N°. 109 My Dinsdag 16 September. iü08te jaargang. sa FEUILLETON. Liefde's Loon. De uitgave dezer Courant geschiedt/Maandag-, Woensdag- en'Vrij dagavond uitgezonderd op feestdagen. Pr{js per kwartaal, in Goes f 0,75, bulten Goes, franco f 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent inzending van advertentlën op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDA.G vóór 12 uren. CO li MANT. Deprjjs der gewone advertentiën ia van 1-5 regels 50 ct., elke regel meer 10ct By directe opgaaf van driemaal plaatBing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels k 1,— berekend. Bewijsnummers 5£cent. Telefoonnummer 23. Directeur G. W. va» Baknbveld. Uitgave van de Naaml.Venncotsshap „Goesshe Courant". Hoofdredacteur W. J. C. van Santhn. ■V Zij, die zich met ingang van 1 October a. a. op dit blad abonneeren, ontvangende tot dien datum verschijnende nummers gratis. Aan den Vóór-avond. Morgen Dinsdag zal op de gebruikelijke wijze de opening der Stalen-Generaal plaats hebben. Het politieke spel gaat opnieuw be ginnen. Na morgen zal een definitief oordeel kunnen worden uitgesproken over den koers, welken het Ivabinel-Cort van der Linden wenscht uit te gaan. De rechterzijde is met haar oordeel absoluut nog niets wetend van het geen de eerste Troonrede zou inhouden al bijzonder spoedig gereed geweest. Dr. Kuyper was er als de kippen bij, om in zijn Standaard het parool te geven oppositie, van meet af aan Nu is men in breede kringen er aan gewend geraakt, den heer Kuyper, even min als den heer De Savornin Lobman, an sérieua1 te nemen. Maar toch blijft bet een merkwaardig parool, dat De Standaard gegeven heeft oppositie, oppositie en nogmaals oppo sitie Het is, zeer zeker, gemakkelijk ge zegd. Maar wie zal, speciaal van anti revolutionairen kant, haar moeten lei den Deze partij toch beschikt in de Tweede Kamer slechts over goden van minderen rang. Bezwaarlijk zal men mannen ais Duymaer van Twist, Ooster haan, Scheurer en hoe zy meer geheeten mogen zijn de begaafdheden kunnen toekennen, in het Parlement een oppositie van eenige beteekenis te leiden. Wat dan Och, de heeren zullen het zich al bijzonder gemakkelijk maken. Wij dur ven het met een gerust geweten te voorspellenzij zuilen stemmen. Af stemmen, wel te verstaan, wat van de zijde van het vrijzinnige Kabinet-Cort van der Linden zal worden voorgesteld. Rest nog een andere vraag wie zal, waar de antirevolutionaire fractie daar toe niet capabel is, die afstemming motiveeren Vanzelfsprekend is op de roomsclie en christelijk-historische groep alle hoop gevestigd. De meest militante leden van ueze fracties zullen het varkentje moeten wasschen. Bijvoorbeeld een baron Van Wijnbergen, de man van het „canaille", of een jonker De Savornin Lobman, die met alle winden waait, en zich in den lande den twijfelachtigen roem verwor ven heeft, te stemmen tegen die punten, welke hij aanvankelijk verdedigd heeft. Men beseft, wat er van zulk een verdediging terecht zal komen. Van verschillende zijde heeft men al te kennen gegeven,dat voor enkele kopstuk ken, die niet herkozen zijn dr. De Visser en de roomsclie heer Passtoors o.a. Salomons wachtte Wouter in zjjn heiligdom. Hy scheen ingenomen met de verandering in Wouter's voorko men. „Goeden morgen", zei hy vriende lijk. „Het doet m(j genoegen te zien, dat je stipt bent. Heb je den brief laten zegelen „Neenl" zei Wouter. „Waarom niet? Als je een groot kapitaal wilt bebeeren, moet je de gewoonten in zaken kennen, of je zult het verliezen." „Zou een registratie-kantoor u kun nen dwingen, ml) te betalen, meneer Salomons „Dat juist niet, maar het zegelen van gewichtige documenten is noodig, dat verzeker ik je." „Goed, maar ik wilde eerst zeker z(jn van een paar