te koop ADVERTENTIES DANKBETUIGING. MBRAAK. AFBRAAK, BLOUSES TUSSCHEN- ROKKEN- Openbare Verkooping. WOENSDAG 30 JULI 1913, MEUBILAIRE GOEDEREN 30 roeden AARDAPPELEN. Zaterdag 2 Augustus 1913, locomobiel met BöBSGHMACHIltfE GEBR. KNUIT, Centraal Kleeding Magazijn Heerencostuum, vanaf f 22.50- ZEEX.ANDIA Finale Uitverkoop. 20°|o KORTING, HUIS een mooie bruine Hit, een Leurwagen op veeren, een Leurkar op veeren, een verplaatsbare houten Loods, een of meer Kamers, Haar aanleiding van een verzoek van de Ver. voor Handelsonderwijs ta Goes om een jaailykscho subBidie van f 900, waarvan de behandeling In een vorige raadszitting werd uitgesteld, stellen B. en W. thans voor, gunstig op dit verzoek te beslissen. De heer Hollmann zal tegen deze subsidie stemmen. Waar hier een ai- deeling van Mercurius bestaat, wil hy thans met het voorstel van B. en W. niet mede gaan. Wanneer Mercurius ook subsidie kreeg, zou dit ook meer leerkrachten kunnen aanstellen. Hy acht het verkeerd, waar Mercurius bestaat, aan de Ver. voor Handelson- derwys subsidie uit te keeren. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. by een bespreking met het bestuur van Mercurius gebleken Is, dat dit zieh tevreden stelt met het mogen gebruiken van eenige school lokalen. BovendieD, de Ver. voor Handelsonderwys heeft uitgebreider leerplan dan de afdeeiing van Mer curius. De heer Hóllmann wyst er op, dat ook Mercurius wel degeiyk vroeger het geven van subsidie aan de Ver. voor Handelsbelangen afkeurde. Wan neer deze subsidie nu wordt gegeven, zal Mercurius wellicht te niet gaan. De Voorzitter meent dat dit niet het geval zal zyn. Als Mercurius ook subsidie wenschte, had zy zich toch met Handelsbelangen kunnen verstaan. Het voorstel van B. en W., in stem ming gebracht, wordt met op één na algemeens stemmen aangenomen. Tegen stemt de heer Hollmann. Ingekomen is een verzoek van de afd. Goes van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden Mer curius, om, ten behoeve van het door haar begonnen handelsonderrieht, de vrye beschikking te mogen hebben over twee lokalen van een der open bare scholen van 1 Sept. 1913 I September 1914, voor de Maandag- en Woensdagavond van elke week van 8—10 uur. De afd. is bereid f5 ver goeding te geven voor eventueole verwarmings- en verlichtingskosten gedurende de lesuren. B. en W. stellen voor, dit verzoek in te willigen. De heer Von Schmidt vraagt of aan de afdeeling ook geld gevraagd zal worden. De Voorzitter zegt, dat f 5 per jaar zal gevraagd worden voor het schoon houden der leslokalen in de meisjes school. De heer Von Schmidt acht het billik, die f 5 niet te vragen, te meer waar man aan de V er. voor Handelsbelangen zoo ruime subsidie heeft gegeven. De heer Van der Leeuw ondersteunt het voorstel Von Schmidtzoo doet ook de heer Hollmann. De heer De Witt Hamer wyst er op, dat dit geld dan in een memorie- post op de begrooting zal komen. Het voorstel van den heer Von Schmidt wordt zonder hoofdelflke stemming aangenomen. Vervolgens worden de geloofsbrie ven van de benoemde leden van den gemeenteraad onderzocht en wordt, na goedkeuring daarvan, tot hun toe lating besloten. De heer Dekker merkt by rondvraag op, dat hy gaarne én in de openbare èn in een besloten zitting, wat over de waterleiding zal zeggen. De ryks- gebouwen worden voorzien van water leiding. Kan voor den aanleg een in- sehryving geopend worden. De Voorzitter meent, dat er daar tegen geen bezwaren z|jn. Da heer Temperman dringt nogmaals aan op verbeterde draineering van een stuk grond tueschen het ziekenhuis en de vest. De Voorzitter zegt verbetering toe. De hoer Van der Leeuw deelt mede dat vroeger de modder daar heen ge bracht werd waar ze noodig was. Mocht hst weer voorkomen, dat er gemodderd moet worden, dan kan men dat terrein ook verhoogen. De Voorzitter zegt overweging toe. De heer Temperman meent, dat de boomen daar ter plaatse van de modder zullen ïyden. De Voorzitter zal dit nagaan. Da heer