Gemeente -Publicatiën. Hel eind-examen der roor MbcMsliedsn, ieger van aartshertog Jozef Ferdtc&nd it- de aotie van tgd tot tyd levendiger geweest d»n gewoonlijk. Petrograd. In den sector van Biga heeft onze artillerie tal van malen Duitsiiho werkploegen verstrooid en vgandelyke batterjen tot zwjgan ge bracht. Ton Z. van den spoorweg naar Poniewieaj hebben w(J de Dultcchers teriu.-gedreven en »5n zelf eenigszlns opgeschoten. Kopenhagen< Een aantal kleine Duitsche oorlogschepen zjn uitgevaren waarschijnlijk om de Zeppelins tege moet te gaan, die van hsn aanval op Engeland terugkeerden Denzeifden dag zijn zj naar hnn basia te Wit- helmsb&fen ternggekeerd, waarvan zij zfch riet ver hebben verwijderd Eat bericht heeft aanleiding gege ven tot bet gerncbt dat de Duitsche vloot in de Noordzee was verschenen Maagdenburg. De Keizer heeft in het hoofdkwartier graaf Dohna-Schlo dien, den commandant van de Mówe ontvangen en hem zelf de orde ponr le mérite overhandigd. Berlijn (officieel). Dnftschland heeft Portngal den oorlog verklaard. Berlijn (officieel). Eet pantserfort Vaux van de stelling Verdun is in Duitsche handen gevallen. Parijs. De vgand heeft ten W. vaa de Maas onder dekking van een hevig bombardement gepoogd verder vooralt te komen en een krachtigen aanval op Béthinccart gedaan, die afgeslagen is. Esn tegenaanval der FranBcben op het Bavenbosch, waar de Dnltschers Diosaag in waren doorgedrongen, hoeft den vjjand nit het grootste deel van bet boach geworpen, waar de Duiteehers nn alleen nog maar het O uiteinde bezet houden. Op den rechteroever van de Maas is in de bnnrt van Donanmont het geaehutvunr weer buitengewoon hevig geweest. De Duitechers trachten zon dor succes onze llntea ten O. van het fort aan te vallen. Een infanterie- aanval bracht den vjjand wedrom ln het bezit van de redonte van Har- daumont, dewelke Woensdag bad den heroverd. Hevig kanonvuur in Woevre. Onze batterfjen op de hoogten van de Maas hebben de Duitsche artillerie met kracht geantwoord. In den Opper Elzas hebben wij door een bomaanval loopgraven herwonnen. Wy bebbon een vernietigend artil lerievuur gericht op de vijandelijke werken ten N. van de Alsne en in Argonne. Berlijn. Officieel. Het artillerievuur aan belde zijden groeide veelal tot grootere levendigheid. De Fransehen bebben bet W. deel van de loopgraat by Maisons de Champagne veroverd. Ten W. van de Maas zijn onze troepen bezig de in bet Bavenbosch nog aanwezige nesten van Franechen op te mimen. Ten O. van de Maas werd tot ver korting van de verbinding der Duit sche stellingen ten Z. van Douanmont en de linies ln Woevre na krachlige voorbereiding door de artillerie het dorp en het pantser fort V&ux en de talrijke aansluitende versterkingen der tegenstanders in een schitterenden stormloop genomen. De vüandelyke troepen in de plaats ten Z. en ten Z W. van Verdun zijn zwaar met bommen bestookt. Berlijn (officieel). De Dnltsehe gezant te Lissabon heeft opdracht gekregen zfln paspoort aan te vragen. De Portngeescbe gezant te Berljn heeft zijn paspoort ontvangen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Goes. Gisteren werden alhier, in het koffiehuis .Slot Oostende", ten overstaan van notaris Pilaar, publiek verkocht le. De hofstede .Hendrikshoeve" in de gemeente Waarde, bestaande uit woonhuis, keet, 2 schuren en var- benshok, met erf, tuin, boomgaard, bonw en weiland, samen groot 26.02.90 H.A., aan den heer J. M Pauny e.s. te Krabbeudyke, voor f 2905 per H.A. is f 75614,i.5, accessoir f250. 