Ingezonden Mededeeiingen. staan, namelijk de onvoorwaardelfike discipline in het Dnitsehe leger. In den militairen Dnüschen staat is het ondenkbaar, dat een be "el, van hoogerhand gegeven, niet zon worden opgevolgd. Wie in het leger een graad bekleadt, raag commandeeren en allen,die onder hem staan, moeten onvoorwaardelijk gehoorzamen. Doen zü dit niet, ian staan de zwaarste vestingstraffen den schuldigen te wachten. Met de militaire luchtvaart is eehter en geheel nienw element in het Dnit sehe leger gekomen, 'lij, die zich daaraan wijden, al mogen z(j dit dan ook in het belang van de Dnitsehe weerkracht doen, zijn vóór alles vak mannen, kenners van natuur en weers gesteldheid. Zij beoordealen, wanneer de omstandigheden voor een luchtvaart gunstig zijn, m. a. w. wanneer het loven van de opvarenden door een ballontocht niet in gevaar wordt ge bracht. Maar bovon hen staan anderen, die, zelf onwetend op luchtvaart gebied, gehoorzaamheid eisehen als superieu ren. En de militaire luchtvaarder, die van hoogerhand een hevel krijgt, heeft dit op te volgen, zonder zich ook maar eon enkele opmerking te veroorloven. Een Üuitach militair gehoorzaamt blindelings. Maar welke gevaren het Dnitsehe discipline-stelsel op luchtvaartgebied met zich medebrengt, wordt door onderstaande voorbeelden duidelijk. Voor twee jaar nam het luchtschip M 3 aan de keizer-manoenvres deel. Tijdens die manoeuvres osdekte de ballon kapitein,datzich in het omhulsel van het luchtschip een sehenr bevond, die noodzakeljjk hersteld worden moest. Van hoogerhand kwam evenwel hevel, dat de manoeuvres opstijging van de M 3 noodzakelijk maakten en de scheur daarom maar zoo goed en zoo kwaad als 'tging dichtgeplakt moest worden. De kapitein sloeg aan, sprak geen woord tegen, liet de sehenrdicht plakken en steeg op. Evenwel nauwe lijks opgeBtegen,zwaaide hetluehtsehip en kwam oenige oogenblikken later op een weide terecht, waarbij het geheel vernield werd. In April 1910 kregen drie militaire lichtschepen bevel, te Keulen op te stijgen. Hoewel alle vaküedeD, met het ook op een hevigen storm, de opstijging afrieden, moesten de militaire bevelen wordsn opgevolgd en gingen de drie hallons de lucht In. Twee er van werden geheel .ver nield; de derde kon met heel veel moeite en gevaar weer in da Keulsche hal teruggebracht worden. Met deze voorbeelden voor oogen wordt in de Dnitsehe pers terecht ge vraagd, of men nu bfi de marine-lueht- schepor, die door hun machinerieën en andere factoren nog minder wii- Iooze werktuigen van een onbevoeg de en onkundige militaire bavelge- ving knnnen zijn, op dezelfde wijze het leven van de opvarenden in gevaar wil brengen als b'j de legerballons. Met nadruk wijst de Deutsche Nach- richten graaf Zeppelin aan als den man, die machtig genoeg is, maatregelen te nemen om te verhoeden, dat al te militaire orders nieuwe ongelukken zullen veroorzaken. Dat is jnist het meest kenmerkende van den echten militairen discipline- staat. Niet het gezond verstand of het noodlottige voorbeeld zullen in staat zijn, hat geven van onverantwoorde- Hike militaire bevelen te voorkomen, maar alleen de invloed van een man, die zoo hoog staat, dat zijn wil weer bevel wordt voor hen, die tot nu toe over het leven der militaire luchtschip- bemanning willekeurig en naar eigen goedvinden konden beschikken. De Turksch-Bulgaarache onderhandelingen. Da onderhandelingen tnssehen Bul garije en Turkije duren te Konstanti- nopel nog steeds voort, zonder veel verder te komen. De Bulgaarsche voorstellen wijken nog veel van de Turkeche af en niemand van de on derhandelaars is tot eenig toegeven geneigd gebleken. Beide landen zien de noodzakelijk heid in, tot een bondgenootschap over te gaan, maar