2de Bijvoegsel. Staten-Generaal. Tweede Kamer. De afgevaardigde voor Goes, jhr. mr. De Savomui Lokman (clir.-liist.), is, bij de behandeling van Buitenland- sche Zaken, voor de regeering het enfant terrible geweest. Aanvankelijk deed zijn rede niet vermoeden, dat hij een parlementaire veteraan toch op zulk een krasse wijze tot de orde zou moeten geroepen worden. De heer Lokman rich te zich tegen de theorie van het machts-begiusel, welke ten nadeele van de kleine mogendheden is, zij worden dan opgeofferd aan wat voor de groote mogendheden goed is. Gaandeweg is in de laatste l^onderd jaar het begrip verdwenen, dat een kleine staat gelijke rechten heeft als een groote mogendheid. In dit verband wees de heer Lokman er op, dat de Duitsche rijkskanselier eerst de schen ding van België's neutraliteit heeft erkend. Maar thans doet Duitschland al zijn best, om te betoogen, dat het in 'zijn recht was. Engeland spande zich voor het recht der kleine staten en dat is de psychologische reden, waarom de geheele wereld aan de zijde van Engeland staat. Deze uitlating was den voorzitter onwelgevallig en de heer Lokman haalde zich de eerste berisping op den hals. Maar erger was de tweede, toen hij zeide, dat voor de kleine naties de Bryan-tractaten gelden, doch dat de groote mogendheden, welke ze niet wilden erkennen de ver- eeniging van kleine staten ter bespre king van gemeenschappelijke belangen barbaren zouden zijn. Was dit nu zulk een mistake en had de voorzitter gelijk, toen hij zeide, dat er niet over ,de groote mogendheden als van barbaren gesproken worden moet? De afgevaardigde voor Goes deed dit nietzij zouden alleen aldus genoemd kunnen worden, wanneer zij de rechten der kleine mogendheden miskennen en vertreden. Trouwens had de heer De Beaufort (vrij-lib.) wel anders gedaau, toen hij eenige daden van machts-misbruik gispte en met leedwezen moest con- stateereu, dat sommigen in ons land, gelijk de oud-Minister Coliju, het niet erg vinden, als in de internationale politiek de macht boven het recht gaat Het deed dan ook eenigszins vreemd aan, dat de Minister van Buitenland- sche Zaken, jhr. Loudonzoo haastig het woord vroeg, om te protesteeren tegen de wijze, waarop door den heer Lokman één en ander was uiteengezet over recht en onrecht in dezen oorlog en over de sympathieën, welke zich voor de één of andere mogendheid kunnen doen gelden. De heer Lokman mocht zich ietwat heftiger uitgedrukt hebben dan de heer De Beaufort beider betoog kwam toch op hetzelfde neer. Van verschillende zijden is overigens het beleid van den Minister van Buiten- landsche Zaken lof toegezwaaid en verdiend. Hij staat aan het hoofd van een departement, welks moeilijkheden vele en velerlei zijn. En dat de bewinds man tot nu toe alle klippen zorgvuldig wist te omzeilen, is een woord van hulde zekerlijk waard. Van sociaal-democratische zijde is gesproken ever de wijze, waarop de Belgische uitgewekenen hier te lande zijn ondergebracht en verpleegd. De heeren Hugenkoltz en Schaper oefenden op bezadigde wijze kritiek uitniet zoo zeer op de regeering dan wel op eenige burgemeesters, voor wie het begrip „zachte drang" al een zeer merkwaardig was. De Minister van Binnenlandsche Zaken sprak dit niet tegen, maar verklaarde, dat de regee ring, waar zich „misverstand" voordeed, heeft ingegrepen en een