DE STORM, Het voorstel van de Fis. commissie wordt vervolgens met 10 tegen 1 stem aangenomen. Het inachrUvlngabiljet zal das slechts één cijfer vermelden. Rondvraag. De heer Dekker wil even de aan dacht vestigen op den commissaris van politie. Deze geniet een Inkomen van f 1400. Man hoeft hem in een plaats als Goes niet noodlg en zon het hier best met een inspestenr af knnnen. Een commissaris van politie in Goes heeft geen werk. De ambtenaar, welke de gemeente na heeft, heeft esn orhsbbelljkcn toon over zich. Hg stelt zich zoo hoog en is zoo voornaam, dot do messten er geen begrip van hebben. Op do secretarie zon zoo iemand r.en toontje lager moeten zingen. Deze ambtenaar wordt door de Koningin benoemd, maar de gemeente moet hem betalen. Moet de gemeente na maar altijd een ambtenaar betalen waarvoor men niets voelt? Spreker acht dep. tjjd gekomen, dat de gemeente een request richt ter be voogder plaatse om te vragen of Gobb niet meer In aanmerking behoeft te komen, er een commissaris ?an politie op na te honden. In Tornaozeu is een inspecteur en deze werkt daar zeer goed. Komt deze commissaris wel eens op straat Spre ker hoort er nooit van en heeft al eens tevergeefs zjjn bemiddeling in geroepen. H(j werd toen naar Middelbarg verwezen. B(j een van do branden is de com missaris ook niet verschenen. Laten B. en W. bü den raad met een voorstel komen, niet langer een commissaris van politie ts hebben. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. een en ander zuilen overwogen. Tevens vraagt de voorzitter of de veegmachlne moet worden aange schaft. De heer Van der Leeuw vraagt of een vee,.machine bjj den toestand van onze straten wel wentcheljk Is. De Voorzitter is geen deskundige van veegmachines, maar meent toch, dat deze hier goed werk knnnen doen, ook bjj patten in onze straten. Tot aanschaffing van een veagma- ehlne wordt vervolgens besloten, voor al daar de betreffende leening zeer goedkoop geplaatst iB. Een verzoek van den beer Aarts is nog ingekomen, om voortaan zijn vronw bij het schoonmaken der school door oen werkvrouw te doen aBsisteeren. De heer Brants ziet voornamelijk het zware van het werk in het ver sjouwen van do banken. Voor dweilen en schrobben is een vrouw beter aangelegd. Een gemeentewerkman zou de rest kunoen doen. De raad besluit den heer Aarts de gevraagde hulp te verleenen. Vaststelling 2e suppletoir kohier B. O. dienst 1915. In besloten zitting wordt het 2e suppletoir kohier van den H.O., dienst 1915, vastgesteld tot een bedrag van f 100.27 Va. Missive Qed. Staten. Ia behandeling komt de missive van Ged. Staten van Zeeland, betreffende regeling der jaarwadden van den burgemaoster en don secretaris. Van Ged, Staten is het volgende schrijven ingekomen Blijkens raadsbesluit van 3 Nov. j.l. wordt het wenscbel{jk geacht om de jaarwedden van den burgemeester en don seoretariB eenlge verhooging te doen ondergaan. Wij hebben de eer n te verzoeken, den Baad uit te noodigen, ons ten opzichte dezer 7erhooglng een bepaald voorstel te willen doen. Ook dit punt is door den raad in besloten zitting behandeld. Na heropening dar deuren wordt medegedeeld, dat de raad den wesieh te kennen geeft, de salarissen van beide ambtenaren met f500 te ver- hoogen. Daarna sluiting. Binnenland Kamerverkiezing Apeldoorn. Uit een (Standaard-driestar ,Nu men In Apeldoorn besloot den zstel ditmaal nog aan de chrlsteiyk- hiatcrischan te laten, betoonde men onzerz$ds, vooral na Ede en