N°. 78 191:] Zaterdag 5 Juli 1008,e jaargang. J. F. Ti der Leeuw MfflTiSÈnMt aat juteastaflt (APTR), Mr. Jac. de ffilt Hamer Bij dit no. behoort een Bijvoegsel. De Eaadsverkiezingen van a.s. Maandag. Mr. Jac. de Witt Hamer W. Temperman Jhr. J- W. E. von Schmidt auf Aldenstadt J. F. van der Leeuw Fr. J. Tierie (AFTR.), (AFTR.), (AFTR.) J?I iPinwin GOESCHE Da uitgave dezer Courant gesohiedt]Maandag-, Woensdag- en'Vry dagavond' uitgezonderd op feestdagen. Prfls per kwartaal, in Goes f 0,75, buiten Goes, franco f 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent Telefoonnummer 23. COURANT. Inzending van advertentlën op Maandag en Woensdag vóór 2 uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. Directeur G. W. van Babneveld. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". - Hoofdredacteur W. J. C. van Santbn De prfls der gewone advertentiên is van 1-5 regels 50 ct., elke regel meer 10 et Bfl directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels 1,— berekend. Bewijsnummers '.Speent, De kiezers van Goes zullen a.s. Maan dag wederom ter stembus worden ge roepen, om vijf vertegenwoordigers des volks in den Raad aan te wijzen. Wij mogen het niet verhelen, dat ons een zware strijd te wachten staat. De clericalen, christelijk-historischen, antirevolutionairen en roomschen in bond, trekken op en het is hun doel, een paar bekwame vrijzinnige Raads leden te wippen, hen te doen vervangen door mannen, die het maar nooit schij nen te kunnen hegrijpen, dat, hoog boven het partijbelang verheven, de algemeene belangen dienen te staan. Zij zullen op de bij hen gebruikelijke wijze misleidende voorstellingen van zaken geven, speculeeren op het egoïsme, den indruk trachten te vestigen, ais zouden bij ons huidig Dagelijksch Bestuur en de Raads-meerderheid aller belangen niet veilig zijn. Wie onbevooroordeeld denkt, weet wel beter. En het is dan ook sprekend, dat onze candidaten niet worden be streden op eenigerleideugdelijken grond, doch op een fictie, de fictie van een te stichten suikerfabriek, hetgeen thans door de clericale heeren als hooge politieke muut moet worden uitgespeeld. Het doel heiligt bij hen de middelen. Burgemeester en Wethouders hebben zich in de kwestie der suikerfabriek volkomen correct gedragen. En juist de houding onzer tegenstanders op politiek gebied, thans door hen aangenomen, doet ons het ergste vreezen, wanneer aan hen de behartiging van de belangen onzer gemeente zou worden toever trouwd. Het is nu nog aan de kiezers, zulks te voorkomen. Het is een absoluut onjuiste bewe ring dat B. en W. niet alles in het werk hebben gesteld, om het comité voor de te stichten suikerfabriek ter wille te zijn. Bij hen ligt dan ook de fout niet. Of zouden de heeren van het comité soms gedacht hebben, dat B. en W. met hen de zaak in een onder-onsje konden afmaken Bijna wenschten wij te schrijven, dat deze veronderstelling voor de hand ligt. Maar het stond aan het comité, als eerst-belanghebbende, zooveel gegevens te verstrekken, dat de Raad onbevangen zijn oordeel kon uit spreken. En de heer Dekker, die in de laatste vergadering van den Gemeente raad er over klaagde, dat hij te weinig licht ontvangen had, zou beter gedaan hebben, zijn klacht te deponeeren daar, waar zij thuis behoorde bij de leden van het comité en niet bij het Dage lijksch Bestuur. Nu is het wel wat heel dwaas, het voor te stellen, ais zouden zij, die de oprichting eener suikerfabriek op het oog hebben, daartoe alleen gedrongen zijn uitpnre liefde voor den bloei en de welvaart onzer gemeente. Een kind zal begrijpen, dat daar andere belangen achter zaten. Natuurlijk is daar niets tegen, mits men het zegge. Het is unfair, het nu te doen voor komen, alsof eenige filantropen de ge meente Goes een kostelijk geschenk wilden geven eD door de ongenaakbare houding van B. en W. dit geschenk ons voorbij is gegaan. Nogmaals