N°. 89 1916 Zaterdag 29 Juli. 103de jaargang. W ALTER. Bij dit no. behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON. GOESCHE Ut Jultgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prjs per kwartaal, In Goes f 1,—bulten Goes, franco f 1,25. Afzonderiyke Dommer* 5 cent. icaandlne van advertenties op" Maandag, Woensdag en VKIJBAG vóór 13 uren. C011ANT. De prjjs der gewone advortentlSn is van 1-5 regels 60 ct., elke regel meer 10 et B{ directe opgaaf van driemaal plaatsing deraelfde advertentie wordt da prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljk- en doodsbsrlchten en de daarop betrekking hebbands dankbotalgingon worden van 1—10 regels t 1,— berekend BewSsnunmers S sent. Telefoonnummer SS. Uitgave van ds Naaml. Veuoótsskap „Sdfsthe Cnnrant". Sirsstenr 9. W. van Barnkvblu. De winkeliers en de distributie. Het is een wijs besluit van de Goesche middenstanders geweest, in een motie vast te leggen, dat zij bij de distributie van levensmiddelen niet ge passeerd wenschen te worden. Onze tijd staat nu eenmaal in liet leeken der regeerings-bemoeiïug en het thans aan de orde zijnd ontwerp dis tributie-wet belooft voor de naaste toekomst een nog veel sterker ingrijpen van staat en gemeente in de algemeqne voorziening aan eerste levensbehoeften. Waar thans reeds rijst, suiker, visch en, volgens een onzer middenstanders, zelfs sajet van gemeentewege voor de bevolking verkrijgbaar gesteld wordt, daar is het geen wonder, dat tal van winkeliers zich met bezorgdheid afvra gen of de gemeente, die koopt en verkoopt zonder daarbij allereerst op den winstfactor te letten, niet de ge vaarlijkste concurrent is, welke zij ooit hebbeu moeten dulden. Wij leven in een zter bijzonderen tijd en evenals de boeren zich ten bate van bet algemeen den verbouw van bepaalde gewassen en den verkoop hunner producten voor vastgestelde prijzen moeten getroosten, moeten ook de winkeliers begrijpen, dat met bet oog op de dringende behoefte aan goede en goedkoope voedingsmiddelen, een ingrijpen van de overheid niet als een unfaire concurrentie, maar als een dringende eisch tot bet tegengaan van ondervoeding en daardoor verzwakking van ons volk beschouwd moet worden. Op de Woensdagavond hier ter stede gehouden bijeenkomst hebben wij met genoegen geconstateerd, dat dit door de Goesche middenstanders volkomen wordt begrepen en gebillijkt. Men is niet tegen het goedkoop verkrijgbaar stellen van eerste levens behoeften, men is slechts gekant tegen de wijze, waarop dit geschiedt. De winkelier mag bij de distributie niet worden uitgeschakeld, aldus bet standpunt ter vergadering ingenomen. En dit standpunt is zonder twijfel een zeer juist. Geen betere distributie dan door de winkeliers bier ter stede, zoodat nie mand meer in een algemeen gedrang op de Vischmarkt, de Korenbeurs of de Soepkokerij moet trachten een be scheiden lepeltje van de regeeringspap machtig te worden. Hierdoor juist krijgt bet verkrijgbaar stellen van goedkoope levensbehoeften den stempel der bedeeling, waarvoor velen, die ze b zoo goed kunnen ge bruiken, zich schamen en daarom uit den rij der zich voor het gemeente gebouw verdringenden weg blijven. 20 Historische Roman door M. C. VAN DEN ENDE. (Nadrnk verboden). Het bijgeloof was dastyds veel grooter dan tegenwoordig. Niemand durfde toen het bestaan van geesten, heksen ol spoken in twijfel trekken, al werd er door sommigen ook don spot mee gedreven, omdat de laf- hartlgen van dergelijke verschijningen het meest den mond vol hadden. Daar hst echter nimmer iemand in de gedachte kwam, veerman Sterck tot die groep te rekenen, hielden de aanwezigen zich overtuigd, dat hij da volmaakte waarheid sprak. Alleen Krans dacht er anders over. Eee heel eind volgde hj 't voetpad, doch toen h{j door de