rijk het twee derde deel bijdraagt. De nieuwe sluis, die de minister met het oog op veranderde eischen van scheepsbouw zoo royaal mogelijk wenscht te doen ontwerpen, zal ook kunnen dienen als reserve-sluis wanneer de bestaande groote schutsluis onklaar mocht worden. Minister Bosboom, die heel wat con clusies te verdedigen had, zag zijn

Goessche Courant | 1916 | | pagina 2