Gij lil Int leien! BOUW- en WEILAHB, Gemeente- Publicatiën. ADVERTENTIEN. Openbare Verkooping. Woensdag 13 Aogüstos 1913, Onafhankelijkheidsfeesten. Voor COSTUMES ZIT- eu SLAAPKAMER. een flinke Koetsiersknecht Een KNECHT ook wethouder Delprat op het terrein aanwezig. De overleden machinist is 62 jaar oud en gehuwd. Met welk een kracht de machine sprong blijkt uit het feit, dat de ketel 150 M. verder geheel in den grond werd teruggevonden en twee wielen van het toestel werden afgeslagen. liet achietongeluk in fort Erfprins. Uit het door autoriteiten en deskun digen nader ingestelde onderzoek in zake bovengenoemd ongeluk is geble ken, dat het sluitstuk behoorlijk ge sloten moet zjjn geweest, en het be dienend personeel derhalve geen schuld aan het ongeval draagt. Men moet voornemens zjjn, de sluitstukken van de kanonnen nog van een nieuwe veiligheidsinrichting te voorzien. Dr. Cuypers bestolenDr. C. Cuy- pers uit Roermond, die Zaterdag als afgevaardigde der Nederlandsche re geering op het 3e internationaal kunst congres te Gent zich naar deze plaats begaf, is in den trein het slachtoffer geworden van zakkenrollers. Kort voor do aankomst van den trein in hat St. Pieterastation te Gent zag dr. Cuypers drie net gekleede hoeren hun reisgoed in de gang van den trein opeenstapelen. Dr. Cuypers met zyn reistasch in de hand, werd op het oogenblik, dat de trein stilhield, belet uit te stappen en zelfs omvergeloopen. Toen de tachtigjarige weer overeind stond, constateerde hjj, dat men hem zj|n portemonnaie, welke groote waar de bevatte, alsook zijn abonnement op het Hollandsche spoorwegnet, ont stolen had. ,j "j8 Een onderzoek naar de daders leidde tot geen resultaat. De oude grafkelder te Emmen. Da opgravingen bij den grafkelder te Emmen zfln, ten gevolge van den aanhoudenden regen, eenigszins ver traagd. Donderdag echter, toen het weer uitstekend was, maakte men goede vorderingen. Er werd aan den weste lijken kant van den grootsten kelder, die, zooals bekend is, tot op den ouden keienvloer is opgegraven, een gang blootgelegd,dienaar genoemden kelder voert. Hoe diep die gang is, moet het onderzoek nog uitmaken. Dien dag werden de opgravingen bezichtigd door eenige leden van de Ned. Anthropologisehe VereenigiDg. Da boeren werden rondgeleid door dr. Holwerda. MoordaanslagDezer dagen, 's avoids kwart over elven zijn bij den wethouder Van Rossum te Herpen (S.-Br.) twee schoten met een jacht geweer gelost door een raam in een benedenkamerer werden 7 ruiten verbrijzeld en in die kamer werd schade aangericht. De marechaussee te Grave heeft aangehouden zekeren V. d. H., die een wrok had tegen den heer Van Rosbuid. Inbraak. Vrijdagnacht is er dief stal met braak gepleegd in de R. K. kerk van St. Martinus te Wijk b(j Maastricht. De dief heeft zich laten opsluiten op het koormet behulp van een klokketouw heeft hfl zich in de kerk laten zakken en daar drie offerblokken opengebroken en van hun inhoud beroofd. Andere offerblok ken zijn geforceerd. Ein naaktlooper. In de duinen bij de Gentsche straat te Scheveningen is, naar het „Vad". meldt, Vrijdag een naaktlooper gezien. Eioenaardige hulde. Naar de „Prov. Gr. Ct." verneemt, bestaat bij het vischvrouwengilde het voornemen, H. M. de Koningin b{j haar bezoek aan de woning van den heer com missaris der Koningin