N°. 52 M4 Zaterdag 2 Mei 10rie jaargang. Een Duister Geheim. Bij dit oo. behoort een Bijvoegsel. s FEUILLETON, iOESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- orfVi-fidagavond uitgezonderd op feestdagen. Prfis per kwartaal, in Goes 0,73, huiten Goes, franco f 1,13. Afzonderlijke nommers s cent. inzending1 ran advertentlën op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vöór 13 uren. Telefoonnummer 88, Direstear 9. W. tan Barnxveld. Uitgave Uit de Pers, Ernstig gemeend Onder dit hoofd schrijft het unie- 11b. Vaderland De Standaard ging met ons accoord, dat logica en juist begrip van onze constitutioneel instellingen mee brengt, dat door het Ministerie tot voorzitter van de Eerste Kamer aan de Kroon zal worden voorgedragen een lid van de meerderheid, en dan uit de grootste der drie gecoallseerde partijen. Daarnaast had zij groot bezwaar tegen een candidatuur—Van Bylandt voor de Eerste Kamar, als die met het kennelijk doel werd gesteld, om de Kroon de gelegenheid te geven, den oud-voorzitter van de Tweede Kamer op het eere gestoelte In onzen Senaat te plaatsen. Zij zag daarin niet ten onrechte een .testimonium pan- pertatis" voor de 49 overbltjvenden, die dan allen het odium zonden dragen van ongeschiktheid tot het leiden van zoo buitengewoon ordelijke vergade ring, van niet genoeg op de hoogte te zijn van ons staatkundig leven om in t{jden van crisis de Kroon van advies te dienen. Maar daarnaast en dat woog zeker bij het zoo bjj uitstek politiek aangelegd orgaan niet mie der viel er daarom reeds niet aan te denken, omdat door de over brenging van den heer Van Bylandt uit de Tweede Kamer naar de Eerste, Apeldoorn vrfi zou komen, over wolken zetel een strijd tusschen de anti-revo lutionairen en ohriotelfik-bistorisehen zou ontbranden, die hen over het geheele land vervreemden zon, en die het district zeer zek6r aan de vrij zinnigen zon doen ten deel vallen. De Standaard heeft gelijk niemand kon vermoeden, dat Apeldoorn eigen lijk niet rechts ismaar het feit, dat do zoo b{j uitstek populaire graaf Ven Bylandt, die 31 jaar lang voor het district zitting had, het in 1913 slechts kon halen met 88 stemmen meerder heid, en dat nog daarenboven bfi her stemming, terwijl hfi al die jaren steeds bij eerste stemming was gekozen, staat vrijwel gelijk met een nederlaag van de coalitie, en leder zal moeten toe geven, dat het daar allerminst ruzie tusschen da verbondenen lfiden kan. De Nederlanderblijkbaar weinig tevreden over de openhartige mede- deelingen van De Standaard omtrent de wederzfidsche verhouding tusschen christeltjk-historisohen en anti-revolu tionairen, verklaart, dat het blad zich noodeloos ongerust maakt. Wanneer Apeldoorn open komt, zoo betoogt het orgaan der ehristelfik- hlstorisohen, dan is art 9 van het electoraal accoord van 24 April 1913 daar, om den weg te wijzen ter op- loBsing van eventueel rijzende moei lijkheid. En dan worden de lezers er aan herinnerd, dat dit artikel aldus luidt ,Mag ik dan ook weten, wat nw plan is f" vroeg Hnmmeiers. „Dat zal ik je meedeelen, als ik den tfid or toe gekomen acht,' antwoordde Von Breitenbach. „Maar laten we nu gaanhet terrein is veilig. Vöór alles waarsohuw ik je echter, Hummelers, dat je niet weer zulke stommiteiten uithaalt «1b vandaag." „Ik beken rnjn nederigheid." „Dan ia het goed. Ik zal je laten weten, wanneer ik je weer noodlg heb. Adieu." Fcits de Groot wilde het spoor van zjju zonderlingen metgezel vinden hij wist, dat met geld meer uit hem zou te krijgen sijn. Doch hoe hij dien avond ook moeite deed, het gelukte hem niet. H|j dwaalde lange het strand, - geen Hummelers zag hij, en Ty gevoelde een diepe teleurstelling, dat zijn eerste onderzoek zulk een nega tief resultast moest hebben. Hij