GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL VAN DE ZATERDAG 24 APRIL 1915. .Nabetrachting van den Gemeenteraad. De Raad heeft zich gisteren van twee belangrijke kwesties met een Jantje-van-Leiden afgemaakt. Zooals men weet, heeft hier een lijst gecircu leerd om bijdragen voor de werkeloozen in te zamelen. Daarover hebben wij in een artikel het onze gezegd. De woorden werdén gisteren in den Raad door den beer Donner herhaald uit de kas der gemeente had voor de werkeloozen moeten gezorgd zijn en, zoo deze daartoe niet in staat was, diende men een tijdelijke leening aan te gaan. Volkomen juist. En nu hebben wij gisteren wel gehoord, dat B. en W. daaraan gedacht hebben, doch als men lang denkt en niet tot daden overgaat, is het resultaat voor de betrokkenen al zeer poover. Nu had het Dagelijksch Bestuur het oog laten vallen op het dijkje aan den kant van den Polderschen Weg. Wan neer dit afgegraven werd, zou de ge meente in het bezit komen van een hoeveelheid wit zand, wat zij best kan gebruiken. Gedeputeerde Staten hadden er geen bezwaar tegen, doch de Goesche Polder werkte met mee en stelde eischen, welke voor inwilliging niet vatbaar waren. Thans is de zaak weder om bij Gedeputeerde Staten en B. en W. hopen, dat een bevredigende op lossing zal worden gevonden. Maar als het spaak loopt Is alleen werkverschaffing mogelijk door het afgraven van het dijkje Kan men elders met den besten wil ter wereld geen bezigheid vinden Wij hadden de stille hoop, dat deze vragen gisteren in den Raad tot uiting zouden gekomen zijn, doch het mocht niet zoo wezen. En wij vreezen, dat, hangende de beslissing van B. en W., wederom wekelijks een kleine toelage aan de werkeloozen zal moeten worden uitgekeerd, een toelage, welke niet altoos van willekeurigheid vrij kan zijn en bovendien de kwestie niet in het hart treft. Het zal den arbeider heel wat welkomer wezen, voor verrichten arbeid betaald te worden, dan met een gift naar huis te moeten keeren. Voor velen heeft zulks, en terecht, iets demoraliseerends, waartegen gewaakt dient te worden. B. en W. moesten beseffen, welk een ernstige kwestie aan hun Beleid is toevertrouwdzij mag geen oogenblik aan hun aandacht ont gaan. Eu wanneer men ziet, wat ge meenten van ongeveer dezelfde grootte als Goes voor de werkeloozen hebben gedaan, dan hebben wij allerminst reden om op maatregelen, hier genomen, prat te gaan. De sociale roepstem komt ook tot het bestuur der gemeente Goes dat zij er niet doof voor blijve Heel gerust in dit opzicht zijn wij niet. Immers van het begrip eener sociale roeping bleek bitter weinig bij de behandeling van het adres der politie agenten om salaris-verhooging of een toeslag op hun jaarwedde in verband met de tijdsomstandigheden. Dat deze beambten met hun verzoek buiten de perken gingen, zal bezwaarlijk kunnen erkend. De tijden zijn duur, de tijden zullen nog duurder worden. Wanneer men alleenlijk let op de prijs-stijging van het brood het voornaamste bestanddeel van de voeding in het arbeiders-gezin dan moet men tot de conclusie gerakende beambten, in dienst der gemeente, kunnen met den besten wil niet uitkomen. Verschillende particuliere werkgevers hebben dit reeds ingezien en een toeslag verleend. De gemeente wil hier evenwel achterblijven de gemeente schijnt niet te kunnen inzien, dat zij juist als werkgeefster het voorbeeld aan de particulieren be hoort te geven. Eén gulden per week toeslag voor agenten, gemeente-werklieden en arbei ders van den Reinigingsdienst, gehuwd, en wier loon de f 14 niet te boven gaat, vroeg de heer Dekker. Het was waarlijk niet veel, maar toch nog te veel in de oogen der meerderheid van den