N°. 150 J 910, Zaterdag 20 December lOtr jaargang, NIEUWJAARSWENSCHEN De Dubbelganger. Bij dit no, behoort een Bijvoegsel. Naak den Vrede FEUILLETON. GÖESCHE Bo uitgave dezer Courant gesekiadt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond nitgezonderd op feestdagen. Prfls por kwartaal, in Goes f 0ST5, buiten Goes, franco f 1.25. Afzonderlijke nommers 9 cent, inzending van advertentiên op Maandag en Woensdag voóï 2 uren, op VRIJDAG v<5ór 13 uren. COURANT. De prfls der gewone advertentiSn ia van 1-5 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct BJ| directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt da prfjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels A 1,— berekend. Bewjinummera 5 cent, Telefoonnummer 88. Directeur G. W. van Babneveld. Uitgave van de Na&ml.Veufiootscltap „Goeseke Courant". Hoofdredacteur W. J. C. van Santhn. Zij, dlo zich met ingang van 1 Januari a, s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. in het Nieuwjaars-nummer wor den, zooals gebruikelijk is, bij vooruitbetaling geplaatst tegen 35 CENT voor hoogstens acht regels. üg?* Deze advertentiSn zullen DINSDAG 30 DECEMBER, vóór middags 12 uur, aan ons Bu reau bezorgd moeten zijn. DE ADMINISTRATIE-^ Nu de rechterzijde in haar geheel zich bereid heeft verklaard, zitting te neinen iu de Staatscommissie, welke ernstig zal trachten, op liet stuk van onderwijs verzoening te brengen, is de kans op een beëindiging van den school strijd grooter dan ooit. Zeer zeker op dit oogenblik kan niemand zeggen, of dit doel ook bereikt worden zal wij mogen slechts op de goede resul taten hopen. Maar dit staat vastde stoot, om tot een oplossing ie geraken, is gegeven. De antirevolutionaire partij, welke zich het langst onverzoenlijk heeft ge toond, kon, waar de christelijk-histo- rische eu rooinscli-katholieke fracties voorgingen, niet anders dan volgen. Liet ontbrak haai aan de fierheid, oin in isolement kracht te zoekep. Het is het noodlot dezer partij, dat zij zich laat leiden door een man, die, hoe zwaar de last der jaren ook reeds is, welken hij torst, zelve nog aan leiding dringend behoefte blijkt te hebben. Nu is de antirevolutionaire partij bij- gedraad. Maar de wijze, waarop die zwenking door dr. Kuyper in zijn Standaard wordt goedgepraat, over schrijdt verre de grenzen eener oirbare politiek. Het nonpomimus van zijn blad heeft plotseling plaats gemaakt voor het ransel f aangewezen. In een driestar, welke dezen titel heeft, stelt dr. Kuyper het voor, alsof de lieer Gort van der Linden zoozeer is bijgedraaid, dat aan de wenschen der antire\ olutionairen ten aanzien van liet zitting nemen in de De bediende, die naar Schiedam was gegaan, kwam den volgenden dag •zijn bevindingen melden inhetprivé- kantoor van Louwers. „Wel?" vroeg deze. „Ik ben alles te weten gekomen, wat u van me verlangde. Die Buyser is inderdaad onderwijzer geweest aan een gereformeerde school. Van ver schillende ouders, die school gaande kinderen hadden, zijn ernstige be zwaren tegen 's mans moraliteit bfl het bestuur van de school ingekomen en na onderzoek bleken ze maar al te gegrond le zijn. Het scheelde maar zus-of-zoo, ot er was een rechtzaak van gekomen. Uit medeleden echter voor zjjn vrouw is de zaak In den dootpot gestopt, maar hij kreeg zijn onmiddellijk ontslag- Aan verschillende mensohen is hjj vrjj groote bedragen schuldig hier hebt u een Ijst van zes crediteuren, tot een gezamenlijk be drag van aoht honderd en zes en- veertig gulden." „Mooi. En verder .Ik heb dien lui te kennen gegeven, dat u bereid was, de zaken voor Buy- ser op te knappen en ik heb ze zestig procent van hun vordering aangebo den. Ze namon sr genoegen mee." „Prachtig. Die andere