N°. 94 1916 Donderdag 10 Augustus 103de jaargang. Gedwongen winkelnering op de wereldmarkt 25 FEUILLETON GOESCHE COURANT. O» uitgave dezer Courant geschiedt Haandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prje per kwartaal, In Goes f 1,—, buiten Que», franco 1,25. Afzonderlijke nommors 5 cent, ljusendlsz van advententidn op) Maandag, Woensdag an VRIJDAG vóóï 13 of en. releloonnnmmpv 83. Uitgave van de Naamt Vauootstkap .Geesehe Coarant". De prja der gewone advertentiën ia van 1-8 regelt SO ct., elke regel meer 10 at BJ directe opgaaf van driemaal plaataing dorielfde advertentie wordt de prijs slacht» tweemaal berekend. Geboorte-, huweigk- en doodaberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regelt k 1,— barekend Povganaramsri cent. Sireetear G. W. va» Baknivslb. Het is nog niet zoo lang geleden, dat wij in ons land strijd hadden te voeren tegen een maatschappelijk kwaad, dat met den naam van „ge dwongen winkelnering" werd bestem peld. Dit kwaad woekerde toen vooral in de bedrijven der turfmakerijeu de z.g.n. veenderijen. De spitters, mengers en turftrappers, die in zwaren arbeid hun brood verdienden, werden door hun patroons, de veenbazen, gedwongen in de door ben geëxploiteerde winkels te koopen, wat zij aan levensmiddelen en andere benoodigdheden gebruikten. Deze gedwongen nering had als gevolg een grove afzet.terij. Niemand durfde zich hieraan te onttrekken, want achter den winkelier stond de werkgever. Op deze ongezonde toestauden is vooral ook door de socialisten de aan dacht gevestigd. Dit ziekelijk uitwas behoort nu ge lukkig tot het verledeu. De opvatting, dat ieder vrij moet ziju om te koopen, waar hij wil en kan gaan, waar hij meent bet voordeeligst uit te zijn, is nu bij ieder Nederlander doorgedrongeu. Wij zijn dit kwaad te boven gekomen en niemand zou het weder opduiken daarvan willen duhlen. Wat wij in eigen boezem hebben uitgeroeid, dreigt nu echter op veel groot er schaal en met veel verder strekkende gevolgen over ons te komen van buitenaf. In den oeconomischen oorlog, die misschien wel een der hoofdoorzaken vormt van den gigantisch en strijd dezer dagen, deinst men voor geen middelen terug om de superioriteit te verkrijgen of te behoudeu. De besluiten van de conferentie der geallieerden te Parijs hebben allen het zelfde ten doel, n.m. eigen handel en nijverheid te beschermen en die van den tegenstander (concurrent) te ver nietigen. Uit de methodes, die ziju aangeprezen en ook groot endeels aan genomen door de vertegenwoordigers der verschillende rijken, blijkt, dat het niet in de bedoeling ligt door eerlijke concurrentie en vrijhandel den fegen- stauder te bestrijden Men heeft gc voelcl, in wetenschappelijke kennis en energie op zakengebied te ver achter te staan bij den gehaten vijand, dan dat men den strijd met gelijke wape nen en onder gelijke voorwaarden zou durven aanvaarden. Slechts door gebruik te maken van de militaire (maritime) overmacht, kan dit tekort worden verholpen, door stremming van den toevoer van grondstoffen niet al leen, maar ook door liet veibod aan alle eigen en onderhoorige volken om van den tegenstander te koopen. Wanneer dit alles goed geregeld was, zou de centrale koopman zijn zaken zien verloopen en de anderen de hunne zien bloeien en groeien on der de opdrachten van de geheele hun toebehoorende wereld. Dit stelsel berustende op geweld eu overmacht heeft echter een leemte, en die leemte zijn wij en de andere n3u- trale volken, die aan de verlokkende stemmen hebben weerstand geboden en er in zijn geslaagd hun onzijdigheid, te bewaren, ondanks bedreigingen en insinuaties. Zij allen vormen noodza kelijkerwijs een hinderpaal voor de plannen der oeconomische conferentie. Wat is nu gemakkelijker dau over eenige rechts- en zedelijke bezwaren been te stappen en die neutrale volken eenvoudig te dwingen