goesche-courant BIJVOEGSEL VAN DE ZATERDAG 26 JULi 1913. i> E K A T. In de heldere morgenzon lag de straat als verlaten. Langs de gevels der huizenrijen gleden de zonnestralen in breede bundels, kaatsten in de starre vensters der boven verdiepingen, en streken dan wijduit over de straat, die volop baadde in tintelend licht. Recht voor de lichtblauwe steenen van den kruidenierswinkel liep een breede straatgoot, die kronkelend uitliep in 't riooltje op den hoek. Terzij, waar 't groote zonnescherm zijn schaduw wierp, stak een paaltje uit den grond en op dat paaltje zat een jongetje, een bleek rafelig jongetje, die in gespannen aandacht naar 't straatgootje keek. Dwars over de steenen lag een kat, een dooie, vuile, kleverige kat, met, een groezelig borstje en een piekerige, slapneerhangeude staart. Toen de jongen er lang genoeg naar gekeken had, greep hij een stokje, zette zich op zijn gemak en keerde voorzichtig de kat om. Op dat oogenblik kwam een vriendje voorbij, keek nieuwsgierig naar de kat en bleef staan. „Wat is dat?" „Een kat „Is ie van jou „Ben je gek „La mijn 'm is omkeeren". Toen werd de kat op zijn rug ge draaid. Uit de zijstraat kwam een opge schoten jongen, wiens gelluit oversloeg in het galmen van een langgerekten straatdeun. „Timelo, tamelo, tiem tam tieme- loo oo Plotseling zag hij de kat. Ilij zette de beenen wijd van elkaar en stak de handen diep in zijn broekzakken. „Dat 's een dooie", zei hij philoso- piscli. Algemeene stilte. „Van wie is 't ie?" Toen haalde de eene jongen zijn schouders op en de andere zei „weet ik 't?" „Je mot 't m zien te verkoopen", ried de zanger. Maar de anderen luisterden niet eensklaps draaiden zij zich om en keken naar den kruidenier, die op ziju stoep stond. De kruidenier vloekte, want hij had een hekel aan dooie katten voor zijn deur. „Neem dat kreng weg'zei hij, maar de jongens begrepen hem niet en keken weer naar de kat in 't gootje. In een helder gebloemd japonnetje onder een stijf gestreken schortje, tripte een dienstmeisje aan. Ze stapte heupjesdraaiend voorbij tot ze de jongens zag en toen de kat. „Ajakkes", zei ze. De jongens keken omhoog en namen de nieuwe toeschouwster van alle kanten nieuwsgierig optoen zei er een „leit 'm in je mandje". „Brr", rilde de meid. „Voor een dubbeltje breng ik hem bij je thuis", zei de ander. „'k Breng jou liever thuis", zei de grootste en hij keek naar het helder gewasschen japonnetje naast zich. „Dank je", glimlachte de meid en ze tripte weer door, 't mandje onder den arm, 't straatje uit. Twee hoog, boven den bakker, werd piepknersend een raam opgeschoven en een oud vrouwtje stak haar wit be- mutst rimpelkopje voorzichtig naar buiten. „Wat hebben jullie daar, jongens De jongens zagen op, één keek er naar den overkant, maar de ander wees met zijn duim naar 't bovenraam en zei „daar „Een kal, juffrouw 1" „Wat zeg je, jongen a" „Een dooie kat 1" „Ile „Een doöüïe ka-aiit „Een rat?" schorde de juffrouw vragend. „Timei o, tamelo, tiem, tam tiemeloo schreeuwde de grootste jongen. „Ik versta je niet jongen" schudde- hoofde 't oudje. Toen klonk de jongenslach vroolijk door de zonnige lucht en keken ze alle drie weer naar de kat in 't gootje. Nog altijd lag die op de steenen, vies, nat, met plekkerige haarbosjes. Door de straatgoot siepelde een dun straaltje vuil water, schoot grillig in bochtjes vooruit tot bij het kattenlijkje. Dan hield 't op, breidde uit tot een plasje, dat breeder en breeder werd, dan plots in tweeën spleet en grillig zijn loop voortzette in scherpe bochtjes