Gemeente-Publicatiën. VERORDENING. Ook in hot Beriynsehe voorstadje Britz heeft oen treinongeluk plaats gehad, doordat bg een wissel de tramhestnnrster niet den noodigsn tijd wachtte om een nit da tegenoverge stelde richting komende tram te laten passeeren. De bestuurster van deze laatste tram reed buitengewoon snel om een vertraging In te halen en daardoor kwam het, dat belde trams toen ze elkander naderden, niet meer door remmen tot stilstand waren te brengen, doch met groote kracht op elkaar botsten. Elf pereonen werden gewond. De spoorwegcrisis in de Ver le nigde Staten. Het gevaar voor een spoorwegstaking in Amerika, dat door het optreden van president Wilson al reeds als afgewond werd beschouwd dreigt opnieuw, tengevolge van de houding der spoorwegdirecties, die de bemiddelingsvoorstellen van den president verworpen hebben, waarop de vakvoreoniglngen van 't spoorweg personeel teekenen vao ongeduld be ginnen te dreigen, als hnn elscben niet onmiddellijk worden ingewilligd. Wilson's voorstellen kwamen neer op een bezoldiging van 10 nur, bg een arbeid vau 8 uur. De directies daar entegen willen scheidsrechterlijke uit spraak, ook omtrent de kwesties van loonen en werktijden. Men meent, dat alleen onmiddellijk ingrijpen van het congres door het wetsontwerp der handelscommissie te wijzigen en toe latfng van verhoogde vrachtprgzen daarin op te nemen, het ergste kan voorkomen. Wilson heeft over het vraagstuk geconfereerd met de poli tieke leiders. Later werd gemeld De Washlngtonscho correspondent der .Kölnlache Ztg." seint, dat de crisis b!J de spoorwegen in ernst toe neemt. Wilson heeft het stakings- comlté verzocht het staklngsbevel in te trekken, doch ten antwoord ge kregen, dat dit onmogelijk ls. Het congres, dat Vrijdag zou worden verdaagd, zal voor onbepaalden tijd b{eenblijven. Wilson is door de crisis in groote verlegenheid gebracht, daar een staking zijn verkiezingsveldtocht grooterdeels zou bemoeilijken. Ken zonderling echtgenoot. De rechtbank te La Mans, in Frankrijk, heeft een niet alledaagsch zaakje te behandelen gehad. Als beklaagde stond terecht Prosper Lanrent, die op den len Jnll z(jn vronw gedwongen had zich van het hoofd tot do voeten nit te kleedon, haar daarna van onder tot boven in de vernis had gezet en haar daarna, om haar sneller te doen drogen, in de zon had doen plaats nemen. zgn slachtoffer had zich aan het proces, dat haar echtgenoot op haar toepaste,niet weten te onttrekken; zij diende echter een aanklacht tegen haar barbaarschen levensgezal in, die zich door do rechtbank tot zes dagen, gevangenisstraf hoorde veroordeelen Uit een opstelletje van den acht. jarigen Kinus: ,De kat heeft 4 pootenop iedere hoek één". tsuigeiiijke Stand vaaGoes. Van 29—31 Augustus. Huw.-Aangifte 31, Bernardus Cor nells Sliggers, 27 j., jm. en Adriana Wilhelmlna Verburg, 27 j., jd. Adriaan Huljbregtse, 31 j., jm. te Nlise en Cornelia Joosse, 24 jr., jd. te Goes. Ingezonden Stukken. Onderwijs in Gezondheidsleer op alle scholen. Geachte Redacteur I Met de kennis van de eenvoudigste grondbeginselen der Gezondheidsleer is 't b{j den grooten hoop nog droevig gesteld. Pogingen, daarin verbetering te brengen, ver dienen dan ook warme belangstelling. Een verdienstelijk en, naar we hopen, zegenrijk werk, zal dan ook in dien geest worden gedaan door collega Dr. Unia Steyn Parvé te Deventer, die op 't eerstdaags te houden Congret voor openbare gezondheid/regeling te Leeuwarden,boven geplaatst onderwerp zal Inleiden. Een hoogst nuttig werk, want ieder zal 't wel met Parvé eens wezen, dat volkewelvaart afhankelijk ts van volksgezondheid. En niemand zal 't hem tegenspreken, dat 't hoog t(jd wordt, betere hygiënische begrip pen bij de massa ingang te doen vinden. Dit leert de ervaring, helaas, dagelijks. Nu is jui3t de school de plaats, waar men, om zoo to zeggen, wel da geheele bevolking 't best kan bereiken, want de Jeugd het ft de toekomst in handen. Wat ln de jonge jaren wordt