tastbare duister nis over een greppel struikelde, beving hem ook de vrees en keerde hl) ge zwind op zfjn schreden terug. „Hadt je gemeend, een geest te kunnen vatten?" vroegen ze hem. ,Ik zie, dat je gelflk hebt gehad, veerman!" iel Frans, „maar ik ging me daarvan eerst overtuigen, omdat k gedurende ons tochtje het dekkleed Wanneer de winkeliers de distribu tie in handen hebben is bet cachet van bedeeling ten eenen male verdwenen. Ieder koopt dan rustig in eigen winkel voor de vastgestelde lage prijzen, wat bij voor zich en zijn gezin denkt noodig te hebben en eerst op deze wijze ver krijgt men een goede distributie, daar eerst dan alle genteenteuaren in staat gesteld worden, van de voordeelen der regeerings- of gemeentelijke maatrege len ten volle te proiiteeren. Er bleken ter vergadering nog kort- zichtigen, mannen die, als wijlen den vader van Pieter Stastok uii de „Camera obscura", hun partij oortjes band liever op den zolder zien verrot ten dan ze een cent beneden de markt te verkoopen, mannen, die zich met een bescheiden winst niet tevreden toouen, die de vrees uitten, dat door inwegen nog iets van die kleine winst zou worden verloren. Gaarne zeggen wij het den oud secretaris van Handelsbelangen na bedenkt, dat een hall ei beter is dan een leege dop. Verkoop liever met een kleine winst dau iu het geheel niet. Ia het eerste geval behoudt gij den loop uwer klanten en krijgt gij de gelegenheid, wanneer de tijden weer normaal zijn, die klanten weer van eigen voorraden te voorzien. In het laatste geval ziet gij uw klanten van u vervreemden. De ge meente, de groote concurrent, treedt als winkelierster op en binnen weinige maanden kan uw magazijn een onaan zienlijk door ieder voorbijgeloopen winkeltje zijn, zooals er helaas reeds te veel in onze achterstraten voorko men. Zeer juist mijnbeer De Jonge: Dui zendmaal liever zonder winst verkocht, dan dat de klanten uw deur voorbij en naar de soepkokerij om levensmid delen gaan. Buitenland. De afrijd In en bulten Europe. We hebben in ons vorig overzicht opgemerkt, dat twee jarau van moder nen vornietigingsoorlog het optimisme als kenmerk van volkskracht, noch bjj de centralen, noch by de gealli eerden konden vernietigen. De pers, die uiting geeft aan de volksgedachte, getuigt daarvan. Wat het vertrouwen In het eind resultaat van den stryd betreft, vinden wy toch in het bekende Dnltsche blad de Köln. Zeitung een zeer optimistlch gesteld overzicht van don oorlogstoe stand. De bondgenooten, zchryft het blad, staan thans voor het vraagstuk van het derde oorlogsjaar. Die nieuwe oogst rypt en nog steeds is het niet gelokt, Dnitschland's vrjheid aan banden te leggen of de bres te slaan, waardoor het groote offensief had moeten gs- dnideiyk heb zien bewegen. Er moest eens verraad schollen, men weet het nooit I' .Je komt wel wat laat mot je ont dekking aan vond Walter. ,Ja, van achter bezien, zeker, maar de wind kon 'tveroorzaakt hebben!" verontschuldigde de knaap zich. .Wat er ook van zijbracht de veerman, hersteld, in 't midden, .'tis voorby en ik zag na maar liever myn boot geledigd. Pak das aan, ik moet nog terug!" Nu werden eenlge zakken en balen naar binnen versjouwd, waarna de riemen met kracht gehanteerd warden. Die groote spoed bezorgde hem last. Reeds waande hy zich in veiligheid, toen er een schot werd gelost. Oogonblikkeiyk wierp h{| zich voor over in zjjn boot. De schatter meende zjn doel getroffen te hebben, want er viel geen geluid meer waar to nemen. Op 't gerucht kwamen eanige soldaten naderbfj. Daarop had Sterck gerekend en hg hield zich stil. Een poosje later hoorde hij een boot in gereedheid bresgen, zag hy er met fakkels in stappen. Zyn ongerustheid steeg ten top. Weer roeide hy voort zoo hard hy kon. Hy werd achtervolgd. Met