N°. 55 1915. Zaterdag 10 Mei, 100 jaargang, Een verloren leven. ste Bij dit no, behoort een Bijvoegsel. Oppassen is de boodschap 4 FEUILLETON. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. 60E8GH De uitgave dozer Courant gesehledt^Maandag-, Woensdag- en'Vrijdagavond uitgezondord op feestdagen. Prjjs per kwartaal, In Goes f 0,75, buiten Goos, franco f 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. inzonding van advertentlön op Maandag en Woensdag vóór a uren, op VRIJDAG vóór 12 uren. COURANT. Do prijs der gewone ad vertentiën Is van l-5regels50 ct., elke regel meer'lOct BJ directe opgaaf van driemaal plaatBtng derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwoljk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels A 1,— berekend. Bewijsnummers 5 cent, Telefoonnummer 23. Directeur G. W. van Babneveld. Uitgave van de Naaml.Vennootschap .Goesehe Courant". Hoofdredacteur W. J. C. van Santen. KaS» Wegen» het Pinkster feest zal het eerstvolgend novan dit blad Woens dag 14 Mei a.s. verschij nen. De sociaal-democraten vinden bel oirbaar met bel oog op eigen stem bus-succes de vrijzinnigen verdaclt te maken ten opzichte van hun liefde voor de openbare school. Herhaaldelijk toch wordt in politieke vergaderingen dr. D. bos beeft hel te Groningen, blijkens een zeer uitvoerig verslag in de Pros. (iron. Ct., zoo uitnemend aange toond, klskkeloos beweerd, dat tie vrijzinnigen, bij voorkeur worden dan mr. Goeman Borgesius en dr. Bes ge noemd, bij ile acboolnovelle-Jvuvpcr gestemd hebben tegen den eisch, om de leerplannen van de bijzondere school door bet toezicht te laten goedkeuren. Dit is klink-klare onzin. Bij de lager- onderwijswet w.is er een amendement van deu heer Ter Laan, voor de goed keuring van het leerplan en één van dc vrijzinnigen Bos, Goeman Borgesius, Ketelaar, lloessingb en Heunequin. liet vrijzinnig amendement ging verder dan het sociaal-democratische, hield ook in, dat. het subsidie weer kon worden inge trokken, als liet leerplan niet op behoor lijke wijze werd gevolgd. Na eeuige discussie trok de heer Ter Laan zijn amendement in ten gunste van het vrijzinnige en stemden allen daarvoor. Het werd echter verworpen: rechts tegen links. Zoo lichten de „betrouwbare" sociaal democraten het publiek in Zij hebben nog een snaar op bun viool. Even klakkeloos wordt beweerd, dat de lieeren Bos en Röell het gods dienst-onderwijs iu de lagere school wilden brengen, Treffender staaltje van volksmislei ding is bezwaarlijk uit te denken I Waarom toch gaat liet? Thans kunnen reeds, volgens de wet, buiten de school-uren de school lokalen, verwarmd en verlicht, ouder nadere voorwaarden, ter beschikking worden gesteld van godsdienst-leeraren voor het godsdienst-ouderwijs aan de leerlingen. Alle voorstanders van het openbaar ouderwijs hebben dat immer toegejuicht en voorgestaan. Het is één hunner goede argumeuten. Zij zeggen wij willen u geen godsdienstige op voeding opdringen. Gij krijgt het maatschappelijk onder- Ken Roman van Schuld 9n Boete. Van haar sehrjjfbareau nam ze8en courant.Gevraagd een gezelschaps dame bij een jong moisje. Brieven te adre8S8eren aan den hoer 1'. L- Bran- denburg,Ke«ingstraat,'s Gravenhage" .Brieven", mompelde ze minachtend, „ik ga persoonlijk naar Botrus Bran denburg, en ik zal de betrekking ki'Bgen. Ik zal haar honden tot Henri terugkomt en dan, mjSn heer gemaal, dan begint de strijd tnsschen ons'. .Mimi PinBon la bondinette." De zanger kwam langzaam naar boven on klopte aan de denr. „Robert", riep madame Marguérito uit, terw®l zo een blik op de pendule wierp, .wat komt hfj zoo vroeg uit voeren De deur werd geopend on Kobort Villeneuve, do zanger, ooi slanke, Ietwat dweepzieke Franscbman, trad binnen en maakte een