dacht eens na; zou niet één van zijn veis kennissen hem op de hoogte kunnen brengen, wie die Von Breitenbach eigenlijk was? Humme lers had hem jonkheer Kraayenbrinek genoemd, maar bij was de overtuiging „Door elk der drie partijen zullen twee leden desverkiezend met plaatsvervanger» worden aange wezen, die samen een commissie van accoord zullen vormen. Aan deze commissie wordt opgedragen, b(J al- dien een door de coalitie bezette zetel door sterfgeval of door het nemen van ontslag van nu tot aan de eerst volgende algemeene verkiezing open valt, bij het zieh voordoen van ver- schil, uit te wijzen of de vacante zetel aan do party, die hem bezette, moet worden ontnomen, en aan een der twee andere partijen moet gegund worden doet zieh geen verschil voor, dan verblijft zulk een zetel van zelf aan de partij, die hem bezette." W0 zouden nu toch bescheidenlijk willen vragen, of het ernstig gemeend is als De Nederlander het doet voor komen, of eenig artikel, of zelfs het haale electoraal aceoord van 24 April 1913 waarborg is voor den vrede tusschen de twee calvinistische fracties uit de coalitie Zfi informeere eens b(j den heer Bicion van IJsselmondenaar de kracht van dit electoraal aecoord, of, zoo >8 liever niet abouoheert met dezen uit de synagoge geworpen broeder, dan steke *8 haar licht op bij den heer Sebimmelpenninck, die trots het elec toraal accoord van 24 April 1913 toch weer met open armen door de chris- telSk-hlstorlsche Kamerfractie ontvan gen is. Wat ons genoegen doet voor zoo sympathiek man als den afgevaardigde voor Ede, maar wat ons toch doet vragen of een blad, dat zoo nauw verwant is met de christelijk-histori sche Kamerfractie, sinds dien niet beter doet, over hst electoraal aceoord van 24 April 1913 muisstille te z8n. II ne taut pas parler de corde dsns la maison d'un pendu. Buitenland. De Uletereche kwestie. Ma de welgelukte onderneming om duizende geweren, zonder tegenwer king der wettelijke autoriteiten, in Ier land te landen en te doen verspreiden, is den Engelsehen liberalen meer dan ooit gebleken, dat de tijd voor nutte loos toezien voorbS is es dat kracht dadig ingrijpen in het Ulstersehe broei nest van wetsontduikingen den eenigen aangewezen weg is. De woorden dezer dagen dan ook door Arquith in het Lagerhuis ge sproken en de nadruk door dezen op de noodzakelijkheid van krachtig op treden gelegd, vonden dan ook algs- meene instemming by de regeerings- partyen. Evenwel, minister Arquith heeft in de Ulstersehe kwestie al meer dan eens getoond, dat ook hij de politiek van ïydzsam afwachten nog steeds boven die van handhaving van 's lauds wetten huldigt. Hoewel met ophef was aangekondigd, dat verschillende Iersche regimenten naar het Moorden zouden gaan, is eerst Woensdag de eerste afdeellng infanterie naar Lon- teegedaan, dat dia naam een gefin geerde moest wezen. Plotseling schoot De Groot een ge dachte te binnen. Naar s8n vriend Van de Brandeler I Als er één Lebemann in de vorste- l|ke residentie was, dan zonder tw0fel hy I De Groot pakte de eleotrleehe, reed naar Den Haag terug en zocht zijn club-genoot op zfin kamers op. Van de Brandeler was thuis. „Dat noem ik een zeldzaamheid 1" begroette de gastheer hem. „De Groot, de laatste maanden wbb je in geen velden of wegen te zien I W e hebben elkaar voor het laatst ontmoet bfi het proces van ons baronesje, maar het was een zeer vluchtige ontmoeting. Wat voert je tot me Ga zitten, kerel „Nu, eerlijk gezegd, heb ik niet al te veel tijd.' „Och, wat I Nu je eenmaal bier bent, laat ik je niet los. Nogmaalswat versehait me de eer van je plotseling bezoek „Het proces." „Wat?" „Ja, je behoeft niet zoo verwonderd te doen. Altoos nog het proces, tegen barones Van Heerde tot Wagenborg gevoerd." „Ben je verliefd