kraoh- tige slagen wonnen ze meer en meer op hem. Evenwel dnrfden zy niet meer schieten en elndelflk hem niet verder broken worden. De mislukkingen, vervolgt de Kal- niiche, van hetgeen dn Entente reeds in hst eerste jaar heeft willen berei ken, staan op het einde van het tweede oorlogsjaar op de kaart aangeteekend. De journalisten en staatslieden der Entente, die voor eer. vergeiyklng naar de zeekaart ver ijzen, weten, dat dit humhng is, omdat de den doorslag gevende beslissing te land moet vallen. De verzorgings- en distribntieorga- niBatie der centralen wordt na erva ringen van twee jaar verder afgewerkt en verbeterd met de tot dusver plaats gehad hebbende wetensohappeiyke en technische oorlogsprestaties. De ver vaardiging van tal van nieuwe tech nische en wetenschappaiyke fabrica- ten valt samen met de productie van oen veevoeder uit stroo en hout en de bewonderenwaardige nit tech- nisch-zeemanschap grootsche daad, de heropening van het handelsverkeer onderzee met Amerika. Onze vyanden, aldus het Duitsche blad, hebben hun voorraden torenhoog opgestapeld, zy hebben drommen van menschen van allo rassen byeen ge gaard, maar d® gave om gericgore krachten met succes tegen de groote massa's te werk te stellen, bezitten zy niet en zullen zy ook in het derde oorlogsjaar niet tot hun dienst weten te dwingen. In dit derde jaar zullen zy niets anders kunnen pres-«eren dan dat, wat hun tot dusver geen succes bracht: het Btellen van de plompe massa tegenover de innerlyke waarde van de improvisatie tegenover de organisatie, van louter geweld tegen over geest geworden kracht. Wanneer in den tijd van twee jaar daarby niets anders vorkregen is dan een verschrompeling der Fransche volkskracht, een t,rnletiging van millloenen Brltsehe menschenlevens, verlies aan kostbaar landbezit, ves tingen en steden, zoowel voor Frank- rjk als Rnsland en aan politiek aan zien en rjjkdom voor Engeland, boven dien de waardeloosheid van een bond genootschap, dat geen toekomst meer kan hebben, omdat het belang van geen enkele der bondgenooten het geSIscht heeft, valt dan nog te veronderstellen, dat eon derde oorlogs- jaar iets beters brengen zal? Met dezelfde zekerheid, aldus het invloedrijke Dnltsche orgaan, waar mede w{j tot dusverre by ons overleg en durf te rade zyn gegaan, beant woorden wy deze vraag ontkennend. Willen onze vyanden, nadat de mis lukking van hun gemeenschappeiyk oifansief aan het lieht getreden is, zich nog steeds niet op den grondslag der feiten plaatsen, om te weten, wat zy doen moeten voor en aleer over den vrede kan gesproken worden, dan zal de op dat punt onwankelbare eenfc6id van wil van het geheele Duitaohe volk, zoowel te velde alB in het vaderland, verder doen en verder dragen, wat tot dusver gedaan en gedragen is. Wanneer een invloedryk orgaan als dit geacht kan worden de volksstem- achterna jagen ook, uit vrees voor een hinderlaag. Zy wenschtsn om dien enkelen vluchteling niet dj voeten gespoeld te worden door de bar- baarsche Zeenwen bulten de poort. De geuzenvrees redde den waaghals het leven. Veel angst had hy in dien korten tyd uitgestaan. Ook Walter vreesde 't ergste voor den oude. Het schot had hy vernomen en hy begreep, wlen 't gold. Binnen een paar dagen zon hy weten hoe het afgo- loopen was. Nu moest hy zyn aandacht bepalen by wat hem te toen stond. Dc twee mannen hadden de zakken geopend en wierpen zich als dollen op den inhond. Eenlge tarwebrooden werden aan stukken getrokken, 'n Vrouw schoot toe met een klaagiyk schreiend kind op den arm. Zy rukte groote brokken weg van onder de handen dier man nen en hnllde van biydschap, toen ze haar lieveling gretig zag toehappen. Intusschen deed zy zichzelf te goed, hongerig als een verscheurend dier. Walter en Frans beschermden de drie andere