onberispelijke tooneel-buiging. ,Ma bolle, wat zie je er vandaag betooverend uit. Laat Ik je de hand kussen." Op een theatrale v?Sze knielde hij en drukte zijn lippen op de hand van wijs in de school van den onderwijzer, de overheid is daarvoor aansprakelijk en ziet er op toeliet onderwijs eer biedigt ieders godsdienstige gevoelens na afloop van den achool-tijd kan elk naar zijn geloof onderwijs krijgen van de godsdienstleeraren daarvoor zijn .sij verantwoordelijk. Maar het kan wor den gegeven in de sohool-Jokalen. Dit element hebben dr. Bos en mr. Röell nog trachten te verbeteren door de koslelooze beschikking in de wet te doen opnemen en overleg met de godsdienst-leeraren over de uren voor te schrijven. Hef is niet als amendement toege laten; het lijdt echter geen twijfel, of liet zou algemeen zijn geaccepteerd. Maar is het niet meer dan har, dat opzettelijk een valsche voorstelling wordt gegeven en zelfs een mr. Tvoei- stra daaraan lustig meedoet f De soeiaal-dej.oeraten schijnen er blijkbaar alles op le zetten, om licit voorstanders van dit sekte-onderwijs in de kaart te spelen. Zij willen oogeu- aclnjnlijk niei begrijpen, dat niets zoo zeer in staat is, om de openbare school ten ondergang te brengen, als dat thans, met de noodlottige Grondwetsherzie- naar „Christelijk" regime in het zicht, de voorstanders op dit punt elkander gaan bestrijden. Hn waarom geschiedt dit alles? Alleenlijk hieromom van den krachtigen tegenzin tegen het nood lottig drijven van de rechterzijde profijt te trekken en te trachten, vrijzinnige afgevaardigden door sociaal-democraten te vervangen. In zijn rede op het I trechtsche Paasch-congres heeft mr. Troelstra er voor gewaarschuwd, om bij deze ver kiezingen al te veel liet onderwijs op den voorgrond te schuiven. Dat was de staatkundige leider, die ziet, dat men in de kaart speelt van de coalitie, als men haar zwakke punten op liet ge bied van do beschermende rechten, dc sociale politiek niet aantast, maar al leen haar daar aangrijpt, waar het cement van haar bolwerk het sterkst is gebleken. Maar nauwelijks begint de feitelijke verkiezings-strijd, of de leider geeft liet voorbeeld, om het wantrouwen in de vrijzinnigen aan te stoken, dat tot ernstig verzet roept en de krachten doet verspillen in onderlingen strijd. Zéé zijn sociaal-democratische ma nieren. Aan hun succes-politiek moet alles opgeofferd worden, zelfs hun openbaar onderwijs, dat zij zeggen zoo lief te hebben. Zorge meu onzerzijds er voor, dat de verdachtmakingen der sociaal-demo craten allerwege in den lande weer sproken worden Er staan te gewichtige belangen voor onze volksor twikkcling op het spel 1 madame Marguérito. „Wat kom je doen, Kobert?" »lk brandae van verlangen, je te zien". .Een vreemde manier, 'b morgens om elf uur visites te maken. Verdwijn maar weer. Ik heb het veel te druk." „Ame de mon fl me," zei deFranseh- man, nam zijn hoed at en ging op do sofa zitten. H$ had madamo Margtié- rite loeren kennen aan de opera te Lutk, waaraan hg als tenor verbonden was, en gezameljjk hadden zij een engagement aan do Franache Opera te 's Gravenhage aangenomen. .Hoor je niet, wat ik zeg vroeg matame Marguérito en stampte met haar voet op den grond. „Ik heb het veel te druk. Verdwijn." „Laat mg blijven, ma belle." „Verdwgn. Moet ik het nog vaker herhalen Jo iaat ma nooit alleen, Roberter gas.geen dag voorbij, of ik zia je liefelijke verschijning Waar om stel je je zelf zoo mal aan „Omdat ik je liefheb, ma'belle." „Hoo lang zal die aanstellerij nog duren?" vroeg ze na een panze. „Totdat je madame Villeneuve ben." „Dat zal ik nooit worden." .Ja, ja, mijn Musette, je zult het eenmaal wezen." „Noem mij geen Musotte." „Waarom niet?" „Omdat ik de opera moe ben en