dingen, ten eerste, wilt u mij de beloofde vfiftig duizend gulden betalenten tweede, wilt u mij een nieuw bewijs voor de ontvangst van mijn diamanten geven, waarop niet zoo duidelijk staat, dat ik de jongen ben, waarover zooveel noodelooze drukte Is geweest»" Salomons haalde een cheque-boek te voorschijn. een zetel behoorde te worden inge ruimd. En met meer klem werd er op aangedrongen, dat het toch waarlijk niet aanging, mannen als de afgetreden Ministers Heemskerk en Talma buiten hel Parlement te houden. In menig reclitsch orgaan werd daarop gewezen. Maar De Standaard zweeg. Als een sphyux. Nn evenwel de heer Heemskerk be noemd is geworden tot lid van den Raad van State, nu komt het blad van dr. Kuyper met de verzuchting, dat de afge treden president-Minister niet moest gaan schuilen in een college, dat slechts met gesloten deuren vergadert. Nu komt dit orgaan pas tot de overtuiging, dat 's heeren Heemskerk's plaats is.in de Tweede Kamer. En, wat het fraaiste is thans decreteert De Standaard, na weken en weken gezwegen te hebben, dat er in de Tweede Kamer voor den gewezen Minister-president plaats gemaakt had behooren. te zijn. En, zegt ICuyper's orgaan dreigend, „dat dit niet geschied is, kan eerlang wel eens de (antirevoluti onaire Kamer)-club meer dan het nieuwe lid vau den Raad van State berouwen." Is liet niet vermakelijk Eerst wordt, na de verkiezingen, ge weldig op de trom geslagenoppositie op ieven en dood Nu, twee maanden later, zit men met de handen in het haar en verzuchtalles goed en wel, maar wie zal die oppositie leiden Men heeft er de mannetjes niet voor I In de Eerste Kamer zal men misschien zoo nu en dan het woord eens hooren van den ouden invaliden hoofdman der antirevolutionairen. Maar meer ook niet. Afstemmen, telkens weer afstemmen, ziedaar alles, wat er overblijft van de dikke woorden. Buitenland. De gevolgen van 1870. Toen vóór den Fransch-Duitschen oorlog een oproep aan alle weerbare Franschen werd gedaan, toen een enorme geestdrift en vaderlandsliefde tot uiting kwamen en het d Berlin uit duizenden kelen door de straten van Parijs galmde, was er niet één ODder al die patriotten, die voorzag, hoe het Duitsche leger kort daarna do Fran- sche grenzen zou overtrekken en voor dat zelfde Parijs een uitstekend toe geruste legermacht bet beleg zou slaan. Dat is het Duitsche antwoord op al die Fransche geestdriftige betoogingen geweest en de inlijving van Elzas- Lotharingen werd een bl{jvende waar schuwing voor bet nageslacht, een volgende maal niet zoo lichtvaardig den strijd aan te binden. Frankrjk heeft in het Duitsche rjk zijn meerdere erkennen moeten, maar het gebenrde in 1870 is nooit vergeten en evenmin vergeven. „Moetik een cheque schrijven voor vijftig dnizend gulden aan Wouter?" vroeg hy. „Neen, aan Wouter Hoytsema, als 't u blieft." .Dank je. En moet ik een adres zetten op bet contract, dat ik u zal geven „Het Maas-hótel." Salomons bedwong met moeite zyn verbazing. Het Maas-hótel was het duurste in Rotterdam. Hij wierp de cheque en het docu ment over de tafel. „Ziezoo", zei hy. „Ga nu mee naar myn bank. Neem mij niet kwalijk, dat ik haast heb. Ik heb nog veel te doen, eer ik straks naar Amsterdam vertrek." „U behoeft immers aan de bank niet uit te leggen, dat ik de held van die politiezaak ben?" vroeg Wouter. „Volstrekt niet. Ik leen je het geld, en zal je weldra veel meer betalen. Dat is voldoende. Zy kunnen natuur lek hun eigen gevolgtrekkingen maken." Wouter bekeek de cheque. „Waarom zet u „aan toonder te betalen" tus- schen die twee ïynen vroeg hj. Salomons legde bet hem uit en vond zelfs tjjd om hem te toonen, hoe hy zulke gewichtige Btukjes papier moest endosseeren. Toen gingen zy naar de bank. De bejaarde directeur