rondom de kat naar 't riooltje. En breed uitgestrekt, stil en rustig in het midden der stad, ]»g de straat, waar de zonnestralen speel,den en dar telden en de lucht zacht gonsde van duizend verre geluiden. Met dartele sprongen kwam een jonge hond naderbij, zag het kattenlijkje, greep het in den nek en rukte het schuddend door elkaar. „11a, ha", lachte een slagersjongen, ging op zijn mand zitten en verzekerde zich een guldensplaatsje. Enkele voorbijgangers bleven staan, vormden in een oogenblik een belang stellend groepje, dat voortdurend groo- ter werd, zich in een oogenblik uit breidde tot eeu bewegelijk kringetje nieuwsgierigen. „Stakkert", zei een opgeschoten meisje met een spichtig vlechtje, en keek vol medelijden naar de kat. „'t Is schande", meende een burger vrouwtje, in een geruiten omslagdoek. Is ie nog niet dood moeder vroeg een klein ziekelijk ventje aan een grove vrouw met een waschvrouwen-gezicht. „Hou je bek 1" zei de vrouw. „Bind 'm een serdientjesblikkie aan zijn staart ried een pakhuisknecht aan. ,,'t Is schande, zooals ze zoo'n arm dier martelen", overtuigde de omslag doek aan een vriendin. »Miauw 1" riep een straatjongen in de achterste rij. „Ben je gek jongen", barstte een meid met dikke rooie wangen uit, „knijp je moeder, maar mij niet". „Dat doet mijn vader al", zei de jongen en maakte, dat hij wegkwam. Vroolijk zingend verdween hij om den hoek. „En dat hebben die meisjes zoo gaarne „Als je ze hebben moet, dan is er in does geen pelisie te zien", verze kerde een groentevrouw aan den voor stander van het „serdieiitjes blikkie". „Als 't er maar eens een kwam van de beestenbescherming", zuchtte de om slagdoek. In de verte glinsterde 't licht op de zilveren uitrusting van een politieman, die langzaam voortstapte. „Daar hei je Dootjes",-waarschuwde een straatjongen met half gedempte stem. De slager stond op, greep zijn hond bij het nekvel, slingerde de mand over zijn arm en baande zich met zijn groole heldere lichaam een weg door den donkeren meuschenkriiig. Langzaam verstrooiden zich de men- schen. Even keek de politieman belang stellend naar den verdwijnenden slagers jongen en naar de plaats waar 't kattenlijkje roerloos lag uitgestrekt. Dan stapte hij langzaam door. Eenzaam en verlaten lag weer de straat. Alleen eeu kleine, sjofele jongen, op zijn knieën neergegleden, boog zich aandachtig over 't lijkje, oudèrzocht met zijn kleine vingertjes de bijtwondjes in 'n stil, rustig genieten. Maar op 't trottoir, dicht bij den kruidenierswinkel, stond nog lang een groep typische kamervrouwtjes, die opgewonden napraatten, vertelden wat ze gezien hadden, en ernstig schudden ze de kleine rimpelhoofdjes in edele ver ontwaardiging. Goes, Juli 1913. A. Bioneniand. IV. Bergansiui f. Op 77-jarigen leeftijd is overladen ae minister van staat, gepenaionneerö luitenant-generaal J. W. Bergansius, oud-miniater van oorlog. In verschillende officiersrangen die nende, trad hij menigmaal als hoofd van een militairen tak van dienst op en nam in 1888, in het kabinet Mackay, zifting als minister van oorlog. In de Tweede Kamer toonde hij zich een warm voorstander van den persoon lijken dienstplicht. Na als minister van oorlog te zijn afgetreden, was hij commandant van de stelling van Amsterdam en van de vestingartillerie en werd later benoemd tot inspecteur van dat wapen. Na den militairen dienst te hebben verlaten werd generaal Bergansinsin 1901 lid van de Tweede Kamer voor ElBt en trad in datzelfde jaar, ondor het ministerie Kuyper, opnieuw ais minister aan oorlog