tegen de oprichting eener suikerfabriek heeft het Dagelijksch Bestuur der gemeente Goes zich geen oogenblik verzet. Alleenlijk het besefte, dat het bij alles rekening moet houden met de belangen van onze gemeente. Of een suikerfabriek voordeel, dan wel nadeel aan de gemeente brengen zal dat was de kwestie niet, waar liet in de eerste plaats om ging. Dat het streven voorzit, waar mogelijk de industrie van Goes te bevorderen, wel degelijk gebleken uit het feit, dat de Raad bereid was, den grond, waarvoor eerst f 5000 per H.A. wat toch zeer zeker de waarde was ge- f 3500 per H.A. Het is ook gebleken uit het feit, dat de gemeente zich bereid verklaarde, te dragen van de kosten, benoodigd voor het uitdiepen van de haven. Men vergete niet, dat voor heel wat minder loonende industrie de grond voor enorm veel hoogeren prijs in erf pacht is afgegeven, en hier hadden wij met een verkoop van grond te doen. Ons dunkt, de kiezers van Goes be seffen ten volle de waarheid van het gezegdegelijke monniken, gelijke kappen. Onze politieke tegenstanders denken er blijkbaar anders over. In hun be geerte, op het kussen te komen, schamen zij zich niet, onwaardige aanvallen op het beleid van B. en W. te doen, en hen, die niet in staat zijn, helder en onbe vangen te oordeelen, op een dwaalspoor te voeren. Van lieden, die zeggen, een „christelijke" politiek te voeren, zou men toch bij de voorlichting van de kiezers wat meer waarheids-liefde mogen ver onderstellen. Men late zich door de misleidende voorstellingen, inzake de suikerfabriek, dan ook niet de wijs brengen. De aftredende vrijzinnige candidaten hebben bij herhaling blijk gegeven, dat zij naar hun beste weten en kunnen steeds de algemeene belangen van Goes hebben behartigd. Bestaat er eenige reden, van hun politieke tegenstanders aan te nemen, dat zij het beter zullen doen Immers neen De heer Buijse is lid van den Raad geweest. Het heette destijdszoo'n volksman moet in den Raadiemand, zoo goed op de hoogte met de plaatse lijke toestanden als hij, verdient daar zijn zetel. Over de overdrijving van de capaciteiten des heeren Buijse zullen wij nu maar zwijgen. Maar „de behar tiging der belangen van de gemeente Goes" in den Raad gaf hij er toch zonder moeite aan, toen hij liet postje van marktmeester kou bemachtigen. Er bestaat daarom niet één reden, den heer Buijse wederom naar den Raad af te vaardigen. Een kracht is hij nimmer geblekenóf het moest soms zijn om zijn schitterend voorstel, een belas ting op de publieke vermakelijkheden te leggen Ook van de heeren De Hoogh en De Jonge de eerste moest, om gezond heidsredenen, zijn ontslag als school hoofd nemen en zal in den Raad zeer ze ker geen stoer werker zijn kunnen wij niet zeggen, dat zij het peil van den Raad zullen verheffen. Hetzelfde geldt voor den roomschen heer Vienings. Zijn eenzijdige kijk op de dingen is onmiddellijk ai een reden, hem geen zetel in den Raad te geven. Wij wenschen de belangen onzer ge meente niet in handen van drijvers te stellen. De heer Vienings is niet van dat hout, waaruit men goede Raads leden snijdt. Rest ons het aftredend roomsche lid, den heer De Paauw. Wij zeiden hel reedsaldra bleek hij een man te zijn, die met de coalitie door dik en dun gaat. Zijn maiden speech had ten doel, het openbaar onderwijs te schadenwaarom anders zijn vraag, in de vacature J. J. Nijsse niet te voorzien en twee klassen op school B te eombineeren En reeds 17 October 1912 beschuldigde de heer De Paauw, volkomen ongemotiveerd, B. en W., dat zij in zake de suikerfa briek niet medewerken. Ook zijn wij niet vergeten zijn opmerking, dat, zoo die fabriek er zou komen, de kinderen van de werklieden wel naar de nieuw te bouwen roomsche school zouden wor den gezouden. Lag de bedoeling er hier niet duimen dik boven op f Daaromvan niet één vrijzin nige mag de heer De Paauw de stem ontvangen. Wij gaan voor onze