N°. 94 J913, Dinsdag 12 Augustus, 100 jaargang. s FEUILLETON. Liefde's Loon. 8t« GOESCHE De uitgave dezer Courant gesohiedtJMaandag-, Woensdag- en'Vrydagavond uitgezonderd op feestdagen. Pr(jB per kwartaal, in Goes f 0,75, buiten Goes, franco f 1,85, Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentlön op Uaandagr en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. COI lilt De prjs der gewone advertentlën is van 1-5 regels 50 ct., elke regel meer 10 et By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels i 1,— berokond Bewjsnummer» 5>ent. Telefoonnummer 83. Directeur G. W. van Babneveld. Uitgave vau de Naaml.Veaaooiscliap .Goesche Courant". Hoofdredacteur W. J. C. van Santin. liet Volk is niet minder dan wij teleurgesteld over den afloop der lier- stemming in Rotterdam I, waarbij een kostbare Kamer-zetel aan de rechter zijde werd verspeeld. Maar in een beschouwing over den uitslag gaat de redactie van Het Volk veel te ver. Zij wijt de schuld aan de vrije libe ralen, die, ,/hun brandkast-belaiigen beter bevestigd wetend bij den ciericaal, verraad aan onze, maar ook aan de vrijzinnige zaak (hebben) gepleegd". En verder heet liet„Zij hebben hun district, het district van Borgesius, met het meest brutale cynisme aan den vijand verkocht". Dit zijn zeer dikke woorden. Zij geven evenwel iu bet minst niet een zuiveren kijk op de zaken. Indien, na de drukte van het Zwol- sche Congres, de redactie van Het Volk eens kalm gaat nacijferen, zal zij be seffen, dat voor bet verwijt aan de vrije liberalen, als zouden zij „met bosjes van honderden tegelijk naar den vijand van algemeen kiesrecht en staatspen sioen overgeloopen" zijn, absoluut geen grond bestaat. De teleurstelling over den uitslag volkomen begrijpelijk doet het scciaal-democratiscb hoofd-orgaan on- billük zijn. Ware het hoofd koel gebleven men had de reden van dezen tegenslag in andere omstandigheden gezocht. En die reden is deze dat honderden en honderden het vertrouwen aan de S. D. A. P. hebben opgezegd, gevolg van haar allerongelukkigste houding in zake het aanvaarden van de ministe- rieele portefeuilles. Wij nemen aan, dat de aangesloten leden zich daaraan niet hebben gestoord, doch, als de S.D.A.P. het alleen van haar aangesloten leden moet hebben, op hoeveel vertegenwoor digers zou zij dan in de Tweede Kamer der Staten-Geueraal kunnen bogen Zeker nog op geen kwart van het thans overgebleven zestien-tal. De sociaal-democratische sprekers en debaters bij de jongste stembus-cam pagne hebben het tot doof-wordens toe verkondigd: „Wilt gij, kiezers, ervan verzekerd zijn, dat zoo spoedig mogelijk algemeen kiesrecht en staatspensioen tot stand komt, stemt dan ome candi- daten, de ware, de oprechte strijders voor deze alleszins billijke eischen En aan het verkondigen van deze be loften zetten zij meerdere kracht bij, door de vrijzinnigen als onhetrouwlare strijders voor de genoemde eischen af te schilderen. De socialistische propaganda heeft inderdaad in de afgeloopen Juni-maand helaas vat gehad op kiezers, die in hun hart absoluutgeen sociaal-democraat zijn, doch vóór alles zoo spoedig mogelijk algemeen kiesrecht en staatspensioen verwezenlijkt wenschten te zien. De mannen staarden hem verwon derd aan, doch antwoordden niet. De dikke man scheen een beroerte van kwaadheid te krijgen en keek naar de lucht. „Heb ik ooit van mjn leven hak kelde hp. De groenteboer laehte en Wouter bloosde. „Het is een eeriyk aanbod," drong de jongen aan. „U denkt toch, hoop ik, niet, dat ik u wil afzetten „Kijk eens aan! Wie heeft ooit zoo iets beleefd 1" Maar de groenteboer kwam tusschen- belde. „Je bent een schrandere jongen,' lachte h(j. „Zoek je werk „Neen," was het korte antwoord. „Ik zoek iets te eten." „Wel, verdraaid, dat zal je hebben. Naar binnen met je. Ik zal wel be talen. 