Raad. En wanneer men een zaak niet wil, zonder zulks ronduit te be kennen, kan men zich op principieele bezwaren beroepen. Dan kan men zeggen, dat een ingediend voorstel niet is naar de letter der wet, daarover zijn spijt betuigen en het afstemmen. De eer is gered. En het werd, zeer zeker tegen zijn wil, den tegenstanders gemakkelijker gemaakt door den heer Donner, die het voorstel Dekker wenschte uit te breiden tot alle ambtenaren in dienst der gemeente. Dit ging te ver en de in menging des heeren Donner, hoe goed zijn bedoeling ook was, heeft zonder twijfel aan de zaak nadeel gedaan. Zeer zekerook bet voorstel des 1 heeren Dekker was niet afgerond. Be ter had hij gedaan, het aldus te for muleeren, dat een toeslag zou worden gegeven op de salarissen tot f 14- per week van alle beambten, rechtstreeks of zijdelings in dienst der gemeente. Dan ware er, naar onze meening, een limiet geweest. Maar wij zijn het met hem eens waar het een zoo ernstige kwestie als de onderhavige gold, had men niet allerlei spitsvondigheden moe ten zoeken, maar de hand aan den ploeg slaan. Nu is de zaak weer uitgesteld. Voor hoe lang De voor standers van tijdelijken toeslag zullen het er niet bij laten zitten. Men mag het aan de heeren Von Schmidt auf Altenstadt, Dekker en Don ner danken, dat er gisteravond althans een frisschere wind door de duffe zitting is gestreken. De mededeeling van den heer Tem perman, dat hij opgehouden heeft Raadslid te zijn, werd voor kennis geving aangenomen. Niet één woord van waardeering wijdde de Voorzitter aan den man, die zooveel in het belang onzer gemeente heeft gedaan en tot de beste leden van den Raad behoorde. Hij had waarlijk een beter lot verdiend. Citaten-Generaal. Tweede Kamer. Vermoedelijk onder den drang der tijden besloot de Tweede Kamer tevergeefs had de heer Tydeman (vrij- lib.) op een zéér kort uitstel aange drongen met groote meerderheid van stemmen, het ontwerp oorlogs- zeeongevalleuwet onmiddellijk in be handeling te nemen, het ontwerp, dat voorziening bedoelt in de rechten van gewonde of verminkte schepelingen en in het pensioen voor de nagelaten be trekkingen. De heer Tydeman bepleitte dat uitstel niet, wijl hij de noodzake lijkheid van deze voorziening niet dóérvoelde. Allerminst. Maar in een korte spanne tijds, vóór het in behan deling kon komen, is dit noodwetje driemaal gewijzigd en der Kamer bleef geen tijd, er een behoorlijke studie van te maken. De laatste editie wil de reederijen gedwongen zien tot verzekering van de schepelingen tegen ongeval en dood op zee, hetgeen ongeveer gelijk staat met den dwang tot het sluiten van een civiel-rechtelijk contract. Maar een contract, dat aan volledigheid nog te veel te wenschen overlaat. En wel sprak de heer Spiekman (soc.-dem.) een waar woord, dat men nu de wrange vruchten plukt van het talmen, om de ongevallen-verzekering ook tot de zee lieden uit te breiden. Sinds 1901 is daarover het noodige gesproken, door alle politieke partijen, maar bereikt werd er niemendal. Een onvoldragen ontwerp, als thans is ingediend, een nood ontwerp, dat in schier elke bepaling het karakter daar van vertoont, maakt de Kamer de discussies niet gemakkelijker en het aantal wenschen, opmerkingen, verbe teringen kon dan ook bezwaarlijk grooter zijn. De heer Visser van IJzendoorn (vrij-lib.) wilde den Staat als het ware voor alle uitkeeringen aansprakelijk stellen de Staat zou het dan op zijn beurt wel weer met de verzekeraar of reederijen kunnen vinden. De heer Spiekman vond, dat de rege ling allerminst in het voordeel van de schepelingen was getroffen, wijl de terugwerkende kracht ontbrak. Alsof een regeling denkbaar is voor gebeur tenissen, welke reeds hebben plaats gehad In zeker opzicht kan de heer Spiek man echter gerust zijn de regeering heeft zeer goed beseft, dat visschers en kleine vrachtschippers met vaartui gen van minder dan tweehonderd ton inhoud de verzekering moeilijk betalen kunnenvoor hen wil de regeering haar daarom tot de helft overnemen. Daarmede was de heer Boissevain (vrij- lib.) het eens. Er bestaat geen reden, om, gelijk de heeren Dui/maer van Twist (antirev.) en Be Visser (chr.