wegens de nog heer- sehende stemming in de openbare meening wordt elke bespreking daar over nog' voorbarig geacht. Do batste berichten lulden weer Iets gunstiger en verzekeren, dat de grensregeling zoogoed sis vastgesteld zou zyn. Welke lezing de juiste is, zal spoe dig wel blijken. in ieder geval zal Bulgarije, door do omstandigheden gedwongen, veel moeten toegeven. De staking te Dublin. Van dag tot dag breidt de staking te Dublin zich uit. Reeds zfin tien duizend arbeiders werkeloos en be ginnen de levensmiddelen snel in prijs te stijgen. Men vreest,, d»,t deze Iersche staking ook naar Groot-Brittanniëzaloverslaan. Tal van spoorweg rbeiders te Liver pool en behoorende tot de Lancashire en Yorkshire Railway weigerden goederen uit Ierland te behandelen on legden het werk neer. Wordt niet sroedlg een oplossing gevonden, dan vreest men voor een spoorwegstaking in geheel Engeland. Binnenland. De Rijksmiddelen De Rijksmiddelen '.vijzen over de maand Augustus 1913 een bedrag aan van f 14.363.147, tegen f 13.840.929 over diezelfde maand in 1912, Meer brachten oprechten op den invoer, accjjnz.r. indirecte belastin gen, domeineiposterijen, telegrafie en loodsgeldenminderdirecte be lastingen, waarborg en belasting der goad- en zilverwerken, en akten voor jacht en vlsseherfi. De opbrengst der Staatsloterij was gelijk (f24.337). De totale opbrengst over de eerste acht maanden van 1913 bedroeg f127 502 384 tegen f 119.728.219 over de eerste acht maanden van 1912, alzoo voor 1913 een verhooging van f7.774.165. Een onderofficier- kamer- candidaat. Men schrijft aan De Avondpost Set ligt in het voornemen van eenige onderofficieren, bij de eerstvolgende verki- zingen voor de Tweede Kamer éen hunner bekwaamste mannen in die garnizoensplaats candidaat te stel len, waar kans op succes niet geheel is buitengesloten. Gemeend wordt hiertoe te moeten overgaan, omdat, hetgeen maar al te duidelijk tijdens bet bewind van Mi nister Colijn gebleken is, van de zijde van het departement van Oorlog' wei nig te verwachten is tot veraangena ming van de onderoffleierenpositie. Van al de wenschen die de nu af getreden Minister van Oorlog b(j zfln optreden als zoodanig de ond.off. op papier liet zetten, en die aan billijk heid niets te wenschen overlieten, ja waarvan ver: eheidone zonder kosten voor 't Rijk, zouden kunnen zfin inge voerd, alsmede van hetgeen in de zeer vele betreffende couranten- en weekblad artikelen met warmte en op goede gronden werd bepleit, Is bitter weinig tot stand gekomen. De zaak gaat geheel bniten de ver- eeniging „Ons Belang" om. Ontevreden christelijk-historiichen. Maandagmorgen kwamen, op nit- noodiging van de heeren C. E. van Koetsveld en mr. C. J. A. Bichon van IJsselmonde, te Zwolle een cirea 40 personen bijeen, om de bezwaren te bespreken, welke zij hebben tegen de organisatie, taktiek en leiding, zoowei van de christelfik-historische nnie, als van de antirevolutionaire partij. Uit de rede van den heer Van Koets veld stippen wü aan, dat het voor- nasmste bezwaar tegen de organisatie der ebiistelijk-historischen was, dat zij te centraÜBeerend is. Spr. toonde uit een paar gebenrtenissen en een paar artikelen der Btatnten aan, dat is ge streefd naar absolute macht van het hoofdbestuur. Voor het vervolg wensch- tehtj geen organisatie, rustend op be vel,gehoorzaamheid en dwan g.Integen deel verlangde hij van een hoofdbe stnur slechts advies, overreding bfi verschil van meening, maar steeds vrfihoid van handelen voor de afdee- lingen. Bfi de laatst gehouden verkiezingen werd alles van boven af opgedrongen. Wie niet gehoorzaamde, verweet men oorzaak te zijn, dat de samenwerking van de rechterzijde uiteen viel en werd als spelbreker aangezien. Spr. deelde mede, dat bij de laatste distrlctsver- deeiing een district aan de antiievolu- tlonairen werd afgestaan, ofschoon het aftredende lid tot de christ.