ook bij de win keliers John en Marianne te koopen en hunne relaties met Michel te verbreken. De middelen daarvoor heeft men in zijn macht en dat men zich niet zal ontzien deze te gebruiken, daarvan hebben de laatste maanden ons wel de bewijzen geleverd. Eenige typeerende staaltjes daarvan vinden wij in de Zuid-Afrikaansche correspondentie van de „N. R. C." van 27 Juli 1916 (ochtend-editie). De correspondent haalt het geval aan van een gemeentelijke instelling in een der groote steden van Transvaal, welke een contract voor de levering van electrische lampen afsloot tot 40 pCt. hooger dan de prijzen van den agent der Philips' lampen. De voor zitter der financieele commissie maakte de opmerking, dat Philips's lampen voor een groot deel uit Duitsch mate riaal vervaardigd werden en bedoeld bestuurslichaam nam daarop de in schrijving van een Engelsche firma aan. Nu is het bekend, dat o. a. de firma Philips baar fabrieken tijdens den oorlog zeer uitgebreid heeft, juist met het doel om haar fabricatie zuiver Vaderlandsch te doeu zijn. Ook zet men de deur voor omkooping wijd open als men deu En- gelschen koopman 40 pCt. hooger prijs laat geven.Het geval met den strijkstok is nog veel eigenaardiger. Een Vaderlander aan de Kaap bestelt door middel van een Hollaudschen vriend een strijkstok in Holland. Maar de vriend kan geen certificaat van het Engelsche consulaat bier te lande verkrijgen met consent van uitvoer, omdat hij niet bewijzen kan, dat hout en haar niet van Duitschen oorsprong zijn. Een zending Hollaudsche boeken kan geen certificaat verkrijgen, omdat.... liet bewijs niet kan worden geleverd, dat de druk inkt, waarmede de boekeu gedrukt waren en de draden, waarmede het was ingenaaid, niet van Duitschen oorsprong waren Van Britsche zijde is men in Afrika druk bezig met het voorbereiden vau den oorlog na den oorlog. Niet alleen zullen alle vijandelijke goederen worden geweerd, maar de bevoorrechting der Engelsche goederen wordt door een preferentieel recht van 5 inplaats van 3 pCt. vermeerderd. Dus ook de neutralen komen in het gedrang. Op een groot gevaar voor ouze koloniën in Ned.-Indië wijst de „N. R. Ct." van 29 Juli 1916. Velen, die in Indië bloedverwanten of kennissen hebben, zal de schrik om het hart slaan. Engeland laat de zoo hoog noodige geneesmiddelen voor de Nederlandsche zieken in ouze Oost niet meer door. Wij weten reeds, dat Sir Edward Grey geweigerd heeft, de Amerikaansshe Roode Kruis-artikelen naar Duitschland door te laten. Maar al kunnen wij dezen onmenschelijken maatregel niet billijken, in dezen tijd, waarin alle recht en menschelijkbeid met de voeten getreden wordt, is zij te begrijpen tegenover den vijand. Nederland is echter een bevriende mogeudheid en het betreft hier uit sluitend het verkeer tusschen Nederland en zijn koloniën. Desniettemin eischen de Engelsche autoriteiten thans ook voor geneesmiddelen een certificaat van het Engelsche gezantschap, waardoor de uitvoer practisch onmogelijk wordt. Ten eerste werkt men op bet gezantschap niet zeer vlug ten tweede beweert de Engelsche gezant van een massa artike len, dat ze in Engeland te verkrijgen zijn, waarbij op de groote verschillen in prijs niet gelet wordt. De handelaars alhier krijgen dan een opgaaf van Engelsche fabrieken, die de geschrapte chemicaliën kunnen leveren. Bestellen de Nederlandsche handelaars deze stoffen aan de opgegeven adressen, dan blijkt herhaaldelijk/lat deze die artikelen heelemaal niet ra.'