-hist.), de zee-vi8scherij als een noodlijdend bedrijf voor te stellenover het alge meen maken de reeders beste zaken. Door een aparte regeling zou men echter den kleinen betrokkenen tege moet kunnen komen. Buitenland De strijd In en bulten Europa. Een zoor interessante beschouwing over de houding van Italië is dezer dagen in de Daily News voorgekomen. Het blad gelooft niet, wat zoo hoop vol door velen in Frankrijk en Enge land wordt gehalsterd, dat Italië op het punt zou staan, aan de zfjde der entente mogendheden, aan den strjd deel te nemen. Wd zijn er in het Appenjjnsche schiereiland zeer vele opgewonden monschen, die een grooter Italië wil len, die haken naar het bezit van alle Itallaanrcha gebieden onder vreemde, voornamelijk Oostenrljksche overheersoblng, maar een groot deel van het volk, niet het minst zij, die zich niet door hun gevoel laten) mee slepen, maar de zaken uit een objec tief standpunt bekijken, prijst de voorzichtigheid der regeering en voert een krachtige propaganda tegen inter ventie ot houdt zich rustig tot gun stiger t{den zullen aangebroken zijn. Voornamelijk ne socialisten laten zich niet onbetuigd en brachten dezer dagen te Milaan meer dan 200 000 werklieden bijeen, om tegen eon deel nemen aan den oorlog te proteBteeren. De Daily News komt tot de con clusie, dat de Itallaansche rngeering zich niet in den strjd zal werpen, tenzij 2(j er vast van overtuigd is, dat de bondgenooten zullen wlnna en dat bij de eindregellng Iia.lë'a aanspraken ten volle voldaan worden. Van het eerste nu is de Itallaansche regeering nog allermlast overtuigd. De aanval op de Dard&nellen wordt door het Engelscbe blad ruiterlijk eon mislukking genoemd, te wi)ten aan verkeerde diplomatie der verbonden regeeiingen. Zij dachten, door Grie kenland voor zich te winnen, het pleit op den Balkan beslecht te hebben, maar zij zagen over het hoofd, dat alle eenheid in den Balkan ontbrak en de Balkanbond, wier steun z{j van nooda hadden, niet hersteld zou wor den, zoolang aan Bulgarije niet recht is gedaan. Het Engelscbe blad is er van over tuigd, dat de Itallaansche regeering het mislukken der diplomatieke onder handelingen op den Balkan ernstig bestudeerd 'heeft en dat het prestige der bondgenooten enkel door een besliste militaire everwinning kan hersteld worden. Wanneer de ntente-mogendheden daarin slagen, is het uur van hulp door alle nu nog weifelende staten aangebroken. Zfj verlangen geen beloften en ver zekeringen, maar daden, welke tot nu toe op zich lieten wachten. Italië kan b{j den huldigen stand van zaken niet van een aanstaand succes der entente-mogendheden over tuigd zijn. En daarbij- komt een groote en gerechte twijfel, of, als dit succes werkelijk behaald wordt, Italië voor zijn hulp die vergoedingen zal krijgen, waarvoor het de offers en de risico van een oorlog vrijwillig zou aanvaarden. De wenschen van Italië, met be trekking tot het kustgebied aan de Adriatlsche Zee, zQn maar al te goed bekend en vinden in Servische en Russische kringen al heel weinig sympathie. In de Itallaansche en de Russische pers wordt nu reeds een voor beide landen zeer onaangename polemiek gevoerd over de machtsverdeeling