N°. 45 1914 Donderdag ID April 1018te jaargang. Een Duister Geheim. Ingezonden Mededeelingen. Het Congres der S.D.A.P. i FEUILLETON. GOESCHE Meloonnumraer 88. Directeur O. W. tan Babneveld. Uitgave vau de Naaml.VeMootselsap ,Geeseke Couraat". Hoofdredacteur W. J. C. van Santin. Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- on'Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes f B,7S, Puiten Goes, franco f 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Intending van advertentlën op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vdór IS uren. De prfls der gewone advertentlën is van 1-5 regels 50 et., elke regel meer 10 ot. Bfl directe opgaaf van driemaal plaatsing derzolfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal betekend. Geboorte-, huwelfik- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regel» i 1,— berekend. Bewfienummers 5 cent, lang kan ze niet duren Reeds 20 April moet hij te Parijs terug zfin voor de ontvangst van het Engelsche konings paar, dat enkele dagen in de gastvrije hoofdstad der Fransche republiek verblfif houden zal. Na den 26sten April gestemd te hebben voor de algemeens verkiezin gen, keert de president terug naar zijn villa te Eze Xes Pins. Twaalf Mei verlaat h(j dan voorgoed de Azuren kust, aangezien twee dagen later de koning en dn koningin van Denemar ken te Parijs kernen. Dadelfik daarna gaat de president op reis voor het afleggen van ver schillende offleieaie bezoeken in bin- nin- en buitenland. Allereerst is de internationale wereld tentoonstelling te Lyon aan de beurt; deze zal door den heer Poinearé geopend worden. Den 7en Juni is hij te Ronaan, waar een groot nationaal en Internationaal schietconconrs wordt gebonden, waar van de heer Poinearé eere-president is Einde Juni moest hü weder open bare plechtigheden bijwonen te Eper- nay en Montmirail. In de tweede helft van Jnli gaat de president naar Rusland, waar hfi tot 4 of 5 Augustus zal vertoeven. Eind Augustus begint een preslden- tieele autotocht van tien tot twaalf dagen door verschillende departemen ten van Zuid Oost Frankrfik. Eindeljjk, in de laatste helft van September, is er te firest en Lorient groot feest wegens de plechtige te- water-lating door den president van twee dreadnoughts. Daarna keert de heer Poinearé over Nantes naar Par5a terug en mag hij voor een pooBja er zfiu gemak van nemen, als er tenminBte weer niets in den weg komt Eu dan zijn er nog mensc'ien, dia durven beweren, dat een president van de Fransche republiek voor zijn pleizier Jeeft Wie zou het willen gelooven I Da toestand In Mexico. Ofschoon we ons den laatsten lijd onthouden hebben, veel Mexlcaansche gebeurtenissen te vermelden, welke in telegrammen medegedeeld en een oogenblik later weer tegengesproken werden, heeft de crisis in de N. Ame rikaansche republiek thans blijkbaar een zoo eigenaardig karakter gekre gen, dat we za hier even nader willen toelichten. Een afdeeliDg Amerikaansehe mari niers, die te Tampico aan land was gegaan om petroleum in te slaan, is door Mexlcaansche regeerlngstroepen, z|j het ook slechts korten tijd, gevan gen genomen. Naar de Daily Telegraph thans meldt, is aan den Auierlkaarschen marine- bevelhebber in de Mexlcaansche wa teren machtiging verleend, het vuur op Tampico te openen, zoo generaal Huerta er niet in toegestemd heeft, de Amerikaansehe vlag met kanonscho ten te begroeten. Vast staat, dat tal van Amerikaan sehe slagschepen naar Mex co ver trokken zijn en dat de regeering der V. S. onvoorwaardelijk den eisch van het groeten van haar «lag handhaaft. Of deze inmeDglrg van Amerikaan sehe zflde het langdurige Mexlcaan sche conflict eindelijk tot een oplos sing zal brengen tóinneniaud. Tyddijk voor fitter der Eerste Kamer- Als oudste lid in Jaren is door het overlijden van baron Schfmra-Apen nines. van der Oye dr. A Kuyper van