60ESCHE COURANT BIJVOEGSEL VAN DE ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1916. Staten-Generaal. Tweede Kamer. De Kamer heeft zich gisteren bezig gehouden met de beraadslagingen over het wetsontwerp tot nadere wijziging van het Reglement op het beleid der regeering van Nederlandsch-Indiê, be- oogende de instelling van een Koloniale Raad, en liet wetsontwerp tot nadere wijziging van de Iudische Comptabili teitswet. Het ontwerp Koloniale Raad is reeds van ouden datum en al ging ieder vol gend ontwerp, dat hierover is ver schenen, meer in de richting, de bevol king van Indië wat meer medezegging schap in het bestuur te geven, toch geeft, de instelling van dit nieuwe staatslichaam, zooals het thans wordt voorgesteld, de verkozeuen nog slechts een schijn van macht. De Minister van Koloniën wenscht thans een Raad van 39 leden, de voorzitter te benoemen door de Kroon, 19 leden, w.o. 5 inlanders, door den gouverneur-generaal aan te wijzen en 19, nml. 10 inlanders en 9 Europeanen, door de gewestelijke- en locale raden te doen verkiezen. De Raad houdt zich voornamelijk bezig met beraadslagingen over de Indische geldmiddelen. In hoofdzaak zal de Raad een advi- seerend college zijn. De discussies mogen openbaar zijn en ook vrouwen zijn in den Raad verkiesbaar en benoembaar, Vooral dit laatste kon bij de rechter zijde geen instemming vinden. Voor namelijk de heer Seheurer (A.R.) verzette zich met hand en tand tegen een der gelijke emancipatie van de Indische vrouw. De heer Marckant (V.D.) drong krach tig op het geven van wetgevende be voegdheid en uitbreiding van het aantal leden aan, terwijl de beer Beumer (A,R.) voornamelijk de ambtenaren in den Raad wilde doen domineeren. Een amendement--öoüy#«;,d'/ (R.K.), dat nader in bespreking komt, beoogt inmiddels terugkeer tot de redactie van liet ontwerp van Minister De Waal Malelijt van 193 3. Binnenland. Peulvruchten. Da minister van LN. en H. heeft bepaald, dat do termijn van beschik baarstelling van peulvruchten van oogst 1915, welke in zijne beschikking van 22 September 1916 was vastge steld te eindigen met 25 September j!., wordt verlengd tot 10 October 1916. Voor Dartflen, waarvoor na 10 Oc tober 1916 wordt gedeponeerd, zal niterigk 20 October content mosten zifjn aangevraagd en de uitvoer daar van zal 25 October moeten hebben plaats gehad. Maximumprijzen. In een afzonderlijk bijvoegsel tot de Stct. (No. 228), zijn opgenomen twee circnlairos van den minister van landbouw, nijverheid en handel aan gemeentebesturen a. betreffende vaststelling van de maximumprijzen, ingaande 1 October 1916; b. vaststelling van prgzen krachtens art. 3 der Distributiewet 1916. Kamerverkiezing Dordrecht. De vrijzinnige kisBvereesiging Dord recht heeft besloten, voor de a. s. Tweede Kamerverkiezing (vacature Schim vau der Loeff) opnieuw den heer Van der Loeff candidaat te stellen. De rechtsche partjen moeten baar houding nog vaB'.stellen. De Anti-revolutionaire partij. Naar de Stand, meldt, zal Woenidag 1 Nov. a.s. te Utrecht een groote depntaten-vergadering gehouden wor den, waar aan de orde zullen komen de aanhangige reorganisatie voorstel len der antirevolutionaire partij. Maatregelen inzake den aardappeloogst. De oogst van consumptieaardappe len laat dit jaar, naar de toestand zich thans laat aanzien, zeer te wenscben. In de eerste plaats z[jn minder aard appels uitgepoot en in de tweede plaats is de opbrengst per H.A. onvol doende. Met het oog daarop is het, ten einde gebrek aan aardappelen In het laatst van het seizoen te voorkomen, wenscheljk lo. dat de kleiaardappelen, speciaal de duurzame soorten, zoolang mogelijk worden bewaard en In de eerstvol gende weken vooral de minder duur zame zandaardappelen worden ge geten 2o. dat do in de vier noordelijke provinciën verbouwde, voor consumtfe geschikte en benoodigde aardappelen van zand- en veengrond niet ia de fabrieken worden vermalen 3o. dat het drogen van voor con sumptie geschikte aardappelen in het geheele land wordt beperkt. Ia verband met het bovenstaande z(ja de volgende maatregelen genomen. In de eerste plaats is krachtens de Distributiewet het vervoer van de volgende aardappslsoorten vau de klei, anders dan naar de opslagplaats van den verbouwer, tijdelijk verboden: Bravo, Blauwen, Bontblauwen, De Wat, Frisia en Re,ode Star, Industrie. Vrees voor schade ten gevolge van dit IjjdelQke uitvoerverbod behoeft bij de houders van deze aardappelen niet te bestaaner zal voor worden ge zorgd, dat hun da ondervonden last ar, schade later door een loonendan prijs wordt vergoed, alsmede dat hun, zoo noodig, voorsshotten op de vaBt- gelegds aardappelen worden verstrekt. Ir de tweede plaats Is in de vier noordeigke provinciën allaen de ver maling van die geelvleezige aardap pelen tosgeatsan, welke voor de con sumptie ongeschikt zijn. In verband hiermede is reeds eonige dagen geleden aau de fabrieken ver lof gegeven door eigen controleurs de voor consumptie ongeschikte par. tijen te doen aanwijzen en deze te vermalen, onder voorwaarde, dat van regeeringewego door controle aan