tuBSchen Latijnen en Slaven aan de Adriatlsche Zee. Nog acht het Engelsche orgaan de tijd om een goede overeenkomst te sluiten niet voorbij, wanneer slechts do diplomatie aan de legers en de vloten den steun geeft, welks deze verwachten. De diplomaten moeten hun hersenen inspannen voor de schikkingen, welke de wegen naar Rome en den Balkan moeten effenen en hebben z{j die gevonden, dan moet snel en beslist worden gehandeld. De gematigde Itallaansche bladen zelf achten d&n politleken toestand van Italië zeer kritiek, daar het inwilligen van het RussischServisch program, betreffende de regeling van de Adri atlsche belangen, tot etn opstand der Dalmatlacho elementen in Dalmatië en in Italië zelf tot hevig verzet zou voeren van hen, die niet zouden toestaan, dat Italië uit het Drievoudig Verbond treedt. Aan den anderen kant zou een accoord met de centraal-Europoesche mogendheden de oorlogzuchtige ele menten in Italië in sterke mate in beroering brengen. Het beste voor Italië wordt dan ook geacht, neutraal te blijven. Zooals wQ reeds in ons vorig over zicht opmerkten, is er dus, wanneer in den toestand van het oogenblik geen verandering komt, niet veel kans, dat Italië zf|n lot aan dat der Entente- mogendheden zal verbinden. Maar zal er spoedig verandering komen Is er werkelijk binnenkort een ern stig militair succes der verbondenen te verwachten De Times wanhoopt er aan. Het invloedrijke Engelscbe blad klaagt, dat er geen voortnitgang is en dat er, ondanks da kleine plaatselijke succes sen, welke met zware verliezen ge kocht zijn, op het W. oorlogstoon, et niets gewijzigd is. Do moeilijke taak voor de gealli eerden, die volbracht moet worden voordat Duitschland zelf kan worden bedreigd, moet nog beginnen en geen beschouwingen over de groote Dait- sche verliezen de krachtige voorbe reiding der geallieerden en hunne toenemende hulpmiddelen kunnen het feit veranderen, dat de toestand in het W. sinds October bijna ongewij zigd is. Er moeten krachtiger en afdoender maatregelen worden genomen, wil de strijd niet eindeloos gerekt worden. En het praten over de vredes-voor waarden, welke de geallieerden zul len stellen en over de verdeeliDg van Duitschland dient tot niets, zoolang de zege niet bevochten is. De kans op een beslissende over winning is voor beide partijen al zeer gering. Evenmin als de geallieerden er kans toe zagen, door de Dultsehe linie te breken, zagen de Duitsohers er kans toe, hunne stellingen te wij zigen. Op het O.-gevechtsterrein verschilt de toestand niet veel van dien op het W. oorlogstoonoel. Rusland was, on danks zijn groote legermacht en zijn vaak krachtig optraden, evenmin in staat, den strjd op Dultsch gebied over te brengen. Met reusachtige verliezen hebben de beste Russische troepen in de Kar- pathen de pogingen moeten bekoopen om door de passen te breken. In de vlakte ten N. van de Kar- paihan rukken de Duitschers nog steeds op in de richting van Sambor en bedreigen de Russische verbindin gen met Frzemysi en Lemberg. Over de geoeurtf-nissen aan do Dardanellen is de Times in het geheel niet te spreken. Het blad Is van mee ning, dat daar door de geallieerden ernstige fouten begaan zijn- De Dultsehe vloot, vervolgt de Times, is sterker dan toen de oorlog begon. Wel heeft de Engelsche de Duitscbe handelsschepen van den Oceaan ver dreven, maar zij bleek niet in staat, de Duitscbe onderzeeërs uit de eigen kuststreken te houden. Een zegevierend einde van den oorlog zal nimmer verkregen kunnen worden door den schijn aan te nemen alsof de overwinning reeds behaald was. Want den toestand mooier voor stellen dan hij is, kan alleen strekken om luchthartige opvattingen