Buitenland. De politieke lucht ziet nog altijd helder. Zoo bezorgd men zich de laatste tijden over de gebeurtenissen in don Balkanhoek maakte, zoo optimistisch is thans overal da stemming. Monte negro heeft toegegeven, het kleine koppige landje, dat een oogenbltk dreigde, c'e besluiten van geheol Europa in do war te zullen sturen, heeft bgtijds ingezien, dat het voor den wil der groote mogendheden moest bukken en, in de hoop op een ruime belooning, als erkenning van zyn ver diensten, besloten, de zoozeer begeerde vesting Skoetari te ontruimen. Daar door werd een militair optreden van Oostonryk onnoodig en nuEssad-paoja, de oud commandant van Skoetari, bovendien nog verklaard heeft, geen enkel oogenbltk het plan te hebben gehad, van Albanië een vorstendom onder Turksche suzereiniteit te maken en het blijkt, dat hg zich geheel ter beschikking van del'nrkeche regeering heeft gestold en in Albanië niet do minste wanordelijkheden zfjn voorge vallen, vervalt ook het Öostanrjjk- Italiaanscho motief om door een ge wapend optreden da orde an rust in Albanië te verzekeren. Uit Rome wordt dan ook reeds medegedeeld, dat een eventueel optreden van Oostenrgk en Italië zich zou beperken tot het met wederzijds even sterke, kleine troepen- aideelingen voorloopig in Albanië den politiedienst uitoefenen. IntusBChen zou dan een uit Albaneezen bestaande gendarmerie worden georganiseerd, die na haar vorming onder Europee- eche officieren, met de handhaviug der orde zou worden belast. Verder zouden Oostenrgk-Bongarge en Italië tot taak hebben, het nieuwe Albanië economisch te ontw.akkelon. Zij deden gisteren daarover reeds eenige voor stellen aan de gezanten-conferentie. Europa heeft niet tang geaarzeld, van het aanbod van koning Nikita gebruik te maken. Ingevolge besluit van do ambassadoursconferentio te Londen, heeft de Engelsehe admiraal, commandant van de internationale blokkade-vloot in de Monto agrynsche wateren, van zijn regeering order ontvangen, het beval over Skoetari op zich te nemen, na zich eerst met de. Montenegrgnsehe autoriteiten te hebben vorstaan over de ontruiming der Btad. Dat het koning Nikita een groote zeif-overwinning heeft gekost, deze te willen ontruimen ia begrijpelijk en neg mag men verbaaBd zijn over de houding van het grootste deel van het Montenegr(jnsche volk, dat, ondanks dit boslnit, zich aan de zijde van den koning schaart. De koning zou in do kamerzitting een boodschap laten voorlezen over het verloop van den oorlog tot aan den val van Skoetari en over de redenen, die geleid hebben tot de teruggave van de stad. Daarna zou de kamer te kennen geven, dat het volk vertrouwen stelt in de leiding der staatsaangelegenheden door den koning. We schreven het reeds boven ons overzicht, ,de politieke hemel is ook jon. Ik ben alles moe. Ik ga een nieuw leven beginnen, een leven van fatsoenlijke vrouw." „Het leven van een zanger is altgd fatsoenlijk," verklaarde Robert. „Be doel je soms, dat je me gaat verlaten, ma belle „Juist." „Dat zullen we nog aena zien." „Wat heb je met m® te maken? Niets 1 Ik leerde je twee jaar geleden in Luik kennen. We zongen samen en sinds dien tyd vervolg je rne met jo ongevraagde attenties." „Ik heb je lief „Ik verlang je liefde niet." „Dat is niet waar, ma belle. Ik bon nog altijd dezelfde. Van het eerste oogenblik af, dat ik je te Luik leerde kennen, had ik je lief. ik heb je nog lief. Maar ja bsnt koud, wreed, je hebt een hart van steen. Langen tijd ben ik je slaaf geweest. Je hebt me als een hond behandeld. Ik ging zelfs met je mee naar dit kikkerland en nu zeg je „adieu." Ma belle, ik ben geen kind meer. Ik heb je lief en ik trouw je. Je zult madame Villeneuve worden." Madame Marguérito hoorde hem kalm aan, ze kende hot