einde eraan ge maakt. Aan gastvrijheid ontbrak en ont breekt het de regeering nietmen moge echter nimmer vergeten, dat vooral in den beginne zich schier onoverwinne lijke moeilijkheden voordeden. Thans vertoeven in ons land nog tusschen de 200,000 en 300,000 Bel gische vluchtelingen. Zij zijn ons wel kom, zij zijn vrij om te komen of te gaanblijven zij, dan zal zoo goed als wij kunnen voor hen gezorgd worden, verklaarde de Minister. Men is nu overgegaan tot het vormen van kampen, behoorlijk ingericht voor die elementen, welke om sociale of hygiënische redenen niet elders onder gebracht kunnen worden. Dat onder brengen zal niet gelden voor behoorlijke liedentrouwens, duizenden, tiendui zenden zijn bij de bevolking ingekwar tierd. Het vraagstuk der Belgische uit gewekenen heeft dé volle aandacht en sympathie van de regeering wij kun nen dus gerust zijn. Binnenland. Spaartaamh ',id. De Minister van Oorlog heeft, over wegende, dat, in verband met den langen dnnr der mobilisatie, de uitersts spaarzaamheid met '0 Rijks middelen wordt gevorderd, bepaald, dat, te rakenen van en mot den 16rn Decem ber tot en met den dag, waarop de mobilisatie-toestand voor het betrok ken onderdeel zal eindigen, aan de hierna genoemde militairen de daarbij vermelde dagelijksche toelage en vergoedingen worden toegekend. A. Dageljkeche toelage gedurende de mobilisatie bij nachtverblijf buiten de woonplaatsopperofficieren (go- hnwd)f4; ongeh. f3; hoofdofficieren, geh. f 3 ongeh. f 2subalterne officie ren geh. f 2ongeh, f 1,50onder officieren boven den rang van sergeant- majoor (opperwachtmeester) gohnwd f 0,80 j ongeh. f 0,60overige onder officieren geh. f 0,25ongeh. f 0,15 j korporaals en minderen geh. f 0,10 ongeh. f 0,10. Bg nachtverblijf in da woonplaats wordt alleen aan korporaals en min deren f 0,10 uitgekeerd. B. Toelage voor alleenrelzenden gedurende de mobilisatie (resp. gehuwd en ongehuwd) o) opperoffleieren f5, f4; b) hoofdofficieren f4, f3; c) subalterne officieren f3, f2,50; d onderofficieren boven den rang van sergeant-majoor (opper-wachtmeester) f 1,50, f 1het bedrag wordt verhoogd, wanneer de militairen moeten voorzien in eigen hnisvesting met voor cate gorie a) resp. f3, f3; voor b) resp. f 2,50, f 2,50voor c) resp. f2, f2; voor dresp. f 1,50, f 1,50voor overige onderofficieren resp. f 1, f 1voor korporaals en minderen resp. f 0,50, f0,50. Voor stalling van dienstpaarden wordt aan alle categorieën f0,25 per dag uitgekeerd. Jaarwedde-genletendo militairen beneden den rang van onderofficier ontvangen in bnn woonplaats geen toelage van f0,10 per dag. Aan Israëlietische militairen kan vrijstelling worden verleend van deelneming aan de soldaten menage, onder het genot van de vergoeding wegens gemis van lover smiddelsn van f 0,35 per dag, onder voorwaarde, dat zijn hnn spijzen nuttigen op de zelfde aren en plaatsen, als de overige militairen. Provincienieuws. Colljnaplaat. Door den heer H. Blok, hoofd der ooenbare school alhier, is tegen 1 Februari 1915 eervol ont slag aangevraagd uit e{jn betrekking, wegens z(jn benoeming tot hoofd der openbare eehool te Onderdendam. Donderdagavond hield de Chr. Werkliedenvereniging .Draagt elkan- dert lasten' haar jaarvergadering in de consistoriekamer der Ned. Herv. Keik alhier. Het verslag van den penningmeester toonde aan, dat het afgeloopen