was blykbaar ver baasd door de grootte der cheque en Wanneer er twee mogendheden in Enropa zy'n aan te wijzeu, wier bond genootschap het minst waarschijnlijk zou zijn, waarvan de bnitenlandsche staatkunde van de eane de felste kri tiek van de andere uitlokt, dan z[jn het zeker Frankrfc'k en Daitschland, elk voor zich het middelpunt van twee groote Europeesche Statenbonden, de Triple Entente en hat in den laatsten tijd minder hecht gebleken Drievou dig Verbond. Jaren en jaren zullen noodig zyn, om vooral in Frankrijk de stille haat, welke het volk bezielt tegen alles wat een Duitsch karakter draagt, te ver minderen en de grootste diplomatieke scherpzinnigheid is dikwijls noodig, om nietige Frausch Duitsche conflicten tot bun ware verhoudingen terug te brengen. Nog niet lang geleden kregen eenige vreemdelingen te Nancy twist met een paar inwoners dier plaats, welk onbeduidend voorval waarschijnlijk nooit bniten de Fransche grenzen bekend zou zjn geworden, wanneer niet die vreemdelingen Daitsebers ge weest waren, waardoor het nietige incident eensklapB het karakter van een anti-Duitsohe betooging kreeg, zoodat zelfs de voornaamste Fransche en Duitsche autoriteiten ter voorko ming vau internationale moeiiy'kheden tusBcheubelde moesten komen. Frankrijk is in 1870 de overwon nene, Duitschland de Overwinnaar geweest. Daarom kunnen de Dult- schers over het algemeen nog meer van Fransche, dan de Franschen van Duitsche zBde verdragen. Ieder, die he', waagt, in toespraak of geschriften Duitschland te verheer lijken en Frankrijk te verkleinen, heeft het voor goed bij de Franschen be dorven. En juist aau die onvoorzichtige daad, getuigend van diplomatieke onervarenheid, Leeft de Grieksche koning, te Berlijn op bezoek, zich dezer dagen schuldig gemaakt. Meer Duitscbgezind dan zjjn over leden vader, steeds denkend aan de militaire opleiding, by een Duitsch regiment genoten, aan den gezelligen tijd, in het Germaansebe rijk doorge bracht en last not least aan de bloed verwantschap tusschen Keizer Wilhelm en hem, heeft Koning Constanten in een van zijn toasten de Duitsche leger- organisatie een buitengewone buide gebracht en zelfs verklaard, dat Grie- kenland zQn succes in de jongste oor logen in hoofdzaak aan hst Duitsche militaire voorbeeld dankt. Over het algemeen is deze verkla ring in Duitschland met voldoening, maar toch kalm opgenomen, in Frank rijk daarentegen heeft ze een hevige beroering gewekt. Want juist een Fransche militaire missie in Grieken land en Fransche hoofdofficieren, die het leger daar naar hun inziehten hervormd hadden, schreven zich tot nn toe voor een groot deel de eer der behaalde overwinningen toe. Niet alleen heeft dus koning Con stanten het Fransche volk geprikkeld, door Duitschlands militaire organisatie de jeugd van den „toonder". „O, dat is nog maar een peulschil letje", zei Salomons. „Over tien dagen zal hij tienmaal zooveel tot zijn crediet hebben*. „Nu, meneer Hoytsema", zei de directeur vriendelyk, „ik hoop, dat ge op uw geld zult passen". „Ik zou u willen vragen, dat te doen", zei Wouter, glimlachend om dat woordje voor zjjn naam. „O, als u het aan my overlaat is het veilig". „Ik kan alles niet hier laten, maar zeker zal ik geen vyftig duizend gul den in een week besteden. Ik wensch echter een stuk grond te koopen, en kan ik nu een paar duizend gulden krügen „Zeker." Wouter schreef zijn eerste cheque en ontving het gevraagde bedrag. Salomons stond er grynzend bij. Hy zag nog steeds den komischen kant dezer zaak en was benieuwd, wat de bestuurder der bank zou hebben ge zegd, als hy Wouter den dag te voren had gezien. „Apropos," zei Wouter met een eenigszins kloppend hard, „veronder stel, dat ik inlichtingen omtrent my- zelf