GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL VAN DE ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1916. Stadsnieuws. Begrooting Gasfabriek 1917. De begrooting van de gem. gasfa briek is thans door de gascommlssie aangeboden. Zjj vermeldt in ontvangsten en uit gaven een bedrag van f 118876.06 V». Voorgesteld wordt, het salaris van den directeur, die tevens vrfi vuur ea licht geniet, van f 2700 op f 2900 te brengen ea deze, voor zjjn beleid en bekwaamheid, een persoonlijke toelage van f 500 toe te kennen. Zondag ssluiting Apotheken. Zondag 10 September zal de apo theek van den heer La Porte voor het publiek zijn opengesteld. Chr. Nat. Werkmansbond. In de gisteravond gehouden ver gadering van de afdeellog Goes van den Chriat.Natloaaleo Werkmansbond werd het driemaandelijksch verslag uitgebracht door den penningmeester. Voor de afd',cling waren de ontvang sten f 53,07, de uitgaven f 30,70. Er is alzoo een goed slot van f22,37. Voor het ziekenfonds was ontvangen f 140,10, uitgegeven f 16,—. Er is dus een goed slot van f 124,10 Herkozen werden als bestuursleden de haoren M. Nieu- wenhuUse en M. Kok Jr., en als lid in de commissie van toezicht de heer P. Vorburg. Nog had een bespreking plaats over de distributie-wet. Hieruit bleek, dat met verlangen wordt uitgezien naar de mogelijkheid, dat daardoor de levensmiddelen goedkooper dan thans verkrijgbaar zullen zijn en dat het gemeentebestuur zijn volle aandacht aan de uitvoering van die wet zal wijden. Toonkunst. Op verzoek vestigen wj gaarne de aandacht van belanghebbenden op de in dit nnmmer voorkomende adver tenties, betreffende de hervatting van de repetities der zangvereeniging en de lessen der zangschool. Doopsgzz. Gemeente. Zondag 10 3ept., v.m. 10 nurdi. T. H. Slemelink. Het Bdrgbrlijk Armbestuur tb Gobs. Da voorzitter van het burgerlijk armbsstnur in onze gemeente, de heer D. D. van den Bout, heeit een zeer omvangrijken en tijdroovenden arbeid tot een goed einde gebracht. Door hem is een keurig gebonden boekwerkje uitgegeven, dat een lijst der namen en verrichtingen der leden van het armbestuur en het weeshuis bevat. Gebruik makende van de notulen uit do afgeloopen eeuw, heelt de heer Van den Bont tal van interessante bijzonderheden ontmoet, welke ons in dit werkja niet worden onthouden. Da heer J. de Kruyter, adjunct- archivaris dezer gemeente, heeft, naar de schrijver meldt, een belangrijk aandeel in het opsporen van vermel denswaardige onda aanteekeningen gehad. Voor allen, die belang stallen in eea stak oade Goesche geschiedenis, is dit haakwerkje In het bijzonder aan te bevelen. Comité tot steun en huisvesting van Wbbzen bn verlatene Belgische Kinderen. W(j ontvingen heden uit Breda het volgende schrijven Wij hebben by deze het genoegen UEd. onzen oprechten dank te betui gen voor de bereidwilligheid, waar mede UEd. het ingezonden artikel aangaande den bloemendag van 5 dezer In uwe courant hebt willen opnemen. De bloemenverkoop is waariyk prachtig geslaagd en heeft f 230,70 opgebracht. Het comité aoht het zich eene plicht, nogmaals een beroep op UEd. te doen, om by middel van uw geëerd blad, aan het Goesche volk den uitslag hekend te maken en bun onze oprechte dankbaarheid uit te drukken. Met de grootste erkentelijkheid, Hoogachtend, NamenB het Comité, JOS. COOLS. Provincienieuws. Baarland. In de Donderdag