.ken, nooit gemaakt hebben, of dai ue artikelen in besiag genomen zijn voor den aanmaak van munitie, of dat de uitvoer uit Engeland niet wordt toegestaan. De toestand is dus de volgendeEngeland verbiedt den uitvoer uit Nederland van medi cijnen, in Duitschland gemaakt, wil ze zelf leveren, terwijl in de practijk blijkt, dat ditzelfde land echter niet iu staat is, die stoffen uit te voeren naar Nederlandsch-Indic En gedurende al dit geknoei, waarmede waarlijk geeu oorlog gewonnen wordt, versmachten onschuldige, neutrale staatsburgers van een land, dat met den oorlog niets te maken heeft. Deze voorbeelden zijn slechts een greep uit velen. Zoo zouden we nog kunnen noemen de Indische suiker fabrieken. De voor die bedrijven noo dige machines mochten niet worden verzonden van Nederland naar Ned. Indië, omdat men dezelfde machines ook in Engeland kan koopen, hoewel dan bijna de helft duurder èn slechter. Uit al deze dingen blijkt, dat Enge land bet niet beneden zich acht, de gedwongen winkelnering der veenbazen in practijk te brengen. Velen hebben gevreesd voor de oeco nomische overheersching van Duitsch land, dat ons zoo goedkoop en goed zou bedienen, dat de inlandsche in dustrie niet zou kunnen concurreeren erger blijkt nu de bedreiging te zijn van de andere zijde, waar niet vrij willig goed en goedkoop, maar onder bedreiging duur en slecht moet worden gekocht. De uit Engeland afkomstige karakterschets van den Hollander „giving to little and asking to much is nu zeer toepasselijk op den uitgever van deze aardigheid. Welke onaangename ondervindingen ons nog te wachten staan, is niet te zeggen, maar dat niet alleen handel eu nijverheid van de centralen in de verdrukking zullen worden gebracht, maar de neutralen in dezen handels oorlog evenzeer in 't gedrang zullen komen, blijkt uit de genomen en be raamde maatregelen ten duidelijkste. Buitenland. De strijd in en bulten Europa. De gebeurtenissen op hei Oost- en Westfront honden ons den laatstea tijd zoo In spanning, dat daardoor de aan dacht van de krijgsverrichtingen op andere terreinen is afgeleid. Tcch wordt in het Noorden van Tnrkfle, in Perils, en in dan veldtocht tegen Egypte nog altijd hevig gastreden. Op hst schleroilaDd Sinaï zijn de Tur ken dezer dagen opgetreden en hebben een poging gedaan naar Suez door te dringen en hei la tot hevige gevechten gekomen. De Engelachen hadden zich echter gsducht verBtoikt, vooral met troepen uit Britiehicdië De Turken zijn dan ook teruggeslagen bj Bomsni ten Oosten van Katria, en lieten 3000 uian ih haudsï. der Engeischen. Hos- wel zij hier dus échec leden, bewQst hun optraden toch, dat dit plan nog niet van de baan is en alleen de kraeht ontbreekt om de expeditie met kana op slagen door te zetten. De centralen hebben momenteel hunne handen te vol om hun legers te kunnen ver snipperen over operatieterreinen, die gecu beslissing in den oorlog brongen. Ook de aanwezigheid der Fransch- Eogahch Servischs strijdmacht in 3a- lonlki werkt niet geruststellend voor troepenvervoer in Zntdetfjke richting. De Turken zelf hebben door hunne langdurige expeditie naar Mesopotamlë, wacr zfi Koat-ei-Amara belegerden, geen gelegenheid gehad troepen af te zonderen voor een tocht naar Suez, ook de inval der Bussen in Armenië maakt hun dat onmogelijk. Toch is er een t{jd geweest, dat Engeland zich niet erg gerust voelde over ,de bedrei ging van Egypte" en vooral van hot Suez kanaal. Dit laatste iB toch een der schakels in den koten, die de Britten om de wereld hebben geslagen. Door het vorliea daarvan en door het gelijk tijdig oprukken der Tnrken door Pet- zië, zou zelfs Btitcch-Iudlë voor hea verloren dreigen te gaan. Wie de WALTER. Historische Boman door M. C. VAN DEN ENDS. (Nadruk verboden). .Och, och, wat heb ik gedaan liet ik een half uur lang een man binnen, en nog wel iu een cel alleen met n En gd, ondankbaar schepsel, die onze Btrenge regels kent, hebt m§ niet ge waarschuwd Hoe kuat ge mij die schande aandoen? Eeuwig zult ge boete doon en den sluier aannemen, en zoo niet, dan vertrekt ge aanstonds!' Wat moest het arme meisje doen Badeloos zonk ze op de knieëa en ameekte de mater vergiffenis, doch deze bleef onvermurwbaar. Nimmer had ze de zacht-stemmende