Hollmann vraagt of de ealarisregeling van de politieagenten by de begrooting wordt behandeld. De Voorzitter deelt mede, dat de nieuwe salaris regeling gereed is. Zjj kan dus by de begrootiug be handeld worden. Da Raad gaat vervolgens in beslo ten zitting over. Buitenland. De toestand op den Balkan. Fet is van Turkye nog niet zoo'n domme zet geweest, zyn leger thans over de te Londen vastgestelde orens- iyn te doen trekken en Adrianopel in bezit te nemen. Het kan daarmee niets verliezen en veel winnen De bedreigingen der grooto mogendheden, de verontwaar diging by de diplomaten, die na weken lange beraadslaging, de met zooveel moeilijkheden vastgestelde grenslijn door geen der partyen erkend en daardoor al hun werken als vergeefscbe moeite zien, kan Turkye gerust lange zich heen laten gaan. Sr is immers te dikwijls reeds ge bleken, dat op den Balkan alleen de daar gevestigde staten iets te zeggen hebben, dat onderlinge geschillen zonder hulp van bulten worden uit gevochten en dat het zich daarin mengen van eenige groote mogend heden gevaarlijk voor de rust en vrede van Europa kunnen zyn. Welnn, al mocht het optreden van Turkye thans de verontwaardiging der groote Europeeache staten zoo zeer opwekken, dat zy er toe overgaan, een gevaariyk, dreigende houding aan te nemen, dan trekt Turkye op het allerlaatste oogecblik eenvoudig zyn troepen uit Adrianopel en achter de te Londen vastgestelde grensiyn terug en voorkomt daa-mee alle verdere onaangenaamheden. Maar, zooals we reeds opmerkten, dit geschiedt slechts in het aller ergste geval, wanneer tusschenkomst van buiten het land daartoe dwingt. Geschiedt dit niet, dan kan Turkije Adrianopel behouden of in ruil daar voor verschillende voor dit ryk voor- daelige voorwaarden stellen. Boven dien is er nog een andere reden, waarom Turkye er blykbaar voordeel in zag het Bulgaarsche rijk een neder laag toe te brengen. Wie op het oogenblik tegen Bulga- rye strydt is noodgedwongen de bond genoot van Serviërs en Grieken. Nog steeds moet een regeling worden ge troffen tusschen deze rijken en Tnrkye inzake de gevolgen voortvloeiende uit den jongstcn Tuikschen krijg 03 bet is te voorzieD, dat Serviërs en Grieken als bondgenooten van het Mohamme- daansche ryk, de eischen aan dezen staat te stellen aanmerkeiyk zullen verzachten. Zoo snydt voor Turkye het mes aan alle kanten. Bulgarije zal noodgedwongen en Servië en Griekenland zullen als bondgenooten veel van hun aanspraken ten opzichte van het rijk van den sultan laten vallen. Ook Roemenië blijkt het meer en meer te doen te zyn geweest, op den Balkan een meer op den voorgrond tredende positie in te nemen. Om een verzwakking van Bulgarije door bet veroveren van grondgebied is het dit rpk blykbaar niet te doen geweest en het heelt zich dan ook in hoofdzaak bepaald tot het inbozltnemen van die streken, waarop het reeds lang als op zyn rechtmatige belooning het oog had geslagen. Verder heeft Roemenië werkeiyk getoond den Bulgaarschen buurman geen kwaad hart toe te dra gen. Het is dit land al even zeer ver gaan als Turkye. Da gelegenheid maakt nu eenmaal den dief en deze gelegenheid, de begeerde landstreken in bezit te nemen, was al byzocder vorleidelijk. Eigenaardig ie de houding van Bul garia daartegenover. Niet alleen heeft het don Roemeenschen.trospen geen tegenweer geboden, maar zelfs nu nog wisselen de beide koningen de meest vriendsehappeiyke en vredelievende telegrammen. In antwoord op het telegram van koning Ferdinand heeft koning Karei van Roemenie thans teruggeseind, dat ook hg verlangt, spoedig een einde te maken aan dan toestand van het oogenblik, dien hy te meer betreurt, omdat daardoor de goede betrekkingen van beide landen voor korten tyd zyn verbroken. De koning geeft vorder de verze. kering, dat de vriendsehappeiyke ge voelens, die hy sinds lang voor den Bulgaarsehen koning koestert, door de laatste gebeurtenissen niet zyn veranderd en hy zegt tot zyn vol doening ervaren