te lang dnnrt, waardoor het in ver band mst het aantal beichikbare schepen niet mogeiyk is om het groote passagiersvervoer te bevredigen. Een andere overweging is deze, dat de gelegenheid om kolen in te nemen te Port-Said en te Suez thans beter is dan vroeger. Stads-nieuws. Stokken voor den gemeenteraad. In zake de bogrooting dar gemeente- gasfabriek heeft de Fin. Com. het volgende rapport aan B. en W. ge zonden De behandeling van de begrooting der gemeente-gasfabriek heeft ons aanleiding gegeven tot de volgende vragen en opmerkingen. lo. Welk systeem wordt er gevolgd in de nitkeering van gedeelten van de winetsaldi aan de gemeente Zoa het niet de voorkeur verdienen, daarvoor een vaat procent aan te nemen 2o. De post onvoorzienen is ver werkt in den pr(s voor do steenkolen. Het komt ons niet gowecsoht voor dit zoo te latendaarom stollen w9 voor dezen post te splitsen in steenkolen f 60,000 en onvoorziene f 3084,66 i/t- 3e, Zon hst niet gewenscht zjti voor de salariësring der klerken een vaste regeling te ontwerpen Het be drag, waarmede de bevoegdheid voor het boekhonden van den eersten klerk wordt gehonoreerd, komt ons te laag voor. 4e. Is de premis voor brandasiu- rantie niet te hoog f 5e. Is het bedrag van het kaïres- tant van den Directear niet te laag? 6e. Hoewol gaarne erkennende de groote verdiensten van den Dlrectenr, hesft onze commissie toch ernstige beswaren tegen de jaarlfjksche ver goeding van f500. a. Hoe is 'tte verklaren, dat aan het voorstel van de gascommissie reeds publiciteit is gegeven, vóór dat de flnanclëele eommissie daarvan iets wist? b. Is eene jaarlflkschtj* vergoeding eigenlijk wol eene vergoeding c. Mant de Directeur in beleid en bekwaamheid zoo zeer uit boven an dere hoofdambtenaren der gemeente, die op verantwoordelijke posten ztln geplaatst De commissie is van mee ning, dat een dergelijk stelsel van vergoeding aan een ambtenaar boven alle anderen geen aanbeveling ver dient. Meent Uw College, dat het sa laris van onzen directeur niet in over eenstemming is met z{jn verdiensten en zijn werkzaamheden, welnn, niets belet u een voorstel te doen tot salarisverhooglng. Slechts veroorlooft onze Commissie zich de opmerking, dat daarby dan ook niet uit het oog verloren mogen worden de belangen der andore ambtenaren, evenmin als die van de mannen aan de gasfabriek, die eveneens tot den bloei dier in stelling hebben medegewerkt. Van de gascommissie ontvingen B. en W. vervolgen» het volgende schrjven De Qascommiasio hesft de eer U mede te doelen, dat zij kennis nam van het rapport inzake de begrooting der gasfabriek voor het dienstjaar 1917 en besloot in haar vergadering van 21 dezer U hierop het volgende te adviseeren WineUuitkeering. De Commissie acht het niet wenschelijk, een vaste rsge- Iing aan te nemen voor de winst- nitkeering aan de Gemeente, daar bfl een flinke overwinst en weinig be hoefte voor het bedrijf een groote nitkeering aan de Gemeente kan worden verleend, terwjl b(j een zeer geringe winst bet voor de Gemeente van geen belang kan z(jn, dat haar daarvan een nog kleiner deel wordt toegekend. Steenkolen. Hoewel de Commissie meent, dat het aannemen van de steenkolen als sluitpost geen bezwaar zal opleveren, is zjj bereid moe te gaan met het voorstel van den Finan- cleele Commissie om van het bedrag, hiervoor uitgetrokken, een deel, zgnde f 3084.66 i/t, op Onvoorziene Uitgaven over te brengen, zoodat de post Steenkolen dan wordt f 60.000.