gevoelens der liefde gekend, al haar eigenliefde en dweepzucht waren door deze daad van geweld aangedaan. Haar ontzag en de heilige regelt zag ze belachen. Galelntje werd weggatonden eu kreeg een half uur bedenktijd in haar cel. Daar weende ze bitter. Haar gods dienst was haar zoo liet, doch voor den sluier gevoelde ze geen roeping. Doortrilde haar, kort geleden aan de borst van haar geliefde op deze zelfde plaats, nog niet het geluk Moest ze, kon zo dat opofferen En haar Walter, zou hij niet sterven van hartzeer bj sco:n trouwbreuk? Voor ze 'twist, was do bedenktijd verstreken, stond ze weer voor do vrouw, die geen vrouw was, en haar meedoogenloos voor de keuze stelde. Doch nist lang twijfelde ze toen moer. Stiaks zou ze bij Walter zt)n, met hem vluchten, wlen ze met haar gansche liefdevol hart was toegedaan. Toon ze op straat stond met rood geweende cogen, wist ze, dat hem groot gevaar dreigde. Zoo vlug haar boenen haar dragen konden, snelde ze naar de Sint Pieterstraat, naar ,'t Wittebroodskind". En wat zag ze daar? Haar oom voerde heel vertrouwelijk een gesprek met een Spaansch officier, die voeten hoog van verrassing opsprong, zoodra hij haar zag binnentreden. „Hé, Galelntje, jij hier? Wat gaat er om vroeg h(j ontsteld en zQ herkende haar Walter in die vermom ming nu onmiddellijk. Mot de welsprekendheid der liefde drong ze er bij hem op aan, dat hg vluchten zou, vóór het te laat was, want de mater zon zeker meedeelen, dat een Bpion binnen Middelburgs poorten vertoefde, die zelfs haar kloos- ter niet had ontzien. Walter was daartoe evenwel niet te bewegeD. „Ik heb nog een plicht te vervullen, lieve, en daarna zal Ik zien weg te komen, zooals ik binnenkwam, doch niet zonder jou". Daartegen hielp geen redeneering, Moedeloos Uet ze 't hoofd zakken. Walter, niet blind voor 't gevaar, zag intusschen zesr wel in, dat hij met zijn brnid niet hier kon blijven, waar zeker onderzoek naar hem zou gedaan worden. Ook wilde hg haar oom niet in ongelegenheid brengen. Daarom beval hg zgn knaap naar het „Zwarte Paard* In de Noordpoort straat te gaan en den hoefsmid te verwittigen, dat h(j bezoek van vrien den kreeg- Terwijl Franso hieraan voldeed, werd Galelntje verzocht, zich met zorg te kleeden als dienstmaagd. Met een zueht verwisselde sj de zwarte kap tegen de helder witte muts. Eer een uur verloopen was, had de zaak haar beslag gekregen, was Walter als don Lopez naar het „Zwarte Paard" verhuisd, waar weldra Franso eu een allorliefat dienstmeisje, hoewel 't zeer bleek zag, zich aanmeldden en door meester 3imcn met de meeste harte- ïgkheid ontvangen werden, want hij was voldoende van de gebeurtenissen door Walter Ingelicht. o. Bij den Bisschop. Het drukke vreemdelingenbezoek, dat Middelburg steeds tan deel valt, barrt den inwoners geen verwonde- ling. Immers weten zij het best, wat een schat van ondheden, alle even bezienswaardig, hot bezit. De restau ratiegeest en de „veroeniging tot in standhouding van oude gebouwen" vinden hlor een terrein, dat even groot als vruchtbaar is. Van al de oude, eerbiedwaardige gestichten is do abdjj wal het uitge breidste en prachtigste en het ondste. Handschriften en kronieken ge tuigen, dat zg in 1106 reeds bestond. Tegenwoordig resideert er de com missaris der Koningin. Bouw en om vang ia nog ala toen, uitgezonderd de poorten, die destijds van zware deuren voorzien waren, welke or nu uitge nomen zgn. Enorme rijkdommen en groote macht moeten den abten ter beschikking gestaan hebben. Toen koning Filips besloot tot in stelling van sohttien bisdommen, werd ook te Middelburg de ataög tot een bisdom verheven. De zetel werd ingenomen door den eerwaarden heer NIcolaas A Castro, geboren te Leuven, voorheen rector van het college van Busleyden te Leuven. Het was de eerste, die te Mechelon door kardinaal Granveile gemgterd werd. Van 1562 