-hist. unie behoorde en alleen een chriBt.-hist. candidaat daar kans zou hebben, maar dr. Kuyper had dit district reeds aan een zijner vrienden beloofd en toen was het natuurlijk beslist. Of de kiezers daarmede genoegen namen, werd niet gevraagd. Die heeten trouwens alleen .lieve broeder", als zfi maar gehoor zamen. De heer Van Koetsveld herinnerde voorts aan de veel te toegeeflijke houding, door het hoofdbestuur aange nomen, tegenover het aanmatigend optreden van de antirevolutionaire partij en haar leider. De verkiezingen te Leiden, Ommen en Ede zfin daar, om deze meening te staven. De christ.- hist. unie werd als een bijwagen be schouwd voor den Knyperiaanschen omnibus, waarin velen geen plaats wensebten te nemen. De bedoeling van spr. wa» niet, een nieuwe partij op te richten met een eigen program. Hp wilde samenwonen in een huis, waar iedere groep haar eigen kamers behoudt. Een commissie werd bsnoemd tot het ontwerpen van een reglement. De volgende vergadering zal te Amsterdam of Zwolle plaats hebben. Misschien wordt op een tweede bijeen komst wat meer licht ontBtoken. Thans is het verre van helder, wat deze heeren nu eigenlijk wel en wat xe niet willen. School en Kerk. Om het subsidie te krygen. De Bode deelt uit het verslag van den inspecteur ran het lager onder wijs in de eerste inspectie mede, dat in een school eener congregatie in Noord-Brabant werkzaam waren drie onderwijzeressen van 62 en 74 jaar en In andere school een onderwijzeres van 82 jaren. Het is natuurlijk nitgesloten, dat zulke oude dames nog les geven. Maar het Rijkssubsidie sleept de gees telijke orde niettemin voor haar in de waeht- stadsnieuws Benoemd. De heer H. J: Kosten, ambtenaar ten kantore der gemeente-gasfabriek alhier, is benoemd tot eerste-boek- nouder aan het gas- en electrlcltelts- bedrtjf der gemeente Zeist. Een serenade. Gisteravond bracht de Harmonie „Enphonia" een serenade aan den heer F. X. Msnnhardt, ter herdenking van het heuehelfik feit, dat hij gedurende 25 jaar aen de Harmonie was ver honden. De heer Risch, voorzitter der Har monie, hield daarbij een van waar deering getuigende toespraak en bood den jubilaris een mooi muziektafeitje aan. Concert okwijde muziek. Met een enkei woord maken wfi nog melding van de Donderdagavond in de Groote kerk alhier te honden uit voering van gewijde muziek Mevrouw KeemanVan der Heil (sopraan), de heer A. Berlioz (viool) en de heer J. Kooiman (orgel) zullen een uitgezocht programma uitvoeren. Werken van Mendelsohn, Bach, Gounod, Handel e. a. worden daarop vermeld. Tentoonstelling van zaaigranen. In de gisteren gebonden tentoon stelling van zaaigranen, in het caié .Bondeling alhier, z(jn bekroond voor Wintertarwe: le prijs Van den Bosch Co. te Goes 2e pr. J. W. Romefin te Onwer- kerkle pr. dezelfde2e pr. Van den Bosch Co. te Goes. Winterrogge: le pr Van den Bosch Co. te Goes 2e pr. J. W. Romefin te Onwerkerk. Wintargerst: le pr. J. W. Romeijn te Ouwerkerk 2a pr. Van den Boseh Co. te Goes Eervolle vermelding L. Duvekot te Goes. Leger d&s Heils. Men schrfift ons Aanvankelijk was de Goesehe af- deeilng van het Leger des Heils be sloten, wegens het vergevorderde seizoen te Kapelle geen openlucht meeting meer te houden, doch daar het weder zoo gunstig blfift, is men van plan, a.s. Zondag aldaar, in den boomgaard van den heer A. Daane, een belangrijke openlucht-samenkomst te honden, waarin als spreker zal optreden de heer J. G. Hoffmann van Haarlem, reclasseerings-sergeant in de strafgevangenis van die plaats. De heer Hoffmann moet een goed spreker