GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL Binnenland. Stadnieuws. VAN DE ZATERDAG 28 OCTOBER 1916. Staten -Generaal. Tweede Kamer. De vooraanstaande personen van verschillende partijen hebben thans hun meening over de regeeringsvoorstel len kenbaar gemaakt en begrijpelijker wijze is de belangstelling voor de redevoeringen van de minder op den voorgrond tredende kamerleden niet zoo groot meer. De heer K. ter Laan (S.D.A.P.) vond het noodig, den vrijzinnigen te verwijten, dat zij voor het onderwijs op zichzelf niet veel gevoelen. Het socialistische inzicht gaat volgens dezen afgevaardigde natuurlijk boven alles. De heeren LieftincJc (U.L.) en Van Doorn (U.L.) tikten den al te ijverigen propagandist voor de sociaal-democra tische inzichten echter terdege op de vingers. De laatste stelde in het licht, dat de socialisten destijds zelfs tegen de Leerplichtwet gestemd hebben en stelde legen de voorspelling, dat de voorstanders van het bijzonder on derwijs bij linancieele gelijkstelling zelf wel zouden zorgen voor deugdelijk onderwijs het voorbeeld van, het volle dig door den staat betaalde slechte bijzonder onderwijs in België. Ook van een pacificatie op onderwijsgebied bleek de heer Van Doorn geen hooge verwachtingen te hebben. De waarborgen, welke deze agevaar- digde voor het bijzonder onderwijs stelde, waarbij hij al het onderwijs voor den staat zelf opeischte en de openbare gezindte-school aanbeval, waren zeker niet gelukkig gekozen. De heer Van der Molen (A.R.^ gaf een historisch overzicht van het on derwijs. Hij deed zijn waardeering voor het openbaar onderwijs kennen en erkende de noodzakelijkheid daarvan zoolang een zoo groot aantal ouders het voor hunne kinderen verlangen. In tegenstelling met zijn partijgenoot de heer Van der Voort van Zijp, ver klaarde deze afgevaardigde, dat een redactiewijziging, welke de bedoeling van het voorgestelde artikel niet aan tastte, aannemelijk zou kunnen zijn. De heer Beumer (A.R.) hield, zooals van dezen afgevaardigde te verwechten was, een ouderwetsche beschouwing over vrouwenkiesrecht. De heer Van Doom bepleitte eenige uitbreiding der grondwetsherziening en critiseerde het regeeringsvoorstel, aan de Kamerleden een presentiegeld van f 5 per vergadering te geven. Donderdag heeft de heer Eerdmans (U.L.) gesproken, de woordvoerder der oppositie tegen de regeeringsvoorstellen. Hij verklaarde zich tegenstander van evenredige vertegenwoordiging, doch had van vrouwenkiesrecht gaarne een begin in de grondwet gezien. De tijd voor grondwetsherziening achtte deze afgevaardigde nog niet gekomen, te meer daar anders veel minder politieke zaken, welker behandeling wel haast heeft, op de agenda gebracht konden worden. De voorbereiding der onder wijsher ziening door een staatscommissie van fractie leiders, keurde deze afgevaar digde af. Bij zijn onderwijsbetoog, dat door het late uur nog slechts door weinige kamerleden, doch met groote belang stelling, werd aangehoord, merkte de heer Eerdmans op, dat velen een meer nuchterder blik op de voorstellen der regeering beginnen te slaan. Hij bracht de linkerzijde nogmaals haar partij uitspraken onder het oog en waar schuwde tegen al te groote gerustheid. Met klem waarschuwde de heer Eerdmans tegen de opvatting, dat het gevaar voor de openbare school er dreigender uitziet dan het in werkelijk heid wel is. De rechterzijde heeft immers zelf verklaard, dat de practijk van dit regeeringsvoorstel dezelfde zal zijn als die van het voorstel-Heemskerk, m.a.w. dat de bijzondere school regel, de open bare aanvulling zal zijn. Spreker wees er op hoe op ver scheidene plaatsen thans reeds pogingen aangewend worden, de openbare school te laten verdwijnen. Arn het bijzonder onderwijs moeten z. i. wel degelijk dezelfde eischen van deugdelijkheid worden gesteld als aan de openbare. De unie-liberale afgevaardigde be toogde daarbij, dat, wanneer de open bare school niet geheel neutraal meer mocht zijn, dit de schuld was van haar tegenstanders, die haar in die richting hebben gedreven. Hij riep de bezorgdheid van minister Cort van der Linden voor de gewetens vrijheid der niet-confessioneelen in en vermaande de linkerzijde meer waarde te hechten aan de opvoeding van de komende geslachten dan aan het alge meen kiesrecht, dat er toch wel komt. De heer Marchant (V.D.) motiveerde tevoren de houding zijner partijgenoo- ten t. o. van de regeeringsvoorstellen. Deze afgevaardigde verwacht van aan neming dezer vooistellen geen verande ring in de partijformatie, maar wel meerdere samenwerking. De beteekenis van grondwetsartikelen werd door hem niet als van groote waarde geschetst. Over stemplicht liet deze afgevaar digde zich nog niet uit. Hij verklaarde zich een voorstander van evenredige ver tegenwoordiging en algemeen vrouwen kiesrecht. Vóór