te hebben, dat de Bnlgaarsehe regeering vastbesloten is, een einde te maken aan den oorlog met Servië en Griekenland en reeds gevolmachtigden heeft aangewezen. Dergeiyke vriendschapsbetuigingen en verzekeringen van verknochtheid klinken op het oogenblik uit den mond van den Roemeenschen koning wel een beetje eigenaardig. Het verloop van de zaak is toch precies hetzelfde alsof twee vrienden op een eenzamen buitenweg plotseling bandtasteiyk worden. De een maakt den ander onschadelyk en ontrukt hem zyn horloge en kostbaarheden, waarvan de andore, de zwakste, nood gedwongen afstand doet. Maar de goede toon wordt geen oogenblik nit het oog verloren en met de meest harteljike betuigingen vanvriendschap en verknochtheid en onder het uitdruk ken van zyn spyt, dat de goede ver standhouding een oogenblik verstoord is, berooft de sterkere zyn makker van al datgene, waarop hy reeds lan gen tyd een begeerlg oog had geslagen. Inmiddels wijst alles er op, dat een Roemeensch-Bulgaarsche vrede niet lang meer op zich zal laten wachten. Te Nisj zal Roemenië niet vertegen woordigd zyn, daar het de militaire onderhandelingen met Bulgarije af- zonderiyk wil voeren. De eigeniyke vredesonderhandelingen zullen te Boe karest plaats vinden, waaraan thans ook Griekenland en Servië hun goed keuring gehecht hebben. Toch zUn Griekenland en Servië niet geheel gerust over de onderlinge besprekingen van Roemenië en Bul- garye en vreezen zy zeer tereeht, dat er van de onderhandelingen te Nisj maar heel weinig terecht zal komen. Te St. Petersburg heeft men den in druk, dat Bulgarye, noodgedwongen, de oiEohen van Servië an Griekenland zal aanvaarden, in de hcop, dat de mogendheden, die zich de bekrachti ging van de vredesvoorwaarden heb ben voorbehouden, deze eischen aan- nemeiyk zullen wijzigen. Het is te hopen dat een wapen stilstand of schorsing der vijandelijk heden niet lang meer op zich zal laten wachten. Vooral door den onver- wachten opmarseh der Turksche troepen, die nog steeds noordwaarts rukken, is Bulgarye buitengewoon verrast. Het schijnt totaal uitgeput te zgn en koning Ferdinand heelt de Russische regeering dan ock verzocht, Bulgarye te beschermen. Te Sofia zyn voor do uit alle streken toegestroomde vluchtelingen geen vol doende levensmiddelen. Herhaaldelijk plundert de uitgehongerde bevolking bakkeryen en slageden en men vreest dan ook voor ernstige onlusten, wan neer de vrede niet spoedig tot stand komt. De Turken hebben in dezen korten veldtocht nogmaals bewezen, dat zy niet meer In het 'oeschaatle Europa thuis behooren. Z(j worden thans weer van de meest dierlijke wreedheden beschuldigd. Trouwens, ook da Bulgaren zijn hiervan niet vry te pleiten. Kapitein Oartale, lid van deEngei- sche marinecommissie in Griekenland bericht o. a., dat hy in Doraten 1700 Ijken van grys&ards, vrouwen en kinderen, die in de huizon vermoord waren, heeft zien liggen. Uit de wonden van de klnderlyken, die hy vond, was op te maken, dat do Bul. garen er zich mede vermaakt hebben, elkander de kindereu met de bsjonet toa ta werpen, zooals by het balspel. Dat zijn de afsehuwelykheden van den oorlog, die vooral op den Balkan byzouder op den voorgrond treden. Uit de Pers. Onder het opschrift„Niet naar n toehalen s v. p.", schrijft de heer Vliegen het volgende in Het Volk-. Wie het artikel van Bet Volk (zie No. 1 van ons persoverzicht) van gis teravond leest, en den inhoud slikt, moet wel denken, dat die partUgenoo- ton, die vóór de aanvaarding der aan geboden ministerportefeuilles pleitten, zoowat halve idioten zyn, die er zóó maar in willen loopen als de vryzin- nigen het er op toeleggen om de soe.-democratia te „ontmannen", en vooral niets zien van wat de redactie zoo duideiyk is, n.l. dat da oud-libe ralen toch zoo gaarne hadden gezien, dat de portefeuilles werden aanvaard. Ik vind het best, dat de weigeraars zich v( rbeelden dcc tegenstanders te glad afgeweest te zyn, doeh ben er niet zeker van, dat het ook maar iets meer is dan verbeelding. Is hot b.v. niet wat al te.