N°; 88 1913 Dinsdag 29 Juli Onze Premie, Ooor den Franschen Tijd naar Oranje. 2 FEUILLETON. Liefde's Loon. Oa uitgave dezer Courant geschiedt .Maandag-, Woensdag- on'Vrydagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes 0975! buiten Goes, franco 1,85, Afzonderlijke nommers 5 cent, inzending van advertentlan op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. Dei pr{jsder gewone ad verten tién is van 1.-5 regelsSO ct., elke regel meer lOct i>9 directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfdo advertentie wordt de prg'3 slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweiyk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels ft 1,~ berekend Bewijsnummers 5 cent Telefoonnummer 32. Directeur 0. W. van Barneveld. Uitgave van de Naaml.Vennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur W, j, c. van Santbs Het is een gelukkige gedachte van de administratie van ons blad geweest om onze premie, getiteld voor den geringen prijs van slechts vijf en twintig cents afgehaald aan ons bureau en dertig cents franco per post voor onze lezers verkrijgbaar te stellen. Daardoor hebben velen van hen zich reeds voor een luttel bedrag dit werk van 107 bladzijden druks, op boeiende wijze door den bekenden historie schrijver Joh. H. Been geschreven en voorzien van meer dan veertig illustra ties en portretten kunnen aanschaffen. In een kort bestek, op aangename wijze verteld, krijgt men hierin een overzicht van de beteekenis van het onafhankelijkheidsjaar 1913 en waar in zoo talrijke gemeenten op Koord en Zuid-Beveland onze 100-jarig onaf hankelijkheid in welgeslaagde feesten herdacht wordt, heeft onze premie voor de bewoners aan deze gemeenten nog meer dan gewone beteekenis. Wie feest viert wil ook wel weten waarom hij dat doet en hierop geeft het werkje van Joh. II. Been het meest volledige antwoord. Ouders en onderwijzers, die hun kinderen op duidelijke en boeiende wijze met de gebeurtenissen van 1813 op de hoogte willen stellen, vragen in het bijzonder spoedig deze premie hij onze administratie aan. Reeds is een groot deel van onzen voorraad verkocht en, om teleurstelling voor velen te voorkomen, raden wij dringend aan, met de bestelling van dit hoogst populaire boek niet lang meer te wachten. De democratie in het gedrang. Het Is nog altoos niet gansehelük rustig in de sociaal-democratische kringen, naar aanleiding van het be sluit der meerderheid van de party- conferentie, dat er geen buitengewoon congres zou noodig zijn, om de kwestie der aangeboden drie minister-porte- ienilles te behandelen. Verschillende afdeelingen zijn over dat besluit weinig gesticht. En met reden. Men kent onze meening over het weigeren der portefeuilles. Wij zijn er door teleurgesteld en hadden op recht verwacht, dat, evengoed als de vrijzinnige concentratie, de S D.A.P. do consequenties van den gevoerden stembusstrijd zou aanvaarden. „Je was grof tegen hem, Wouter 9 Hoe is dat mogelijk Wat heb je ge zegd of gedaan Hg aarzelde oen oogenblik, maar mat een voor zulk een jongen wonder lijke zeli'oeheersehing weerhield hy zich, ajjn eigen wanhoop ook aan zijn moeder mede te deelen. Daarom lachte hg zacht. „Wij zijn zoo arm, weet u, en daar om vond ik het zoo vreemd, over duro dingen te praten, die ik niet kon koopen. Hy heeft ons d'kwijis gezegd, dat u beter verzorgd zou.'