op. Toen was sjn hoofdtaak de uitvoe ring van de landweerwsttea, de in voering van snelvuurgeschut en de herziening van militaire strafwetten en van de beverderingswetten voor officieren. In 1905 trad hij, tegelijk met het Kabinet, af en werd eenige maanden later benoemd tot lid van oen Raad van State, welk ambt hg om gezondheidsredenen spoedig moest neerleggen. In 1903 werd de heer Bergansius minister van staat. Her haalde malen is minister Bergansius belast geweest met eervolle buiten- landsehe zendingen en zijn borst was dan ook met tal van ridderorden getooid. Met hem is een verdienstelijk Neder lander heengegaan, een staatsman, wiens groote gaven hem in staat heb ben gesteld, zUn vaderland menigmaal groote en belangrijke diensten te bewijzen. De kabinets-crisis en di sociaal democraten. Het besluit, het buitengewoon con- tn «ïof»r> dofvrcfi <vnwordtin vele afdeelingen der S. D. A. P. met ontstemming begroet. Duidelijk blijkt, dat vele sociaal-democraten zich niet mat het thans genomen besluit kunnen vereenigen en dat zij boven alles het gewichtige vraagstuk van het al of niet aanvaarden van minister-porte- fenilles onderworpen willen zien aan het oordeel van de ghsele party. Nu reeds meldt Eet Volk, dat de afdeeling Franeker van de S. D. A. P. in bniBhondelJjke vergadering met 26 tegen 22 stemmen besloten heeft, de volgende motie ter opneming in te zenden aan Eet Volk: „De'sfd. Franeker van de S.D A.P., in huishoudelijke vergadering byeen op Maandag 21 Juli 1913, spreekt hare afkeuring nit over het niet door laten gaan van het uitgeschreven buitenge woon congres." Evenmin is men in Leeuwarden tevreden Ook het bestuur van de afdeeling Leeuwarden der S. D. A. P. heeft zich tot hot partybestuur ge wend met verzoek om nadere moti veering van het besluit om geen buiten gewoon congres te houden. Van die nsdere motiveering zal deeventueele bonding der afdeeling afhankeiyk zün. De afdeoilng Rotterdam IVa der S. D. A. P. heeft, naar Eet Volk meldt, met op 2 na algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin het besluit in zake het weigeren van ministers portefeuilles wordt goedgekeurd. Dezelfde afdeeling heeft intusschen, mot 40 tegen 37 stemmen on 6 blanco's, ook de volgende motie aangenomen De afdeeltng, overtuigd, dat de be slissing over het al of niet deelnemen door onze party aan de regeoring uitsluitend thnis hoort by een congres van de party, keurt 'tten zeerste af, dat deze beslissing Is genomen door een conferentie van Partybestuur. Kamerfractie en Volks redaktie met voorbygaan van ons congres. De afdeeling Enschede van de 8. D. A. P. heeft, naar Het Volk verder meldt, er hare bevreemding over uitgesproken, dat eerst herhaaldeiyk door de leidende personen en organen verklaard was, dat slechts een con gres in deze een beslissing zon kunnen nemen, terwijl later diezelfde organen zichzelven die bevoegdheid toekenden. Naar moer opheldering werd ver langd. Voorts heeft de afdeeling Langendyk van de S D. A. P. sympathie betuigd met de motie van de afdeeling Fra- naker, afkeuring uitsprekenke over het Eiet laten doorgaan van het uit geschreven congres. Van eenstemmigheid in de party is dus al evenmin sprake, als van die In de soc -dam. Kamerfractie, het partij bestuur en by de redactie van Eet Volk. Kamerverkiezingen. Gisteren zijn te Rotterdam officieel eandidaat gesteld voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het distriet Rotterdam I de heeren B. J. Gerretson (C. H), D. de Klerk (D. L dr. W. van RavesteUn jr. (S. D. P.) en A