karakter van den Franscbman te goed om niet te weten, wat haar te doen stond. „Ik woot het wel, Robert," zei ze, „niet één vrouw zou onverschillig haldervolgens beriehteu uit Weeneu is aan de Zuidelijke grens, de Oosten- rykscho demobilisatie begonnen en, komt er niets tusschen, dan zal zy mot kracht worden voortgezet. Nog iets andersverdientdezer dagen onze aandacht. Hoewel do vredeson derhandelingen tussehen Turkse en de verbondenen door de Montene- grynsche kwestie wel eenigszins op den achtergrond gedrongen zijn, heeft men ze toeh niet uit het oog verloren. De gezanten te Londen hebben thans de ontwerp-vredesvoorwaarden tus schen Turkje en de Balkanstaten opgemaakt, zoodat een gi ondslag voor de onderhandelingen thans verkregen is en niets een spoedigen vrede moer in den wog staat, tenzij Griekenland, door bovenmatige cischen, dezen nog mocht vertragen. Koning Alfons le Parijs- Koning Alfons van Spanje brengt thans een bezoek aan Darijs en is daar overal met geestdrift ontvangen. Het i'argsche publiek heeft zich be- gverd, den populairen vorst ta toonen, hoezeer hot dit bezoek op prgs stelt en de uitgebreidste voorzorgsmaatre gelen zyn genomen om uitingen of mogelijke aanslagen van anarchisti sche zijde te voorkomen. In politieke kringen wordt aan dit bezoek eendubbele beteekenis gehecht. Ten eerste is het 't gelukkigste besluit van de vry moeilijke periode van onderhandelen en tractaten over Marokko en tevens beantwoordt het aan do stroomingan in de openbare meening der twee landen, welke stroo ming Ce beide regeeringen met een gunstig oog aanzien. Inderdaad be staat de mogeigkheid, dat Spanje, na versterking van zijn weerkracht, een bondgenoot van do mogendheden der TripleEntente zal worden. De Engelsehe kiesrechtvrouwen. Nieuwe misdaden komen da laatste dagen den afkeer tegen deze gevaar lijke staatsburgeressen vergrooten. Woensdag werd in de St. Pauls kerk te Londen een bom gevonden onder den bias ihoppeigken zetel. Ze werd oogenblikkeiyk in water gedompeld en vervolgens naar een politiebureau gebracht. By hot bureau van het blad de Daily News werd eveneenB een bom gevonden en een cricket-paviljoen in Biskop's Park is totaal afgebrand. Al deze misdaden worden op rekening der kiesrecht- vrouwen gezet. Naar da dagbladen uit Londen ver nemen, is eenigen tgd geleden een buitengewoon gevaarigke bom ge vonden In het partienlior kabinet van den Engelsohen minister van binnan- landsche zaken. Deze aanslag, op touw gezet door kiesrechtvrouwen, is tot nu toe zorgvuldig geheim gehouden. De eerste bom was gevnld met dynamiet en enkel aan de omstandig heid van een defect in het mechanisme is het te danken, dat zg niet ontploft is, daar alles er" op wyst, dat het de bedoeling was eau groot deel van het trotsehe bouwwerk gedurende den nacht in da lueht te iaten vliegen. Dat de Engelsehe kiesrechtfuries kunnen blijven voor zoo'n liefde en soms, soms gevoel ik den lust te antwoorden, zooalB je het gaarne zou wenschen maar op het oogenblik niet, nog niet." „En waarom niet, ma helle". Omdat ik mgn dochter terug zal zien." „Je dochter „Ja. Ie weet wel, ik heb je mUn vroeger leven verteld. Ik had het niet moeten doen, want daardoor kreeg je me in je macht. Maar ik hen een eenzame vrouw. Je manier van doen was zoo sympathiek en ik stelde zoo veel vertrouwen in je." „Zoo, vertrouwde je me? Heb je ar geen spijt van. Ik voel heelemaal met jo mee. God, wat een leven heb je achter je. Denk er maar nooit meer aan." „Ik moet wel. Denk je, dat ik het verleden zoo maar kan vergeten Ik kan niets vergeten. Dat iB myn straf 1" „En wat ga je nu doen, lieveling „Nu zal ik mijn dochter terugzien." „Is ze dan in Den Haag?" „Ja, ze ia in Holland." „En je man?" „Die is aan het andore