't Zal me goed doen, je te zien smullen'. ,Ben je gek, De Wit", vroeg zijn buurman, die weer by adem was ge komen. „Wel neen. Die drommelsche jongen kan niet voor een gulden opeten, dan ion hjj barsten, Hoor eens, Ik wed om Die kiezers nu zijn bitter bedrogen bij de S. D. A. P. uitgekomen. Het bleef bij woorden. Toen den sociaal-democraten de ge legenheid geopend werd, hnn beloften in daden om te zetten, speelden zij een politiek van verstoppertje, welke een ernstig-willende politieke partij niet vergeven worden kan. Dit beeft zich nu gewroken. Wij weten wel, dat het hoogst ge makkelijk is, een misslag al is men nog zoo van eigen schuld overtuigd op anderer schouders af te wentelen. In dit opzicht denken de sociaal-demo craten al buitengewoon handig te zijn. Een groot deel van het Nederlandsche kiezers-volk heeft hun succes-politiek echter doorschouwd. Het verlies van Rotterdam 1 voor de Staten, het verlies van datzelfde district voor de Tweede Kamer bewijst zulks. Nogmaals wij betreuren het, dat de reactie in het parlement versterkt is, het geen zeggen wil,dat de tegenstanders van algemeen kiesrecht voor mannen, het mogelij k-maken van vrouwen-kiesrecht, de tegenstanders ook - en dit vooral niet te vergeten van staatspensioen, zich straks sterker zullen gevoelen en de oppo sitie feller zullen doordrijven, dan na 25 Juni reeds was aangegeven. Doch, gelijk bij eiken tegenslag, dringt zich de vraag op den voorgrond aan wie de schuld En op die vraag kan maar één antwoord worden gegeven zij ligt alleen en uit sluitend bij de sociaal-democratische arbeiders-partij. Zij heeft wind gezaaid. Nu moet zij niet in het minst tot schade van het proletariaat, dat zij zegt te willei opheffen, maar waarvoor zij thans geen hand uitsteekt storm oogsten. Buitenland. Na den vrede. Zal er uu een tyd aanbreken, waarin rust en vrede op den Balkan terug- keeren, waarin de staten op bet uit geputte en verzwakte schiereiland door een nieuw en hechter verbond elkander zullen steunen In het her winnen van zoo heel veel, dat in de laatste jaren door onderlinge twee dracht verloren ging? Het is te hopen, maar met zeker heid te voorspellen is het niet. Want het Balkanscbiereiland is een reusachtige heksenketel, waarin de meeBt heterogene elementen z(jn samengebracht. Boven het wisselende vuur der tijds omstandigheden gehangen, sloten in dien ketel verschillende van die elementen zich aaneen en stiet de eene groep de andere af, maar naar mate het vuur onder den ketel meer of minder hevig werd, wisselde de samenstelling van het brouwsel, door steeds weer nieuwe verbindingen en steeds weer andere afscheidingen. een riks, dat b{j zal betalen." „Afgesproken 1 Ga naar binnen, meneer. Wat verlangt u te gebruiken, meneer Wouter stoorde zich niet aan het sarcasme van den restauranthouder, maar ging binnen en gaf zóó bedasrd zyn wenschen te kennen, dat de eige naar overbluft werd en de groenteboer werkeiyk verrukt was. Wouter at flink en z|Jn vertering bedroeg zestig cent, welke zyn bondgenoot vroolflk be taalde. De jongen stak hem de hand toe. „Dank u, meneer De Wit", zei hy met een open blik. „Ik kom terug. Ik zal u niet beleedigen door u meer aan te bieden, dan n my hebt voor geschoten, maar misschien kan ik het u nog wel eens door een goeden dienst vergelden." Toen ging hij verder en De Wit keek hem na. „H(j praat als een heertje, Ik hoop toch maar, dat de jongen weer komt, en niet om die onnoozele zestig cent. Een roode kool, juffrouw Ja, juffrouw. Ik ga met u mee." Voor hy de Blaak bereikt had, bleef Wouter een oogenbllk staan, om nog •ens goed te bedenken, wat h$ den heer Salomons zou zeggen. Hjj