—. Salarissen. De Gascommissie meent, dat er redenen zijn om een salaris- regeling voor het kantoorpersoneel te treffen, maar acht daarvoor de tgd nog niet gekomen, omdat het gasbe drijf nog in voile ontwikkeling is, zoodat »g hierop zal terugkomen als da omvang van het gasdebied een meer vasten vorm heeft aangenomen, daar dan een beter oordeel is te ver krijgen over den omvang en den aard der worksaamheden, die aan dat personeel werden opgedragen. Wat betreft het salaris van den lsten klerk, gaat de commissie accoord met een hoogeren toeslag voor het diploma-boekhouden, welke zij meent te moeten bepalen op f 100,—, maar in verband met de juist aangenomen salariDregellng van het onderwijzend personeel, stelt zij tevens voor, de jaarwedde van den lsten klerk te brengen op f 650, daar hij In het bezit is van een diploma Q. B. S. met 5 jarigen cnrsus, dat toch zeker min stens gelijk mag worden geBteld met een aote als onderwijzer. In verband met bovenstaande zal dan de post Oivoorzione Uitgaven moeten worden verminderd met f 150 en gebracht worden op f 2934 661/«. Brandaeivrantie De opmerking der F C. aangaande de premie voor de brandassurantie maakte r6eds een punt van overweging nit en hier over werd reed» gecorrespondeerd tus- schen B. en W. en den directear der gasfabriek, zoodat de F. C. de over tuiging kan hebben, dat dit pont met de noodige aandacht wordt behandeld. SatialdoDa Gaseommistie deelt het bezwaar, dat het kassoldo van den directeur-boekbonder te laag is, maar dit iz een gevolg van den voor uitgang van het bedrijf fiD hierin zal worden voorzien bij de nieuw te maken exploitatie-verordening. De gcmeentebegrootlng gaf der Fin. com. aanleiding tot het volgende rapport.' Wij hebben de eer u te berichten, dat do bespreking der gemeentebe groting voor 1917, ons aanleiding heeft gegeven tot do volgende opmer kingen Hoofdstuk II, Aideeling I, Art. 2. Het komt ons voor, dat de tyd ge komen is, do jaarwedde van de wet houders eenigszinB te verhoogen. Wy zouden u in overweging willen geven het uitgetrokken bedrag te verhoogen met f 200. Art. 6. Hetzelfde geldt van de jaarwedden van de ambtenaren der secretarie. Wy geven u iu overweging, de volgende regeling te treffeD, hoofdza kelijk ontleend aan de verordening te dezer zake van de gemeente Neu zen Commies f1000f1500, Adj-Com mies f 800f 1300, le klerk f 650 f1000, 2a klerk f300—f600. Hoofstuk IV, Afdeeling I, Art. 2. De aandacht wordt gevestigd op het ontbreken van eene jaarwedde van den 8sten agent. Hootstuk V, Afdeeling I, Art. 1. In verband met de besprekingen over de zwemplaats, stellen wij n voor daarvan een memoriepost te maken. Afdeeling 3. Onzerzijds wordt sterk aangedron gen op flinke verbetering van straat werk, o.a. wordt da aandacht geves tlgd op de Wijngaardstraat en de Lange Vorststraat. Wij achten dat van veel grooter nrgentie dan de post genoemd in art. 5. Voorgesteld wordt da memoriepost van art. 1 te veranderen in een bedrag van minstens f 1000, of zooveel meer als voor de radicale verbetering van genoemde straten zal noodig zijn en art. 5 te laten vervallen. Het komt ons voor, dat waar zelfs voor bestrating en rioleoring niets uitgetrokken is, de post van f3000 voor centrale verwarming van het Raashnis, niet voldoende gemotiveerd is. 't Komt bovendien de flnaneieele commissie noodig voor, dat Burg»> meester en Wethouders eindelijk eens ernst gaan maken met de geheele verbetering van het plaveisel en de rloloerisg en aan den Raad ten spoe digste een plan van voorziening In dezen, verdeeld over een niet te groot aantal jaren, voorleggen. Hoofdstak Vil. Afdeeling 2. Artikel 3. In verband met de opmerkingen over de begrooiicg van de gasfabriek, speciaal .salaris Directeur", wordt de aandacht gevestigd op hot salaris van den Directour der Avondschool voor Ambachtslieden. Artikel 4. De aandacht