op het aardige baronesje „Niet in het minst." Van de Brandeler laehte luid. „Glimpieperl" riep hfi uit. „Waarom donderry in Ulster vertrokken. Boven dien hebben eenige kleine slagschepen gekruisd voor de haven van Bangor, waar het wapentuig voor de conser vatieven aan laud gebracht is, en maakten, nu daar absoluut niets meer te beletten vlet, natuurlijk een eenigs- zlns comischen Indruk. Hoewel verscheidene voor Ulster bestemde officieren bezwaren hadden, daarheen te trekken, hebben zü de regeerlngsbevelen gehoorzaamd op voorwaarde, dat men niets zon doen om de Ulstersehe vrijwilligers te tarten en dat men niet op dezen behoefde te vuren wanneer zij zelf niet het eerst vnur gaven. Al zyn dus de legertoestanden wel eenlgszlns verbeterd, toch blijkt uit het bovenstaande nog duidelijk, dat de regeering zich nog te machteloos gevoelt om den officieren, alvorens dezen tot gehoorzaamheid te dwingen, eenige door hen verlangde toezeggin gen te weigeren. De afgevaardigde Austen Chamber lain, dia in het Lagerhuis eeu motie had voorgesteld, wsarin eeu onderzoek naar de daden van de regeering ten opzichte van haar Ulstersehe plannen wenschelQk geacht werd, is door den marine-minister Churchill beantwoord. Dezr, een van de meest door tastende figuren uit het Engelsche kabinet, wees er op, dat z0, die dit onderzoek vroegen, nog juist, door het elandestlen Invoeren van wapens, zich tegen 's Rfiks wetten misdragen hadden. Zeer terecht beweerde minis ter Churchill, dat het leek alsof mis dadigers legen de politie een motie van bsrisping voorstelden. Krachtig becritiseerde de minister het misdadige van gewapend verzet tegen de besluiten der regeering en de wetten van het parlement. Hoewel de regeering zieh volkomen bevoegd aeht, krachtdadig in Cister in te grjpen, deed minister Churchill nogmaals een beroep op de voorman nen der conservatieven om tot een vergelijk te komen en beloofde daar- b0 loyale medewerking van de zfide der regeering. Indien sir Edward Carson de verklaring, welke men van hem vraagt, aflegt aldus de minis ter zBn wü bereid, den toestand opnieuw te overwegen en kan Ulster een integreerende eenheid in het federale stelsel worden. Woensdag heeft Asqulth in het Lagerhuis medegedeeld, dat Chur chill's voorstel voor diens eigen reke ning gedaan was, maar dat ook h8, Asqulth zeil, genegen was, nieuwe onderhandelingen met de weerbarstige conservatieven te openen. Bij het debat over de motie van Austen Chamberlain verklaarde sir Edward Carson, dat het eenige, wat hy wsnsehte was, om voor hen, die hnn vertrouwen in hem gesteld had den, zoodanige voorwaarden te ver krijgen, dat hun waardigheid, aismsde hun burgeriyke godsdienstige vrfi- held zouden verzekerd z8n. Asquith wees er vervolgen» op, dat het regeerlngiaanbod, tot tfidelfike uitsluiting van Ulster, nog ahyd gel dig is en dat bet zijn streven zou kwam je dan vroeger, voor dat het drama zich afspeelde, zoo dikwijls b0 haar aan huis?" Da Groot haalde zSn schouders op. „Dat zijn zaken, die jou niet raken," zei bij na een oogenbllk. „Best! Ik dring me nooit ln iemands geheimen. Maar, goden gevailige ja, zoo heette je aan de universiteit en zoo noem ik je nog altijd wat deed je de schreden tot my richten? Als je het niet gauw zegt, stuur Ik je weg, want ik wacht vanavond een paar cliënten. Helaas, m0n middelen veroorloven het me niet, een advocaat zonder praktfik te zijn." „Heb je 't druk vroeg De Groot lachend. „Tamelijk. Het kon beter, maar ook veel slechter. Dat is royaal gesproken, niet Maar doe me nu één pleizier en draai af Wat heb je op je lever Je bent hier niet gekomen om me te vragen, of mfin praktfik vooruit gaat „Hoe weet je dat „Dan had je eerder je belangstel ling kunnen toonen. Alzoowat is de zaak?" Frits