jaar voorspoedigis geweest. Tegen nitkeering aan 53 personen tot een bedrag van f 1116,675 in 't vorige jaar, stond nu een nitkeering van f342,90 aan 28 personen. Da ont vangsten van 't ziekenfonds bedroegen f 808,60, met een goed slot van f 465,70. Da ontvangsten der vereeniging bedroegen f 61,50de uitgaven f 80,68. Het bestaande tekort van f 19,18 zal nit het ziekenfonds worden aangevuld. Het totale eigendom der vereeniging is thans f 1439,20 V« waarvan f 1157,23 op de spaarbank. Herkozen werd als secretaris de heer A. Schuit, als contra-penning meester de heer D. de Regtals lid der commissie van toezicht de heer M. Noordijke, terwijl in de plaats van den heer P. v. d. Weele Az., die bedankt had, als lid der commissie van toezicht werd gekozen de heer S. v. d. Peljl. 's Gravenpolder. Woensdagavond hield da vereeniging ,Het Groene Krnis' haar jaarvergadering. Aanwe zig waren 25 van de 124 leden. Da rekening over 1914 werd goedgekeurd in ontvang op f 99,331/«, in uitgaaf op f97,88 met een goed slot van f 145 Da heer J. de Graag Gz. bracht ver slag nit van de te Goes gebonden algemeene vergadering der Groene Krnisvereeniglng „Zuld-Baveland'. Als afgevaardigde naar de volgende algemeene vergadering werd aange wezen de heer J. P. Bakker en als plaatsvervanger benoemd ds. Gerret- sen. De secretaris, de heer D. P. Prnm-rs, aan de benrt van aftreden, werd met bijna algemeene stemmen herkozen. Medegedeeld werd, dat van het verplegingsmateriaal ruim gebruik wordt gemaakt en dat in den loop van het jaar 12 personen zijn toege treden. Heer Abtakerke. In de Woens dagmiddag gehouden vergadering van kerkeraad en notabelen werd tot kerk voogd gekozen de heer J. Nieuwen- huize. De heer I. Lutejn, aftredende, wenechte niet meer in aanmerking te komen. Ovezand. Toen Woensdagmorgen de 59 jarige W. B. een ziekeD broeder te Kwadandamme had bezocht en per fiets huiswaarts keerde, werd hfl onwel. Na nog van s$n flsts afgestapt te zijn, stierf hü plotseling ir. de armen van een wegwerker, die daar juist ter plaatse was. Heer Arendskerke. Da voor dracht voor onderwijzer aan de openb. lag. school alhier bestaat uit de heeren P. J. Etlke te Ovezande, J. A. R. Bommeljé te Zouteiande en J. Witte te Hansweert. lerseke. De inschrijving voor een Kerstgave aan de militaire grens- en kustwacht heeft hier 156,10 opge bracht. Da heer Joh. J. SIpsraa, klerk ter gemeente-secretarie te Hillegers- berg, tot voor kort in geljke betrek king te lerseke, is, met ingang van 1 Jan. a.s., benoemd tot adjunct-com- mies te Emmen (Dr.). Het gasverbruik en b{j gevolg ook de gasproductie is in de rnlm 3 jaar, dat de fabriek werkt, voortdu rend gestegen. Zaterdag bereikte de productie haar grootste hoogte, nam. 1037 MS. op één dag. Rilland'Bath. Bedankt heeft voor het beroep naar de Ger. Kerk alhier de heer T. H. de Mildt, candidaat te De Bilt. Krulnlngen. In het begin dezer week werd een nieuw uurwerk in den toren geplaatst en werden vier nieuwe wfzsrborden met wijzars aan gebracht. Het geluid van den op nieuw gegoten bel, is zeer helder en klinkt weer als van onds ver in 't rond. De cijfers op de nieuwe wijzer- borden zijn zeer dutdeljk en de wij zers zjjn fiink van grootte. Leveranciers en makers van het uurwerk zijn gebroeders van den Berge van Midwolde.

Goessche Courant | 1914 | | pagina bijlage 3