geleerd, gaat nimmer geheel verloren, doch blijft ons 't verdere leven bij. Daar, waar het kind wordt onderwezen en opgevoed, ls das de beste plaats om het gelegen heid te geven de kennis op te doen, voor elk mensch van 't grootste gewicht, zoo no. dig ja onmisbaar in den strgd om het bestaan, de wetenschap wat men doen en laten moet om gezond te blijven. Van uit de school zullen de grondbeginselen der Gezondheidsleer onder 't volk wortel schieten en zich verbreiden, ten zegen van allen. Dan zullen de menschen later met volle overtuiging mee helpen die beginselen te bevorderen en tos te passen, waar ze nn nog met tegenzin de bestaande staatswetten helpen nitvoaren. Eerst dan, wanneer allen van 't werkelijk nut der hygiëne beslist overtuigd zijn, tal 't mogelijk worden, een volksgezondheid te ver krijgen, zooals we die wenschen en zooals ze moet en kan wezen. Hartelijk succbb op 't streven van onzen geach- ten collega 1 Met beleefden dank en hoogachting, Oude Tongo. Uw dw., Dr. W. J. ABENDS. Krabbendijke, 30 Aug. 1916. Mijnheer de Redacteur/ Ondergeteekende verzoekt een klein plaatsje in nw veelgelezen blad voor 't onderstaande In het nnmmer van Donderdag 31 Aug. jl. komt een bericht voor over een spoedeischende raadsvergadering van den gemeenteraad van Krabben dijke. De geachte inzender (ster), die schijnbaar onbekend wenscht te ble ven, houde het mj] ten goede, wanneer Ik (voor de correctie) er een klein woordje bij doe. In hat bericht dan, komt voor, dat de heer Krijger zich by den heer Vogelaar aanslootdit is niet geheel juist. De heer Krijger heeft gezegd.dat het probleem, waarvoor hy zoo plot seling geplaatst werd, voor hem niet direct oplosbaar was en stelde daarby de vraag, waar het geld vandaan moet komen Volgens hem is dit een andere lezing dan dfe de onbe kende verslaggever gaf. Verder zy nog medegedeeld, dat de uitslag van de stemming wasvóór, de voorzitter en de heeren v. Goml en Hirdes; tegen, de heer Vogelaar, terwijl buiten stemming bleven de heeren Nieuwenhulzen en Kryger. Zou de geachte onbekende verslag gever voortaan wat eorreoter willen Inzenden Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, J. P. KRIJGER. Waterg-etijen voor Ierseke (die voor Wemeldinge kunnen ongeveer 5 minuten en voor Hansweert een half uur vroeger gerekend worden). Dagen. Hoogwater. Laagwater. Vrm. Nam. Vrm. Nam. 2 Sept. 5 44 5 59 11.20 1146 3 6.18 6 32 1158 4 6 55 712 0 24 0 40 5 7 41 8 02 1.09 130 6 8 40 9 16 2.05 235 7 10.05 10.52 3.21 3 55 8 11.50 5.— 5.38 M arktberichten. MIDDELBURG, 31 Augustus 1916. Ter graanmarkt van heden was de aan voer gering. Enkele monsters tarwe van den ouden oogst en nieuw koolzaad, werden aan onderstaande noteering verhandeld, jarige tarwe f 24 f 25koolzaad f 37f 39 beide per 100 K.G. Noteering der boter en eieren. Boter 10,85 a lo,voor particulieren f o,— per halve Kilo. Eieren i 8,io, joov particulieren 18,50 per 100 stuks. Amsterdam, 31 Augustus 1916. Ingezonden door JAC. KNOOP, Commissionair in Aardappelen. Aardappelen. Per Hectoliter. Zeeuwsche Bonten f 4,20 a I 4,50 Zeeuwsche Blauwe - 4,40 a - 4,50 Zeeuwsche Eigenheimers 3,55 a - 3,60 Drentsche Eigenhelmes - 3,25 a - 3,30 Friesche Borgers - 3,60 a - 3,70 Frlesche Blauwen - 4,40 a - 4,50 Andjjker Bonten - 5,— a - 5,20 Blauwe Poters 3,— a - 3,20 Bonte Poters - 3,— a - 3,20 Andijker Blauwen - 4,60 a - 4,80 Andijker Muizen - 3,60 a - 3,80 Andijker Kleine Muizen - 2,80 a - 3, Beverwijker zand - 4>5° a 5» IJpolder Eigenheimers - 3,40 a - 3,50 Verkooping-en en Verpachtingen. September. 5 Goes, woonhuis en erf, Van Dissel. 5 Goes, oppervruchten, Van Dissel. 6 Goes, afbraak, Hollmann en Verhoek. 8 Colijnsplaat, bouwland, Huvers. 13 Heinkenszand, verpachting bouw- en weiland, Van Campen. 15 Kruiningen, Inschrijving canadaboomen, Van Llssel. 16 Kats, huis en erf, Pilaar. 18 Goes, verpachting, bouw- en weiland, Van Campen. 20 Hansweert. winkelhuis en erf, Pilaar. Wolfeitsdijk, bouwland en dijken, Pilaar. Colijnsplaat, bouwlanden, Pilaar. October. 