eersten tenor, belangatollend of er nog een» gazongen mocht worden. Maar hier en daar was de fortuin den jeugdigen avonturierBgunstig. Dan mochten ze eens in de gang komen en zingen. En ook onze bureau-gang heeft weer een oogsrblik vol verwachtingsvolle jeugdige individuen gestaan, die, na toestemming tot zingen te hebben gekregen, met hun jeugdige onge schoolde stemmen het liedje van de kleine zieltjes inzetten en tusechen twee regels door ijverig in hun han den spuwden, om des te beter do stokken van de rommelpotten te kun nen hanteeren, wier brommende klan ken helaas woord en uitdrukking van het gezongene totaal overstemden. Een tekstboekje bleek het gezel schap niet bjj zich te hebben, maar, uit dank voor de belangstelling en den betoonden bijval, zongen zo nog een ander liedje, van een vrouw en een varkon, waar ze zoo heel graag een stukje van zouden willtn hebben. Moe gezongen, met natte neuzen en gezichten van ,vol verwachting klopt ons hart' staken de zangers dan een paar vuile kleine klauwjos uit en namen dankbaar het bedrag in ontvangst, dat wjj meenden voor een dergelijke muzikale prestatie te moe ten overhandigen. Geen contraot regelde de verdee ling der netto ontvangsten en een oogenblik later bleken dan ook alle medewerkenden van oordeel, dat, met het oog op hun aandeel in het ons verschaf to muzikale genot, leder af zonderlijk het leeuwendeel van de opbrengst moest worden toegewezen. Een klein verkouden meisje van een turf hoog, verdedigde de belangon van twee krombeenige broertjes, die met schitterende oogjes achter de grootere jongens waren aangeioopen, maar de hoofdman van de bende, blQkbaar nitgaande van de stelling, dat wie niet werkt, ook niet zal eten, besliste, dat alleen de zangers van de opbrengst zouden profiteeren en stelde, onder algemeene Instemming, voor, bet zoo juist verworven kapitaal, in de dichtst- bjjzfjaden snoepwinkel, onmiddellijk in dropveters om to zetten. We hebben eens iemand booren be weren, dat bet heel onvoorzichtig Is, een bedelaar iets te geven, omdat de eene den anderen den weg naar do milddadige menschel; wijst. Of ook de muzikale kindergroepen elkaar onderweg van de goede en slechte oudejaarsdagstemmingen van verschillende inwoners op de hoogte brengen, kunnen we na den dag van heden wel ais zeker aannemen. Want den geheelen dag hebben do rommelpotten in onze ooren gebromd, den geheelen dag hebben kleine en grootere straatar- tisten, met en zonder kromme beenen, zieh op ons bureau gewaagd om te vragen of ze ook eens mochten op treden, omdat ze zioh bij de gratie Gods zangara wisten en behoefte ge voelden, onze Oudejaars-overpeinzin gen door goede en goedkoope muziek tot een hooger peil op te voeren. Ja, 't is wel een eigenaardig ge bruik in ons stadje, de rommelpotten van de kinderen op den laat sten dag ven het jaar. Provincienieuws. Wolfertsdijk. Door den heer K. van dor Slikke alhier waren al de leden van de V. P. N. opgeroepen tot een bijeenkomst in de zaal van den heer J. Poletj, teneinde te trachten, een gemaenteiyke vereeDiging op te richten. Twaalf van de vijftien leden waren opgekomen de andei en waren verhinderd. Door den heer Van der Slikke werd medegedeeld, dat, nu er 15 leden in Wolfertsdijk van de V. P. N. waren, z(j gerechtigd zijn, om een eigen ge- inesnteljjke verecniging op te richten. Hjj achtte dit een groot belang voor de laden, ten eerste, omdat zfl dan een groot gedeelte van do jaar- lSkscbo contributie van de Zeeuwseha vereeniging terugkrijgen, hetwelk z(j ten eigen bate kunnen gebruiken; een tweede voordeel is gelegen lu het aanschaffen van verbeterd fok- materiaaleen derde, dat men kan g;,raken tot het gemeenschappelijk aankoopen van kippenvoer, enz. Alle aanwezige leden traden toe en twee nieuwe leden worden opge geven, houdende tezamen ruim 1500 kippen. Een