veertig zijn voor jou, omdat je je zoo goed van je opdracht gekweten hebt." Staatscommissie vrijwel werd voldaan, Eu niets toch is minder juist. De christelijk-historische fractie, bij monde van jhr.mr. DeSavoruinLohman, .en de rooinscli-katholieke, bij monde van mr. Loeff, hebben een welwillende, van zucht naar verzoening blijk gevende houding aangenomen na de eerde rede van den Minister-president. De antirevo lutionaire partij volbracht haar zwen king na de tweede rede, door den heer Gort van der Linden in de Tweede Kamer der Staten-Generaal uitgesproken op Zaterdag 13 December j.l. Was er nu verschil tnsschen de beide redevoeringen van den Premier Mag men van dezen man-nit-één-stuk zeggen, dat bij bijgedraaid is Ons antwoord kan niet anders dan ontkennend luiden en het zou niet kwaad zijn, zoo dr. Kuyper de Hande lingen tier Tweede Kamer eens met wat meerdere nauwgezetheid las. Want de woorden van den Premier luiden als volgt//Maar zal nu de poging, die de Regeering heeft bepreefd, inderdaad tof liet gewenschte doel leiden, dan dient men. zicli van weerszijden ik bedoel van .de linker- en van de rech terzijde van den aanvang af op dit standpunt te stellen dat men een tegemoetkomende houding ook bij de bespreking van deze zaak aanneemt. Dan dient men van weerszijden, van de rechter- en van de linkerzijde, niet uit te. gaan op overwinning, maar op vrede. De Regeering heeft in de for- muleering van baar voorstel in de Memorie van Antwoord er zich op toegelegd, .oin uildrukkingeu le ver mijden, die tot strijd en misverstand aanleiding hebben gegeven. Zij heeft het op deze wijze geformuleerd, dat dient overwogen te worden, op welke wijze do finaneieele en paedagogisclie on afhankelijkheid vanhet bijzonder onder wijs ware te waarborgen en welke eiselieu aan goed en degelijk onderwijs van staatswege kunnen gesteld worden. Dat is inderdaad zoo ruim mogelijk bedoeld ik zeg dit, omdat ook te dezen aanzien een dubium is uit gesproken niet alleen wat betreft het rijkssubsidie, naar algeheel. En wanneer de geachte afgevaardigde uit Tietjerksteradeel (de heer Van der Voort van Zijp) vraagtga nu nog een stap verder en laat erkend worden, wat wij verlangen, dan moet ik die v.raag af wijzen. Verder gaan kan ik niet." Men ziet- dus, dat de regeering er geen oogenblik aan heeft kunnen denken, te wijken voor de eischen van de anti revolutionaire partij, die liet onderste uit r) Handelingen der Tweede Kamer van 13 Dec. 1913, pag. 812. De bediende kleurde en stamelde een paar woorden van dank. „En dan nog wat," zei Louwers, hem terughoudend. „Wisten ze ook, waar die snuiter hesngeatoven is?" „Neon, meneer. Ik heb het hun maar niet gezegd ook." „In orde. Wacht even. Dan kan je dit telegram laten bezorgen." Lou wers schreef een paar woorden aan Bnyser, hem verzoekend, onmiddellijk over te komen, om over de bekende zaak te spreken en haar tot een goed einde te brengen. 's Middags meldde Bnyser zlcb reeds aan. „Ik heb geen aoht dagen noodig gehad, zooals ik eerst dacht Heb je er met je vrouw over gesproken „Ja, meneer, direct „Is de zaak beklonken Buysar kuchtte. „Wat zal ik n zeggen, meneer. Ze heeft er niet veel ooren naar. Vroeger was ze nog al wat sukkelende en de zeelucht beeft haar heelemaal opge knapt. Ze wil liever blijven, waar ze is, meneer." „Kgk eens, Buyser, op dat liever wordt niet gelet. Je móét eenvoudig van Noordwijk verdwijnen." „Qoho, meneer, dat gaat zoo maar nietIk ben een vrü man en we leven in een vrg land." „Dat gaat zoo well" bulderde Lou wers eu sloeg met de hand op tafel. „Het zou heel verstandig van je zjjn, mannetje, als je een toontje lager zong. Ik weet meer van je, dan je lief is. Kjjk eens hier. Hier heb ik schuld vorderingen