zijn en een man van vele ervaringen op het gebied van midder- nachtzending. Behalve te Kapelle zullen don 28sten September nog te 's Gravenpolder en den 5den October te Kloetinge, by gunstig weder, openlucht-meetings gehouden worden. TY- man gevoelt zich jonger en vrouw ziet er frisecher uit, wanneer zij hunne gezondheid onderhouden door het geregeld gebruiken van Provineienieuws. Colljnsplaat. Voor de vacante be trekking van onderwijzer met ver plichte hoofdakte aan de openbare school alhier, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. illewoutsdijk. In de Maandag gehouden vergadering van den ge meenteraad alhier werd met alge- meene stemmen afwfizend beschikt op een verzoekschrift van het bestuur van den caiamiteusen polder Borssele om een bfidrage nit de gemeentekas groot f400 in de kosten van bekeien van den Zeedfikskruin vanaf den Staartsehendijk tot aan de Borssei- sehe haven. Daar Ged. Staten bij circulaire aan de gemeenteraden den wenseh badden te kennen gegeten om in de regle menten voor de burgerlfike armbe sturen op te nemen de bepaling, dat Burg. en Weth. op een onbekend tfid- stip de boeken en kas van den secre taris-penningmeester znllen knnnen opnemen, werd het reglement, na toe voeging van deze bepaling, opnieuw in zijn geheel vastgesteld. De gemeentebegrooting voor 1914 werd vastgesteld zooals deze door Burg. en Weth. was opgemaakt, met een gelfik cfifer van f 15780,56 Vi. Ge wezen werd op den gnnstigen toe stand der geldmiddelen, want hoewel toch in 1913 een geldleening werd aangegaan van f22000 voor verbete ring van wegen en straten, in ver band waarmede in de begrooting 1914 voor rente en aflossing f1870 moest geraamd worden, kon, zonder ver hooging van belastingen, een bedrag van 1300 voor onvoorzien begroot worden, een som, die in vele jaren daarvoor niet beschikbaar was. De hoofdelfike omslag bleef op f 1550 bepaald en ook deze som onderging in de laatste 20 jaren geen verandering. De omschrijving der herstellingen in de school werd opnieuw vastgesteld, nadat daarin waren aangebracht de wijzigingen voor wat betreft de closet- Inrichtingen met waterleidingspoeilng, zooals dit door den distrlcts-sehool- opziener werd verlangd. De kosten der herstellingen znllen ongeveer f2000 bedragen. Aan P. G. Pieterse alhier, die by het onlangs gehouden examen voor commies bij de direete belastin gen slaagde, is, met ingaDg van 1 October a. s., Bergen op Zoom ais standplaats aangewezen. Mid. Crt. 'a Heer Arendekerke. Gisteren kreeg de familie Van Boven alhier telegrafisch bericht, dat haar zoon P., wiss8lwachter te Eist, bfi bet rangee ren van een trein, tnssehen de buffers geraakt was met het noodlottig gevolg, dat de ongelukkige dood werd gedrukt. Hfi laat een vrouw en 6 kleine kin deren achter. De deelneming met de familie Van Bover is groot daar veertien dag6E geleden ook een ge huwde dochter door den dood werd weggenomen. Rilland-Bath. Bfi het te Middelburg gehouden examen voor leerlingen van den cnrsus ter opleiding voor adslstent of hoofdbeBtelier bfi de posterfien, gevestigd te Utrecht, is o. a, geslaagd de heer H. P. v. d. Griek, postbode te Rilland. Bevorderd is tot sergeant bfi de infanterie te Bergen op Zoom de heer J. Dansen Jac.z. alhier. lerseke. Maandag vierde hier een echtpaar zijn 60-jarige bruiloft. Van vele huizen, vooral in de buurt, woei de vlag uit en talrijk waren de be wijzen van belangstelling en vriend schap aan deze algemeen geachte menschen bewezen. „Mozart" vereerde hen met een serenade. Beiden zjjn nog gezond en flink. De man is 83 jaar en de vrouw 80. De man, F. Nienwenhuize was als grafdelver en havenmeester vele jaren in dienst der gemeente en geniet een pensioen van f7 per