omtrent den uitslag te doen veld winnen. Dat is de taal, welke dezer dagen toonaangevi nde Engelsche bladen deden hooren, een taal, welke wij tot ou toe in de steeds victorie kraaiende Engelsche pers te vergeefs gezocht hebben, maar welke ons sympathiek aandoet, omdat zij van een -cel juister inzicht in den stand van zaken getuigt. Door het ophemelen van eigen daden en het verkleinen van die zijner tegen standers, wordt geen enkel voordeel verkregen. Het succes der geallieer den hangt, zooals de Daily News opmerkte, van een snel en beslissend militair optieden af En juist dat heeft geen van belde partijen, in spijt van de grootste op offeringen, neg knnnen bereiken. Eenige telegrammen van het oor logsterrein mogen hier hog een plaatsje vinden. Weenen. In de Earpathen hebben de Russen hun met groote verliezen gepaard gaande aanvallen op de be langrijkste sectoren van ons front sedert gerulmen tijd gestaakt. Dit geldt met name voor die gedeelten onzer stellingen, die de beste wegen naar Hongarije: de dalen van Oodawa, Laborcza en Ung, dekken. Naast deze hoofdwegen heeft de vijand in de Boschkarpathon, tusschen het dal van de Laborcza en de Ung, met aanzien lijke strijdkrachten zjn pogingen om door te breken voortgezet. Daar een doorbraak in deze richting ook met de grootste opofferingen frontaal niet mogelijk bleek, hebben de Russen ge tracht, den tegenstand van onze stel lingen in de dalen en op de bergen door omtrekking te breken. In ver band daarmede hebben zich in het dal van de boven Cziroko bj Napy Polany en in het geheele brongebled van des j rivier onlangs hevige gevechten ont wikkeld, die verscheidene dagen en nachten aan ééu stuk hebben geduurd. Ook hier hebben de Russen, na verlies van duizenden dooden en gewonden, zoomede van 3000 ongewonde gevan genen, hun offensief moeten staken. In tegenspraak met de in het bui tenland verspreide berichten over successen der Russen in den langdn rigen slag In do Karpathen (ook in de officlëeele Russbche berichten is van zulke Buccessen gewag gemaakt) moge worden vastgesteld, dat, ondanks al'e krachtsinspanning en groote op offeringen van den vjand, de Uzsoker- pas, dien de Ruisen steeds als buiten gewoon belangrijk en als hoofddoel hunner krijgsverrichtingen hebben be schouwd, nog steeds vast in ons be zit ie. Op de andere gedeelten van het front zgn artilleriegevechten gaande. De toestand is overal onveranderd. Petrograd. In W. Galiclë hebben wj in den nacht van den 20sten een aanval der Oostenrijkers bij Gorlioe afgeslagen. In de Karpathen heeft de vijand den 19don vruchtelooze aanvallen gedaan op onze stellingen in de streek van Vereczke, Jablonka, Polen «n ten N. van Oroszpatak. Het offensief van den v{jand tegen den door ons genomen heuvel b{j Polen was uiterst hardnekkig, de ver liezen van den vijand buitengewoon zwaar. Van de daar gemaakte gevan genen zijn 500 Ingeschreven. Op de andere gedeelten van het front is de toestand onveranderd. Een eskader Duitsche vliegtuigen heeft den 20sten ongeveer 100 bom men op Belostok geworpen. Onder de ingezetenen zjn gedooden en ge wonden. De aangerichte stoffelijke schade heeft niet veel te beteekenen. In den nacht van den 20sten is de stad Ciechanow door een Zeppelin met bommen bestookt, die geen schade hebben aangericht. Onze vliegers hebben met succes het station van Soldan gebombardeerd. van La Bassée en ten N.W. van Atrecbt hebben wj met succes mjnen laten springen. In de Argonnen en het terrein tus schen Maas en Moezel zijn heftige artillerle-gevechton geleverd. Na een onverhoedsohi beschieting door de artillerie, vielen de Franschen vannacht in iiet westeljko gedeelte van het