de traditioneele hulde te bewijzen. Zooals men weet, bestaat deze hierin, dat eenige vertegenwoordigsters van het gilde H. M. ónder een versierden hoepel, waarin een visch hangt, laten doorgaan. Reeds zijn de noodige stap pen gedaan door de vischvrouwon, om verlof te ontvangen voor haar hulde- 'omonstratie. Brand bij de Residentiebode. Vrij dagnacht omstreeks half drie ontdekte een politieagent, dat er vlammen uit het gebouw sloegen van de drukkerij van de firma T. C. B. ten Hagen, aan de Nobelstraat te 's Gravenhage, waar het R. K. dagblad „De Residentiebode" gedrukt wordt. Het bleek nader, dat de brand op de zetterij was uitge broken. Het vuur taBtte krachtig om zich hoen en de zetterij met al het materiaal, dat zij bevatte, is dan ook ged ieltelijk uitgebrand. De brandweer was met veel materieel, ook de auto spuit, aanwezig. Om vier uur rukte zij weer in. De drukkerij en de redac tielokalen van de „Residentiebode" hebben brand- en waterschade be komen, doch niet noemenswaardig. De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld. Bij den brand is de kopij van verschillende belangrijke werken, o. a. een deel van de kopij der ge- meentebegrooting, verbrand of onlees baar gewordendit zal aanmerkelijke vertraging te weeg brengen in de indiening van de begrooting, welke in de eerste weken van Augustus te verwachten was. Een treinongeluk. De laatste per sonentrein van Leer naar Nieuwe- schans is Vrijdagavond om twaalf unr bij de halte Hilkenborg door de ge opende brug over de rivier de Eems gereden. De machinist, die het onheil zag aankomen, wist zooveel hj kon te remmen, maar de locomotief en de tender schoven vooruit en bleven boven het water hangen. De passagiers werden met een extra- trein uit Nieuweschans opgehaald. Het verkeer ondervindt vertraging, doordat de reizigers, ook die voor de sneltreinen naar Berlijn, met een pont over de Eems moeten worden gebracht. Menschen hebben geen letsel gekregen. Men gelooft, dat den beambte, die met de bediening van de brug is belast, de schuld voor het ongeluk treft. Vandag zjjn extratreinen voor door gaande reizigers en het postvervoer ingelascht. Brandstichting in een brievenbus. Vrijdagavond werd de Haagsche brand weer gealarmeerd van uit het hotel op den hoek Wagenplein en Bierkade. Het bleek echter, dat niet in het hotel brand was, maar in een op het Wagen plein tegen het hotel geplaatste brie venbus. Volgens ooggetuigen hadden jongens een z.g. „rotje", een met kruit gevulde cartonnen huls, in brand ge stoken en in de bus geworpen. Uit de gleuf der brievenbus kwamen rook wolkjes naar buiten, waarop de brand weer door het inwerpen van zand en het afsluiten van de opening trachtte het vuur te dooven. Nadat de post waB gewaarschuwd en een beambte de bus had geopend, bleek, dat twee gedrukte stukken waren verbrand. De kwajongens, die dit op hun ge weten hebben, hadden natuurlek na het slagen van hun heldendaad ijlings een goed heenkomen gezocht. Een ongeluk. Te Hof van Delft had een werkman het ongeluk, een paal van een hooiberg op het hoofd te krijgen. Zeer ernstig verwond is hij per vaartuig naar het Hypolitus- gesticht te Delft vervoerd.Zjjn toestand is hopeloos. Gestoken. B(j een twist Vrijdag middag tusschen twee huisknechts in het sous-terrain van het Kurhaus te Scheveningenheeft