rechtswege aangewezen, om het voorzitterschap van de Eerste Kamer waar te nemen. Wetsontwerpen. Onder de zier belangrijke onder werpen, aan welker voorbereiding aan het departement van WsterBtaat gewerkt wordt, behooren het Zuider- zee-vraagstuk en de Maas kanalisatie. Gemeentfprogramma Lib. Unie. De commissie, die door het hoofd bestuur van de Liberale CTnle is be noemd om een voorlooplg ontwerp te makea voor een gemeenteprogram, is, naar De Vaerlander meldt, geïnstal leerd. De voorzitter der L. Umr. D Fock, legde er in zijn installatie- rede den nadruk op, dat het niet in de bedoeling lag, ean program samen te stellen, dat tot in details groote zoowel als kleine gemeenten in het- zellde keurslijf zou persen, maar wel om aan te geven, binnen welke lijnen een vooruitstrevend vrijzinnige ge meente-politiek zich moet bewegen. De commissie koos tot haar voor zitter mr. dr. E. Van Ketwich Ver schuur, et op haar verzoek is haar als secretaris toegevoegd de beer J. B. Amant, adj.-sesretarls van da Li berale Unie. Regeeringsopdracht aan den heer Van Kol? Op het congres van de S.D.A.P. heeft de voorzitter, de heer W. H. Vliegen, Maandag meegedeeld, dat de heer Van Kal op het punt stond een De sociaal-democraten zijn op hun Baasch-congres het twintigste van de reeks weer eens broederlijk tesaam geweest. Van Kol, de eerste sociaal democratische senator, is, om een term te gebruiken, waarin Met Volk door gaans smult, te grazen genomen door een aantal goden van den minderen rang, cn Van Kol is blijkbaar daardoor zoo de kluts kwijt geraakt, dat hij tweemaal achtereen een groote domheid beging eerst toen bij, ten aanzien van de Indische partij, verklaarde, dat Douwes Dekker alles heeft gedaan, om hem. Van Kol, uit de S. D. A. P. te stooten en daaraan toevoegde, dat hij zoo'n man, absoluut niet sociaal-demo eraat, bij geen mogelijkheid ka», en mat/ steunen tweedens toen deze roode senator, op een klacht, dat het verslag der socialistische Eerste Kamer-fractie zoo klein en onvolledig was, de schuld schoof op zijn mede-lid, den heer Henri Polak, die liet verslag had opgesteld. Waarop de heer Polak kwam verklaren, dat het bewuste verslag door Van Kol zelf was nagezien en goedgekeurd. Het is waarlijk in hooge mate be lachelijk En de S. D. A. P. wil nog wel, dat een congres, waarop zulke futiliteiten met zwaarwichtigheid behan deld worden, au sérieux genomen wordt!.. Ook de heer Troelstra heeft zich op het congres geweerd wie zou trouwens anders van hem verwacht hebben Maar het is merkwaardig, hoe deze politicus de gave bezit, uit twee monden te praten. CDp kiezers-vergaderingen is lüj één en al revolutie op een congres tapt hij lustig uit eea ander vaatje en moet de groote broer uit Duitschland, Karl Kautsky, dienst doen, om met zijn gezag de dubbelzinnigheid van den Hollandschen kleuter te dekken. Het moet een vermakelijk oogenhlik geweest zijn, toen de Nederlandsclie leider der S.D.A.P. met pathos uitriep „Onze groote voorlichter Kautsky heeft zelf gezegd, dat aan het militairisme des noods moet worden tegemoet gekomen ten gunste van het algemeen kiesrecht." Het was heel wat beter geweest, indien mr. Troelstra den zedelijken moed had bezeten, om zoo iets in een openbare vergadering uit te roepenEn deze politicus schijnt ook vergeten te zijn, (t) Het komt blijkbaar dus voor den heer Van Kol niet op de zaak zelve, doch op het al dan niet 'socialist-zijn aan I i. Da president verdaagde do zitting tot den volgenden dag. Het was, wat men noemt, voor de reBidantie een hoog3t belangrijk proces, en de Haagache chique waa èn op de gereserveerde èa op de publieke tri bune sterk vertegenwoordigd Voor ditmaal had men er zich niet aan ge stoord, tusschen hetplebs" te mor ten zitten, want het gold oen cause céèbre, zooals ook doorgaans de residentie er slechts één in ecu halve eeuw kent. Barone3 Van