ge houden raadszitting werd meegedeeld, dat de geldleening, groot f 650 voor ■choolverbonw door G. S. is goedge keurd. De Raad besloot met de ver strekking van goedkoope levensmid delen voort te gaan en het bekende '/io deel van het verlies voor zyne rekening te nemen. Dientengevolge werd de post H. O. op de begrooting voor 1917 op f 3200 gebracht. Het maxlmnm werd met f 700 verhoogd en gebracht op f 3500, terwyi voor noodzakelijk levensonderhond voortaan f 300 In plaats van f 250 zal worden afgetrokken. Aan den veldwachter zal een nieuw rywlel worden verstrekt. De begrooting voor 1917 wordt vastgesteld In ontvang en uitgaaf op f 9967.13. Voor de distributie van levensmid delen gedurende de laatste vier maau- den van 1916, wordt aan B. en W. esn crediet verleend van f 200. De reelima H. O. van J. Murre wordt van de hand gewezen, terwyi J. van de Repe inet 3 kiaBsen wordt verlaagd en in de 8s klasse geplaatst. By eventneele demobilisatie zullen de herbergen worden gesloten. Hansweert. Gisternacht, bij het invaren dar haven te Wemeldinge, had er eene aanvaring plaats tnsschen do sleepbooten .Rheln Iinhr" en ,Rhe nania 14", waarbjj de „Rhelo Ruhr" belangrijke schade opliep, terwijl de .Rheoania 14' een gaatje in het voor schip kreeg. Beide Bchepen zullen de reis naar België voortzetten. Oudelande. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de O L. school alhier komen voor de damesE. S de Vey te lerseke, J. J. Talsma te Goes, D. L. Hanse te Vllssingen en A. Risseeuw te Waterlandkerkje. Van de voor den eersten keer aangeboden gelegenheid ter verkry- ging van regeeriogsvisch, werd in deze kleine gemeente door 77 gezinnen gebrnik gemaakt; wel oen bewys.dat zulks zeer op prys wordt gesteld en de vitch tevens hoog noodig ls in deze dure t(jden. Nu men allerwege hier in deze gemeente begonnen is mat bet rooien van aardappelen, biykt, hoe enorm slecht de opbrengst is. Quantum! van 100 H.L. en meer per BI. gemet minder dan andere jaren, zyn geen zeldzaam heid en als men nn weet, dat hier leder jaar een zeer groots oppervlakte met aardappelen wordt verbouwd, kan men nagaan, hoe ontzettend groot het verlies zal zyn, door de teelt alleen van dit prodnct geleden. Ovezand. Met Ingang van 16 Sept. is tot standplaats voor den ambtenaar der dir. belasting deze gemeente aan gewezen en met dien datum verplaatzt naar hier de beer Jelsma, thans in geljke betrekking te Sint Kruis. Krabbendijks. Aan den heer D. Jacobnsse alhier werd eervol ontslag verleend als voorzitter van de com missie tot wering van schoolverzuim. In zyn plaats werd benoemd de heer F. H. Muller. Met Ingang van 1 October heeft de heer M. Jacobnsse ontslag gevraagd als koster van de Ned. Herv. Kerk. Woensdagavond vergaderden al hier de aandeelhouders van de Zeeuw- sche Coöperatieve kunstmeststoffen- fabriek. Er werd een groep gevormd met den naam van Krabbendijke. Tot bestuursleden werden by acclamatie gekozen het bestuur der landbouw- vereeniglng .Eendracht maakt Macht*. Er werd geieekend door 23 personen voor 185 aandeelen. Toegezegd waren door niet aanwezigen voor 40 aan deelen, dus ia 't geheel voor 225 aandeelen. Kapelle. Woensdag vergaderde de gemeenteraad. Tegenwoordig waren alle leden. Medegedeeld werd, dat de kas van deu ontvanger in orde ls bevonden dat de mestvaalt verkocht ls voor f 36 en een schrijven van den