.t worden in eeu ziekenhuis. Ik ben nu bang, dat hy gelijk had, maar, wg konden niet scheiden. Wel, moeder?" Zijn lippen trilden echter verrader- IJk. Een zachte glimlach verheiderde het gelaat der zieke. „Wil je nu voor het eerst in je leven de waarheid voor mg verborgen, Wouter? Ik weet, wat de dokter heeft gezegd. Dat ik niet kon beter worden en dat ik niet lang meer zal leven in één woord, dat ik stervende ben". Toen was het gedaan met de zelf- bebeersching van den jongen. Hjj wierp zich naast het bed neer en be groef zijn gezicht in de dekens. „O, moeder, moeder 1" kermde hjj en barstte uit in hartstochtelijk snik ken. De arme vrouw trachtte tever- geeis hem te kalmeeren. Zij was ver- Maar ten slotte moet de party dit zelve weten. Met opzet zeggen wijde partij. Wij zijn van oordeel, dat een zoo gewichtig besluit niet door enkelen mocht worden genomen, doch dat de ware democratie als eisah diende te stellen, een buitengewoon congres daarover uitspraak te laten doen. Men beeft d8zen weg echter niet willen inslaan. En daarom kan met recht worden geconstateerd, dat juist de sociaal democraten, die altoos zoo prat gaan op hun democratie, die democratie geweld hebben aangedaan. De gevolgen zullen, vreezen wy, niet uitblijven. Eeeds gaan in'verschillende orga nen, tot de vrij liberale richting behoo- rend, stemmen op, dat het nu door de .vrijzinnige concentratie alleen on mogelijk is, een ministerie saam te stellen op die grondslagen, welke een loyalen steun van de S.D.A.P. moge lijk maken, zelfs b{j do militaire begrootingen. Wij zijn het, gelijk bekend, daar mede niet eens. Maar toeh onderschatten wij den invloed dezer bladen geenszins. En wanneer de vrfl-liberaien zich onttrekken aan de deelneming aan een concentratie-Ministerie, wanneer daar komt een zaken-Kabinet, een doodgewoon zaken-Kabinet, dan heeft het Nederlandsche volk, wie weet voor hoevele jaren, het nakijken in zake het algemeen Kiesrecht voor mannen en Staatspensiosn- Dit Is zeer zeker een ernstig feit. Een feit, dat wij ten zeerste zouden betreuren. En, gelijk by elke ontgoocheling, zal het volk zich afvragenaan wie da schuld? Het antwoord moet luiden niet aan de vrijzinnigen. Zy hebben de conse quenties van hun optreden aan de jongste stembus onmiddellijk willen aanvaarden. En, hoewel die consequenties voor de S. D. A. P. precies dezelfde waren, heeft zy niet geaarzeld, door een on begrijpelijke honding aan te nemen, het algemeen kiesrecht en bet Staats pensioen in den steek te laten. De demokratle is in het gedrang gebracht. Niet door de vrijzinnigen. Doch door de sociaal democraten, van wie men zulks in de allerlaatste plaats meende te mogen verwachten. En wij gelooven, dat de houding van de meerderheid der partij-confe rentie in de annalen der soeiaal demo cratische historie met een zwarte kool zal worden geteekend. Buitenland. Da oorlog op den Balkan. Volgens berichten uit Oost-Europa, moet de geheele Balkan één groot, lamd en kon zich daardoor niet be wegen, maar haar vingers streelden zacht zijn haar en zij hijgde afge broken „Wouter, lieveling, maak het mij nog niet moeilijker. Wees bedaard, alleen maar om mijnentwil. Wees sterk, Wouter, en dapper en alles zal goed gaan. Je zult m(j zeker missen wij zijn altyd samen geweest sedert je vaders dood. Maar mjjn herinnering moet zoet, niet bitter voor je zijn. Mijn lieveling, wjj moeten buigen voor Gods wil. Wy zyn heel zwaar beproefd, jij nog veel erger dan ik, want ik kan terugzien op jaren van volmaakt gelnk met een trouwen man en een lief kind, terwijl jjj in armoede en ellende bent gekomen op een leeftijd, dat het leven alleen zon voor je moest zijn. Misschien, Wouter, heb jij je beproevingen vroeg gekregen, terwijl ik ze eerst later ondervond. Ik heb alle tegenspoed geduldig gedragea. Mijn lijden zal een bron van groote blijdschap voor mij zijn, indien ik in een toekomstig leven weet, dat het een prikkel voor jou is geweest op je loopbaan. Beloof mij, lieveling, je aan Gods wil te onderwerpen zonder mor ren." Haar stem begaf haar. De tranen kwamen in haaroogen. Het was Wou ter, die het eerst de stilte verbrak. „Moeder," kermde hij, „ik wil niet Zonder u leven. Laat ons samen ster ven. Als g{j niet by my kunt blijven, dan zweer ik Maar