20 Kruiningen, olmen, Schram. November. I Dussen, lnschr. bouwhoeve, Ruijsse- naers. Aanbestedingen. September. 4 Goes, verbouwingen, M. Rooze. 5 Goes, bouwen fabriek, N.V. Zeeuwsche Appelstroopiabrlek en Drogerij. 7 Ellewoutsoijk, diverse leldlngwerken, Waterschap. Laatste en Telegrafische Berichten. Salonlkl. In Macedonië is een comité van nationale verdediging gevormd, dat de onafhankelykheld van Grieksch Macedonië proclameerde. In de proclamatie wordt gezegd, dat het comité zich schaart aan de i(jde der geallieerden om de Bulgaren te verdry ren. Berlijn. Roemenië heeft de diplo matieke betrekkingen met Bulgarye verbroken. Vsilïngs-Vereenlglng Zuid Bevsla ad. Veiling van afval en minderwaardig frnit, van 31 Augustus 1916. Groote Veiling. Afval appels f 10 per 100 K.G. Kleine Velling. Afval appels 8 a 14 et. per K.G. Afval peren 3 a 10 et. per K.G. Cox Pomona 2e soort 11 ct. Klasie- appel 12 a 18 ct. Jacques Lebel 12 a 14 et. Benrré de Mérode 12 a 16 et. The Qneen 2e soort 11 et. Gulderllng tGanzebout) 2e soort 17 ct. Transpa rante de Croneels 2e soort 11 et. Cale- boutspeer 11 a 15 ct. Jutten 12 a 24 ct. Pruimen 10 a 13 ct. Alles p. K.G. Komkommers 2 et. per stuk. Wortelen 4 a 5 ct. per bos. Vee) vraag naar afgevallen fruit. Telegrafisch W eerbericht. Verwachting tot den avond van 2 dezer Matige tot kraohtlgen, zuide lijken tot westeiyken wind; meest zwaar bewolkt of betrokkenwaar schyniyk regenbuien met kans op onweeroverdag iets koeler. HON DEN BELASTING Het eerBto suppletoir kohier van de BELASTING OP DE HONDEN voor 1916, zooals het door den ge meenteraad in zjne Vergadering van 29 Angustus 1916 werd vastgesteld, is aan den Ontvanger ter Invordering uitgereikt, welk kohier, in afschrift gedurende eene maand ter Secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, knnnende binnen een maand na de dagteekenlng der aanslagbiljetten bezwaren tegen den aanslag op onge zegeld papier bjj den gemeenteraad worden ingebracht. Goes, 30 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouder! van Goes, J. B. DE BEAUFORT. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. DISTRIBUTIE WET. Ter voorkoming van voor belang hebbenden onaangename gevolgen, wyst de Burgemeester van Goes op het bepaalde hy ds artikelen 5, 12, 14 en 15 der thans in werking ge treden DISTRIBUTIEWET 1916. Genoemde artikelen luiden als volgt: Artlkel 5. Ieder, die levensmiddelen, grond stoffen van levensmiddelen, brand stoffen of huishoudelijke artikelen anders dan voor gebrnik door hem zelf of zyn gezin ln voorraad heeft, ls verplicht van hoeveelheid en aard dier gooderon op de door Onzen Minister van Landbonw, Nyverheid en Handel bekend te maken tydstippen de door dezen verlangde opgaven naar waarheid te doen bg den burge meester der gemeente, waar die goe deren zich bevinden. Artikel 12. Ie. Hy, dlo eenige verplichting, voorgeschreven by eene distributie- regeling als ln artikel 8, eerste lid, bedoeld, opzettelijk niet nakomt of die opzetteiyk goederen te koop aan biedt of verkoopt tegen hoogere prijzen, dan door Onzen Minister van Land bouw, Nyverheid en Handel zgn toe gelaten, wordt gestrait met gevange nisstraf van ten hoogste vier jsren of geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. 2e. Indien het niet nakomen van zoodanige verplichting of het te koop aanbieden of verkoopen van goederen tegen hoogere pryzen, dan door Onzen Minister van Landbonw, Nyverheid en Handel z{jn toegelaten, aan sehnld is te wyteu, wordt hechtenis van ten hoogste één jaar ot geldboete van ten hoogste zes duizend gelden opgelegd. 3e. Goederen, door middel van het feit verkregen, of waarmede of met betrekking tot welke het feit ls ge ploegd, kunnen, voor zoover zjj den schuldige toebehooren, met hunne ver pakking, wordon verbeurd verklaard. Artikel 14. Ie. HQ, die aau een schrlfteiyke vordering, ale bedoeld by artikel 9, opzetteljk niet voldoet, of die op zoo danige vordering opzetteigk een onjuiste opgave doet, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar oi geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. 