BOUWLAND en DIJKEN. Gemeente -Publicatiën. PUBLICATIE. Maximum prijzen Groenten en Vroege Aardappelen. ADYERTENTIEN. Voorloopige Aankondiging. 25 H.A. 98 A. 85 c.A. 7 H.A. 35 A. 30 c.A. Bij inschrijving te koop J. DE BLIECK. een Keukenmeisje. nationale industrie is van zeer oude dagteekeniug. De beoogde belemmering dier indus trie zou het gevestigd bestaansmiddel van een belangrijk deel der Nederland- sche bevolking treffen, niet alleen van de reeders en visschers maar ook van allen wier bedrijf afhangt van de vis- scherij. Indien de Britacbe regeering bezwaar heeft tegen den verkoop van het meerendeel van de visch aan Duitschiand, is zij vrij op de open markt hier te lande mede te dingen. 3e. dat in het geheele land groote outstemming is gewekt door de eischen, die aan de vertegenwoordigers der rede rijen zijn gesteld, welke eischen, bij inwilliging onze geheele Noordzee- visscherij en aanverwante bedrijven zouden stopzetten. Tenslotte, dat de Nederl. regeeriug verwachtte, dat de opgebrachte schepen zonder verwijl zouden worden los gelaten. Ilierna werd overgegaan tot liet behandelen der distributiewet. De minister zeide, dat de verhoogde vleeschprijzen niet zijn ontstaan door maatregelen inzake den uitvoer. Wal het aankoopen van rogge betreft daar tegen is bij hem geen bezwaar, maar door de aanhouding van graan en veevoeder in Engeland moet de aan koop eu distributie van granen in zijn handen blijven. Aan bet verlangen om bij de vast stelling van de prijzen alles tot het laagste peil neer te drukken, kon spreker niet voldoen. Er zijn b.v. in den landbouw velen, die met krachlvoeder moeten voederen, terwijl anderen dit niet behoeven te doen. Wanneer wij de laatsten als maatstaf nemen bij de vaststelling der prijzen, zouden de eersten met verlies produceeren. liet distributiestelsel als zoodanig zal niet veel verandering ondergaan. Noodig is bet plicht tot medewerken voor te schrijven aan de burgemeesters, en de gemeenten financieel belang hebbenden te maken bij de levens middelen voorziening. Het ameiidemenl-Beresteijn, beoogen- de om alles vail ltijkswege vast te steden en te vergoeden, achtte de minister ruïneus voor de schatkist en niet doenlijk om rekening te houden met de zeer verschillende prijs en kos- tenverhoudingen iri de gemeenten, weshalve hij het onaannemelijk ver klaarde. Het voorstel werd daarop door den heer Van Beresteijn ingetrok ken. Toch zal hij zijn eerste op treden niet berouwen, daar vele burgemeesters en wethouders hem wel willend zullen hebben gevolgd in zijn pleidooi voor de gemeentebelangen. Een amendement van de Commissie van ltapportenrs daarentegen, dat het door de gemeenten (behalve de distri- butiekosteu) te betalen aandeel wilde terugbrengen van 1/4 op 1/10 en waartegen de minister geen bezwaar had gemaakt, werd met 60 tegen 5 stemmen aangenomen. Een amende- ment-Saunes, dat beoogde, de brood regeling buiten dit ontwerp te plaat sen, werd met 35 tegen 30 stemmen verworpen, nadat de minister verklaard had, dat ze er in moest al ware 't alleen maar om te voorkomen, dat het goed- koope brood als veevoeder werd ge bruikt. Verder werd het wetsontwerp zonder oponthoud afgewerkt eu waren de leden der Kamer om kwart over 5 zoo in hun nopjes, dat een en ander nu in kruiken en kannen was, dat ver geten werd het 20 millioeusont- werp. De leden stonden