de Groot dacht een oogenbllk na. Toen vroeg hfi, op den man ai: „Ken jU een zekeren Von Breiten bach „Je bedoelt dien getuige in het proces van het baronesje, die haar zaak plotseling zulk een gunstige zfin, mede te werken tot een oplossing, welke da goedkeuring van alle partfien zou kunnen wegdragen. Chamberlain's motie werd met 344 tegen 264 stemmen verworpen. De toeetand In Mexico. Het nlenws uit Mexico vloeit de laatste dagen schaars. De Amerikanen riebteD zich te Vera Cruz heel huishoudelijk in en hebben er ,een civiel bestuur gevestigd, met een Amerikaansehen advocaat als civielen gouverneur. Inmiddels worden in treinen, onder Brltsehe, Duitsche of Amerikaanscbe vlag, lederen dag meer vluchtelingen, zooveel mogelijk Amerikanen, uit het binnenland naar het ongevaarifike Vera Cruz overgebracht en zijn maat regelen genomen, dezen te beschermen en zoo spoedig mogelijk van Vera Cruz verder te transporteeren. De houding der opstandelingeu is nog zeer onzeker. Volgens het eene telegram zou een breuk tusschen Villa en Carranza ontstaan zfin, volgens een ander zouden beide rebeller-aanvoer ders zieh onzfidlg honden, zoolang op hun gebied geen inval wordt gedaan. Pi De strfid tusschen rebellen eh regee- rlsgstroepen is evenwel nog ln vollen gang; de achterhoede van de opstan delingen heeft Piedas Negraz bezet en ook de stad Guaymss zou in hun handen gevallen zfin, terwijl zij zich gereed maken, Zacatecan te bestormen. De regeeringen van Argentinië, Brazilië en Chili hebben inmiddels tusschen de Vereenigde Staten en Mexico een wapenstilstand voorgesteld, welke door president Wilson reeds aanvaard is. De petroleum-terreinen te Tamplco zullen onzfidig verklaard worden. Daarentegen bereidt Hnerta zich ln zfin hoofdstad op verwoeden tegen, stand voor. Binnenland. Commissaris der Koningin Utrecht. Mr. P. D. graaf Schimmelpenninck, commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, heeft wegens familie omstandigheden met 1 Augustus a s. aan H. M. de Koningin ontslag ge vraagd. Rechtzaken Arrondiseemente Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden (Vrfidsg) zfi'a veroordeeld wegens Overtreding der jachtwetL. E,, 51 jaren, boomkweeker te Kapelle- Biezelingo, tot f 2 of 2 d. hecht,, met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter te Goes (eisch idem). Niet voldoen san het bevel van een ambtenaarle. C. GSr. 61 jaren, landbouwer j 2e C. G., Jr. 19 jaren, zonder beroep, beiden te Hoedekens kerke, ieder tot f 25 ot 10 d. h. (eisch f50 of 50 d. h. voor ieder). wending heeft doen nemen „Precies." „O, ja, dien ken ik wei." „Wat is het voor een karei?" „Hoor eens, beste De Groot, ik ben geen informatie bureau. Ik heb je gezegd, dat ik hem ken Maar je moet daaruit niet dlstilleeren, dat hfi een vriend van me is en ik met zfin doen en laten geheel en al op de hoogte ben. Eerlijk gezegdik ver trouw den sinjeur niet al te best." „Waarom niet „Och, het is maar een persooniyke opvatting. Hij heeft op mfi den lndrnk gemaakt, een klaplooper te zfin. Ik kan me natuurlijk vergissen". „Weet je, waar hfi woont?" „Ja, dat is een lastige vraag. Hfi schfint heel dikwfils te verhuizen. Zijn laatste adres moet in de Wagenstraat zfin". „Nummer „Mfi onbekend". „Och, feitelijk laat het me ook koud zei De Groot na een oogenbllk Hfi achtte het niet noodig, Van de Bran doler met den stand van zaken op de hoogte te brengen. Deze echter sloeg gaan acht op de wfiziging in de belangstelling, maar vroeg oprecht „Wou je soms, dat ik hem aan je voorstelde Frits de Groot dacht even na. „Neen", antwoordde hfi toen. „Het School en Kerk. Acte examens L. O. Woensdag zfin te Middelburg geëx. 8 vrouwelfike candidates Geslaagd de damesN C. van Ranen, T. S. J. Leefiang en C. M. W. Nieboer