Heerde tot Wageaborg had terecht gestaan, beklaagd van moord met voorbedachten rade op haar gezelschaps dame, Lize Dormo'en Alle schfjn was tegen de jonge wednwe. Da gezolschaps-dame, dia meer de rol van vriendin der barones vervulde, was door een schot in de borst gedood. De kogel kwam van zóó nabij, dat het goed van haar japon verschroeid was door het kruit. De barones bad zoo besllBt mogelijk haar schuld ontkend. Ze was nimmer in het bezit van een vuurwapen ge weest; zo zou niet weten, hoe het te hanteeren en bovendien was ze doods benauwd voor zulke dingen- Er be stond ook geen reden, waarom za haar gezelschaps dame een verre nicht van haar mans zijde om het leven zon brengen Lize Dormolen was arm, barones Annie Van Haerde tot Wagen borg daarentegen rjjk. Ook kon, aldus was de algemeene opinie, de moord niet uit jaloezie zijn gepleegd. Voor velenwas het een bittere teleur- welken onmogelijken eisch hij, ten aanzien van de militaire uitgaven, aan den eersten Kabinets-formateur, dr. D. Bos, stelde. Maar de sociaal-democraten ten onzent houden er een clericaal devies op na het doel heiligt de middelen. Een ergerlijk stukje van demagogie heeft mr. Troelstra evenwel op den tweeden dag van het congres aangedurfd. Hij deelde mede, dat, zal de S.D.A.P. dit jaar geen groote demonstratie voor algemeen kiesrecht op touw zetten, het Partijbestuur in September een groote demonstratie voor de verkrijging van het Staatspensioen wenscht te houdeD. Men moet toch maar durven De zaak van het Staatspensioen de zaak dus van de arme ouden-van- dagen heeft nooit grooter schade geleden, dan toen de sociaal-democraten, deze mannen van de goedkoope, laag- bij-de-grondsche kritiek, den zedelijken moed misten, de hun aangeboden mi- nisterieele portefeuilles te accepteeren. Zij zeggen, de vrijzinnigen niet ver trouwd te hebben. Dat is natuurlijk een praatje voor de vaak. Neen zij vertrouwden zich zeiven niet, en daar was waarlijk wel aanleiding toe. Nu gaan zij wat voor de arme ouden van-dagen doen. Een demonstratie op touw zetten I Groote, dikke woorden sprekenI Toen zij echter daadwerkelijk iets voor de arme ouden konden bereiken, hielden zij zich schuil. Zij wilden de kritiek, als het gemakkelijkste wapen in den politieken strijd, niet missen. De kritiek is immers voor den sociaal-democraat onmisbaar De oudjes zullen wat gebaat zijn met een „groote demonstratie" van de S D. A. P. Van het congres, waar een vrij kalme stemming heerschte, willen we alleen nog in herinnering brengen, dat een resolutie aangenomen is, waardoor be sloten werd, onmiddellijk met de vrij zinnigen saam te werken bij Provin ciale Staten-verkiezingen in Zeeland, Zuid-Holland, Gelderland en Overijsel, waar het Partijbestuur zulks noodig acht, in overleg met de betrokken afdeelingeu of partij-federaties. Toen de resolutie aangenomen bleek, werd er gefloten en „schande" geroepen. Geen wonder! De socialistischeheeren hadden eerst ook zoo in hun jargon op de bourgeoisie vnn links afgegeven En dan toeh ten slotte met haar samen werken het is geen bewijs van groote eigen kracht. stelling, dat de zitting verdaagd werd zfj hadden zoo op da ontknooping van het geheimzinnig drama gehoopt en zonden nu nog misschien een vier en twintig uur in spanning worden gehouden. Maar toch was althans iets bereikt: men had vandaag stot voor een hoogst interessante residentiëele klets partij. En dat wil wat zeggen. Een der meest bekende rechtbank verslaggevers uit Dan Haag had vóór het gebouw zijn vriend opgewacht, die met groote moeite een plaatsje op de publieke tribune haf weten te veroveren. „Wel?' zoo vroeg bij aan zijn vriend, den j jurnalist Louis van Velzen, „wat zeg jij nu van deze vreemde zaak Louis van Velzen haalde zijn schou ders op. „Wat zal ik er van zeggen Ik geef je toe, Frits, dat het een vreemde zaak is, nsaar ik ben van