Ommen, wel het uiterste der inscbikkeljkhald, Dit is dan ook alleen geschiedt onder da pertinente verklaring, dat ln 1917 het nu gesloten aecoord niet zou na warken. Ia 1917 zou do antirevolutio naire party geheel vrti blijven om een eigen oaudldaat te stellen. Ware dit niet erkend, zoo zou men reeds ditmaal zeer stellig met eon eigen candidaat zjjn uitgekomen. Verheeld mag niet zegt het au- tlrev. hoofdorgaan dat meer dan één aan de chrlsteljjk-historizchen ook in dit district het voornemen toeschrijft, om den antirevolutionair in den steek te laten, wanneer het ging tusschen dezen en een liberaal. Toch moet de chrlst.-hlstorlsche candidaat in Apeldoorn ,als één man" op de anti-revolntlonairen kunnen rekenen, zegt De Standaard. Prettig voor de antirevolutionairen, zulk een bondgenootschap I Gisteren zUn officieel candidaat ge steld voor de Tweede Kamer (vacature graaf Van Bylar.d) de heeren I. Es- meyer (vrjjz.-dem te Apeldoorn, 3. B. Snoack HenkemaDs (chr. hist.) in Den Haag, en K. van Trigt (8. D. A. P.) te Apeldoorn. School en Kerk. Jan Ligthart f Te Laag Soeren is overleden de paedagoog Jan Ligthart, hoofd van een school te 's Gravenhage, hekend om zijn vele geschriften op onderwijsgebied. Zijn advies werd ingewonnen inzake de opvoeding van Prinses Juliana. Nabetrachting van den Gemeenteraad. Wanneer Goes een groole stad was cn zich de weelde kon veroorloven van een gedrukt Raads-verslag, wanneer dan de leden van de vroedschap per regel druks werden gehonoreerd, zonder twijfel zou het voor het jongste lid, den heer Brants, een lucratieve bediening worden. En.... voor een klein geruchtje is hij werkelijk niet vervaard De heer Brants toch velt een oordeel over Goesche toestanden, alsof hij reeds jaren ingezetene der gemeente en niet pas een blauwen Maandag hier is ook in den Raad blijft hij zich den districtsschoolopziener gevoelen en tegenover zijn mede-leden treedt hij op, alsof hij tegenover zijn onderwijzers staat. Dat men van een dergelijke arrogantie geenszins gediend is, het bleek gisteravond ten dui delijkste. Het toppunt bereikte de heer Brants wel bij de behandeling van het voorstel tot wijziging der ver ordening voor de commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs. Reeds eerder hebben wij er op ge wezen, dat het 't duidelijk streven van de rechterzijde is, om in deze commissie de meerderheid te verkrij gen. Dit streven kwam wederom uit in de motie-Brants, waarin de wen- schelijkheid werd uitgesproken, dat in bedoelde commissie personen zouden w orden gekozen van verschillende pae- dagogische richtingen, voor zoover die tot uiting zijn gekomen in de thans bestaande scholen. Zoogenaamd staat dan de liefde voor het onderwijs op den voorgrondinderdaad zijn poli tieke bedoelingen in het spel. De motie werd, zeer begrijpelijk, met 7 tegen 4 stemmen verworpenlinks tegen rechts. De heer Brants, ver bolgen over dit échec, vroeg, of uit de stemming blijken moest, dat de meer derheid tegen het benoemen van rechtsche leden in de commissie is. Toen men, terecht, op deze vraag niet antwoordde, herhaalde de heer Brants haar, en dat op eeD toon, alsof de linkerzijde hem over haar doen en laten verantwoording verschuldigd is. De heer Hollmann tikte hem gevoelig op de vingers en wees den heer Brants er op, dat hij niet in den Raad zit, om den heeren de biecht af te nemen. Het jongste lid kon het met deze terecht wijzing doen. Uit het onderwijs-debat stippen wij nog