In de laatste jaren z{jn jalst bij de tramwegen overal de banen versterkt en omgelegd om ze geschikt te maken als lokaalspoorweg. Zoo'n lateren om leg wil men thans voorkomen. Het groote voordeel van den lokaalspoor is het directe verkeer met den hoofd- spoorweg. Zuid-Boveland is tot na toe slechts stiefmoederlijk bedeeld. De décaavilletram is geen Zuld-Be- velsndsch belang, hoogstens voor een deel een plaatselijk belang voor Hans- weert, doch overigens een belang voor het 5e district. Het wordt tijd dat er nn eens een einde komt aan Zuid Bevelands isolement. Men zie toch In, dat het hier een afdoende regeling geldt. Da voorgestelde amendementen zul len, vreesde spreker, het geheele plan van da haan helpen, daarom Is spre ker daar esn tegenstander van. HIJ wees er nogmaals op, dat de bezwaren tegen het niet-aanslaiten der havens juist komen van leden bnlten Zuid- Bsveland. Da heer Paap begon met op te merkenWy hebben hier voor ons een heel mooi plan, dat voor de be trokken streek van het hoogste be lang is. Hiertegen bestaan twee groote bezwaren. Het niet aandoen der ha vens en de hooge kotten. Nu Oed. Staten alle moeite hebben gedaan om de aansluiting te verkrijgen, nn dit onmogelijk bleek, doch de tram tot vl tk achter de havens zal komen en de bevolking over de bezwaren been wil stappen, meende spreker, dat ook de Statenleden er over heen moeten zien. Het kostenbezwaar klemde voor spreker wel. H(j vreesde, dat de opcenten er door met zullen mosten stijgen. Daar dit voor vele leden on overkomelijk is, wilde spreker een nltweg zoeken. Hy vroeg of de S.S. niet esn belanghebbende is, van wie een hoogete bijdrage kan gevorderd worden daar de uitbreiding van het station Goes ook voor de hoofdljn van belang Is, en wilde de by dragen van gemeenten, polders en derden stellen op 1600,000 (volgens het voor stel f266,440). Door den aanleg van de lyn komt esn groot aantal landeryen, minstens een strook van 2 K M. breed aan belde zyden, in veel gunstiger conditie. De landeigenaren, becijferde hy, krygen daardoor een kapitaalvermeerdering van 4 mlllloen gulden. Zou men ook hen niet kunnen laten bydragen P De heer Van Oeveren vond het niet aandoen der havens èen bezwaar, doch niet van zoo'n beiang, dat daar voor het beele plan mag worden op- groffsrd. Bovendien heeft ook deze spreker de verzekering gekregen, dat de S.S. zal medewerken om een be vredigende verbinding van de los plaatsen naar de havens te vorkrygen. BJj losplaatsen achter den dyk behoeft men geen vrees te koesteren voor hooge stormvloeden, die opdehaven- plateanx zooveel schade aan kunnen richten. Ook vroeg spreker zich af of strategische belangen zich niet tegen den aanleg van een tram op de dyken zonden verzetten. Op voorstel van den voorzitter wsrd hierna (het was 1 uur) een hall uur gepauseerd- Na de heroplng om half twee ver kreeg het lid van de Ged. Staten Elen- baas het woord tot verdediging van het voorstel. Hy wees er onder meer op, dat by deze plannen de trein dichter menige kom nadert dan in het plan Huyghebaert en plaatsen aandoet, die daar niet in waren opgenomen en dat dit een ringljjn is waardoor voor menige plaats de verbinding met Gobb zooveel korter wordt. Havenaanslul- ting is iadertyd ook niet geeischt op Schouwen of St. Philipsland en brengt zoo groote bezwaren met zich mede, dat het