„. naïef, de Nieuwe Ort. en De Hakkel de ver dienste toe ta kennen ons ingelicht te hebben omtrent hun bedoelingen 1 Het lag er toeh waarlijk dik genoeg op, dat die bladen aóó deden om ons tot het besluit te brengen, dat nu ge nomen is. AiB de N. Hott. Crt. al begint met Troalstra te noemen „minister van klasse-Justitie", meent de redactie dan werkeiyk, dat zo dat doet om Troelstra tot het ministerschap over te halen Hausch, we moesten dat spelletje nu maar laten voor wat het is. Dat de bedoeling van de vrijzinnigen nooit is en nooit kan zyn een krachtige, productieve sociaal-democratie te krij gen, behoeft men werkeiyk niet in de krant te zetten, daartoe ia het te van zelfsprekend. Wanneer dan ook die portefeuilles aangeboden werden, was het niet om ons te dienen, maar omdat men begreep, wat te moeten aanbieden, omdat men ons noo-ig had. En„. uien heeft ons. Het resultaat van het genomen be- slnit is, dat men de ininisterszetels zelf kan bezetten en toch den steun der sociaal-democratie krygt. Dat de eer v ais eventueel tot stand komende hervormingen voor de vry zinnigen is en de schuld van de mis lukking voor de aociaal-democraten. Dat de sociaal-democratie, die groote dryf kracht naar hervormingen, het standpunt ImefD ingenomen, dat een zeker college zonder, méér hervor mingskracht bezit dan mèt sociaal democraten. Deze zaken staan vast, en zullen hun gevolgen hebben. Van het voor uitzicht van die gevolgen kan men zich afmaken door schrikwekkende tafareelen te 'schilderen van da ge volgen van het andere geval, van de aanneming. Het „gesteld er breekt een Btaking nit",.. wordt tot een ware Schablone. Nu één van beiden een minister kón ongerechtigheden, tegen stakers gepleegd, voorkomen, dan zal een eoc.-dem. minister ze voorkomen öi hy kan het niet, en wat moet men dan van hem? Ik ga hier au maar niet verder op in, want het opschrift boven dit artikel is niet gericht tegen de redactie van Het Volk, doch tegen die van het Weekblad. Wibaut schryft daar over het met instemming van de minderheid af lesten van het buitengewoon congres „De overeenstemming (echter) tus schen meerderheid en minderheid in het besluit, dat het congres niet moest worden gehouden, versterkt de be- teekenis van het besluit om de deel neming in de regeering te weigeren. Dit meerderheidsbesluit verkrygt door deze overeenstemming het karakter van een eenheidsbesluit." Met den meesten nadruk kom ik hiertegen op. De minderheid heeft zieh zelf het vry zware offer opgelegd, af te zien van een appè' op een buitengewone conferentie, n. 1. dat de zaak, waarover het ging van een aard en van zooveel gewicht is, dat een besluit tot aan vaarding der minister-portefeuilles, met een groote meerderheid genomen diende te worden. Dat leek ons uitge sloten. Ik wil wel verklaren, dat ik de kans, dat het congres, tegon de meer derheid van deze conferentie in, tot „aanpakken" zou besluiten nihil achtte en dat dat een der redenen is geweest, waarom ik voor my op een buitenge woon congres niet verder gesteld was. Maar daaruit nu te destiUeeren, dat het meerderheidsbesluit een eenheids- besluit is, dkt gaat niet aan. Ik voor my handhaaf elk. woord van myn artikel van Vrgdag j.l. en daarmee weet men hoe ik over het genomen besluit denk. Wy kunnen nu gaan coucurreeren in het geven van donkere voorstellin gen van de gevolgen van hetgeen be sloten is en van hetgeen wy wildeD. By het schetsen van die gevolgen behoe ven de voorstanders van het genomen besluit het zwartsel niet te sparen Fantaseeren over wat er gebeuren zou als dit oi dat gebeurde, brengt op een terrein zonder eenige afpaling. De fantasia heeft er vry spel. De tegen standers van het genomen besluit bevinden zich niet in die benydens- waardige situatie, hun fantasie heeft geen vry spel. De kwade gevolgen, die wy zouden moeten schetsen, zul len zich weldra vertoonen en wy zelf zullen er tegen