GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL VAN DE DONDERDAG 18 MEI 1916. Nabetrachting- van den Gemeenteraad. De burgemeester beeft gelijk gehad toen hij ons den raad gaf, veel pot- looden mee te brengen. Want er is zwaar geredeneerd over alles, waarop maar eenigszins iets in bet midden was te brengen, over de dure herstellingen aan de motorspuit, over wisschen onder en boven water, die in het eerste geval niet, in het andere wel een onaesthetisclien aanblik opleveren, wat weer de oorzaak kan zijn, dat ons stadje bezoekende natuur liefhebbers onmiddellijk weer rechtsom keert maken, zoo gauw ze maar even om den hoek van den Stationsweg hebben gekeken. Allemaal dingen, die voor de toekomst van Goes van het hoogste belang zijn. Dat over de kermis hevig gediscu- steerd zou worden, was te voorzien. Over dit kind van kerkelijken huize volgens den heer Brants een ont aarde dochter bleken de meeningen hopeloos verdeeld. Volgens den heer Van der Leeuw is zij voor vele gemeentenaren een zegen, volgens den heer Brants een vloek. Maar omdat de heer Brants natuurlijk nog nooit een kermistent van binnen gezien heeft en de heer Van der Leeuw op de aloude jaarmarkten als 't ware geboren en getogen is, zal de laatste zonder twijfel wel gelijk hebben. Ieder in zijn vak. De heer Brants staat weer sterker, waar het de paedago- gie betreft, zooals hij dan bij de rond vraag trouwens ook bewezen heeft. Er waren er, die de kermis uit een financieel oogpunt bekeken, die een gepast volksvermaak wenschten en de kermis als verzamelplaats voor de boeren onontbeerlijk achtten. Er waren er, die de kermis niet in overeenstemming met den ernst der tijden achtten, en ook die er niet voor mochten zijn, omdat de kermis een onchristelijke instelling is, waarop de duivel zijn zieltjes tracht te winnen. De heer Hollmaun zwaaide met de roode lap naar den stier, door den heer Brants nogmaals aan den jovialen afloop van het gymnastiekfeesl te herinnereu en de laatste bracht met een ernstig gezicht den burgemeester hulde voor diens streven, niet meer aan de mate- rieele, miar in de eerste plaats aan de geestelijke en zedelijke behoeften der inwoners zijn aandacht té schenken. Maar de heer Fransen van de Putte kwam den hulpeloos rondkijkenden bur gervader te hulp, door er op te wijzen, dat uitstel der kermis voor dit jaar geenszins afstel voor het vervolg be- teekende. Evenwel, de voorstanders van een gepast volksvermaak hebben den strijd gewonnen. Bezield door den gloed der overtui- giug, die uit een ingezonden stuk in ons vorig nummer sprak, hebben zij aan het langste einde getrokken. Zes stemmen tegen vijf. Als de heer De Paauw aanwezig geweest was, zou het zeven tegen vijf zijn geweest. 't Zal du3 kermis zijn, als tenminste de militaire commandant Want een raadslid wikt, maar de vice-admiraal beschikt. De spoorwegmaatschappij krijgt nog geen subsidie. Het spijt ons, dat het voorstel der Fin. com-, om subsidie zonder onmo gelijk in te willigen voorwaarden toe te staan, niet is aangenomen, Want dan was de trein-kwestie van de baan geweest. Die kwestie loopt al veel langer dan de trein zelf. Terecht heeft de heer Dekker opge merkt, dat Goes zich duchtig te weer gesteld heeft, met man en macht heeft gevochten om haar voorwaarden inge willigd te krijgen. Maar nu dc kans zoo goed als uit gesloten is, dat die voorwaarden aan nemelijk zullen blijken, nu het een vechten tegen de bierkaai wordt, is het verstandiger, intijds de bakens te ver zetten, wanneer het getij verloopt. Want elke opnieuw gestelde en niet in te willigen voorwaarde belemmert een spoedige tot stand koming van den trein, wiens nut door geen der raads leden ontkend wordt. Ook de heer Fransen van de Putte doet dit [niet, wanneer hij de hoop uitspreekt, dat elke gemeente en elke polder de ge vraagde subsidie zal verleenen. De houding van B. en W. bleek ten slotte meer een protest te zijn tegen het niet antwoorden door de N.V. op de haar vroeger gestelde vragen. Waarom dit antwoord nimmer bij den raad is ingekomen, is ons niet duidelijk. Want ook bij een weigerend ant woord was thans de subsidie er zonder slag of stoot doorgekomen. De N.V. leere hieruit, dat het niet in acht nemen van een eenvoudigen beleefdheidsvorm, al lijkt dit bij het grootsche van het door haar ontworpen plan van ondergeschikte beteekenis, zijn belemmerende uitwerking op het tot stand komen van het werk nog jaren later kan doen gevoelen. Komt het antwoord dezer dagen in, dan kan alles vóór 30 Mei nog in het reine gebracht worden. Waar de heer Brants bij het voorstel tot verbouwing en verhuring der meis jesschool, tegen aller verwachting in, niet zijn vinger op stak om een aanmerking te maken, durven we de veronderstelling