op je tot een bedrag van de kan wil hebben. Toegeven aan de eischen van deze, partij, dat wil zeggen aan die van dr. Kuyper, zou zijn het in den hoek duwen van de openbare school Dit kan niet en dit mag niet. Deze regee ring kent ten volle de taak en de verant woordelijkheid, welke »p haar rust. Ook zij herinnert zich de woorden van dr. Kuyper: wij zullen niet rusten, vóórdat drie-derde van de kinderen op de bijzon dere school gaat. Zij is zich bewust van het ernstig gevaar, gelegen in de leuze van de onverzoenlijke drijvers: bijzonder ouderwijsregel, openbaar aanvulling. Deze regeering wil verzoening, wil vrede brengen op schóól-gebied, waar maar al te langen tijd onverdraagzaamheid en strijd heeft geheersclit. Maar zij denkt er niet aan, liet zwaarte-punt van liet geschil te verleggen en nu niet rechts, doch links eeu scliool-strijd te ontketenen. De oplossing kan gevonden worden. Maar deze oplossing zal riet zijn waarop de altoos intrigeerende dr. Kuy per schijnt aan te sturen een capi tulatie van de vrijzinnigen. Dezen zijn bereid offers te brengenhet zal den cén moeilijker, den ander gemakkelijker gaan. Zij bremjeu ze evenwel, in het belang des lands. De achool-strijd heeft aan de sociale ontwikkeling van ons Volk reeds onberekenbare schade toe gebracht, hij heeft ernstig willende mannen gescheiden gehouden, wier samenwerking anders zulke zegen-rijke vruchten had kunnen afwerpen. En steeds dieper is de overtuiging geworteld, dat dit niet langer aldus gaan mocht. De onderwijs-kwestie is het cement geweest, dat de coalitie bijeenhield. En velen zijn er in den lande, die gevoelen, dal, bchc -rt de school-strijd tot het verleden, de coalitie onherroe pelijk ten doode is gedoemd. Dan is het uit- met de rechtsche maehts-formalie. Zij, die naar macht streven, die geen liooger doel kennen dan dit, zullen zich met hand en tand verzetten legen eeu oplossiug, welke op schoolgebied den eindelijken vrede brengt. Wij gelooven echter, dat zij weinigen iu getal zijn. Een gunstig teeken is vooral, dat dr. Kuyper's invloed in de coalitie merkbaar tanende is. Moge dan het werk van de Staats commissie tot een bevredigend einde worden gebrachtAls de strijd op onderwijs-gebied tot het verleden zal behooren, zullen de mannen elkander wedervinden, die gaarne samenwerkten aan den opbouw van onzen modernen staat, die de sociale ontwikkeling van ons volk op een hoog peil wenscliten te brengen, doch gescheiden bleven door de school. Een nieuwe toekomst zou voor ons volk aanbreken, een toekomst, ook door ons met vreugde ongeveer achthonderd en vijftig gul den. Ik heb, na je eerste visite hier, bijzonder veel belang in je doen en laten gesteld. Dien schuldoischers van jon betaal ik En nu kr{jg je dus met m(j te doen. Ik houd van krasse maat regelen. Morgen vóór twaalf uur voldoe je me dat bedrag. Zoo niet, dan laat ik je zonder pardon gijzelen." „Maar, meneer, dat kan ik met den besten wil ter wereld niet," stamelde de man. „Dat is iemand het mes op de keel zetten." „Precies, vriend. Maar dat is nog alles niet. Noordwijk is geen groote plaats en vooral 's winters hebben de raenschen er weinig stof tot praten. Nu zal ik ze eens aan wat piquante stof helpen. Wat denk je wel, dat ze er van zeggen zullen, als ze daar te weten komen, wie je eigenlijk bent? Je beweerde, dat je om gezondheids redenen je ontslag als onderwijzer hebt genomen, niet?" „Ja, meneer". De stem van Buyser klonk in hooge mate benauwd. „Dat komt uit, Buyser." Louwers knikte en een ironisch lachje speelde om zijn mond, terwjjl hfl met de vin gers op tafel trommelde. „Hoe bedoelt meneer dat?" vroeg hü benepen. „Wel, hoe zou ik dat bedoelen, hè? Ik heb zoo'n idee, dat da gevangenis- lucht