eind van de wereld." „Goed, laat hem daar danbigvon." Madame Marguérito liep de kamer op en neer. „Nu hfl toch zoo ver weg is, heb werkeiyk door het dolle heen zyn, bewijst zeker wel het volgende. Een dame, wier herhaaldelijk be kroonde hond dezer dagen plotseling, onder vorschy'nselen van vergiftiging, was gestorven, ontving deze brief kaart: „Mevrouwt Het spyt ons, dat nw mooie hond moest worden opge offerd, onze wil moet eehter doorgo- dreven worden en wy zyn vastbesloten, ons nu door niets meer te laten weer houden. Iedere kostbare pryswinner zal, als wg er kans toe zien, verminkt of gedood worden, totdat ons, vrou wen, kiesrecht zal zyn verleend. Gg en andere eigenaars en eigenaressen van kostbare dieren znlt alleen zeker zijn van uw bezit, als gij ons helpt om het stemrecht te verwerven". Wordt het voor de Engelsehe regee ring, mot het oog op dergelijke ge beurtenissen, niet moer dan tyd, het aantal krankzinnigen-gestichten te ver grooten, teneinde, door meerdere plaatsruimte, een groot deel van deze staatsgevaarlyke burgeressen omler goed en dogelyk toezicht te kunnen stellen Oesters. In de maand April 1913 zyn ver zonden van Ierseke, Wemeldinge, Krabbendyke, Tholen en Bruinisse naar onderstaande landen Nederland 121.100 oesters, België 797.900, Duitsehland 385,200, Engeland 846.600, Frankrijk 158 400, Rusland 3500, Zweden en Noorwagen 5500, totaal 2.318 200 oesters. In dezelfde maand van het vorig jaar werden 2.441.300 oesters ver zonden. hijkslandbowuproefstations. In een nota naar aanleiding van het verslag betreffende het wetsont werp voor reorganisaties van de Rgks- landbouwproefstations, deelt Minis- Talma mede, dat de voorgestelde reorganisatie een belangryke bespa ring van uitgaven zal ten gevolge hebben. Zou men in de dringende behoefte aan uitbreiding der dienst gebouwen op andere wyze willen voorzien dan door het voorgestelde plan, dan zou zulks niet. alleen ern stige bezwaren van praetisehen aard met zich brongen, maar tevens zou die verbouwing en uitbouw van de bestaande stations te Wagenlngen (2j, Goes, Groningen en Hoorn met veel hoogera uitgaven gepaard gaan. Toegegeven wordt, dat het bezwaar eenigszins bestaat, dat door concen tratie van het contröle onderzoek, het contact tusschen de directeuren der stations en de landbouwers verloren zou gaan, doch by do tegenwoordige verbeterde verkeers- en verbindins- middelen wordt het tot een mieinum teruggebracht. Ea het veronderstelde nadeel van het geringe contact komt niet in vergelijking met het veel grootere voordeel, verbonden aan een centralisatie van het contröie-onder- zoek. ik een plan. In de courant staat een advertentie, waarin een gezelschaps dame wordt gevraagd voor mgn dochter." „Hoe weet je dat „Omdat brieven worden ingewacht by een meneer Brandenburg. Hg is myn mans zaakwaarnemer. O, ik ken hem beter, dan hij wol denkt!" Al die jaren, dat ik van mijn kind verwfiderd ben geweest, heb ik over haar gewaakt. Ik weet alles van haar, zelfs toen ze nog op Java was. Ik heb daar goede vrienden. Ik wist precies, wanneer haar vader haar naar Holland bracht. Ik wilde haar zienhaar sprekenik ben toeh haar onge lukkige moeder. Maarik was bang voor Henri." „Jij, die voor niemand bang bant I' „Ik ben niet zedeigk bang voor hem," zei ze trotsch. „Ik vrees geen enkelen man. Maar ik ben bang voor myn kind. Zg denkt, dat ik dood ben en het is beter, dat te weten, dan te we ten, dat ik een slechte vrouw ben. Als Henri boos werd, zou hg haar alles vertellen en dan en dan o God! Ik zou het niet kunnen ver dragen, haar weer te zien. Ze zou me verachten, z\j, m5n eigen kind. O, ik zou sterven sterven van smart en van berouw." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1913 | | pagina 1