week. Dinsdagavond is de zeilvereeni- ging lerseke", die sedert 1901 niets meer deed en nn pas te vergeefs be proefde, een zeilwedstrijd te organi- seeren, in den vereischten vorm ont bonden. Van het k&ssaldo krfigen de Groene Kruisveieeniging .Ziekenzorg" en de fanfarevereeniging „Mozart" ieder de helft of f 97,45. Middelburg. In den nacht van Zaterdag op Zondag zfin een 100 tal soldaten van het garnizoen alhier ge kweld door diarrhee. Van deze hebben een vijftigtal zich ziek gemeld, al waren later de verschijnselen reeds zeer verminderd Men vermoedt hier met een geval van vergiftiging tengevolge van het gebruik van Argentijnsch vleesch te doen te hebben, al is dit moeilfik uit te maken, daar van het vleesch, dat Zaterdag gebruikt is, niets Is overge schoten. Het middagmaal had, behalve nit vleesch en vet, heataan nit aard appelen en worteltjes, aan het gebruik waarvan men de verschijnselen niet toe kan schrijven. Bij soldaten, die niet in de kazerne hebben gegeten, hebben zich geen hfizondere verschijnselen voorgedaan, wel b(j eenige, die geen vleesch, doch wel vet gebruikt hadden. De toestand van alle patiënten is gunstig, zoodat er geenerlei reden voor ongerustheid bestaat. Mid. Ot. Gisteren zijn officieel tot candi daat gesteld voor de Prov. Staten in de vacature-Den Bouwmeesterjhr. H, A. v. Doorn door H. L. Gerth v. Wfik en 59 anderenP. K. Peerlkamp door C- v. d. Weel en 45 anderen en H. R. Struwe door W A. de Rficke en 59 anderen. En in de vacature Louwersemr. J. J. Heyse door H. L. Gerth v. Wijk en 59 anderen; L Onderdijk doorC. v. d. Weel en 45 anderen en W. MeliB door J. Verhage en 59 anderen. In district I zijn gisteren door den gemeenteraad candidaat gesteld in de vacature-Den BouwmeesterW. Hioolen door M. v. Boven en 28 an deren W. A. de Rficke door A. Geen- sen en 31 anderen; C. v. d. Weel door J. Eiff en 19 aederen. En in de vacature SprengerL. J. Mes door A. C. v. Woerkens en 41 anderen, G. J. Sprenger door M. v. Boven en 29 anderen, W. P. Corne- lissen door J. Eiff en 19 anderen. Voorts in district II, vacature-Heijse mr, J. J. Hefise door L, A. E. v. d. Lefi en 24 anderen, J. A. Vertregt door C. Adriaanse en 32 anderen. Hansweerd. In de laatste dagen worden hier op het kanaal, door ze keren C. B., werkzaam bij de Mij. .Sluisbouw" alhier, proeven genomen met een door hem zelf vervaardigd z.g. „waterrijwiel". Reeds werden door genoemden per soon met deze moderne fiets eenige honderden meters met goed gevolg op het water afgelegd. Een en ander zal door hem nog verbeterd worden. Natuurlfik wonen velen de proef nemingen bfi. Landbouw, Veeteelt en Visscherij, Nederlandtche Tuinbouwraad. Aan de hessenkweekers van Neder land en allen, die belang hebben bfi het behoud der krnisbessenteelt, is door den Nederlandsehen Tuinbouw raad een circulaire gezonden, waarin o. a. gezegd wordt Pet Is nu reedB ruim vier jarec geleden, dat de zoo gevreesde Amc rikaansche Krnlsbessen Meeldauw, die. zleh in 1907 voor het eerst in ons land vertoonde, plotseling bfina tege lijkertijd in verschillende plaatsen nltbrak en reeds aanstonds, met name in de Betuwe, ontzettende verwoestin gen aanrichtte. De ziekte verbreidde zich spoedig over geheel ons landen geen centrnm, waar de cultuur van eenige beteekenia was, bleef gespaard. Tegen de meeste ziekten en be schadigingen, die onze vrnchtboomen aantasten of het preduct in gevaar brengen, bestaan afdoende geneesmid delen, terwfil men andere, door tijdige behandeling met de een of andere stof, gemakkelijk voorkomt. Nietaldus, waar wfi met den Amerikaanschen Kruisbessen Meeldauw te maken heb ben; een werkelijk afdoend middel daartegen Is toch, tot heden toe, niet hekend. De maatregelen, ter beteugeling, beperken