2e. Indien het niet voldoen aan de vordering of het doen van een onjuiste opgave aan schuld ls te wgten, wordt hechtenis v an ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste zes dui zend gulden opgelegd. 3e. De goederen, met betrekking tot welke het telt Is gepleegd, kunnen, voor zoover zg den schuldige toebe hooren, met hunne verpakking worden verbeurd verklaard. Artikel 15. Ie. HS, die opzettelijk niet voor gebruik van hem zelf of zyn gezin bestemde goederen laat bederven, vernielt, beschadigt, onbruikbaar maakt ot wegmaakt, wordt, indien het belang der volksvoeding of der voorziening met brandstoffen of huis houdelijke artikelen of de goede werking eener distributieregeling, als bedoeld ln artikel 8, eerste lid, daar door ls of kan worden geschaad, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar of geldboete van ten hoogste zes duizend galden. 2e. Hy, aan wiens schuld te wijten is, dat goederen, als ln het voorgaande lid bedoeld, bederven of worden ver nield, beschadigd, onbruikbaar ge maakt of weggemaakt, wordt, Indien het belang der volksvoeding of der voorziening met brandstoffen ot huis- houdeiyke artikelen of de goede werking eener distributieregeling, als bedoeld in artikel 8, eerste lid, daar door is of kan worden geschaad, ge straft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste drie duizend galden. Goes, 31 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, J. B. DE BEAUFORT. De Commandant der Stelling van de monden der Maas en der Schelde (Commando Zeeland) Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 191+ (Staatsblad no. +351, van 8 September 1914 (Staatsblad 110 4+8), van 25 September 191+ (Staats blad no. +63) en van 11 Februari 1915 (Staatsblad uo. SI waarbij de gemeenten in de Provineie Zeeland zijn verklaard „in Slaat van Beleg" Gelet op de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128); Stelt bij deze de navolgende Verordening vast Artikel 1. Het is verboden te bevaren a. het watergebied ingesloten door de Kast van Zeeuwsch-Vlaanderen, die lijn welke de liooge lichten van Nleurvesluis en Kaapduinen verbindt, en de Zuidkant van de Walvisclistaart, tenzij het vaartuig is een stoomvaar- tuig en voorzien van een Nederlandscheu loods. Hiervan zijn uitgezonderd, de vaartuigen bestemd voor, of vertrekkende van Cadzand, aan welke het geoorloofd is voornoemde haven binnen te loopen of te verlaten, waarbij zij zich niet zullen mogen bevinden beoosten de gebroken lijn, die gevormd wordt, dcor de lijn welke het badhuis Cadzand met de lichtboei No. 2 van de Wielingen verbindt én het verlengde der lijn die genoemde lichtboei met de Westzijde van het huizencomplex Wielingensluis verbindt. b. het Oostgat, de Deurloo, de (.'algepnt en de Sardijngenl van Va uur na zonsondergang, of indien de zon vroeger dan 5u30m ondergaat, van 6u 's avonds, tot '/2 uur voor zonsopkomst, of indien de zon later dan 6u30m opkomt, lot 6 uur 's morgens. Ingeval van zeegevaar, rekening houdende met de grootte van het vaartuig, een en ander ter beoordeeling van den met de controle belasten Zeeofficier, is het geoorloofd, het (Jostgat, de Deurloo en de Calgeput binnen te loopen, en Ie ankeren benoorden de lijn die de spitse ton No. b'a van het Oostgat met de lichtboei nabij den Nolledijk verbindt. Vaar tuigen, welke in dit geval verkeeren, zullen duidelijk de voorgeschreven lichten loonen. c. het watergebied der Wester-Schelde, ingesloten tnsscken de lijn Hoege licht Nienweslnis—Hooge licht Kaapdnlnen en de lijn HansweertWals oorden, voorzooverre niet vallende onder het watergebied sub d, vau 91/, uur 's avonds tot Ya voor zonsopkomst, of indieu de zon later dan 6u.30u opkomt, tot 6u 's morgens. d. het watergebied der Wester-Schelde, ingesloten door de iijn West- havenhoofd van de Westelijke