besloot in 't geheel niet over den meteoorsteen te spreken en, zoo Salomons vroeg naar de herkomst van zj]n steentje, eenvoudig te zeggen, dat het hem be- Het Turksche element, herhaaldeiyk als onvereenigbaAr met de andore nitgestoten, toonde den laatsten tyd weer meerdere affiniteit tot de Griek- sche groep en de lang vereenigd ge bleven samenstelling alt Bulgaarsehe, Grieksche, Servische en Montone- grynsche elementen stiet de Bulgaar sehe groep uit, zoo spoedig de omstan digheden een andere combinatie mogeiyk en noodzakeiyk maakten. Thans acht men .en vrede voor largen tijd verzekerd, thans verwacht men, dat het altijd kokende en ziedende mengsel in den Balkanketel tot rust zal komen en dat de samenstelling van dat mengsel in de eerstvolgende jaren niet zal veranderen. Deze verwachting kon wel eens {jdel zyn. De vredesovereenkomst teBoechareBt is te spoedig tot stand gekomen. Wie de onderhandelingen daar vergelijkt met die, welke kort te voren te Londen werden gevoerd, verbaast zich over een zoo groote inschikkelijkheid van het overwonnen land, om den over winnaars, zonder tegenwerping, by ra alles af te staan, wat zjj vroegen. Is werkeljk Bulgarije op het oogen bllk zoojtotaal verslagen, zoo uitgeput, dat bet zich door Serviërs, Roemenen en Giieken zonder morren de wet laat voorscbryven Wy geven toe, zoo hebben de Bul gaarsehe afgevaardigden geroepen, maar wy Btaan er op, dat het nu vastgestelde vredesverdrag aan een herziening door Europa zal worden onderworpen. Dus werd de vrede gesloten. Maar wanneer nu blijkt, dat Europa niet gezind is, dat verdrag te herzien, wanneer nu biykt, dat verscheidene groote mogendheden niet van plan zyn, den zoo juist tot stand gekomen vrede door een andere gebiedsver- deeling opnieuw te verstoren, zal dan in Bulgarye, wanneer het eenmaal steiker en weer op krachten gekomen is, niet een reactie groeien ttgen het nu zoo bereidwillig afstaan van reusach tige gebieden Werkelflk, het brouwsel indenBal- kanketel moge één oogeublik tot rust zjja gekomen, onder het stille opper vlak brnist en ziedt het nog altyd, en één laaiende vlamtong onder dien ketel zal voldoende zyn om heel den inhoud opnieuw in heftige beroering te brengen. Voor zich in dien ketel de zoozeer heterogene elementen in de juiste ver bindingen en in de juiste verhoudingen tot hechte en onveranderiyke stoffen hebben gegroepeerd, zullen nog zeer vele jaren en wellicht nog zeer vele uitbarstingen noodzakeiyk zyn. V Een enkel woord ten slotte nog over de vredesovereenkomst. De artikelen betreffende de grenzen dernleuwe gebieden tusschen Bulgaren, RoemeniërB, Serven en Grieken en de ontruiming dier gebieden werden onveranderd goedgekeurd. Slechts werd een zinsnede, waarin gesproken werd van het tot stand brengen van een nieuw evenwicht hoorde en dat hy kon informeerer, of er ergens zoo één gestolen was- Dan wilde hy hem den steen tegen een bewys laten en alleen maar eerst een voorschot vragen. Later kon de zaak dan afgehandeld worden. Of hy zyn adres zou geven of niet, kon hy nog niet beslissen. Hy wilde nu geen tyd meer ver liezen en had weldra het kantoor bereikt. Salomons en Co., diamant handelaars, Rotterdam—Amsterdam stond er op een groot naambord. Hy trad het kantoor binnen en stond voor een jongeling met een langen neus, die hem aanzag door een tralie hek met een loketje er in, om brieven en pakjes aan te nemen. „Is meneer Salomons op het kan toor?" vroeg Wouter. „O, ja," grinnikte de ander. „Wil je zoo goed zyn hem te zeggen, dat Ik hem wensch te spreken?" „O, ja". De jeugdige Israëliet grin nikte weer en ging door met het copieeren van een adres. Wouter wachtte eenige oogenbllkken. „Waarom ga je meneer Salomons niet waarschuwen, dat lk hier