concept-reglement werd arti- kolsgawïze voorgelezen en behandeld. Mat 'enkele kleine wijzigingen werd hut in zijn geheel vastgesteld. Tot bestuursleden werden gekozen do hoeren K. van dor Slikke, D. P. Goethcer, Jacob van der Werff, W. Wisse en D. Meulonberg Cs.zij zullen onderling de functies van voor zitter, secretaris, penningmeester en commissarissen verdeelen. l-ieooertgd Bieuws. i it fatal. Dezer dagen werd ont dekt, dat verschillende goederen, be st, md voor de Belgen en gelost in een loods .tan de Maashaven ta Botter dam, uit hst van JtUllfax gekomen- stoomschip „Dorie* verdwenen waren. Voor het torleeren van dia goederen, hoofdzakelijk kleedinc&tukken, waren 28 Belgischs vluchtelingen, onderge bracht in het Uranium! el, en eenige bootwerkers, aar; het werk gazet. Een onderzoek heeft tof g .volg gehad, dat gearresteerd zgn de voorman G. H. P., van den Binnenwog, on 12 Belgische vluehtelingen, die allen in het bezit zfln gevonden van goederen uit het stoomschip Dorie" gelost, als vesten, broeken, schoenen, dassen en zoo meer. Er wordt proces verbaal tegen hen opgemaakt. Idbraak. In het Kon. Kabinet van Munten, Penningen en gegra veerde steenen, bij de Kon. Bibliotheek, in het Lange Voorhout, te 'a Graven- hage, is een belangrijke inbraak gepleegd, waaraan vermoedelijk door meer dan een persoon is deelge nomen. Zeer waarschijnlijk heeft men zich doen Insluiten Maandagnamiddag, om in den nacht do inbraak te plegen. Uit een boven het Kabinet gelegen zaal, in gebruik bfl de Kon Biblio theek tot het bergen van boeken, heeft men zich door het maken van een gat in den vloer van die zaal, en in hat plafond van het Kabinet, toe gang varsehsft tot het vertrek, waarin de vitrines met de penningen, enz. geplaatst zfln. Er meet een groot aan tal voorwerpen van aanzienlijke waar de, als penningen, gouden ringen met kostbare steenen enz ontvreemd zfln. Het aantal der vermiste voorwerpen is evenwel nog niet, zelfs niet by benadering, op ta geven, ook al, omdat dn inbrekers in het bowuste vertrek oen en ander overhoop gebaald en verschillende soorten van penningen enz. door elkaar verward hebbeu. De bediende in het gebouw ontdekte bij zijn komst in de bewuste saai de verwarring, waarna hjj onmiddellijk den directeur van een en ander in kennis stelde en do politie gewaar schuwd werd, dlo toen dadelijk haar onderzoek heeft aangevangen. Bl ieven naar België. Van ofli- cicele zyde wordt nogmaals de aan- dasht er op gevestigd, dat porsonen, dio brieven voor particulieren vervoe ren, in België zich blootstellen aan aanhouding en hechtenis, ook wan neer de brieven open zyn en mede- deellngon van onsohuldigen aard be vatten. Scheepsramp. Het Zweedsche stoomschip „Irma*, van Hudiksval naar Amsterdam, is tfjdsns den orkaan ontredderd geraakt en de deklast is overzijde gezakt. Het volk, 16 man sterk, heeft het schip Dirsdagochtend 10 uur in eigen boot verlaten. De loodsboot, voor IJmulden kruisend, was in zicht en men trachtte daarheen ta roeien. Spoedig reeds sloeg de boot om en de kapitein P. C Persson en beide stuurlieden verdwenen De overigen bleven op de kiel van de omgaslagen boot. Telkens werd er een door de woeste zee weggeslagen. Eindelijk gelukte het enkelen over- biyvenden da boot te keeren en ge deeltelijk leeg te loozen. Toen voor do tweede maal de boot omsloeg, kon den zioh slechts aan de kiel klampen de lichtmatroos Johan Carlson, van Calmar in Zweden en de scheepsjon gen John Anderson, van Hosmoe. Dozen zyn met de boot levend aan gedreven benoorden het pantserfort te IJmulden en thans ondergebracht in het Witte Eruisgebouw van de red dingsbrigade. Aan het strand IJmulden en Wflk- aan Zee zyn 8 opvarenden aange spoeld, van wie nog één teekenen van laven geeft. Het Btoomsehip is nog drijvende op de lading en door stoomtrawlers op