zich tot het opzoeken, uit snijden, verzamelen en vernietigen der aangetaste scheuten. Naar een middel, dat dit herhaald torugsnfiden overbodig maakt en deze gevaarlijke ziekte toeh op afdoende en geenszins kostbare wijze voorkomt of bestrijdt, werd dan ook sedert lang tevergeefs gezocht, doch het schijnt, indien de verwachtingen, die men er van koestert, ons niet bedriegen, thans eindelijk gevonden te zijn I Reeds in 1912 werden met den uit vinder van znlk een middel, door den Nederlandschen Tuinbouwraad onder handelingen aangeknoopt, die echter weer moesten worden afgebroken, omdat voor de openbaarmaking van het geheim een te hoogen prfis (f 100.000,werd gevraagd. Intussehea schijnt het thans aan enkele ernstige onderzoekers gelakt te zfin, geheel onafhankelijk van elkaar, middelen ter voorkoming en bestrijding der gevreesde ziekte te vinden en zij hebben zich tot den Nederlandsehen Tuinbouwraad ge wend, cm, indien nauwkeurige proef nemingen de deugdelijkheid hunner middelen znllen hebben aangetoond, tot den verkoop ten algemeenen nntte van het geheim dier uitvindingen te geraken. Door het Centraal Bestuur van den Nederlandschen Tulnbonwraad werd eene Commissie benoemd, die nader met de uitvinders zal hebben te onder handelen. In deze commissie heeft o.a. zitting de hear F. Kakebeeke te Goes. Het ligt in de eerste plaats op den weg der belanghebbende hessenkwee kers, daartoe dejjmiddelen bijeen te brengen, terwfil zoo noodlg nog Bteun van het Rfik zal worden gevraagd. Wfi hopen, dat Rijkssubsidie in deze geheel achterwege zal knnnen blijven en dat elke krnisbessenkweeker in Nederland zal willen bfidragen om het doel te bereiken, dat hem toeh in de eerste plaats zal helpen en ten goede korne j. Bedenkt allen, welk een groote zegen het zou zfin, indien men den Ameri kaanschen Kruisbessen Meeldauw op afdoende wfize zou kunnen bestrijden. Gemengd Nieuws. Verregaande beleefdheid. Bfi het bezoek van H. M. de Koningin aan de Vuilverbranding te Rotterdam werd, om de werking van die inrich ting gade te slaan, uitslnitend „schoon" vuil gebruikt uit eerbied voor H. M. Dit herinnert aan een ander staaltje van beleefdheid, nl. toen H. M. eens een bibliotheek bezocht. Daar had de bibliothecaris alle boe ken omgekeerd, omdat hfi niet goed kon hebben, dat ze met den rag naar H. M. stonden I Een instorting voorkomen Om- streeks 3 nar Maandagmiddag bemerk ten de bewoners van een perceel op den N.-Z. Voorburgwal te Amsterdam, dat dit huls dreigde in te storten. De muren va-t het huls, waarin gevestigd was de zaak van reclame artikelen der firma L. Friezpr en Co vertoonden schenren. De bewoners en de werklieden, werkzaam bfi het hei werk vlak naast het h6wnste perceel, vluchtten in der haast. Onmiddellijk werd aangevangen met het huis te stutten, onder leiding van den inspec teur van het Bouw- en Woningtoe zicht. Gearresteerd. Men meldt nit Amsterdam. Gisterenmorgen is een 20-jarige bak- kerslooper gearresteerd, die in de Goudsbloemstraat betrapt werd op het plegen van onzedelijke handelingen met esn 6-jarig meisje. Doodgeschoten. Maandagavond te 8i/a unr schoot te Berlfin de schilder, proiessor Maas, tijdens een zitting van den eereraad in het officierscasino der landweer den kamerheer en rit meester der reserve Lothar von Wes ternhagen dood, naar hfi zeide nit noodweer tegen dadelijkheden van de zfide van dien ritmeester. Prof. Maas werd in arrest gesteld. De strfid tnssehen den schilder en den ritmeester ontstond over een dag bladartikel, en waarschfinljjk: is er ook een (juaestle van vorleentng van een titel mee verbonden. De heeren ontmoetten elkaar op de trap. Na een- korte woordenwisseling gaf de rit-

Goessche Courant | 1913 | | pagina 2