al aan groepjes, sigaren dampten,'t lucifertje werd beleefd doorgereikt, de opluchting van de afgedane taak was aan de vertrekkenden te zien, toen de nimmer afgetrokken, onverstoorbare griffier den voorzitter nog herinnerde aan het bestaan dier ontwerpen. Bij geen der leden was het respect voor dit bedrag groot genoeg om daarvoor nog eens plaats te nemen. Iu groepjes, rookende, pratende eu terwijl velen er niets van bemerkten, werd het 20 millioensontwerp afgeklopt. De ernst der tijden is wel groot, dat voor zulk een bedrag zelfs geen stilte in 's lands vergaderzaal is te krijgen. Provincienieuws. Kanaal Hansweert-Wemaldlnge. Da Commtnaris der Koningin In Zeeland brengt ter kennis van belang hebbenden, dat voor de beproeving van de mechanische installatie van de derde schatslnls in het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert op 1 en 2 Aug. het water van genoemd kanaal aal z(jn afgelaten tot het peil van 1 M.—N. A. P. 's Haar AbUkerke. Zaterdagmid dag vergaderde de gemeenteraad. Atwezig waren de heeren Van Liere, en Tolhoek, de laatste met kennis geving. De heer Kribbe werd beëedigd als gemeente-ontvanger. Na onder zoek der geloofsbrieven werd besloten de heeren De Qraag, Nlewenhnlze en Verlatte als Raadsleden toe te lateu. De gemeente-rekening 1915 werd vast gesteld In ontvangst op 15713,38 >/i> altgaaf f5651,60, goed slot f 61,78 V». Een afschrijving van H. O. werd verleend voor wijlen wed. Geoman. De voordracht zetters bestaat alt de heer3n C. Meljaard on A. Drijgera, plaatsvervangers G. Eckhardt en I. Lattlja. Op voorstel van den voorzitter worden do oade kelen niet verkocht, daar ze op een andere plaats later kunnen worden gebruikt. Heinkenszand. Vrijdagmiddag vergaderde de Kaad der gemeente alhier. Tegenwoordig alle leden. Op de voordracht voor zetter werden geplaatst do heeren H. v. Iwaarden en M. B{k, beiden aftredend en als hau plaatsvervangers J. Dekker en M. Kijk. Tot gemeentegrafdetver word bencemd B. Braamie, zulks in de plaats van B. Paaawe, door wlen eer vol ontslag was gevraagd. Daarna kwam in behandeling oen rr quest van bewoners en eigenaars van den ,var- kenshoek' om staan der gemeente tot verbetering van den weg. Dit reqnest had een vrij lange bespreking tot gevolg. B. en W. waren tegen steun, terwijl de raadsleden wel iets gevoel den voor hulp. Ten slotte werd den voorzitter verzocht een schrijven aan reqaestanten te richten, waarin ver zocht wordt te melden, in hoeverre de eigenaars steun van gemeentewege verlangen, daar het hier particulier eigendom betreft. De gemeentereke ning over 1915 word aangeboden. In ontvang f24434,81 en in uitgaaf f24367,65. Alzoo een goed slot van f 67,16. By de rondvraag werd gewezen op de wonscheiykheld den voerder van den lijkwagen eenlge kleedingstnkken van gemeentewege te verstrekken, terwjjl eveneens do aandacht werd geveBtlgd op ean r{j boomen, wier takken er toe bydragen, dat een ge deelte van den Oudenkamerschen weg ln ongunstige conditie verkeert. Daar na werd de vergadering geschorst om in geheime zitting over te gaan tot vaststelling kohier B. O. 1916. Nadat ,bet publiek" uit de raadszaal was verdwenen, werd echter inplaats van kohior B. O. „salarisregelinggemeente veldwachter" ln behandeling genomen. Vermoedelijk wat de kritiek van ver schillende raadsleden niet geschikt voor Ieders ooren. Bet