niet bijzonder gezond voor ja zal wezen. Je bent toen den dans ont sprongen en Ik denk niet, dat ik er nog veel aan zal kunnen doen. Maar dat iedereen In den vervolge je pen sion zal mijden, dat ben je toch wal met me eens, niet?" verbeid En het Kabinet-Cort van der Linden zou zich eeu naam hebben verworven, niet eere vermeld in de annalen onzer staatkundige historie. Gemeenteraad van Goes Zitting van Woensdagavond, 8 uur. Voorzitter de heer J. B. de Beaufort, burgemeester. Afwezig de heeren Hollmann, Ka- kebeeke en Van den Bout, allen met kennisgeving. Na vaststelling dar notulen wordt mededeeling gedaan van de ingekomen stukken. Daaronder behooren dankzeggingen voor verschillende in de vorige raads vergadering toegekende saiarisver- boogingen en een schrijven van den haer G. A. Hajenius, waarin hj, met het oog op zijn toenemende werkzaam heden, met ingang van 1 Jan. 1914, eervol ontslag verzoekt als lid der commissie van toezicht op het M. O. en lid van het Burg. armbestuur. Verder zjjn ingekomen goedkeurin gen door Ged. Staten van verschillende raadsbesluiten en een missive van het bestuur der aid. Zeeland van den Nederlsndschen Bond van gemeente ambtenaren, waarin wordt aangedron gen op een, goede regeling van de jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie. Nog behoort onder de ingekomen stukken een verslag van de Comm. voor do economische spBsuitdeeling, over hst dienstjaar 1912—1913, een verzoek van den heer J- A. L, Q. Pakkan om den Biestermansput, ge legen aan den Oostsingel, in erfpacht te mogen ontvangen, ten elnda dit perceel te dempen en voor bouwland geschikt te maken en een missive van de afd Nijmegen enomstreken der Ned. Ver. tot bescherming van dieren, met verzoek om voor de brandweer, de stadsreiniging en de bereden politie paarden met lange staarten te ge bruiken. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Het verzoek van dan heer Pakken wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. Afschrijving of teruggaaf van be lasting of schoolgeld wordt toegestaan aan de heeren P. J. van der Vliet, D. van den Berg, H. F. J. vanEJsden, D J. van de \Vege, A Rozebooro, C. A. Planken, P. Goedbloed en J. Glerum. Vervolgens heeft wijziging van de gemeentebegrooting voor 1913 plaats en worden een tweetal noodzakelijke wijzigingen in de verordening voor hot bestuur van het gasthuis aange bracht. Aan de orde is nu de benoeming van leden in verschillende commission en besturen, in verband met periodieke De man zweeg en staarde voor zich op den grond. „Hoe bent u dat alles te weten gekomen „Dat is mijn zaak, hè lachte Louwers. „Maar ja ziet, dat ik goed op de hoogte hen." „Laat ik dan nog eens over uw voorstel nadenken, meneer." „Niet noodig, vriend. Je moet nu je besluit nemen. Daarvan zal het afhangen, hoe ik tegenover je op treed." „Maar m(jn vrouw „Dat is geen bezwaar. In welke straat woon je?" „Zeestraat 32, meneer." „Mooi." Een oogenblik kraste Lou wers' pen over het papier. „Kijk eens hier. Dit telegram verstuur je aan je vrouw: „Buyser, Zeestraat 32, Noord wijk aan Zee. Ben te Amsterdam in groote ongelegenheid. Onmiddellijke overkomst dringend noodig. Ver voeg je bjj Louwers, Sarphatistraat 147, Amsterdam. Je man Hoe vin-je dat „Dat zal haar een doodschrik op het lijf jagen, meneer „Geen noodt Wat besluit je?" „In Gods naam dan, meneer. Ik ben in uw macht. Maar mooi is het niet van u. Ik zal het telegram even gaan wegbrengen." „Dat vind ik beter van niet, Buyser". Louwers seheldo, Direct daarop trad een bediende binnen. „Bezorg even dit telegram. Hier heb je veertig oent". „Zie je", wendde hij zich weer tot Buyser, „dat is gemakkeljker. Ik aftredingen en het nemen van ontslag door den heer