candidaten in het vuur. En natuurlijk voor alle vijf. is in onzen Raad een kracht van den eersten rang gebleken, en in elk op zicht is hij zijn plaats als Wethouder De Witt Hamer zijn helder en hij loont zich met eik onderwerp, waarover het in onzen Raad gaat, uitnemend op de hoogte. Bovendien is hij, onder de vroede vaderen, de eenige rechtskundige en bij herhaling is aan het licht ge komen, dat zijn voorlichting onmisbaar mo=t worden geacht. Onze politieke tegenstanders kunnen van mr. De Witt Hamer aiieen zeggen, dat hij steeds getoond heeft, bet alge meen belang te stellen boven dat van een partij of van personen. Alsof dat niet de schitterendste aanbeveling is Mannen van karakter, mannen van groote bekwaamheid, van enorme werk kracht kunnen in onzen Raad niet gemist worden. Wij vertrouwen, dat de kiezers met groote meerderheid van stemmen a.s. Maandag het mandaat van nar. Jac. De Witt Hamer zullen her nieuwen. De heer is een algemeen geachte figuur in onze stad en niet minder in onze Raadszaal, waar hij nu reeds achttien jaren voor de belangen der gemeentenaren, onver schillig tot welken stand of richting zij behooren, op de bres staat. Als lid van de Gascommissie, van de com missie voor den Hoofdelijken Omslag en ais voorzitter van de Financieele Commissie heeft hij telkens en telkens van zijn groote kundigheden blijk ge geven. Velen, die hun aanslagbiljet in den Hoofdelijken Omslag hebben ont vangen, zullen bemerkt hebben, dat de aanslag dit jaar lager is, gevolg van een vermindering van het percentage, welke bereikt werd door de grootere inkomens behoorlijk aan te slaan. Voor een goed deel is dit aan de ijverige bemoeiingen van den heer Temperman te danken, die in het heffen van hoofde lijken omslag voor de kleine inkomens rechtvaardigheid wil betrachten. Veel heeft hij verder bijgedragen aan de verbetering van wegen en als ambtenaar van deD Provincialen Waterstaat was hij geregeld in de gelegenheid, den gemeente-bouwmeester te adviseeren in zake havenwerken en alle belangen, welke in het algemeen den handel be treffen. Zoo'n man hoort in den Raad en wij twijfelen er niet aan, of de meerderheid der kiezers zal dit met ons eens zijn. behoort mede tot de hoogelijk gewaar deerde krachten in onzen Raad en men mag van hem zeggen, dat hij behoort tot de mannen, die populair zijn in den besten zin des woords. Veel heeft hij dan ook gedaan voor het vereenigings-ieven in onze stad. Hij was het, die den stoot er toe gaf, den aftrek voor den Hoofdelijken Omslag te verruimen, zoodat hij gebracht is van f -300,op f 400,waardoor honderd gulden minder van het inko men werd belast. En moeten wij er nog aan herinneren, wat hij in het belang van de kleine luyden heeft ge daan, door ook het stelsel van muntgas meters in Goes ie doen invoeren Als één daarvoor onvermoeid geijverd heeft, dan voorzeker jhr. Von Schmidt auf A ItenstadtWij mogen ook niet ver geten te melden, dat hij een krachtig voorstander is van een verhooging der traktementen voor de lagere ambtenaren. Jhr. Von Schmidt auf A Itenstadt heeft getoond, een zetel in onzen Raad ten voile waardig te zijn. De kiezers zuilen zijn ijveren voor de publieke zaak zonder twijfel waardeeren en hem op nieuw Maandag a.s. naar de Raadszaal afvaardigen. Over den heer te schrijven is eveneens een zeer aan gename taak. Achttien jaren lang is hij Raadslid en de kiezers kennen hem door en door. Kunnen wij zeggen, dat hij als persoonlijkheid algemeen geacht is, als man op de rechte plaats te zijn. Als bekend mogen wij veronderstellen, dat de heer Van der Leeuw een warm voor stander is van een reinigingsdienst in eigen beheer. Daarop heeft hij altoos toezicht gehouden en geregeld voor ver beteringen gestreden wat bereikt werd, mag voor een zeer groot deel op reke ning van den heer Van der Leeuw wor den geboekt. De rioleering van de Lange Vorststraat is hoofdzakelijk