overtuiging, dat onze heeren rechters wel eens voor moeilijker problemen hebben gestaan," „Maar wat denk Je er van?" „Dat ze wordt vrijgesproken." „Ik niet." „Niot „Neen. Ik wed met je om honderd pop. Om twee honderd, als je wilt." „Amice", antwoordde Van Velzen lachend, „voor jou is honderd gulden even veel, of, wil je hot liever anders, even weinig als voor een armen Hol- landschen journalist een kwartje. Kan j0 m(J den kranten-man aanwijzen, die in ons kikkerland, al heeft-le ook nog zoo er zfin best voor gedaan, zfin schaapjes op het droge wist te krijgen Maar scherts terzijde. Ik wed uit principe niet, zooals je weet. Dat belet me echter niet vol te houden, dat naar mfin Innige overtuiging de barones Buitenland. De a.s. verkiezingen in Frankrijk. De voorbereidingen tot den grooten politieken strijd, welke straks in de Fransche republiek zal worden ge streden, zijn getroffen, en zelfs de Minister-president Doumergue, die er aanvankelijk weinig zin in scheen te hebben, zal den boer opgaan, om den kiezers uiteen te zetten, wat de taak der regeering voor* het eerst-volgend wetgevend tijdperk dient te w«zen. Belangrijk zonder twjfel Is het verkiezings manifest van den Bond der Linker-partfien, de politieken organi satie, waarvan Barthou en Briand de geestelijke vaders zijn. In dat manifest, hetwelk met groote inBtemmlng is ontvangen, wordt gewezen op de nood- zakelijkheid, het wereldlijk en natio naal karakter der volksschool te be houden, ae politieke hartstochten van de school verre te houden en do jeugd in da achting tegenover anders denkenden op te voeden. Verder wordt gewezen op de noodzakelijkheid, den driejarigen diensttijd in stand te houden In het belang vau Frankrfjk's wereld-positie en de handhaving van den vrede. Het manifest spreekt zich vsrvolgens uit over de doorvoering van sociale en economische hervor mingen en stelt ten slotte de hervor ming van het begrootiDgs wezen aan de spits. In het manifest wordt de invoering van de Inkomsten-belasting bepleit, echter zonder inquisitoriale maatregelen, zonder door te dringen in de zaken geheimen der belasting betalers. Toegegeven wordt, dat het door de Kamer j-angenomen wets ontwerp inzake de inkomsten- belasting dezen eischen reeds nabij komt. Ten slotte wordt op do doorvoering der kiesrecht-hervorming aangedrongen, als voorloopster van beetuurs her vorming en administratieve decen tralisatie Dat het, vooral inzake onderwijs, bfi de komende verkiezingen spannen zal, wordt algemeen toegegeven. De room- sche kerk in Frankrijk stelt al bet mogelijke in het werk, om de leeken- school in dlscrediet te brengen en de hand te leggen op de Fransche j-ugd. Elk middel, om dit doel te bereiken, 1b haar goed genoeg. Wij vertrouwen, dat de kiezers der republiek den Btormloop der clerlcalen met succes zullen afslaan. Declericalèn in Frankrfik hebben het er waarlijk niet naar gemaakt, om hun ook maar in het minst toegevendheid te betoonen. De Fransche President. Het is geen sinecure, president van de Fransche republiek te zijn, hetgeen wel nit het onderstaande blijkt. Op het oogenblik geniet bij van zfin vacantia aan de Cóte d'Aznr, maar vrjj komt." „Ik denk er heel anderB over." „Wel, amice, wat belet je dan, tegenover mfi je theorieën te ont vouwen Frits de Groot stak een eigaret op. Toen hij een paar trekjes had gedaan, begon hfiJfi kent de historie. Even goed als ik. Maar jfi bent vóór-i.tge- nomen. Ja, schud je hoofd maar niet het is zoo. Ik heb het uit je krant kunnen bemerken; de mooie weduwe was bij voorbaat al verzekerd van je moreelen steun. Jfi bent van het standpunt uitgegaan, dat zoo'n mooie jonge vrouw niet de minste reden beeft, een gezelschapB-dame, een ver nichtje van haar, van het leven te berooven, noch uit hebzucht, noch uit jaloezie. Is het zoo niet?" „Gedeeltelijk, maar..." „Haltl" ging de ander