ben vroeg hy eindeiyk. „O, ja. Je bent grappig hé Wou ter begreep, dat by op nadrukkeiyker wyze moest optreden, indien hy den grooten man wenschte te zien. „Ik waarschuw je, dat meneer Clement, van de Hoogstraat, mjj naar tusschen de Balkanvolken, op verzoek van Bulgarye, geschrapt. De vrjjbeid van scholen en kerken g»f eveneens tot eenige discussie aan leiding. Bulgarye stond er op, dat Grieken land In het nieuwe gebied de auto nomie der geesteiyke vereenigingen en de vryheid der Bulgaarsehe scholen zou erkennen. De Bulgaarsehe afge vaardigden stelden voor, dat er weder- zyds vrijheid van onderwys en gods dienst zou worden toegestaan aan alle christelijke volken, die gebied bewonen, dat Servië, Griekenland en Montenegro pas geannexeerd hebben. Hierover liepen de meeningen uit een, zoodat eiodelyk besloten werd, de kwestie voorloopig ter zyde te stellen. Nadat Bulgarye zich verklaard had tegen het Grieksche voorstel om de schade, die de Macedonische bevolking door niet noodzakeiyk geweld heeft geleden, te vergoeden, trok Grieken land dit voorstel in. De kans, dat het vredesverdrag nog door de mogendheden herzien wordt, is zeer gering. Dultschland heeft zich onomwonden tegen die herziening verklaard, Frank- ryk ls, uit vrees den Russlschen bond genoot onaangenaam te zijn, voor een groot deel op zyn vroeger ingenomen Btandpunt teruggekomen, maar in Oostenryk, in de monarchie, die tot nu toe het sterkst op een herziening had aangedrongen, gaan hoe langer hoe meer stemmen op tegen een inmen ging in de Balkanaangelegenheden, die Oostenryk zonder twyfel in conflict met Roemenië, Servië en Griekenland zou brengen. Op steun van buiten zal Bulgarye dus wel niet behoeven te rekenen. Dat Servië en Griekenland met een zoo spoedigen en voor ben voordeeligen vrede buitengewoon ingenomen zyn, Is te begrijpen. In een proclamatie aan het leger heelt de Grieksche koning zyn dank baarheid en bewondering uitgesproken en verklaard trotsch te zyn, aan het hoofd van znlk een leger en vloot te staan. Binnenland. Aan den vóór-avond van het congres te Zwolle. Het bestuur van de sociaal-demo cratische party (de organisatie van den heer Wynkoop) heeft een „Open Brief' gericht aan het buitengewoon eongres der S D. A. P. te Zwolle, waarin het zyn „medeleden In de Internationale" er op wyst, dat de gevolgen van hun taktlek zich begin nen te vertoonen en waarin o.m. de volgende zinsneden voorkomen Uw leiders hebben by u langzaam aan sinds jaren de overtuiging doen ontstaan, dat door hen, in het parle ment de grootste stryd wordt gestre den. Zy hebben u sinds jaren misleid. Gy hebt wel zetels gekregen. Maar gy hebt uw zelfstandigheid verloren. Gy zyt de knechten geworden van meneer Salomons heeft gezonden. Moet ik soms meneer Clement gaan zeggen, dat de loopjongen my weigert toe te laten?" „Hoor eens," was het nydige ant woord. „Pak je weg. Ik ben bezig." Toen stak Wouter zyn hand door het loketje, groep den jongen by den kraag en duwde zyn grooten neus en dikke lippen hevig tegen de tralies. De angstige gil van den jongen deed twee bedienden toesnellen, en een deur werd opengeworpen. Wouter liet zyn tegenstander los en gaf een verklaring. Een dier bedienden, een bejaard man, zag wat dieper dan de versleten kleeren van den jongen en het noemen van meneer Clement's naam verschafte hem gehoor. Boven dien was de man op de hoogte van de praktyken van den jeugdigen portier. Met een klap om de ooren werd ditbeleedigde persoon tj e weggezonden, om den heer Salomons te gaan zeggen, dat er een boodschap van den heer Clement was. Weldra stond Wouter nu voer den grooten man In een zaal vol glazen kasten en tafels, waaraan verscheidene klerken zaten. „Wat drommel begon h(j, maar bedacht