moest geven, wilt u, heeren, dat dan doen?" „De bank zal altyd zeggen, of uw cheque zal worden gehonoreerd voor een bepaald bedrag of niet. In alle te pryzen, maar ook en vooral door Frsnkrjjks pogingen, de Grieksche weermacht te versterkeD,te miskennen. Vol verontwaardiging heeft de Fransche pers zich dan ook de laatste dagen bezig gehouden, het incident te bespreken en waar koning Constantjn het voornemen te kennen had gege ven, ook dezer dagen den president der Fransche republiek een bezoek te brengen, eischt men zelis repre saille-maatregelen en weigering door de regeering, om den Grieksehen ko ning als gast in de hoofdstad te ont vangen. Inmiddels hebben verschillende Grieksche diplomaten beter dan hun koning Ingezien, dat deze een groote flater begaan heeft en trachten nu, verder ziende dan de jonge koning, het voorgevallene zooveel mogelijk te vergoelyken. Griekenland kan den Franschen stenn en het Fransche kapitaal in de toekomst niet missen en daarom Is het dringend noodzakelijk, zoo Bpoedig mogelijk de begane fout te herstellen. Reeds heeft men van Grieksche zijde op allerlei w{jze getracht, de geheele zaak als een misverstand voor te stellen en wordt nu aan Frankrijk de grootste hulde en waardeering ge bracht. Wenizelos, de Grieksche minister president, heeft nu aan het Fransche blad Le Matin een telegram gestuurd, waarin hy nogmaals nadrukkeiyk be toogt, dat in koning Constantjjn's rede niets Btultends voor Frankrijk ligt en da Matin is nu genegen, dit als een begin van genoegdoening te beschou wen. Tevens heeft Wenizelos zyn voor nemen te kennen gegeven, den koning by diens aanstaand bezoek te verge zellen. Voor koning Constantyn is Wenize los in die dagen de bekwame diplo maat, die hem vergezelt,om eventuoele flaters, welke da jonge vorst nog mocht begaan, onmiddeliyk weer goed te praten. Toch zal, vreezen wij, de ontvangst, den Grieksehen koning te Parys bereid, heel koel zyn. Het Fransche volk Bteekt zyn meaning niet onder stoelen en banken en zal den vereerder van Duitschland zonder twyfel alles be halve gastvry ontvangen. Binnenland. Sluiting Staten-Qeneraal. Zaterdagnamiddag heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken op de ge- brnikeiyke wyze de Staten Generaal in vereenigde zitting gesloten. In zqn sluitingsrede herinnerde de Minister aan de totstandkoming van talryke verdragen met vreemde mo- gendhodenvan het wetsontwerp be treffende den kindertoeslag aan onder- wyzersvan talryke militaire wetten, als landstormwet en kustdefenBievan de auteurswetvan de overneming van het bedryf der Bell-telefoonmaat- schappyvan verschillende verzeke ringswetten van da voorbereiding andere opzichten zal meneer Salomons, die u hier heeft gebracht, de rechte man voor u zyn niemand beter In Rotterdam," zal de bankier. Salomons zette een pedant gezicht bp deze vleiery, en Wouter besloot terstond, hem weer te ergeren, als ze samen op straat waren. „Nog een vraag en dan ben ik gereed," zei hy. „Wat is de beste plaats, om dingen van waarde te laten opbergen „Dat hangt van hun aard af. Is het zilver, juweelen, papier?" Salomons spitste de ooren, en de jongen glimlachte. „O," zei hy, .ik heb een groote hoeveelheid ryke ertsen, die Ik In een veilige en toch gemakkeiyk toeganke- lyke plaats wilde laten opbergen." „Dan zou ik u aanbevelen, een kluis te huren in de Safe Deposit aan aan den overkant. Daar hebt u vol komen zekerheid en wordt u snel ge holpen in de kantooruren." Wouter bedankte hem en verliet met Salomons de bank. Midden in de Hoogstraat, de drukste straat van Rotterdam, haalde hy den reusaehtigen diamant uit zyn zak en hield dien Salomons onder den neus. „Ik heb u wel gezegd, dat ik ze zoo groot als hoendereieren had," riep