de een den ander met een mes in de borst gestoken, waarbij een long is geraakt. De ver wonde is met de auto van het gemeen teziekenhuis naar Den Haag vervoerd. De dader was gevlucht, maar is Vrij dagavond in z(jn woning aan de R{js- wijkschestraat gearresteerd. De getroffene is 23, de dader 19 jaar oud. De toestand van den ver wonde moet nogal ernstig z{jn. Gevolg der verkiezingen. Evenals de R. K. Arbeidersvereeniging te Enschedé nam ook het Kruisverbond met algemeene stemmen het besluit, niet mede te werken aan de onafhan kelijkheidsfeesten aldaar, wegens de houding der vrijzinnigen bij de jongste verkiezingen. Een lieve mevrouw. Aan den een- tralen post van den Gemeentelijken Hulpdienst te 's Gravenhage werd verbonden een dienstbode, die door haar mevrouw in den vinger was gebeten. Zien in het duister. Het mensche- lfik oog bezit twee verschillende soor ten organen voor het opvangen van lichtstralen: de kegelvormige lichamen en de staafjes van het netvlies. De staafjes, die zich in de middenlaag van het netvlies bevinden, worden beschouwd als de organen, die de kleuren kunnen waarnemenzij zijn werkzaam bij daglicht en nemen het beeld der aanschouwde voorwerpen op. De staafjes daarentegen zijn ver deeld over de overige deelen van het netvlies; zij brengen het licht over, zonder de kleuren te rellecteeren. De gevoeligheid van beide orgaangroepen is zeer verschillend. Men heeft aan genomen, dat de kegelvormige licha men slechts bij daglicht werken, of alleen dan, wanneer ze door een direct licht worden opgewekt, terwijl de staafjes het menscheljjk gezichtstuig slecht dienen bjj nacht of in het duister. Om de proef te nemen op deze stel ling, heeft de bekende psysioloog Lummer eenige interessante waarne mingen gedaan, die we in de Illustra tion beschreven vinden. In een hel deren maannacht is hij in een lucht ballon opgestegen. Aan den gondel waren wimpels en vlaggetjes vam verschillende kleur bevestigd. Er werd nu geconstateerd, dat, hoe meer het oog wende aan den nacht, hoe slechter de kleuren waar te nemen waren, tot eindelijk alle wimpels en vlaggetjes even grauw of gr{js schenen. Een dergelijke proef nam men eens op een plek buiten do stad, ook 's nachts bij helderen sterrenhemel. Zoolang het oog het schijnsel van electrische lampen opving, bleven de kogelvormigo lichamen in werking en zag men kleuren. Toen de lichtstralen verdwenen, traden de staafjes in actie de kleuren vervaagde. Nu leek het, of de hemel met myriaden sterren was bezaaid, alle met witachtigen gloed, terwijl men te voren slechts eenige groote sterren had kunnen waarnemen. Toen men trachtte, de sterren te fixeeren, scheen het of haar aantal in hun lichtsterkte verminderde. Al dien tijd waren de Btaafjes in volle werking. De traagheid deed zich voelen, toen men eensklaps zich omkeerde en naar het roode licht der buizen keek, dat op het allereerste moment witachtig scheen. Niet zoodra waren de kegel vormige lichamen wskker geschud, of men zag het werkelijk rood. Er zijn in dit opzicht interressante proeven te nemen. Frappant is b.v. de volgende: kijk een tijdje naar de maansikkel, dan naar een ster in de onmiddellijke nabijheid van de maan, en deze is een paar minuten lang voor ons oog ver dwenen. Het redactiegeheim. Te Nagyzalota in Hongarije, was in een