haven te Ternenzen, Zuid (r. w.) en de lijn welke Hansweert verbindt met Walsoorden van 101/, uur 's avonds tot Yj uur voor zonsopkomst, of indieu de zon later dau 6u-30m opkomt, tot 5s/i uur 's morgens. e. het watergebied der Werter-Sehelde beoosten de lijn Hansweert— Walsoorden van Ys nur na zonsondeigang tot Ya uur v°or zonsopkomst. f. het watergebied der Ooster-Schelde bewesten de lijn welke den licht toren West-Schouwen, met den toren van Oostkapelle verbindt, van Ya «»r na zonsondergang tot l/a uur voor zonsopkomst. Artikel 2. De schipper van elk vaartuig, dat zich ophoudt in het watergebied, bedoeld in artikel 1 sub a tot en met sub f. is verplicht op bevel vau, of namens den Commandant van een oorlogsschip, of van den zich aan boord van een vaartuig met burgerbemanning bevindenden officier of onderofficier, dau wel op bevel van, of namens den Commandant van eenige kustbatterij, onmiddellijk ten auker te komen en de door dien Commandant, officier, of onderofficier te geven orders en aanwijzingen op te volgen. Artikel 3. De schipper van elk vaartuig, dat zich bevindt in het Zeegat van Brouwers haven of in dat gedeelte van het Zeegat van Zierikzee, hetwelk niet behoort tot het in artikel 1 sub f genoemde watergebied, is verplicht op bevel van, of namens den Commandant van een oorlogsschip, of van den zich aan boord van een vaartuig met burgerbemanuiug bevindenden officier of onderofficier, dan wel op bevel van, of namens den Commandant van eenige kustbatterij, onmiddellijk bij te draaien of te stoppen en de door dien Commandant, officier, of onderofficier, te geven orders en aanwijzingen op te volgen. Artikel 4. Het in artikel 2 en 3 bedoelde bevel zal kunnen worden gegeven door aanroepen of aanfluiten, waaronder wordt verstaan het geven van herhaalde korte stooten op de stoomfluit, of beschijning met zoeklicht, dan wel door middel vau eeu los schot, al dan niet gevolgd door een scherp schot, nter komende in de nabijheid van het vaartuig (de vaartuigen), waarop het bevel betrekking heeft. Artikel 5. Onder Oostgat, Deurloo, Galgeput, Sardijngeul, Zeegat vau Zierikzee en Zee gat van Brouwershaven in den zin dezer Verordening, worden verstaan, de wateren, en onder Walvischstaart de bank, omschreven iu de desbetreffende hoofdstukken van de jongste c. q. gewijzigde uitgaven van den Zeemansgids voor de Nederlandsche Kust, uitgegeven door het Departement van Marine, afdeeling Hydrographie. Artikel 6. Aan lijfsgevaar stelt zich bloot, al wie niet onmiddellijk het in artikel 4 bedoelde bevel opvolgt. Artikel 7. Met het opsporen van de in deze bepalingen strafbaar gestelde feiten zijn belast, behalve de in artikel 8, 10 tot 6° van het Wetboek van Strafvordering aangewezen ambtenaren, de ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, alle als tijdelijk onbezoldigd rijksveldwachter dan wel krachtens artikel 50 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) beëedigde personen en alle andere ambtenaren van Rijks- en Gemeentepolitie. Artikel 8. Overtreding van eenige bepaling vervat in de artikelen 1, 2 en .3 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden. Artikel 9. De over ditzelfde onderwerp handelende Verordeningen van den Territorialen Bevelhebber in Zeeland van 18 November 1914, 27 Februari 1915, 19 Juli 1915 en 2 September 1915, alsmede die van den Commandant iu Zeeland van 30 September 1915, 27 November 1915, 2+ December 1915, deze laatste gewijzigd bij de Verordeningen van 15 Februari 1916 en 1 Juni 1916, zijn ingetrokken. Artikel 10. Deze Verordening treedt in werking onmiddellijk na derzelver afkondiging. Lasten en bevelen ieder, overeenkomstig het hierboven geregelde,zich te gedragen. Uitgevaardigd te Middelburg, 28 Augustus 1916. De Commandant voornoemd, De Schout-bij-Nacht, W. C. J. SMIT. Afgekondigd te Goes, als ter plaatse gebruikelijk, den 30en Augustus 1916. De Burgemeester, J. B. DL BEAUFORT.

Goessche Courant | 1916 | | pagina bijlage 2