hy uit. „Wat denkt u van deze?" Salomons staarde er een oogenblik op als betooverd, Toen keek hy schuw der reorganisatie van het bestnurs- wezen in Indiëvan de overneming van de spoorwegen Batavia—Buiten zorg en tal van kleinere wetsont werpen. Tweede Kamer. De vergadering van de Tweede Kamer op margennamiddag te 3 uur is alleen bijeengeroepen ter benoeming van de commissiëu tot onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuwe leden. De vergadering zal verdaagd wor den tot dan volgenden middag 2 uur, wanneer zal worden overgegaan tot het opmaken van een candidateniyst voor het voorzitterschap en verder tot aanbieding van de staatsbegroo- ting voor 1914. Eerite Kamer. De Eerste Kamer is ter vergadering byeengeroepen tegen morgen, 16 de zer, des namiddags half vier. Uit de Pers, Het einde der Chriet. Hist. Unie. Scbryvende over den oproep van do heeren Bichon van IJsselmonde en C. E. van Koetsveld (vroeger alg. secretaris der chr.-hist Unie) tot stichting van een nieuwe chr.-hlst. party, zegt De Fakkel De oprichting van den Nationalen Bond van Protestante Kiezers was de eerste daad, die aan de coalitie, in het hyzender aan de chr.-hist. party, aanhang ontnam. Wat thans door de heeren C. E. Van Koetsveld en C. J. A. Bichon van IJsselmonde, hlykens hun oproep, wordt ondernomen, is voor de chr.-hist. party veel erger. Het gaat nu om haar voortbestaan. Slagen de heeren Van Koetsveld en Bichon, en ontnemen zp met de oprichting hunner nieuwe party aan de bestaande chr.-hist unie behalve haar aanhang (die reeds voor een groot deel overgeplant is) ook naar haar leden, dan is het met de betee kenis van jhr. Lohman's party uit, en zou zy, by kunstmatige levens rekking, in verkiezingsdagen met handen en voeten aan de coalltiege- nooten zyn overgeleverd. .om door dr. Kuyper gekraakt te worden. Het wraakadvies van De Nederlan der en andere kerkeiyke bladen, waar door de socialistische Kamerfractie tot 18 Btygen kon, dreigt duur te worden gekocht. Het is geen leedvermaak, dat ons dit doet scbryven, maar ver heugenis over het feit, dat een daad, door ontstemming geïnspireerd, doch met het landsbelang zoozeer in stryd, thans gewroken staat te worden door leden van de eigen familie. In ver band hiermede zyn een paar berichten van kerkeiyke bladen van belang. Zoo deelt De Banier, orgaan (in Fries land) ter verbreiding van chr.-hist. beginselen, mede, dat vooral ook in de bedoeling ligt te protesteeren tegen handelingen en schifturen, die zich in de actie en de pers dar rechterzijde, inzonderheid by de laatste verkiezing en later, hebben geopenbaard. En de roomsche Limburger Koerier weet nog te melden, dat de laatste rond en fluisterde: „Ben je gek?" „Neen," antwoordde Wouter koeltjes en stak het kleinood weer in den zak. „Maar ik wou u eens ergeren, meneer Salomons." „Je loopt toch niet alleen rond met dien steen in je zak?' „Waarom niet? Hy heeft niet by- zonder de aandacht getrokken, toen ik hier kwam. Hy ruikt niet, ontploft niet, brandt geen gat In myn kleeren, hy is heel veilig, dat verzeker ik u." „Laat my hem meenemen naar Am sterdam. Jongen 1 Jongen 1 Hy moet wel vierhonderd karaat wegen 1" „Ik heb voor vandaag geaoeg van zaken en heb nog een hoop andere dingen te doen. Zal ik u Dinsdag weer zien „Neen. Woensdag om elf uur. Nog een woord. Laat my hem in myn brandkast sluiten." „Vaarwel." Salomons bereikte als in een droom zyn kantoor en zakte in zyn stoel neer. Toen riep hy zyn vertrouwden klerk. „Isaac," fluisterde hy, „ik ga naar huls. Ik heb rust noodig, eer ik naar Amsterdam ga. En bestel een andere weegschaal, Isaac. Voortaan zullen wy diamanten by het pond verkoopen, evenals aardappelen." (Wordf vervolgd.)

Goessche Courant | 1913 | | pagina 1