echtschei dingsproces als getuige o.a. gedagvaard een journalist, Rudolf Farago. Deze weigerde echter getuigenis af te leggen, omdat hij zich door het redactie-ge heim gebonden achtte. De rechter, Binnay, stelde hem daarop van alle getuigenis-aflegging vrij, onder de verklaring, dat het redactie-geheim evengoed gehandhaafd diende te blij ven als het ambtelijke. Spoorwegongeluk. De exprossetrein Kopenhagen—Esbjerg ontspoorde Za terdag bij Brammlnge. Alle wagons, behalve de laatste, vielen om. Tot nu zijn er 15 k 16 dooden en een aantal gewonden. Men vreest, dat zich onder de puinhoopen nog meer gewonden bevinden. De machinist en de stoker konden zich door van de locomotief te springen redden. De gewonden werden naar Esbjerg gebracht, de dooden naar Bramminge. De bisschop en de kniebroeken. De Beieren zijn, vooral op het platte land, gehecht aan de Belersche klaedij, joppe, korte broek en bloote knieën, zooals wij op „Entos" de muzikanten in Ober-Bayern kunnen zien optreden. Nu heeft de bisschop van Munchen een besluit genomen, dat in Opper- Beiersche boerenkringen en vooral onder de leden der vereenigingen voor behoud van de nationale kleeding en van de bergkleeding groot opzien heeft gebaard. Do bisschop heaft namelijk besloten, dat dragers van korte broeken en bloote knieën in de toekomst geen vergunning meer zullen krijgen voor de kerkelijke inwijding van hun ver- eanigingsvaandels, zelfs niet, als op die vaandels religieuss beelden voor komen. Bij die feestelijkheden zal voortaan ook geen mis meer worden gelezen, en de leden dier vereeni gingen zullen niet meer tot andere kerkelijke feesten worden toegelaten. Dit besluit is te opmerkelijker, daar de protector der vereenigingen voor het behoud van de nationale- en berg kleeding, de bekende baron van Cramer-Klett is, lid van den Rijksraad, die tot het katholicisme is overgegaan, en bü den bisschop in hooge gunst staat. In Opper-Beiersehe clericale bladen worden de leden dier vereenigingen genoemd „zedelijk-minderwaardige lie den", die alleen voortkomen uit de .lichtzinnige, pretmakende en dans- lustlge elementen van het Beiersche volk." In de Beiersche kniebroeken-veree- nigingen is men zeer ontstemd over dit bisschoppelijk besluit. Het voor nemen bestaat in Munchen een groote protestmeeting van kniebroek-dragen de Beieren te organlseeren. De laatste der Irokeezen. Het laatste opperhoofd der Irokeezen, Hia watha, is dood. Sedert vele jaren stond h(j aan het hoofd van den eens zoo machtigen stam, dis thans in Ontario verblijf houdt Hoewel de 12000 Irokeezen overal verstrooid zijn, werd toch Hiawatha als het opper hoofd van hen allen erkend. Z(jn op volger moet door den stam gekozen worden Hiawatha's eenige zoon Laza rus heeft zich van den stam afgekeerd en studeert in de theologie Men zal dus naar een ander opperhoofd moeten omzien. De meeste Irokeezen beoefenen den landbouwhun gebied in Ontario verkeert in een uitstekendei staat en w(jst op een hoogen trap van be schaving. Juist gepast. 't Is heel vleiend voor me, dat u ms vraagt, uw doehter te schilderen, maar ik ben eigenlijk dieren-schilder. „O, dat treft prachtigmjjn dochter is toch nog maar een bakvisch. Op school. Kan je mii een strijkinstrument opnoemen, Jan? Een schilderskwast meester. ¥efk(Hi|tingea en Werpactttipgea. Juii. 30 's Heerenhoek, timmermansinboedel en aardappelen, Holimann en Verhoek. 