aan hem té danken en hij zal blijven voortgaan, voor verbeteringen te strijden, zooals de rio leering van de Lange Kerkstraat en de Klokstraat. Hij is evenwel een tegen stander van het dure stelsel, hetwelk onze stad veel te veel zou kosten. Een betere toestand is te verkrijgen voor f 4000 de kosten bedragen nu f 2000 dit is dus slechts f 2000 meer. Heel wat anders dus als de plannen, die, naar het verluidt, wel een f 170.000 zullen kosten Wordt den heer Van der Leeuw straks de gelegenheid gegeven, zijn goedkoope plannen voor den Raad te ontvouwen, dan kunnen tevens de salarissen van de werklieden bij den reinigingsdienst verhoogd worden, waar voor destijds de heer Van der Leeuw reeds met succes op de bres heeft Door zijn bemoeiingen zijn voorts brievenbussen in de Voorstad en aan het eiude van de 's Heer Hendrikskinderen- straat geplaatst. De heer Van der Leeuw is een bij uitstek practiscli man. Hij keere met vlag en wimpel in den Raad terug De heer is een nieuweling voor den Raad, doch geenszins voor onze stad. Hij is een geboren Goesenaar. Ongeveer negen tien jaren behoort hij tot de kleine middenstanders en altoos heeft hij zich bewogen in arbeiders-kringen. Zijn stre ven was en is het, de lieden zooveel mogelijk te vereenigen tot het nastre ven van gemeenschappelijke belangen, ten einde te verkrijgen een moreele en financieele opheffing van den arbeiden den stand, in 1903 richtte de heer Tierie den Goeschen Werkmansbond op. Een jaar later werd aan alle werk gevers alhier een circulaire rondgezon den, waarin gewezen werd op den slechten toestand der erwten-lezers. Als voorzitter van den Werkmansbond had de heer Tierie een conferentie met de werkgevers en hij wist gedaan te krijgen, dat f 0.25 verhooging per H. L. werd toegestaan. Voorts nam de heer Tierie een werkzaam aandeel in de enquête voor de huis-industrie, in 1908. Sedert tien jaren is hij bestuurslid van de werklieden-vereeniging „Eigen Hulp", waarvan hij vijf jaren het secre tariaat waarneemt. Op politiek gebied is de heer Tierie een onverdacht vrij zinnige en zeven jaar maakt hij onaf gebroken deel uit van hel bestuur der kiesvereeniging „Vooruitgang". Een kracht als de heer Tierie zal een groote aanwinst zijn voor onzen Raad. Als één man stemme men hem Maandag naast de vier aftredende vrijzinnige leden Op het slembiljet komen ditmaal vele namen voor. Niet minder dan elf Om mogelijke verwarring te voor komen, geven wij hier even aan, hoe de kiezer Maandag 7 Juli zijn stem biljet zal ontvangen. In alphabetische volgorde komen de candidaten er als volgt op voor BUIJSE, J. DE HOOGH, J. DE JONGE, Jzn. J. VAN DER LEEUW, J. E. DE PAAUW, A. F. POLS, M. VON SCHMIDT AUF AL- TENSTADT, Jhr. J. W. E. TEMPERMAN, W. TIERIE, Fr. J. VIENINGS, J. W. DE WITT HAMER, Mr. J. Een ieder, die het waarachtig belang der gemeente Goes op het oog heeft, die geen partij-mannen naar de Raads zaal wil afvaardigen, heeft niets anders te doen, dan het hokje zwart te maken voor den candidaat, wiens naam paars gedrukt is. Knip daarom het onder staande uit en neem het mee, aU ge stemmen gaat, dan zal een vergissing uitgesloten zijn. Ge stemt dus op de candidaten, wier naam wij paars hebben doen drukken. Hier hebt ge het model BUIJSE, J. DE HOOGH, J. DE JONGE, Jz., J. VAN DER LEEUW, J. F. DE PAAUW, A. F. POLS, M. VON SCHMIDT AUF AL- TENSTADT, Jhr. J. W. E. TEMPERMAN, W. TIERIE, Fr. 1. VIENINGS, J. W. DE WITT HAMER, Mr. J. Nogmaals: Stemt dus alleen de candidaten, wier naam paars is gedrukt. Natuurlijk neemt gij ze alle vijf. Deze vijf mannen toch kunt ge in vol vertrouwen uw stem geven van partij-belang zijn zij afkee- rig slechts het algemeen belang hebben zij op het oog. En zulke mannen hebben wij in onze Raadszaal noodig. CJw keuze kan daarom Maandag niet moeilijk zijn en gij brengt uw stem op de vijf vrijzinnige candidaten EN

Goessche Courant | 1913 | | pagina 1