wordt gevestigd op dan toestand'van het gebouw der gemeente- bewaarschool, Verbetering daarvan is dringend nqolzakeljjk. Speciaal het maken van een schot in het groot ste lokaal dor school, ter afscheiding van twee klassen, die thans elkaar voortdurend hinderen. Tenslotte komt het onze eommissie gewenscht voor, dat öf door Burge meester en Wethouders öf door de afgevaardigden ter vergadering aan den Raad mededeeling gedaan worde over den flnancieslen toestand der waterleiding, in verband met het zeer sterk verminderen der reserves. EBN 100 jarig jubileum. Woensdag wapperde van nit het gebouw dar oeconomltche spSsultdee- llng alhier de driekleur, ten teeken dat 25 October 1916 voor die Inrichting een godonkwaardlge dag was. Toen toch was het 100 jaar geleden, dat de eerste vergadering van de commissie plaats had In de regentenkamer van het gasthnls. Om dezen dag niet on opgemerkt te laten voorbijgaan en te kannen vieren, heeft de tegenwoordige commissie haar jaarljjksche bijeen komst tot het doen van rekening van haar beheer, eecige weken vervroegd en^dien gehouden op den lOOenjaar dag der stichting. Tot het bijwonen dezer feestelijke vergadering waren uitgenoodigd Burgemeester en Wet houders dezer gemeente, het Burgerlek Armbestuur, de diaconieën der alhier bestaande kerkelijke gemeenten, de eommlsBie tot Werkverschaffing van den Chrlstelftken Volksbond, de oud- voorzitter en do oud-secretaris der commissie, de hoeren J. J. Ocbtman en A. Dekker, benevens de adjunct gemeente-Archivaris, de heer J. de Krnyter, en do pers. Tevens waren tegenwoordig enkele belangstellende particulieren. Alvorens tot de herdenking van dezen dag over te gaan, werd door don secretarls-penningmeoster, den heer T. Faberij de Jonge, de rekening overgelegd, die door B. en W. werd nagezien en in orde bevonden, waarna bet jaarverslag werd uitgebracht, waaraan we het volgende ontloenen Evenals den voorgaanden winter is ook het afgeloopen seizoen zeer kalm voorbJ gegaan de bedoelingen hadden op de gewone wijze plaatsvoor de gewone bedeelingen Is nitsluitsnd erwtensoep uitgereikt, op verschillen de wijzen toebereid; door het lange, natte voorjaar is iets langer bedeeld dan gewoonlijk twee extra-bedaolin- gen van brood en spek konden plaats hebben door een extra gift van een ingezetene, die een huiselijk feest vierde en een van een voormalige stadgenoote. Ook maakt de Commissie dankbaar melding van door den voorzitter van bet Steuncomité gratis afgestane 475 Liter ingemaakte bruine boonen, die het restant waren van een groote zending uit Chicago voor de vluchtelingen te Goes, nadat deze naar da kampea waren vertrokken. Hierdoor werd ongeveer 300 K.G. groene erwten uitgespaard. Den 2dan Kerstdag begon de bedeeling aan 122 gezinnen in 42 gewone bedeelingen van 10290 potties en oen extra- bedoeliug van 213 porties, dus samen 10503. Voor de bereiding zjn aange schaft 596 K. G. vloesch en spek, 2450 K G. groene erwten, 300 K.G. uien, 152 K.G. selderij, 100 K.G. gort, 250 K.G. rijst en de noodige specerijen. De rekening wijst aan ontvangsten f 1708,26, uitgaven f 1612,44 dus een goed slot van i 95,81 i/t- De heeren I. D. Fransen van de Potte en J. Z Bisch, die de commissie als leden verlieten, werden vervangen door de hesren L. la Porte en J. C. Pilaar. De Commissie dankt de ingezetenen voor den verleenden geldeiyken steun en neemt de vryhetd de nuttige instelling by hen ta blijven aanbevelen. Nadat deze huishoudelijke werk zaamheden waren afgedaan, werd met de herdenking van dit jubileum aan gevangen. De vlag daarbuiten, bloa men op de bestuurstafel en een groot getal aanwezigen duidden aan, dat deze