30 Driewegen, vruchten te Velde, Neervoort. 30 Kwadendamme, veldvruchten, Pilaar. 31 Kloetinge, veldvruchten, v. Dissel. Bergen op Zoom, koolzaadgronden, Bestuur der domeinen. Aug. 1 's Heer Arendskerke, woonhuis en in- boedel, Pilaar. 2 Nisse, veldvruchten, Pilaar. 4 Kloetinge, veldvruchten, v. Dissel. 4 Ierseke, woonhuis enz., inschrijving Gemeentebestuur. 6 Heinkenszand, schapen, hooi en stroo, van Cleef. 6 Nisse, veldvruchten, Neerveert. 7 Goes, inboedel, v. Dissel. 11 Kapelle, koffihuis, Pilaar. 13 Ovezand, bouwland, Neervoort. 14 Kloetinge, bouw- en weiland, v. Dissel. 14 Driewegen, kapitale boereninspan, Neervoort. 18 Kruiningen, ambachtsheerlijkheid, Thol- sende Pilaar 19 Goes, boomgaard, v. Dissel. 21 Nisse, inspan, Pilaar. Wolfertsdijk, verpachting bouwland, Pilaar. September. Hoedekenskerke, hofstede en bouwland, Neervoort. Goes, Holl. hoeve, Pilaar. Watergetijen voor Ierseke. Dagen. Hoogwater. Laagwater. Vrm. Nam. Vrm. Nam. 28 Juli 9.46 10.10 3.05 3.37 29 10.59 11.25 4.12 4 53 30 12.05 12.18 5.27 6.07 31 12.45 1.22 6.38 7.11 1 Aug. 1.51 2.19 7.37 8.— 2 2.45 3.12 8.25 8.49 3 3.36 4.01 9.12 9 37 Telegrafisch Weerbericht naar waarnemingen in den morgen van 28 Juli medegedeeld door het Ned. Kon. Meteor, Imtituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 770.6 te Horta. Laagste barometerstand 757.0 te Stockholm. Verwachting tot den avond van 29 de2er Meest matige Noord-Westelijke tot Noordelyke wind. Meest zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring. Waarschynljjk eenige regenbuien. Zelfde temperatuur. Burgerlijke 8tand van Goes. Van 23 25 Juli. Ie Huw. aik.27, Jan Reitsma 27 j. jm. te Goes, onlangs te Texel en Rosalie Margarethe Tren, 24 j. jd. te Leenwarden 27, Frans Lothar Weiss, 29 j., jm. te Goes, onlangs te Wage- ningen en Martha Johanna Klasina Bakker, 22 jjd. te Scheveningen. Geboren24, Cornelia Elisabeth d. van Cornelis Abraham Schipper en Plonia Pieternella Vermeulen 25 een onechte dochter28, Evelina Johanna, d. van Johan Adries Rooze en Gerarda Johanna Nagelkerke. Markberichten. Rotterdam, 28 Juli 1913. Vlas op het laud geen aanbod. Aard appelen tamelijke aanvoer, weinig vraag, Westiandsche klei f 1,80 a f 2,20, zand f 2,50 a f 2,75, Brielsche kralen f2,50 at 2,75. Granen buitenlandsche pijjshondend, kalm. Meel f 12,75, stil, Bonwman onveranderd stil, no teeringen onveranderd. Binnenlandsche: Nienwe Tarwe f 12,hi 13,50 Tarwe (afwijkende) - 10,- 11, Koolzaad - 19,— - 21,— Karwjjzaad (oud)- 15,- (nieuw) 14,50,- 14,75 LJnzaad (voer) - 13,— - Lijnzaad (zaai) - - Erwten - - Bruine boonen - - Mais, La Plata- 130,- Rogge Chevalier - - Eieren Zeeuwsohe - 4,80 - 5,— Overmaasohe - - 4,90- 5,10 Varkenemarkt Rotterdam. Veeaanvoer varkens 755, 30l/g a 28 ct., lichte soort 28 Via 27 ct, goeden handel. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND." Veiling van 26 Juli 1913. Roode Bessen 12 ct., Krnisbessen 10 a 12 ct., Oranje Pruimen 40 a 44 ct-, Roode Prnlmen 30 a 32 et. Aard beien 15 a 18 ct.. Yellow Transparante lste soort 18 a 20 ct, Yellow Trans parante 2de Boort 8 a 10 ct., Afval znnr 8 a 9 ct., Oomskinderenpeer lste soort 28 a 30 ct., 2de soort 20 a 22 ct., Erwten 5 a 6 ct., Aardappels 3 a 4 ct. alles per K.G. Roodekool 8 ct., Bloemkool 3de soort 3 a 4 ct., Perzik ken 8 a 12 ct., alles per stuk., Augur ken 42 ct. per 100. Dienstregeling Spoorwegen. Burgemeester en Wethouders van Goes maken bekend, dat ter secretarie dezer gemeente ter inzage zijn neder- gelegd de ontwerpen voor de winter- dienBtregellng 1913/14, aangeboden door de Noord-Brabantseh Duitsche Spoorweg-maatschappij. Eventueele opmerkingen moeten vóór of op 1 Augustas 1913 recht streeks worden Id gezonden aan het Departement van Waterstaat. Goes, 25 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. B. DE BEAUFORT. De Secretaris, G. A. HAJENIU8. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kapelle. Vrijdag werd door notaris Liebert voor den heer Jaos. Burger en de erven M. Gelok, publiek verkocht 8.96 3 H.A. vruchten te velde. De opbrengst was f 1823,66. Tarwe werd verkocht van f 75 f112, haver van f67 f84, -bruine boonen van f 109 f 116, platte boonen van f 50 i64, suikerbieten van f62 f115, aardappelen van f 30 f 90, alles per 0.39.24 H.A. I 12 Vr-jarlge Echtvereenlging 1 f van I f CHR, VAN FRAASSEN on L. J. VAN FRAASSEN—Dedkrt op 31 Juli a.s. Den Briel, Juli 1913. lË'fiMtManttMMillWtMemWitMMtaiejtMi' Getrouwd: M. J. BRUIGOM Jr., Phil. Docts., en EUGÉNIE W. VERNÈDE. Den Haag, 25 Juli 1913. Gjj kunt het zelt wel weten of ook g(j door de algemeene kwaal van onze dagen aangetast zjjt. Dezennwzwakteis„de"kwaal van onzen tijd. Slapeloosheid gedu rige vermoeidheid; gebrek aan eetlust; hoofdpijn die op vaste tijden wederkeertsulzen in het hoofd, suizen In de ooren angst, zenuwachtigheid en prikkelbaar heid zijn alleB verschijnselen van zwakke zenuwen. Die zenuwzwakte maakt uw leven verdrietig en ongelukkig. Wanneer gij die kwaal met vracht wilt bestrijden, neem dan des morgens, dadelijk na uw ontbijt en des middags, oen uur vóór den maaltijd, één eetlepel Sangui- nose. Gij zult er al heel spoedig de gevolgen van ondervinden. SANGUINOSE kost f 1,50 de flacon van 300gram; 6 fl. f8,—, 12 fl. 15,—. Te verkrijgen bij de meeste Apothekers en goede Drogisten. Wacht u voor namaak. VAN DAM Co., de Klemerstraat 2c/4, Den Haag. De NotariB H. W. NEERVOORT, te 's Gravenpolder, zal op des namiddags 2 uur, in de herberg van den heer M. Rijk, te Ovezande, In twee perceelen en In masaa in het openbaar verkoopen aan den Wolfhoekschen weg, te Drie wegen, sectie C nos. 35 en 36. In pacht bij Cobn. Vaar, tot rooven oogst 1913. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes zal, op Donderdag 14 Augustus 1913 des namiddags om 2 nur te Kloetinge, in de herberg van Th. Daokvos, publiek verkoopen 3 hectaren 30 aren 96 centiaren te Kloetinge, aan het Moerweegje, in RentmeesterB-Ambacht en aan het Melkweegje, resp. verpacht aan de heeren C. Nieuwenhuijze, J. M. Stranb en B. van Liere, alles breeder om schreven in veilingboekjes, welke ver krijgbaar zijn ten kantore van ge noomden notaris, alwaar tevens nadere inlichtingen zijn te bekomen. wende men zich tot de Firma E. DE GRAAF, v/b. Wed. Davidson, Amsterd. Veerkade 24, Den Haag- AGENT: H. M. BRUGQEMAN, Coiffeur—Grimeur, Koningstr., Goes. AANGEBODEN net gemeubileerde Adres: Nieuwstraat D 176, Goes. Door teleurstelling teretond GEVRAAGD. Stalhouderij Wed. RIJK. gevraagd, die goed kan melken. L. MANGE, Goes.

Goessche Courant | 1913 | | pagina 3