G. A. HajeniUB, als lid van het Burgerlek armbestuur en lid der commissie van toezicht op het M.O. Ia de finaneieele commissie worden herbenoemd de heeren W. Temperman, I. D. PranBen van da Putte en Joh. Pilaarin de gascommlssie de heeren mr. J. de Witt Hamer, W. Tempermart en J. P. van der Leeuwin de comm. voor strafverordeningen de heeren Joh. Pilaar en jhr J. W. E. Von Schmidt aui Altenstadtin de comm. van aanslag in den H. O. de heeren J Donner, W. Temperman enA.S.J. Dekker; in de reclame-eomm. voor den H. O. de heeren J. Z. Biseh, W. Kakebaeke en J. C. H Hollmann tot afgevaardigden naar de aandeelhou ders verg. der N. V.Waterl. Maatschappij Z.-Bev. de heeren I. D. Fransen van de Putte en Joh. Pilaar en verder in de comm. van toezicht op het L. O. de heer A. G. van Dijk, met wien de heer L. Bujjssenaers was aanbevolen, en als regentesse van het weeshuis mevr. de wed. W. Mol ij aBevier de Pouw, met wie was aanbevolen mevr. M. D. Ruijssanaers—Loder. In de comm. van toezicht op het M. O. wordt herbenoemd de heer mr. J. H. M Stieger, met wien de hoer W. J. M. Bitter was aanbevolen. In de vacature van den heer G. A. Haje- nis wordt benoemd dr. D. Mol, met wien was aanbevolen de heer Jan van Poelgeest. Tot lid van het Burg. armbestuur wordt herbenoemd de heer P. A. de Ligny, die met de heer W. A. P. P. L. van Buren op de voordracht stond, en in de vacature van den heer G. A. Hajenius wordt met 6 stemmen be noemd de heer E. C, van Dissel, met wien de heer J. de Krnijter was aan bevolen. Deze laatste verkrijgt 3 stemmen. Alvorens de laatste benoeming plaats had, deelt de heer Dekker mede, dat hjj ditmaal zijn stem op den heer De Krnijter zou uitbrengen. Het komt spreker voor, dat de voordrachten voor leden van het Burg. Armbestuur in don regel zeer eenzijdig zijn. Nu zijn W8l twee personen van verschil lende richting voorgedragen, maar spreker had het billijk gevonden, wanneer de heer De Krnijter ditmaal als no. 1 op de voordracht gestaan had. Da opnieuw benoemden, voor zoover zij aanwezig zjjn, verklaren hun be noemingen aan te nemen. Nog deelt de Voorzitter mede, dat hij met ingang van 1 Jan. a.s. als voorzitter van de gascommlssie op treedt. Daar f 2000 4 <>/0 pandbrieven van de Nat. Hypotheekbank, behoorende tot de effecten door den gemeente ontvanger in onderpand aan de ge meente gegeven, zijn uitgeloot, wordt hem toegestaan, deze effecten In te ruilen tegen f 2000 aandeelen van de credietvereeniging te Amsterdam. wensch je vandaag bij me te houden. We rfjden strakjes samen naar mijn huis in de Sarphatistraat, dlneeren daar en wachten rustig op de komst van je vrouw". Zoo geschiedde het. Toen de vrouw van Buyser zieh aan het opgegeven adres aanmeldde, be gonnen tusschen de drie onmiddellijk de beraadslagingen. Louwers legde haar uit, hoe hij haar man In zijn macht had gekregen en dat het er voor beiden treurig zou uitzien, als z(3 zijn wil niet deden. „Maar we kunnen toch zoo op stel en sprong niet verhuizen", wierp ze tegen. „Nood breekt wet. Je gaat morgen Daar Noordwijk, pakt al de kleeren van ja man en je zelf bijeen en je verzendt ze aan mijn adres. Alle din gen, dia van «aarde voor jullie zijn, stuur je ook maar cp; het komt op een kist meer of minder heusch niet aan." „Eu mjjn meubelen „Neem ik allemaal van je over. Ik geef er, zonder ze gezien te hebben, twee duizend gulden voor. Ik voldoe ook de verdere huur. Als je alles in gepakt en verzonden hebt, kom je weer naar hier. Ik logeer jullie tot Zaterdag. Dan gaat er van Rotterdam uit een boot naar Amerika. Met die boot vertrekken jullie." „Naar Amerika riepen beiden vol ontzetting uit. Louwers knikte. 'Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1913 | | pagina 1