vorgadering een fsestvergadering was. Do voorzitter der Commissie, de heer J A. van Heel. opende den stroom van toespraken, die achtereen volgens werden gehouden, en sprak als volgt Myne Heeren Burgemeester en Wet houders onzer Gemeente, als vertegen woordigers onzer Burgerij, Leden van het Burgeriyk en R. K. Armbestuur, Leden van de Diaconiön en Eerwaarde Heeren Geestelijken van de verschil lende kerkolfjke gezindten, Afgevaar digden van het Bestuur van den Christelijke» Volksbond, Mynheer de Oud-Voorzitter en MJne Heoren Oud Secretarissen van de Commissie, Myne Heeren derPers: Van harte dank ik U namens onze Commissie, dat U eenige oogenblikken hier samen zyt willen komen om met ons te heidenken een zeer bjionder feest. Immers, het was niet het blooto toeval, dat onBde gewone jaarljksche oproeping tot het doen van rekening aan het Stadsbestuur ten behoeve der BurgerU deed vaststellen op heden avond 25 October 1916. Het was wyi op dezen datnm juist eau eeuw geleden, de eerste by een komst van belangstellenden plaats vond, ter bavebtigieg van de voor- looplge plannen en tot oprichting van do Commissie voor de Oee. Spjjsuit- deeliog. Juist eene eiuw geleden werd die Vergadering gehouden in do Re gentonkamer van hat Gasthuis en werd het eerste definitief bestuur gekozen. Het was toon een benarde tyd en er moest hulp worden verstrekt aan de armen in onze gemeente. Onverpoosd 100 jaren lang, heelt de Commissie gedurende den winter lief dadigheid betracht, dank zij jaarljk- scho collecten b(j de meer gegoede burgers en groote geldelijke bedragen, in de eeiste 38 jaren van haar bestaan, nit de gemeentekas. Doch niet ailoen dank het geschon ken e geld, maar ook dank het volle en groote vertrouwen, dat de Burgerij thans rog, evenals vroeger, wel wil schenken aan de Commissie. Zy ver tegenwoordigt alle gezindten en gaat eiken winter weer steeds zorgzaam na, wie in de termen vallen om te worden gesteund door hare spysuitdeellng. Slechts ééne voorwaarde geldt daarby slechts z{j, die langer dan 3 jaren ia de gemeente wonen worden aange nomen. Znlks voorkomt, dat men uit andere gemeenten te ovoryid hier zou komen wonen, om dat voorrecht te kunnen genieten. In onze gemeente gingen in die honderd jaren zoovele Instellingen weer verdwynenwy achten ons gelukkig, dat dezs liefdadigheids instelling' nog steeds een krachtig leven leidt, en namen» de Commissie druk ik de hartelijke hoop uit, dat dit zoo moge biy ven tot in verdere lengte van jaren. Myne Heeren, onze honderdjarige had een archief, opgeborgen in de kast van onz vergaderlokaal, doeh dat was daar niet bespaard gebleven voor den tand des t(jds, voor vocht, voor invloed van don daarlangs loo penden schoorsteen. Mynheer De Kru9- ter, U naamt welwillend do taak op om dat archief geheel te restau- reeien en te ordenen, en met do van U bekende zorgis dat uitstekend gelukt. Namens de Commissie daarvoor har telijk dankt Maar Myne Heeren, dat zorgvuldig in orde gemaakte archief mocht nu ook niet meer terugvallen tot den slechten staat, en de Commis sieleden hebben baren Voorzitter wei willen vergunnen cm aan hare Com missie aan te bieden eene betere be waarplaats. Ik heb de Eer, die thans hier geplaatst aan U, Heeren der Commissie, voor te stellen en verzoek D haar te aanvaarden onder overgave van den sleutel aan U, mhr. de Se cretaris. M9ne Heeren, onze bekwame ad junct archivaris deed nog meer. Hy stelde, na lezing van het archief, nit alle stukken, die hem interessant voor kwamen, een beknopte geschiedenis samen van do honderdjarige en bood ons dat aan. De Commissie heeft gemeend, dat deze geschiedenis moest worden pu bliek