2e. Welland, aldaar, groöt 1.46 00 H.A, aan den beer Jobs. de Kok Jobszo. te Kr&bbendpe, voor f 3025 per H.A. Is f4416 50. 3e. Bouwland, aldaar, groot 0.70.70 H.A.,aande heersn C. van Boven en Abr. de Kok Johszn. te Krabbendflte, voor f3250 per H.A. 1b f 2297 75. 4e. Dito, aldaar, groot 157.30 H.A., aan den heer C. van Honto te Waarde, voor f 3060 per H.A. is f4813,38. 5s. Dito, aldaar, groot 1 48 80 por H.A., aan d6n heer P. Bruümeel te Rilland, voor f2907 per H.A. is f4325,62. 6e. Twee woon huizen, tuin en boomgaard, aldaar, groot 0.17.28 H A., aan den heer C. Goud te Waarde, voor f 1630. 7e. Weiland, aldaar, groot 1.93.90 H.A., aan den beer J. Thorenaar en I. Boone te Waarde, voor f3001 por H.A. Is 5818 94, accessoir f10. 8e. Bouwland aldaar, groot 1.21 90 H A., aan de bearen J. v. Kruiningen en J. Nagelkerke te Waarde, voor t 3330 per H A. is f 4059,27. 9e. Wel land aldaar, groot 1.31.50 H.A., aan den heer DIrgj. Boone te Waarde, voor f 3333 per H.A. is f 4382,90.10a. Bouwland aldaar, groot 1.88.60 H.A aan dc heeren P. Verbrugge te Waarde I en M. J. Verbruggen te Wslaoorden, voor f 3130 per H.A. ia f5903,18. 11e. Dito aldaar, groot 2.01.80 H.A., aan dan heer M. de Goffau te Krabben- dfjke, voor f 3290 per H.A. Is f 6639,22. 12e. Dito aldaar, groot 2.39.50 H.A., aan den heer Mars DJji ts Waarde, voor f 3340 per H.A. is f 7999.30. 13o. Weiland aldaar, groot 4.46.H.A aan den heer C. P. Vogelaar te Krab- bendijke, voor f 3330 per H.A. is f 14851,80.14e. Bouwland aldaar, groot 0.53.40 H.Aaan den heer J. J. Mol te Waards, voor f4000 per BA. is f 2136,—. 15. Dito aldaar, groot 0 76.90, H.A. aan den heer Adr. Klap teWaardo, voor f 3690 per H A. ia f 2837,61.16e. Dito aldaar, groot 0.82 00 11.A., aan don heer G. van Koeverlnge te Waarde, voor f 3490 per HA. Is f 2861,80. 17o. Dito aldaar. 0 98 30 per H.A aan de heoren A. Joosse en C. Abrahamse te Krabbendyke voor f 3510 par H.A. Is f 3450,33. 18e. Dho aldaar, groot 0.61.20 HA., aan dan heerD, Varbnrg te Waarde, voor f3333 Is f 2039,80. 19e. Dito aldaar, groot 0 81 00 H.A,, aan den heer Lt. v. Koeveringa Stzn. te Waarde, voor f 3380 is f 2737,80 20e. Dito aldaar, groot 0 6170 H.A., aan den heer Mars Slnke te Waarde, voor f3360 per H.A. is f 2073,12. 21e. Dito aldaar, groot 1.07.60 HA., aan den heer Adr. Vsrburg te Waarde, voor f 3360 per H.A. is f 3615,36. 22e. Dito aldaar, groot 1.09.90 H A., aan den heer Jan Schrier te Waarde, voor t 3390 per H.A. 1b f 3725 61 23e. Dito aldaar, groot 1 25 10 H A., aan den heer C. Dyi te Waarde, voor f3360 per H.A., is f4203,36. 24e. Dito aldaar, groot 0 83.00 H A., aan den heer G. van Ham te Waarde, voor f 3177 per H.A. Is f 2636,91. 25e. Dito aldaar, groot 0.47 50 H.A, aan don heer C. Bal te Waards, voor f3803 per H.A. is f 1805. 26e. Weiland aldaar, groot 1.08 40 H.A, aan den heer G. van Ham te Waarde, voor f3480 per H.A. Is f 3772,32. 27e. Dito aldaar, groot 16100 HA, aan den heer G. van Koeverlnge, voornoemd, voor f 3250 per H.A. is f 5232,50. Samen f 186139,63. Wilhelmlnadorp. Op de Woensdag door de deurwaarders Hollmann Ver hoek alhier gehouden verkoopiog ten verzoeke van den heer Hanken als Dir. van den Wllhelminapolder, wer den da paarden zeer duur verkocht. De prjzsn liepen van f410f 1240. Schore. De uitslag vau den ver koop van het armhuis was: L Wllle- boer f240, C. de Jonge f235 en F. Ho,rniek f117 Het werk is gegnnd aan eerstge noemde Zï Ellewoutsdijk, aibraak, Hollmann en V erhoek. 