Bleep genomen naar IJmulden. Uit IJmulden meldt men nader Alhier zyn aangebracht 8 lijken, waaronder dat van den kapitein van het stoomschip „Irma". Do pogingen om da levensgeesten van een der drenkelingen, die nog teeken van leven gaf, op te wekken, zyn niet geslaagd. Do „Irma" is door drie stoomtraw lers binnengesleept. BrandstichtingMaandagavond, tydens den storm, is er brand ont staan op don zolder van de zadelma- kery van den heer M. in do Wold- straat te Meppel. De brand werd spoedig geblnscht. M. is door do ma rechaussee op vermoeden van brand stichting gevangen genomen. Vergiftiging. De letterzet'er K. te Gouda, wiens vrouw in het zieken huis aldaar iB overlede n, vermoedeiyfc tengevolge van vergiftiging, is naar het huis van bewaring te Botterdam overgebracht, als verdacht aan deze vergiftiging schuldig te zyn. Drie spoorwagens verloren. In Duitschland zijn drie spoorwagens, Hannover 19109, Baden 24939 en België 18825 spoorloos verdwenen. Deze drie goederenwagens kwamen van het Ooatelfjk oorlogsterrein, en zy passeerden in Duitschland verschil lende stations Echter arriveerden ze niet op de plaats van bestemming. Buitgemaakt door den vjjand kannen ze niet zyn, gestolen evonmin, weg- gewaaid is een onmcgeiykheld, in het water gereden gaat ook niet. Inmiddels is nog het mooiste, dat men van de twaalf personen, die er in saten, ook niets meer gehoord heeft. Dit schijnen vluchtelingen uit Oost- Pruis-iB goweest te zijn, die een veili ger oord opzochten. Men neemt thans aan, dat de wagens ergens zyn los geraakt, b.v. by een afgelegen station netje; dit zou dan moeten gebeurd zijn op den achttienden November. Maar men kan begrijpen, hoe de Pruisische spoorweg-bureaucratie zich voelt. In Duitschland, waar alles vol gens orde en regel geschiedde, ook in oorlogstijd, drie wagens zoek, zoek zonder dat men het weet, waar ze gebleven kannen zyn, inderdaad, dat is voor een Pruisisch ambtenaar om uit zfln vel te springen. De stemming in Darijs. Aan een brief van den Parflscheri correspon dent der „Neue Zur. Zeit." is het volgende ontleendMen is in Frank rijk sterk doende, om den Invloed van Duitschland en Oostenrijk in hande! en industrie terug te dringen. Tot dit doel is een Fransehe nationale liga, ter bescherming van Frankryk's eco nomische belangen, gevormd. Da liga Btaat onder leiding van den afgevaar digde George Berry en belooft een verbitterden na-oorlog. Opmerking verdient, dat de Pary- sehe politie alle grof beleedigenda illustraties verboden heeft. Van nieuwe modes hoort men niet, de vrouweiyke toiletten ljjken allemaal wat veronderd en afgedragen, meer en mser boheer- schen de rouwtolletten het straatbeeld. Da hoop op een oeconomitchen op bloei na de heropening der Beurs, fehjjnt niet in vervulling te gaan. Op de arbeidersbevolking ligt een angstig makende gedruktheid. Alle zyn nog vol vertrouwen en de bewondering voor generaal Joffre is groot, maar de gebeurtenissen komen op een al te lange baan. De armoede vertoont zich en deze is een slechts raadsvrouw. Wanneer zal de oorlog uit zijn Deze vraag wordt, nog zonder moe deloosheid, telkens weer gedaan. De vragerB benijden hen, die aan het front staan en een wezeniyker bestaan lei den, dan zy die thuis vol ongeduld maar moeten afwachten. Laatste en Telegrafische Berichten. DE OORLOG. Parija. (Officieel communiqué van Woensdagmiddag 3 uur). Wy wonnen eenlg terrein in de streek van Nieuwnoort en vermees terden ten N.O van Tperen een Duitsch steunpunt. In de Argonno zyn wy eenigszins opgeschoten. In de Voge zen hebben wfl onze stellingen be vestigd en brachten in Boven Elzas Dnltsehe houwitsers tot zwijgen. Berlijn. Om het gehucht St. Joris, ten Z. O. van Nieuwpoort, datwy b{j een verrassenden vyandeiyken aan val hebben moeten ontrnlmen, wordt nog gestreden. De storm beeft aan de