B. de Zeeuw (S. D. A. P.) By de gisteren in het district Am sterdam III gehouden Btemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer zjjn 9254 geldige stemmen uitgebracht. Het aantal kiezers is 16,516. Gekozen is deheerE. Polak (S.D. A P.) met 4831 stemmen. Op den heer P. Otto (D. L.) waren 2378; op mr. P. J. Reymer (R. K.) 1828, en op den heer D. Wijnkoop (S. D. P.) 217 stemmen uitgebracht. Bil de stemming op 17 Juni werden in dit distriet uitgebracht 12,785 gel dige stemmen, en werd mr. P. J. Troelstra gekozen met 7309 stemmen. Verder verkregen toen da heeren mr. B. E. Asscher (Ü.L.) 1518, mr. P. J. Reymer (R.K.) 2781, en D. Wijnkoop (S D. P.) 177 stommen. V De vryzinnige concentratie heeft besloten aan de kiezers in het district Amsterdam II te adviseeren, by de herstemming op Dinsdag 29 dezer hun stem nit te brengen op den eandidaat der S. D. A. P., den heer A. H. Gerhard. Da ministjr van binnenlandsche zaken, overwegende, dat dr. D. Bos do benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaai voor het kiesdistrict Groningen niet heeft aan genomen en er mitsdien in dat kies district een verkiezing most plaats hebben voor een lid van die Kamer, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Donderdag 31 dezer, de Btemming, zoo noodig, op Woens dag 20 Augustus. (St. Ct.) V De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat, biykens be richt van den burgemeester der ge meente Groningen, by de verkiezing op 21 dezer voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaai in het kiesdistrict Groningen (tns- schentydfche verkiezing wegens do benoeming van mr. Drucker tot lid van do Eerste Kamer) niemand op de ijjst der caudidaten is gebracht en dientengevolge niemand benoemd is verklaard,heeft bepaald,dat de nieuwe verkiezing zal plaats hebben op Maan dag 4 Augustus, de stemming, zoo noodig, op Maandag 18 Augustus, do herstemming, zoo noodig, op Maandag 1 September. (St. Ct.) Sport. Nederlandsche Eend voor Lichamelijke Opvoeding. Vierdaagsche afstandsrittan voor Wiel- ryders op 14, 15, 16, 17 Augnstns 1913. Evenais vorige jaren worden weder om dit jaar afstandsritten voor wlel- ryders uitgeschreven door den N. B. v. L. O., waarvoor beschikbaar worden gesteld bondsmedailles 'of bondskruisen naar kenze. Het zyn geen wedstrUden, doch prettige, gezellige tochten van vier dagen, waarby per dag de 100 K,M. (op verzoek van verschillende deel nemers van vorige jaren is de afstand van 120 K.M. tot 100 teruggebracht) over met zorg uitgezochte, goede wegen voor een gezond mensch ge- makkelyk te trappen zyn en waarby hy toch ruimschoots genieten kan van hetgeen de natuur voor schoons biedt de binnenlandsche tocht,die naar kenze van vier plaatsen kan begonnen wor den, leidt hem door een der schoonste streken van ons land,debnitenlandsche tocht, door Nederland en België, zal omvatten een bezoek aan Brnssei, het slagveld van Waterloo en de Gentsche tentoonstelling. De aistandsritten vangen aan 14 Augustus 's morgens 8 uur. Binnenlandsche tocht. la dag. Breda—Tilburg—St.Miehiels- gestelUden—Grave—Nymegen. 2e dag. Nymegen—Zevenaar—Zed- dam—Loehem—Deventer. 3e dag. Deventer—Raaite—Hattem Vierhouten—Patten—Amersfoort. 4e dag. Amersfoort—Doorn -Cnlem- borgGeldermalsnm Gorinchem Breda. Bnltenlandsche tocht. Ie dag. Breda—Hoogstraten—Lier Meohelen—Brussel. 2a dag. Brussel—Waterloo—Tubize NinoveGent. 3e dag. Gent—Brugge—tlanken- berghe Heyst SluisBreskens— Vlissingen. 