tot aaa zijn dood was de bisschopsstaf in die Btad in zjn handen. communicatiewegen bezet houdt, ls meester van wat er achter ligt en de bezittingen van anderen in die ge bieden hebben daardoor maar betrek kelijke waarde. Dat hebben Engeland! politici altijd goed begrepen en wijse lijk daarnaar gestreefd. Voorloopig is dus het gevaar voor een debacle la die richting van do baan. Mocht dn oorlog geruimen tgd worden voortgezet en op welke wijle dan ook, de knellende omarming van de legers der geallieerden hier of daar verslappen, dan zal met de vrgge- komen troepen zeker op dit gedeelte de oorlogsbrand weer oplaaien. Over den toestand op het Westfront kan de laatste dagen de stereotype mededeeling worden gedaan, dat er hevig wordt gevochten met kleine en afwisselende sueceBsen. Over Thiau- mont zgn de Btrjjdende partgen het nog altijd niet eens. Van Fransche zijde wordt deze heuvel als genomen vermald, en van Duitsche zijde als..... zou het kunnen zijn, bezig genomen te worden. Zij vermelden toch „dat de gevechten op den hoogterug van Thiaumont tot staan zijn gekomen*. Dat kan toch niet anders dan wanneer op z'n minst genomen, ook de Fran- schan er boven op zijn In het Oosten ziet het er nog niet naar alt, dat de Duitsch Oostenrgksehe legers zich als geslagen zullen be- scaouwen en groote terngtrekkende bewegingen worden door hen niet gedaan, In de Karpathen is, na aan komst van Duitsche versterkingen, het offensief zelfs aan den kant der cen tralen. Op het overige front houden zij voorloopig nog stand tegen de aanhoudende aanvallen der Bnsson. Op het Itallaansche front is het succes dszs dagen aan dan kant van Cadorna. Het offensief aan de Isonzo, dat bg Monfalcone is begonnen, breidt zich uit tot den beneden-Isonxo. Er z\jn 3500 gevangenen gemaakt en een 100 tal officieren, o.a. een kolonel, en veel buit is in handen der Italianen gevallen. Binnenland. Da oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, de heerA. W. F. Idenbnrg, is met zijn familie te Apel doorn aangekomen en afgestapt ten palelzb het Loo, waar de familie eenige dagen zal vertoeven. Bet opbrengen van vitichenschepen Het hoofdbestuur van den Christelij- ken Zeemansbond heeft, naar aanlei ding van de telegrammen alt Katwijk aan Zee en Seheveningen, door de, onder leiding van den Cbristeigken Zeeliedenbond vergaderde visschors- vrouwon, op den 4 en 5 dezer, aan de Koningin toegezonden een brief ontvangen, waarin gewezen wordt op de rede van den minister van buitenlandsohe zaken. Da verzekering wordt voorts gegeven, dat de aandacht van de regeering met den grootsten ernst op deze aangelegenheid geves tigd bigft. De opt arenden van den logger Dirk Beter keuze zou er bezwaarlijk voor dat ambt gedaan kunnen worden, want vriend en vijand der kerk prees hem om 't zeerst. Niemand kon in kerkelijke en wereldlijke zaken tactvoller optreden dan hg. De regesring van Zeeland, die hij deelde met de edelen en goede steden, kon veelal op zijn advies gerust ingaan. Toch zou hem deze post als bisschop niet toevertrouwd zijn geworden, als men hem later nogmaals had moeten benoemen. Hg toch was te zachtmoedig en een meening toegedaan, die niet was dezelfde als die zgner snperienren. Met verstand wilde hg zijn kudde lelden, met liefde wenschte hij even als de Groote Meester de afgedwaalde schapen terug te voeren tot den ver laten weg, en niet te vuur en te zwaard. De booze bevelen van Alva ging hij togen, zooveel hij ver moed diens hardvochtige, tot verzet aansporende besluiten, voorde hij ntt op veel verzaehte manier, waar hg 't met zijn trouw en plicht overeen kon brengen. Di daden, uitvloeisels van zja hu mane govoelenB en wijze opvattingen, veroorzaakten menigmaal hevige bot singen met Alva, die zijn wil geëer biedigd verkoos te zien. Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1916 | | pagina 1