stellingen van beide partyen in Vlaanderen en Noord-Frankrfjk scha de aangericht. Berlijn, In O. PruiBen is de Rus sische ruiterij op Pillkallen terugge worpen. In Polen is de toestand on veranderd. wy zetten, op den W. oever van don Welehsel, ons offenBiel in de streek ten O. van de Bzura voort. Ten O. van de Rawka en ten Z W. van Inowlodz duren de gevechten voort. Weenen. Door de versterking van de Ru alscho strydkrachten scheen het geboden, onze troepen, die op de bergnessen en in de streek van Gorlice stonden, torng ta trekken. De toe stand op het N. gevechtsterrein wordt daardoor overigens niet gewyzigd. Berlijn. Aan de kust was het over hef algemeen rustig. De vyand richtte zyn artillerievuur op Wettende, ver nielde een deel der hulzen, zonder militaire schade aan te richten. Ten Z. O. van Reims is een geheels Fran- rcho compagnie vernietigd. Sterke Fransehe aanvallen te n N. van Chalons zyn overal afgeslagen. In het W. gedeelte der Argocnen hebben onze troepen vele loopgraven veroverd en ongeveer 250 Franschen gevangen genomen. In de streek van Fiirmy, ten N. van Toni, mislukte een Fran sehe aanvalBpoging. In den Boven Elzas en In de streek ten W. van Sennheim zijn alle Fransehe aanvallen onder ons vuur op niets ultgoloopen. Z3 schoten opzettelijk huis voor huis ln puin. Onze verliezen zyn gering. De toestand in Oost-Pruisen, in Polen en ten N. van den Weichsel is onveranderd. Aait de Bzura duren de gevechten voort. Aan ds Rawka la ons offensief voornit gekomen. Aan den O. oever van de Piücs is de toe stand onveranderd. Petrograd (officieel). Van het front in de Kaukasus wordt gemeld, dat by Sarflkomflsch de etrjjd tegen sterke Turkache legermachten voortduurt. Het Russische artillerie vuur dreef een sterke TurkEche afdeeling uiteen. De heltt der Turken sneuvelde, de andere helft vluchtte. Londen. De Daily Mail verneemt uit Duinkerken, dat 4 Dnltsehe vliegers Woensdag bommen wierpen op de stad; 15 personen werden gedood en 32 gewond. Burgerlijke Stand van Goes, Van 30—31 Dec. Ore; leden: 31, Gerard Verburg, 76 j. weduwn. van Jacomina Markussa. Telegrafisch W eerbericht, Naar waarnemingen in den morgen van 31 December medegedeeld door het ISen. Ned. Meteor-. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 767 3 te Braslau. Laagste barometerstand 753.7 te Vlissintren. Verwachting tot den avond van 1 Januari: Meest matige tot krachtigen, Znldoosteiy ko tot Zuidwestelflken wind; betrokken tot zwaar bewolkt; waar- sehfjniyk sneeuw-of regenbuien later wellicht iets zachter. V erüoopmg'en en Verpaehtiag-es. Januari. 2 Forsele, boomen, Hollmann en Ver hoek. 4 Driewegen, huis met bouwland, meu belen, Neervoort. 5 Nisse, inschr. boomen, Pilaar. 7 Kapelle, iepen, ontvanger reg. en domeinen. 9 'sH. Abtskerke, olmen, Gemeentebe stuur. 9 Borssele, olmen, v. d. Kloes. 13 Kruiningen, huizen en bouwland, Schram. 13 Hoedekenskerke, woonhuis, inboedel, enz,, Pilaar. 14 Ierseke, huizen, Schram. 15 's H. Arendskerke, kapitale boerenhof stede met bouwland en huizen, enz., Pilaar. Kats, woonhuis en inboedel, v. Dissel, Maart. 3 Kloetinge, kapitale boereninspan, v. Dissel. Heil en zegenwensch aan al mijne begunstigers, familie en vrienden bij de intrede van liet nieuwe jaar. J. Mune en echtgenoote. Baarland. Bij den aanvang van het jaar 1915 wenscht ondergeteekende aan familie, vrienden, bekenden en begunstigers een gelukkig jaar toe. Mar. Murre en echtgenoote. Baarland. Veel heil en zegen toegewenscht aan familie, begunstigers, vrienden en be kenden, zoowel in als buiten Goes, bij de intrede van het jaar 1915. D. Koole en echtgenoote, Huurkoetsier. Baarland. Aan allen mijn beste wenschen voor 1915. C. J. Butler, in Rijwielen, naaimachines en geëmailleerde artikelen. Biezelinge. üe ondergeteekende wenscht zijn familie, vrienden en begunstigers