aan, dat een voorstel-Dekker, mogelijk gemaakt doordat de lieer Von Schmidt auf Altenstadt om ons onbe grijpelijke redenen er zijn steun aan gaf, strekte, om de vacantie voor de bewaarscholen niet op 4'/a week te brengen, doch met drie weken genoe gen te nemen. En op welken grond verdedigde de heer Dekker dit voorstel 1 Een bewaarschool is, volgens hem, een plaats, waar men de kinderen brengt, om ze niet thuis te hebben. Stel u nu eens voor, dat de moeders de kleinen 4'/j week thuis krijgen! We dachten niet, dat, op de keper beschouwd, in anti-revolutionaire krin gen de kinderen een zegen Gods geheeten feitelijk als een lastpot worden beschouwd I En welk een ruimen blik heeft de heer Dekker op de be langen van het personeel aan bewaar scholen, waar het geven van onderwijs ontzettend vermoeiend is. Gelukkig kelderde het voorstel. Een staaltje van coalitie-onverdraag zaamheid werd geleverd bij de behan deling van het verzoek van den heer C. T. Ruben, om van het geven van particuliere lessen gebruik te mogen maken van het gymnastiek-lokaal der openbare school voor M.U.L.O. Die lessen worden op Zondag gege ven en dit was den heer Brants een doorn in het oog. Het was ongepermi- teerd, dat als hij ter kerke ging, elders en nog wel binnen vier muren Jes in turnen werd gegeven. Wij zijn benieuwd, of de heer Brants ook in eigen kring zulk een zorgzaam propa gandist van Zondags-heiliging wezen zal. Maar wat ons het meest ergerde en ons het summum van onwaarachtigheid voorkwam, ook de roomsche heer De Paauw was tegen het verzoek. Het blijkt hoe langer zoo meer, dat dit lid alle besef van zelfstandigheid mist en een willige stem-machine in dienst van de Coalitie is. De heer De Paauw heeft er geen bezwaar tegen, zelf op Zondag ontspannings-lokaliteiten te be zoeken als de pas gestichte roomsche tooneel-club op Zondag in ,/t Slot Oostende" laag- bij- de- grondsche kluchten, ouder leiding van pater Van der Eem, opvoert, ziet hij daar niets in en geeft er zelfs zijn sanctie aan. Maar als een stuk of wat jonge mannen op Zondag in een lokaliteit bijeenko men, om de mooie, gezonde turn-sport te beoefenen, dan verzet hij zich daar tegen. Wat een houding De meerderheid in den Raad nam een minder bekrompen standpunt in en de heer Ruben zag zijn verzoek inge willigd. Nog ée'u punt, voor het overige kunnen wij naar het uitvoerig Raads- verslag in dit nummer verwijzen. Een drietal heeren, handelende als voorloopig bestuur der alhier opge richte coöperatieve bouwvereeniging, vraagt aan den raad, grond in erfpacht te mogen hebben. Dat verzoek komt niet eerst, zooals gebruikelijk, in, om dan in handen van B. en W. te wor den gesteld, die dan later met een voorstel komen. Neen verzoek, voor stel en advies van de Financieele Commissie één van de verzoekers, de heer Brants, is tevens lid van deze commissie kwamen nu tegelijkertijd, Zoo'n haast was er bij Vergelijk daarbij het adres der karig- bezoldigde agenten van politie om salaris-verhooging of een toeslag, met het oog op de duurte. Betrachten B. en W. hier ook dien merkivaardigen spoed f In het geheel niet Het adres der politie-agenten wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Deze adressanten kunnen ge rust nog een poosje wachten. Waarom zich ook te haasten f Er wordt wel eens gezegd, dat, wie het dichtst bij het vuur zit, zich het beste warmt. Wij geldóven het. Rechtzaken Arrondisssm mt s- Rechtbank te Middelburg. Zitting van van 18 Februari 