moeten stryden. Het beroerdste in de heele situatie is, dat wy ze niet meer in eigen hand hebben. De Nederlandacho sociaal- democratie, do fiere S. D. A. P., staat thans, in plaats van de hervormings- taak voor zich op te eischen in angst en vreeze te hopen op devryzin nigen 1 Dat die hun plicht zullen doen. Die plicht bestaat in het doen van wat wy tot nu toe ,ons werk achtten. Gelukkig weten de vrijzinnigen dat, als zy „dien plicht" niet doen, niet alleen wy, maar zy ook een vernieti gend oordeel van de geschiedenis hebben af te wachten. Maar zy hebben hun toekomst ten minste in eigen handwij gaven ze aan anderen te beredderen over. Het is niet anders. Maar wie zich in zulk een situatie voelt a's in zuivere lucht, stelt andere eischen dan ik. Het Feestcomité Plan 1913 te Kat- tendijke, betuigt bydeze zijn dank aan allen, zoowel ingezetenen als feest gangers van bulten, voor den steun aan het Comité verleend, waardoor de Onaihankeiykhaidsfeesten alhier, on danks de weersgesteldheid, zoo schit terend konden slagen. HET FEESTCOMITÉ. Kattendyke, 21 Juli 1913. Voor de vele bewijzen van deelne ming, ondervonden by het overiyden van onze lieve schoondochter en schoonzuster, mevrouw W. J. OELE- Lbendbrtz, betuig ik, ook namens myno familie, onzen harteiyken dank. J. OELE Hz. Goes, 25 Juli 1913. Voor de vele blijken van deelne ming, die wy ontvingen by het over iyden van onze lieve tante, mejuffrouw P. J. A. VAN DER BILT, betuigen wy, mede namens de overige familie leden, onzen harteiyken dank. C. L. VAN DER BILT. J. VAN DER BILT, executeurs-testamentair. 's Gravenhagej T Utrecht I JuU 1Bli' Voor de vele hiyken van belang stelling, ontvangen ter gelegenheid van zyne herkiezing als lid van den Gemeenteraad, betuigt ondergetee- kende zyn welgeineenden dank. A. F. DE PAAUW. Goes, 25 Juli 1913. 6000 Dakpannen, 100.000 Metselsteen, en groote partij Houtwaren. Adres F. HOORNICK, eloopory het Cude Landrecht te West-Souburg. OPRUIMING der resteerende en eenige Overige goederen wor den verkocht met 10 korting a contant. De deurwaarders HOLLMANN VERHOEK te Goes zullen des voormiddag» om 10 uur, aan het woonhuis en ten verzoeke van den heer A. den Hollander, mr. timmerman en metselaar te 's Heerenhoek, verkoopen: alle Timmermans- en Melselaarsgeresdschappen t alsSchaveD, Beltels, Zagen, w.o. een trekzaag, Lysta-schaven in soort, Lad ders, Trappen, Schragen, Slypsteen met bak, een yzeren Bankschroef, Draadnagels, Spijkers en meer andere yzerwaren, Glas- en Verfwaren, party Steen, Dakpannen, Plavuizen, Kalk en Cement voorts een partij nieuwe Houtwaren, Touwen en Blokken, koperen en yze ren Gewichten en daarna: als 2 veeren Bedden met toebehooren, eikenh. Boogkablnet met snywerk, geschilderd Kabinet, Stoelen,Tafels In soort, Sehilderyen, Klokken, Kachels waarby een Fornuiskachel, koperen Ketels, Pannen, Spekstander, Kisten, Emmers, Tobben, party Glas- en Aardewerk enz, enz henevens De Notaris PILAAR, te Goes, zal des avonds te 6 uur, te Nisse, in de herberg by C. de Blakij, voor den heer A. H. Rijk Cz. VERKOOPEN 4 perc. Aardappelen, aan den Grintweg 3 perc. HAVER, naby den Molen 2 perc. TARWE, aldaar 2 perc. ERWTEN, aldaar 1 perc. Bruine Boonen, aldaar. Alles naby Nisse. H. H. LANDBOUWERS! Ondergeteekenden maken hiermede bekend, dat zy in het bezit van een merk „NERO" gaarne bereid zUn alle granen te dorschen by ontbieding. Aanbevelend, Heinkenszand. v/h. F. Q. c. DEN HOLLANDER. Goes. Middelburg'. FLANELLEN en TROPICAL Vlugge levering. Elegante coupe* KADE D 30 Goes. a contant, wegensopheffing dermeubelzaak. inmiddels uit de hand TE KOOP of TE HUUR. A. SCHRIJVER. IMF" Ter overname aangeboden tegen 't hoogste bod niet ouder dan 6 jaar, met Tuig en zoo goed als nieuw met pannendak. Te bevragen (liefst 's namiddags) by H. POORTVLIET, Kapelsche Weg, Kloeting e. Dame vraagt met volledig PENSION. Brieven met prijsopgaaf lett. A.Z., a/h. bureau van dit blad.

Goessche Courant | 1913 | | pagina 2