zakken, lieten ze hun gang gaan en zagen getroffen toe. .Is de ellende in gansch Middelburg zóó groot?" vroeg Walter. De mannen aten, begeerlg naar hun zak ziende. De vrouw volstond met een knikje. Ook zy had geen tyd tot spreken. Onverstandig voerde zy 't ming wear te geven, dan biykt uit hot bovenstaande wel, dat het Dnltsche volk zich nog geenszins verslagen gevoelt, en integendeel een optimisme als nlting van kracht valt waar te nemen, dat de stand van bet krygs. bedi-yt op militair en economisch terrein slechts aan de zonnige zyde beschouwt. Dultschland zal in dc oogen van hen, die het liefhebben, overwinnen. Een nederlaag wordt van die zyde als een onmogeiyke factor eenvoudig uitgeschakeld. Zoowel aan Dnltsche zyde als aan die der geallieerden treffan we dit optimisme aan, schreven wy. Inderdaad, aan de zyde der gealli eerden wordt na twee jaren van hardnekkigen stryd even weinig aan de uiteindeiyke overwinning ge- twyfeld. Lloyd George, thans minister van oorlog, heeft dezer dagen in het Lagerhuis medegedeeld, dat de mili taire vooruitzichten gnnstig zyn ie noemen. De nieuwe burgerlegeis drukken een zeer machtigen vyand achteruit, een vyand, die de bosto hersenen van het land gedurende twee geslach ten aan het work heeft gesteld tot het bestndecren van de oorlogs wetenschap. De minister zelde het vertronwen te koesteren, dat do overwinning is ver zekerd. Twyfelde men eerst of de mannen met zeer korte oefening hun prachtige oorlogsuitrnsting zouden weten te gebruiken, thans na de krygsverrichtingen, welke achter ons liggen, is die twyfel opgeheven. Het Engelsche volk weet thans, dat de soldaten te velde al han verstand en inspanning hebben gewyd aan het volmaken van hun bedrevenheid, op zoodanige wyze, dat zy voor hnn land de overwinning kunnen bevechten. De getallen en andere hulpmiddelen, aldus de Engelscbe oorlogsminister, zyn aan onzen kant. Onze mannen hebben bewezen, dat Engeland's ryk- dom aan hulpmiddelen en het Engel- sche intellect binnen weinige maanden de overwinning zullen behalen over wat eens onoverwinneiyk leek. Deze slag leert, dat wy eenvoudig hebben door te zetten met alle mate- rieele hulpmiddelen, die te onzer be schikking staan en de zege zal ons zyn. Ook dezerzyds das treffen wy een rots van vertrouwen In een beslissende overwinning aan. Dit optlcisme, zoowel by de cen tralen als by de geallieerden leert ons, dat op dit oogenbllk de weegschaal der overwinning nog naar geen van belde zyden eeu merkbaren doorslag geeft. Maar hoe zal do volksstemming aan iedere zyde by het intreden van een vierde oorlogsjaar zynt Meer en meer begint Roemenië in deze phase van den strijd de aandacht te trokken. Biykens verschillende berichten, schynt toch de kans op een spoedig ingrypen van deze mogendheid by- jonge kind, dat met graagte bleef smullen 't zwaar te verteren voedsel. Walter miste den moed de gelukkige moeder er op tewyzen. Zoo weldadig deed het hem aan, de kleine te zien voederen na lang vasten. Wat pyn moest die moeder geleden hebben, als 't kindje schreide en vermagerde van ontbering 1 Een traan welde op in zyn manne- ïyk oog, Met die mannen had hy ook te doen, doch die vronw leed zooveel moer. Een half uur later schenen zü ver zadigd en vertoonden zy lnst tot slapen. Toen zei Walter: „Maak een zuinig gebruik van dat weinige voedsel. Over morgen krygt ge misschien weer. Nog dezen nacht moeten deze zakken by Herman, den bakker in de Sint Pieter straat, bezorgd werden. Na is alles rustig. Morgen zou 't niet lukken. Laat ons dus voortmaken. Hier moeder, neem deze bus vet en deze met melk 1" Dankbaar als een hond kuste zy hem de hand. De mannen gaven daar van anders biyk. Elk stak een paar brokken in het wambuis by zich als een schat. Toen werd het overige zorgvuldig