voor huisgezin en zaken een recht geluk- kig jaar. P. van Iwaardcn, Molenaar. Biezelinge. Heilgroet aan familie, vrienden en bekenden bij den aanvang van 1915. M. Ferdinandusse en echtgenoote. Biezelinge. Hartelijke gelukwenschen aan fa milie, begunstigers en vrienden bij de wisseling des jaars. M. de Jonge, Schoen- en Gareelmaker. Biezelinge. Ondergeteekende wenscht aan familie efi bekendeu veel geluk en zegen. A. Kloosterman. Biezelinge. Veel heil en zegen toegewenscht aan familie, vrienden en begunstigers. Familie Menlieere. Stationskoffiehuis. Biezelinge. Heil en zegen loegewenscht aan familie, vrienden en begunstigers bij den aanvang van 1915. Jan Kloosterman, Bakker. Biezelinge. In 1915 veel geluk en voorspoed toegewenscht aan familie, vrienden en begunstigers, zoowel binnen als buiten deze gemeente S. de Winter, Likeurstokerij en Wijnhandel „De Bijenkorf", Potterstraat 250. Bergen op Zoom. Veel heil en zegen toegewenscht aan familie, vrienden en bekenden, bij den aanvang van 1915. G. Minderboud en echtgenoote. Borssele. Bij den aanvang van 1915 wenscht ondergeteekende aan familie, begun stigers, vrienden en bekenden, zoowel buiten als binnen deze gemeente, een gelukkig jaar, terwijl hij, met dank voor bet genoten vertrouwen in het afgeloopen jaar, zich voor 1915 weer bij vernieuwing in bun aller gewaar deerde gunst en vriendschap blijft aan bevelen, A. Smallegange en Echtgenoote. Handel in manufacturen, heeren- en kinderkleeding enz. Driewegen. Mijn beste wenschen aan familie, vrienden en begunstigers in 1915. Wed. C. Paauwe. Driewegen. Gods onmisbare zegen toegewenscht met den aanvang van 1915 aan fami lie en vrienden door J. Steketee en Echtgenoote. Driewegen. Heil en zegen aan vrienden en begunstigers in 1915. J. Felius Jz„ Boomkweekerij, Zaden en Fruii. 's Gravenpolder. Mijn beste wenschen aan familie, vrienden en begunstigers bij den aan vang van 19]5. N P. Verburg, Molenaar. 's Heer Abtskerke. Heil en zegen toegewenscht aan familie en vrienden bij den aanvang van 1915. H. Hariuck en Echtgenoote. 's lieer Ablskerke. Gelukkig nieuwjaar aan familie, vrienden en bekenden. .1. La Grand, Timmerman, en echtgenoote. Hoedekenskerke. L. Lous, Slager, en echtgenoote wenschen vrienden, bekenden en be gunstigers een voorspoedig jaar. Hoedekenskerke. Onze beste wenschen aau familie, vrienden en begunstigers in 1915. J. P. de Regt, schilder, en Echtgenoote. Heinkenszand. C. A. Snijders. Heinkenszand. P>j- J. Walhout, postbode, en Echtgenoote. Heinkenszand. p.f. H. van 1 «aarden en Echtgenoote. Heinkenszand. f. Joz. de liegt Nz, en Echtgenoote. Onze beste wenschen aan familie, vrienden en begunstigers. F. Panlus, schoenmaker. Heinkenszand. p. J. Veel heil en zegen aan begunstigers, vrienden en bekenden toegewenscht in het nieuwjaar. E. J. de Jong, brouwer, en Echtgenoote. Heinkenszand. Heil en zegen aan familie, vrien den en begunstigers bij den aanvang van het nieuwjaar. A. Mallekoote, slager. Heinkenszand. Heilwensch aan familie, vrienden en begunstigers bij de wisseling des jaars. Th. Dagevos en Echtgenoote. Gemeente-herberg. Kloetinge. Veel heil en zegen toegewenscht aan familie, vrienden en bekenden. Chr. Wellemau en Echtgenoote. Kloetinge. Veel heil en zegen toegewenscht aan familie, vrienden en bekenden. P. Allemekinders en Echtgenoote. Kloetinge. Bij den aanvang van bet nieuwe jaar veel heil en zegen toegewenscht aan familie, vrienden en begunstigers. Gebrs. Beenhakker, Timmerlieden. Kloetinge. Bij de wisseling des jaars onze beste wenschen aan vrienden en begunstigers. C. Blomnard en Echtgenoote. Kloetinge. H. de Jonge, Café „Tol". Kloetinge. P-f Ondergeteekende wenscht familie, vrienden en begunstigers en gezegend Nieuwjaar. 1'. A. Trimpe, Schilder en Kauierbehanger. Kloetinge.

Goessche Courant | 1915 | | pagina bijlage 2