1916. Veroordeeld zijn wegens Mishandeling le. C. B., 48 jaren, vrouw van P. "V., 2e. A. Ie B. 25 jaar, veldarbeider, beiden te Rilland- Bath., no. 1 tot f 3,50 of 1 week hecht., no. 2 tot f 7 of 2 weken hecht. Het in gevaar brengen der neutra liteit G. E. F. D. van S., 36 jaar, gedetineerd te Middelburg, tot twee jaar gevangenisstraf, met inmiudering brenging van de preventieve hechtenis. Vernieling L. de J., 23 jaar, werk man te Sliedrecht, tot f 10 of 10 d. hecht. Jagen zonder acte. D. B., 36 jaar, landbouwer te 's Heer Arendskerke, stond in hooger beroep terecht ter zake, dat hij te 's Heer Arendskerke op 18 Nov. jl. in den Oud-Kraaijertpolder, in het jachtveld 2 fazanten heeft geschoten, zonder te zijn voorzien van een jacht akte, consent, buitengewone machtiging of schriftelijk bewijs van vergunning van de eigenares. De beklaagde was hij vonnis van den Kantonrechter te Goes den 3 Jan. jl. daarvoor veroordeeld tot 2 geld boeten van f 2 subs. 2 m. f 2 boete. De beklaagde was van dat vonnis in hooger beroep gekomen. Uitgesteld tot 25 dezer om dan alsnog verbalisanten als getuigen te hooren. Naar de terechtzitting verwezen. Door bovengenoemde rechtbank is verwezen naar de terechtzitting, met last tot gevangenhouding J. J. M. D., 42 jaren, zonder beroep, tot voor korteu tijd hoofdagent van politie en rechercheur te Vlissingen, beklaagd van poging tot oplichting. Heden werden de navolgende zaken behandeld P. S., 4-L jaar, wonende te Rotter dam, werd ten laste gelegd, dat hij op 29 November j.l. te Ierseke, met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeeleD, door opzettelijk te be- wereD, dat hij oesterhandelaar was en oesters leverde aan de eerste huizen te Rotterdam en andere verhalen, Jan van de Velde heeft bewogen tot afgifte van 5050 oesters. Eisch 3 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk, met voorwaarde, dat beklaagde binnen l'/s jaarver goedt f202. J. Z., 39 jaar, mosselschipper te Ierseke, werd beklaagd, dat hij op 14 Januari j.l. te Hansweert, gemeente Kruiningen, in tijd van oorlogsgevaar, in een mosselvisschersvaartuig ongeveer 5000 K.G. vlas, waarvan de uitvoer verboden was, heeft vervoerd, terwijl dat vlas niet noodig was voor uitslui tend gebruik aan boord. Eisch f5 of 10 d. h., met verbeurd verklaring van 5000 K.G. vlas. le F. P., 25 jaar, schoenmaker en 2e J. Kuzee, 20 jaar, smidsknecht, no. 1 wonende te Heinkenszand, no. 2 wonende te Noordgouwe, werd ten laste gelegd, dat zij op 1 Jan. 1916 teWolfaartsdijk, opzettelijk gewelddadig P. W. Bliek hebben geslagen en ge trapt althans wat den 2en beklaagde betreft, dat hij op tijd en plaats voor meld bij gezegde mishandeling den eersten beklaagde opzettelijk behulp zaam is geweest, door Bliek vast te houden, zoodat hij geen tegenweer kon bieden en wat den lsten beklaagde aangaat, dat hij bovendien op tijd en plaats voormeld, opzettelijk gewelddadig Geertruida Milhous een vuistslag in het gezicht heeft gegeven. Eisch F. P. f20 of 40 d. h. J. K. vrijspraak. Monnikendam werd, naar de N.R.Ct. gisteren meldde, ernstig bedreigd. Een storm uit'tZ.W. beukte de waterkeering, het katholieke kerkhof sloeg uiteen en eenige huizen stortten in. Groote stuk ken rietland en veel hooi komen aan drijven. Het gebouw van het Burg. armbestuur is verwoest. In Volendam dreigden 36 huizen in te storten. Eenige boerenwoningen in de Buik- slotermeer en eenige woningen te Nieuwendam werden weggeslagen. De dijken van