besluit iu dezen genomen, wordt ,het publiek' alsnog onthouden. Behoudens nadero goed keuring werd het kohier B. O. 1916 vastgesteld op f6844,20. Gemengd .Nieuws. Van de wereld af'geiloten. Bet Belgisch dorpje Vroonhoven, niet ver vau Maastricht, weet heel wat te vertellen van den oorloghet werd gedrukt door requlsltles en inkwar tiering. De paBtorie van pastoor Pekel heeft maandenlang gastvrijheid verleend aan de Duitsche officieren, die als 't ware over de woning be schikten. Doordat pastoor Pekel niet op vjandlgen voet stond met de Duitschers, wist hy van dezen vele gunsten te verkrygen voor de Belgen, hetzy om hun het vertrek te verge- makkeiykon, of om verkeerde begrip pen weg te nemen. De pastoor zelf genoot ook vele vrijheden; hy kon zich b.v. geregeld en zonder onge makken naar Maastricht begeven. Doch op zekeren dag werd hjj zóó streng door de Duitschers bewaakt, tegen wlen h{j steeds met gepaste vrijmoedigheid was opgetreden, dat hy geen voet mesr buiten zijn parochie mocht zetten. De ballingschap heeft een buiten gewoon nadeoligon invloed op zyn gezondheid gehad. Gedurende vele maanden is pastoor Pekel geheel af gesloten geweest van de wereld. Afitanden. By het berekenen van afstanden tot hemellichamen kan men verrassende resultaten bereiken. Een vlieger, die per seconde onge veer 28 meter aflegt, zou na vjf maanden onafgebroken gevlogea te hebben, de maan kannen bereiken, terwyi h0 5800 jaren zou noodig heb ben om h(j de avondster te komen en niet minder dan 17000 jaar om b{j de zon te landen'IDezen afstand zou een lichtstraal met een snelheid van 300 000 M. per seconde in 8l/g mindut kunnen afleggen. Een dergeiyke lichtstraal, die ln 1 '/a seconde de maan en in ongeveer 4 seconden Neptunns bereikt, zou rond 10.000 jaar het onmeetiyk heelal moe ten doorijlen, om de uiterste sterren van den Melkweg te bereiken, terwijl deze door een van de sarde afge schoten granaat, eerst na verloop van 3 milliard jaren getroffen zon worden. Vijftien jaren zouden noodig zyn om tot de zon, 4>/s dag om tot de maan te geraken. Hierdoor krflgt men eonlg idee van de ontzagljke afmetingen van het de aarde omrin gend heelal. v erfcoopmgen en Verpachtingen, Augustus. i Nisse, veldvruchten, Pilaar. 7 Oudelande, veldvruchten, Hollmann en Verhoek. 9 Goes, woonhuizen, houtloodsen, ter reinen en wert, Van Dissel. 10 Kloetinge, veldvruchten, Van Dissel. 11 Nieuwdorp, bouw- en weilanden en dijken, Pilaar. 16 Goes, hofstede en bouwland, Neervoort. 17 Krabbendijke, huls, boomgaard enz., Schram. 17 's Graven polder, huis en land, Neervoort. 18 #s Heer Arendskerkc, kapitale boeren- inspan, Pilaar. 19 Nieuwdorp, veldvruchten, Pilaar. 23 Nisse, kapitale boeren-inspan, Pilaar. 's Heer Arendskerke enz., kapitale hof stede, Treub en Neervoort. September. Wolfeitsdijk, bouwland en dijken, Pilaar. November. 1 Dussen, inschr. bouwhoeve, Ruljsse- naer?. Aanbestedingen. Augustus. 