gemaakt, en deze week zal een groot aantal exemplaren aan de Bur- gery worden uitgereikt. De commissie dankt U zéér daarvoor, Mynheer de Kruyter, en tot dankbare herinnering biedt z{j U aan een exemplaar van dat boekje in luxevorm mot opschrift. Ook aan U allen, myne Hesren afge vaardigden, ten behoeve van eik Uwer instellingen, bieden wy U een exem plaar aan. Wilt hst aanvaarden en in Uwe archieven bewaren als herinnering aan dezen avond. Op de eerste vergadering volgde honderd jaren geleden de eerste nlt- deellng aan de armen op 25 November 1816. Wy stellen ons voor op aan staanden 25 November eene ruime extra bedeeling aan onze armen te doen, opdat ook zy weten, welk heucheiyk feest onze Commissie dit jaar viert. En nu Mjjne Heeren, een enkel woord tot slot. Biyft ons Uw vertrou wen scheuken, blyft ons, Heeren Geesteiyken, aanbevelen in Uw jaar- ïykscbe mededeeling van den kansel voor onze collecte, en moge ons werk dan steeds even gezegend blijven, als het dnsverre was. Myne Heeren, ik heb gezegd. De heer P. A. de Ligny dankte, ook namens zyn medeleden, den heer Van Heel voor het zeer gewaardeerde ge schenk, waardoor een betere bewaar plaats voor het archief is verkregen en hoopte, dat hy nog vele jaren met dezelfden lust en Ijver moge iungeeren ais leider en lid der eommissie voor de Oec. Sp9sultdeeling. Daarna verkreeg de burgemeester bet woord. Na mededeeling, dat de secretaris, de heer G. A. Hajenluz, verhinderd was de vergadering by te wonen, merkte hy op, dat het werk van het comité geen werk is, waarvan men uiterlijk resultaten ziet. In stilte voedt zy de arme burgerij, houdt haar in staat te werken en doet de behoef tige gezinnen in stand biyveu. Spreker brachtdaarvoor dank en seide, dat by het gemeentebestuur deze dag niet on opgemerkt is gebleven en besloten is ter herdenking van dit jubileum aan het comité als blyk van warrdeering een legpenning en oen oorkonde te schenken, die echter nog niet klaar zyn en later zullen worden overhan digd. Zy zullen geborgen worden in eeu eikenhouten kastje, gemaakt in zuiver Hollandschen stijl. Spreker braeht namens de burgerij dank aan hot comité, wenschte de inrichting nog vele jaren van bloei en voorspoed toe en den leden geluk met hun nut tigen arbeid. De voorzitter dankte den Burge meester voor zyn woorden en voor bet toegezegde en verklaarde zich genegen te willen biyven arbeiden ton bate der arme stadgsnooten. De heer Fransen van da Putte nam, als oud-secr.-penningmeester,het woord om te verklaren, dat by met genoegen terug denkt aan de dagen, dat by die functie bekleedde en noodo daarvan scheidde hy bcopte, dat zijn opvolger nog Ufiga jaren met dezelfde ambitie zyn betrekking moge vervullen en daarby de kracht en opgewektheid bezit, die niet weinig verhoogd worden door den last tot weldoen en don geest van samenhocrigheld, die in deze vereeniging steeds heerschen. Hy uitte zijn beste wensehen voor de oec. Spysuitdeeling tot welzyn der armen en tot voldoening voor de leden der commissie. Achtereenvolgens werd nog het woord gevoerd door de heeren G. Dan, D, D. van dec Bout, J. Doener, A. Dekker, M. H. Harinck, H. Dionkers en L. Duvekot, die allen in hunne verschillende kwaliteiten dankten voor de nitnoodiging, den arbeid der com missie roemden, op de weldaden wezen, die de oommiiBie aan de behoeftige ingezetenen bewyst en de bezta wensehen uitspraken voor het langdurig voortbestaan en den bloei der Instelling. De voorzitter sloot de byeenkomst met de betuiging, dat het verbiydend was voor de commissie, zooveel biyken van sympathie voor haar werk te ontvangen en met da verzekering, dat zy met onvorflauwden ijver