den Westeinderpolder te Aalsmeer dreigden op enkele plaatsen door te breken, waardoor verscheidene polders bedreigd werden. Bij Nijkerk is de nooddijk doorge broken. Later wordt ons geseind Te Purmerend is de kistdam bij de melkfabriek „Hollandia" hedennacht doorgebroken. Het water stroomt de stad binnen. De noodklokken luiden, de inwoners vluchten in de boven huizen. Het water is uiet meer te keeren. Het water stond buiten 1.20 M. hooger dan binnen de stad. Met woeste vaart is het water binnengestroomd, toen de kistdam bezweek. Men heeft van half 12 tot half 2 nog getracht de kistdam te houden, doch het is niet gelukt. De noodklokken luidden, tam boers en militaire signaalblazers gingen de stad door. De burgemeester heeft doen weten, dat alle bewoners naar de bovenhuizen moesten vluchten en hun goederen in veiligheid te brengen. Zoo juist seint men uit Monniken dam, dat tegen 12 uur de Vesting (versterkte dijk) bezweken is. Met groote kracht stroomde het water de stad binnen. 2/o ervan staat onder water. Aan de N.R.Ct. wordt gemeld, dat het water in Buiksloot den hoogsten stand bereikte sedert het begin van den watersnood. Vele bewoners vluchtten naar Amsterdam. De straatweg van Buiksloot naar Amsterdam staat onder water. Alle koeien uit de noodstallingen zijn naar Amsterdam gedreven. Uit Nijkerk wordt gemeld, dat de weg van Nijkerk naar zee is onder- geloopen. Nog later wordt uit Buiksloot gemeld. De waterstand was hier Donderdag avond ongeveer halfelf 50 centimeter boven A.P. Het water is nog steeds stijgende en een zee gelijk. Een nader bericht meldt De toestand wordt voortdurend er ger. De laatste bew oners van Ransdorp en Zunderdorp zijn thans gevluchter is daar niemand meer aanwezig. Uit Werkendam wordt bericht Op verschillende plaatsen in den Biesbosch zijn de reeds vergevorderde werken ter herstelling van de dijk breuken, ontstaan door den Januari- storm, geheel weggeslagen. Vele polders zijn weer ondergestroomd. Het eiland Marken is hedenmorgen wederom ondergeloopen. Het water, dat een hoogte bereikte van 1.70 meter boven A. P., stroomt met kracht door de dijkgaten van Zuiderwoude en Katwoude. Stadsnieuw». Liefdadigheid. Naar wfl vernemen, is door een ge acht ingezetene den wesien gisteren een aangename feestdag bezorgd door een gulle tractatie. Bovendien is aan elk hunner een flink bedrag geschon ken door bijschrijving optiunne spaar boekjes. Ook alle manhnisbewoners zijn gisterochtend door denzelfden gever verrast met een geldelijke bj drago. Voorzeker znllen deze (daden op hoogen pr(js worden gesteld en door alle betrokkenen zeer dankbaar wordt n aanvaard. V BJ den penningmeester van de afd. Gooi van den Chr. Volksbond zijn wederom 2 giften van f 100 ingekomen. De gevers wenschen onbekend te De Oeeonomitche Sptjsultdeeling ma-kt wederom met dankbaarheid melding van een Ingekomen gift van een voormalige stadgenoot e groot f ÏOO. Benoemd. De gemeente-tninman, R. Elgersma, alhier, ls als zoodanig benoemd te Hoorn. Geslaagd. Op het 25 en 26 Januari te Amster dam gehouden examen in Duitnche handelscorrespondentie, Iso.a geslaagd de heer J. C. Augustfin ie Gies, tbsns milicien sergeant te Woudtrid (Fr.) ZoNDASSSLUITING apothdkkk Zondag 20 Februari zal alleen de apotheek van den heer Van der Hoek geopend zijn. Het ongeluk op de Bkestenmabkt. Naar de betrokken koetsier ons meedeslt, heelt het zoontje van den heer Van d. V., dat op de Beesten markt neerviel en in de melksalon