22 Ellewoutsdijk, aibraak, Hollmann en Verhoek. 29 Krabbendijke, woonhuis met aanhoo- rlgheden, Van Dissel en l'i a-r. 30 Wemeldinge, Inboedel, Huvers. Ap-U. 5 'sGravenpolder, smederij, Neervoort. Watergetijen voor Ierseke (die voor Wemeldinge kunnen ongeveer 5 minuten en voor Hansweert een half uur vroeger gerekend worden). Schuldvorderingen 1915. Burgemeester en Wethouders der gemeente Goes, noodlgen de ingeze tenen hierbU nit, hunne rekenffigen en bewijsstukken, wegens schuldvor deringen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente over 1915, ten spoedigste in te dienen b(j het bestuur, het college, den auto riteit of den ambtenaar, die tot do uitvoering van het werk, de levering als anderszins last beeft gegeven en den uitenten termyn (30 Jnnl 1916) niet af te wachten. Goes, den 9 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voorr oemd, J. B. DE BEAUFORT, De Secretaris, G. A. BAJENIÜS. V fclKOOpcIi^ell en Veipacntiiigeu. Maait. 11 'sHeer Arendskerke, boutwaren en beesuaal, Hollmann en Verhoek. II Araemulden, huogauts, Vervaat 14 Eist, bouwhof en weide, bij toeslag, Mr. S. Roes. 14 Goes, bsestenpeeën, Van Dissel. 15 Uoes, üoEteue Pilaar. 15 en 22 Abbenbroek, woning, Bel. 16 Hoedekenskerke, boereninspan, Pilaar. 17 Colijnsplaat, bouwland, schor en siik, Van Dissel en Pilaar. 21 TholeD, boeren-inspati, Van de Velde. Onttrekking van grond aan 1 den openbaren dienst. Bnrgemeestor en Wethouders van Goes brengen ter openbare kennis: dat naar aanleiding van een ver zoek van de Hervormde Schoolver- eeniglng .Het mosterdzaad* te Goes zoo Eoodig aan den openbaren dlenBt zal worden onttrokken een Btrook gemeentegrond, groot ongeveer een honderd tachtig centiaren, gedeelte van het pet ceel kadastraal bekend gemeente Goob Feotie D no. 2879, ge- tegen aan den Westwal, thans open baar plantsoen. Bezwaren tegen het onttrekken aan den opeDbarec dienst var. bedoeld gedeelte grond, moeten worden loge. dlend ten Baadhaize dezer gemeente Vóór Maandag 20 Maart 1916. Goes, 9 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voorn., J B. DE BEAUFOBT. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. De BURGEMEESTER der gemeent Goes brengie ter kennis van belang hebbenden, dat ten aanzien van viijstelling van den dienst bij (le militie om een der hieronder vermelde redenen het volgende geldt Eigen vrijwillige dienst. Tot bet verkrijgen van vrijstelling wegens eigen vrijwilligen dienst moet worden overlegd een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek. Voor hen, die nog dienen of wier verbintenis nog loopende is, worden deze stukken door de zorg van de daarbij betrokken autoriteiten bij den militieraad ingediend, zonder eenige bemoeienis van de zijde van belang hebbenden. Voor zooveel betreft ingeschrevenen voor de militie, die gediend hebben, maar niet meer in dienst zijn, moe^ het opgeven van de reden van vrij stelling, indien dit niet reeds bij de inschrijving heeft plaats gehad, door of vanwege hem geschieden ter secretarie dezer gemeente ttisselien 31 en 31 Maart, bij voorkeur