wil voortgaan werkzaam te zyn in het belang der behoeftige ingezetenen, daarby vertrouwende op den flnanci- eelen Bteun der burgery. Hierna ging men over tot gezellig samenzyn. Werklieden vkrsen. „Eigen Hulp". Donderdagavond hield bovenge noemde vereeniging in de Soeieteit V. O. V. haar driemaandeiyksche ver gadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat was ont vangen f 629,18, uitgegeven f 273,21, zoodat er een batig saldo is van f 355,97. Het saldo op 30 Juni bedroeg f 5864,99 dat op 30 Bept. f 6220,91 Het saldo der reservekas bedraagt t 487,20 i/i. Er is gedurende het ver- loopen kwartaal aan ziekengeld uit gegeven f 243,—. Het aantal leden der vereeniging Is thans 341. Tot len voorzitter werd herkozen de heer A. Bchryver, tot 2en secretaris de heer W. Traas en tot commissaris de beer C. Anthonisse. In de vacature van 2en voorzitter, door het bedanken van den heer L. Glernm, werd gekozen de heer M. Poli. ZoNDAGSSLUITING apotheken. Zondag 29 October zal de apotheek van den heer G. van der Hoek voor bet publiek zijn opengesteld. Sport. Voetbal. Wedstrijd programma voor Zondag 29 October. Zuldeiyke afdeeling. le klas: Maast: iehtM.B.V.—Velocitas. 2e klas: Breda: Velocitas IIMiddelburg II. Bergen op Zoom Doiko—N.A C. II. Tilburg: Willem II 2—Vlissiugen. 3e klas: Vllss.Vlisaingen II—Zeeland Vooruit. V Een nieuwe eerste klas vereeniging heeft haar Intrede gedaan en direct twee elftallen aan het werk gezet. Velocitas van Breda, de club der ca detten, is alsnog ingelaieht. Bet eerste elftal gaat naar M.S.V., het tweede speelt op eigen terrein tegen deMld- delbnrgsche reserves. Verscheidene elftallen, als Willem II, V.V.V., Wil- helmlna, N.A.C. en M.V.V. hebben een wedstrijd te spelen voor de 3de ronde In de Bekercompetitie. Middelburg I most ts Amsterdam, ook voor den Beker, tegen O.D.E. spelen. Onze provincie is karig bedeeld. Alleen te Vlissingen heeft een derde klas wed- stryd plaats, waarin Zeeland Vooruit wel het loodje zal leggen. Velllngs-Vereenlglng Zuld-Beveland. Veiling van 26 October. Groote Veiling. Appels. Zure Bellefleur voor 't Buitl. f 18 a f 28 Binnl. f 12 a f 20 Goud Reinet „Buitl. f 16 a f26 Binnl. f 9 a f 25 Court Pendu Buitl. f 15 a f 25 Binnl. f 10 a f 15 Gemengd zuur Buitl. f 16 a f 22 Binnl. f 6,90af 10 Zure kroet Buitl. faf 17 Binnl. f 6.90 Zure Bellefleur Ladoervel voor 't Buitenl. f 19 „Binnenl. f10 Alles per 100 K.G. Kleine veiling van aval en minder waardig fruit. Appels. Goud Reinet 2de soort 8 a 15, Belle d'Avril 10, Burters 12, Zoete Arm- gaarde 14, Paradijsappel 14, Bellefleur zuur 2de soort 10 a L4, Eierappels 9, Zoete Bellefleur 9 Court Pendu 17. Peren. Gieser Wildeman afval 9 a 12, Kleiperen afval 10, Groene Chaumonlel 9 a 13, Winterlouwtjes 15, Pondsperen 10, Jodenpeer 14 ct. Alles per K.G. Rammenas 1 a 2 ct. per K.G. Handel vlug, prijzen stijgende. Burgerlijke Stand van Goes. Huw. Aangifte26, Hendrik Gerard Janse, 40 j. jm. en Clazina Sorber, 38 j. jd. Gehuwd: 26, Adriaan Bazen, 29 j. jm. te VlisiiDgen en Adriana Schrijver, 22 j. jd. te Goez. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen van 28 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Imtituut te De Bilt Verwachting tot den avond van 28 dezer Krachtige tot matige Z.O. tot W.' windbetrokken tot zwaarbewolkt tydeiyk opklarendwaarzehyniyk regenbuienhoogere oehtendtem- peratunr. ADVEKTENTIEN. Getrouwd: F. Q. DEN HOLLANDER, werktuigkuEdig Ingenieur, en AFITHA SCHOTEL, welke, mede namens wederzydsehe familie, dank betuigen voor de be langstelling by hun huweiyk onder vonden. Haarlem, Nieuwe Gracht 14, 27 October 1916.

Goessche Courant | 1916 | | pagina 2