den heer Marchant had de heer De Jong (U.L) een goed doordachte rede gehouden, waarbij hij zijn stem afhankelijk maakte van de waarborgen voor het bestaan der openbare school. Verduurzamen van fruit. Da minister van L. N. en H. heeft in de St. Ct. een uitvoerige regeling inzake het verduurzamen van fruit getroffen. L. A. Ditttof Tjasient. f In den onderdom van 74 jaar izin Den Haag overleden de heer L. A. Dittlot Tjasoenz, oud-seoretarlo-gene raal aan het departement van marine, staatsraad in buitengewonen dienst. De .Fortuna'. Uit Londen wordt aan de Telegr. gemeld, dat een gewapende treiler gerapporteerd heeft, Zondagmorgen een overlevende van de .Fortuna" te hebben opgepikt. De stoker G. Luyting, van wiens aankomst te Duinkerken we hebben melding gemaakt, blijkt te zjn gered door het stoomschip .Shad Thames*. Groenten. De minister van L. N. en G. heeft bepaald Get in de beschikking van 5 dezer sub 2o. bepaalde wordt als volgt ge lezen Aan de sub 1 der beschikking van 12 Augustus 1916, genoemde groen- tensoorten, waarvoor consenten kun nen worden afgegeven, worden toege voegd witte kool (met uitzondering van Deensche witte kool), roode kool (met uitzondering van roode kool in Noodholland benoorden het Noordzee kanaal geteeld en van roode bewaar- kool) Savoije kool, boerenkool en uien. Uien. De minister van L. N. en H. heeft bepaald Het bepaalde sub 1 van de beschik king van 20 dezer wordt als volgt gelezenexporteurs van uien zijn verplicht voor elke 100 K.G. uien, waarvoor scQ consent aanvragen, 15 E.G. zaal-uien beschikbaar te stellen voor blnnenlandsch verbruik, tegen den prijs van 3 Vi cent per E.G. en bovendien 15 E.G. knolrapen in eigen bewaarplaatsen beschikbaar te houden voor binnenlandsch verbruik, tegen den prijs van H/s cent per E.G. Broodrantioen. Naar het Hbld. verneemt, moet binnenkort een regeeringsmaatregel te wachten z(jn, waarbfl, evenals thanB met bruinbrood het geval is, ook de witbroodverstrekking op beperkte schaal en onder kaart-verband zal plaats hebben. Het quantum wordt hoogstwaarschflnljk 3 kilo witbrood per hoofd per week, behalve de kin deren onder 1 jaar. dlstributib-commissie. Heden kwam de commissie, benoemd door de Ver. van Burg. en Secr. op Zuid- en Noord-Beveland, tot het ont werpen van een regeling ter uitvoering van de dlstributlewet 1916, voor de derde maal bfleen, onder voorzitter schap van den heer I. D. Fransen van da Putte. Naar aanleiding van de op een vorige bijeenkomst gevoerde be sprekingen, was door den tijdelgken secretaris der commissie, den heer F. Wabeke, in overleg met den voor zitter, een ontwerp-verordening met toelichting geconcipieerd,waarbij reke ning was gehouden met de laatste circulaire aan gemeentebesturen van den Minister van L., N. en H. Behoudens geringe wijziging en aanvulling werd dit concept door de commissie vastgesteld en besloten on middellijk de goedkeuring van den Minister hierover te vragen. Zoodra deze goedkeuring is verkregen, wordt de verordening aan de gemeenteraden op Zuid- en Noord-Beveland toege zonden. Het is de commissie bfj de bestu deering van het dlitrlbntlevraagstuk hoe langer zoo meer gebleken, dat centralisatie gewenscht is en vele voor- deelen biedt voor alle gemeenten. Aan het eind der vergadering werd aan voorzitter en secretaris dank gebracht voor hun belangrijken arbeid en de wensch uitgesproken, dat de voorzitter der commissie, hoewel geen burgemeester, toch b(J de uitvoering der dlstributlewet voor onze eilanden, zjjn medewerking zal willen verleenen. Provincie-nieuws. ColIJnaplaat. Naar man ons mee deelt, is tegen de laatstgehouden ver kiezing van 4 leden in 't kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier door eenige leden protest aangeteekend, op grond, dat hierbi), naar hun meening, niet reglementair Is gehandeld. Woensdagmiddag is op deOos- ter Schelde, in de nabijheid van de gasboei in het Engelsche Gat een vaartuig gezonken. Blijkbaar zit 't erg ondiep, daar van de haven alhier kan worden waargenomen, dat de mast voor een zeer groot deel boven water uitsteekt. Met de eb zagen we hier al eenig wrakhout voorbij draven, te ver uit den wal evenwel om een of ander te herkennen. Nlsae. Van de twee candidaten voor raadslid in deze gemeente werd de heer Joob Mol gesteld door eenige oud-gereformeerden en de heer Jan Vermue Jr. daor hervormden, katho lieken, gereformeerden en één oud- gereformeerde, omdat het billijk wordt geacht, dat ook een katholiek in den raad zitting heeft, waar bijna een vierde der bevolking den roomschen godsdienst belijdt. In 1797 bedroeg de bevolking van Nlsse 376 zielen, waaronder 83 katho lieken. Krulnlngen. De heeren J. H. J. Poleij en J. Traas, alhier, behaalden te Botterdam de acte vrije- en orde- oefeningen.

Goessche Courant | 1916 | | pagina bijlage 1