gedragen moest werden, geen trap van zijn paard gehad. Het kind werd plotseling onwel en viel, teen jnist paard en rijtuig h(j hem waren. Den koetsier treft dns in dezen in het geheel geen schuld. Provincienieuv, s. HTsse. Woensdagnamiddag woei door den storm alhier een zware steenen koker op het schoolgebouw en kwam terecht op een lichtkap, waardoor hij viel op den granietvloer in de gang. Gelukkig gebeurde het, toen de kinde ren juist de deur uit wareu een weinig vroeger en er had een ernstig ODgeluk kunnen plaats hebben. Krntningen. Door eene commissie vanwege de afd. „Kruiningen" der Z. L. M. is te Kruiningen, zonder Hansweert, gecollecteerd f 909,70, waar onder een gift van een Belg. Rrabbcndijke. Donderdagvoormiddag werden alhier door overste Van der Pol zes officieren beëedigd, wat een heele drukte teweeg bracht. Na afloop defileerden de troepen, met een militair muziekkorps voorop, voorhij de officieren en deden daarna een omgang door het dorp. Daarna gaf het muziekkorps een concert in de muziektent. Wilhelminadorp. Woensdagavond hield de heer G. F. Lindeijer uit Vliseingen in de herberg bij de wed. Van Dijke alhier, voor de afdeeling Goes van de S. D. A. P., een lezing met het onderwerp„De beslissende strijd yoor Staatspensioen en algemeen kiesrecht.» Breedvoerig werden door sprekerdevoordeelen van Staatspensioen uiteengezet en ook het algemeen kies recht. Spreker toonde aan, dat er door het algemeen kiesrecht duizende kie zers in ons land meer zouden zijn en dat dit vermoedelijk van voordeel voor de arbeiders zou zijn. Spreker spoorde de aanwezigen aan, dezen zomer trouw ter stembus te gaan en zou het toe juichen, dat ook in de Staten van Zeeland dezen zomer een lid van de S. D. A. P. werd gekozen. Coljjnsplaat. Het water in de z.g. „Val", aan de westzijde van de kom dezer gemeente, heeft op 't oogenblik een hoogte bereikt als in vele jaren niet is voorgekomen. Deze yVal" is de kom, gelegen voor de uitwaterings sluis, waardoor al 't opperwater van de polders Oud- en Nieuw-Noord- Beveland naar de Oosterschelde moet worden gevoerd. De hevige regens der laatste dagen hebben 'l water zeer doen rijzen en doordat in de laatste jaren in de waterloozing door delving der watergangen groote verbetering is gebracht, is 't water zeer spoedig in genoemde kom, die nu gewassen is tot een uitgestrekte watervlakte, waar van de golven door den krachtigen storm worden opgezweept. Door deu krachtigen westerstorm gaar 't zeewater bij eb zoo weinig weg, dat de sluis niet of bijna niet kan werken, terwijl de aanvoer steeds aan houdt. De hovenieringeu aan den Weste lijken Achterweg staan voor een groot deel blank en Donderdag waren velen, die daar hun aardappelen hadden in gekuild, druk in de weer om hun voorraad weg te halen, uit vrees, dal die door 't water zou bederven. Ook staan op die hovenieringen verscheidene varkenshokken. Gelukkig ligt de vloer dier hokken eenige centimeters hoven .den grond, zoodat de gekrulstaarte bewoners nog geen last van 't water hebben, wel de eigenaars, die, om hun dieren te voe deren, door 't water moeten. Blijft de wind in dezelfde mate aanhouden, dan vreest men, zal 't water nog hooger komen. Wanneer evenwel de wind mag gaan liggen, zoodat de sluis weder gewoon kan functioneeren, dan zal binnen korten tijd wei zooveel water afgevoerd zijn, dat men geen overlast meer ondervindt. Baarland. Op de jaarvergadering

Goessche Courant | 1916 | | pagina bijlage 2