Bols le Prêire aan, maar weiden met zware verliezen terug geslagen. Aan den nosrdeljjken rand van den Hartmannsweilerkopf hebben wj een steunpunt van den vijand vernield en in den loop van den avond een aanval van den vjand afgeslagen. binnenland. ,/Saanstroom' en Batavier V'. Het Wolff bureau seint uit Hamburg, dat de op 1 Mei bepaalde behandeling door het prijsgerecht van de inbe slagneming van de Nederlandsohe stoomschepen .Zaanstroom" en .Bata vier V* is uitgesteld. Een andere dag is nog niet vastgesteld. De reis van dr. Nolens. Naar wi) vernemen heeft de reis van dr. Nolens naar Rome de strek king, om de regeering, zoo mogelijk, in te lichten nopens de pogingen, welke volgens daaromtrent verspreide berichten door het Vatlkaan in het werk z(jn gesteld tot bevordering te z(jner tijd van het herstellen van den vrede. Verkeer met Engeland. B{j het Engelsche consulaat alhier is gistermorgen fficleel bericht ont vangen, dat het verkeer tusschen Nederland en Engeland tot nader kennisgeving voor alle soorten schepen is stop gezet. School en Kerk. Acteexamens L O. Woensdag zijn te Middelburg ge ëxamineerd 8 oandidaten. Geslaagd zijn de heerenM. Drooge en D. Kosten te MiddelburgA. Goeman te 's Heer AbtskerkeA. H. Everaarts te St. PhillpslandD. de Koning te Bruinisse en P. v. d. Linde te Drel- schor. Afgewezen 2. H echtzaken. Arrondissemenls-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden (Vrjdag) zjjn veroordeeld wegens Niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar: J. de K., 39 jaar, land bouwer te Wissekerke (Kamperland) tot f 10 of 10 d. hecht. Overtreding woningwet: J. B., 37 jaar, slager, wonende te Heinkenszand, vrijspraak met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Goes. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Boofdbestuursvergadering Z. L M. Io de gisteren te Middelburg ge houden vergadering van het hoofd bestuur van de Z. L. M. werden de heeren P. van Hoek, dlr-generaal van den landbouw, F. B. Lohnls, inspecteur van den landbouw en dr. K. H. M. van der Zande, lnspeeteur van het landbouwonderwijs, benoemd tot eere leden der maatschappij. Na uitvoerige discussie werd besloten een schrjven tot den minister van landbouw te richten, waarin verklaard wordt, dat de maatschappij met vraag de heeft waargenomen, dat de minister een deel der voorradige aardappelen wil laten uitvoeren, maar waarin zjj verzoekt geen prijzen te bepalen waar voor aan het bnitenland mag worden geleverd. Eveneens zal aan d*n Minister worden gevraagd den uitvoer van een- en tweejarige paarden toe te staan: men 1b van meening, dat vooral van merries het aantal in Zeeland aan- wez'ga te groot is. Op een verzoek van den Bond van kaasprodncenten,een referendumonder de veehouders te honden over de vraag, hoe men over het afmaklngeysteem bij mond- en klauwzeer denkt, werd af wijzend beschikt, omdat men meende, dat de regeering voldoende door des kundigen is in;ellcht. Nog zal aan de regeering worden verzocht don uitvoer van schokkers en kroonerwten toe te staan en dan de consenten niet aan de handelaren doeh aan de landbouwers te given. ,N. R. Ct.' Stadsnieuws Geslaagd. Onze oud stadgenoot, de heer H. J. Kosten, le boekhouder Gas- en Eleetr. bedrijf der gemeente Zeist, slaagdt de vorige week te Utrecht voor het diploma machlneeohrijven 10 vinger systeem Bbnokmd De agent van politie 2e klas A. Tavenler, alhier, is met ingang van 15 Mei a s. benoemd tot onbezoldigd rijksveldwachter jachtopziener voor het jachtveld van de heeren jhr. Van Citters, Van Liere en Vermue, met Berlijn. Ten Z. van het kanaal standplaats te Ovezande.

Goessche Courant | 1915 | | pagina bijlage 1