Dir. Gen., dat als tr&ctement van don kantoorhouder f 200 voldoende ls. De heer Ganzeman ra-rkte op, dat dee, dan f 50 te weinig ontvangt, w, op de voorzitter antwoordde, dat we rekening moeten houden met de begrooting. Ontslag werd verleend aan den lantaarnopsteker C. J. Butler en in diens plaats benoemd W. J. van 't Veer. Herbenoemd werden tot zetters de heeren J. Daane en W. van Liere. Ontheffing H. O. werd verleend aan Mevr. van der Have, J. L Wagenaar en A, J. Davidse. Verbetering van afsluiting der be- graatplaats werd opgedragen aan den heer D. van Maris. Een verzoek van P. Hoogstrate om geiykstelling van loon met zyn mede arbeider S. Beenhakker, werd niet ingewilligd. Een verzoek van ingezetenen der gemeente Blozelinge om de verorde ning op rywielen zoo te wyiigen, dat daarop 2 perionen mogen vervoerd worden, werd aangehouden met de opmerking, dat eerlang een provinciale verordening zal gemaakt worden, waarin deze kwestie ook zal voorko men By het punt aankoop macadam voor de wegen werd door den heer Ganseman erop gewezen, dat hier wel f400 meer voor zal noodig z5n dan B. en W. vragen. Hy stelde daarom voor, de wegen te teren, wat een be sparing van kosten zal geven, terwfll de wegen er nog door zouden winnen. Een deskundige zal hie-voor raad gevraagd worden. De heer Rottier vraagt hos het zit met het krygen van een telefoonkantoor te Blozelinge. De heer Veroake viel den heer Rottier bij en zeide, dat het toch niet aangaat om de mensehen maar steeds te laten wachten of met een kluitje in list riet te staren. De heer Ganseman heeft inlichtingen Ingewonnen bj den In specteur en deze deelde hem mee dat, als B. en W. zich tot den minister wenden, er dan wei gauw werk van gemaakt zal worden. De heer Ganseman merkte nog op, dat personen op Biezelinge wilden aansluiten by Kapelle, maar voor de hooge kostoD, f50 per jaar of moer, terugschrikken. Besloten werd, dat B. en W. een verzoek tot den minister zullen richten. De beer Vereeke vroeg hoe of het zit met een schrijven der gemeente Kloetlnge over het gas. De voorzitter antwocrdde.dat we nog altyd vastzitten aan een firma te Vllssingen voor electrieiteit. De heer Vereeke drong aan op het benoemen van een commissie, die met een commissie van Kloetlnge de kwestie van het gas zal onderzoeken. De heer Ganseman zou een paar personen nit de burgery daaraan willen toevoegen b.v. de heeren Van der Have en Huvers. Hierop werd niet Ingegaan, maar een commissie van 2 personen, de heeren Zegersen Vereeke, zal In samenwerking met een commissie van Kloetlnge deze zaak verder onderzoeken. De heer Ganse- man vroeg, hoe het staat met de dis tributie van varkensvleeseh. De bur gemeester antwoordde, dat dit nn In orde is. De vergadering, die 4 uren dnurde, word daarna gesloten. Rilland-Bath. Dinsdagmorgen trachtten een 25 tal personen nabj de Ossendrechtsche haven in onze gemeente, zeep en vet te smokkelen. Zy hadden buiten den snel opko menden vloed gerekend. Een er van, L. S. nit Halsteren, de laatste, die de kil wilde oversteken, een jonge man van twintig jaar ongeveer, kon er niet over en verdronk. Het ïyk werd heden opgedregd en naar Bath gebracht. Vermoedeiyk zal het te Rilland op de R.K. begraafplaats worden begraven. Kruinlngen. De heer W. H. Lou- werse alhier slaagde te Arnhem voor de hoofdacte. A

Goessche Courant | 1916 | | pagina bijlage 1