voort, met eeu handbeweging den opkomenden woordenvloed van zfin vriend stuitend. „Laat mfi nu nog eens een oogenblikje doorpraten 1 Dan zal ik je de toedracht der zaak Daar mijn overtuiging schet sen. Barones Van Heerde tot Wagen borg heeft od haar villa in Baarn den zomer doorgebracht met Lize Dormolen, haar nichtje. Goed, goed, een ver nichtje dan. Wat val je toch over kleinigheden. Laat mfi nu oven rustig aan het woord. Op een mooion Augustus avond zegt de baro nes tegen Lize„Laten wij samen eens een wandeling door den tuin gaan doen." L9t er wel op, amice: het Wal voor den eersten keer, dat de barones zoo iets aan Lize voorstelde. Het gebeurde Na een half uurtje, bet kan hoogstens na drie kwartier zfin, komt de barones hoogst ontsteld bet huls binnen stormeD en vertelt aan haar bedienden, dat een onbekende op baar een schot heeft gelost, dat bfi ongeluk de gezelschaps dame trof. ln plaats de getroffene te helpen, loopt ze als een haas naar huis terug. Heel logisch, vin je ook?" vroeg Frits de Groot na een kloine pauze. „.Te vergeet, amice, dat je hier met een vrouw te doen hebt. Zooveel kennis van de wereld heb je toch ook wel, om het met me eens te zfin, dat je van een vrouw, in gevaar of buiten gevaar, nooit logica mag eischen." „Je bent een cynicus!" lachte Da Groot. „Maar ik ga verder. Je hebt natuurlfik zelf vandaag ook gehoord, dat Lize Dormolen van heel dichtbfi moet neergeschoten wezen, anders konden haar kleeren niet verschroeid zijn.' „Dat, heb ik geboord, even goed als jfi", antwoordde Van Velsen. „Maar dan moet je ook, ik herbaaleven goed als ik, gehoord hebben, wat de beklaagde daaromtrent heeit medege deeld. Het schot werd gelost uit een haag, die zich uitstrekt langs de laan, waarin de beide dames naast elkan der wandelden. De gezelschaps juf frouw liep aan de linkerzijde van de barones, bfiaa rakelings langs de haag, want het pad is daar niet breed En bfi de terechtzitting is er, vind ik, van alle kanten genoeg de nadrnk op gelogd, dat de barones niet geschoten kan hebben, want ze is op haar dood voor vuurwapens. Nu is 't jouw beurt weer." De Groot knikte. „Laten we dan aannemen, dat zfi het Behot niet gelost heeit; de revol ver is trouwens niet teruggevonden. Maar kan ze dan tiet da medepllch tige zflo? Kan ze voor haar doel niet een moordenaar hebben gehuurd neen, lach nu zoo spottend ulet, alsjeblieftik citeer heusch niet uit een roman van De Montépin of der gelijke grootheden 1 een gehuurd Individu, dat verdwenen is, zonder het minsts spoor achter te laten Ik vraag jehoa kon hg den uiigestrek- ten tuin van de villa binnen komen t Hoe kon hfi den tuin weer verlaten De barones heeft niet voor gastvrouw gespeelddat weet je ook wel. Kom aan, meDesr da journalist, geef me op mfin vragen het antwoord eens!" „Amice, je vergt te veel van mfin bescheiden eapaeiteiten I Ik zou jou eerder om raad kunnen vragen, maar tot nu toe ben je voor mfi zoo ge- Bloten als ean bus gebleven. Toch kwam je dikwfils bij de barones aan huis. Daar ook heb je met Lize Dor molen kennis gemaakt Jfi bent een echte Don Juan, en flirt er met twee vrouwen lustig op los. Kan je me nu heusch geen enkele bijzondorheid meedea'eo,ie het belang van mfin krant „Onwe jongen", antwoordde Frits hartelfik, „je mag gerust weten, wat Ik weet Hat Is niets bijzonders. Ik mocht Lize Dormolen graag lijden, maar er heeft tnssehen ons niet het allerminste bestaan. En de barones liet me kond. Ze Is een lieve, mooie vrouw, maar ik voelde niets voor haar; waarom, weet ik niet. Een ander kan evenwel op beide vrouwen verliefd zfin geraakt en de barones, vreezend, dat haar arme nichtje do voorkeur kreeg, zou haar uit den weg gornlmd kunnen hebben. Nann, neen, ik spreek maar een veronderstelling uit. Meer Diet. Adieu, we zien elkander morgen terug." Wordt vervolgd.

Goessche Courant | 1914 | | pagina 1