uiten, dat dit voorstel eigenlijk van dezen oppersten der paedagogen zelf af komstig is. De rondvraag bracht nog eenige verrassingen. Dank zij het in ons Vrijdagnummer daarover gepubliceerde, bad er een geanimeerd debat plaats over de sterkte van ons politie-corps. Tot veel nieuwe gezichtspunten heeft het geen aanleiding gegeven. Als we de verschillende sprekers goed begrepen hebben, is er geconclu deerd, dat de pclitieagenten het niet te druk hebben, maar dat zij te veel werk hebben, dat als de zieke hoofd agent terug is, het politiecorps zeker niet te zwak is, maar dat het toch met drie man behoorde uitgebreid te worden om op behoorlijke sterkte te komen. Erg duidelijk was het niet. En die drie man kosten f 2500. Alle raadsleden keken bedenkelijk voor zich. Dan konden er beter nachtwachten worden aangesteld, meende de heer Hollmanu, die op deze wijze toch den eersten stap op den weg der verbetering wilde zetten. Of deze stedelijke afgevaardigde daar mede hulp-agenten op het oog heeft dan wel of hij de ouderwetsche nacht wacht weer in eere wil herstellen, is ons niet duidelijk geworden. Irf het laatste geval zouden wij willen adviseeren, onzen omroeper 's nachts van een ratel te voorzien. Hij behoeft zich althans niet meer te oefenen in het luidkeels afroepen van de heele en halve uren. Laat op den avond hebben zij elkaar eindelijk gevonden, de twee, die al raadszittingen lang elkander met mede lijdende blikken en booze woorden te lijf gegaan waren. Toen de heer Brants toch van het zwemplekje gewaagde, trof hij een tecdere snaar in het gemoed des heeren Hollmanns. Tien jaren lang had de geachte af gevaardigde uit de Keizerstraat al voor een kleedhokje en een minder on- aesthetisch gezicht in het havenwater gestreden. In vervoering knikte hij den heer Brants aan de overzijde toe en deze, niet minder aangedaan, hief zijn water glas op en proostte zijn ouden tegen stander toe. De onaesthetische naakte kleine jon gens hadden een wonder verricht. Of de vriendschapsbanden nauwer aangehaald zullen worden, dan wel of er aan deze nieuwe coalitie een luchtje zal blijken te zitten, moet de naaste toekomst leeren. Van een luchtje gesproken, de heer Brants brak nog een lans voor betere urinoirs, waarmede hij zonder twijfel het hart van alle gemeentenaren ge stolen heeft, de vrouwen uit den aard der zaak buitengesloten. Rechtzaken. Arrond.Rechtbank, Middelburg. Zitting van 16 Mei 1916. Veroordeeld z{n wegens poging tot verboden uitvoer: J. S., 41 j., kapitein a/b van de „WutaL te Dordrecht, tot f 7 of 7 d. h., G. M. V., 38 j., schipper, Waspik, fl of 1 d. h., J. L. K., 38 j., schipper, zonder vaste woonplaats, tot 5 d. gev. met bekrachtiging van het verstek- vonnis, A. de R„ 22 j., schipper, Wint- ham (BelgiS) tot 1 maand, met be- kracht. verstekvonnis, A, C. W„ huisvr. van E. K., Antwerpen, tot f 10 of 10 d. b., met vernietiging van het verstekvonnis j alle veroordeellngen mot verbeurdverklaring. (Alle feiten zijn gepleegd te Hansweert. Stadsnieuws. PliNSIOKS VKRLSEN'D. Ingevolge de Wednwenwet voor de onderwijzers 1S05, is aan C. P. Faberlj de Jonge, wed. J. de Hoogh, onder wijzer, hoofd eener bijzondere lagere school, een pensioen verleend van f742. Provincienieuws. Colijnaplaat. Tot candldaten voor den gemeenteraad te Kats (vacature L. Bareman) z(ja gesteld de heeren P. de Braljne eu H v. d. Maas. Heer Arendakerke. In da ver gadering van den Nieuwen Kraaiert polder is hedenmorgen met 24 tegen 1 stem een voorstel aangenomen, overeenkomend mat het verzoek der N. V. Spoorwegmaatschappij Zuid- Beveland, om een subsidie van 40 ct. perH.A. aandie maatschappij te ver leenen. Kloetlnge. Dinsdagmiddag klom het vijf jarig kind van V. D. in den Achterweg van een wagen. Of het kind niet gauw genoeg weg liep, of, de paarden te vroeg voort gingen is niet te zeggen, maar het jongentje werd door den wagen overreden, zoo, dat het achterwiel langs het hoofd over den arm ging. Het kind werd in huis gedragen, waar het bleek, dat de arm gekneusd was. De installatie van bnrgemeester A. F. A. Wagtho is bepaald op Vrij dagmiddag. Behalve, dat de school kinderen den nieuw benoemde een paar versjes zullen toezingen, zullen geen feestelijkheden plaats hebben. Krabbendijke. In de vergadering van de atd. Krabbendflke van de V. D. B. werd besloten om geen eandi- daat te stellen, voor de vervulling van een vacature in den gemeenteraad, omdat de werkliedenvereenlging .Onderling Belang* tot eandidaat gesteld heeft de heer D. Jacobusse en de vergadering van gevoelen is, dat het in elk geval wenschelijk is, dat een vertegenwoordiger van de ar beiderskringen In den raad zitting neemt,waarom de vergadering besloot,

Goessche Courant | 1916 | | pagina bijlage 1