4e dag. Vlissingen Middelburg Goes—Rilland-Bath—Bergen op Zoom —Breda. Inleggeld f 1,50 voor leden van den N. B. v. L. O. en f2,50 voor niet leden. Het bedrag met dnideiyke opgave van naam en adres per postwissel vóór 3 Augustas 12 uur 's middags te zenden aan den secretaris le Luit. F. G. de Ve8r, Parkstraat 43, Breda, by wien nadere inlichtingen en volledige weg- beschryving te bekomen zyn. Tentoonstelling te Tilburg. Zooals nit een advertentie in dit num mer biyktjZal Zondag 27 Juli a.s. vanaf des middags tot des nachts een groot concours hipiqne worden gehouden. Verschillende festiviteiten zullen plaats vinden en de vlieger H. van Bnrg zal, by gunstig weer herhaalde malen op- stygen. Provincienieuws. Colijnsplaat. Woensdagmorgen is, tengevolge van den hovigen wind, het motorvaartuig van den beer De Mul van hier in de haven van Zierikzee omhoog gevaren. Hansweert. Schipper Schot van het aakschip „Hendrika Jacoba", wilde giBteren zyn schip met een wrythout vrywaren, doch geraakte met zyn hand klem, waardoor van een der vingers de top werd afgekneld. De kommies 3e klasse, de heer K. Martens te Chaam, is, met ingang van 1 Augustus a. s., als zoodanig verplaatst naar Hoedekenskerke. leraeke. In de Donderdagavond gehouden vergadering van het feest comité, waarby ook vele jonge dames genoodigd en verschenen waren, werd de datum van het feest definitief vastgesteld op Donderdag 28 Augustus en het feestprogramma opgemaakt. Hierop komen voorschermutselingen van een afdeeling landsterm met Fransche soldaten, het neerhalen der FranBChe vlag van den toren en het plaatsen van de Nederlandsche vlag, kinderoptocht en kindertraktatie, lan ding en intocht van den prins met gevolg, allegorische optocht met vele groepen, volks- en kinderspelen, ry- wieloptocht voor dames en voor man- neiyke personen, en als slot vuurwerk. De jonge dames zuilen haar hulp verleenen b(j de versiering en de klnderwedstryden. „Mozart" en „Ex celsior" zollen voor muziek en zang zorgen. Er heerschte een opgewekte geest in de vergadering, die iets goeds voorspelt. Zy, die er zich voor willen span nen, socialisten of anderen, om hier het tot Btand komen van een gemeen tebewaarschool uit te lokken, zullen denkelyk veel steun ondervinden. Men zegt, dat het oog geslagen is op het Zondagschoollokaal van Eben Haëzer, dat met eenige wyziging, als daarvoor zeer geschikt wordt be schouwd. Kloetinge. De zangvereeniging „Cloetings gemengd Koor" zal op de tentoonstelling van Zeeuwsche kleeder drachten enz. te Middelburg tweemaal een concert geven. Kamperland. Bevorderd is tot brl gadier bj het bereden wapen der Koninkiyko mareehaussée H. M. Mar- cusse J.Lz., geboren alhier, thane te Lichtmis. Kaia. Tot bestuursleden van de waterkeering van den calamiteuzen Leendert Abrahampolder zjjn benoemd d9 heeren C. van der Maae en Th. Maas, beiden alhier. Middelburg. De socialisten hebben hnn overwinning in district III geest driftig gevierd. Het muziekgezelschap „Excelsior" heeft het nieuw gekozen lid van den raad, den werkman J. Onderdyk, een serenade gebracht en daarna spelende en vergezeld van een hossende en zingende menigte een ommegang door de stad gemaakt, om ten slotte In het gebouw van de S. D. A. P., „De Voornit" in de Nienwstraat binnenskamers de feestviering voort te zetten. De heer Ondardyk is de eenige S.D.A.P.er in den Middelburg- schen raad, en tevens de eerste werk man, die daarin zitting neemt. Vlaks. Woensdagavond om half 5 liet de schipper van het Rynsehip „Aalinas", Lobith, by de spoorbrug zyn ankers vallen, waardoor eenige rijks-telegraafkabels beschadigd wer den, De schade Ib