des voormiddags tusschen 9 en 12 uur Aldaar wordt gezorgd voor het op vragen en het indienen van de ver- eisebte stukken. Medebrengen van zakboekje of pas poort is zeer gewenscht. Broederdienst. De aandacht wordt er op dat van een even getal broeders of halfbroeders de helft, en van een oneven getal de grootere helft wordt vrijgesteld. Tot bet opmaken van een getuig schrift, betreffende de wettige broeders en half broeders van den ingeschrevene moet aanvraag worden gedaan ter secretarie dezer gemeente tusschen 31 en 31 Maart, bij voorkeur des voor middags tusschen 9 en 12 uur. Daarbij moet door of vanwege den ingeschrevene worden gezorgd voor de tegenwoordigheid van twee getui gen, die meerderjarige mannelijke per sonen moeten ziju, van wie kan worden aangenomen, dat zij met het gezin, waartoe de ingeschrevene behoort, vol doende bekend zijn. Medebrengen van zakboekjes of van paspoorten is zeer gewenscht. Zijn er twee of meer broeders of Aanwezigheid van in hetzelfde jaar Deze aanwezigheid kan ook op zich zelf reden tot vrijstelling geven, zon der dat er reden tot vrijstelling wegens broederdienst bestaat. Om voor vrijstelling om de hierbe- doelde reden in aanmerking te ko- halfbroeder in hetzelfde jaar geboren en moet aan een of meer van hen vrijstelling wegens broederdienst wor den verleend,-dan wordt in de zitting van den militieraad door loting uitge maakt, aan wien of aan wie hunner de vrijstelling zal worden toegekend. Onder zekere voorwaarden kunnen zij echter, met afwijking biervan, bij onderlinge overeenkomst aanwijzen wie hunner om bedoelde redenen zal of zul len worden vrijgesteld. Minderjarigen moeten voor zulk een overeenkomst de toestemming bebben van hem of baar, die de ouderlijke macht of voogdij over hen uitoefent. Het aangaan van de overeenkomst en het verleenen van de toestemming kan geschieden hetzij schriftelijk ten overstaan van den burgemeester, hetzij mondeling in de zitting van den militieraad. geboren broeders of halfbroeders, men, moet door of vanwege den inge schrevene tusschen 10 cn 18 Juli ter secretarie dezer gemeente aanvraag worden gedaan tot het opmaken van een daartoe vereischt. getuigschrift. Deze redenen van vrijstellling moeten beslaan op 31 Maart van bet jaar waarin omtrent hem, voor wien vrijsteling wordt gevraagd, door den militie raad uitspraak moet worden gedaan. Geestelijken, enz. Dagen. Hoogwater. Lazgwater. .Vrm. Nam. Vrm. Nam. 11 Maart. 7.32 8.— 0 52 1.17 12 8 24 9.01 1.37 2 06 13 9 40 1025 2.40 3.39 14 1109 11.59 4 14 5.04 15 031 5.43 6.25 16 102 1.30 6.53 7.24 17 154 2 16 7.43 8,04 Vrijstelling wordt verleend: le. aan den geestelijke, den be dienaar van den godsdienst, den zen- deling-leeraar, den broeder-diakoon van een godsdienstige vereeniging en den Roomsch-Katbolieken orde-broeder, die tot een binnen het Rijk gevestigde klooslerinrichting behoort 2e. aan den student in de godge leerdheid en den zendeüng-kweekeling, die aan een bij algemeenen maatregel van bestuur aan te wijzen inrichting van onderwijs tot geestelijke, tot be dienaar van den godsdienst, of tot zendeling-leeraar wordt opgeleid, en aan den proefbroeder die tot broeder- diakoon van een godsd-enstige vereeni ging wordt opgeleid. Door of vanwege dengeue, die op grond van een dezer hoedanigheden vrijstelling verlangt, moet een verkla ring, waaruit liet