te VlissingenR. Meloen te Kloetinge en J. Monté te Arnemuiden. Donderdag werden te Middelburg geëxamineerd 8 mannelfike candida te:!. Geslaagd zfin de heerenL. M. de Heer, Tholen A. J. H. Minderhoud, Anna Jacobs PolderL. J. van Nieu- wenbufize, St. Maartensdijk A. Mets, A. Paspe, C L. Se vat en M. J. van Thiel, allen te Middelburg. Provïncienieuws. Krulnlngan. Woensdagnamiddag vergaderde de gemeenteraad met 8 leden. Afwezig waren de beeren C. Dek, Jh. de Groof en L. Nieuwenhuyse. Het kohier van den H. O. werd door den raad vastgesteld tot een bedrag van f 10139,59 ft, het kohier van de hondenbelasting met 107 aanslagen tot een bedrag van f 334. Door de gascommlssie te Krabben- dfike werd concessie aangevraagd tot het leveren van gas aan de Krui- nlngsche inwoners aan den Oostdgk. Een verzoek van de N.V. Spoorweg maatschappij op Zuid-Beveland was niet tfidfg genoeg ingekomen om in deze vergadering te worden behandeld. In verband met de gehonden aan bestedingen van stratenaanleg te Krni- ningen en Hansweert en den bouw van een nieuw gemeentehuis, werd door den raad besloten, het eerste werk te gunnen aan den heer J. Knuist te St. Maartensdijk voor 1 14030 en den bouw van het gemeentehuis aan den heer A. Wabeke te Krabbendfike voor f 15900. Mat het bestuur der Zondagsschool- vereeniglng zal getraoht worden, een overeenkomst aan te gaan, ten einde gedurende den bouw van het ge meentehuls haar lokaliteit ten deele te gebruiken voor vergaderingen en secretarie. Schot e. Door den heer J. G. v. Nleuwenhufizen, burgemeester dezer gemeente, is aan kerkvoogden en notabelen bericht, dat hfi bedankt als president-kerkvoogd. 't Is alhier een ware lijdensgeschie denis met het bestuur der kerk, voor namelijk wat aangaat het president schap. Thans zal ln een betrekkelijk kort tijdsbestek de zesde president gekozen mosten worden. Heer Arendekerke. In de gisteren alhier gehouden vergadering van afgevaardigden van het water schap voor de uitwatering door de Sluis in da Piet werd de rekening over 1913/14, betreffende het beheer van het geheele waterschap, vastgesteld in Ontvang op f988,44 en in uitgaaf op f 767 96 en de begrooting voor 1914/15 in ontvang en uitgaaf op f 1207,79 met een post onvoorzien ad f302,79, waarvoor te heffen over de grootte van het geheele waterschap was zoo maar een vraag van me. Ik wilde alleen weten, wie en wat die Von Breitenbach eigenlijk ie. Ik dank je wel voor je medodeelingen." „Maar zóó kom je er niet af, amice „Hoe niet „Wal, je komt inlichtingen bfi een advocaat vragen", lachte Van de Bran deler. „Weet ;e wel, wat voor hono rarium daarop staat De Groot lachte ook. „Een soupertja zeker „Nn, na", protesteerde Van de Bran deler. „Ik werk wel niet onder, maar ook niet boven de markt. Tusschen ons gezegd en gesvrt gen de advo caten-markt is tegenwoordig allemach tig slecht. Do kranten zouden er van kunnen berichtenweinig aanvoer, handel traag". „Een reden te meer, om te gehoor zamen aan den wecsch van een cliënt, die je niet probeert 'om te koopen, zooals in honderd procent het geval isga met me mee soupeeren en laten we het leven van den luohiigsten kant kant opnemen. Ben je er voor te vinden „Top I" zei Van de Brandeler. En zijn hsnd kwam met een krach- tlgen slag op die van de Groot neer. (Wordt vervolgd) I De prfis dergewoneadvertentiSnls van 1-5 regels 50 ct„ elke regel meer 10 et. BJ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfdo advertentie wordt de prfis slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelfik- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels ij/ 1,— berekend. Bewijsnummers 5 rent va* de Naaml.Vefifiootsskip ,Go»s«ke Courant". Hoofdredaeteur W. j, C. van Santin. col H UT.

Goessche Courant | 1914 | | pagina 1