do fabriek wordt nagegaan, of van deze bepaling misbruik wordt gemaakt. De landbouwers hebben tegen deze methode, behalve in gevallen, waarin de ongeschiktheid boven eiken twijfel verheven is, nog al bezwaar, daar verschil van opvatting tnsschen de controleurs er toe kan lelden, dat reeds naar de fabriek vervoerde aard appelen per slot van rekening niet mogen worden vermalen. Ook zij zijn van meening, dat de regeering de partijen, die niet mogen worden vermalen, moet aankoopen. Ten einde aan deze bezwaren tege moet te komen zal desverlangd keuring op het land verwege de regeer ie g plaats hebben. De regeling van deze keuring is, evenals de bovengenoemde controle aan de fabriek, opgedragen aan de Aardappelvereenlging. Ds keuring zal plaats hebben onder tweeërlei omstandigheden A. Met den meest mogelijken spoed zal worden nagegaan weike partgen met het oog op ingetreden bederf, onmiddellijk moeten worden vermalen, Landbouwers, welke aardappelen bezitten, die dreigen te bederven, gelleven zich dienaangaande ten spoedigste te wenden tot den heer A. J Herwig, te Veendam, onder opgave van de hoeveelheid, waarvan keuring wordt aangevraagd en onder toezen ding van 1 cent per HL. Deze hef fing geBchiedt niet om. door da ver- bonwers da kosten der keuring te doen betalen, maar alleen om te voorkomen, dat deze spoedkeuring noodeloos wordt aangevraagd, wat tot oponthoud leiden en daardoor tot nadeel strekken zou van hen, wier aardappelen werkelijk gevaar loopen te bederven. Voor zoover b9 keuring blijkt, dat de opgegeven partij in eea toestand verkeert, das inderdaad onmiddellijke vermaling noodzakelijk is, wordt het toegezonden bedrag teruggegeven. In de tweede plaats kan kenrlng op het land plaats hebben ten aanzien van die partijen geelvleezige aard appelen, welke niet tengevolge van bederf onmiddellijk behoeven te wor den vermalen. Deze keuring zal ge leidelijk kunnen geschieden, doch in elk geval voor eind October zijn af- geloopen. Zij, die hunne aardappelen aan deze keuring wensohen te onder werpen, gelieven zich mede te wenden tot den heer Herwig bovengenoemd, echter zonder toezending van het onder A. vermelde bedrag. De aardappelen, welke b(j deze keu ring voor consumtie ongeschikt wor den verklaard, kunnen onmiddellijk worden vermalen. De voor consumptie goedgekeurde kunnen deBverlangd tegen f 3 per H.L. aan de regesring worden geleverd. Deze behoudt zich echter tot eind October het recht voor, de aangeboden partijen niet te nemen, in welk geval mede verlof tot vermaling zal worden gegeven. Provincie-nieuws. Rllland-Bath, Tot agent van politie te Bergen op Zoom is benoemd de heer F. Heme alhier. Krabbendljke. Woensdag verga derde de raad. Afwezig waren met kennisgeving de heeren KrQger en Hirdes. In behandeling kwam de levensmiddelenvoorzieniDg in verband met de distributiewet. Door den voor zitter werd een en ander medegedeeld, wat volgens de opgaven van de win keliers in de gemeente ma&ndcl$ks zooal noodig is. Aangezien de ge meente 'fao deel in de kosten zal moeten bijdragen, vroegen B. eu W. een crediet van f 500 aan tot 31 Dee. In de volgende vergadering zal, wan neer meerdere gegevons ten dienBte staan, dio distributie nader geregeld worden. Dit voorstel werd met alge meen e stee-men aangenomen. Een wijziging in de politieverordening, betreflende het eluiten van de herber gen b5 demobilisatie werd eveneens goedgekeurd. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd gekozen de heer A. E. Stfjkel mat 4 st., de heer D. de Smit verkreeg 1 st. Daarna werd er een besloten verga dering gehouden om het broodkaar. tenstelsel te regelen. Ds burgemeester meende, dat het beter Is, dat de geheele raad de verantwoording draagt, wie een broodkaart krijgt, dan dat één persoon daarover beslist. Donderdagavond vergaderde de RederSkerskamor .Nieuw Leven" voor de eerste maal in dit seizoen. Bij bal lotage werden v(jf nienwe leden toegelaten. Besloten werd op het eind van October den heer Henri Dekking, letterkundige, voor de vereenlging te doen optreden. Wegens vertrek naar elders werd een woord van dank door den voorzitter, den heer Nieu- wenhntjze, gebracht san het bestuurs lid mej. J. A. Tollenaar, voor de vele diensten, die zij aan de vereenlging heeft bewezen. Daarna hield de heer Jac. Wolle- man een interessante lezing over de Distributiewet, die zeer in den smaak viel van do toehoorders. Na de pauze werden op verdienstelijke w(jze voorgedragen „Langseigen weg" door mej. J. A. Tollenaar en ,De Geluksezel' door mej. A. S. Wabeke. Een woord van lof aan mej. Geill en luitenant Van der Linde voor hun plano- en vioolspel. Colijnsplaat, De anti rev. kiesver- eoniging alhier koos tot candidaat voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing de heer I. Grjspeere. Schore. Door den Minister van Oorlog is afwijzend beschikt op het verzoek van het gemeentebestuur om, in verband met de dnurte der levens middelen, het inkwartieringsgeld te verhoogen. Alhier is men thans bezig het lang verwachte gas aan te leggen en

Goessche Courant | 1916 | | pagina bijlage 1