bezit dezer hoedanig heid blijkt, worden ingeleverd bij den burgemeester der gemeente, waar bij voor de militie is ingeschreven of voor welke hij heeft geloot. De inlevering moet geschieden le. vóór 1 April van het jaar waarin het inschrijvingsregister is ge sloten, ingeval de reden van vrijstel ling aanwezig was op 21 Maart van bedoeld jaar 2e. in de maand November van het jaar, voorafgaande aan dat, waarin de belanghebbende zou moeten worden ingelijfd a. ingeval de reden van vrijstelling is ontstaan tusschen 21 Maart en 1 November van eerstbedoeld jaar; b. ingeval bij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in het geval, omschreven onder a; 3e. binnen eene maand nadat de reden van vrijstelling is ontstaan, ingeval dit plaats beeft gehad op of na 1 November van bet jaar, vooraf gaande aan dat waarin hij is of zou moeten worden ingelijfd 4e. in de maand op één na voor afgaande aan die, waarin de loopende vrijstelling eindigt, ingeval bi, opnieuw vrijstelling vraagt en bij bij de eerste maal verkeerde in liet geval, omschre ven onder 3e. Kostwinners. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem, door wiens verblijf in werkelijken dienst vol doende middelen tot levensonderhoud zouden komen te ontbreken aan zijn gezin of aan dat, waarloe bij behoort of waarin bij ais pleegkind is opge nomen, dan wel aan personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan. Deze bepaling is aldus op te vatten, dat voor kostwinnerschap in den zin van art. 21, eerste lid 5e der Militiewet niet vereischt wordt, dat de eenige of voornaamste bron van inkomsten gele gen is in den arbeid van den militie- plichtige, doch dat bet voldoende is, indien door zijne mogelijke dienstver vulling de gezamelijke inkomsten der betrokkenen met een zoodanig bedrag zouden worden verminderd, dat het overblijvende niet meer gezegd kan worden voor hen „voldoende middelen tot levensonderhoud" te vertegenwoor digen. Door of vanwege dengene, die vrij stelling verlangt wegens kostwinner schap, moet zooveel mogelijk ter secre tarie der gemeente aanvraag worden gedaan tot bet opmaken van bedoel den staat van inlichtingen, en wel le. tusschen 31 en 31 Maart van bet jaar, waarin het inschrijvingsre gister is gesloten, ingeval de reden van vrijstelling aanwezig was op eerst- genoemden datum. 2e. in de maand November van het jaar, voorafgaande aan dat, waarin hij zou moeten worden ingelijfd ingeval de reden van vrijstelling is ontstaan tusschen 21 Maart en 1 November van eerstbedoeld jaar ingeval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal ver keerde in het geval, omschreven onder a 3e. binnen een maand nadat de reden van vrijstelling is ontstaan, inge val dit heeft plaats gehad op of na 1 November van bet jaar, vooraf gaande aan dat, waarin hij is of zou moeten worden ingelijfd 4o. in de maand, op één na voor afgaande aan die, waarin de loopende vrijstilliug eindigt, ingeval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in het geval, onschre- ven onder 3o. Woonplaats of toekomstige woonplaats in de koloniën, enz. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens woonplaats in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere wereld- deelen moet worden overlegd een ver klaring, jwaaruit blijkt, dat de dienst plichtige, om een andere reden dan ter zake van krijgsdienst, zijn woonplaats in bedoelde koloniën of bezittingen heeft. Deze verklaring moet zijn afge geven door het hoofd van het plaat selijk bestuurder woonplaats van belang hebbende. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens toekomstige woonplaats in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen moet worden over gelegd, een stuk, waaruit overtuigend blijkt dat bij den dienstplichtige hef stellige voornemen bestaat, om een ande re reden dan ter zake van krijgsdienst, zijn woonplaats in bedoelde koloniën of bezittingen te vestigen. Deze bewijsstukken moeten door of vanwege den belanghebbende worden ingediend bij o'en burgemeester der gemeente, voor welke hij heeft geloot Bijzondere Tot deze gevallen behoort 0. a. het ',dat een dienstplichtige, aan wien geen vrijstelling js verleend wegens kostwinnerschap, zoodanig persoonlijk onmisbaar is voor de instandhouding der middelen van bestaan van zijn gezin of van dat waartoe bij behoort of waarin hij als pleegkind is opge nomen, dan wel van personen, die hem den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan, dat zijn aanwezigheid daarvoor dringend noodzakelijk is. Tot het verkrijgen van vrijstelling op dezen grond moet gehandeld worden le. voor hem, die voor de eerste maal op vrijstelling aanspraak kan maken a. zooveel mogelijk ln (lc maand November van hel jaar der loting, inge val de reden tot vrijstelling reeds vóór die maand aanwezig was b. zooveel mogelijk in de maand November van het jaar van inlijving, ingeval de belanghebbende uitstel van eerste oefening heeft en de reden tot vrijstelling reeds vóór die maand aan wezig was c. zoo spoedig mogelijk, indien het onder a of b vermelde niet toepasse lijk is 2e. voor hem die reeds eenmaal vrij stelling beeft verkregen, in de maand, op één na voorafgaande aan die, waarin de loopende vrijstelling eindigt. Het bewijsstuk voor hen, die reeds in de koloniën of bezittingen wonen, mag niet eerder zijn afgegeven dan twee maanden, en dat voor hen, die voor nemens zijn daar te gaan wonen, niet eerder dan één maand voor de indiening ervan bij den burgemeester. gevallen. in overeenkomstigen zin als tot het verkrijgen van vrijstelling wegens kost winnerschap. ln verband met bet bovenstaande wordt bekend gemaakt, dat tot het doen opmaken of opvragen, dan wel het inleveren van bewijsstukken, ge legenheid wordt gegeven ter gemeente secretarie op Vrijdag 34 Maart 1916, van des voormiddags 9 tot des middags 12 uur en des namiddags tusschen 1 en 4 uur. Goes, 9 Maart 1916. De Burgemeester voornoemd, J. B. DE BEAUFORT. zal gehouden worden voor wat het mondaliog gedeelte betreft op Woensdag 15 Maart 1916, in de lokalen der Ambachtsschool des avonds van 6—8 nnr. Het examen omvat Wiskunde en Natuur- en Werktuigkunde. Tot bijwoning worden belangstel lenden nitgenoodigd. Goes, 9 Maart 1916. Burgemeester en Wethouder vau Goes, J. B. DE BEAUFOBT. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. VEEMARKTEN. Ter bevordering van den handel in vee inllen te GOES VEEMARKTEN worden gehouden den tweeden en vierden Dinsdag van de maanden Februari tot en met October en op lederen Dinsdag (behalve den eersten Dinsdag) ln November. Goes, 9 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. B. DE BEAUFOBT. De Secretaris, G. A. HAJENIUS.

Goessche Courant | 1916 | | pagina 2