alleen met zeer groote kosten te verwezeniyken ion zyn. Ia de betrokken streek stelt men er geen pryj op Spreker ontraadde daarom het amen- dement-Pruytier. De voorwaarden voor het tot stand komea van de lynenin het Oosteiyk deel, achtte spreker vol doende. Deze zyn echter thans nog niet aan de orde. Aan den heer Frny- tler merkte spreker echter op, dat in Ieder geval eerlsug de aanlegplaats der booten te Hansweert naar de Oost- zyde verplaatst zal moeten worden en dat het plateau aan die zyde op den bouw van een tram en een aanleg steiger is berekend. De kosten zyn hoog, doch men krygt waar voor zyn geld. De heer tuinbaas vervolgdeIn de kosten van het station Goes zyn alle werken voor remises, tractie enz. begrepen. Het deel der werken noo- dig voor de hoofdlijn betaalt de Staatsspoor zelf. Spreker bevoelde ten slotte krachtig de aanneming van het voorstel van Ged. Staten aan. (Ds heer Elenbaas heelt anderhalf nur aan één stuk ge sproken.) Na repliek en dupliek van den heer EienbaaB, werd het le amende ment Fruytler (het aandoen der ha vens) verworpen met 36 tegen 4 stem men, het amendement Paap en het tweede amendement Fruytler werden verworpen met 26 tegen 14 stemmen. Het voorstel werd vervolgens aan genomen met 27 tegen 13 stemmen. Tegen stemden de heeren Van der Weyde, Hoeke Hoogeboom, Pnyiaert, IJsbbaert, Van de Putte, Van Dalenm, Bolle, De Veer, Fruytler, Paap, Dumo- leijn, Hombach en Gerlach. Provincienieuws. Krabbendljke. Bevorderd ls tot vaandrig do reserve-sergeant Joh. A. Wabeke Az. Gemengrd JSieuws. Noodlottig schot. De gebroeders Dinaut, twee acrobaten, die ongeveer 14 dagen geleden nog geregeld in het Rozeothoater te Amsterdam optraden, hadden in de nabyheid van de Kalfjes laan een woning betrokken, van waar zy eiken dag op jicht gingen. Ook Dinsdagavond ls dat geschied. Tegen den avond bevonden de geboeders zich in de Diemerlaan. Een hunner schoot er op een vogel die gewond in zee viel. Met behulp van een bootje wilden de jagers het dier opvisschen. Reeds lagen de geweren op den bodem van het schuitje, waarin de jongste Dinaut, de 21-j strige Koen, had plaats genomen. Toen de oudste van hettwestal in stapte, stiet hy met zyn voet tegen den haan van het geweer. Het schiet werktuig ging af en de man in het schuitje kroeg de volle laag lu de borst. De ongelukkige was terstond een ïyk. In variété-kringen verwekte het gebeurde groote ontroering. Oplichting. Ter beschikking van de justitie is gesteld een koopman, verdacht van oplichting. De man, een baron, was met een Rotterdamsche firma in relatie getreden, om san deze eenige vaten olie te leveren. Hy kreeg daarvoor f 1000 in voorschot. De olie werd niet geleverd. Toen de Rotter dammer op levering by den adeiyken koopman aandrong, wist laatstgenoem de hem over te halen, nog een hoe veelheid olie te koopen, waarvan hy een monster by zich had. De Rotter damsche firma doponeerde f3000 by de Rotterdamsche Bank, in afwachting van de levering van deze olie. Hier kwam echter weer niets van. Nu werd de zaak verdacht gevonden en de fi,-ma deed by de politie aangifte, dat zy opgelicht was voor f1000. Langen tQd was de koopman zoek. Dinsdag werd hy echter door een polltie-agent In ,De Kroon* te Amster dam gearresteerd. Laatste en Telegrafische Berichten. DE OORLOG. Londen. Het ministerie van oor log deelt meds: De Bulgaren hebben den 6en dezer, na een hevige beschie ting, onze troepen ten westen van het meer van Doiran aangevallen. Kleine Bulgaareche afdeelingen drongen onze vooruitgeschoven loopgraven binnen, msar werden onmlddeliyk met de bajonet weer verdreven. Den volgenden morgen herhaalden de Bulgaren hun aanval en wisten door hun overmacht onze troepen uit hun stellingen ts verdryven. Onder bescherming der duisternis werden onze troepen naar een nieuwe linie teruggebracht. Berichten over onze verliezen zyn nog niet ontvangen. Den 8en sloegen de Brltsche troe pen met goed gevolg alle aanvallen af en werden 's avonds op nlenwe stellingen teruggetrokken, die beter aansloten hy de algemeene linie. Weenen- Op de hoogten ten Z. van Plewlje zyn Montenegrynsche benden verstrooid. In het grensgebied ten N. van Berane hebben wy den linkervleugel der Montenegryneu tot den terugtocht gedwongen. Ook de gevechten tegen den rechtervleugel van den vyaod nemen een gunitigen loop. Op do hoogten ten W. van Ipek hebben wy de Servische achterhoeden teruggeslagen. Salonlkl. De bodryvlgheid aan het Franscho front neemt met den dag toe. Ds Bulgaren geven de ver volging van de Servische troepen In Albanië op en trekken op tegen de j Franschen. De bondgenooten vormen een nieuwe linie, dichter hy hun basis. De Bulgaarsche generale staf be vindt zich te Istip. Tweede Kamer. De minister van landbouw, de heer Postuma, deelde In de tweede kamer mede, dat, tengevolge van de tegen II het kolsnhnreau gevoerde agitatie, dit burean niet zal kunnen gecontinueerd worden. De regeerlug zal zelf de zaak ter hand moeten nemen, al kon de minister zich over een nieuwe regeling nog niet uitlaten. De heer Ketelaar (vryz. dem diende een motie in, waarby de regeering wordt ultgenoodigd, maatregelen te nemen tot toekenning van een duurte toeslag aan lagere ambtenaren. Telegrafisch Weerbericht. Verwachting tot den avond van IX dezer: Matige, later wellicht toene mende zuidwestelijke tot zuidiyken wind; meest zwaarbewolkt of betrok ken waarscbjjaiyk koeler. Roode Star - 2,30 a - 1,50 Burgerlijke Stand van Goes. Van 810 Dec. Gehuwd 9, Marcus Does, 24 j. jm. en Johanna Elisabeth Bnrgs, 20 j.jd. Geboren 8, Een onechte dochter. M arktberiehten MIDDELBURG, 9 December 1915. Ter graanma-kt van heden was de aan voer redelijk. Handel vlug; tarwe 50 cent lager. Overigens onveranderd, Genoteerd werdnieuwe tarwe f 12, a f 13,— wintergerst f a f zomergerst ƒ14,a ƒ15,—,per too kilo's; kroonerwten 22,— a 24,— witte boo- nen f 22,50 a 24,50ronde bruine boonen f 21,— a 23,—lange dito J 21,— a f 23,— alles per mudmaanzaad f a f per 50 kilo's. Noteering der boter en eieren. Boter 1 0.77I/2 a 10,821/3, voor particulieren f 0,85 per halve Kilo. Eieren i 10,roor particulieren i 10 4c per 100 stuks- AMSTERDAM, 9 December 1915. Ingezonden door JAC. KNOOP, Commissionair in Aardappelen. Aardappelen. Zeeuwsche Bonten f 3,20 a f 3,30 Zeeuwsche Blauwen - 2,90 a - 3,15 Zeeuwsche Eigenheimers - 2,45 a - 2,60 Bravos - 2,80 a - 2,90 Industries - 2,10 a - 2,30 Geldersche Blauwen o,a - o, Friesche Borgers - 2,45 a - 2,50 Frlesche Blauwen - 2,90 a - 3, Eigenheimer Poters 2,10 a - 2,50 Blauwe Poters - 2,10 a - 2,20 Bonte Poters - 2,ro a 2,20 Andijker Blauwen - o,a - o, Beverwijker zand - 4,75 a - 5,—

Goessche Courant | 1915 | | pagina bijlage 2