7 's Heerenhoek, afbreken en bouwen woningen, gemeentebestuur. Marktberichten Rotterdam, 31 Juli 1916. Vlasasnvoer 3600 st. Groningen, vuil, 175 st., 500 st. Groningen, schoon, 180 st., 200 st. wit, schoon, opgehou den. Aardappelen veel aanvoer, weinig handel, Muyzen f2,70 a f3,West- landsche kiel f 1,35 a f 1,60, zand f 1,75 a f 2,Zeeuwscho Eigenheimers f3,40 a f 3,80, Geldersche Kralen f 3,50 a f4,—. Granen bultenlandsche luste loos. Meel f 19,25, kalm. Binnenland- sche geen noteeringen wegens kleine aanvoer, nieuwe gerst aangevoerd. Blnnenlandsche: Eieren Zeeuwsohe 7,— 7,25 Overmaasche 7,— 7,75 Varkenemarkt Rotterdam. Veeaanvoer varkens 890, 55/48, licht 40/39, redoiyke handel. Amsterdam, 27 Juli 1916. Ingezonden door JAC. KNOOP, Commissionair in Aardappelen. Aardappelen. Per Hectoliter Andijker Bouten f 4,a f 4,20 Friesche Borgers - 2,75 a - 3,— Blauwe Poters - 1,60 a - 1,80 Bonte Poters - 1,60 a - 1,80 Andijker Blauwen - 3,60 a 3,80 Andijker Muizen - 2,60 a - 3, Andijker Kleine Muizen - 2,— a - 2,50 Westlandsche ronde - o,— a o,— Schoolmeesters - 4,10 a - 4,20 IJpolder Eigenheimers - o,— a - o, nas 1 a 2, Rhabarber 4, Wortelen 3 a 4 ct. alles per bosKrapsla 1 a 11/1 ct. per krop. Fryzen stygende, groote vraag. Watergetijen voor Ierseke (die voor Wemeldinge kunnen ongeveer 5 minuten en voor Hansweert een half uur vroeger gerekend worden). Dagen. Hoogwater. Laagwater. Vrm. Nam. Vrm. Nam. 1 Aug. 4.43 4.54 10.13 10 34 2 512 5.24 10.44 11.07 3 5.39 5.52 11.17 11.40 4 6.09 6.23 11.48 5 6 40 6 56 0.15 0.25 6 7.21 7.36 0 56 1.06 1 8 05 823 1.38 154 VelUngs-Vereenlglng Zuld-Beveland. Veiling van 29 Juli 1916. Glroote Veiling. 1352 Kg. Schoolmeesters (binnen land) f4.10; 2028 Kg. Schoolmeesters (buitenland) f 8,—1840 Kg. Muizen (binnenland) f 4,—2760 Kg. Muizen (buitenland) f8,10 alles per 100 Kg. Kleine Veiling. Madelelnen 1ste soort 19 a 26, Ma- delelnen 2de soort 8 a 14, Oomskin- derenpeer 23 a 34, Jan Baasperen 15, Mr. Gladstone 14 a 15, Zomerlouwtje 15 a 18, Oranje Prnimen, 50 a 57, Roodo Zomer Paradijs 17, Kruisbessen 11 a 20, Roode Bessen 25 a 30, Melo- thiams 4 a 5, Muizen aardappels 5 a 6, Blauwpntjea aardappels 5 a 6, School meesters aardappels 5 a 6, Tulnboonen 4, Astrakan appels 9 a 16 et. Alles per Kg. Perziken 7 a 9 ct. Bloemkool 2 a 7 ct. belden per stukRamme Atioop Aanbestedingen en Verkoopingen. Schore. By de Zaterdag gehouden aanbesteding voor het vernieuwen van het gemeentehuls alhier, werd Ingeschreven door de heeren: L. Minderhoud te Hoedekenskorke voor f 4375; M. F. Goedemond te Hansweert voor f 3932J. Goedbloed te Kloetinge voor f 3660Gebr. Paasse te Schore voor f 3400; A. Bierens te Schore voor f 3385A. M. Kuiper te Heinkenszand voor f 2950. Gegund aan den laagsten inschryver. De BURGEMEESTER van GOES vestigt da aandacht van het publiek op het B 0 R D, aange bracht aan het POLITIEBUREAU, waarop mededeelingen zullen ge daan worden.de DISTRIBUTIE van LEVENSMIDDELEN betreffende. Goes, 31 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, J. B. DE BEAUB'ORT. De Burgemeester van Goes noodlgt de daarvoor in aanmerking komende winkeliers hier ter plaatse nlt, om ten Stadhuize slch aan te melden voor den VERKOOP van STAARTLOOZE BOKKING, GEROOKTE SCHEL- VISCH en GEROOKTE MAKREEL vóór of op 2 Augustus 1916. De aanvrage moet schrlfteiyk ge schieden, eigenhandig onderteekend zyn, en vermelden dat men de Ke- geerlngsvoorwaarden aanvaardt. De Bnrgemeester, J. B. DE BEAUFORT. Het uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toestand der gemeente Goes over 1915 is gedrukt en ter secretarie der ge- De BURGEMEESTER VAN GOES Brengt ter kennis van de ingezetenen, de navolgende lijst van eenige groentensoorteu en vroege aardappelen met daarvoor aangenomen maximumprijzen. Grossiersprijzen. Bloemkool