verborgen en namen zy bereidwillig de pakken op de Behou ders, gereed hem te volgen. Slnlpend langs de halzen verlieten ze achter elkaar de herberg „Het Anker", waar zoo weinig voedsel ge zonder groot te zyn. Hoe grooter het succes der Russen tegenover da Oostenrykers is, hoe meer in Roemenië het verlangen tot nlting komt tot de zgn. bevrjjding der Roemeensche broeders in Zevenbergen over te gaan. Een tactor, welke Roemenië tot dusverre buiten den oorlog heeft ge- honden, was een tekort aan munitie en juist daarin schynen de geallieerden den laatsten tyd het konlnkryk flink, te hulp gekomen te zijn. Verscheidene treinen met mnnitie zyn althans nit Rusland over de Roe meeniche grenzen gekomen. De Entente laat inmiddels niet na, de Roemeensche regoering en het volk ten krachtigste te bewerken. Naar men nit vertrouwbare bron meldt, maakt men zich In Dultschland weinig illusie meer, dat het deelnemen van Roemenië aan den oorlog nog te voorkomen zal zyn. Men verwacht binnen een maand een gezameniyk optrekken van Roe- meenBch-Russische troepen, terwyi een Roemeensche veldtocht tegen Bnlga- ryo gepaard zal gaan met een Fransoh- Engelache actie van uit Salonlkl. Inderdaad, deze oorlog toont onz niet de mooiste zyde van het karakter der volkeren. Italië, dat zyn bondgenooten op het govaariyke oogenbllk In den steek liet, om zich by de tegenparty te voegen en Roemenië, dat naar links en rechts nitkykc naar de verliezende party, om daar met de volle kracht van haar nog paraat leger op aan te vallen, zU geven beide een weinig hartverheffend schouwspel te zien. De stryd aan de Somme schynt in een stadium van stilstand gekomen te zyn. De Engelschen zyn thans geheel in het bezit van Pozières, doch de vor deringen, welke zjj thans ten N. en die welke de Franschen ten Z. van de Somme maken, zyn gering en be palen zich tot eenlge onbeteekenende terreinwinst. In het Oosten biyven de Kuisen voornameiyk aanvallen, hóewei zy niet krachtig genoeg biyken, den opmarsch ten Z. der Fripetmoerasien tot een succes van beteekenls te maken. De volgende telegrammen teekenen den algemeenen toestand. Berlijn. Wy vernietigden aan het het kanaal CominesYperen het groote Engelsche bastion. De Engel schen honden zich ten N. van de Somme in Pozières staande. Ten Z. van do Somme wisten wy hot ver overde terrein tegen aanvalspogingen van de Franschen te behouden. Parijs. Wy namen een aantal hulzen ten Z. van Estrées. Berlijn, Russische aanvallen op het front ten O. en Z O. van Gorodicze mislukten evenals aanvallen ten N.W. van BereBteczko. Weenen. Ten Z. van Leszniow trokken wy onze troepen voor den drnk van overmachtige vyandeiyke vonden word vóór dit beschreven oogenbllk, dat de mnizen er van den honger omkwamen, zoodat gasten tegen goudprijs er geen onthaal konden krygen. 't Gebrek waB groot in Middelburg. De stad was als nitgestorven, ten minste aan deze zyde, nn by de poorten alles was samengestroomd. Zonder veel moeite bereikten zy dan ook de Sint Pleteratraat. Hnn doel naby, ontmoetten zy plotseling eenlge ruiters. De hopman Mondragon reed van do Noordpoort terng met een klein gevolg. Hfizell was zoo in gedachten ver diept, dat hy in de duisternis ons viertal niet eens opmerkte. Maar de laatste rniter hield stil, sloeg met zyn degen op den zak van den achtersten drager en zei: „Wat sleep je weg, ganwdlef Open dien zak als je leven je lief isl" Frans, want deze was het, maakte daarmede geen haast. „Als ik een dief ben, dan is myn heer d'Avila 't ookl" antwoordde de knaap kordaat in de Spaansche taal. „Ga hem vragen, wat ik draag, dan kom ik 't misschien ook te weten, hoewel Ik my voor 't overige gewooo- ïyk weinig druk maak om eens anders zaken 1" Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1916 | | pagina 1