een gil van schrik, zoo schel, dat men haast niet kon gelooven, dat hy van die teere gedaante kwam, deed ledig en verwoest slagveld zyn. Waar kort geleden bloeiende akkers een rijken oogst beloofden, waar, in welvarende streken, 6en njjvere be volking handel en industrie tot hooger peil bracht. waar geluk en vrede de kracht der bewoners geesteiyk en lichamelijk verhoogden, daarover is nu de grauwe schaduw van den ooi- log gegleden en heeft ille eigendom verwoest en allo leven vernietigd. Arbeid van lange jaren is in enkele oogenblikken te niet gegaan, vmcht- bara akkers zyn plat gatreden, buizen en schuren verbrand en de bewoners voor zoover ze hun l6ven niet door de vlucht wisten te redden ver minkt of op beestaehtige wijze om het leven gebracht. Het ruw geweld, het oorlogsrecht, het recht van den sterkste, zegeviert. Wie zwak is gaat ten onder, wie sterk Is verrijkt zich ten koste van anderen. Niet lang geleden, toen Turkye uit geput den strijd tegen vier vijanden opgaf, was het 't sterke Bulgarye, dat zegevierend zjjn vaandel op de wallen van Adrianopel plantte, nu is het weer't tot rust en kracht gekomen Mohamme- daansehe rjk, dat het verzwakte Bulgarye opnieuw de vesting ontrukt en den Bulgaarschen standaard ver vangt door de vlag van de halve maan. L'histoire se repète. Er zal weer een tyd komen spoediger wellicht dan verwacht wordt dat ook deze vlag zal verdwynen om weer plaats te maken voor een andere. Maar het is dit recht van den sterk ste, dit egoïsme van iederen staat om zich toe te eigenen, wat als eigendom een zwakkeren bnurman toebehoort, dat land en bevolking aan den rand van den afgrond brengt. De oorlog, het gewapend optrekken tan den eenen mensch tegen den anderen, ontketent de dieriykste hartstochten en by het minder ont wikkelde volksdeel zal weldra van een gevecht met eeriyke strijdmidde len geen sprake meer zyn, en zullen sluipmoord en slachting van zwakke en weerlooze tegenstanders aan de orde van den dag zyn. Wie zal zioh in dezen fcryg, in dezen stryd van onontwikkelde volkstam men nog verwonderen over het uit moorden van steden en dorpen, het verkrachten en verminkan van vrou wen en onvolwassen kinderen Wanneer het op den Balkan vrede wordt, dan is dit altyd noodgedwon gen, dan geschiadt dit, omdat de aangevallen party zoo verslagen en zoo uitgeput is, dat een voortzetten van den oorlog den ondergang van dien staat zou beteekenen. Zoo is het Turkye gegaan, zoo gaat het thans Bulgarye,. Totaal uitgeput en niet meer in staat tot eenig wapensneees, geeft Bulgarye toe, smeekt het zelfs den mogendheden om bescherming. hom verstommen. Wouter 1 Wat zeg je daar O, myn kind, breek myn hart niet, vóór ik sterf. Kus my, lieveling. Ik ben koud. Ik kan je nauwelijks zien. Kom dich ter by. Je zult een vreet man worden, Wonter, dat weet ik. Ik ken je karakter. Maar je moet altyd op God vertrouwen. Mijn geest zal altyd over je waken. Wy kunnen niet gescheiden worden. Ik ben niet dood, zoolang jy nog leeft." Terwijl zy sprak, werden haar lin kerhand en -arm, welke tot nu toe gespaard waren gebleven, ook atyf en gevoelloos. Zy was nu stervende, zon der doodstryj, maar in langzame ver- styving, meer op slaap geiykende. De jongen vermocht slechts den Onzieniyke vurig te smeeken, hem niet te beroovon van het eeniga wezen, dat hy op aarde liefhad, maar zelfs nu nog had hy de geert;; r&cht om te zwygon, toen hy zag, dat het haar hinderde. Toen da dokter een ver pleegster en wat versterkingen bracht, was de vrouw reedB bewusteloos. De jongen schreeuwde hem toe „Ik heb myn moeder gedood! Ik maakte haar aan 't schreien. Ik heb haar ge dood 1 Zy Bchreide en gilde, omdat ik zoo woest sprak. Het is mijn schuld. Ik „Still Je moeder iB niet dood,maar stervende. Geen menscheiyke hand kan haar redden. Laat haar in