le soort12 cents per stuk. id. 2e soort 5 id. (uitschot)2'/3 Peen (jonge) le soort (25 wortelen per bos) 4 bos 2e (25 -1 (zware) le (18 4 2e (18 3 Doperwteu le soort14 K.G. id. 2e soort10 Tuiubooneu4 Kropsla le soortf 1.per 100 krop. id. 2e soort„0.75 100 Vroege aardappelen (ronde) 6'/a K.G. (muizen) 5 Kleinbandelprijzeu. (Afgehaald aan den winkel of bij straatverkoop door venters die geen winkel hebben.) Bloemkool, le soort15 cents per stuk. id. 2e soort8 id. (uitschot) 4 Peen (jonge) le soort (25 wortelen per bos) 6 bos 2e soort (2o 4- (zware) le (18 b i, 2e (18 4 Doperwten, le soort 19 K.G. id. 2e soort 15 Tuiuboouen Kropsla, le soort2 krop. 2e 1 Vroege aardappelen (ronde) 9 K.G. id. (muizen) 8 Alle prijzen gelden voor versche waar van gewone hoedanigheid. Klachten over met-inachtneming van bovenvermelde maxima, alsmede wenschen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor eene bepaitlde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den Burgemeester. Deze prijzen hebben betrekking op de gewone soorteu vroege aard appelen, dus niet op de fijne zandaardappeleu. Goes, 28 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, J. B. DE BEAUFORT. moente voor leder ter inzage gelegd, terwijl exemplaren daarvan tegen betaling van vflf en zeventig cents verkrygbaar zjn. Goes, 31 Juli 1916. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. B. DE BEAUFORT. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. Zoo de Heere wil en zQ leven, J hopen onze geliefde Ouders, Be- 4, huwd- en Grootouders, a ADRIAAN KOOMAN 5 en JANNA KOLE, Vrqdag 4 Augustus hun 35- jarige echtvereeniglng te her- denken. Hunne dankbare kinderen, Kapelle by Goes. rVVWÏ BMMMt 3 Augustus a.s. hopen I ADRIAAN VAN DER BLIEK i FRANCINA BAL, I hunne 40 jarige Echtvereeni glng te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Ellewontsdljk, Juli 1916. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MAATJE DEKKER, Wed. M. Nieowbnhüizk, ln den onderdom van 78 jaar en 3 maarden. Biezelinge. Aa. LEPOETER. Schore. J. LEPOETER. Biezelinge. 8. NIEUWENHOIZE. Biezelinge, 29 Juli 1916. Voor de vele bewyzen van deelne ming, ontvangen tydens de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Man en Vader, P. A. KLOOSTERMAN, betalgen wy onzen barteiyken dank. Wed. P. A. KLOOSTERMAN, geb. Allsmkkindkhs, Kinderen en Familie. Ierseke, 29 Juli 1916. In September 1916 zullen te Wolphaartsdijk publiek worden verkocht Notaris PILAAR. TLUUUU JLUUIIU) gelegen In den Verloren hoek, polder Krulningen. Biljetten worden Ingewacht vóór of op Zaterdag 5 Augustus, 's namid dags 5 uur, by den verkooper P. v. IWAARDEN, alwaar ook inlichtingen gegeven worden. By akte den 22 Juni 1916, ■Nv voor den ondergeteekende verleden, is opgericht de Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van Landbouwbenoo- digdheden,,Door Eendracht Sterk" te Cats. De akte is in haar geheel geplaatst ln het By voegsel tot de Nederlandtche Staaticourant van den 28 Juli 1916 nummer 176, onder doorloopend num mer 4404. JOH. PILAAR, Notaris te Goes. Diegene, die heden voor 3 weken een VERKEERDE FIETS heelt mee genomen uit het Maaitriohtsch Bier huis, wordt ln zyn eigenbelang aan geraden deze daar terug te bezorgen KAPELLE. Mevrouw LA PORTE, te Goes, vraagt tegen November (of vroeger)

Goessche Courant | 1916 | | pagina 3