aanzienlijk. Nlsse. Woensdag vergaderde de raad dezer gemeente, Alle leden waren tegenwoordig. De geloofsbrieven van de herkezen leden werden onderzocht en tot, hnn toelating besloten. De ge meenterekening over 1912 werd goed gekeurd en besloten, die voorloopig vast te stellen in ontvang op f 25317.296 en in uitgaaf op f 25042 326 dus met een goed slot van f 274 97. In besloten zitting werden nog be handeld 2 reclames van den H. O. By een daarvan werd de aanslag ge handhaafd. by de andere werd zy 2 klassen verhoogd. Rilland-Baih. Voor het einddiploma der R, H. B. S met 5-jarigen cursus is op het examen te 's Hertogenbosch o a. geslaagd mej. M. van Boven Pd. alhier. Waarde. Benoemd is tot plaats vervangend dijkgraaf van den Emma- nnelpolder, de heer A. Dees alhier. Nadat ons plaatseiyk muziekge zelschap „Paul Krnger" sinds drie jaren heeft gesluimerd, en nog dezen zomer pogingen werden aangewend, haar uit den Blaap op te wekken, wat mislukte, werd dit gisteravond in een vergadering In de zaal van den heer Verbnrg opnieuw beproefd,tengevolge waarvan zich 21 personen opgaven als werkend lid van dit gezelschap. Bereids zyn de instrumenten tot het in orde brengen aan een fabriek opge zonden. Tot directeur werd gekozen de heer M. Kopmels Mz. Stadsnieuws. Een uitstapje. Begunstigd door mooi weer, maak ten gisteren de kinderen der drie hoog ste klassen van de Herv. School al hier met het onderwy'zend personeel een uitstapje naar Breda. Met de tram werd de stad doorgereden, het bezienswaardige bezocht en daarna vermaakten de kinderen zich uitste kend in het Mastbosch. Met den avondtroin van 9 uur keerden zy hoogst voldaan huiswaarts. Postduiven. By een wedvlucht met oude en jonge duiven van nit Eindhoven zyn de prfjzen door de volgende eigenaars behaald P. Boel le en 4e prys, Gebrs. de Valk 2e, 3e, 6e, 8e, 10e, He, 12e en 13e prlis, A. Battes 5e prys, C. van Strien 7e pry's en J. Ryk 9e prlis. Concert „Hosanna." Maandag a,s. zal het muziekgezel schap „Hosanna" in den tuin der sociteit „V. O. V," wederom een uit voering geven voor begunstigers en huisgenooten. Voor hen, die het ge zelschap en den yverigen directeur kennen, beteekent dit weer een genot vollen avond in een schaduwryken tnin. We behoeven zeker wel niet te zeggen, dat wjj onze lezers aansporen om door een jaariykeche bydrage deze, alleszins recht van bestaan hebbende, vereeniging te steunen. Vergadering op liever geen verga dering van de V. P. N. Heden zou door do afdeeling Zeeland van de V. P. N. een algemeene leden vergadering gehouden worden. Daar er eehter geen afgevaardigden der afdeelingen opgekomen waren, kon deze vergadering niet doorgaan en moost de belangryke agenda tot en volgende byeenkemst uitgesteld wor den. Ver van ondhrwijzkrs in het arrondissement öoks. Heden werd in ds Prins van Oranje de 79e A'gemeene Vergadering ge houden van de bovengenoemde ver eeniging. Zy werd bligewoond door 10 onderwyzeressen en 56 onderwy- zers, benevens door den heer Brants, districts-schoolopziener. De voorzitter, de heer Elenbaas, opende haar en sprak zyn genoegen nit over het be- trakkeiyk groot aantal opgekomenen. In hst byzonder roemde hy het, dat oen aantal byzondere onderwijzers tegenwoordig waren. A! bestaat in sommige opzichten verschil van mse- ning tnsschen de openbare en bij zon dore onderwijzers, zy werken toch allen voor hetzelfde doelde kinderen op te leiden tot nattige leden der maatschappij. En de klove kan toch niet zuo groot zyn, dat men zich geeD

Goessche Courant | 1913 | | pagina bijlage 1