vrede sterven." Geen andere woorden hadden hem zoo spoedig kunnen doen bedaren. Zy leefde dus nog. De levensvlam flikkerde nog even. De dokter lette nog nauwkeuriger op Wouter dan op En Roemenië, wien bet minder om vernietiging van Bulgarye dan wei om eigen machtsuitbreiding te doen is, zal maar al te gaarne het Bulgaar- sche rijk voor een totalen ondergang behoeden. Van dag tot dag wordt do kans op vrede tussehen beide ryken grooter en dat de vrede nog niet is geteekend ligt sleehts aan Servië en Griekenland. Terecht eiseben deze beide landen voldoende waarborgen, dat een even- tueele schorsing der vyandelyk- heden niet zal dienen om Bulgarije nieuwe krachten te schenken, terecht verlangen zy, alvorens tot staking der vyandelykheden over te gaan, dewaar- borgen, dat de door hen gestelde eisehen zonder wyziging worden aan vaard en ook later van kracht zullen biyven. Volgens berichten uit Belgrado wil de Servische minister Pasjitsj inNiaj tnsschen de Bulgaren en de verbon denen in groote trekken een grenelyn vaststellen, waarachter de troepen zich moeten terugtrekken, om daarna het staken van de vyandelykdeden te kunnen bevalen. Mocht deze kwestie spoedig geregeld worden, dan blyftnog de moeiiykhoid, wat met de Turken te beginnen. ReelBs nadert het Turksyhe leger Philippopel en, komen de mogendhe den niet spoedig tusschenbefden, dan behoort een ontrekken der Turkseha troepen naar Sofia niet tot de onmo gelijkheden. Wat kunnen de groote mogendheden hiertegen doen Over het nut van een vlootbetoo- glng vuor Constantinopel zfja zy het nu al oneens en wanneer Rusland gevolg geeft aan zyn bedreiging en een begin maakt met de verovering van Aziatisch Turkye, zal dat zonder twyfel ook lot een aetie van andere mogendheden in die stieken aanlei ding geven. In allen gevalle is het te hopen, dat 6en nieuwe overeenkomst tussehen Bulgarye, Servië, Griekenland en Roe menië spoedig tot stand komt. In dat geval is Turkye nog da eenige vijand en zal het wellicht aan de vereenigde Bulgaarschc en Roemeen- sche troepen gelukken, den Moham- medaanschen indringer voor gerui- men tyd achter de te Londen vast gestelde grenslyn terug te dringen. Binnenland. De cr ie ie. Dr. D. Bos, Vrydagmiddag per snel trein van 2.23 u. aan het station Apeldoorn gearriveerd, begaf zich per hofrytuig naar Het Loo, waar hy ten paleize door H. M. de Koningin werd ontvangen. V Naar de N. Ct. ter oore is gekomen zal a.s. Woensdagavond te '3 Graven, hage een byeenkomst gehouden wor. de stille gedaante op het bed Het was toch maar het best, dat hy onbelem merd lucht gaf aan zijn smart. Toen Wouter zich eindeiyk niet langer kon bedwingen, boog de dokter zich over de bewustelcoze gedaante en zag in haar oogen. „Het is gedaan, mUn jongen," fluis terde hy. „Je moeder Is in den hemel." De knaap stond op. Zyn hoop was gestorven. Hy schreide niet langer, en haalde zwaar adem.Toen bukte hy zich en kuste de bleeke wangen tweemaal. „Vaarwel, moeder," zei hy, en de doffe Bmart in zyn stem was zoo hart verscheurend, dat de verpleegster ook in schreien uitbarstte. Do dokter ha- rispte haar scherp en zond haar weg, om hulp te halen voor het afleggen van de doode. Den jongen geleidde hfj naar benoden. By had een drukke praktijk, maar deze zonderlinge knaap interesseerde hem. Hy schonk in een beker wat wyn uit het mandje der zuster, doopte daar een stuk brood in en beval dan knaap, het terstond op te eten. Wel wat tot zjn verwondering werd hy gehoorzaamd. Terwyi Wouter het voedsel verslond, waaraan hij groote behoefte had, dacht de dokter nog eens na over de omstandigheden van dit arme huisgezin, voor zoover ze hem bekend waren. De beer en me vrouw Hoytsema hadden oen goede positie ingenomen te Groningen, waar Wouter's vader commissionair In effecten was. Twee jaar galeden wa- ron bellen ernstig gewond bij een rytuig-ongeluk. Do beer Hoytsema kreeg een harsenschudding en stierf den van de Kamerleden aaB gesloten by de Concentratie party en. Vooiaf zullen de Kamerolnbs der verschillende fracties afzonderlijk vergaderen. Waarom de portefeuilles geweigerd werden. Dat het niet alieen „hoogere politiek" is geweest, dia de meerderheid der s.