zich. „Wat verlangt meneer Clement?" ging hy voort. Die naam was Wouter biykbaar van groot nut. „Hy verlangt niets, meneer," zei de liberale partyen. Gy zjt de knechten der liberale party en. De liberalen hebben uw leider ge dwongen, naar de Koningin te gaan. De liberale partyen hebben u ge dwongen, u tot alles bereid te ver klaren, wat van een knecht wordt verlangd. Zy hebben u gedwongen, te beloven, dat gy uw eigen eischen en klassen- belangen zoudt achterstellen by da hunne, misschien jaren lang. De liberale partyen hebben zich, zooals wy u vooruit gezegd hadden, wat is niet uitgekomen van wat wij u hadden gezegd zy hebben zich gesteld onder de leiding van de grootste vyanden der arbeiders, da vry-liberaleD, wier aantal gy zelf In de Kamer van 4 op 10 hebt gebracht. Gy zyt aan handen en voeten ge- honden. Talryke zetels in de Kamer, Staten en Gemeenteraden hebt ge door hen. Om die te behouden zult ga hun knechten biyven vcor langen tyd Gy hebt den klassenstrijd tegen hen opgegeven. In den tyd van de trusts, de patroonsbonden, de dnurto, do koloniale politiek en het Imperialisme hebt gy een stilzwygend accoord met hen gemaakt. Gtj krUgt uw loon. Gy zyt knechten, gy, en uw leiders, en verdient als knechten te worden behandeld Wy.uwe oude party gen ooten, hebben u dit van af de congressen in Dan Haag, Utrecht en Haarlem voorspeld. Het moest zoo komen. Het verbaast ons niet. Maar nu vraagt de bourgeoisie, niet tevreden, dat gy u reeds onderworpen hebt, een laatste slavendaad van n. En deze daad is zoo laag, zoo afschuweiyk vernederend niet alleen voor u, maar voor uw geheele klasse op de geheele wereld, dat zy ons, S. D. P., brengt tot een laatste woord van waarschuwing aan u. Dit laatste woord luidt als volgt „In naam van de Internationale, in naam van den klassenBtryd, in naam van ons heilig doel, in naam van don moed, de zelfstandigheid en den trots waarmee wy arbeidende klasse alleen ons doel kunnen bereiken, dringen wy bi] u aanDoet dezen laatsten stap op den weg der vernedering, van de nederlaag en den ondergang niet. Verzet u tegen uw leiders. Weigert, wat zy nn van u vragen. Weigert ministerzetels. Belooft uw steun niet aan een liberaal Kabinet. Herneemt als het kan den weg, die naar de overwinning voert. Wordt weder zelfstandig. Doet althans den eersten stap, die naar do zelfstandig heid terugvoert. Brengt het Neder landsche proletariaat, voor welks ont wikkeling naar de Vrye Wereld wy allen verantwoordeiyk zyn, niet tot volslagen vernedering en zwakheid," Kamerverkiezingen. By de Vrydag gehouden herstem ming voor één lid van de Tweede Kamer der Statan-Generaal In het Wouter. „Hy heeft my naar u ver wezen in een gewichtige zaak. Kan ik u eenige ocgenblikken alleen spre ken?" Salomons was een dikhoofdig, breed geschouderd man, die veel op een tol geleek en by de minste ontroering- heen en weer draalde. Dat deed hy nu en alle klerken zagen nieuwsgierig naar den jongen, die het durfde wagen, met zulk oen verzoek by den gewel dige aan te komen. Deze vroeg „Moet dat een grapje verbeelden Alle klerken grinnikten In koor. Gelukkig was Salomons in een goed humeur, want hy had juist een parel voor drie duizend gulden gekocht, welke hy aan een ryko dame voor meer dan het dnbbele zou verkoopen, om by een ander in een oorbel te passen. „Dat sehynt zoo," zeide Wouter, toen de vrooiykheid bedaard was. Da ernstige oogen van den jongen stonden het onderzoek van het dikke mannetje goed door. „Je zegt, dat meneer Clement ja heeft gezonden „Ja, meneer." Salomons was verbaasd. Hg bracht den jongen naar zyn byzonder heilig dom, een feit, waarover hy zelf even verbaasd was als zyn bedienden, Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1913 | | pagina 1