-d. partyconferentie deed bestuiten, de aangeboden minister portefeuilles te weigeren, maar ook de vrees voor scheuring in de party wei aen woordje zal hebben moegesproken, kan blyken uit hetgeen door Henri Polak, het nieuwe Kamerlid voor Amsterdam III, is gezegd in een byeenkomst op den avond zijner verkiezing. Volgens Het Volk zelf zeide by „Wat de mimatertquaestie aangaat de weigering moge ons wat stommen hebben gekost, beter zóó dan dat door aanvaarding da party in vuur en vlam bad gestaan, met als gevolg een ver scheur do en verdeelde arbeidersbe weging. Liever eenheid naar binnen, dan eenheid met de liberalen Daar buiten." De Buitemorgsche troon. Het HU. schryft Wy lezen in het Sosr. Hbld. een telegram, waarin wordt medegedeeld, dat volgens geruchten te'sGravenhage, gouverneur-generaal Idenburg zou worden teruggeroepen, terwy! het blad zoowel nit Den Haag als uit Batavia geseind werd, dat de beer J. B. van Heutsz zich bereid verklaard heeft, wederom het gouverneur-generaal schap te aanvaarden, indien hy dooi de Koningin daartoe aangezocht worde. Wjj teekenen hierby aan, dat zoolang de nieuwe regeering nog niet is samen gesteld, het geheel onmogeiyk is, dat er eenige reëele grond voor een derge- lyk gerucht zou kunnen zyn. Van de samenstelling van het nieuwe mini- Bterie hangt veel, zoo niet alles af, in deze quaeatie, waarvoor overigens ook wy, geiyk onzen lezers bekend is.de genoemde oplossing de besta zouden achten. Landbouw, Veeteelt en Vis&cherij. Invoer van fokgeitenvanZwitsertch ras. Evenals in voorgaande jaren zuilen de heeren J. Zuurbier te Alkmaar en R. Visser te Berkhout zich in het midden van de maand Augustus naar het Groothertogdom Hessen begeven, ten einde aldaar een aantal fok geiten en -bokken van het Zwitsorsche Saa- nenras aan te koopen. Iu geen geval zal de prijs van een volwassen geit of bok tot nader op te geven quarantaine plaats, alle onkosten inbegrepen, f 45 te boven gaan. Ook op deze reis zullen genoemde heeren da medewerking ontvangen van do Hessisehe Kamer van Landbouw. Landbouwvereenigingen ofpartieu- na eenige dagen. Mevrouw Hoytsema's ruggegiaat was beleedigd, zoodat zy godoemd was, levenslang verlamd te biyven. Toon do eerste groote uit gaven betaald waren, bleef zy vol komen arm en hulpeloos achter. Zy kwam naar Rotterdam, de stad, waar zy geboren was en waar zg, steeds meer achteruitgaande, tenslotte terecht kwam in het „huis", waar zij nu dood lag. Wouter kwam als klerk op een kantoor, en met zijn vlug verstand zou hij het in dio richting weldra een goed eind kunnen sturen. Doch da bsker der smart wordt zelden half geledigd. Nauweiyks was de weduwe eonigszins gerustgesteld over het lot van haar zoon, of een twist dar compagnons leidde tot het verkoopen der zaak aan een vennoot schap. Sr werden bezuinigingen inge voerd.. Wouter word ootalagen met vela audere jeugdige klerken, en het complex huizen, in een waarvan zyn moeder woonde, werd door iemand gekocht als oen passende bergplaats voor kolen voor den plaatseiyken verkoop. Dit had in het begin van het jaar plaats en de steenkolen-vennootschap stond mevrouw Hoytsema toe, haar kleiue woning tot het laatst van April te behouden. Het was nu den 5den April en hoe moeder en zoon gedu rende de laatste twee maanden hadden geleeid, kon de dokter alleen opmaken uit het suceessleveiyk verdwynen hunner weinige meubelen. H ordt vervolgd

Goessche Courant | 1913 | | pagina 1